Навигация
Реклама
Реклама

Кенди маса. Како да се направи слатка маса

 1. 1. ПЛАНИРАЊЕ опсег на бои, позадина
 2. VON (BEC) за бонбони
 3. ИЗБОР НА ТАБЕЛА за бонбони
 4. Како да ја наполните слатката маса?
 5. Пие на слатка маса
 6. Како да се украсуваат слатка маса?
 7. Чоколадна инспирација
 8. Светла инспирација
 9. Како да се направи слатка маса
 10. Што слатки стави на маса
 11. Пијалак за празнична слатка маса
 12. Изработка на слатка маса со свои раце

Не толку одамна, таква свадбена традиција дојде кај нас од Европа и Америка. свадба маса за гости или Бонбони бар ". Таков интересен обичај наоѓа фаворити кај руски младенци. Што е слатка маса ? Ова е посебна област со сите видови десерти и пијалоци, каде што гостите не само што можат да вкусат слатки, туку и да се забавуваат едни со други за време на паузите за време на банкетот. И за малите учесници на прославата "Candy bar" воопшто ќе биде вистинско изненадување.

Изработка на слатка маса не е толку тешко, само следете ги овие совети:

Главната компонента на десерт област за гости - се разбира, слатки. И денес нивниот опсег е навистина импресивен. Cupcakes, чоколадни фигури, мармалад, карамели, колачи, бонбони, бонбони, менинг - сите овие добрите ќе бидат не само одличен третман, туку и вистински декоративен елемент. За да го направите "Candy bar" поспектакуларно, обидете се да го поставите на сигурно палета на бои под стилот на свадба или обратно изберете контрастна сенка.


За да го направите Candy bar поспектакуларно, обидете се да го поставите на сигурно  палета на бои  под стилот на свадба или обратно изберете контрастна сенка

Ако сакате, можете сами да подготвите некои третирања. На пример, колачиња или кекси. Гостите ќе бидат многу среќни да ги ценат вашите напори.


Гостите ќе бидат многу среќни да ги ценат вашите напори

Во прилог на десерти на слатка маса мора да бидат пијалоци: сокови, домашна лимонада, коктели и многу повеќе. За зимски свадба е подобро да се подготват затоплување пијалоци.


За зимски свадба е подобро да се подготват затоплување пијалоци

Тоа нема да биде излишно да се направи знак со својот состав за секое лекување. Можеби кај вашите поканети има алергии или оние кои се пребирливи за состојките.


Можеби кај вашите поканети има алергии или оние кои се пребирливи за состојките

Ако свадбената прослава ќе се организира лето во природа, треба да се грижите уште повеќе за тоа дека десертите не го губат изгледот и се топат. Затоа, подобро е да се стави "Кенди бар" во сенка, и да се подготви мраз за овошје и пијалоци.


Затоа, подобро е да се стави Кенди бар во сенка, и да се подготви мраз за овошје и пијалоци

Ако меѓу вашите гости нема толку слатки заби, тогаш можете да направите маса со закуски, каде што ќе можете да поседувате канапе, различни видови сирење, ореви, свежи багети, мед и други производи по ваш избор.


Ако меѓу вашите гости нема толку слатки заби, тогаш можете да направите маса со закуски, каде што ќе можете да поседувате канапе, различни видови сирење, ореви, свежи багети, мед и други производи по ваш избор

Не е неопходно да се декорира масата со овошје и колачи, кои брзо се распарчуваат. На пример, исечени банани и јаболка речиси веднаш го губат својот изглед.


На пример, исечени банани и јаболка речиси веднаш го губат својот изглед

Изработка на слатка зона, подобро е да се држиме до еден стил, кој треба хармонично да се вклопи во темата на вашата прослава.


Изработка на слатка зона, подобро е да се држиме до еден стил, кој треба хармонично да се вклопи во темата на вашата прослава

Светли десерти ќе бидат одлична декорација на масата. Сепак, треба да изберете за нив одреден опсег на бои.


