Навигация
Реклама
Реклама

Совети за правилно замор на одмор во Тајланд

Да одмор во Тајланд не се претвори во тортура, секој кој оди да се одмори во оваа земја, мора да следите неколку корисни совети. Прво, вреди да се знае дека сонцето во Тајланд е многу поактивно отколку во умерената зона, односно во нашата татковина. Немојте да претпоставувате дека ако е надворешно облачно, не треба да носите капа и сончев екран за телото ( Што козметика да се земе во Тајланд? ) треба само сива. Можете да изгори дури и во облачно време!

Тан во Тајланд е посебен. Тајните се темни не само поради расни разлики. Овој тропски залив секогаш ќе биде посилен во споредба со она што може да го добиете, само што се врти во сонцето некаде во Крим. Тоа е, да се сончате во Тајланд, бидејќи нема да можете да се залепите во Русија.

Како се сончаат во Тајланд, така што оваа постапка беше покорисна од штетните? Запомни, едно правило - никогаш не се сонча од пладне до три часот попладне. Тајландското сонце во овој временски период е најстариот "горење". Ако треба да одите некаде во текот на денот, тогаш не заборавајте да ги измешате интервалите за да бидете на сонце со застанување во сенката.

Уште еден тен во Тајланд се добива ако постојано се движите наоколу. Традиционалните постелнина ќе ве натера да добиете "следење". Секој кој ја посетил оваа земја повеќе од еднаш на прашањето: " Како да не се запали во Тајланд ?" Ќе се одговори на ист начин: "Започнете мал, првиот престој на сонце не треба да биде подолг од 10-15 минути". И тоа е подобро да се подготви однапред за врел тајландски сонце - да се претплатите на солариум пред да заминете на одмор или презимување во Тајланд .

Ако сте потрошиле толку многу време на сонцето дека вашата кожа веќе почнала да се заниша, веднаш веднаш пронајдете сенка. Уште подобро, земи ладен, минијатурен туш за да се излади и измијте ја солта од кожата. Ако кожата се уште е изгорена, тогаш, прво, не излегувајте на сонце во долна облека, а второ, преземајте мерки за дополнителна хигиена на телото.

Ако кожата се уште е изгорена, тогаш, прво, не излегувајте на сонце во долна облека, а второ, преземајте мерки за дополнителна хигиена на телото

Живот хакирање. Како да се намали веројатноста за изгореници до минимум =)

Кожата врши заштитни функции. Во Тајланд, тие стануваат одлучувачки фактор за одржување на здравјето. Преку изгорената кожа, сончевите зраци продираат подлабоко во ткивата, што доведува до прегревање и сончев удар. Покрај тоа, во тропските земји има многу повеќе патогени, и им е потребна и портата за да се отвори пошироко за нивниот влез.

PS Јас, кога го посетив Тајланд за прв пат, не ги следев правилните правила за сончање. Решив да одам во пливање Karon Beach Phuket само помеѓу 12 и 15 часот попладне и, иако во најголем дел лежев под чадор, во вечерните часови бев запален, така што дури и не можев да ја ставам маичката. И тоа беше првиот ден на одмор, а има уште 2 недели напред! Замислете како бев? ))) За среќа, сé изработуваше, а по неколку дена сè отиде. Дури ми беше дозволено и во некои клубови без надворешна облека. И отидов дома веќе црно како Тај!

Што козметика да се земе во Тајланд?
Замислете како бев?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.