Навигация
Реклама
Реклама

Photozone дома: дали е достоен за тоа?

 1. Лариса Ершова: "Не треба да направите таква зона каде што ништо не е можно за дете"
 2. Ала Полакова: "Секогаш треба да бидете инспирирани од некои пријатни работи"
 3. Марија Бочкова: "Најважно е природна светлина".

Совети и мислења на фотографи.

Неодамна, фото-зони станаа популарни - тематски агли или цели соби за снимање. Ова особено важи за детските празници: на крајот на краиштата, со едногодишно бебе е многу полесно да се справите дома, каде што сè е на дофат отколку во студиото.

Обично во фото зона тие се стави убава позадина, го красат со венци, балони, користете смешни реквизити, на пример, шарени рамки, дрвени зборови, многумина тука прават бонбони барови . Некој купува специјални материјали, некој го прави сценографијата од импровизирани средства.

Главната задача на фотозоната е да го постават празничното расположение и да им помогнат на луѓето да се чувствуваат удобно под окото на камерата. Прашавме искусни фотографи дали е вреди да се обиде да направи фотозон во стан на сите и како најдобро да се направи тоа.

Лариса Ершова: "Не треба да направите таква зона каде што ништо не е можно за дете"

Лариса Ершова - репортер фотограф, соработува со добротворната фондација "За деца со љубов".

Што е најважното нешто што би го советувало на оние кои сакаат да направат фото-зона дома?

 • Прво, трезвено оцени дали големината на станот ви овозможува да изберете празен ѕид со декорации. Во топла сезона генерално е подобро да се пука надвор.
 • Второ, бидете сигурни дека декор е направен во ист стил.
 • Трето, не претерувај со реквизити.

Во која смисла "не е претерана"?

Понекогаш тие користат бесмислени работи или предмети што децата јасно не се на возраст. Потребно е луѓето да не играат само смешни предмети, туку да бидат меѓусебно во овој момент. И не правете слика зона, каде што детето не може да направи ништо.

И тогаш што е погодно како реквизит?

Можете да понудите да користите нешто семејно и важно: на пример, детето има играчка на баба.

Ала Полакова: "Секогаш треба да бидете инспирирани од некои пријатни работи"

Ала Полакова - фамилија, деца и свадбен фотограф - смета дека можете да создадете прекрасно место за фотографирање дома со помош на неколку точки: Ала Полакова - фамилија, деца и свадбен фотограф - смета дека можете да создадете прекрасно место за фотографирање дома со помош на неколку точки:

1. Првата точка е најважна - тоа е светлина! Секогаш е подобро да се пука во утрото кога не се мрази надвор. Исто така, колку е поголем прозорецот или поблиску до него за да се постави место за снимање, посветла и попријатна рамка ќе биде.

2. Втората точка, исто така, се однесува на светлината во некои погледи - тоа е мебел. Посветлата на кабинети и останатите, толку подобро. И воопшто, помалку мебел, толку подобро. Темните бои апсорбираат светлина, па белиот мебел и позадини секогаш го прошируваат просторот и се многу успешни за фотографии.

3. Третата точка е инспирација. Мислам дека секогаш треба да бидете инспирирани од некои пријатни работи. Ако сакате да направите убави снимки дома, тогаш сите во станот или просторијата навистина би сакале! За да го направите ова, можете да го направите дизајнот на вашиот дом или да купите некои интересни детали за удобност. Важно е собата да го одразува карактерот на сопственикот.

Марија Бочкова: "Најважно е природна светлина".

Свадба, семејство и деца  фотограф  , член на Здружението на професионални деца и фамилијарни фотографи ДИФО Свадба, семејство и деца фотограф , член на Здружението на професионални деца и фамилијарни фотографи ДИФО.

Ако размислите за фотозоната во фазата на поправка, што можете да направите?

Кога креирате фотозона дома, најпрво обрнете внимание на ѕидовите и порите. Подобро е да се даде предност на дрвени подови или добар ламинат, и боите на ѕидовите со една боја боја што не дава отсјај, така што ќе ја добиете наједноставната фото зона. Подгответе неколку преносливи подови на третирано и насликано дрво, на пример, темно кафеава и бела боја. Ова тротоар може да се остави на подот, а може да се поправи на ѕидот.

