Навигация
Реклама
Реклама

Ця територія зветься Євпаторія, відгук від туриста Anna_08 на Турістер.Ру

  1. Ця територія зветься Євпаторія У неділю вранці я летіла з Криму додому, а напередодні поїхала в Євпаторію,...
  2. Ця територія зветься Євпаторія

Ця територія зветься Євпаторія

У неділю вранці я летіла з Криму додому, а напередодні поїхала в Євпаторію, щоб додивитися то, що не побачила в першу поїздку. У перший раз я пройшла по Старому місту за маршрутом через Малий Єрусалим. Цього разу хотіла подивитися курортну частину і будівлі євпаторійського модерну, побудовані на початку XX століття. У неділю вранці я летіла з Криму додому, а напередодні поїхала в Євпаторію, щоб додивитися то, що не побачила в першу поїздку

Автовокзал стоїть на вулиці Інтернаціональній. Якщо вийти з нього і піти вліво, потрапиш в Старе місто. Про це я вже трохи розповіла, докладніше трохи пізніше. Можна не витрачати час, а під'їхати до старого міста на автобусі, ходять вони по Євпаторії досить спритно.

А якщо піти вправо, то прийдеш до залізничного вокзалу Євпаторія-Курорт, побудованому в 1953 році. Пасажирські поїзди відправлялися від нього до грудня 2014 року, а тепер тільки електрички до Сімферополя кілька разів в день.

На площі перед будівлею вокзалу встановлена ​​грецька колона зі скульптурою «Народження Керкинітіди» нагорі. Нагадаю, що Євпаторії вже більше 2500 років, і на її місці колись існувало грецьке поселення Керкинитида. Відомий євпаторійський скульптор Олексій Шмаков зобразив Керкинитиду в образі маленької дівчинки, що сидить на морській раковині, яку несуть по хвилях дельфіни. Вона сурмить в ріжок, сповіщаючи світові про своє народження.

Від вокзалу починається вулиця Фрунзе, яка призведе до берега моря в курортну зону. Якщо вас не цікавлять магазини, не варто витрачати час на прогулянку по ній. Краще під'їхати на трамваї до перетинає вулицю Фрунзе вулиці Леніна. Ось на цьому патріотичному трамвайчику, який човником ходить туди від вокзалу, я і під'їхала.

Піти до моря вирішила по вулиці Шевченка, на початку якої стоїть пам'ятник Тарасу Григоровичу. Пам'ятників письменникам і поетам в Євпаторії багато, як правило, стоять на вулиці, названій їх ім'ям: пам'ятник Максиму Горькому - на набережній Горького, Гоголю - на вулиці Гоголя. Якось ріже око колір, але люблять такий в Криму, в санаторії є пара пам'ятників в такому ж колірному варіанті.

Уздовж вулиці Шевченка тягнеться «Алея казок» зі скульптурами різних казкових персонажів, мені сподобалася тільки Баба-Яга в ступі, але дітям, думаю, буде цікаво. Більше цікавого на вулиці для туриста немає, це зона санаторіїв і готелів, все в зелені за парканами. Я пішла по ній тільки тому, що хотіла вийти до початку курортної набережної.

Починається набережна від санаторію «Золотий берег», один з корпусів якого - пам'ятник архітектури. Це - колишня дача Терентьевой, побудована в 1910 році, одна з найрозкішніших будівель дореволюційної Євпаторії. Вважають, що на цій дачі зупинявся в 1912 році під час подорожі по Криму письменник Олексій Толстой.

Я писала, що набережна Валентини Терешкової мені не сподобалася, а ось в районі курортної зони добре: чисто, упорядковано. Є все необхідне: лавочки, кафе, ресторани, туалети і місце для неспішної прогулянки. Людей мало, видуло вітром, тому була можливість розглянути всі спокійно і без штовханини.

В Євпаторії величезна лінія пляжів - майже 30 кілометрів, і ці пляжі унікальні, так як вони піщані, що в Криму не так часто зустрічається, і там майже ніколи не буває хвиль. Не знаю, як зараз, а раніше пляжі були закріплені за санаторіями і не на кожен можна було потрапити вільно.

З вулиці Фрунзе виходиш до Центрального міського пляжу. На нього дивиться найзнаменитіша скульптура Євпаторії - «Відпочиваючий Геракл». Її автор теж місцевий скульптор Олексій Шмаков, автор більшості скульптур міста. Встановили скульптуру в 2003 році до 2500-річчя Євпаторії. Вважають, що Геракл бував в цих місцях, відпочивав і лікувався грязями після подвигів. У напівпорожньому місті ледве дочекалася, коли з Геракла злізуть фотографуються. У нього дуже зручно сидіти на колінах. Уявляю, що тут діється в сезон!

Пройшла трохи по вулиці Фрунзе, з'їла янтик - знаменитий кримськотатарський чебурек, смажений на сухій сковороді. Смачно!

Зацікавило будівля нічного клубу «Білий», там кумедна фігура на фасаді. Неподалік від нього вхід в євпаторійський аквапарк «У лукомор'я».

Євпаторія - відомий дитячий курорт, крім лікування, тут є чим розважити дітей. Недалеко від набережної знаходиться Євпаторійський акваріум, а якщо пройти по вулиці Фрунзе до перетину з вулицею Кірова, то можна зазирнути у відкритий чотири роки тому парк «Крим в мініатюрі».

А я знову повернулася на набережну Горького.

На набережній є, на що подивитися, всі будівлі, зведені до революції, красиві. Наприклад, дача «Альпійська троянда», побудована в 1910 році. У цей період в Євпаторії було побудовано багато красивих будівель і більшість з них збереглося. «Альпійська троянда» відрізняється тим, що рясно декорована різьбленим дерев'яними елементами. Це пам'ятник архітектури республіканського значення, шкода що стан дачі залишає бажати кращого.

Є на набережній група будівель, які за часів СРСР обслуговували курортників. Зараз схоже, що вони на реставрації.

Наприклад, дві будівлі курортної поліклініки. Особливо красиво головний будинок з ротондою і провідними до входів витонченими сходами. Це колишня дача «Валькірія», побудована в 1910 році. У роки Великої Вітчизняної війни будівля спалили, так як в ньому розміщувалася фашистська СД - служба безпеки. Після війни відновили.

Курортна поліклініка обслуговувала курсовочніков, тобто приїхали за путівками з оплаченим лікуванням і харчуванням. Я сама так відпочивала з дитиною тридцять років тому.

Харчувалися якраз ось в цьому будинку, де колись була курортна їдальня. Чого там тільки не було в наступні роки, а тепер батутними центр.

Ще одна будівля, побудована на початку XX століття - дача М.Айваза, яке займає Центральна курортна бібліотека.

Активна забудова Євпаторії в кінці XIX - початку XX століття збіглася з широко поширеним і модним в той період архітектурним стилем модерн. У місцевих жителів, караїмів, купців і міщан, були величезні кошти, які вони із задоволенням вкладали в курортну інфраструктуру. Тому стиль модерн в Євпаторії проявився, насамперед, в будівлях курортного профілю: пансіонатах, санаторіях, лікарнях, дачах, готелях, дохідних будинках.

