Навигация
Реклама
Реклама

природа Мексики

Мексика, Мексиканські Сполучені Штати (Estados Unidos Mexicanos), держава, що займає північну, найширшу частину перешийка, що простягається на південь від кордону США і з'єднує Північну Америку з Південною Америкою Мексика, Мексиканські Сполучені Штати (Estados Unidos Mexicanos), держава, що займає північну, найширшу частину перешийка, що простягається на південь від кордону США і з'єднує Північну Америку з Південною Америкою. Площа 1958 тис. Км2 (в т. Ч. Близько 5,4 тис. Км2 припадає на острови). На заході берега Мексики омиваються водами Тихого океану і Каліфорнійського затоки, на сході - Мексиканською затокою і Карибським морем; на півдні вона межує з Гватемалою і Белізом. Мексика була колискою древніх цивілізацій Нового Світу. Зараз в ній проживає п'ята частина всього населення Латинської Америки.

Природа Природа. Рельєф місцевості. Мексика розташована в південній частині Кордильєр Північної Америки і частково в Кордильєрах Центральної Америки. Береги переважно низькі, місцями лагунні. Більшу частину Мексики займає Мексиканське нагір'я, що переходить на півночі в високі рівнини і плато Техасу і Нью-Мексико; зі сходу, заходу і півдня воно оточене глибоко розчленованими гірськими хребтами. Центральна частина цього нагір'я складається з великих западин - больсонах (широких плоских акумулятивних улоговин) - з пологими схилами; розділяють їх блокові хребти часто увінчані вулканами. Поверхня плоскогір'я поступово підвищується на південь і утворює клин приблизно на 19-20o пд.ш. в вулканічної зоні, де в широтному напрямку простягається хребет Поперечна Вулканічна Сьєрра. Північна частина плоскогір'я, Північна Меса, утворена злилися між собою больсонах, западинами з солончаками або солоними озерами в центрі; найбільші з них - Больсон-де-Мапімі, днище якого знаходиться на висоті 900 м над рівнем моря, і Больсон-де-Майран (1100 м). Над загальним рівнем плато різко піднімаються на висоту до 900 м блокові гори. Більша частина цього пустельного району безстічна; тільки на півночі протікає найбільша річка Мексики Ріо-Браво-дель-Норте (в США носить назву Ріо-Гранде) і її єдиний приплив - Кончос. Далі на південь поверхню нагір'я підвищується; численні міжгірські западини розташовані тут на відмітках 1800-2400 м над рівнем моря і розділені піднятими посушливими плато, над якими на кілька сот метрів піднімаються блокові хребти. На крайньому півдні нагір'я знаходиться так званий Центральний район, який є осередком політичного та економічного життя країни, де розташована столиця і зосереджена велика частина населення. У рельєфі цього району чітко виражені улоговини, днища яких знаходяться на рівні 1500-2600 м; всі вони, за винятком долини Мехіко, де знаходиться столиця, дренируются річками, що належать до басейнів Тихого і Атлантичного океанів. Улоговини розділені горбистими грядами м'яких обрисів, прорізаними глибокими і вузькими долинами річок. Над поверхнею плато різко піднімається обмежує його з півдня Поперечна Вулканічна Сьєрра, утворена майже злилися конусами вулканів. Тут знаходяться найвищі піки: Орисаба (Сітлальтепетль), 5610 м; Попокатепетль, 5452 м; Істаксіуатль, 5286 м; Невадо-де Толука, 4392 м; Малінче, 4461 м, і Невадо-де-Коліма, 4265 м. У Долині Мехіко довжиною 80 км і шириною ок. 50 км колись знаходилося п'ять мілководних озер із заболоченими берегами; найбільшим з них було озеро Тескоко, в центрі якого, на острові, розташовувалася столиця ацтеків - Теночтітлан. Згодом озеро було осушено і на його місці знаходиться сучасна столиця, місто Мехіко. Найбільша ріка Центрального району - р.Лерма - протікає через западини Толука, Гуанахуато і Халіско і впадає в озеро Чапала, що має стік в Тихий океан через р. Ріо-Гранде-де-Сантьяго. Інші западини - Агуаскальентес і Пуебла - також дренируются річками басейну Тихого океану.

