Навигация
Реклама
Реклама

Рецепт: Кинкали со месо во грузиски традиционални.

 1. Како да се готви khinkali: важни детали
 2. Грузиски кинкалки рецепт
 3. Едноставен грузиски кинкали
 4. Кинкали рецепт на грузиски
 5. Традиционален кинкали на грузиски
 6. Месо "вреќи" дома
 7. Грузиски "зрнести колбаси" со месо и печурки
 8. Слатки грузиски "кнедли" со цреши

Кинкали е култно грузиско јадење слично на кнедли, но со свој национален идентитет.

Како да се готви khinkali: важни детали

Хинкали, ако тие се направени од искусен готвач, се полни со сок (супа) внатре и имаат многу "склопки". Сепак, втората околност, која бара, како што велат, вештина, како и не премногу искуство, никогаш не ги спречи љубителите на кинкали да ги готват дома. И готви кинкалки на грузиски, ако пред вас чекор по чекор рецепт Со слика, воопшто не е тешко. Особено кога деталите се јасни.

 1. Тесто за кинкалки . Тестото е слично на нашите кнедли. Скулпт за кинкалки и со јајце, и без. Намали што е можно поточно.
 1. Полнење. Се верува дека точниот кинкали на грузиски според автентичен рецепт е направен со мелено од овчо месо (јас готвав со тоа), но тоа не е сосема така. Модерни кинкалки, покрај јагнешко месо, полнети со свинско и говедско месо. Говедото секогаш става повеќе: за 1 кг месо ќе биде 3/4, односно околу 700 г. Покрај тоа, кинкали се готват со сирење, компири, печурки. Но, ништо не се споредува со месо! Особено не се меле во мелница за месо, но со нож се сече на мали парчиња, како што треба да биде во вистински кинкалки.
 1. Зошто во внатрешноста на супа? Важна разлика во пополнувањето на грузиските равиоли е нејзината прилично течна конзистентност - водата е специјално додадена на полнењето, така што супата ќе "скрши" во внатрешноста на кинкали.
 1. Дали зелените се додаваат во полнењето? Во Грузија не постои една хинкална традиција, а не секој рецепт вклучува зеленчук во состојките. Главниот плевел, кој е многу месо воопшто, и особено кинкали, е сушен ким. Cilantro и нане може да се додадат на кинкалки. Магдонос и копра - во чест на нашите словенски вкусови, но исто така и заглавени!
 1. Скулпт. Подготвен е дека добра "нога" (оној кој изваја кнедли), прави 28 пати. 18 пати - "праг", преку кој студентот мора да се повлече за да се смета за професионален кинка-љубовник.
 1. Како и колку да се готви кинкалки? Готви khinkali во зовриена солена вода за 10-15 минути.

Тие се сметаат за составен дел на грузиската кујна. Многумина читаат дека месото е најважно во нив, но ова не е така во ова јадење, треба да се обрне внимание на сок од месо. Ако кажеме дека кинкалки се исти, само од поинаква форма, многумина нема да го разберат ова, само текстура ги прави заедно: исто така се направени од месо и тесто. Готвење ова јадење е уметност, а не само ставање на мелено месо на рамна торта и стискање на рабовите. Сега ќе ви кажеме како да се готви вкусни кинкалки на грузиски.

Грузиски кинкалки рецепт

Состојки:

 • брашно - 500 g;
 • топла вода - 1 чаша;
 • сол - по вкус;
 • месо (подобро е да се мешаат различни сорти) - 250 g;
 • кромид - 1 ЕЕЗ.
 • cilantro - 1 пакет;
 • месо супа - 60 g;
 • парче сув леб;
 • сол, бибер по вкус.

Готвење

Земете месо, леб и кромид пресврт во мелница за месо. Во резултат на кутии додадете супа, cilantro, сол и се меша. Исечете го брашно со слајд и направете пауза во неа, истурете во чаша топла вода, додадете малку сол. Месете го тестото во кружно движење и проверете дали водата не истекува од брашното. Покријте и оставете 30 минути, а потоа испрекнете го тестото на парчиња и наново. Исечете кругови со дијаметар од околу 12 см со чаша. Ставаме голема лажица пополнување во центарот на секоја од нив. Ние ги формираме торбите, по должината на периметарот правиме мали набори и затегнуваме во средината. Врвот на тестот што добро го врзуваме. Се вари khinkali 15 минути и нежно извадете ја садот од тавата, за да не се оштети. Служеше на маса само жешко.