Ось дача «Остенде», побудована в 1910 році за проектом невідомого архітектора. Правіше за деревами ще одна чудова дача «Джаліта», шкода, я дізналася про це вже вдома. З 1928 року це корпуси санаторію «Ударник».

Поруч ще один яскравий зразок стилю модерн - дача, що належала земському лікареві, співвласнику Мойнакського грязелікарні, голові Євпаторійської міської Думи Б. І. Казаса. У цій будівлі розміщувалося з 1912 року Благородне збори Євпаторії.

Б. І. Казас - легендарний в Євпаторії чоловік, його ім'ям названа вулиця. В роки громадянської війни його хотіли розстріляти революційні матроси, а врятували вдячні городяни, багатьох з яких він лікував безкоштовно. Помер, заразившись на висипний тиф під час епідемії в 1922 році.

А тепер подивимося найкрасивішу вулицю курортної зони - Дувановська. Починається вона ось цієї ярмарком сувенірів на набережній. Мене привабив персонаж зі щитом зліва від входу.

Ця вулиця вже 110 років носить ім'я С. Е. Дувана - міського голови Євпаторії. Вулицю назвали його ім'ям в 1907 році, ще за життя Дувана, в знак вдячності за його безкорисливу працю на благо Євпаторії. Семен Езровіч ще з 90-х років XIX століття вів активну громадську діяльність, потім був обраний міським головою Євпаторії і зробив на цьому місці дуже багато для розвитку міста як курорту, для його благоустрою, відновлення історичних пам'яток.

Він заснував в Євпаторії театр, бібліотеку, багато медичних центри. Завдяки С. Е. Дувану Євпаторія перетворилася з провінційного містечка в міжнародний курорт. У XXI столітті на Театральній площі, де закінчується вулиця Дувановська, поставили пам'ятник С. Е. Дувану.

Вулицю не раз перейменовували, але в 1995 році в рік 125-річчя С. Е. Дувана повернули їй первинну назву.

Головна роль в проектуванні нових будівель Євпаторії належала А. Л. Генріху, який займав пост міського архітектора з 1893 року до 1918. Він був виконавцем багатьох проектів забудови міста і прихильником панував у той час стилю модерн. А. Л. Генріх забудував майже всю Дувановська вулицю. Навіть, коли його авторство документально не підтверджено, його встановлюють по застосовує елементів декору.

Найкрасивіша будівля на Дувановської - особняк Ю.Гелеловіча, побудований в 1910-1912 роках, вважають, що його автор також А. Л. Генріх. У цій будівлі з 1921 року розміщується Євпаторійський краєзнавчий музей. Завдяки надзвичайно красивим архітектурним формам ця будівля не раз знімали в кіно.

Навпаки музею біля огорожі знаходиться лапідарій, де зібрані експонати, що розповідають про скіфської культури.

Недалеко від музею є скляна піраміда, під якою можна побачити руїни стародавньої Керкинітіди, які виявили в ході будівельних робота на Дувановської вулиці.

Ще один будинок архітектора А. Л. Генріха - будинок Є. К. Нахшунова, класичний зразок модерну. Невдячна справа - знімати будівлі в південному місті влітку, все закрито зеленню. А тут в наявності всі надмірності, властиві модерну, наприклад, жінка з факелом над головним входом. Над рогом будинку на даху спочатку була альтанка, тепер її немає.

Вілла «Сфінкс», побудована в 1911 році за проектом другого відомого євпаторійського архітектора - П. Я. Сеферова, отримала свою назву через трьох пар каріатид-сфінксів на фасаді.

Вілла «Люкс» побудована на Дувановської в 1908 році для міщанина Н. Е. Бредихина. Вона призначалася для здачі в оренду відпочиваючим, цьому відповідає її планування - довгий коридор через всю будівлю і кімнати по обидва боки. Потім віллою володів господар пивоварних заводів М. Б. Герман, тоді вона і отримала свою назву Після націоналізації це був пансіонат, куди на відпочинок приїжджали іспанські діти. Зараз це багатоквартирний житловий будинок.

Навпаки цих вілл знаходиться перший євпаторійський санаторій - «Приморський» або «Приморська санаторію», яка прийняла перших відпочиваючих в 1906 році. Наприклад, ось в цьому будинку колись жила Леся Українка, яка лікувалася в Євпаторії від туберкульозу. Кажуть, що це лікування тільки скоротило їй життя, так як тоді ще не знали, що бруду при такої хвороби шкідливі.

Ще один твір архітектора А. Л. Генріха початку XX століття.

Вулиця Дувановська недовга, всього 700 метрів, але кожна будівля на ній має історичну цінність, навіть якщо не внесено до списку пам'яток архітектури або історії. За Дувановської вулиці ходили багато відомих людей, прогулювався з сім'єю під час візиту до Євпаторії імператор Микола II. На багатьох будинках встановлені меморіальні дошки.

вул. Дувановська, 5. Прибутковий будинок лісоторговця Б.М. Гелеловіча

З Дувановської варто заглянути на вулицю Пушкіна, навіть не пам'ятаю, чому я туди згорнула. Тут є два цікавих будівлі. Одне з них - «Будинок управління споруди порту», ​​побудоване в 1908 році. У ньому розміщується Міське управління МВС Росії по Республіці Крим.

Навпаки - красива будівля в стилі еклектики, стан якого критичне. Будівля побудови 1916 році, архітектор невідомий. Табличка на фасаді повідомляє, що в цьому будинку в 1916-1919 роках жив духовний глава караїмів Росії (гахам), тюрколог-орієнталіст, професор Шапшал Серайа Маркович.

Ця будівля навіть занадто декороване, елементи його прикрашають можна розглядати довго. Шкода, що багато деталей вже обвалилися.

Бачите, як сумно дивиться? Неначе просить допомоги ...

Вулиця Дувановська призведе на головну площу Євпаторії - Театральну. Тут проходять всі головні загальноміські урочисті та святкові заходи. Площа досить велика, але я обидва рази була в Євпаторії в суботу і її центр був зайнятий весільними машинами, які заважали мені знімати. Так що все будемо дивитися по частинах.

Головна будівля на площі - Євпаторійський театр імені А. С. Пушкіна, побудований в 1910 році за проектом двох архітекторів - міського архітектора Адама Генріха і Павла Сеферова. Відкритий він був оперою Михайла Глінки «Іван Сусанін» у виконанні спеціально запрошених з Петербурга артистів Маріїнського театру.

На протилежному боці площі - будівля Евпаторійскогго міськвиконкому. Це колишній будинок Ф. Х. Овчинникова, побудований в 1908 році за проектом А. Л. Генріха в стилі раннього модерну з фасадами, пишними рослинним орнаментом і жіночими масками з розпущеним волоссям.

У 2003 році на честь 2500-річчя Євпаторії на Театральній площі звели Меморіальну стіну. Стіна складається з мармурових щитів, які розповідають про історію Євпаторії, міста, який за свою історію називався Керкінітіда- Гёзлев-Євпаторія.

