Навигация
Реклама
Реклама

Како да се подготви лобито на грав. Лобио со грав на грузиски јазик. Како да се готви лобио грав во бавен шпорет. Лобио - подготовка на производи.

 1. Лобио од бел грав во сок од домати
 2. Рецепт од црвен грав Лобио
 3. Како да се готви лобио во бавен шпорет
 4. Антена со зелен грав
 5. Рецепт за лобио со месо на грузиски јазик
 6. Што треба да знаете за готвење рецепт лобио
 7. Состојки за рецепт за лобио
 8. Како да се готви лобио со црвен грав
 9. Рецепт за лобио со шунка
 10. Состојки за рецепт за лобио

02.11.2016 година 296

Јадења Грузиска кујна Тие се познати по нивната единствена арома, вкус и рафинирање. Лобио - традиционално јадење Georgiaорџија, таа е направена од различни видови грав со разни адитиви.

Грузискиот лобио е секогаш направен од посебен вид грав, по што самото јадење е именувано. Пред да готвите лобио, треба да го изберете вистинскиот грав. Постојат неколку знаци на квалитетен производ на кои треба да обрнете внимание:

Лобио од бел грав во сок од домати

На планините на Кавказ се создадени многу митови и легенди. Еден од нив вели дека планината Казбек Прометеј бил затворен затоа што бил одведен од огнот на боговите и им бил даден на луѓето. Овие места се поврзани со Литванците - затоа што нè привлекуваат планините. Ние ползивме низ толку опасни места што моите другари викаа од ладно потење и се тресевме од страв. Не случајно Антанас ukукаускас го избра псевдонимот на монах, бидејќи оваа приказна беше едно од неговите први дела. Писателот постојано провалувал во ледниците на Казбек, барајќи инспирација во планините.

 • во никој случај не треба да има белузлава плакета на грав;
 • грав треба да биде сјајно и мазно;
 • сите грав се со иста големина;
 • на гравот не може да има темни дамки, што укажува на почеток на гниење на производот;
 • Во пакетот не треба да има странски предмети (камчиња, ѓубре).

Рецепт од црвен грав Лобио

Потребни состојки:

Планините во Кавказ се како свето место на долината, седејќи на карпа за да ги вклучат зборовите неописливо чувство. Се чини дека времето запре, а животот се чини дека има сосема поинакво значење. Време на пренесување: 1 час 55 минути. Време на пренесување: 3 часа 45 минути. Некои цркви и манастири не дозволуваат посетители со шорцеви и кратки здолништа. Така, ако посетата на овие страници е вклучена во рутата за патувања, ве замолуваме да носите панталони или подолги здолништа.

Тбилиси, како и во големите градови, некои луѓе зборуваат неколку странски јазици, но исто така и во оддалечените области, може да се појават проблеми во комуникацијата заради недостаток на познавање на странски јазик. Може да плаќате само во Georgiaорџија во локална валута - Лери. Кредитните картички се прифаќаат најмногу на точките за плаќање. Банкомати се достапни во сите поголеми градови.

 • 500 грама грав;
 • 3 средни моркови;
 • 50 милилитри растително масло;
 • 1 чаша ореви;
 • 3 лажици доматно пире;
 • 1 куп зелени (секогаш со цилантро и босилек);
 • 1 лажичка adjika (зачин, не сос);
 • 4 чешниња лук;
 • сол, зачини (хме-сунели, црвена пиперка).

Време за готвење: 60 минути (и 5-6 часа за подготовка и зовриено грав)

Поради различните климатски зони во земјата, каде се планира патување до планините да ве советува да организирате соодветни чевли и топла облека. Овие места може да се најдат на брендирани реклами со логоа за мобилни компании. Најдобро време за патување - септември-октомври, кога земјата е сè уште топла, но не замрзнува. Храна во Georgiaорџија: кој не слушнал за неверојатната хармонија на вкусовите и мирисите на грузиската кујна? За јадења се користат многу вкусни зачини вкусен зеленчук . Не плашете се да заминете без да земете традиционална супа од супа, грузиски ќебапи и кнедли - тоа е само неопходност да ја посетите оваа земја. Различни видови сирење се исто така горди традиционална кујна . ЧАТИЈАПУРИ - Готвените палачинки често се прават дома. Па, добро познатите вина се дефинитивно исклучителен пијалок од чудовишта од античко време. Цените во локалниот бистро навистина не мирисаат, вечера за личност - до 7 €.

