Навигация
Реклама
Реклама

Дорогами Карелії! Що можна побачити по дорозі з Біломорсько в Кондопогу?

Біломорські петрогліфи - листи з кам'яного віку Біломорські петрогліфи - листи з кам'яного віку   У карельському місті Біломорсько ми провели дві ночі: одна, по дорозі на Соловки туди і друга назад

У карельському місті Біломорсько ми провели дві ночі: одна, по дорозі на Соловки туди і друга назад. Малі карельські містечка виробляють тяжке враження - Витегра, Медвежьегорск, Кондопога - недоглянуті і незатишні, без видимих ​​слідів економічного достатку. Беломорск ж - найяскравіший представник цього похмурого і депресивного хіт-параду населених пунктів північній Карелії.

Фотографії Біломорсько могли б стати кращими ілюстраціями виступів сенатора-русофоба Джона Маккейна або таких «любителів» своєї батьківщини, як Віктор Шендерович або Євгенія Альбац. Бо всі наявні негативні стереотипи про Росію, в Біломорсько на обличчя: старі бараки і похилені халупи, розбиті дороги, загальна невлаштованість ....

І все це на тлі чудової природи. Як спеціально, на контрасті, щоб підкреслити убогість слідів людської життєдіяльності. Прошу вибачення за зайву емоційність, але сумно, тому що не зрозуміло. Адже змогли ж в інших регіонах Росії налагодити гідну, більш благополучне життя. І навіть тут в Карелії, в Петрозаводську і в його околицях, в південно-західній Карелії, ситуація інша, помітно краще.

Але досить про сумне, пропоную поїхати дивитися петрогліфи. Нам треба в містечко під назвою Залавруга, до найбільш великому скупченню біломорських петрогліфів. Шлях не далекий - 6 км від центру Біломорсько по асфальтованій дорозі на автомобілі і ще кілометра півтора пішки, вже до Мосту.

Там обладнаний музей під відкритим небом «Біломорські петрогліфи». Як неважко здогадатися, в музеї можна побачити малюнки на каменях, виконані древніми людьми. Їх вік становить приблизно 4 5 тисяч років. Територія музею добре облаштована. Між наскельними малюнками прокладені містки, є лавки, покажчики і навіть сувенірна крамниця. Ми замовили екскурсію у співробітника музею Олексія Вербова, купили брошуру про біломорських петрогліфах за його авторством. Так що провели час в музеї осмислено з зануренням в історію питання.

Є в Залавруга чудова можливість побачити гірські породи віком близько 3 млрд. Років.

Спасибі льодовику, снёсшему з них шар грунту і осадових порід. Побачити гнейсо-граніти - неоднорідні шари і прожилки різної текстури та кольору - саме по собі цікаво. Адже ми розглядаємо не просто листкові скелі, а внутрішню частину стародавніх гір.

А також ми бачимо «листи кам'яної книги», що розповідають про те, як жили люди в кам'яному столітті. Справа в тому, що стародавня людина вірив, що якщо він буде зображувати успішні сцени полювання на звіра, то і надалі йому буде супроводжувати удача на полюванні. Найчастіший сюжет біломорських петрогліфів - це гарпунна полювання з човнів на кита.

Значить, кити для древніх людей були основним промисловим об'єктом. Їм був потрібен кутовий жир, а також шкури і кістки цих морських тварин.

Але втім, тут чимало й інших не менш виразних сцен полювання, ось, наприклад, на лосів або оленів.

Сюжет полювання показаний у розвитку в часі - лижний слід тягнеться поруч з лосиним, пізніше розділяючись на три лижні. Може мисливці розділилися і кожен погнався за своєю здобиччю?

Читати «кам'яну книгу» дуже цікаво. Ось найдавніші зображення в північній Європі лижників.

Причому лижі у них не однакові: у одних довгі, у інших короткі, є і загнуті під різними кутами. Значить, в ті далекі часи існували різні їх види: для полювання, для бігу, снігоступи.