З іншого боку горельєфи історичних особистостей, які зробили внесок у становлення міста:

- давньогрецького історика Геродота Галикарнасского, що жив в 5 столітті до н. е., який перший згадав, а існування Керкинітіди;

- царя стародавнього Понта Мітрідата VI Євпатора, який надіслав на узбережжі військо, основавшее фортеця Евпаторіон;

- турецького хана Мехмеда II, що жив в XV столітті, який велів заснувати тут фортецю Гезльов;

- імператриці Катерині II, яка своїм указом в 1784 році привласнила місту ім'я Євпаторія.

На стіні в спеціальній чаші горить вогонь, привезений з Греції, над ним - герб Євпаторії.

Гармонійно вписується в архітектуру Театральній площі будинок Міської бібліотеки Євпаторії, що стоїть серед дерев. Першу публічну бібліотеку міста побудували в 1916 році за пропозицією С. Е. Дувана і на його власні гроші в пам'ять про день скасування кріпосного права в Росії і назвали на честь імператора Олександра II.

Будівля кругле в плані у вигляді ротонди і схоже на грецький храм. Автор проекту - П. Я. Сеферов. У 1937 році, в 100-річчя від дня загибелі А. С. Пушкіна, бібліотеці присвоїли ім'я великого поета.

Перед бібліотекою з 1996 року лежать два мармурових лева.

Мені дуже сподобалося на Театральній площі то, що головна міська ялинка в Євпаторії - жива. Вона росла на території одного з санаторіїв, а у 2000 році її викопали і пересадили на площу. За ці роки вона прижилася і підросла.

Варто ялина біля краю площі навпроти бібліотеки і не заважає ні руху транспорту, ні заходам. Красиво, і не потрібно щороку губити блакитні ялини заради недовгого свята.

Поруч з ялиною залишили шматочок дореволюційної бруківки Євпаторії.

На протилежному боці площі стоїть пам'ятник Герою Радянського Союзу генерал-майору авіації Н. А. Токарєву, загиблому в 1944 році в боях під Євпаторією. За пам'ятником починається бульвар проспекту Леніна.

Заслуговує на увагу ще одна будівля, побудоване в 1912 році на Театральній площі між будівлями міськвиконкому та бібліотеки. На його кутку - прямоуголний еркер, що завершується відкритим куполом, що складається з з'єднуються нервюр. У напівкруглої ніші на бічному фасаді ще можна розгледіти голову оленя з гіллястими рогами. Вважають, що його архітектор також А. Л. Генріх. Стан цього красивого будинку сумне.

Праворуч від будівлі театру до вулиці Дувановської примикає сквер Леніна, головна прикраса якого - світломузичний фонтан. Побачити фонтан працює мені вдалося тільки з другого разу. У перший приїзд йшов дощ і фонтан не працював.

Якщо пройти повз скверу по вулиці Бартенєва, можна побачити дитячий театр «Золотий ключик» і вийти на вулицю Приморську.

Перша будівля на Приморський побудовано в 1897 році для М.Ходжаша. Де революції деякий час на першому поверсі розміщувалася митниця, після революції - головпоштамт.

Зараз митниця займає красива будівля неподалік на площі Моряків. Там же був колись морський вокзал, звідки відправлялися «Метеори» і теплоходи на Ялту і Одесу. Тепер стоїть порожній, частина приміщень займає міліція.

Неподалік храм Святого Іллі - грецька церква, побудована в 1911-1918 роках за проектом міського архітектора А. Л. Генріха.

З будівель, побудованих початку XX століття за проектом А. Л. Генріха, хочу показати ще будівля кінематографа «Лотос», побудоване на вул. Революції в 1912 році. Воно як і раніше використовується за своїм призначенням, це кінотеатр «Якір».

Щоб закінчити цю тему, покажу ще дві будівлі, які я бачила в перший свій приїзд в Євпаторію. Це розкішний готель «Бо-Риваж», побудований в 1908 році на набережній для караїма А. І. Неймана по проекту, як припускають, А. Л. Генріха. «Бо-Риваж» в перекладі з французької мови - «прекрасне узбережжя». Будівля, побудована в кращих традиціях раннього модерну, - одне з найкрасивіших на набережній. Зараз його займає пансіонат «Орбіта».

Ця будівля ще знамените тим, що в 1916 році в кафе готелю міським головою С. Е. Дуванна імператорської сім'ї, яка відвідала Євпаторію, і свиті був запропонований чай від імені міста.

Знаменитий триповерховий прибутковий будинок С. Е. Дувана, побудований в 1907-1908 роках навпроти Свято-Нікольського собору за проектом архітектора П. Я. Сеферова в стилі раннього декоративного модерну. Це один з найяскравіших зразків модерну в Євпаторії.

Подивимось ще две Будівлі в ІНШОМУ стилі, побудованіх на початку XX століття. Одне з них колишня дача, в якій зараз знаходиться редакція газети «Евпаторийская здравниця». Перед нею стоїть пам'ятник Льву Сергійовичу Голіцину, основоположнику кримського виноробства.

Неподалік ще одна будівля, пов'язане з ім'ям С. Е. Дувана. Це богадільня, збудована в 1913 році на кошти С. Е. Дувана, відомого своєю добродійністю, для малозабезпечених громадян похилого віку Євпаторії без відмінності в національності і віросповідання. Зараз в цій будівлі раполагается Управління праці та соціального захисту Євпаторії.

Ось те небагато, що я встигла побачити в Євпаторії за недовгий час, що там провела. Повірте, там ще багато цікавого!

Ця територія зветься Євпаторія

У неділю вранці я летіла з Криму додому, а напередодні поїхала в Євпаторію, щоб додивитися то, що не побачила в першу поїздку. У перший раз я пройшла по Старому місту за маршрутом через Малий Єрусалим. Цього разу хотіла подивитися курортну частину і будівлі євпаторійського модерну, побудовані на початку XX століття. У неділю вранці я летіла з Криму додому, а напередодні поїхала в Євпаторію, щоб додивитися то, що не побачила в першу поїздку

Автовокзал стоїть на вулиці Інтернаціональній. Якщо вийти з нього і піти вліво, потрапиш в Старе місто. Про це я вже трохи розповіла, докладніше трохи пізніше. Можна не витрачати час, а під'їхати до старого міста на автобусі, ходять вони по Євпаторії досить спритно.

А якщо піти вправо, то прийдеш до залізничного вокзалу Євпаторія-Курорт, побудованому в 1953 році. Пасажирські поїзди відправлялися від нього до грудня 2014 року, а тепер тільки електрички до Сімферополя кілька разів в день.

На площі перед будівлею вокзалу встановлена ​​грецька колона зі скульптурою «Народження Керкинітіди» нагорі. Нагадаю, що Євпаторії вже більше 2500 років, і на її місці колись існувало грецьке поселення Керкинитида. Відомий євпаторійський скульптор Олексій Шмаков зобразив Керкинитиду в образі маленької дівчинки, що сидить на морській раковині, яку несуть по хвилях дельфіни. Вона сурмить в ріжок, сповіщаючи світові про своє народження.

Від вокзалу починається вулиця Фрунзе, яка призведе до берега моря в курортну зону. Якщо вас не цікавлять магазини, не варто витрачати час на прогулянку по ній. Краще під'їхати на трамваї до перетинає вулицю Фрунзе вулиці Леніна. Ось на цьому патріотичному трамвайчику, який човником ходить туди від вокзалу, я і під'їхала.

