Навигация
Реклама
Реклама

Саман своїми руками | будівельний портал

 1. Зміст:
 2. Склад і властивості матеріалу
 3. Матеріали для саману
 4. Як вибрати якісні компоненти для саману
 5. Пропорції складу для саману
 6. Форма для саманного цегли і місце для сушіння
 7. Місце для замісу глини і соломи і методи перемішування компонентів
 8. Етапи виготовлення цегли з глини і соломи
 9. Перевірка готового саману

Саморобний цегла саман, зроблений з соломи та глини - найдавніший з відомих людству екологічно чистих будматеріалів. Його застосовують для економічної забудови будинків в теплому кліматі, а для госпбудівель саман поширений повсюдно. В основі найпростішого саморобного цегли - субстрат на основі глини і рослинної сировини, найчастіше використовують солому. Технологія саману дуже проста, і можна обійтися без будь-яких технічних засобів і зробити солом'яний цегла своїми руками.

Зміст:

 1. Склад і властивості матеріалу
 2. Матеріали для саману
 3. Як вибрати якісні компоненти для саману
 4. Пропорції складу для саману
 5. Форма для саманного цегли і місце для сушіння
 6. Місце для замісу глини і соломи і методи перемішування компонентів
 7. Етапи виготовлення цегли з глини і соломи
 8. Перевірка готового саману

Склад і властивості матеріалу

1. Саман відомий з часів Стародавнього Єгипту, але робили його не для пірамід, а для поселень бідних працівників або рабів. Сьогодні саман популярний в сільській місцевості по всьому світу, особливо там, де йому немає альтернативи. Про способи його виготовлення і пропорціях йдеться в стародавніх рукописах, і до сих пір нічого не змінилося, крім різновидів соломи. Хоча в наш час технології виробництва пішли дуже далеко, але в багатьох місцях він відомий, як найдоступніший матеріал - саман фото.

2. Протягом віків в українських і кубанських степах, де мало деревини, люди збиралися всім селом і місили ногами суміш під саман для забудови молодятам. Що може бути простіше - солома, вода і глина є скрізь, саманна цегла не вимагає випалу, а місили його всією громадою ногами і за допомогою коней. На всіх континентах знають, як зробити саман, і цей метод отримання найпростішого екологічного будматеріалу залишається досить затребуваним. Якісно виготовлений саманна цегла і будинок з нього служить довгі роки.

3. Натуральні компоненти цього матеріалу практично валяються під ногами, що робить його майже безкоштовним, не рахуючи трудовитрат і дерев'яних форм для наповнення суміші з глини, води і соломи. Будинки з саманній кладки добре тримають тепло, вони досить пожароустойчиви і цілком надійні, завдяки глині, але зовні потребують оформленні. У молдавських і українських селах зовнішню стіну додатково Оштукатуривать глиною і білили вапняно-крейдяним розчином.

4. З давніх-давен помічено, що будови з саману найбільш корисні для здоров'я астматиків, алергіків і інших людей з ослабленою імунною системою. Переїзд в сільську місцевість заради старого будиночка саманній кладки нерідко стає вимушеною необхідністю. Вважається, що «глиняна хата» дихає, регулює вологість і температуру, поглинає шкідливі гази.

5. Існують різновиди саманних цеглин - по виду соломи і пропорційного складу, тому розрізняють важкий саман (75-80% глини), простий (40-60%) і легкий (10-20%), а решті наповнювач - органіка. Важкий саман використовують під опалубку і у вигляді цегли для зовнішньої стіни і біля грубки, легкий солом'яний цегла - в будинках каркасного типу або для другорядних стін.

Важкий саман використовують під опалубку і у вигляді цегли для зовнішньої стіни і біля грубки, легкий солом'яний цегла - в будинках каркасного типу або для другорядних стін


Матеріали для саману

Саман своїми руками роблять їх 4-х простих складових:

 • глина;
 • трохи піску;
 • солома;
 • вода.

Пропорції можна використовувати готові, про них піде мова далі, але краще самостійно виготовити кілька проб різного складу, щоб знайти оптимальний варіант.

1. Ідеальна будівельна глина майже не зустрічається в природі, і певний відсоток піску робить її найбільш придатною. У жирну глину додають річковий пісок, який попередньо просівають. Глину також треба перебрати лопатою, видалити каміння і домішки, залишаючи вилежуватися для поліпшення якості.

