Навигация
Реклама
Реклама

Як видобувають бурштин

 1. Що таке бурштин?
 2. походження бурштину
 3. Де добувають бурштин?
 4. Домініканський бурштин
 5. Печерний бурштиновий камінь
 6. Карибський бурштин
 7. Видобуток бурштину в давнину
 8. Промисловий видобуток бурштину
 9. Незаконний видобуток бурштину
 10. Калінінградський комбінат

Поговоримо про те, що таке бурштин, як і де його добувають.

Що таке бурштин?

Поговоримо про те, що таке бурштин, як і де його добувають

Цією смолі знадобиться ще дуже багато часу, перш ніж вона стане каменем

Про те, що таке бурштин, довго ходили запеклі суперечки в середовищі вчених. Але тепер це відомо точно.

Янтар - це смола. Видобувається вона, як викопний мінерал. Використовується в якості прикрас і в медичних цілях . У стародавні часи цей мінерал використовували в якості палива, оскільки він добре горить.

У зв'язку з різними кліматичними умовами мінерал має свій унікальний колір в кожній місцевості. Тому балтійський камінь неможливо сплутати з карибським або з яким-небудь іншим. У кожного каменю є свої регіональні ознаки.

У кожного каменю є свої регіональні ознаки

походження бурштину

Ще стародавні вчені прийшли до висновку, що бурштин має рослинне походження. Римські вчені Пліній і Тацит вказували на специфічний рослинний запах при терті мінералу, а також на те, що в камені часто зустрічаються комахи і дрібні тварини. Тацит вважав, що бурштин є застиглим соком рослин, що потрапили в море.

Німецький мінеролог 16 століття Агрікола вважав, що мінерал має неорганічне походження.

У 18 столітті теорію рослинного походження підтвердив швед Лінней, відомий ботанік. Трохи пізніше до такого ж висновку прийшов російський вчений Михайло Ломоносов.

Вчені довели, що бурштиновий камінь, який зараз добувають, був утворений понад 40 мільйонів років тому з бурштиноносному сосен, тобто має рослинне походження. Вони в той час виростали в північній Америці, Гренландії, Євразії. Під дією кліматичних умов виділялася смола, яка з роками кам'яніє і падала. Який прийшов море відносило її з берегів.

Де добувають бурштин?

Де добувають бурштин

Родовища бурштину знайдені на узбережжі Балтійського моря, в країнах Балтії і в Калінінградській області. Але є й інші місцевості в світі, де видобувають бурштин. це:

 • Румунія;
 • Японія;
 • Сицилія;
 • Мексика;
 • Домініканська республіка;
 • Гаїті;
 • Україна (захід);
 • Німеччина (північ);
 • Китай.
 • США
 • Канада,
 • Бірма
 • Таїланд
 • Франція
 • Італія
 • Румунія

У Росії бурштин видобувають, крім Калінінградської області (прибалтійський камінь), на Уралі і в Приморському краї. Але Калінінградський родовище бурштину - найбільше в Росії.
У Росії бурштин видобувають, крім Калінінградської області (прибалтійський камінь), на Уралі і в Приморському краї

Найвідоміше родовище бурштину в світі - це Карибське родовище, в яке входять Мексиканське, Домініканська і гаїтянських родовища.
Іноді окремий камінчик можна знайти на узбережжі моря, але це не означає наявності там родовища. Родовище, наприклад, Карибське, видає понад 300 кілограм бурштину в місяць.

Родовище, наприклад, Карибське, видає понад 300 кілограм бурштину в місяць

За найбільших родовищ мінерал поділяють на калінінградський, карибський, куди входить домініканський янтар, печерний. Калінінградський входить в групу «балтійський».

Домініканський бурштин

Домініканський бурштин сильно відрізняється від прибалтійського. Він набагато прозоріше. У ньому частіше знаходять комах і тварин. Відомі випадки, коли в республіці знаходили домініканський бурштин з хамелеоном всередині, з жабою, з жуками та іншими комахами. Такі камені особливо цінуються любителями прикрас. Любителям добре відомий блакитний Домініканський бурштин.
Калінінградський мінерал

Калінінградський мінерал

Домініканський бурштин - необроблений

Калінінградський бурштиновий камінь (прибалтійський) вважається найякіснішим. Список виробів з прибалтійського мінералу в 18 столітті склав Михайло Ломоносов. Це і шкатулки, а бич, і оправи окулярів, прикраси та інше. Калінінградський мінерал - найпрозоріший. Він користується великим попитом у любителів.