Піти до моря вирішила по вулиці Шевченка, на початку якої стоїть пам'ятник Тарасу Григоровичу. Пам'ятників письменникам і поетам в Євпаторії багато, як правило, стоять на вулиці, названій їх ім'ям: пам'ятник Максиму Горькому - на набережній Горького, Гоголю - на вулиці Гоголя. Якось ріже око колір, але люблять такий в Криму, в санаторії є пара пам'ятників в такому ж колірному варіанті.

Уздовж вулиці Шевченка тягнеться «Алея казок» зі скульптурами різних казкових персонажів, мені сподобалася тільки Баба-Яга в ступі, але дітям, думаю, буде цікаво. Більше цікавого на вулиці для туриста немає, це зона санаторіїв і готелів, все в зелені за парканами. Я пішла по ній тільки тому, що хотіла вийти до початку курортної набережної.

Починається набережна від санаторію «Золотий берег», один з корпусів якого - пам'ятник архітектури. Це - колишня дача Терентьевой, побудована в 1910 році, одна з найрозкішніших будівель дореволюційної Євпаторії. Вважають, що на цій дачі зупинявся в 1912 році під час подорожі по Криму письменник Олексій Толстой.

Я писала, що набережна Валентини Терешкової мені не сподобалася, а ось в районі курортної зони добре: чисто, упорядковано. Є все необхідне: лавочки, кафе, ресторани, туалети і місце для неспішної прогулянки. Людей мало, видуло вітром, тому була можливість розглянути всі спокійно і без штовханини.

В Євпаторії величезна лінія пляжів - майже 30 кілометрів, і ці пляжі унікальні, так як вони піщані, що в Криму не так часто зустрічається, і там майже ніколи не буває хвиль. Не знаю, як зараз, а раніше пляжі були закріплені за санаторіями і не на кожен можна було потрапити вільно.

З вулиці Фрунзе виходиш до Центрального міського пляжу. На нього дивиться найзнаменитіша скульптура Євпаторії - «Відпочиваючий Геракл». Її автор теж місцевий скульптор Олексій Шмаков, автор більшості скульптур міста. Встановили скульптуру в 2003 році до 2500-річчя Євпаторії. Вважають, що Геракл бував в цих місцях, відпочивав і лікувався грязями після подвигів. У напівпорожньому місті ледве дочекалася, коли з Геракла злізуть фотографуються. У нього дуже зручно сидіти на колінах. Уявляю, що тут діється в сезон!

Пройшла трохи по вулиці Фрунзе, з'їла янтик - знаменитий кримськотатарський чебурек, смажений на сухій сковороді. Смачно!

Зацікавило будівля нічного клубу «Білий», там кумедна фігура на фасаді. Неподалік від нього вхід в євпаторійський аквапарк «У лукомор'я».

Євпаторія - відомий дитячий курорт, крім лікування, тут є чим розважити дітей. Недалеко від набережної знаходиться Євпаторійський акваріум, а якщо пройти по вулиці Фрунзе до перетину з вулицею Кірова, то можна зазирнути у відкритий чотири роки тому парк «Крим в мініатюрі».

А я знову повернулася на набережну Горького.

На набережній є, на що подивитися, всі будівлі, зведені до революції, красиві. Наприклад, дача «Альпійська троянда», побудована в 1910 році. У цей період в Євпаторії було побудовано багато красивих будівель і більшість з них збереглося. «Альпійська троянда» відрізняється тим, що рясно декорована різьбленим дерев'яними елементами. Це пам'ятник архітектури республіканського значення, шкода що стан дачі залишає бажати кращого.

Є на набережній група будівель, які за часів СРСР обслуговували курортників. Зараз схоже, що вони на реставрації.

Наприклад, дві будівлі курортної поліклініки. Особливо красиво головний будинок з ротондою і провідними до входів витонченими сходами. Це колишня дача «Валькірія», побудована в 1910 році. У роки Великої Вітчизняної війни будівля спалили, так як в ньому розміщувалася фашистська СД - служба безпеки. Після війни відновили.

Курортна поліклініка обслуговувала курсовочніков, тобто приїхали за путівками з оплаченим лікуванням і харчуванням. Я сама так відпочивала з дитиною тридцять років тому.

Харчувалися якраз ось в цьому будинку, де колись була курортна їдальня. Чого там тільки не було в наступні роки, а тепер батутними центр.

Ще одна будівля, побудована на початку XX століття - дача М.Айваза, яке займає Центральна курортна бібліотека.

Активна забудова Євпаторії в кінці XIX - початку XX століття збіглася з широко поширеним і модним в той період архітектурним стилем модерн. У місцевих жителів, караїмів, купців і міщан, були величезні кошти, які вони із задоволенням вкладали в курортну інфраструктуру. Тому стиль модерн в Євпаторії проявився, насамперед, в будівлях курортного профілю: пансіонатах, санаторіях, лікарнях, дачах, готелях, дохідних будинках.

Ось дача «Остенде», побудована в 1910 році за проектом невідомого архітектора. Правіше за деревами ще одна чудова дача «Джаліта», шкода, я дізналася про це вже вдома. З 1928 року це корпуси санаторію «Ударник».

Поруч ще один яскравий зразок стилю модерн - дача, що належала земському лікареві, співвласнику Мойнакського грязелікарні, голові Євпаторійської міської Думи Б. І. Казаса. У цій будівлі розміщувалося з 1912 року Благородне збори Євпаторії.

Б. І. Казас - легендарний в Євпаторії чоловік, його ім'ям названа вулиця. В роки громадянської війни його хотіли розстріляти революційні матроси, а врятували вдячні городяни, багатьох з яких він лікував безкоштовно. Помер, заразившись на висипний тиф під час епідемії в 1922 році.

А тепер подивимося найкрасивішу вулицю курортної зони - Дувановська. Починається вона ось цієї ярмарком сувенірів на набережній. Мене привабив персонаж зі щитом зліва від входу.

Ця вулиця вже 110 років носить ім'я С. Е. Дувана - міського голови Євпаторії. Вулицю назвали його ім'ям в 1907 році, ще за життя Дувана, в знак вдячності за його безкорисливу працю на благо Євпаторії. Семен Езровіч ще з 90-х років XIX століття вів активну громадську діяльність, потім був обраний міським головою Євпаторії і зробив на цьому місці дуже багато для розвитку міста як курорту, для його благоустрою, відновлення історичних пам'яток.

Він заснував в Євпаторії театр, бібліотеку, багато медичних центри. Завдяки С. Е. Дувану Євпаторія перетворилася з провінційного містечка в міжнародний курорт. У XXI столітті на Театральній площі, де закінчується вулиця Дувановська, поставили пам'ятник С. Е. Дувану.

Вулицю не раз перейменовували, але в 1995 році в рік 125-річчя С. Е. Дувана повернули їй первинну назву.

Головна роль в проектуванні нових будівель Євпаторії належала А. Л. Генріху, який займав пост міського архітектора з 1893 року до 1918. Він був виконавцем багатьох проектів забудови міста і прихильником панував у той час стилю модерн. А. Л. Генріх забудував майже всю Дувановська вулицю. Навіть, коли його авторство документально не підтверджено, його встановлюють по застосовує елементів декору.