Сепак, треба да изберете за нив одреден опсег на бои

Подгответе ги сите потребни апарати и работи на масата, така што гостите можат удобно да јадат слатки: салфетки, плочи и други додатоци.


Подгответе ги сите потребни апарати и работи на масата, така што гостите можат удобно да јадат слатки: салфетки, плочи и други додатоци

Користете хартиени фигури, цветни аранжмани, овошни вазни, венци, фотографии и убави садови за сервирање за декорација на слатката маса.


Користете хартиени фигури, цветни аранжмани, овошни вазни, венци, фотографии и убави садови за сервирање за декорација на слатката маса

За учесниците на прославата можете да подготвите мали изненадувања: колачиња со предвидувања или бонбониери.


За учесниците на прославата можете да подготвите мали изненадувања: колачиња со предвидувања или бонбониери

За оригиналност, традиционалната маса може да се замени со гроздобер ковчегот на фиоки, ако оваа опција е комбинирана со општите стил на свадбата.


За оригиналност, традиционалната маса може да се замени со гроздобер ковчегот на фиоки, ако оваа опција е комбинирана со општите стил на свадбата

Бидете сигурни дека на масата има контејнери и хартиени кеси. Гости можеби ќе сакаат да земат некои слатки заедно.

Сподели

Слатката маса не е само модерна европска традиција, туку и дополнителна погодност, бидејќи кај гостите што ги поканувате секогаш има луѓе (особено деца) за кои празник е сладок стол, а не кој било друг. Тоа е тука дека десерт маса подготвени и обмислен однапред ќе помогне.

1. ПЛАНИРАЊЕ
опсег на бои, позадина

БОЈА ШТЕТИ
избор на предмет

Размислувајќи низ табелата за десерт, не заборавајте да ја разгледате целокупната шема на бои на вашиот одмор и да користите од 2 до 4 бои за избор на садови, слатки и други елементи од табелата за десерт. Ако се држите до одредена тема, размислете да ги користите најпрепознатливите елементи на избраната тема во вашиот дизајн.

VON (BEC)
за бонбони

За да засенчи и додадете ефект на вашата слатка маса, размислете за присуството на позадината - дури може да биде и парче позадина со потребната големина, украсена, на пример. Позадината (нејзините граници) мора да биде визуелно поврзана со храна!


ИЗБОР НА ТАБЕЛА
за бонбони

Размислете за големината на избраната табела - зависи од вашиот избор како ќе изгледа вашата слатка маса: многу е важно составот да изгледа унифициран, а не празен или преоптоварен. Ако табелата е премногу голема, тогаш размислете да користите дел од неа за други цели, како што е слика на момче за роденден, книга за гости итн. Важно е да се запамети дека предолго празна маса изгледа недовршена, па ставете ја храната цврсто доволно едни на други.

Слој и Симетрија

Всушност, висината е важна. Ставете контејнери, почнувајќи од центарот на масата (полесно е), постепено додавајќи нови нивоа на сметка на штандови, штандови, кутии завиткани декоративна хартија , убав облик со голем капацитет и постепено пополнување на празниот простор. Откако ќе се креира главниот состав на табелата, одлучува каква би била целокупната "слика" да биде симетрична или, напротив, асиметрична.

Садови и контејнери

За слад маса, можеби ќе треба: полици на поделено ниво, слатки, пепелници и чинии со необична форма. Можеби ќе ви треба и висококвалитетно стакло на различни висини, високи очила. Пожелно е дека садовите што ги немаше во една копија.

Оркестар: знаци, етикети и повеќе

Еден ефтин и лесен начин да додадете дополнителна декорација на десерт маса е да се направи посебен, во ист стил на вашиот одмор, плочи или ознаки со имиња на десерти, знамиња за cupcakes. Разредете ја вашата слатка маса декоративни елементи : цвеќиња, сезонски детали.

