Навигация
Реклама
Реклама

Како да патувате сам и евтино

За патување, не треба да заработите многу пари, секој може да патува, бидејќи се што ви треба е вашата желба

За патување, не треба да заработите многу пари, секој може да патува, бидејќи се што ви треба е вашата желба! Единственото нешто што треба да го разберете е дека треба да направите сè сам. Планирајте пат, купувајте билети, закажете хотелска соба и сл. Но, верувајте, тоа не е тешко, но напротив тоа е многу интересно! И да, незнаењето на јазикот не е пречка за патување. Само треба да се подготви повнимателно и тоа е тоа. Со цел да не се прашате на прстите, но сигурно да знаете кој автобус ќе стигне до и од која станица да се симне. Користа од интернетот е полна со информации за секој град, а на предметните форуми можете да одговорите на вашите прашања ако ненадејно не може да дознаете нешто.

Која е подготовката за независно патување? Накратко разгледајте ги главните прашања:

  1. Зона на вашата удобност . Прво што треба да одлучите за тоа што сте спремни да ги зачувате. На пример, не ми пречи седејќи на аеродромот цела ноќ, заштедувајќи пристоен износ на пари. Или обратно, размислете дека е подобро да плаќате, но не го трошите вашето драгоцено време. Исто така со хотелот. Некој е сосема удобно во хотел во студентска соба, а некој никогаш нема да остане таму. Откако ќе одлучите за вашата зона за удобност, ќе ви биде многу полесно да ги пребарувате најевтините опции што ви се потребни.
  2. Банкарски картички за патување . Ако сеуште немате банкарска картичка, мора да се направи. Најдобро од сè, имате посебна картичка со добра конверзија за онлајн купувања. Карта на која никогаш нема да задржите голема сума пари. Од искуство, можам да кажам дека во моментот најдобра карта за патување за пченка е од Euroset. Конверзијата се одвива според стапката на Централната банка без никакви провизии. Можете да прикачите било која Master картичка на неа, на пример, Сбербанк и лесно да ја пренесете потребната сума на пари од него на пченка за да платите за трансакции.
  3. Како да купите евтини билети . Да се ​​купи билет е навистина евтин, подобро е да не зависиш од времето на поаѓање. Но, тешко е кога треба да планирате одмор на работа. шест месеци пред тоа. Летовите започнуваат со продажба за 1 година, можете да видите во кој месец цената на авио билети се поевтини и одговара на вашиот одмор. Одлично пребарувач кој лесно се справува со оваа задача. Skyskaner . Тој ја има функцијата "Најевтиниот месец", со кликнување на него, ќе го дознаете месецот кога вашата дестинација ги има најевтините билети на годината. Исто така, навистина ја сакам функцијата "Насекаде". Погоден за оние кои сеуште не одлучиле каде би сакале да летаат, но имаат голема желба да се релаксираат некаде евтини. Или можете да изберете не одреден дестинациски град, но целата земја, а потоа SkyScanner ќе покаже минимални цени за секој град во оваа земја. Значително штедењето овозможува избор на други градови на поаѓање, до кои е можно да се стигне по копно (на пример, Санкт Петербург и Хелсинки или Рига или Москва). Општо земено, има многу малку евтини летови од Санкт Петербург, ова се должи на фактот дека европските нискобуџетни авиокомпании не се дозволени во Пулково, но има многу во Москва, а со оглед на фактот дека однапред можете да купите билет за Сапсан е многу буџет како да се купи билет за Сапсан за 999 рубли ), тогаш играта вреди свеќата. Исто така, не заборавајте да запомните дека билет за патување е речиси секогаш поевтин од еднонасочен билет.
  4. Како да резервирате евтини хотел . Сајтови за резервации на хотели многу, но не и да се трошат исто така постои пребарувач за сите овие сајтови, а не за пребарување за секоја одделно Roomguru . Многу е лесен за употреба. Одредување на посакуваниот град и датуми, веднаш ќе ги видите сите промоции на сите сајтови за резервација. Високо препорачуваме. Мал совет. За да заштедите при транспортот и обично превоз во странство е доста скапо, прво проучете го избраниот град и областа што сакате, а потоа резервирајте соба. Надминувањето малку за хотел во центарот, можете да заштедите при преселувањето од хотелот до центарот.
  5. Резервација на стан на веб-страницата на Airbnb . Долго време не ја користев оваа страница, секогаш успеав со хотели. Но, кога одевме во Италија, Венеција, исто така и тројца, сфатив дека хотелите за три чинат исто како и целиот стан, но разликата е во тоа што станот има целосна кујна, што е многу потребно во Италија, бидејќи цената до ресторани само се превртува. За првата резервација со нова сметка, страницата обезбедува 20 долари. Треба само да се регистрирате оваа покана . Ако одите на страницата и се регистрирате, нема да добивате никакви бонуси. Патувајќи заедно или три заедно, дополнително можете да го регистрирате вториот и третиот патник од вашата сметка и да резервирате апартмани, исто така, со попуст.
  6. Визи прашања . Ова прашање мора да се изучува пред купување на авионски билети. Ако купите билет со врска во една или друга земја, неопходно е да се разјасни дали е потребна транзитна виза. Обично, ако не одите подалеку од транзитната зона, визата не е потребна, но бидете внимателни! Имавме ситуација во која летавме на островот Барбадос со трансфер (независно) во Манчестер. Планирав да не добијам транзитна виза, но да седам ноќе на аеродромот, се покажа дека аеродромот беше затворен во текот на ноќта. Добро е што напишав писмо до службата за поддршка на аеродромот и ги дознав овие информации. Ние не добивме виза во секој случај, но пред тоа Англија имаше концесија за транзит патници, сега ова веќе не е случај.
  7. Пат со јавен превоз . Ова е многу важна точка, особено ако англискиот е сиромашен. Google Maps е секогаш многу корисна за мене, бидејќи постои можност да се отвори патот со користење на јавен превоз. Можете, исто така, да го користите "малиот човек" и визуелно да видите како саканата станица изгледа, на пример. Многу удобно
  8. Направете пат низ градот . Бидете сигурни да ги прочитате прегледите на луѓе кои веќе сте го посетиле градот што ви треба. Прочитајте за разните туристички мапи со кои можете да заштедите. Јас обично се направи за себе т.н. мора да има од оние места што дефинитивно треба да ја посетите, а остатокот по волја и расположение. Неодамна ја открив и бесплатната апликација Maps.me. Ова е паметен навигатор кој работи без интернет во било кој град во било која земја, единствената карта на посакуваниот град мора да се преземе однапред. Можете да ги означите сите места што ви се потребни и одете директно на навигаторот.

Незаборавно независно патување!

(Посетено 90 пати, 1 посети денес)

Која е подготовката за независно патување?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.