Найкрасивіша будівля на Дувановської - особняк Ю.Гелеловіча, побудований в 1910-1912 роках, вважають, що його автор також А. Л. Генріх. У цій будівлі з 1921 року розміщується Євпаторійський краєзнавчий музей. Завдяки надзвичайно красивим архітектурним формам ця будівля не раз знімали в кіно.

Навпаки музею біля огорожі знаходиться лапідарій, де зібрані експонати, що розповідають про скіфської культури.

Недалеко від музею є скляна піраміда, під якою можна побачити руїни стародавньої Керкинітіди, які виявили в ході будівельних робота на Дувановської вулиці.

Ще один будинок архітектора А. Л. Генріха - будинок Є. К. Нахшунова, класичний зразок модерну. Невдячна справа - знімати будівлі в південному місті влітку, все закрито зеленню. А тут в наявності всі надмірності, властиві модерну, наприклад, жінка з факелом над головним входом. Над рогом будинку на даху спочатку була альтанка, тепер її немає.

Вілла «Сфінкс», побудована в 1911 році за проектом другого відомого євпаторійського архітектора - П. Я. Сеферова, отримала свою назву через трьох пар каріатид-сфінксів на фасаді.

Вілла «Люкс» побудована на Дувановської в 1908 році для міщанина Н. Е. Бредихина. Вона призначалася для здачі в оренду відпочиваючим, цьому відповідає її планування - довгий коридор через всю будівлю і кімнати по обидва боки. Потім віллою володів господар пивоварних заводів М. Б. Герман, тоді вона і отримала свою назву Після націоналізації це був пансіонат, куди на відпочинок приїжджали іспанські діти. Зараз це багатоквартирний житловий будинок.

Навпаки цих вілл знаходиться перший євпаторійський санаторій - «Приморський» або «Приморська санаторію», яка прийняла перших відпочиваючих в 1906 році. Наприклад, ось в цьому будинку колись жила Леся Українка, яка лікувалася в Євпаторії від туберкульозу. Кажуть, що це лікування тільки скоротило їй життя, так як тоді ще не знали, що бруду при такої хвороби шкідливі.

Ще один твір архітектора А. Л. Генріха початку XX століття.

Вулиця Дувановська недовга, всього 700 метрів, але кожна будівля на ній має історичну цінність, навіть якщо не внесено до списку пам'яток архітектури або історії. За Дувановської вулиці ходили багато відомих людей, прогулювався з сім'єю під час візиту до Євпаторії імператор Микола II. На багатьох будинках встановлені меморіальні дошки.

вул. Дувановська, 5. Прибутковий будинок лісоторговця Б.М. Гелеловіча

З Дувановської варто заглянути на вулицю Пушкіна, навіть не пам'ятаю, чому я туди згорнула. Тут є два цікавих будівлі. Одне з них - «Будинок управління споруди порту», ​​побудоване в 1908 році. У ньому розміщується Міське управління МВС Росії по Республіці Крим.

Навпаки - красива будівля в стилі еклектики, стан якого критичне. Будівля побудови 1916 році, архітектор невідомий. Табличка на фасаді повідомляє, що в цьому будинку в 1916-1919 роках жив духовний глава караїмів Росії (гахам), тюрколог-орієнталіст, професор Шапшал Серайа Маркович.

Ця будівля навіть занадто декороване, елементи його прикрашають можна розглядати довго. Шкода, що багато деталей вже обвалилися.

Бачите, як сумно дивиться? Неначе просить допомоги ...

Вулиця Дувановська призведе на головну площу Євпаторії - Театральну. Тут проходять всі головні загальноміські урочисті та святкові заходи. Площа досить велика, але я обидва рази була в Євпаторії в суботу і її центр був зайнятий весільними машинами, які заважали мені знімати. Так що все будемо дивитися по частинах.

Головна будівля на площі - Євпаторійський театр імені А. С. Пушкіна, побудований в 1910 році за проектом двох архітекторів - міського архітектора Адама Генріха і Павла Сеферова. Відкритий він був оперою Михайла Глінки «Іван Сусанін» у виконанні спеціально запрошених з Петербурга артистів Маріїнського театру.

На протилежному боці площі - будівля Евпаторійскогго міськвиконкому. Це колишній будинок Ф. Х. Овчинникова, побудований в 1908 році за проектом А. Л. Генріха в стилі раннього модерну з фасадами, пишними рослинним орнаментом і жіночими масками з розпущеним волоссям.

У 2003 році на честь 2500-річчя Євпаторії на Театральній площі звели Меморіальну стіну. Стіна складається з мармурових щитів, які розповідають про історію Євпаторії, міста, який за свою історію називався Керкінітіда- Гёзлев-Євпаторія.

З іншого боку горельєфи історичних особистостей, які зробили внесок у становлення міста:

- давньогрецького історика Геродота Галикарнасского, що жив в 5 столітті до н. е., який перший згадав, а існування Керкинітіди;

- царя стародавнього Понта Мітрідата VI Євпатора, який надіслав на узбережжі військо, основавшее фортеця Евпаторіон;

- турецького хана Мехмеда II, що жив в XV столітті, який велів заснувати тут фортецю Гезльов;

- імператриці Катерині II, яка своїм указом в 1784 році привласнила місту ім'я Євпаторія.

На стіні в спеціальній чаші горить вогонь, привезений з Греції, над ним - герб Євпаторії.

Гармонійно вписується в архітектуру Театральній площі будинок Міської бібліотеки Євпаторії, що стоїть серед дерев. Першу публічну бібліотеку міста побудували в 1916 році за пропозицією С. Е. Дувана і на його власні гроші в пам'ять про день скасування кріпосного права в Росії і назвали на честь імператора Олександра II.

Будівля кругле в плані у вигляді ротонди і схоже на грецький храм. Автор проекту - П. Я. Сеферов. У 1937 році, в 100-річчя від дня загибелі А. С. Пушкіна, бібліотеці присвоїли ім'я великого поета.

Перед бібліотекою з 1996 року лежать два мармурових лева.

Мені дуже сподобалося на Театральній площі то, що головна міська ялинка в Євпаторії - жива. Вона росла на території одного з санаторіїв, а у 2000 році її викопали і пересадили на площу. За ці роки вона прижилася і підросла.

Варто ялина біля краю площі навпроти бібліотеки і не заважає ні руху транспорту, ні заходам. Красиво, і не потрібно щороку губити блакитні ялини заради недовгого свята.

Поруч з ялиною залишили шматочок дореволюційної бруківки Євпаторії.

На протилежному боці площі стоїть пам'ятник Герою Радянського Союзу генерал-майору авіації Н. А. Токарєву, загиблому в 1944 році в боях під Євпаторією. За пам'ятником починається бульвар проспекту Леніна.

Заслуговує на увагу ще одна будівля, побудоване в 1912 році на Театральній площі між будівлями міськвиконкому та бібліотеки. На його кутку - прямоуголний еркер, що завершується відкритим куполом, що складається з з'єднуються нервюр. У напівкруглої ніші на бічному фасаді ще можна розгледіти голову оленя з гіллястими рогами. Вважають, що його архітектор також А. Л. Генріх. Стан цього красивого будинку сумне.