З ападной кордон нагір'я утворює гірська система Західна Сьєрра-Мадре, що досягає 160 км в ширину і місцями піднімається вище 3000 м З ападной кордон нагір'я утворює гірська система Західна Сьєрра-Мадре, що досягає 160 км в ширину і місцями піднімається вище 3000 м. Це один з найбільш потужних і труднопреодолімих гірських бар'єрів Західної півкулі. Залізна дорога, що зв'язує Центральну Месу з Тихоокеанським узбережжям, як і шосе, огинає ці гори з півдня і піднімається до м Гвадалахара. Тільки в 1961 була побудована залізнична лінія від Чіуауа до узбережжя - перша залізниця, прокладена через гори Західна Сьєрра-Мадре; в тому ж році була завершена автомобільна дорога з твердим покриттям, що з'єднала Дуранго і порт Масатлан. Гірська система на сході нагір'я, Східна Сьєрра-Мадре, відносно легше прохідна. Найзручніші шляху через неї проходять через Монтеррей на півночі і через Веракрус на південному сході. Панамериканское шосе, що починається від міста Нуево-Ларедо на кордоні США і Мексики, слід уздовж східного підніжжя гір приблизно до широти міста Тампіко і потім різко піднімається в гори і перетинає центральний гірський хребет. На півдні зона глибоко розчленованого гірського рельєфу набагато ширше, ніж на заході і на сході нагір'я. Поперечна Вулканічна Сьєрра крутим уступом обривається до тектонічної западині р.Бальсас, глибоко вдаються в гірську область; навіть на великій відстані від океану, на меридіані м Мехіко, днище долини має висоту всього бл. 500 м над рівнем моря Південніше долини Бальсас знаходиться область розчленованих плато Герреро і Оахака, відома під загальною назвою Південної Сьєрра-Мадре; ерозійна діяльність видатків створила тут складну мережу глибоких долин і крутосхилих гребенів, майже не залишивши рівних ділянок. Ця південна гірська область, яка, як прийнято вважати, утворює південне закінчення геологічних структур Північної Америки, закінчується крутими уступами, зверненими до Тихого океану і до низького перешийку Теуантепек.

Т ри основні фізико-географічні області за межами вищеописаної гірської області - це північна частина Тихоокеанського узбережжя, що включає півострів Каліфорнію, або Нижню Каліфорнію; Примексиканську низовина і півострів Юкатан; і гірську систему Чьяпас, розташовану між перешийком Теуантепек і кордоном Гватемали. Більша частина території, розташованої в північній частині Тихоокеанського узбережжя і відокремленої від іншої частини країни важкодоступними горами Східної Сьєрра-Мадре, являє собою пустелю. Основні елементи поверхні - пустеля Сонора, депресія, розташована на північному продовженні Каліфорнійського затоки і місцями опущена нижче у. м., і блокові гори півострова Каліфорнія - тривають на півночі в межі США. Великі посушливі террасовіднимі поверхні півострова Каліфорнія здебільшого не мають видатків, але в південній частині материкового узбережжя Каліфорнійської затоки відроги гір і безстічні западини чергуються з плоскодонними долинами стікають з гір річок. Примексиканская низовина затоки найширше на півночі, де вона змикається з прибережними рівнинами Техасу. Далі на південь, від Тампіко до північної околиці перешийка Теуантепек, вона являє собою вузьку заболочену прибережну смугу, а ще далі розширюється і зливається з ницої вапнякової рівниною півострова Юкатан. На перешийку Теуантепек відстань між Мексиканською затокою і Тихим океаном становить всього 210 км, а найбільша висота - 240 м. Гірська область Чьяпас в структурному відношенні належить вже до Центральної Америки. У цій області все основні форми рельєфу витягнуті паралельно березі Тихого океану: вузька прибережна низовина; круто піднімається над нею хребет Сьєрра-Мадре-де-Чьяпас висотою до 2400 м; рифтовая долина Чьяпас, днище якої знаходиться на 450-900 м над рівнем моря, дренируемая притоками р.Гріхальва; нарешті, ряд блокових глибоко розчленованих гірських хребтів висотою місцями понад 3000 м.