Примітна особливість біломорських петрогліфів - незвичайні пози людей, показані в профіль і трохи присіли.

Таким чином, древні художники мали бажання підкреслити динаміку і високу важливість подій, що відбуваються.

Є зображення, що показує людини в анфас. Цю фігурку називають «танцюючим чоловічком» або «жабеням», вона володіє містичними здібностями.

Якщо доторкнутися до фігурки і загадати бажання, воно обов'язково здійсниться.

Завдяки цим стародавнім кам'яним листів і багаторічним археологічним і геологічними дослідженнями накопичений великий обсяг відомостей про життя древніх людей на території сучасної Карелії. До речі, вони непогано жили, не гірше нашого. У них була добротний одяг, ґрунтовні житла, вони подорожували на великі відстані. Та й зовні від нас практично не відрізнялися: європеоїдна зовнішність, середнє зростання 170-180 см. Так що, можливо, багато хто з нас їх нащадки. Люди, тих давніх часів, наші предки, поступово розширювали ареал свого проживання, асимілюючись з людьми з безлічі інших племен. Що важливо, асиміляція протікала без винищення або колонізації одних етносів іншими і в цьому лежить відмінна риса розширення нашої цивілізації перед іншими. І це вже причина для гордості.

Медвежьегорск або «Любов і голуби»

З Біломорсько попрямували до містечка Медвежьегорск, розташований на березі Онезького озера. Відстань по трасі в 220 кілометрів подолали за два з половиною години.

Городок настільки провінційний, що при його вигляді відразу в сон хилить. Та й імечко у нього відповідне - Медвежьегорск, назвали б відразу - Ведмежий кут.

На цю назву, до речі, клюнув свого часу Володимир Меньшов. У 1984 році він задумав знімати фільм «Любов і голуби», довго по всьому Союзу шукали підходящу натуру. Читав його спогади: «Мені хотілося пагорбів якихось, пагорбів - красивіше можна організувати сценічно. І в Медвежьегорск ми поїхали просто тому, що в назві "Гірськ" - може, там гора якась є? Нічого пристойного з ходу не знайшли. І раптом, проїжджаючи по вулиці, яка йшла вниз, до річки ... Стоп-стоп-стоп, притримайте! Ми спустилися. І побачили цей дворик .... »

Побачити легендарний будинок з маленьким двориком нам не вдалося. Чи не дожив до наших днів, згорів. Ех, були б місцеві жителі трохи підприємливості. Якщо добре діло поставити, потягнувся б турист на місце зйомки легендарного фільму. Міг би стати кінематографічної «Меккою», адже в тих місцях і інші фільми знімалися: «Четверта висота», «І на камінні ростуть дерева», «Платина 2», «Полювання на піранью» ... Але не до цього сонному Медвежьегорський, лінь - матінка раніше його народилася.

У Медвежьегорске ми провели близько трьох годин. Пообідали і поїхали дивитися руїни і фрагменти фінських фортифікаційних споруд.

У роки Великої Вітчизняної війни місто було окуповане фінської армією. Фіни і назва йому своє дали - Кархумякі (Ведмідь - гора). Цей комплекс фінських оборонних споруд на горі Лисуха добре відомий любителям військової історії. Справа в тому, що це найпотужніший ділянку Масельською лінії, побудованої фінами в 1942-1944 роках на перешийку між Онезьке озеро і Сегозеро. При відступі ці споруди були підірвані фінськими військами, але окремі його елементи непогано збереглися. Ось і тягнуться в ці місця військові історики і просунуті любителі цієї справи.

Але все ж більше там навколишньої дітвори: всі ці доти, ями, валуни і окопи дуже їм цікаві.

З гори лиски відкривається чудовий вид на озеро і частина міста.

Таким ми це містечко і запам'ятаємо.