 • Препорачано време за патување: 4-12 дена.
 • Клима во Грузија: климата на земјата се движи од морето кон копното.

Тури во Georgiaорџија: посета на главниот град на земјата, Тбилиси, каде ќе се запознаете со историјата на регионот, културата, посета на прекрасните цркви, стариот град.

Калорична содржина: 196 Kcal / 100 грама.

02

Лобио е подготвено - може да се сервира на масата, и топло и ладно.

Како да се готви лобио во бавен шпорет

Овој рецепт се разликува од другите по тоа што лобиото се добива богато, густо како крем супа. Готвењето во бавен шпорет има позитивен ефект врз неговиот вкус и заштедува време.

Потребни состојки:

 • 2 чаши црвен грав;
 • 2 среден кромид;
 • 2 месести, сочни домати;
 • 4 чешниња лук;
 • 25 грама сол или по вкус;
 • половина чили;
 • цилантро, магдонос, хме-сунели.

Време за готвење: 60 минути (и 2-3 часа за подготовка и готвење грав).

Калорична содржина: 182 Kcal / 100 грама.

Започнете со готвење лобио треба да биде со подготовка на грав. Во овој случај, multicooker ќе ни помогне, бидејќи ние ќе го впиеме гравот во него.


Во овој случај, multicooker ќе ни помогне, бидејќи ние ќе го впиеме гравот во него

Лобио на грузиски во бавен шпорет е подготвен - останува убаво и апетитивно да го сервира на масата.

Антена со зелен грав

Друг вид лобио, но веќе изработена од зелени жичани грав. Садот има необичен, неспоредлив вкус, бидејќи на главната состојка.

Зелените грав се многу освежувачки и ја прават чинијата лесна, но негување.

Потребни состојки:

 • 500 грама зелен грав;
 • 1 голем кромид;
 • 3 зрели месни домати;
 • половина лимон;
 • 1 лажичка хоп-сунели;
 • 5 sprigs на cilantro копар и магдонос;
 • 1 лута црвена пиперка чили;
 • растително масло, сол.

Време за готвење: 30 минути.

Калорична содржина: 172 Kcal / 100 грама.

 1. Прво, треба правилно да се подготвите боранија на термичка обработка. Отсечете ги врвовите на секое подот и пресечете го на 2-3 парчиња. За да заштедите време, можете да го направите со неколку парчиња одеднаш;
 2. Варете ги парчињата 15 минути во солена вода додека не се омекне;
 3. Во меѓувреме, излупете го кромидот, исецкајте ги случајно и пржете во мала количина растително масло додека не се појави про transparentирна боја;
 4. Фунта лук, хме-сунели, цилантро, копар и магдонос и сол во малтер;
 5. Преливаме врела вода над доматите, а потоа веднаш се потопуваме под многу ладна вода за да може лесно да се отстрани кожата од овошјето. Исечете ги доматите на коцки;
 6. Додајте ги доматите и зачинетите зачини со лук во тава со мек кромид и чорба сите заедно 10 минути;
 7. Гравот се става на сито, оставете ја да ја исцеди целата вода. Ставете грав во тава со задушен зеленчук;
 8. Измешајте лобио и врие уште 5-7 минути;
 9. Лимон ставен под врела вода за подобро да го извадите сокот, и исцедете половина лимон;
 10. Додај сок од лимон и црвена чили пиперка на самиот крај на подготовката за лобио и дајте му ја садот малку пијалак, по што служиме на масата.