Дополнителна опрема

Немојте да бидете излишни покрај десертната маса: салфетки, пинцети или топки за слатки, хартиени калапи за мафини, вода или пијалоци.

Важен услов за избор на јадења: десерти за слатка маса треба да биде мала големина т.е. делови, како гости мора да ги земе со рака. При изработката на менито за слатка трпеза, неопходно е да се има предвид дека на неа ќе им требаат следниве десерти, за да се задоволат сите слатки заби:

 • 1-2 специјални десерти : торта или кекси - пожелно е овие слатки ремек дела да се совпаднат со главната тема или опсег на бои одмор, бидејќи фокусот на сите гости ќе се фокусира на нив.
 • 1-3 десерти на вашиот вкус : parfait, mousses, мини-колачи, макарони, cupcakes, profiteroles, колачиња и така натаму.
 • 2-3 видови на слатки за пополнување на масата: разни бонбони, бел слез или бел лар, нугат, желе и така натаму.

Обидете се да одберете различни вкусови и текстури на вашите слатки за да го задоволите вкусот на секој гостин, на пример: торта + parfait + чоколада + нешто крцкаво.

Кој не сонувал за богатство со бесконечна количина слатки во детството? Вашата свадба е совршена можност за исполнување на овој сон!

Како да ја наполните слатката маса?

Бонбони, колачиња, мини-колачи, менинги, кекси, макарони, крофни, чоколади - пополнете ја бонбоната лента со вашите омилени слатки! Покрај фактот дека се многу вкусни, самите слатки се декорација на масата, бидејќи сите се светли и светли.

Неодамна, незасладените "слатки маси" станаа се повеќе и повеќе популарни, на пример, со сите видови сирења, багети, циабата, чајни или зеленчук маси со апетисивно ширење на корен, морков со врвови, модри патлиџани. Оваа опција е особено важна за свадби во стилот на рустикален или еко. И, се разбира, каде што без овошје и бобинки! Тие ќе бидат одличен додаток на која било маса во топол летен ден.

Не заборавајте дека без разлика дали тоа е зеленчук, овошје или кекс, тие треба да бидат во стилот и бојата на вашата свадба. Можете да ја користите палета која го надополнува целокупниот дизајн на свадбата, или да играте контрасти за да ја нагласите сладката зона.


Пие на слатка маса

Овие можат да бидат домашно безалкохолни пијалоци и овошни пијалоци во големи бокали или лесни коктели, како и мали шишиња сода. Не заборавајте за обична вода. Важно е дека пијалаците, исто така, се дел од целокупниот дизајн на бонбони, сите видови цевки и тагови, чаши, па дури и боите на пијалаците може да го нагласат стилот и палетата на одмор.

Понекогаш дрвени или метални кутии со занаетчиско пиво или кока-кола се ставаат на слатка маса, бидејќи овие светли шишиња или лименки самите создаваат празнично расположение. За да ги задржите пијалоците кул и освежувачки, ставете ги во мраз.


За да ги задржите пијалоците кул и освежувачки, ставете ги во мраз


Како да се украсуваат слатка маса?

Стилски салфетки и текстил, клешти и други апарати за слатки, убави стаклени садови, соодветни контејнери за стилот - сето ова претставува основа на табелата. Различни хартиени украси, венци и вазни со цвеќиња и овошје ќе изгледаат одлично, а позадината на масата во свадбениот стил ќе го надополни целокупниот декор.

Интересен чаршав покрив, полици, полици - сето ова може да се направи во духот на романтична Франција, страсна Шпанија, студено Исланд или жешка Италија, со океански белешки или во стил на цветачка градина.

Наместо на традиционалната маса, можете да користите стари гарнитури или масички за кафе, тогаш оваа област исто така ќе стане место за фотоснимки. И можете да го декорирате слатката зона со различни делови : гроздобер часовници, вазни, мов, венци, стари јадења, па дури и сено, ќе ви помогнат да го надополните дизајнот и да го направите поинтересен.Чоколадна инспирација

Крем-чоколадо опсег е погодна за луксузна свадба, и за ниско-клуч, на пример, во англиски стил . Во таков комбинација на бои слатката маса изгледа многу елегантно, особено ако додавате златни нијанси на неа.