2. Ідеальний пісок - крупнозернистий близько 1 мм, занадто дрібний, з великим вмістом солі і пилу, не годиться. Просіяний пісок просушують, важливо, щоб в ньому не залишалося сміття, коренів, черепашок - це важливо прибрати, щоб не поранитися при вимішування.

3. Підійде будь-яка свіжа солома - ячмінна, пшенична, житня. Важливо, щоб вона не була пріла, гнила або цвілевих, так як спори можуть прижитися в будинку.

4. Вода - не менш важливий компонент саманній суміші, оскільки її хімічний склад може бути згубний. Як відомо, від кислотно-лужного балансу будуть залежати мікрофлора суміші і довговічність саману. З цієї причини не беруть воду з боліт і застійних ставків, а тільки чисту, питну або технічну - зі свердловини, джерела або колодязя.

Як вибрати якісні компоненти для саману

Глина зустрічається повсюдно, і в багатьох селах її вибирали в місцях обвалу біля річки. У будь-якій місцевості можна поцікавитися, де набирають глину місцеві будівельники, пічники або гончарі. Проби глини можна взяти на різних ділянках під час риття глибоких ям, котлованів під фундамент або колодязів, щоб знайти найбільш підходящу для технологи саману.

Глина може відрізнятися за вмістом у ній піску, солей, органічних речовин і мінеральних наповнювачів. У різних місцях вона має різний відтінок, консистенцію, в'язкість або жирність. Це властивість визначається пальцями - беремо трохи змоченою глини і розминаємо в руках, поки кулька в 4-5 см перестане прилипати до рук, як готове тісто. Грудочку повинен висохнути на гладкій сухій поверхні 2-3 дня.

Жирна глина - коли на кульці утворилися великі тріщини, а дрібні борозенки до 1-2 мм показують, що це хороший будівельний, особливо якщо фолять кулька не розвалився. У жирну глину додають дрібний пісок, а пропорції вивіряють за допомогою повторних проб з кулькою.

Другий спосіб - зробити більший м'ячик, який поміститься в долоні, підсушити його на сонці на 1-2 години. Готовий м'ячик з висоти свого росту кидають на гладку поверхню, і якщо м'ячик злегка прим'яти, розтріснувся і не розвалився, то заміс був вдалий. Сплющений м'ячик без тріщин вимагає більше піску, а в світі, що розсипається його занадто багато.

Оптимальний вибір піску - видобутий кар'єрним способом. Він багатогранний і великий, на відміну від річкового, який округлий і обшліфувати, отже, має гірше показник зчеплення. Не рекомендується брати морський пісок - через великий вміст солей, але якщо немає іншої можливості, то використовують будь-який пісок, який доступний.

Солома від ярої пшениці відрізняється меншим вмістом стеблового воску, тому в саманному цеглі він менш довговічна, ніж озима. Вибираючи солому або інший рослинно-волокнистий наповнювач, віддають перевагу пшениці, але потроху додають інші рослинні волокна. У різних регіонах підмішують в солом'яний цегла хвощ польовий, мох, рисову соломку, бавовник, деревну стружку, лушпиння насіння, подрібнені листя кукурудзи, жорстке сіно, кінський гній і ін.

У різних регіонах підмішують в солом'яний цегла хвощ польовий, мох, рисову соломку, бавовник, деревну стружку, лушпиння насіння, подрібнені листя кукурудзи, жорстке сіно, кінський гній і ін


Пропорції складу для саману

На виготовлення саману своїми руками саманової цегли найбільше підходить виморожена глина, яка була складена в бурти під плівку і там перезимувала.

Слід враховувати, що глини знадобиться багато - на 1000 цегл саману піде близько 6,5-7 м³ глини, в яку Ра 2-3 копиці соломи. На 1 кубометр саману готують:

 • для дуже жирної глини на 1-2 частини домішують 1 частина піску і 15-18 кг заповнювача;
 • для жирної глини на 2-3 частини жирної домішують 1 частина піску і 12-15 кг заповнювача;
 • при невеликій жирності глини на 3-4 частини домішують 1 частина піску і до 10 кг соломи або інших рослинних волокон.