Печерний бурштиновий камінь

Цей вид знаходять при розкопках древніх печер, що служили місцем проживання стародавніх людей. А в древніх похованнях знаходять різні вироби з бурштину - амулети, ножі, браслети і так далі.

Карибський бурштин

У ньому часто зустрічаються «замуровані» в камінь комахи. Це дуже давнє родовище. Карибському каменю десятки мільйонів років. Всім відомий зелений карибський бурштиновий камінь.

Видобуток бурштину в давнину

У найдавніші часи бурштин добували так, як зараз роблять окремі туристи - шукали його на узбережжі і збирали руками. Таким чином, на думку вчених, було видобуто близько 60 тонн мінералу.

До 14 століття технологія трохи змінилася. Стали виготовляти спеціальні сачки, якими добували бурштиновий камінь в морі. Його знаходили в водоростях, заплутався в листі.

Його знаходили в водоростях, заплутався в листі

Потім технологія ускладнилася. Різними знаряддями добувачі стали боронити морське дно, внаслідок чого золотистий камінь звільнявся від мулу і спливав на поверхню, оскільки він легший за воду. Звідти його і діставав ловець бурштину.

У 17 столітті робилися спроби добути мінерал з обривів близько моря. Це успішно виходило там, де море з роками пішло з материка, залишивши на суші поклади чудовою смоли. Були зроблені спроби шахтовій видобутку мінералу, але низька рентабельність стала причиною відмови від шахт.

Промисловий видобуток бурштину

Промисловий видобуток бурштину

Як видобувають бурштин в наш час? Процес видобутку бурштинового каменю дуже трудомісткий. Спочатку верхній шар грунту родовища знімається ковшем екскаватора. Потім отриманий грунт потрапляє в спеціальні розділові машини. Земля і пісок відсіваються. Після цього залишаються камені, які вручну перебирають працівники, відокремлюючи бурштиновий камінь від простих каменів. Шукати золотистий камінь за допомогою техніки поки не виходить. Така технологія використовувалася на Балтійському родовищі, але в 57 і 58 роках минулого століття в результаті видобутку бурштину відбулися два найсильніших зсуву, через яких постраждала транспорт розробки, вийшло з ладу все обладнання.

Така технологія використовувалася на Балтійському родовищі, але в 57 і 58 роках минулого століття в результаті видобутку бурштину відбулися два найсильніших зсуву, через яких постраждала транспорт розробки, вийшло з ладу все обладнання

Після цього був розроблений гідравлічний спосіб видобутку мінералу, при якому потужний гідромонітор скидає верхній, вільний від корисних копалин, шар грунту в море, а шар із золотистими мінералами надходить по трубопроводу на збагачувальний завод. Там процедура відбору корисних мінералів проходить, як було описано вище.

Незаконний видобуток бурштину

Держава втрачає близько $ 5 мільйонів на незаконному видобутку бурштинового каменю. Злочинці, крім того, використовують дуже шкідливий для навколишнього середовища метод видобутку гідровибухом, завдаючи природі непоправної шкоди.
Спіймати злочинців дуже складно, оскільки зберігання бурштину не є за законодавством злочином. Спіймати порушників можна тільки на місці злочину.

Але держава бореться з порушниками. У лютому 2013 року було прийнято постанову про те, що штраф за незаконний видобуток каменю подвоюється, а все обладнання підлягає конфіскації.

Калінінградський комбінат

Калінінградський бурштиновий комбінат заснований в середині минулого століття. Оскільки Калінінградський родовище - найбільше в Росії, підстава заводу стало цілком логічним кроком. Видобуток мінералу на ньому йде відкритим способом. Весь видобутий на родовищі прибалтійський мінерал ділять на лаковий, пресовий і виріб.

Найдорожчий калінінградський (прибалтійський) камінь - виробний. З нього вже давно роблять прикраси і художньо оздоблені предмети побуту. З середини минулого століття майстри стали комбінувати бурштин з іншими матеріалами - деревом, бронзою, замшею і так далі.

Що таке бурштин?
Що таке бурштин?
Де добувають бурштин?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.