Навигация
Реклама
Реклама

Кога да се оди во Египет и како да се најде мирен хотел

  1. Кога?
  2. Како да резервирате хотел?

Денес Египет не е само пирамидите и наследството од минатото, но и популарна туристичка дестинација. Прво, климата овозможува на земјата да ги привлекува туристите речиси цела година, второ, богатиот подводен свет на Црвеното Море и можност да се вклучат во спортови на вода (во Црвените и Медитеранските мориња), трето, разумни цени - сите ги приклонуваат туристите да изберат Египет

Што треба да знаете за да ги добиете најдобрите впечатоци од останатите?

Кога?

Во летните месеци, кога Русите традиционално започнуваат одмор, во Египет има многу топлина, што може да достигне до 50 степени. Сонцето во средината на денот е опасно за здравјето и речиси неподносливо, повеќето луѓе во топлината на денот не го напуштаат хотелот. Сепак, тоа е од јуни до август цени на патувања во Египет забележително паѓаат. Цената на стоките и услугите (екскурзии, храна, итн.) Исто така е значително поевтина. Дали такви услови вредат да се спаси економијата е отворено прашање, особено бидејќи во овој период се можни суви песочни бури наречени "Хамсин". Сепак, туристите доаѓаат тука во текот на летото, вкл. и од Русија - обично со деца кои во ова време имаат летни одмори во училиштата.

Попријатно време за посета на Египет ќе биде пролет и есен. Во април и мај, како и во октомври и ноември во Египет, најпријатната температура за одмор е поставена за воздух и вода. Сепак, во овие поповолни до крајот на месецот цените значително се зголемуваат, а луѓето стануваат многу повеќе.

Не е лошо да се опуштите во Египет во зима. Точно, во јануари и февруари може да биде малку кул - особено ноќе. Но, декември може да се нарече добар месец за посета на Египет. Цените за стоки и услуги остануваат ниски, луѓето се многу помали, а морето се уште е топло.

Со сето ова, обидете се да не одите во Египет во месец Рамазан. Се разбира, нема да има верски немири и напади врз посетителите - локалните Арапи се генерално многу мирни, особено на туристите кои ги хранат - токму во тоа време многу кафеани и ресторани не работат во текот на денот. Генерално.

Генерално

Како да резервирате хотел?

При изборот на дестинација за одмор, многу руски туристи се обидуваат да најдат место каде што поретко би требало да се сретнат со сонародници. Таквата неприлика на Русите за руските туристи е објаснета сосема едноставно - многу Руси на одмор ги отфрлаат сите правила и конвенции што ги придржуваат дома. Поради оваа причина, честопати можете да заборавите за релаксирачки одмор во соседството. Во познатиот филм "Дијамантската рака", херојот Миронов вели - "Русо е туристичка - слика на моралот", за жал, во пракса сè е токму спротивното.

Оние што се молчаат ќе дадат неколку совети за тоа како да не се соочуваат со руски туристи во Египет, како да изберат соодветен одморалиште и хотел.

Најпопуларната дестинација во Египет е Шарм ел Шеик. Ова е најголемиот одморалиште во земјата - но тука можете да најдете тивка (во однос на отсуството на сонародници од Русија и земјите од ЗНД) места и хотели.

Најлесен алгоритам за пребарување на хотели е да ги изберете сите хотели за кои сте заинтересирани, а потоа да стигнете преку пребарувачот за рускиот преглед. Ако нема, честитки, сте пронашле добра опција за сместување. Сеедно може да се каже за Хургада - вториот по големина центар во Египет.

Вреди да се размисли дека обично туристичките патувања вклучуваат сместување во хотели во средината на ниво, и сигурно ќе биде со вас голем број туристи во Русија кои сакаат да се релаксираат на пакет договори како што се "последната минута" или "инклузивно". Затоа, оние кои сакаат да се одморат од рускиот јазик може да се советуваат сами да го планираат својот одмор - да летаат со редовни летови до точка од местото на пристигнување на повелбите и да резервираат хотел со многу добри критики од Европејците и без преглед на руски јазик.

Ако сакате да најдете целосно одморалиште, каде што нема да има контакт со сонародници - можете да го препорачате прекрасното одморалиште Таба Хајтс. Се наоѓа на Синајскиот полуостров покрај брегот на Црвеното Море, тоа е тивко и пријатно место кое е само совршено за семеен одмор. Тука во текот на целата година има удобна температура и постојат услови за одлично нуркање. Постојат многу хотели во 4 * и 5 *.

Поврзана страница: Египет 2018 - тури во Египет, цени на туристички оператори, хотели и патување во Египет од Санкт Петербург

Кажи им на пријателите

Прочитајте исто така

Други сродни статии

Коментари

Кога?
Како да резервирате хотел?
Кога?
Како да резервирате хотел?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.