Рецепт за лобио со месо на грузиски јазик

Грузиската кујна има повеќе од педесет видови лобио, но највкусна и најпопуларна е лобио со месо. Во својата подготовка со користење на различни видови грав: црвена, под, аспарагус и бела боја.

Потребни состојки:

 • 200 грама господа од говедско месо;
 • 500 грама бел грав;
 • 1,5 литри ладна вода;
 • 5 стебленца на целер;
 • 2 лажици сецкани цилантро;
 • 1 лажица сецкан босилек;
 • 1 подот на црвено чили;
 • 3 чешниња лук;
 • 2 кромид;
 • сол по вкус.

Време за готвење: 50 минути.

Калорична содржина: 212 Kcal / 100 грама.

Резултатот не треба да биде кашава маса, туку добро зовриена грав со зеленчук. Затоа, времето за готвење треба да варира во зависност од видот на грав.

Лобио е доволно едноставно за готвење, ако знаете и следите некои суптилности:

 1. Времето за готвење може да варира според видот на грав, така што треба постојано да ја проверувате подготвеноста на гравот и да го вкусите садот;
 2. Во некои региони на Georgiaорџија, лобио е земја (тресна како пире), гравот се остава во целост или мешани пире од компири и цели грав;
 3. Оревите се присутни во класичен рецепт, но ако лобио има месо или домати, тогаш оревите ќе бидат на место;
 4. Служат лобио од грузиски грав, топло (топло) и ладно како закуска.

Бон апетит!

Преведено од грузиски „лобио“ - тоа е само „грав“ (забележувам дека гравот е од посебен вид, со мека, нежна школка). Пред вас - главната, основната и многу вкусен рецепт Лобио со зачини, смачкана во малтер. Јасно е дека има толку многу опции за подготовка на брендираното грузиско лобио колку што има области во Грузија.

Што треба да знаете за готвење рецепт лобио

Како да се справите со грав . Ако гравот е стар, не заборавајте да се впие во вечерните часови или барем за 3-4 часа. Исцедете, додадете нова ладна вода и ставете го на оган. Ако гравот е свеж, сезонски, ништо не е потребно. Само истурете вода и врие.

Гравот се готви за 2,5-4 часа, во зависност од сортата и возраста. Откако водата ќе зоврие, исцедете ја целата течност и истурете ја истата количина зовриена вода од котелот (ова е совет за „диета“ - ќе им биде полесно на цревата).

Односот на грав и вода е од 1 до 4. Пожарот после зовриената вода е бавен. Од време на време, гравот треба да се промешува, бидејќи може да изгори. Покрај тоа, чајник со врела вода треба да се стави во близина за да додаде вода ако испари повеќе од потребното. Која е точната конзистентност на лобио? Муши.

Под услов на гравот : можете да ги сметате за готови, ако повеќето грав имаат искинати кожа. Изматете го гравот со дрвена лажица или толкуску, но без да ги претворите во пире. Ние не подготвуваме крем за грав, туку лобио - тој треба да биде „смачкан“, туку голем. После тоа, ставете ги грав уште еднаш (не повеќе од 15 минути) на оган.

За зачини . Рецептот за лобио ги наведува главните зачини. Сепак, треба да се има предвид дека нивниот број треба да се контролира, особено за луѓе кои не се навикнати на богати или зачинети вкусови.

Солени (во грузиски „kondari“) не се додава во сите области на Грузија, но како и за ucho-suneli, оваа состојка е задолжителна во скоро сите рецепти за лобио. Утшо сонели не е ништо друго освен сина феногратка, билка којашто се користи активно на Медитеранот и Кавкаски кујни , и, за жал, слабо познат овде. Можете да купите на пазарот од сезонски трговци (веќе во сува форма).

Оцет во рецепт за лобио не мора да користи балсамик, можете црвено вино. Потребно е само да биде природно.