Скршени решетки од чоколадо, тартуфи, моча воздушни десерти, украсени со кафе и гравчиња за костуми со шлаг во свадба стил изгледаат одлично во друштво на стари кутии и раскошен штандови.


Скршени решетки од чоколадо, тартуфи, моча воздушни десерти, украсени со кафе и гравчиња за костуми со шлаг во свадба стил изгледаат одлично во друштво на стари кутии и раскошен штандови


Светла инспирација

Светли слатки се погодни апсолутно за секоја прослава. Потребно е само да се одреди скалата. Дали тоа ќе биде розова, невеста, сина, жолта или разнобојна.

Најдобро од сè на светла маса ќе изгледаат такви слатки како разнобојни кекси, торта, макарони, изложени со градиент од една боја до друга, како и пастила, драга и мармалад. Интересен акцент на слатки на сочна и светла маса ќе бидат весели тагови, направени во општиот стил на свадбата.


Интересен акцент на слатки на сочна и светла маса ќе бидат весели тагови, направени во општиот стил на свадбата


 1. Ако прославувате свадба во природата, па дури и во жешко лето, треба да се грижите за точните услови за складирање на слатки. Одбиваат од третирање со шлаг и крем - се влошуваат во топлината неколку часа. И така што слатките не се топат и не го губат атрактивниот изглед, ја организираат масата во сенка, можете да направите специјални форми на мраз за овошје.
 2. Бонбоната лента може да се стави во областа Добредојдовте или во близина на фото-зоната, а ако сакате, можете да одберете посебна област за тоа со фотелји или пријатни софи, на пример, на веранда.
 3. Подобро е да не се користат овошје и колачи, кои брзо можат да се истрошат, на пример, исечени банани и јаболка.
 4. На слатка маса мора да се салфетки и едноставна вода за пиење.
 5. Сите слатки треба да бидат погодни за јадење без употреба на дополнителен прибор за јадење.
 6. Исто така е неопходно да се обезбедат кеси или хартиени пакувања, така што гостите на крајот од вечерта можат да ги преземат останатите лекови дома.
 7. Обидете се да се држите до истиот стил во дизајнот на слатката зона, така што тоа е во хармонија со концептот на вашата свадба.


Обидете се да се држите до истиот стил во дизајнот на слатката зона, така што тоа е во хармонија со концептот на вашата свадба

Слатка свадба маса неодамна стана мода. Овој тренд беше позајмен од европските свадбени традиции. Ова е одличен и, се разбира, вкусен декор елемент. На свадбената маса, гостите можат да фотографираат и да разговараат, да уживаат во одлични слатки. Од оваа статија можете да научите идеи за украсување на слатка маса.

Како да се направи слатка маса

Слатка маса е важна компонента на декорацијата, а не само агол со слатки. На масата ќе изгледа поубаво ако, покрај сладок, ќе има и разновидни хартиени украси, цвеќиња, плодови, фигурини на неа. Исто така, масата може да биде украсена со голема фотографија на младенците.

Можете да нарачате на дизајнот на свечената слатка маса во ресторанот каде што ќе се одржи свадбата. Дизајнерите ќе ги земат предвид сите ваши барања и желби, ќе ви помогнат да ја организирате табелата во согласност со темата на прославата. Таквиот елемент на дизајнот ќе биде многу пријатен за вашите гости и ќе им обезбеди одлично расположение за целиот ден. Слатка заб како табела со слатки особено како. Гости не само што можат да уживаат во слатки, туку и да ги ценат рафинираните декорации на маса.


