Навигация
Реклама
Реклама

Новий клімат Одеської області: пальми круглий рік, шакали і малярійні комарі

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

12 жовтня 2011, 19:37 Переглядів: 12 жовтня 2011, 19:37 Переглядів:   Пальми в Аркадії

Пальми в Аркадії. Зараз - тільки влітку, а будуть цілий рік. Фото А.Запорожца.

Глобальне потепління впливає на життя Одеської області. Фахівці кажуть: ще пару десятиліть, і доведеться перемальовувати карти природних і кліматичних зон в шкільних і вузівських підручниках. І Одеський регіон на них буде не в помірному поясі, як сьогодні, а в ... субтропіках. Нагадаємо, в даний час субтропічним кліматом в Україні може похвалитися тільки Південний берег Криму, який "прикривають" від холодів високі гори.

Природно, в першу чергу трансформація клімату зачіпає флору і фауну. Причому зміни вже в наявності. Доцент кафедри ботаніки ОНУ ім. Мечникова Володимир Немерцалов розповів нам, що саме з підвищенням середньорічної температури пов'язано поширення т. Зв. каштанової мінуючої молі, яка щоліта вражає одеські каштани, змушуючи їх передчасно жовтіти і опадати. Крім того, в останні роки вчених турбують підсихаючою платани. "Раніше вони вважалися прекрасно адаптованими до наших умов. А зараз, якщо ви буваєте на проспекті Шевченко і Французькому бульварі, то могли бачити, як ще навесні висихають верхівки цих прекрасних дерев. Ми схильні пов'язувати це явище з кліматичним фактором ", - говорить ботанік.

Втім, є і хороші новини. Так, за словами Немерцалова, в найближчому майбутньому одеський "Зелентрест" зможе сміливо висаджувати на вулицях, в парках і скверах досі екзотичні для Південної Пальміри види дерев. Ті ж пальми, наприклад. Сьогодні їх розміщують в Аркадії тільки в літній період і восени прибирають в теплиці. А з приходом субтропіків південні красуні будуть радувати око цілий рік!

Що стосується провінції, то в окремих садівничих господарствах на півдні Одеської області - в Болградському, Татарбунарському та Саратському районах - вже років п'ять роблять, здавалося б, неможливе: вирощують хоч і з перемінним успіхом, але в досить великих кількостях інжир, хурму і гранат. Деякі фермери експериментують з ківі (актинідією) і навіть бамбуком. Останній використовується як декоративний будматеріал, хоча молоді пагони можна вживати в їжу.

Продукцію цих господарств можна купити на деяких одеських ринках і в супермаркетах. І ось що цікаво: місцевий інжир на Привозі коштує дешевше навіть, ніж в Туреччині, де його культивують з античних часів. "Я продаю Татарбунарського фіги по 27 грн. За кіло. На ринку в Стамбулі його ціна в перерахунку на наші гроші - до 60 грн. ", - повідав нам фермер Микола Тульча.

Ще агрономи прогнозують, що кліматична "революція" найсприятливішим чином позначиться на одеському виноградарстві. "Думаю, врожаї будуть рости з кожним роком, поліпшуючись і якісно", - впевнений кандидат сільськогосподарських наук Віктор Науменко. Також, за його словами, з'являться умови для розширення посівів проса і сорго, культивації мандаринів.

Однак варто очікувати і негативних наслідків глобального потепління. "Клімат не просто змінюється, він стає більш розбалансованим, - говорить еколог Іван Русєв. - За страшними засухами будуть слідувати аномальні похолодання, стануть звичайним явищем сильні зливи, що супроводжуються ураганним вітром. Пам'ятайте, що сталося у нас в липні цього року, коли загинула частина врожаю? на жаль, для Одеської області такий природний катаклізм вже не є унікальним. Крім того, підвищення середньорічної температури супроводжується підвищенням вологості, причому в осінній період, що згубно позначається на мн гих плодових культурах ".

НОВІ комарі і шакали У РОЛІ чупакабра

Не менш масштабні зміни відбуваються в тваринному світі Одещини. Скажімо, за словами орнітологів, багато місцевих птиці - наприклад, лелеки - відмовилися від зимових перельотів в Африку, а деякі прилітають додому раніше, ніж раніше, і приносять більше потомства.

Відділ особливо небезпечних інфекцій протичумного інституту констатує в зв'язку з потеплінням бурхливе розмноження малярійного комара в дунайських плавнях і підвального комара - переносника лихоманки Західного Нілу - в деяких мікрорайонах Одеси, перш за все в Лузанівці.

У дирекції Нижньодністровського природного парку нам повідомили, що до десяти звичайним для цієї місцевості видів хижаків додалося, в тому числі завдяки кліматичним змінам, ще два. Це лісова куниця і ... звичайний (азіатський) шакал. Раніше він і носа не показував на північ від Балкан, а тепер диких гостровухих собак можна побачити на околиці Харкова.

За оцінками фахівців, зараз в Україні приблизно 150-200 особин цього виду. До речі, деякі зоологи грішать на шакала, що саме він, мовляв, є тією самою містичної "чупакаброю", час від часу тероризує українських селян. Однак "першовідкривач" українських шакалів, заступник директора Нижньодністровського парку Микола Роженко впевнений, що його підопічні тут ні при чому: "Я бачив фотографії убитих тварин. За характером пошкоджень можу сказати, що вбивці - лисиці, борсуки, дикі собаки. Але не шакали", - каже фахівець.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Новий клімат Одеської області: пальми круглий рік, шакали і малярійні комарі". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Константинов Олег

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Пам'ятайте, що сталося у нас в липні цього року, коли загинула частина врожаю?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.