Едноставен грузиски кинкали

Состојки:

 • јајце - 1 ЕЕЗ.
 • брашно - 3 чаши;
 • растително масло - 3 суп.л-патки. лажици;
 • вода - 2 чаши;
 • месо - 1 кг;
 • кромид - 1 ЕЕЗ.
 • cilantro;
 • сол, бибер.

Готвење

За да го направите тестото, измешајте го јајцето, водата, растителното масло и брашно, добро измет и нека се натовари. И продолжи кон подготовка на мелено месо. Cilantro, кромид и месо се меле во мелница за месо. Сите се меша добро, додадете сол, малку земјата коријандер, ако кутия е сува, додадете вода. И продолжуваме до собранието на кинкалки. Извртуваме дебел слој, дебел околу 1 сантиметар, исечете ги малите кругови во мала чаша и превртувајте ги во тенки рамни колачи, шијте лажица мелено месо во центарот и собирајте ја вреќата. Се вари кинкали во солена вода 15 минути. Служи топло.

Кинкали рецепт на грузиски

Состојки:

За тестот:

 • вода - 0,4 литри;
 • брашно - 4 чаши;
 • сол

За мелено месо:

 • мелено месо - 1 кг;
 • крем 15% - 200 ml;
 • кромид - 1 ЕЕЗ.
 • морско оревче со земја.

Готвење

Брашно сол, истурете во вода и месете го тестото. Темелно измешајте околу десет минути. Ние треба тестото да биде мека и еластична, не е тешко и гума. По добро мешање, нека стои 50 минути, а потоа се тркалаат. Додадете го кромидот на кромидот, посипете со сол, морско оревче, бибер и истурете во крем. Сите се мешаат во хомогена маса. На колачи од тесто со дијаметар од 12 см, извадете го куферот и соберете го во торба со набори. Бидете сигурни дека врвот дупка е добро запечатена. Ставете ги врежаните кеси во врела вода и вријте седум минути по вриење. Служат на маса, посеан со пиперка.

Кинкали се кнедли на грузиски. Традиционално, кинкали се направени од пченично брашно, а говедското говедско месо се користи како полнење, како и асортиман на говедско месо и свинско месо. Месото мора да биде ситно сецкани со нож. Полнењето исто така треба да содржи доволно голем број на зачини: црн пипер, лук, ситно сецкан кромид, зеленчук. Исто така, месо супа се додава на полнење да се направи hinkali повеќе сочни. Тоа е причината зошто кинкалки јадат со рацете за да не изгубат вкусна супа кога пирсинг со вилушка. За да го направите ова, со една рака треба да се земе khinkali за "опашка", а вториот да се одржи на ѕидот, залак страната, цицал супа, а потоа јадете, гризете го тестото со полнење.

1. Исплакнете го месото, излупете го филмот и редењето, ситно исечете со нож. Излупете го кромидот и лукот, ситно исецкајте, додајте го месото, добро измешајте. Додај сецкан сало. Додајте вода, сол, бибер, се промешува со ким, цилинтро и бибер. Оставете мелено 30 минути.

2. Месете дебело, беспомошно тесто од брашно и солена вода. Извадете го тестото во слој од дебелина од 1 cm, исечете ги квадратчињата од 4х4 см. Свиткајте 3 парчиња на едната страна, посипете мала количина брашно помеѓу слоевите и повторно нанесете. Резултатот треба да биде издолжена шунка дебелина од околу 3 мм. Така е подготвено вистинското тесто за кинкалки.


3. Веднаш по готвењето, сочни полнети во нив. Ставете 40 грама пополнување во центарот на секој плоштад.


4. Рабовите на сочното затворање цврсто "хармоника". Класичните кинкалки имаат 12 пати. Ставање на кинкалки, така плетени на послужавник или табла за формирање на рамно дно.


5. Истурете вода во тенџере, доведете до вриење преку висока топлина, додадете сол. со користење на scapula, создаде вител, фрли го кинкалки во тавата и повторно создаде вир, така што тие не се држат заедно. Завршени кинкали треба да плови наопаку за околу 10 минути.


6 Подготвен оброк Веднаш наредете ги во плочи и посипете со црн пипер. Можете да служите. Бон апетит!


Кинкали е легендарно кулинарно јадење на Грузија, слично на големи кнедли со сочни месо пополнување внатре. Како да се готви кинкалки во вашата кујна, така што тие не се разликуваат од оригиналните грузиски јадења, ние ќе кажам во овој материјал.