Праворуч від будівлі театру до вулиці Дувановської примикає сквер Леніна, головна прикраса якого - світломузичний фонтан. Побачити фонтан працює мені вдалося тільки з другого разу. У перший приїзд йшов дощ і фонтан не працював.

Якщо пройти повз скверу по вулиці Бартенєва, можна побачити дитячий театр «Золотий ключик» і вийти на вулицю Приморську.

Перша будівля на Приморський побудовано в 1897 році для М.Ходжаша. Де революції деякий час на першому поверсі розміщувалася митниця, після революції - головпоштамт.

Зараз митниця займає красива будівля неподалік на площі Моряків. Там же був колись морський вокзал, звідки відправлялися «Метеори» і теплоходи на Ялту і Одесу. Тепер стоїть порожній, частина приміщень займає міліція.

Неподалік храм Святого Іллі - грецька церква, побудована в 1911-1918 роках за проектом міського архітектора А. Л. Генріха.

З будівель, побудованих початку XX століття за проектом А. Л. Генріха, хочу показати ще будівля кінематографа «Лотос», побудоване на вул. Революції в 1912 році. Воно як і раніше використовується за своїм призначенням, це кінотеатр «Якір».

Щоб закінчити цю тему, покажу ще дві будівлі, які я бачила в перший свій приїзд в Євпаторію. Це розкішний готель «Бо-Риваж», побудований в 1908 році на набережній для караїма А. І. Неймана по проекту, як припускають, А. Л. Генріха. «Бо-Риваж» в перекладі з французької мови - «прекрасне узбережжя». Будівля, побудована в кращих традиціях раннього модерну, - одне з найкрасивіших на набережній. Зараз його займає пансіонат «Орбіта».

Ця будівля ще знамените тим, що в 1916 році в кафе готелю міським головою С. Е. Дуванна імператорської сім'ї, яка відвідала Євпаторію, і свиті був запропонований чай від імені міста.

Знаменитий триповерховий прибутковий будинок С. Е. Дувана, побудований в 1907-1908 роках навпроти Свято-Нікольського собору за проектом архітектора П. Я. Сеферова в стилі раннього декоративного модерну. Це один з найяскравіших зразків модерну в Євпаторії.

Ця територія зветься Євпаторія

У неділю вранці я летіла з Криму додому, а напередодні поїхала в Євпаторію, щоб додивитися то, що не побачила в першу поїздку. У перший раз я пройшла по Старому місту за маршрутом через Малий Єрусалим. Цього разу хотіла подивитися курортну частину і будівлі євпаторійського модерну, побудовані на початку XX століття. У неділю вранці я летіла з Криму додому, а напередодні поїхала в Євпаторію, щоб додивитися то, що не побачила в першу поїздку

Автовокзал стоїть на вулиці Інтернаціональній. Якщо вийти з нього і піти вліво, потрапиш в Старе місто. Про це я вже трохи розповіла, докладніше трохи пізніше. Можна не витрачати час, а під'їхати до старого міста на автобусі, ходять вони по Євпаторії досить спритно.

А якщо піти вправо, то прийдеш до залізничного вокзалу Євпаторія-Курорт, побудованому в 1953 році. Пасажирські поїзди відправлялися від нього до грудня 2014 року, а тепер тільки електрички до Сімферополя кілька разів в день.

На площі перед будівлею вокзалу встановлена ​​грецька колона зі скульптурою «Народження Керкинітіди» нагорі. Нагадаю, що Євпаторії вже більше 2500 років, і на її місці колись існувало грецьке поселення Керкинитида. Відомий євпаторійський скульптор Олексій Шмаков зобразив Керкинитиду в образі маленької дівчинки, що сидить на морській раковині, яку несуть по хвилях дельфіни. Вона сурмить в ріжок, сповіщаючи світові про своє народження.

Від вокзалу починається вулиця Фрунзе, яка призведе до берега моря в курортну зону. Якщо вас не цікавлять магазини, не варто витрачати час на прогулянку по ній. Краще під'їхати на трамваї до перетинає вулицю Фрунзе вулиці Леніна. Ось на цьому патріотичному трамвайчику, який човником ходить туди від вокзалу, я і під'їхала.

Піти до моря вирішила по вулиці Шевченка, на початку якої стоїть пам'ятник Тарасу Григоровичу. Пам'ятників письменникам і поетам в Євпаторії багато, як правило, стоять на вулиці, названій їх ім'ям: пам'ятник Максиму Горькому - на набережній Горького, Гоголю - на вулиці Гоголя. Якось ріже око колір, але люблять такий в Криму, в санаторії є пара пам'ятників в такому ж колірному варіанті.

Уздовж вулиці Шевченка тягнеться «Алея казок» зі скульптурами різних казкових персонажів, мені сподобалася тільки Баба-Яга в ступі, але дітям, думаю, буде цікаво. Більше цікавого на вулиці для туриста немає, це зона санаторіїв і готелів, все в зелені за парканами. Я пішла по ній тільки тому, що хотіла вийти до початку курортної набережної.

Починається набережна від санаторію «Золотий берег», один з корпусів якого - пам'ятник архітектури. Це - колишня дача Терентьевой, побудована в 1910 році, одна з найрозкішніших будівель дореволюційної Євпаторії. Вважають, що на цій дачі зупинявся в 1912 році під час подорожі по Криму письменник Олексій Толстой.

Я писала, що набережна Валентини Терешкової мені не сподобалася, а ось в районі курортної зони добре: чисто, упорядковано. Є все необхідне: лавочки, кафе, ресторани, туалети і місце для неспішної прогулянки. Людей мало, видуло вітром, тому була можливість розглянути всі спокійно і без штовханини.

В Євпаторії величезна лінія пляжів - майже 30 кілометрів, і ці пляжі унікальні, так як вони піщані, що в Криму не так часто зустрічається, і там майже ніколи не буває хвиль. Не знаю, як зараз, а раніше пляжі були закріплені за санаторіями і не на кожен можна було потрапити вільно.

З вулиці Фрунзе виходиш до Центрального міського пляжу. На нього дивиться найзнаменитіша скульптура Євпаторії - «Відпочиваючий Геракл». Її автор теж місцевий скульптор Олексій Шмаков, автор більшості скульптур міста. Встановили скульптуру в 2003 році до 2500-річчя Євпаторії. Вважають, що Геракл бував в цих місцях, відпочивав і лікувався грязями після подвигів. У напівпорожньому місті ледве дочекалася, коли з Геракла злізуть фотографуються. У нього дуже зручно сидіти на колінах. Уявляю, що тут діється в сезон!

Пройшла трохи по вулиці Фрунзе, з'їла янтик - знаменитий кримськотатарський чебурек, смажений на сухій сковороді. Смачно!

Зацікавило будівля нічного клубу «Білий», там кумедна фігура на фасаді. Неподалік від нього вхід в євпаторійський аквапарк «У лукомор'я».

Євпаторія - відомий дитячий курорт, крім лікування, тут є чим розважити дітей. Недалеко від набережної знаходиться Євпаторійський акваріум, а якщо пройти по вулиці Фрунзе до перетину з вулицею Кірова, то можна зазирнути у відкритий чотири роки тому парк «Крим в мініатюрі».