Це лише загальні рекомендації, а не точні пропорції, які уточнюють на своїх місцевих зразках - солома, глина, пісок, вода. Якість піску, розміри крупинок і їх шорсткість, теж впливають на процентний вміст піску.

Соломи беруть 2-4 частини на 1 м ³ суміші, а пропорції глини і піску можуть бути:

Соломи беруть 2-4 частини на 1 м ³ суміші, а пропорції глини і піску можуть бути:

Форма для саманного цегли і місце для сушіння

Якою б не була технологи саману, пропорція суміші або рослинно-волокнистий наповнювач, виробництво будь-яких формувальних будматеріалів не обходиться без спеціальних форм. Єдина відмінність даного методу - у багатокоміркової або одноячеечних дерев'яних форм немає дна. Вони схожі, скоріше, на невелику драбинку з тонкими перегородками і однаковими продовгуватими отворами, ніж на звичні металеві або пластмасові форми у вигляді ящика. Саморобний солом'яний цегла зазвичай роблять із застосуванням саморобних дерев'яних форм - як на саман відео.

Дерев'яні форми своїми руками роблять з струганих дощечок не товще 35 мм, ширина дошки визначає висоту торцевій частині саману. Визначившись з іншими розмірами, наприклад, 20х20х40 см, важливо зробити креслення форми, щоб розкроїти дошки, що з'єднуються саморізами на стику. Форма повинна бути легкою, щоб було зручно переносити, зазвичай кількість осередку варіюється в межах 1-5, а її краї постачають ручками, як на фото саман.

Форма повинна бути легкою, щоб було зручно переносити, зазвичай кількість осередку варіюється в межах 1-5, а її краї постачають ручками, як на фото саман

Щоб при виїмці виробів з форми саман легко випадав на гладку поверхню для просушування, стінки форми повинні бути максимально гладкими, кути з точною підгонкою в 90 °. Майданчик для виїмки цегли посипають невеликим шаром соломи або сіна - так глина НЕ прилипне до поверхні, а рослинні волокна входить його складу. На відкритому майданчику, де можливий дощ, готовий саман накривають плівкою або тентом. До повного висихання він буде зберігатися до 2-х тижнів.

Порада: Пам'ятайте, що при висиханні саману розміри брикетів зменшаться приблизно на 8-10%, тому для точних розмірів можна форму зробити трохи більше. Щоб сформована суміш краще виймалася, дошки всередині осередків змочують і обсипають дрібним рослинним субстратом або піском, але це не обов'язково, коли процес виїмки йде без проблем. Після утрамбовки суміші надлишки знімають гладкою дошкою.

Місце для замісу глини і соломи і методи перемішування компонентів

Основні способи змішування саманній суміші:

 • ногами,
 • за допомогою коней,
 • бетономішалкою,
 • мотоблоком або трактором.

Щоб вибрати найбільш зручний спосіб отримання якісної суміші, важливо знати, як це робили по-старому, без технічних засобів. У селах запрошували всіх бажаючих, які робили заміс босими ногами в фахом не глибокій ямі, і по завершенні усі сподівалися частування господарів будівництва. Другий спосіб - водили по ямі для замісу кінь з поводирем. При цьому людина йшла по внутрішньому діаметру, тримаючи коня за поводи, а кінь - за зовнішнім. При цьому поводи доводилося натягувати ближче до себе і йти до центру, щоб кінь змінювала траєкторію, тому що для спрощення ходу по в'язкої суміші вона намагається ставати в готовий слід. Помічники слідом за месільщікамі підсипали нові порції соломи. Для великих обсягів брали 2-3 коні, яких міняли по черзі.

Сьогодні користуються спеціальними пристосуваннями, типу бетономішалки, користуються мотоблоком або трактором, але це проблематично через налипання суміші в колесо і потрапляння грунту в суміш. Солома потрапляє під фрези роторного культиватора або мотоблока, і доводиться постійно чистити. Вимішувати глину в холодну пору в чоботях неможливо, так як взуття грузне, прилипає і спадає.

Для замісу ногами готують неглибокий котлован - до 40-50 см, ширина довільна, але так щоб дно встеляють брезентом або плівкою. Зазвичай роблять коло до 2,5 метрів, а для коня - вдвічі більше. Не варто робити високий шар суміші, інакше не домогтися якісного вимішування. На щільних важких грунтах, де вода погано всмоктується, обходяться без плівки або брезенту, але дно котловану повинне бути ідеально гладким.

