Навигация
Реклама
Реклама

Країни Латинської Америки і Карибського басейну створили союз без США і Канади

У грудні керівники 33 держав Америки, розташовані на південь від кордону США, зібралися в столиці Венесуели Каракасі. Там вони підписали угоду про утворення Співтовариства країн Латинської Америки і Карибського басейну (CELAC). У грудні керівники 33 держав Америки, розташовані на південь від кордону США, зібралися в столиці Венесуели Каракасі

Таким чином, більше не будуть збиратися група РІО і Саміт латиноамериканських держав і країн Карибського басейну (CALC). Нове об'єднання з населенням близько 600 мільйонів чоловік має найбільші в світі запаси нафти, газу і води і претендує на роль одного з центрів багатополярного світу.

У завдання нового об'єднання входить розвиток економічної інтеграції та прийняття консенсусу по всіх регіональних і світових проблем. В ідеології проглядається відмежування від англосаксонського "Півночі" зі ставкою на взаємодію з "Півднем" і перш за все з Китаєм, який підтримав створення CELAC.

Цікаво, що підприємницькі кола "тридцяти трьох" відбулося практично відразу після значних зрушень в реалізації ідеї Євразійського союзу. Очевидно, що ідея інтеграції, незважаючи на розвалюється Європейський союз, як і раніше володіє умами політиків.

Читайте також: Ортега громить ставлеників США

Президент Бразилії Ділма Руссефф підтримала ідею невтомного венесуельського колеги Уго Чавеса створити навколо Бразилії новий потужний економічний кулак під прапором "лулізма" (від імені засновника політики- екс-президента Бразилії Лули), а саме - об'єднання різних політичних сил з головною метою - скорочення бідності і розшарування суспільства за рахунок великих державних соціальних програм. Держава в цій популярній латиноамериканської моделі покликане виконувати роль "профспілки" між бізнесом і трудящими.

Ідея об'єднання 33-х витала в повітрі давно, але довго не могла втілитися в життя, оскільки керівники Мексики, Колумбії, Панами, Чилі, раніше Перу і деякі невеликі країни Карибського басейну прислухалися до порад "дядька Сема". Однак криза неолібералізму 2008 року змусила багатьох переорієнтуватися на успішну і швидко зростаючу Бразилію.

На першому саміті CELAC обговорювалося питання, чи буде Спільнота конкурувати з Організацією американських держав (ОАД), куди входять США і Канада? Поки все відповідають вельми дипломатично. "Я не проти CELAC, думаю, що ми будемо доповнювати один одного", - сказав генеральний секретар ОАД Мігель Інсульса. Його підтримали і майже всі лідери нової організації. Так, кубинський лідер Рауль Кастро заявив, що "мета CELAC не залишити виклик ОАД або замінити її".

Читайте також: Бразилія воооружается проти Заходу

Навіть Уго Чавес, спочатку розмахував прапором змагання, закликав "дружити організаціями". Лише пережив у минулому році спробу повалення еквадорський президент Рафаель Корреа обурився, проте не стільки самої ОАД, скільки Межамериканской комісією з прав людини при ній, яка, за його словами, втручається у внутрішні справи Еквадору.

Про те, що суперництво мається на увазі, каже заяву групи конгресменів республіканців, які звернулися до Конгресу США з пропозицією перестати платити квоту в ОАД, оскільки "вона перетворюється в" недемократичну і дестабілізуючу організацію ". Але це не означає, що США кидають свій" задній дворик "на самоплив. Ні, звичайно пріоритети у них на Близькому Сході, але і тут, як тільки Unasur (Союз південноамериканських націй) сформував Раду оборони, покликаний захищати відкриті нафтові багатства східному шельфі, США тут же відбудую Чи Четвертий флот. Просто їх вплив перетікає до більш успішної та перспективної Бразилії.

Дійсно, ОАД була створена США і спочатку покликана захищати їх інтереси. Свого часу була виключена з її рядів Куба. Через неї підтримувалися американські диктатури, військові перевороти в Венесуелі, Панамі, Гондурасі. Але сьогодні геополітична ситуація зовсім інша. У всіх країнах при владі перебувають обрані демократичним шляхом уряду, отримали незалежність острівні держави Центральної Америки.