А я знову повернулася на набережну Горького.

На набережній є, на що подивитися, всі будівлі, зведені до революції, красиві. Наприклад, дача «Альпійська троянда», побудована в 1910 році. У цей період в Євпаторії було побудовано багато красивих будівель і більшість з них збереглося. «Альпійська троянда» відрізняється тим, що рясно декорована різьбленим дерев'яними елементами. Це пам'ятник архітектури республіканського значення, шкода що стан дачі залишає бажати кращого.

Є на набережній група будівель, які за часів СРСР обслуговували курортників. Зараз схоже, що вони на реставрації.

Наприклад, дві будівлі курортної поліклініки. Особливо красиво головний будинок з ротондою і провідними до входів витонченими сходами. Це колишня дача «Валькірія», побудована в 1910 році. У роки Великої Вітчизняної війни будівля спалили, так як в ньому розміщувалася фашистська СД - служба безпеки. Після війни відновили.

Курортна поліклініка обслуговувала курсовочніков, тобто приїхали за путівками з оплаченим лікуванням і харчуванням. Я сама так відпочивала з дитиною тридцять років тому.

Харчувалися якраз ось в цьому будинку, де колись була курортна їдальня. Чого там тільки не було в наступні роки, а тепер батутними центр.

Ще одна будівля, побудована на початку XX століття - дача М.Айваза, яке займає Центральна курортна бібліотека.

Активна забудова Євпаторії в кінці XIX - початку XX століття збіглася з широко поширеним і модним в той період архітектурним стилем модерн. У місцевих жителів, караїмів, купців і міщан, були величезні кошти, які вони із задоволенням вкладали в курортну інфраструктуру. Тому стиль модерн в Євпаторії проявився, насамперед, в будівлях курортного профілю: пансіонатах, санаторіях, лікарнях, дачах, готелях, дохідних будинках.

Ось дача «Остенде», побудована в 1910 році за проектом невідомого архітектора. Правіше за деревами ще одна чудова дача «Джаліта», шкода, я дізналася про це вже вдома. З 1928 року це корпуси санаторію «Ударник».

Поруч ще один яскравий зразок стилю модерн - дача, що належала земському лікареві, співвласнику Мойнакського грязелікарні, голові Євпаторійської міської Думи Б. І. Казаса. У цій будівлі розміщувалося з 1912 року Благородне збори Євпаторії.

Б. І. Казас - легендарний в Євпаторії чоловік, його ім'ям названа вулиця. В роки громадянської війни його хотіли розстріляти революційні матроси, а врятували вдячні городяни, багатьох з яких він лікував безкоштовно. Помер, заразившись на висипний тиф під час епідемії в 1922 році.

А тепер подивимося найкрасивішу вулицю курортної зони - Дувановська. Починається вона ось цієї ярмарком сувенірів на набережній. Мене привабив персонаж зі щитом зліва від входу.

Ця вулиця вже 110 років носить ім'я С. Е. Дувана - міського голови Євпаторії. Вулицю назвали його ім'ям в 1907 році, ще за життя Дувана, в знак вдячності за його безкорисливу працю на благо Євпаторії. Семен Езровіч ще з 90-х років XIX століття вів активну громадську діяльність, потім був обраний міським головою Євпаторії і зробив на цьому місці дуже багато для розвитку міста як курорту, для його благоустрою, відновлення історичних пам'яток.

Він заснував в Євпаторії театр, бібліотеку, багато медичних центри. Завдяки С. Е. Дувану Євпаторія перетворилася з провінційного містечка в міжнародний курорт. У XXI столітті на Театральній площі, де закінчується вулиця Дувановська, поставили пам'ятник С. Е. Дувану.

Вулицю не раз перейменовували, але в 1995 році в рік 125-річчя С. Е. Дувана повернули їй первинну назву.

Головна роль в проектуванні нових будівель Євпаторії належала А. Л. Генріху, який займав пост міського архітектора з 1893 року до 1918. Він був виконавцем багатьох проектів забудови міста і прихильником панував у той час стилю модерн. А. Л. Генріх забудував майже всю Дувановська вулицю. Навіть, коли його авторство документально не підтверджено, його встановлюють по застосовує елементів декору.

Найкрасивіша будівля на Дувановської - особняк Ю.Гелеловіча, побудований в 1910-1912 роках, вважають, що його автор також А. Л. Генріх. У цій будівлі з 1921 року розміщується Євпаторійський краєзнавчий музей. Завдяки надзвичайно красивим архітектурним формам ця будівля не раз знімали в кіно.

Навпаки музею біля огорожі знаходиться лапідарій, де зібрані експонати, що розповідають про скіфської культури.

Недалеко від музею є скляна піраміда, під якою можна побачити руїни стародавньої Керкинітіди, які виявили в ході будівельних робота на Дувановської вулиці.

Ще один будинок архітектора А. Л. Генріха - будинок Є. К. Нахшунова, класичний зразок модерну. Невдячна справа - знімати будівлі в південному місті влітку, все закрито зеленню. А тут в наявності всі надмірності, властиві модерну, наприклад, жінка з факелом над головним входом. Над рогом будинку на даху спочатку була альтанка, тепер її немає.

Вілла «Сфінкс», побудована в 1911 році за проектом другого відомого євпаторійського архітектора - П. Я. Сеферова, отримала свою назву через трьох пар каріатид-сфінксів на фасаді.

Вілла «Люкс» побудована на Дувановської в 1908 році для міщанина Н. Е. Бредихина. Вона призначалася для здачі в оренду відпочиваючим, цьому відповідає її планування - довгий коридор через всю будівлю і кімнати по обидва боки. Потім віллою володів господар пивоварних заводів М. Б. Герман, тоді вона і отримала свою назву Після націоналізації це був пансіонат, куди на відпочинок приїжджали іспанські діти. Зараз це багатоквартирний житловий будинок.

Навпаки цих вілл знаходиться перший євпаторійський санаторій - «Приморський» або «Приморська санаторію», яка прийняла перших відпочиваючих в 1906 році. Наприклад, ось в цьому будинку колись жила Леся Українка, яка лікувалася в Євпаторії від туберкульозу. Кажуть, що це лікування тільки скоротило їй життя, так як тоді ще не знали, що бруду при такої хвороби шкідливі.

Ще один твір архітектора А. Л. Генріха початку XX століття.

Вулиця Дувановська недовга, всього 700 метрів, але кожна будівля на ній має історичну цінність, навіть якщо не внесено до списку пам'яток архітектури або історії. За Дувановської вулиці ходили багато відомих людей, прогулювався з сім'єю під час візиту до Євпаторії імператор Микола II. На багатьох будинках встановлені меморіальні дошки.

вул. Дувановська, 5. Прибутковий будинок лісоторговця Б.М. Гелеловіча

З Дувановської варто заглянути на вулицю Пушкіна, навіть не пам'ятаю, чому я туди згорнула. Тут є два цікавих будівлі. Одне з них - «Будинок управління споруди порту», ​​побудоване в 1908 році. У ньому розміщується Міське управління МВС Росії по Республіці Крим.