Кои реквизити е подобро да се изберат за снимање деца, така што децата би биле заинтересирани и лесно да се најдат?

Парчињата на ткаенини од различни бои и густини, заедно со позадина на хартија, ќе помогнат во диверзификацијата на фото-зоната и нема да бидат тешки за буџетот. За да ја направите фото-зоната посветла и по-празнична и сигурно да го интересите детето, можете да додадете венци на триаголни хартиени знамиња, кругови, срца или свилени ленти. За новогодишните празници можете да купите блескав венец.

 • Додадете и менувајте реквизити, а потоа фото-зона ќе изгледа поинаку. Купи прекрасен дрвен стол, пријатна ќебе или faux крзно за снимање на подот. Ниту едно дете нема да одбие да се вози дрвен коњ, а во меѓувреме може да добиете прекрасни снимки на радосно бебе.
 • Некои реквизити може да се гледаат дури и на болвата пазар. На пример, старите куфери со различни големини можат да станат алтернатива на стол и да додадете елемент од играта ако криете играчка во куфер.
 • Како привремен реквизит може да биде одличен опција балони: накит на еднобојни или мулти-обоени топки со товар или големи балони со дијаметар од 60 сантиметри и убави опашки на свила ленти или хартија (китка) венци.

Кога снимате деца, најважно е да се создаде атмосфера на доверба и да се додаде елемент од играта, а потоа секое дете ќе се отвори и ќе направи одлични снимки.

Колку би требало соба да биде така што можете да направите фото зона во неа? И, во принцип, дали нешто зависи од големината на собата или тоа е главната работа што е осветлување?

Најважното нешто кога креирате добар фотозон дома е природно светло или светло од прозорецот. Природната светлина помага да се нагласи бојата на очите, да се сокријат мали несовршености на кожата и да се додаде сјај на неа.

Исклучете ја светлината во целиот стан и проверете која од просториите е најлесната, која добива повеќе сончева светлина. Дури и ако најсветлата соба не е најудобна во изгледот или не е најголема, подобро е да се запрете на тоа за да добиете прекрасни портрети.

Исто така е подобро да се избегнат големи количини на директна сончева светлина, бидејќи тие даваат сурови сенки на лицето на детето. Можете да ги купите лабавите ролетни ролетни или ролери за да ја направите сончевата светлина помека и малку да потрошите.

Што не можете да направите ако планирате да направите фото зона во стан?

Во домот фото зона е подобро да се откаже од светли бои на ѕидовите. Светлата боја, особено црвена, сина и зелена, ќе им даде грда рефлекси на кожата на детето - ќе изгледа болно. Избор на боја на ѕидовите во соба со фотозон, подобро е да се запре на бела или светло-беж. Не заборавајте за удобност, фотографија - ова е одлична физичка работа и за фотографот и за моделот. Собата треба да има добра вентилација и по можност климатизација.

Значи, ако големината на стан дозволува, тогаш обидете се да организирате фото зона дефинитивно вреди, само погрижете се повторно да размислите дали тоа нема да создаде непотребни непријатности за време на одморот и внимателно изберете ги реквизитите: можно е конечно да пронајдете машина за шиење која лежи околу , стара кукла и баба вазна.

Слики: hometocome.typepad.com, wedding.kralya.com, bantiki.by, happymodern.ru, dager.ru

декор, одмор, одмор декорација

Што е најважното нешто што би го советувало на оние кои сакаат да направат фото-зона дома?
Во која смисла "не е претерана"?
И тогаш што е погодно како реквизит?
Ако размислите за фотозоната во фазата на поправка, што можете да направите?
Кои реквизити е подобро да се изберат за снимање деца, така што децата би биле заинтересирани и лесно да се најдат?
Колку би требало соба да биде така што можете да направите фото зона во неа?
И, во принцип, дали нешто зависи од големината на собата или тоа е главната работа што е осветлување?
Што не можете да направите ако планирате да направите фото зона во стан?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.