За однією древньої рецептурі в котлован спочатку наливали воду, потім засипали глину і залишали на ночі, щоб вона добре розмокла, потім підсипали пісок і всю солому для вимішування. Є й інші технології, наприклад, коли суміш піску і глини заливали водою перед замісом, а солому додавав поступово.

У бетономішалку закладають суміш глини, води і піску і 3-4 округлих каменю до 10 кг вагою, які допомагають розмішувати глину. Солому туди не додають, а перемішування з наповнювачем роблять на підготовленому місці для продовження процесу - замісу ногами.

Порада: Для приготування невеликих порцій саману суміш глини з піском замішують в кориті на воді, можна лопатою, перевіряючи в'язкість - готова маса схожа на густу сметану, яка стікає з лопати. Далі рослинний наповнювач перемішують з в'язкою глиною і скидають в форми лопатою і утрамбовують руками, особливо по кутах, а верх вирівнюють.

Етапи виготовлення цегли з глини і соломи

1. Готують рослинний наповнювач, глину, пісок, воду, а також місце для замісу суміші і сушки саману.

2. Готують котлован для замісу саману глибиною до 35-50 см рівним дном і стрімкими стінками.

3. Дно котловани вистилають цільним брезентом, тентом, плівкою або інший водонепроникною тканиною, закріплюючи краї за межами виїмки.

4. У підготовлену виїмку наливають до 1/3 глибини води, підсипаючи глину і пісок в вивіреної пропорції.

5. Процес замішування роблять ногами або за допомогою коней. Зручно триматися за руки, щоб не посковзнутися на брезенті. У невеликій ямі можна піднімати краї брезенту, перевертаючи краю суміші.

6. Перевіряють якість піщано-глинистого розчину - без грудок однорідна суміш ліпиться пальцями.

7. Солому засипають поступово, після того, як чергова порція повністю зануриться в мокру глину. Додавати солому в воду не можна - вона плаває і гірше втручається.

8. Додавання соломи йде до тих пора, поки суміш не буде нагадувати пластичне густе тісто, де не залишилося лужиц і сухої соломи.

9. Також стежать за тим, щоб суміш не пересохла і не стала тверднути - так її складніше викладати в форми і виймати на просушку.

10. Готову суміш лопатою або вилами вантажать на носилки або в тачку і відправляють на формування.

11. Готові форми змочують всередині, обсипають піском або субстратом, ставлять на місці виїмки цегли. Осередки мокрим саманом набивають доверху, перевіряючи наповнення кутів, і рівняють верхи дошкою або широким будівельним шпателем.

12. Видаляють форму, тримаючи за ручки з обох сторін і постукуючи по стінках, знімають вертикально, щоб не пошкодити форму. Якщо сформована сама не випадає, можна акуратно виштовхувати рукою.

13. До наповнення нової партії форму очищають, знову змочують і обсипають, після цього ставлять паралельно з готовими брикетами, але не дуже щільно, щоб краще просихав.

14. До закінчення саманній суміші весь процес формування повторюється, стежте за тим, щоб розведений розчин не пересихав, втрачаючи властивості. Готового розчину і кількість помічників має бути стільки, щоб завершити весь процес за день. Залишки суміші можна використовувати для ремонтних робіт в госпбудівлі.

Порада: Саманний цегла висихає приблизно за тиждень-два, його потрібно перевертати і ставити на ребро. Потім його прибирають в сарай або під навіс, укладаючи штабелями до потреби. Якщо нікуди прибрати - виставляють штабелями на щит з дощок і накривають шифером або брезентом від дощу.

Перевірка готового саману

Для проб на готовність візьміть пару готових цегли і розбийте - колір зовні і всередині однаковий, коли він висох повністю. У якісного саману немає тріщин і дефектів, він не розвалюється добу в відрі води, а сухий добре разрубается сокирою. При спробі забити цвях, він в саман повинен входити туго і міцно триматися. Скиньте саман з даху одноповерхового будови або сараю - він повинен бути цілим або розколотися надвоє, але не розвалитися. Іноді хороший саман вдається зробити з другої спроби, змінивши пропорції і час замісу.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.