Навпаки - красива будівля в стилі еклектики, стан якого критичне. Будівля побудови 1916 році, архітектор невідомий. Табличка на фасаді повідомляє, що в цьому будинку в 1916-1919 роках жив духовний глава караїмів Росії (гахам), тюрколог-орієнталіст, професор Шапшал Серайа Маркович.

Ця будівля навіть занадто декороване, елементи його прикрашають можна розглядати довго. Шкода, що багато деталей вже обвалилися.

Бачите, як сумно дивиться? Неначе просить допомоги ...

Вулиця Дувановська призведе на головну площу Євпаторії - Театральну. Тут проходять всі головні загальноміські урочисті та святкові заходи. Площа досить велика, але я обидва рази була в Євпаторії в суботу і її центр був зайнятий весільними машинами, які заважали мені знімати. Так що все будемо дивитися по частинах.

Головна будівля на площі - Євпаторійський театр імені А. С. Пушкіна, побудований в 1910 році за проектом двох архітекторів - міського архітектора Адама Генріха і Павла Сеферова. Відкритий він був оперою Михайла Глінки «Іван Сусанін» у виконанні спеціально запрошених з Петербурга артистів Маріїнського театру.

На протилежному боці площі - будівля Евпаторійскогго міськвиконкому. Це колишній будинок Ф. Х. Овчинникова, побудований в 1908 році за проектом А. Л. Генріха в стилі раннього модерну з фасадами, пишними рослинним орнаментом і жіночими масками з розпущеним волоссям.

У 2003 році на честь 2500-річчя Євпаторії на Театральній площі звели Меморіальну стіну. Стіна складається з мармурових щитів, які розповідають про історію Євпаторії, міста, який за свою історію називався Керкінітіда- Гёзлев-Євпаторія.

З іншого боку горельєфи історичних особистостей, які зробили внесок у становлення міста:

- давньогрецького історика Геродота Галикарнасского, що жив в 5 столітті до н. е., який перший згадав, а існування Керкинітіди;

- царя стародавнього Понта Мітрідата VI Євпатора, який надіслав на узбережжі військо, основавшее фортеця Евпаторіон;

- турецького хана Мехмеда II, що жив в XV столітті, який велів заснувати тут фортецю Гезльов;

- імператриці Катерині II, яка своїм указом в 1784 році привласнила місту ім'я Євпаторія.

На стіні в спеціальній чаші горить вогонь, привезений з Греції, над ним - герб Євпаторії.

Гармонійно вписується в архітектуру Театральній площі будинок Міської бібліотеки Євпаторії, що стоїть серед дерев. Першу публічну бібліотеку міста побудували в 1916 році за пропозицією С. Е. Дувана і на його власні гроші в пам'ять про день скасування кріпосного права в Росії і назвали на честь імператора Олександра II.

Будівля кругле в плані у вигляді ротонди і схоже на грецький храм. Автор проекту - П. Я. Сеферов. У 1937 році, в 100-річчя від дня загибелі А. С. Пушкіна, бібліотеці присвоїли ім'я великого поета.

Перед бібліотекою з 1996 року лежать два мармурових лева.

Мені дуже сподобалося на Театральній площі то, що головна міська ялинка в Євпаторії - жива. Вона росла на території одного з санаторіїв, а у 2000 році її викопали і пересадили на площу. За ці роки вона прижилася і підросла.

Варто ялина біля краю площі навпроти бібліотеки і не заважає ні руху транспорту, ні заходам. Красиво, і не потрібно щороку губити блакитні ялини заради недовгого свята.

Поруч з ялиною залишили шматочок дореволюційної бруківки Євпаторії.

На протилежному боці площі стоїть пам'ятник Герою Радянського Союзу генерал-майору авіації Н. А. Токарєву, загиблому в 1944 році в боях під Євпаторією. За пам'ятником починається бульвар проспекту Леніна.

Заслуговує на увагу ще одна будівля, побудоване в 1912 році на Театральній площі між будівлями міськвиконкому та бібліотеки. На його кутку - прямоуголний еркер, що завершується відкритим куполом, що складається з з'єднуються нервюр. У напівкруглої ніші на бічному фасаді ще можна розгледіти голову оленя з гіллястими рогами. Вважають, що його архітектор також А. Л. Генріх. Стан цього красивого будинку сумне.

Праворуч від будівлі театру до вулиці Дувановської примикає сквер Леніна, головна прикраса якого - світломузичний фонтан. Побачити фонтан працює мені вдалося тільки з другого разу. У перший приїзд йшов дощ і фонтан не працював.

Якщо пройти повз скверу по вулиці Бартенєва, можна побачити дитячий театр «Золотий ключик» і вийти на вулицю Приморську.

Перша будівля на Приморський побудовано в 1897 році для М.Ходжаша. Де революції деякий час на першому поверсі розміщувалася митниця, після революції - головпоштамт.

Зараз митниця займає красива будівля неподалік на площі Моряків. Там же був колись морський вокзал, звідки відправлялися «Метеори» і теплоходи на Ялту і Одесу. Тепер стоїть порожній, частина приміщень займає міліція.

Неподалік храм Святого Іллі - грецька церква, побудована в 1911-1918 роках за проектом міського архітектора А. Л. Генріха.

З будівель, побудованих початку XX століття за проектом А. Л. Генріха, хочу показати ще будівля кінематографа «Лотос», побудоване на вул. Революції в 1912 році. Воно як і раніше використовується за своїм призначенням, це кінотеатр «Якір».

Щоб закінчити цю тему, покажу ще дві будівлі, які я бачила в перший свій приїзд в Євпаторію. Це розкішний готель «Бо-Риваж», побудований в 1908 році на набережній для караїма А. І. Неймана по проекту, як припускають, А. Л. Генріха. «Бо-Риваж» в перекладі з французької мови - «прекрасне узбережжя». Будівля, побудована в кращих традиціях раннього модерну, - одне з найкрасивіших на набережній. Зараз його займає пансіонат «Орбіта».

Ця будівля ще знамените тим, що в 1916 році в кафе готелю міським головою С. Е. Дуванна імператорської сім'ї, яка відвідала Євпаторію, і свиті був запропонований чай від імені міста.

Знаменитий триповерховий прибутковий будинок С. Е. Дувана, побудований в 1907-1908 роках навпроти Свято-Нікольського собору за проектом архітектора П. Я. Сеферова в стилі раннього декоративного модерну. Це один з найяскравіших зразків модерну в Євпаторії.

Подивимось ще две Будівлі в ІНШОМУ стилі, побудованіх на початку XX століття. Одне з них колишня дача, в якій зараз знаходиться редакція газети «Евпаторийская здравниця». Перед нею стоїть пам'ятник Льву Сергійовичу Голіцину, основоположнику кримського виноробства.

Неподалік ще одна будівля, пов'язане з ім'ям С. Е. Дувана. Це богадільня, збудована в 1913 році на кошти С. Е. Дувана, відомого своєю добродійністю, для малозабезпечених громадян похилого віку Євпаторії без відмінності в національності і віросповідання. Зараз в цій будівлі раполагается Управління праці та соціального захисту Євпаторії.

Ось те небагато, що я встигла побачити в Євпаторії за недовгий час, що там провела. Повірте, там ще багато цікавого!

Бачите, як сумно дивиться?
Бачите, як сумно дивиться?
Бачите, як сумно дивиться?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.