Г еологіческое будова і корисні копалини. Велика частина території Мексики відноситься до складчатому поясу Кордильєр Північної Америки; східне узбережжя і півострів Юкатан представляють собою ділянку молодий платформи з палеозойським складчастим підставою, прикритим чохлом мезозойських, палеогенових і неоген-антропогенових відкладень, які утворюють пологі западини і підняття (деякі з підняттів нафтогазоносні). У будові Західної і Південної Сьєрри-Мадре беруть участь кристалічні і метаморфічні породи верхнього докембрію і палеозою, що утворюють окремі великі масиви, юрські, крейдяні, а також потужні вулканічні товщі. Всі вони зім'яті в складки. Численні гранітні інтрузії крейдяного і палеогенового віку. Східна Сьєрра-Мадре утворена системою складок, складених юрськими і крейдяними вапняками без вулканічних товщ. Є невеликі виходи кристалічних палеозойських порід у вікнах серед більш молодих відкладень. Мексиканське нагір'я покрите лавово-туфовим чохлом олігоцену і міоцену. Уздовж Поперечної Вулканічна Сьєрра, що обмежує з півдня Мексиканське нагір'я, тягнеться широтна зона великих розломів, до яких приурочені діючі вулкани (в т. Ч. Що виник в 1943 вулкан Парикутин). Складчасті структури Кордильєр утворилися в альпійську епоху складчастості (кінець крейди - початок палеогену); численні новітні западини і грабени заповнені молассами в неоген-антропогеновий час. Південна частина півострова Каліфорнія, складена палеогеновимі і неогеновими відкладеннями, відноситься до області молодого (неогенового) складчастого обрамлення Тихого океану.

У Мексиці є родовища нафти і газу, руд кольорових металів, пов'язаних з магматизмом і вулканізмом неоген-палеогенового часу. Нафтові родовища утворюють великий нафтогазоносний басейн (див. Мексиканської затоки нафтогазоносний басейн). Родовища руд кольорових металів (міді, свинцю, цинку, срібла, ртуті, миш'яку і сурми, кадмію, вісмуту, олова, вольфраму, золота) розташовані в межах Мексиканського нагір'я, Західної, Східної та Південної Сьєрри-Мадре. Високим вмістом корисного компонента характеризуються родовища руд свинцю, срібла і цинку, приурочені до мезозойських вапняків, а також міді. На північному сході країни є родовища кам'яного вугілля, залізних і уранових руд, сірки та ін.

Клімат. Майже половина всієї території Мексики має арідним або семіарідних кліматом. Посушливі умови характерні для всієї північної зони вздовж кордону з США, від Тихого океану до Мексиканської затоки, і поширюються в центральній частині нагір'я на південь приблизно до 22 ° пн.ш. Далі на південь кількість опадів поступово збільшується, досягаючи 580 мм на рік в місті Мехіко і 890 мм на рік в западині Пуебла. Тільки штати Веракрус і Табаско на узбережжі Мексиканської затоки і Тихоокеанське узбережжя штату Чьяпас отримують достатню кількість дощів протягом усього року. Велика частина опадів випадає влітку, зими відносно сухі. Температури і рослинність залежать від висоти над рівнем моря. У Мексиці жаркий пояс - т.зв. tierra caliente - розташовується від рівня моря приблизно до 600 м або трохи вище; помірний пояс - tierra templada - простягається над ним, до висоти бл. 1850 м, а ще вище, до самої снігової межі (3950-4550 м) знаходяться т.зв. "Холодні землі" (tierra fria). Велика частина центрального нагір'я знаходиться на висоті від 1200 до 2400 м над рівнем моря, що відповідає верхній частині помірного пояса і нижній частині холодного. Хоча сезонні амплітуди температур невеликі і, за винятком крайньої півночі, складають в середньому ок. 8o С, добові коливання значні, і в гірській області ночі зазвичай холодні. На прибережних низовинах літні температури перевищують 27o С. Особливо довгий і спекотне літо характерно для низовин, що примикають до Каліфорнійському затоці.