Денес, не секој специјалист за кулинарство се придржува кон традиционалната технологија за готвење на ова јадење. Но, основните едноставни правила се зачувани: грузиските "кнедли" мора да бидат големи, исполнети со сочно мелено месо, со голем број мирисни зачини. Главниот нагласок - форма која е тешко за почетниците да мода. Тие личат на торба со многу набори и опашка, за која се зема, бидејќи јадат ова јадење со рацете.

Традиционален кинкали на грузиски


Традиционален кинкали на грузиски

Прво, сакаме да ви го кажеме рецептот на Кинкали, според кој тие се обично подготвени во Грузија. Енергетската вредност на овој производ е 235 kcal.

Ќе ни требаат:

За мелено месо:

 • 0,6 кг масти јагне;
 • 0,3 кг говедско пулпа;
 • 3-4 парчиња кромид;
 • 4-5 чешниња лук;
 • еден куп свежи магдонос, копра, цилантро;
 • сол, мрсна црн пипер по вкус;
 • 100-150 мл ладна вода.

За тестот:

 • 1-1,3 кг брашно;
 • 10 g сол;
 • 700 мл вода.


1-1,3 кг брашно;  10 g сол;  700 мл вода

Опис на чекорите за готвење:

 1. Да почнеме со полнење. За вас ќе биде потребно трпеливост и скрупулозност. Го земаме месото и го пресекуваме на мали парчиња со многу остар нож. Кромид, лук, зелен сецкан. Состојките се мешаат, prisalivaem и сезона со зачини.
 2. За да го направите месо сочно, а кога ќе се готви, во грузискиот сад се формира голема супа, додадете околу 100-150 мл ладна вода до мелено месо. Истурете ја во мали делови и темелно ја мешајте целата маса секој пат.
 3. Тестото за кинкалки се подготвува многу лесно. Ние додаваме вода и, налевајќи ги делови на прелиеното брашно, мачкам густа, пластична маса. Потребно е да се изедат подолго време.
 4. Дозволете ни да продолжиме со формирањето на нашата храна. Намалете ги тенки колачи со дијаметар од 10 сантиметри. Во средината на колачи поставите околу 1 лажица мелено месо. Слободните рабови на топчето се издигнуваат над купот месо и се ставаат заедно за да формираат огради. Во заклучок, скролувајте низ "вреќа" со месо, така што ќе добиете "опашка". Голем број на набори се смета за знак на вештината на готвачот. Резултатот од вашата работа може да се спореди со фотографијата.
 5. Ако имате прашање за тоа како да готвите кинкалки, тогаш ние ќе ви одговориме - исто како кнедли, само подолго. Истурете околу 2 литри течност во голем тенџере, додадете го, додадете неколку парчиња allspice, ловоров лист и доведете го до вриење. Тие јадат ова јадење топло, така што тие треба да зовриваат колку што јадат во исто време. Ставете ги нашите "вреќи" во врела вода, се мешајте, чекајте да дојдат и да ги вари за половина час.
 6. Ние го ставивме готовиот кинкалки на грузиски на голема чинија. Ако сакате, можете да истурете стопен путер и посипете со било зелена боја.


Ако сакате, можете да истурете стопен  путер  и посипете со било зелена боја

Месо "вреќи" дома

Овој метод на готвење грузиска храна е многу сличен на кнедли. Тоа е само кутии во внатрешноста е многу juicier.

За да направиме домашна кинкалки ни требаат следниве производи:

 • 300 г свинско месо;
 • 300 грама говедско пулпа;
 • 2 кромид;
 • 75 ml ладна супа;
 • 1 куп од било зелена;
 • 1 јајце;
 • 350 g топла вода;
 • 30 грама маслиново масло;
 • 3-3.5 ст. брашно;
 • сол, зачини по вкус.


брашно;  сол, зачини по вкус

 1. За да направите мелено месо, мелете го месото со мелница за месо. Кромид, зеленчук фино режим. Измешајте ги состојките, присаливајте и истурете ги сите зачини. Месете ја мешавината, делумно фрлајќи ладна супа. Покријте го месото и отстранете го на ладно место.
 2. Брашно брашно во слајд, направи вдлабнатост во кое возите јајце, истурете ја водата и маслото, додајте го. Нежно, измешајте сè со вилушка. Тестото мора да биде пластично и да не се држи до рацете.
 3. Ние го формираме нашето јадење и готваме како во претходниот рецепт. Ако сакате, можете да готвите парен кинкал. Во овој случај, тие дефинитивно нема да се држат заедно и нема да бидат оштетени, бидејќи тие не треба постојано да се мешаат. Во голем сад истурете течност, повеќе од половина од нејзиниот волумен, и се вари. Кога водата почнува да врие, инсталираме специјална решетка, ги изложиме нашите торби за месо на неа, покриваме сè со капак и готвиме половина час. Можете да користите двојно котел.
 4. Послужете ги со крем, зеленчук или сос од павлака.


