Навигация
Реклама
Реклама

Ахерон

  1. Потойбічне царство очима давніх еллінів
  2. перевізник Харон
  3. палац Аїда
  4. Три судді загробного царства: Еак, Мінос і Радаманф
  5. на екскурсії з Хароном

Недалеко від брами в підземний світ розкинулися макові поля. Це угіддя бога Гипноса. За допомогою макового соку занурює він богів і людей в сон. Від нього залежить якими будуть сновидіння добрими, або ж жахливим кошмаром. У самого кордону царства мертвих, закінчуються води Ахерона, в цілющою прохолоді цвітуть маки. Колір маків незвичайний. Чим ближче до воріт, тим більше безбарвними і прозорими постають погляду квіти.

Чим ближче до воріт, тим більше безбарвними і прозорими постають погляду квіти

Від блідо-холодних квіток у самого входу в царство померлих, звідки б'ють ключі Ахерона, розходилися колірні хвилі, чергуючись в білі, блідо-жовті і жовті маки. І лише у самого краю, де ледь видніється вхід, квіти набувають такий знайомий нам криваво-червоний відтінок. З боку здається, ніби веселка застигла на маковому полі З печери, що веде в царство тіней, несе свої студені води Ахерон - річка скорботи, огинає підземний світ.

Річки підземного царства в стародавній Греції називали по-різному - Ахерон, Стікс, Літа і ін., Але суть була одна - води річки служили кордоном двох світів - поки ще живих і ... покійних. Священної і непорушною вважалася клятва водами Стіксу, навіть серед богів. Ніхто і ніколи не смів її порушити, чого б це не коштувало.

Потойбічне царство очима давніх еллінів

У поданні античних греків загробний світ асоціювався з царством холоду і міфічна річка Ахерон розділяла землю живих і покійних. Переправившись на інший берег, душі не було дороги назад. Води річки, що б'є з-під землі були і є настільки холодні, що судома вистачає в лічені секунди, навіть в спекотний серпневий день, хоча і глибина у джерела Ахерона не більше ніж по коліно.

Мати Ахіллеса - морська богиня Фетіда, зануривши новонародженого в священну річку Стікс, мала намір обдарувати сина безсмертям. Але п'ята, за яку тримала сина, виявилася несмоченной, звідси і пішов вислів «Ахіллесова п'ята».

перевізник Харон

Біля берега в благенькому човні з веслом варто старий дід в лахмітті. Голова його покрита потужним капюшоном. Скупий і сварливий дідок за переправу бере плату - монета з кожного, кого переправляє на той берег.

Скупий і сварливий дідок за переправу бере плату - монета з кожного, кого переправляє на той берег

до витоків річки Ахерон

Звідси бере початок звичай класти небіжчикові або під язик, або в руку монетку. З'явившись до Харону (так звуть перевізника душ померлих) без монетки, тінь померлого приречена навіки перебувати на березі річки - нудитися між світом живих і мертвих. Єдиний спосіб потрапити живій людині в царство тіней, згідно давньогрецького епосу, - тільки якщо пред'явити Харону золоту гілку, зірвану в гаю Персефони. Але де знаходиться ця гай і який лежить до неї шлях не знає ніхто, принаймні, з живих.

палац Аїда

На іншому березі, вже у світі мертвих, на сторожі стоїть пекельний пес Цербер, готовий розправитися з будь-яким, будь-то людиною або безплотної тінню, забажав перетнути річку. Триголове з розгорнутими на головах зміями чудовисько зі зміїним хвостом і отруйною слиною, від якої навіть камінь перетворюється на попіл денно і нощно стоїть на сторожі. Безрадісні бляклі квіти Асфодель заповнюють поля і луки царства похмурого Аїда.

Невагомі душі померлих стогнуть і скаржаться. Від них виходить не мова людська, а звуки, які нагадують мишачий писк. За полями Асфодель лежить Ереб з палацом царя Аїда - бога, якого люди не будували храмів, за рідкісним винятком. В античні часи не вважали належним поклонятися богу підземного царства. Кров, пролита від жертви перед смертю на сиру землю вважалося жертвопринесенням йому ж. Аїд (брат Зевса) править зі своєю дружиною -похіщенной їм красунею Персефоной (дочка Деметри).

Але не завжди цариця перебуває в похмурих хоромах з чоловіком. За велінням Зевса дві третини в році Персефона знаходиться зі своєю матір'ю, на землі, а одну третину зі своїм чоловіком. Щороку, спускаючись і піднімаючись з царства Аїда, природа реагує відповідно - то увядая, то прокидаючись - це мати Персефони, Деметра радіє або засмучується. Так греки пояснювали зміну пір року.

Так греки пояснювали зміну пір року

студені води річки скорботи

Перед палацом, за полями Асфодель підносяться два ряди - білих і чорних струнких кипарисів. Навіть в сутінках підземного царства видно тінь, яка падала від чорних кипарисів на річку Літа - (іменованої рікою забуття) приплив Стикса. Ковток води якої стирає всі спогади з минулого життя. Колишні горе і радість, родичі і друзі - все кануло в лету тільки з одним ковтком річки.

Три судді загробного царства: Еак, Мінос і Радаманф

Тіні померлих воліли пити з річки пам'яті, що тече в тіні білих кипарисів. Залежно від діянь земного життя, який помер чекав суд з трьох суддів - трьох братів на роздоріжжі знову жк трьох доріг. Радаманф судив азіатів, Еак - європейців, а Мінос виступав в суперечці двох братів в найбільш складних випадках.

З винесенням вироку вибирається належна дорога: душі неправедних відправлялися на поле мук або в тартар, де приречені страждати вічно, праведних - в Елісіум, щось на кшталт підземного раю, де править Крон.

У спірному ж випадку душа відправлялася назад на асфоделових луки, які омиваються Ахероном. У Елісіуме немає холоду, ні спеки, тут вічно розважаються іграми і танцями. Якщо ж душа захоче переродитися - то побажає це зробити в будь-який час. Обов'язкова умова - випити воду в річці Літа. Тричі перероджені душі праведників і тричі після суду потрапили в Елісіум, переселяються на острови блаженства, що знаходяться поблизу. На островах цих тіні говорять віршами, вічно цвіте зелень, пахнуть чудовими ароматами і свіжістю квіти, дикі тварини слухняні і лагідні, а все перебування на них - суцільний бенкет, супроводжуваний музикою і танцями.

на екскурсії з Хароном

Звичайно ж, подорож у потойбічний світ організувати неможливо, але прогулянка на березі Ахерона, що протікає в грецькій області Епір - цілком відчутне і реальна подія. Перевізник душ (нижче на фото) - не такий вже й старий виявився, хоча і скнара - ще той.

Уздовж узбережжя студеної річки на гілках висять хутряні мішечки - гнізда солов'їв.

Протяжність екскурсії по Ахерон - річці скорботи на річковий човні близько трьох кілометрів. Звичайно, гід Вам розповість і зверне Вашу увагу на всі дивовижні місця на протяжності всього маршруту, а також вийде з вами в море, щоб разом з Хароном показати Блакитні Печери, через які Персефона поверталася до людей.

Місця досить цікаві. Щоб повністю насолодитися цією екскурсією, пропонуємо подорож на два дні, яке буде включати в себе відвідування Яніни, оракула Додоні і, власне, річку Ахерон. Для активних туристів можливий сплав на каяках, а також прогулянки на конях.

Підземні джерела холодної води.

екскурсії по північній Греції:

Загорохорья Додоні Яніна

автор: Павло Бубнов

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.