Навигация
Реклама
Реклама

Како да го користите Yandex трансферот во мов. Личен преведувач во вашиот омилен прелистувач. Превод на страници на Mozilla Firefox

 1. Преведи го вашиот сајт - слободен и автоматски
 2. IM преведувач за Mozilla Firefox карактеристики
 3. Вграден преведувач во Mozilla

IM Преведувач - преведувач за интернет корисници. Оваа верзија на IM преведувач е вградена во Mozilla прелистувач Firefox и достапни во секое време од вашето патување на интернет. Квалитетот на преводот на IM преведувачот е добар. Преведувачот се базира на технологиите на ПРОМТ и други компании. IM Translator ви овозможува истовремено да пристапите до три машински преведувачки услуги обезбедени од PROMT, Google и Altavista. Програмата исто така вклучува речник, проверка на правописот, виртуелна тастатура за 40 јазици, транслитерација, декодер, можност за печатење на резултатите од преводот и испраќање на е-пошта.

Преведи го вашиот сајт - слободен и автоматски

Германски Африканс Албански Арапски Ерменски Каталонски Кинески Хрватски Чешка Дански Холандски Англиски Естонски Фински Француски Германски Галициски Грузиски Грчки Хаити креолски Хебрејски Хинди Унгарска Литвански Македонски Малезиски Малтешки Персиски Полски Португалски Романски Руски Српски Срби Српски Шпански Виетнамски Руски Виетнамски Руски Виетнамски

Ова значи дека корисникот може да преведува веб страни, текстуални документи или било кој друг текст за само неколку секунди. Лесна за употреба алатка за превод. Лесен за инсталација, лесен за користење и со голема цена софтвер за превод е совршена алатка за семејства и домашни корисници.

IM преведувач за Mozilla Firefox карактеристики

 • Преводот е направен помеѓу јазиците: англиски , шпански , италијански , германски , руски и француски .
 • Повеќејазичен интерфејс (6 јазици).
 • Речник.
 • Виртуелна тастатура (40 јазици).
 • Изграден транслит.
 • Проверка на правописот
 • Печати резултати за превод.

Мал недостаток е тоа што IM преведувачот работи само со интернет конекција.

Развојот на вградениот интерфејс за преведување на веб-страниците е започнат од Mozilla долго време, но сеуште е невозможно да се преведе страната на руски јазик во Firefox со користење на стандардни алатки за прелистување на пребарувачи.

Прикажува алтернативни вредности. Повеќе од 50 пара достапни јазици. Магии и граматика. Автоматско откривање на кратенки и субјекти. Автоматско откривање на јазик. Управување со профили за превод. Достапни јазични парови. Англиски - интернационален - англиски шпански, француски, германски, италијански, португалски, холандски, шведски, полски, руски, кинески, корејски, јапонски.

Олеснува процесот на преведување и го автоматизира процесот на пренесување на луѓе, со што се минимизираат трошоците. Превод на веб-страници во реално време. Кога ќе наидете на страница што сакате да ја преведете на вашиот јазик, следете ги овие чекори.

Оваа функција е во прелистувачот, но поради некоја причина во моментот е оневозможена и добро скриена од корисникот. Денес ќе кажеме како да вклучиш преведувач Mozilla firefox .

Вграден преведувач во Mozilla

Значи, за да го активирате вградениот преведувач во Mozilla и на тој начин да можете да ја преведете страницата во руски јазик во Firefox во секое време, треба да направите одреден редослед на активности.

Во делот "Опис на преводот", можете да го преведете насловот и дополнителниот басен на вашиот јазик. Некои јазични заедници не преведуваат голтка, држејќи ја на англиски јазик. Други статии на вашиот јазик за да ги дефинирате вообичаените практики. Можете да кликнете на иконата минус до "Опис на преводот" за да ги скриете информациите откако ќе завршите со уредувањето, за да направите повеќе простор за секцијата "Пренеси содржина". Во делот "Содржина за пренос" преведејте ја содржината на страницата. Пополнете барем една од таговите за страната. Кликнете Зачувај промени по извршување.

 • Се појавува страница за избор на јазик.
 • Изберете го јазикот на кој сакате да ја преведете страницата.
 • Преведената статија се појавува со текст на изворниот јазик прикажан на левата страна.

Елементите на корисничкиот интерфејс на преведувачот на статии првично се прикажани на англиски јазик.

Севкупно, треба да пополните 12 чекори од нашите мини-инструкции подолу.

Сепак, не грижете се: целата постапка во секој случај нема да потрае повеќе од 10 минути, бидејќи сите чекори се многу едноставни, а за јасност, ние сме обезбедени со соодветни.

1) Проверете дали имате инсталирано Firefox 41 или повисоко, бидејќи оваа верзија не ја има оваа функционалност во помладите верзии на Fire Fox. За да ја видите верзијата, напишете за: поддршка во лентата за адреси на вашиот интернет пребарувач и притиснете Enter:

 • На преведената страница кликнете на "Уреди".
 • Ќе се отвори преводот на статијата.

Ако англиската верзија е променета од последниот превод, прегледувачот на превод на статии ќе ги прикаже разликите на нивото на изворниот код во англиската верзија. Ова ќе ви помогне да разберете што треба да се ажурира во преводот.