Послужете ги со крем, зеленчук или сос од павлака

Грузиски "зрнести колбаси" со месо и печурки

Ако сакате да готвите нешто необично и сосема задоволувачко, тогаш puff khinkali е најсоодветната опција.

Потребни состојки:

 • 350 ml вода;
 • 30 мл маслиново масло;
 • 3-3.5 ст. брашно;
 • 600г пилешко филе;
 • 2-3 светилки нешта;
 • 6 парчиња големи шампињони;
 • мал куп копра;
 • сол, зачини по вкус.

За да се пополни:

 • 1 суп.л-патки. супа;
 • 150 мл кисела павлака или крем;
 • 2 чешниња лук;
 • сол, црн пипер, црн вкус.


супа;  150 мл кисела павлака или крем;  2 чешниња лук;  сол, црн пипер, црн вкус

 1. Прво направете го тестото. Во сад, измешајте вода, сол и путер. Постепено додадете го пресеченото брашно и месете ја густата, еластична маса. Покријте ја и отстранете ја на ладно место.
 2. Сега продолжи со подготовка на полнење. Пилешко филе и се исецка кромидот со мелница за месо. Печурки се сече на мали парчиња, исецка копра. Измешајте ги сите состојки, присаливаме и истурете ги зачините.
 3. Тестото е поделено на 4 дела. Земете 1 дел и превртете го во тенок слој. Нанесете слој од мелено месо и свртете го во колбас. Исечете го на парчиња околу 3 сантиметри и поставете го во подмачкан сад за печење во длабок сад.
 4. Ние ќе ги подготвиме во фрлање. Измешајте го супа и крем. Додај земјата црн пипер, ситно сецкан лук и додадете го на вкус. Истурете ролни со оваа мешавина, покријте го листот за печење со фолија и испратете ја во рерната загреана до 180 степени. Готвење кинкалки во рерната ќе трае околу половина час. По истекот на времето, ја отстрануваме фолијата и држете ја во рерната уште неколку минути, за да се сврти малку црвено. Ако сакате, можете да нанесувате на врвот тврдо сирење и посипете со копра. Јадењето е најдобро за жешко со сос од домати.

Слатки грузиски "кнедли" со цреши


Слатки грузиски кнедли со цреши

Ако сакате нешто вкусно, но не многу високо калорично, тогаш гответе кнедли со цреши, кои калорична содржина е само 105 kcal.

За да ги подготвиме, ни се потребни елементарни производи:

 • 350 ml вода;
 • 1.5 чл. лажици сол;
 • 3-3.5 ст. брашно.
 • 600 г цреши со камен;
 • 200 г шеќер;
 • 35 грама скроб.

Опис на подготовка:

 1. Истурете во сад топла вода , ние го додадовме. Истурете го преливото брашно во делови и измесете ја еластичната маса. Покријте го со салфетка и оставете малку одмор.
 2. Цреша мијат и сушат. Шеќер измешан со скроб.
 3. Тешко го превртевме тестото и исечеме кругови со дијаметар од 7 сантиметри. На средината поставуваме нецелосна лажица шеќерна смеса од шеќер и 6-7 бобинки. Ние формираме колобочки, како и во претходните рецепти.
 4. Во голем сад истурете 2-2,5 литри течност, додадете една сол на една сол и се вари. Црешани кнедли се натопи во врела вода и нежно се мешаат за да не се оштети. Гответе ги околу 5 минути откако ќе дојдат.
 5. Ние ги ставаме готовите производи на крпа за да се исушат. Служат на послужавник, посеан со малку шеќер. За полнење може да земете и други бобинки.

Ви кажавме неколку опции. Грузиски јадења , и веќе како да се готви khinkali, ке го одберете. Во секој случај, секогаш ќе добиете вкусна и срдечна храна.

Видео: Кинкали со сирење


Зошто во внатрешноста на супа?
Дали зелените се додаваат во полнењето?
Како и колку да се готви кинкалки?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.