Навигация
Реклама
Реклама

Александрит камен, неговите својства и карактеристики

 1. Сорти и бои
 2. Депозити и производство
 3. Магични својства
 4. Лековити својства
 5. Како да се утврди автентичноста
 6. Александрит и хороскопски знаци

Во првата половина на деветнаесеттиот век, во една од уралните рудници, каде главно се минирани смарагди, целосно непознато досега  скапоцен камен  невидена убавина Во првата половина на деветнаесеттиот век, во една од уралните рудници, каде главно се минирани смарагди, целосно непознато досега скапоцен камен невидена убавина. Преработени од најдобрите накит во тоа време, за прв пат беше претставен пред пошироката јавност во 1834 година - роденденот на идниот суверен Александар Втори. Оттука и името alexandrite.

Поради уникатната карактеристика да ги менува боите од синкаво-зелена во виолетова-црвена, каменот на александрит многу брзо стана привилегија на богатите, крунисани лица. На крајот на краиштата, зелената боја симболизира богатство и луксуз, и црвена Поради уникатната карактеристика да ги менува боите од синкаво-зелена во виолетова-црвена, каменот на александрит многу брзо стана привилегија на богатите, крунисани лица Ower Моќ и моќ. Не е ни чудо што самиот руски император, му го претстави прстенот со овој скапоцен минерал, носеше скоро без да го отстрани. Се разбира, се земени предвид и својствата на самиот минерал, неговата т.н. мистична моќ.
Александритот се смета за еден од најубавите и скапи камења: некои особено вредни примероци што биле подложени на деликатна обработка, експертите ги проценуваат дека се уште поскапи од дијамант и нивните својства се едноставно уникатни. Во советско време, се сметаше за богатство на земјата и беше забрането за продажба.

Сорти и бои

Ова прекрасно прекрасно природно тело е редок вид. хризоберил . Ова прекрасно прекрасно природно тело е редок вид Она што го прави реткост е дека, прво, не само титаниум и железо се наоѓаат во неговиот состав, туку и хром, која е „виновна“ за ефектот на промена на бојата и му дава на каменот посебни својства. Второ, компонентите на берилиум со хром практично никаде не се наоѓаат на друго место, бидејќи тие се наоѓаат во различни видови карпи од земјата на кора. Но, тоа не е сè - не смее да има силикон во близина, а сепак, патем, тој е еден од најчесто се случуваат минерали на светот. Ако има силикон, тогаш нема да биде александрит, туку смарагд . Шансите за коинциденција на овие три состојби се занемарливи, па затоа насловите на овој минерал се исклучително ретки.

Но, ако овие услови магично се совпаѓаат, тогаш на излезот добиваме апсолутно зачудувачки камен со уникатен имот за промена на бојата: од зеленкаста на дневна светлина до виолетова-црвена во вештачка. Оваа одлика ја прави една од најпрестижните, скапи камења во светот. Овие уникатни својства ги има само овој минерал.

Депозити и производство

Долго време, планините Урал беа единственото место на планетата каде што беа минирани овие камења Долго време, планините Урал беа единственото место на планетата каде што беа минирани овие камења. Но, со текот на времето, депозитот беше исцрпен, па на крајот на 20 век рудникот беше затворен. По само еден век и половина, овој уникатен минерал беше пронајден на територијата на Бразил, но индустриското рударство не беше спроведено таму, бидејќи малиот депозит беше целосно развиен во рок од неколку месеци.


Со развојот на напредните технологии, откриени се наоѓаат наоѓалишта на минерали во Шри Ланка, Танзанија, Тајланд, Зимбабве. Но, експертите уверуваат дека камењата од овие места не можат да се споредат со убавината на скапоцените камења од Урал.

Магични својства

Благодарение на неговата извонредна особина за промена на бојата, алкеандрит стана познат низ целиот свет како и Благодарение на неговата извонредна особина за промена на бојата, алкеандрит стана познат низ целиот свет како и  магичен камен со мистични својства магичен камен со мистични својства. Различни легенди и приказни се поврзани со него, во веродостојноста на која е невозможно да не се верува. На пример, еден од нив е поврзан со вториот, Александар. Познато е дека царот, за време на неговото владеење, се обидел повеќе од десет пати. Тие пукаа во него, го раздуваа, но тој секогаш излегуваше „сув“ од водата, без притоа да добие ниту една гребнатина. И сè затоа што тој секогаш носеше прстен со украс од алкесандрит, никогаш не ги отстрануваше.

Но, во тој лошо везда ден 1881 година, царот, со отсуство на ум, заборави да го облече и среќата, која толку долго го фаворизираше, му се сврте грбот кон него Но, во тој лошо везда ден 1881 година, царот, со отсуство на ум, заборави да го облече и среќата, која толку долго го фаворизираше, му се сврте грбот кон него. Милитантен, револуционерен грст луѓе успеа да го убие. Ова укажува на тоа дека каменот има најголем потенцијал да го заштити својот господар. И во него е сконцентрирана многу силна енергија што може да ја одврати секоја неволја. Сепак, треба да се напомене дека сопственикот на минералот мора да одговара на него во сила и карактер, во спротивно тој ќе ја уништи и уништи својата суштина.