Како да сервирате лобио од грав. Служеше како жешко лобио - тогаш тоа ќе биде главното јадење, а во студ, како закуска. Ако готвите многу зачинета лобио или лоби со ореви може да се сервира како натопи, натопи парчиња леб или дебела каша од пченка . „Леб“ е пита леб или беризла од пченка од пченка (mchadi).

Состојки за рецепт за лобио

За готвење класичен лобио од црвен грав ќе ви требаат:

 • црвен грав 600 г.
 • кромид или црвен 400 g
 • 2 чешниња лук
 • суви зачини: солени, коријандер, сончоглед на 0,5-1 лажиче.
 • лута црвена пиперка, црн пипер (количина според вкусот)
 • свеж пакет Kindza 1 (50-60 g)
 • балсамичен оцет или tkemali
 • масло за готвење за печење
 • сол, 3 ловоров лисја

Како да се готви лобио со црвен грав

1. Пополнете грав со ладна вода, додадете ловоров лист, сол и вриејте 2,5-3 часа, повремено мешајќи додека грав не е мек.

2. 10-15 минути пред крајот на готвењето, извадете го лобиото од топлината, истурете ја течноста и изматете го грав, каша. Ако се добие сува маса, додадете малку сок од грав (вода во која се вари). Потоа, повторно ставете го на огнот.

3. Зачувајте го исецканиот кромид во растително масло. Исечете го свежото цилантро. Користете го за ова не целиот куп, туку делот (другиот дел ќе оди на порција). Кога ќе бидат подготвени, посипете суви зачини и измешајте сè.

4. Ставете свеж и сув цилантро, сончан сонце, солени, бибер, лук и нотка сол во малтер. Темелно изматете ги со толчник.

5. Кога лобиото е подготвено, додадете ги решетки, оцет или tkemali и состојки смачкани во малтер. Вратете се на огнот уште 5-1o минути. Сол ако е потребно. Ако сакате да сервирате во садови од глина (традиционална грузиска служба), време е да ја ставите храната од тавата таму и да ја ставите во рерна 5-7 минути.

6. Послужете лобио, распарчено на врвот со свеж цилантро (или магдонос) и кромид полукругови.


Послужете лобио, распарчено на врвот со свеж цилантро (или магдонос) и кромид полукругови

Рецепт за лобио со шунка

Станува збор за додавање шунка во лобио. Може да се замени со суво или солено говедско месо (како што е бастурма или був), коросо колбас, уште подобро - со нивна комбинација. Неверојатно вкусен рецепт, супер протеинска опција за нашето мени. Јадењето се служи во рестораните на грузиската кујна.

Состојки за рецепт за лобио

 • 700 гр грав
 • 400 гр шунка
 • 100 гр свинско маснотии
 • 5 чешниња лук
 • 3 кромид
 • Коријандер 2 - 3 гроздови
 • бибер, сол
 • tkemali
 • сув босилек

Како да се готви лобио на грузиски со шунка

Подгответе грав: исплакнете ги, натопете преку ноќ во малку солена вода. Наутро исцедете ја водата.

Ставете го гравот во тенџере со глина (ако готвите во тенџере во рерната) или во тенџере со дебело дно. Наполнете со чиста зовриена вода (треба да покрие приближно 3 см од содржината на тавата) и додадете ги следниве состојки: парчиња шунка, ловоров лист, црвена пиперка, солени, босилек. Поставете да зоврие (пече) на тивок оган.

Забелешка Ако готвите со бастурма или друго суво месо, исто така, треба да се натопи неколку часа одделно од грав.

Кога гравот се готви со месо (ќе потрае 2-3 часа), изрендајте ја со дрвена лажица и додајте малку зовриена вода ако сакате да добиете потенок на лобио. Останува да го пополниме.

Одделно, заштедете го кромидот и лукот во свинско месо. Измешајте со лобио. Додадете tkemali и свеж cilantro. Сол и бибер ако е потребно.


Сол и бибер ако е потребно

Храна во Georgiaорџија: кој не слушнал за неверојатната хармонија на вкусовите и мирисите на грузиската кујна?
Која е точната конзистентност на лобио?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.