Читайте також: Справжній індіанець з Перу: виклик США

Між старими "ворогами" Колумбією і Венесуелою налагоджений діалог, зростає товарообіг. Нинішній колумбійський президент Хуан Мануель Сантос показав, що може вирішувати проблеми і без "господаря". Тому ОАД, яка, до речі, так і не змогла прийти до консенсусу з перевертання в Гондурасі в 2009 році, вже не буде з ходу схвалювати потрібні США рішення.

Деякі фахівці вважають, що CELAC - це новий "буквений суп", який доданий до "меню", що складається з різних регіональних об'єднань: Caricom, lAEC, Sica, CAN, Otca, Mercosur, Unasur і так далі. Однак всі ці організації об'єднують підрегіони Америки на південь від США, і тільки СELAC - всі країни, в тому числі англомовні (Ямайка, Тринідад і Тобаго та т. Д.) Франкомовна Гаїті і говорить голландською мовою Cурінам.

За дев'ять років "лулізм", що має на увазі зниження економічної присутності США в країнах регіону, приніс відчутні результати. Тільки в рамках Unasur реалізуються 510 інтеграційних проектів в обсязі 67 мільярдів доларів. Бразилія активно інвестує в інфраструктурний сектор Аргентини, Чилі, Перу, Венесуели та інших країн, будує найбільший порт Маріель на Кубі, ГЕС в Гаїті і Нікарагуа, причому, у випадку з Гаїті, враховуючи важке становище країни, на безоплатній основі. Існує також угоду між Бразилією, Кубою і Гаїті з будівництва в останній медичних установ з обсягом інвестицій в 80 мільйонів доларів.

Інтеграція полегшила життя в Амазонії. Так, ГЕС Гурі на півдні Венесуели, забезпечує потужностями важкодоступний бразильський штат Рорайма. Столиця Амазонії Манаус, отримав можливість широкосмугового Інтернету через венесуельську державну компанію CANTV. Багато ЗМІ знущалися, коли Чавес запропонував прокласти газопровід через весь південний континент, тепер цей проект знаходиться на стадії реалізації, і в ньому бере участь Газпром. Є зближення і в галузі монетарної політики, так Бразилія і Аргентина збільшують кількість розрахунків в національній валюті.

Читайте також: "Підчерев'я" США перестало бути м'яким

Треба відзначити величезну роль Куби в підготовці кваліфікованих медичних кадрів для регіону.

Передбачається, що поки CELAC буде працювати в якості форуму для діалогу і консультацій. Через рік учасники повинні визначитися, чи будуть його рішення прийматимуться консенсусом і стануть обов'язковими для всіх членів, або більшістю, що може привести до розколу. Узгодити позиції буде нелегко.

У регіоні існують дуже різні погляди та інтереси, різне економічне становище і рівень життя, недовіра і суперечки. Болівія не може отримати доступ до моря, між Коста-Рікою і Нікарагуа існують територіальні претензії, уряд Гондурасу так і не визнано більшістю країн, англомовні і франкомовні країни протестують проти своєї "анклавних" і у відповідь отримують ярлик "латінофобов".

Не додають ентузіазму і заяви, подібні до зробленої через кілька днів після зустрічі в Каракасі міністром безпеки Панами. Тоді він оголосив про те, що його країна і Колумбія створять на своїй території військову академію під патронажем США, щоб контролювати "безпеку в регіоні". Проте багато хто згоден з Чавесом в тому, що освіта CELAC - це найважливіша подія, яка сталася в Америці за останні 100 років. Сто років самотності позаду, починається нова сторінка столітнього співробітництва та інтеграції.

За аналогією з ЄС, управляти CELAC буде "трійка", вона вже обрано в особі президентів Чилі (перший президент Себастьян Піньєра) Куби (Рауль Кастро) і Венесуели (Уго Чавес). У цих станах пройдуть наступні саміти відповідно в 2012, 2013 і 2014 роках.

Читайте найцікавіше в рубриці " світ "

На першому саміті CELAC обговорювалося питання, чи буде Спільнота конкурувати з Організацією американських держав (ОАД), куди входять США і Канада?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.