У пошуках кратера стародавнього вулкана

З Медвежьегорска до вулкана Гирвас ми доїхали приблизно за годину. Спочатку по дуже навіть непоганий трасі на Петрозаводськ, а потім по другорядній дорозі до однойменного з вулканом селищу Гирвас.

При слові вулкан, ви, напевно, уявляєте собі гору з кратером і дим з його жерла. Я теж так думав. Все це було. Три мільярди років тому. Очевидці розповідають, що тоді гора вивергала з себе полум'я і заливала околиці лавовимипотоками.

З тих пір пройшло чимало часу і єдиним нагадуванням про вулкані зараз є магматичних «мову» в обміліла руслі річки Суни.

Лавове поле, звичайно, теж збереглося, і, кажуть, простягається на тисячу квадратних кілометрів, але не підготовленому глядачеві його не помітити. Чи варто дивитися цей древній вулкан? Обов'язково. І саме тому, що він давній. Це найдавніший знайдений на землі палеовулкан.

Також там можна неспішно прогулятися по мальовничих лісових доріжках, або пострибати по обнажившимся лавовим терасах.

На водоспаді Кивач

Карелія, як відомо, край озер і рівнинних пейзажів. Але неподалік від Кондопоги можна побачити більш динамічний природний об'єкт. Йдеться про водоспаді Кивач, що знаходяться в однойменному природному заповіднику.

Від вулкана Гирвас до заповідника «Кивач» приблизно кілометрів 40, на їх подолання піде менше години, бо велика частина шляху йде по хорошій трасі на Петрозаводськ, та й другорядна дорога до водоспаду в дуже гідному стані.

Річка Суна, на якій розташований водоспад Кивач, працювала над своїм дітищем довгі роки. Падаючи зі скелі, річка значно поглибило своє русло, в результаті, ми бачимо те, що бачимо.

А саме, 11-метровий чотириступеневий водоспад. Чув, що Ківач один з найвищих рівнинних водоспадів Європи, вище тільки Рейнський. Туристів влітку в заповіднику «Ківач» багато. Приїжджають, дивляться водоспад, відвідують, що знаходиться поруч музей природи і дендрарій.

З подивом дізнався, що відкрив цей водоспад широкої громадськості поет Гаврило Державін. Він виявляється, свого часу, був губернатором Карелії і підлягає служби об'їжджав свої краю.

Водоспад його вразив настільки, що він поділився враженнями про нього в своїх «поденну записках». Можливо, з твору Державіна про водоспаді Кивач дізнався імператор Олександр II, у всякому разі, він також як і ми відвідав це місце. Імператорська відвідування пройшло з користю для майбутнього заповідника: до його приїзду до водоспаду проклали дорогу і спорудили міст через річку Суну.

Побачити водоспад Кивач в тієї сили, в якій його бачили поет - губернатор Державін і імператор Олександр II нам зараз не судилося. У 30-х роках 20-століття були побудовані Пальеозерская і Кондопожская гідроелектростанції, і частина річкової води була відведена для їх потреб. Але і в нинішньому стані водоспад гідний відвідування.

На нічліг в «Село Олександрівка»

Завершення цього дуже довгого і насиченого враженнями дня довелося на готельний комплекс «Село Олександрівка» недалеко від Кондопоги. Міста в Карелії не вражають, а природна краса дивовижні. Ось і вибирали ми місце ночівлі там, де красиво.

Упорядковані котеджі в стилі карельського поселення в сосновому бору на березі Пертозеро (озеро Петра 1).

Попередньо, як водиться, читав відгуки про цю туристичній базі. Хтось критикував, мовляв, гачків у ванній кімнаті мало і кашу на сніданок подають без масла. А нам там сподобалося. Там природа!

початок попередній розповідь

Може мисливці розділилися і кожен погнався за своєю здобиччю?
І в Медвежьегорск ми поїхали просто тому, що в назві "Гірськ" - може, там гора якась є?
Чи варто дивитися цей древній вулкан?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.