Кои детали треба да се земат предвид при украсувањето на табелата

 • Ако ви се случува да го прослават свадбата во природата, па дури и во топло време, бидете сигурни дека третирањата не се расипуваат. За да го направите ова, ставете ја табелата во сенка и ставете го овошјето во мраз.
 • Не користете овошје и колачи кои брзо го губат атрактивниот изглед и стануваат исфрлени, како што се банани, мандарини и јаболка.
 • На масата мора да лежат салфетки.
 • За да се спречи преостанатото лекување од расипување, подгответе ги торбите и амбалажата за да ги соберат гостите.
 • Изработка на празнична слатка маса, се држи до истиот стил.

Што слатки стави на маса

Тортата отсекогаш била сметана за составен дел на свадбената прослава. Но, од неодамна, оваа традиција престана да се почитува. Листата на традиционални деликатеси се прошири. Мафини, кекси, тестенини и други слатки испуштија "стандардни" колачи.

Постојат многу видови на слатки. Можете да декорирате свадба слатка маса не само со мали колачи, колачи и колачиња, но исто така и со нови фенси: засладени ореви, овошје, курви, крофни и така натаму.

Исто така, на модата дојде во декорацијата на кондиторски пастила. Благодарение на овој материјал за јадење, можно е да се создадат различни фигурини, curlicues и украси за деликатеси. На овој начин, вистинскиот кулинарски ремек-дело може да се направи од производот. Да се ​​даде бонбони саканата боја , користете природни бои.

Па како да декорирате слатка маса за да ги импресионираат гостите? Всушност, тоа не е тешко. Слатките не само што треба да имаат неспоредлив вкус, туку и да изгледаат естетски пријатни. Украсете со вкусна мали јастиви мониста, срца, розети, а потоа слатката маса сигурно нема да остане незабележана. Гостите ќе се сеќаваат на овие слатки ремек-дела и нивниот божен вкус за долго време.


Пијалак за празнична слатка маса

Без освежување не може да се направи, особено ако се слави свадба во лето. Ставете ја на слатка маса различни видови на лимонада, сода, минерална вода, коктели, свежи сокови. Истурете ги пијалоците што ви се потребни во шарени шишиња и очила. Вашиот слатка агол ќе биде украсен во одреден стил, и затоа треба да служите пијалоци во согласност со темата. За да ги задржи пијалаците ладни, додајте коцки за мраз.

Но, што банкет може да направи без ароматично кафе, чоколадо и миризлив чај? Неодамна популарни чоколадни фонтани. Тоа е погодно, бидејќи гостите можат да се истурат пијалок во секое време. Гостите можат да ги полнат чашите со скапо вино или шампањ од фонтаната на празнична сладкова маса. Кола, свињи, пиво и други слични пијалаци се сервира во светли конзерви.


Изработка на слатка маса со свои раце

Ако сте силни во дизајнот, обидете се да направите агол со слатки со свои раце.

 • Табелата мора да биде покриена со чаршав.
 • Мулти-нивоа - посебна карактеристика на слатка маса. Уредување на добрите и пијалоците на различни нивоа.
 • Земете ги предвид не само естетиката на десерти, но исто така и нивните својства. Обидете се да избегнете расипливо печиво.
 • Заштедете на слатки не вреди. Најверојатно, на гостите навистина ќе им се допаднат некои добрите од слаткото мени, и тој ќе сака да ги јаде повторно.
 • Палетата на бои на деликатеси треба да биде во хармонија со целокупниот стил на свадбената прослава.
 • Салфелите исто така треба да одговараат на бојата на слатката маса.
 • Украсете ја вашата слатка зона со различни украси: фотографии на младенците, панделки, големи букви. Овде можете да им дадете слобода на вашата имагинација.

Поврзани видеа

Кој не сонувал за богатство со бесконечна количина слатки во детството?
Како да ја наполните слатката маса?
Како да се украсуваат слатка маса?
Па како да декорирате слатка маса за да ги импресионираат гостите?
Но, што банкет може да направи без ароматично кафе, чоколадо и миризлив чај?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.