Внутрішні води. Річкова мережа на південному сході густа, на північному заході дуже рідкісна. У деяких внутрішніх частинах посушливого Мексиканського нагір'я, а також на складеному вапняками півострові Юкатан поверхневий стік відсутній. На південному сході річки короткі, мають швидку течію, значну водність, особливо влітку, і володіють великими запасами енергії. Річки на північному заході довші, але маловодні, більшість з них внаслідок сухості клімату зменшує витрату води в нижній течії і використовується для зрошення. Режим їх залежить від нерегулярно опадів, що випадають. Найбільші річки: прикордонна зі США Ріо-Гранде (Ріо-Браво-дель-Норте) з припливом Кончос, Лерма, в нижній течії (після виходу з озера Чапала) називається Ріо-Гранде-де-Сантьяго, Бальсас, річкова система Гріхальва - Усумасинта. Найбільше озеро - Чапала.

Рослинний світ. У зв'язку з малою кількістю дощів північна половина Мексики покрита мескитового деревами, кактусами, юкою і колючим саркобатусом червелістним. У нижній частині схилів Сьєрра-Мадре дерновінниє злаки чергуються з низькорослими тополями і вербами, а вище серед злаків ростуть рідкостійні дуби. Гірський ланцюг, що тягнеться уздовж півострова Каліфорнія, покрита сосновим рідколіссям, а арідний західне узбережжя зайнято окремо стоять серед пустелі кактусами, мескитового деревами і химерними фукьеріямі Колончатий, які товстим конічним стволом (до 6 м заввишки) з декількома коренеподібними гілками нагадують перевернуту морква. На південь вздовж обох берегів Мексики рівнинна рослинність поступово міняється від чагарникових заростей і редкотравних злаковников до саваннових рідколісся, що починаються приблизно на широті Тампіко. На південь від Веракрусу випадають рясні дощі, узбережжі болотисте з густими тропічними джунглями, місцями чергуються з ділянками сирих саван. Дощовий тропічний ліс покриває штат Табаско, південь штату Юкатан і відкриті північні схили гір Чьяпас. Північ Юкатана зайнятий напівлистопадним тропічним лісом, злаковников і чагарниковими заростями. Тут особливо багато видів агав, один з яких - агава Фуркреевідная (Agave fourcroides) - дає волокно "Енеко", або "Юкатанський сизаль", що йде на виготовлення паперу, мотузок і тарної тканини.

У південній половині Мексики клімат і рослинність змінюються в залежності від абсолютної висоти. Жаркий пояс покритий густим напівлистопадним лісом. У помірному поясі росте багато субтропічних вічнозелених порід, до яких вище по схилах домішуються дуби та інші широколисті листопадні дерева. Нижня смуга холодного пояса зайнята сосново-дубовим лісом, який на позначці ок. 3050 м над у. м. переходить в сосново-смерековий. Поблизу снігової лінії високогір'я покриті альпійськими луками.

Ґрунти. На північному заході переважають сіроземи і примітивні ґрунти пустель, в більшій частині гірських районів - гірські сіро-коричневі, коричневі, червоні ґрунти саван і гірничо-лісові бурі, на низовинах - сіро-коричневі, червоно-коричневі, червоні ґрунти саван і болотні.

Ж івотний світ Мексики належить до двох фаунам: Неарктичного - на північному заході і на Мексиканській нагір'я і Неотропічної - на півдні і по низовинах південніше тропіка. У напівпустелях і пустелях найбільш характерні гризуни - землерои, койот; в гірських лісах Мексиканського нагір'я - чорний ведмідь, єнот-полоскун, червона рись, пума; в саванах - олені, мурахоїд, деревне дикобраз; в тропічних лесахюга - 2 види мавп, тапір, ягуар.

Охоронювані території. У Мексиці є національні парки, найбільші - Каньйон-дель-Ріо-Бланко, Кумбрес-де-Монтеррей, Ла-Малінче, Невадо-де-Толука, Сьєрра-де-Сан-Педро-Мартир, Тансітаро.

свята

Кінець лютого - щорічний карнавал
День весняного рівнодення - свято весни з костюмованими ходами і сходженням на піраміди Теотіуакана
16 вересня - день незалежності
12 грудня - день Діви Гваделупської, фестиваль і паломництво до столиці

Корисна інформація

Інтренет-домен - .mx
Телефонний код - +52
Годинний пояс - GMT-6, -7, -8

Офіційний сайт президента Мексики -
Офіційний сайт уряду Мексики -

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.