Важно е секоја страница да биде обележана со најмалку една етикета, дури и ако тоа е превод. Некои тагови се користат од филтри за пребарување или како договори меѓу членовите. Стандарди за обележување. Вие можете слободно да креирате преведени ознаки за групирање содржини ако ова не е стандардно. Иако во повеќето случаи овој детал не е нужно проблем, постои функција која го прави животот многу поедноставен и пократок. Оваа функција би била идеална за имплементација. Сепак, постои решение кое не бара многу напор.

2) Внесете во полето за адреса за: config и притиснете Enter. Во пораката што се појавува, кликнете на копчето "Ветувам дека ќе бидам внимателен!";


3) Со помош на пребарување линија најдете параметар "browser.translation.detectLanguage". Двоен-клик на линијата со него со левото копче на глувчето за да ја смените вредноста доделена на неа од false до true;

Отворете ја секоја веб-страница, кликнете на копчето за споделување на крајна линија - стрелка нагоре, и на крајот од првиот ред на копчиња кои се појавуваат на екранот, изберете "Друго" или "Друго". Треба веднаш да видите листа слична на онаа прикажана на екранот. Потврдете ги промените со кликнување на копчето "OK" во горниот десен агол. Останува дел од вистинскиот превод. Истиот принцип важи и за англискиот јазик.

Кликнете на неа, одберете друг јазик и потврдете го со кликнување на горниот десен агол. Тоа ќе потрае неколку секунди за да стапи на сила новиот јазик. Кликнете на копчето Сподели на долниот дел од екранот и изберете Translator од сивите опции. По неколку секунди, страната треба да биде преведена на романски со известување на портокалова позадина. Знаете што е проширување, мала програма што е поврзана со основна програма, обезбедува функции кои во голема мера можат да му помогнат на корисникот или да понудат модифициран дизајн.


4) го стори истото за параметарот "browser.translation.ui.show";Со овој приклучок, видео што сте го прекинале, започнува од моментот кога сте го напуштиле, дури и ако го затворите прелистувачот. Покорисен за напредни корисници. Addon поттикнува креативност! Поддржува повеќе од 50 јазици! Па, да речеме дека вашиот компјутер се користи заедно, и тоа се однесува на неговата мајка, сестра, брат. Да претпоставиме дека мајката не знае англиски и нема да може да ги обработува поставките и менито на прелистувачот. и со чекорите презентирани во оваа лекција, имате можност да го направите прелистувачот на вашата мајка на романски и на англиски јазик.

6) Одете на страницата API за преведување на Yandex и најавете се на вашата сметка на Yandex со кликнување на врската "Пријави се" во горниот десен агол;Друга причина е што не сакате да се мешате сметки да работат со оние за дневна навигација, или можеби само сакате да имате повеќе личности, да се најавите со две различни сметки на истата страница или да оставите коментари на страницата со друг прекар. Друга доста важна причина е безбедноста на навигацијата при правење трансакции и онлајн плаќања, можеме да поставиме профил само за банкарски или онлајн плаќања, овој профил може да биде поограничен за нашата безбедност и, се разбира, нашите пари.

7) Сега скролувајте по страната и кликнете на линкот "Земи бесплатен API клуч";


8) На следната страница, потврдете го полето до "Прочитав ...." и кликнете на копчето "Добиј API";


Сето ова би било невозможно без да се разгледаат чекорите на оваа лекција. Би било многу покорисно ако оваа опција се појави во копчето, во неговиот интерфејс, за да им се олесни на луѓето кои не се толку добри во компјутерите. Не заборавајте дека ако имате било какви предлози, жалби или дополнувања, можете слободно да пишувате во полето за коментари, ако видите корисник кој има проблем и може да му помогне, Ве молиме слободно да го сторите тоа, само да го направите најдоброто место. , можеме да видиме во делот за коментари!

Претплатете се на ова! За да се претплатите или "Излезете одовде!" За да се откажете. Ќе се појави нов прозорец со ознака за поставување на нарачка. Внесете ја командата за превод во ова поле. По дифолт, командата ќе дејствува врз изборот на страната на посетените страници. Ако сакате да пронајдете друг термин, внесете го овој термин по командата за превод. Апликацијата ќе бара имплицитни преводи од англиски на романски.

9) Како резултат на тоа, Yandex ќе генерира за вас уникатен клуч, благодарение на кој ќе можете да го вградите својот преведувач во вашиот Firefox. Копирајте го ова копче во било која текстуална датотека;


10) Врати се на страницата за: конфигурација. Кликнете на глувчето на празно место и во контекстното мени изберете "Креирај" - "Стринг";

Ако сакате да преведете од романски на англиски, ве молиме наведете го ова по истекот на крајниот рок. Но, тоа не значи дека ние или нашите клиенти треба да зборуваат англиски. Ако користиме приклучоци или потоци, ние исто така ја преместуваме папката за додатоци. На дното од поглавјето, ја разгледуваме јазичната функција на страницата и го менуваме јазикот.

Ја наоѓаме следната линија. Ако сакаме да ја поврземе страницата, ќе ја замениме со следната линија. Известувања на работната површина. . Покрај тоа, јазичните пакети може да се инсталираат рачно. Типично, работната графичка околина ви овозможува да изберете било кој јазик инсталиран на вашиот компјутер, без оглед на тоа дали јазикот е наведен како јадро на целиот систем.


11) Во прозорецот што се појави како низа име, наведете "browser.translation.yandex.apiKeyOverride" без цитати;


apiKeyOverride без цитати;

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.