Исто така, се верува дека декорацијата има дарба на предвидливост: таа започнува да сигнализира непосредна опасност од промена на нејзината боја - на дневна светлина одеднаш станува црвено-црвена. Појавата на жолтилоста се смета за особено тежок оној - тоа значи дека судбината подготвува тешки испитувања. Но, смарагдната боја ви ветува долг, удобен живот.

Како талисман, алкеандритскиот камен може да биде корисен не за секого, туку за немирни холерични луѓе, правејќи ги посмирени и разумни Како талисман, алкеандритскиот камен може да биде корисен не за секого, туку за немирни холерични луѓе, правејќи ги посмирени и разумни. Забележано е дека минералот често носи финансиски успех, затоа луѓето од коцкање секогаш се обидоа да го имаат со нив. На исток, се смета дека помага при медитација, обезбедувајќи непречен премин на енергија низ виталните чакри, истовремено балансирајќи ги физичките и менталните тела.

Лековити својства

Мистиците и психиките од изминатите години забележале корисен ефект на камен врз луѓе кои страдаат од разни крвни заболувања, особено, проширени вени Мистиците и психиките од изминатите години забележале корисен ефект на камен врз луѓе кои страдаат од разни крвни заболувања, особено, проширени вени. Во иднина, лекарите ги потврдија овие својства со бројни експерименти. Бидејќи алкесандритот има исклучителен подарок за хармонизација на животните струи, се препорачува луѓето со нарушувања на менталниот и централниот нервен систем да го носат. Во овој случај, нивните емоции и урамнотеженост на умот се стабилизираат, спиењето се подобрува, човекот станува помирен, а неговата состојба на умот се враќа во нормала.

Кажано, тој има својство да има корисен ефект врз луѓето кои страдаат од зависност од алкохол, им дава волја и решеност да се справат со оваа болест. Дури има и еден специфичен совет за ова: ставете го во сад со вода во текот на ноќта и пијте го овој „наполнет“ пијалок наутро.

Сепак, само овие минерали можат да се пофалат со сите овие прекрасни својства, фалсификатите не се способни за такви „подвизи“.
И уште една работа: се препорачува да ги пукате ноќе.

Како да се утврди автентичноста

Постојат неколку интересни точки: Постојат неколку интересни точки:

 1. ако станавте горд сопственик на александрит од Советскиот период, тогаш знајте дека не е реално, затоа што во тоа време секоја продажба на овој камен беше строго забранета. Најверојатно, имате на рацете хемиски елемент наречен корунд со некои додатоци на ванадиум. Така се создаваат имитации на „царскиот камен“;
 2. Треба да се обрне внимание на бојата: ако преовладува виолетова нијанса, тогаш со апсолутна сигурност можеме да кажеме дека тоа е производ од вештачко потекло, бидејќи ниту еден природен минерал нема толку мала плима;
 3. Исто така, имитацијата на алкесандрит изгледа сомнително јасна и транспарентна, иако вистинските камења секогаш содржат природни подмножества.

Александрит и хороскопски знаци

Астролозите немаат заедничко мислење за кој од хороскопските знаци Александрит е најпогоден Астролозите немаат заедничко мислење за кој од хороскопските знаци Александрит е најпогоден. Постојат различни верзии - некои се доста логични од гледна точка на науката за астрологијата, некои, како што велат, далекусежни:

 • во Индија, на пример, тие веруваат дека скапоцен камен е погоден за Близнаци, бидејќи се наоѓа под крилото на Меркур, а тоа пак е поврзано со Близнаци. Покрај тоа, двојната природа на претставниците на овој знак е најдобриот натпревар за можноста за промена на самиот минерал;
 • во империјална Русија тие го сметаа за погоден за кралски лавови, симболизирајќи ја моќта и монархијата;
 • Современите астролози советуваат да ја испробаат моќта и влијанието на оваа декорација и на Овен, Шкорпија и Водолија.

Во секој случај, практичен совет овде може да биде ваков: ако, откако стекнете минерал, вие Во секој случај, практичен совет овде може да биде ваков: ако, откако стекнете минерал, вие  ако се чувствувате лошо, чувството на вознемиреност и непријатност ве обзема, тогаш треба веднаш да се ослободите од тоа ако се чувствувате лошо, чувството на вознемиреност и непријатност ве обзема, тогаш треба веднаш да се ослободите од тоа.
Неколку зборови за цената на накитот: накитот направен од природни минерали ретко се продава слободно и чини непристојно многу пари, но вештачките скапоцени камења, кои не личат ништо како вистински, чинат околу 300-400 долари. Секогаш обрнувајте внимание на својствата на каменот или минералот, тоа е многу важно.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.