Навигация
Реклама
Реклама

Пушена риба во Астрахан - како есетра да се готви за топла и ладна пушеле? Црна кавијар онлајн продавница блог a-ikra.ru

 1. Како да пушите риба во Астрахан?
 2. Подготвителна работа
 3. Обележувач со риби
 4. Колку долго да пушите риба?
 5. Како да пушите без чад?

На 1430 километри од Москва, на брегот на Волга, лежи античкиот град Астрахан, со прекрасна архитектура и богата историја. И, исто така, овој град е познат по вкусна мала риба со која Волга и црниот кавијар изобилува.

Локалните жители знаат многу за пушењето, солењето, пржењето риба. И, за разлика од познатите астрахански лубеници, рибата може да се земе дома како подарок. Пушената риба или балик од есетра од Астрахан ќе предизвика посебно задоволство кај вашите роднини. На вековните тајни за готвење на овие деликатеси, кои Астраханците ги сочувале од античките времиња, ќе кажам во нашиот блог.

Како да пушите риба во Астрахан?

Постојат два главни начини на готвење на овој деликатес: 1) ладно и 2) топло пушење.

Студеното се изведува на чадот што доаѓа преку оџакот во голема метална кутија или барел и трае околу еден ден.

Вториот метод трае не повеќе од 50 минути и е направен на отворен оган. Крајниот производ е различен во секој случај. Дозволете ни да ги разгледаме во детали двата од овие методи.

Подготвителна работа

Можете да пушите некоја риба: штука, седалка, скуша, седалка. Но, најдобрата риба за ова јадење е есетра, башкиот есетур е особено вкусен. Во Волга, се наоѓа во голем број и е фатен многу лесно. Оваа хищна риба има идеална дебелина и не е масна.

Пред да пушите риба, прво мора да го подготвите. Не е неопходно да се чисти и стомак, само сол. Иако можете да пушите и да го испуштите есетрата, но тогаш вкусот не е многу добар.

Подготовката се состои од следниве чекори:

 • Одмрзнато или свежо измиено риба.
 • Во стандарден шише со литар полн со вода 5 суп.л-патки. л сол.
 • Потоа, користејќи медицински шприц со дебела игла, земете вода и прободете ја рибата. 20 мг на солена вода за 1 килограм риба. Опашката и гребенот треба да бидат прободени.

Пушат подобро на елдер чипови и струготини, додавајќи им сурови лисја и гранки.

Обележувач со риби

Стави на дното на чипс од чад, на врвот на решетката, и на неа - рибата подготвена за подготовка. Лејте во еден слој, така што чадот контактира со нив од сите страни. Цврсто затворете го капакот и запалете го копното. Распредели ја јагленот рамномерно под дното. Огнот не треба да биде силен. Ако сакате да готвите бајлик на есетра, не користете ја целата риба, туку нејзиниот дорзален "месен" дел. Месото треба да се посолат 2-3 дена и потоа да се пуши на ладен начин.

Колку долго да пушите риба?

Откако ќе се загрее копчето за отпуштање, извадете ги логовите за горење. Направи ја рибата на јагленот.
Пушењето започнува со пушењето дрвни чипови. Исклучително е важно да се спречи прегревање на дробната кујна. Внатрешното ниво на температурата треба да биде многу високо. Самиот процес трае 40 минути.

За време на сушењето, температурата во внатрешноста на дупчицата не треба да надминува 120 °. Со цел да се одреди нивото на внатрешната температура, капете ја водата на површината на капакот. Ако се врие, температурата е онака како што треба, и ако тивко испарува, додадете оган. Нивото на температурата се регулира со зголемување или намалување на пожарот во подморницата.

Почекајте да се олади, отвори ја. Топла пушена есетра има црвеникаво или темно златно нијанса. Сув есетра обично е светлина.

Како да пушите без чад?

Во отсуство на кафеана, ќе ви треба фолија. Завршете ја рибата во неколку слоеви. Направете дупки во фолија. Се пече на јаглен на скара. Студената пушена есетра се готви 40 мин.

Правила за готвење:

 • не лежи во рибата со димензии од разни големини;
 • отвори ја темјан, стои на огнот не може;
 • не смее да се отвори пушечка смрдеа;

Ја подготвив топла пушена есетра , бидете подготвени да ја јадете што е можно побрзо, бидејќи ова јадење брзо се расипува. Во просек, по неколку дена, топла пушена есетра ќе почне да мириса непријатно. Студената пушена есетра може да се чува во фрижидер максимум неколку недели.
Пушената риба е неверојатно вкусна деликатес, и сега, благодарение на нашиот совет, сега можете да го готвите сами. Оревче балик е вистинско деликатес што може да се вкуси само во нашата област.

Покрај тоа, можете да нарачате есетра балик директно на нашата веб-страница во делот "Пушена риба". Тука покрај балик постои и есетра на топло и ладно пушење, а сите производи се секогаш со одличен квалитет и секогаш свежи.

Нарачајте кавијар

Како да пушите риба во Астрахан?
Како да пушите без чад?
Како да пушите риба во Астрахан?
Колку долго да пушите риба?
Како да пушите без чад?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.