Навигация
Реклама
Реклама

Російські чартерні школи в США: нова надія для російськомовної діаспори?

У Сполучених Штатах, де живе велика і дуже небідна російська діаспора, успішно розвиваються чартерні (від сharter - «контракт», «договір») школи. Це державні, але незалежні загальноосвітні навчальні заклади, які отримують фінансування з федерального бюджету, проте вільні від багатьох обмежень, що діють в звичайних школах. Наприклад, такі школи можуть самі вибирати програму. Як наслідок - велика свобода, використання прогресивних методів в навчанні. Яке, здавалося б, ставлення все це має до завдань Русского мира? Саме пряме. Подібні школи відкривають дорогу більш широкому викладання російської мови, до того ж за підтримки американської держави. Варто, напевно, нагадати, що в США живе майже три мільйони наших колишніх співвітчизників і членів їх сімей, з них понад 700 тисяч вважають російську мову рідною.

Переваги чартерних шкіл пояснила президент Американської асоціації російської мови, культури і освіти Світлана Соколова:

- На чолі школи - рада директорів, що складається з батьків і вчителів, активістів і добровольців. У чартерних школах вчителі мають право вибирати, як викладати, але зобов'язані мати відповідну освіту і акредитацію. Вони можуть використовувати найпрогресивніші методи і прийоми навчання для досягнення результату - високого рівня успішності школярів. Таким чином, за рахунок експериментальної методології, нових систем оцінки та звітності чартерні школи створюють прогресивну середу навчання і надають великі можливості для професійного зростання вчителів.

- Які переваги чартерних шкіл в порівнянні з громадськими та приватними?

- Чартерні школи - вдалий експеримент американської системи освіти, так як вони поєднують в собі елементи приватних і публічних шкіл. Можна сказати, що вони об'єднують все найкраще, що є у обох шкіл. Чартерні школи, як і громадські, безкоштовні. Якщо школяр виявляє бажання навчатися в чартерної школі, то державні гроші, які виділяються на його навчання в публічній школі, «йдуть» туди за ним, адже він як і раніше залишається в системі державної освіти. На відміну від державних шкіл з великою кількістю учнів, чартерні школи, як правило, невеликі (200-400 учнів). Це дозволяє підтримувати хорошу дисципліну і порядок. Чартерні школи, як і приватні, досягають хороших результатів в освіті. Батькам не потрібно платити за це великі гроші, як у приватній школі. Чартерні школи - це якісне безкоштовну освіту.

- Якою мовою ведеться викладання в російських чартерних школах?
- Якщо висловитися точніше, це все-таки англо-російські школи. Всі предмети викладаються англійською мовою, як в традиційній американській школі, але російській приділяється належна увага - упор робиться на його поглиблене вивчення як російськомовними, так і англомовними дітьми.

- Чому відкриття цих чартерних шкіл так важливо для російськомовної громади, адже зараз вже існує безліч російських шкіл і студій, де діти мають можливість вивчати мову і займатися творчістю?
- Всі ці школи-студії існують на гроші батьків, а в чартерної школі діти будуть вивчати російську мову безкоштовно. Крім того, дитина, виховуючись в англомовному середовищі, навіть при наявності постійного спілкування з російськомовними людьми, на жаль, як показує практика, втрачає російську мову. Він стає для нього іноземним, дитині все важче висловити на ньому свою думку, адже з віком розширюється не тільки словниковий запас, а й приходить розуміння причинно-наслідкових зв'язків, які формуються на мові країни проживання. Для збереження російської мови і його передачі нашим майбутнім поколінням діти повинні спеціально і системно їм займатися. Тільки російська чартерна школа здатна створити всі необхідні для цього умови. Та й уряд США серйозно зацікавлене у відкритті подібних шкіл і готово їх фінансувати.
- Чому?
- Як показала практика, вигода очевидна. Існуючи в США з 1992 року, чартерні школи, при однаковому з публічними школами фінансуванні, забезпечують дуже хороші показники успішності учнів. А на утримання громадських шкіл рік від року йде все більше і більше грошей, але це не дає належного результату. Президент США Барак Обама закликав створювати більше чартерних шкіл. На його думку, саме ця відносно нова форма співпраці держави і приватного сектора дозволить кардинально змінити ситуацію і помітно підняти рівень шкільної освіти в США.
- Хто має право відкривати чартерні школи?
- Ініціатива створення школи може виходити від викладацького складу, батьків, місцевих органів влади, вищих навчальних закладів, комерційних структур та ін. Вони зобов'язані подати заявку до місцевого відділу освіти та отримати ліцензію. У заявці необхідно пояснити цілі та завдання створення школи, дати опис передбачуваної освітньої програми, методів оцінки знань учнів, вказати механізм управління школою, взаємодії з батьками і т. П. Крім того, потрібно надати підписи достатньої кількості зацікавлених учнів (150-200 підписів) .

- Які чартерні школи планується відкривати?
- На даний момент - початкові і середні загальноосвітні школи, в яких навчатимуться діти від 5 до 14 років.

- Який диплом (атестат) буде видаватися випускникам чартерної школи?
- Хоча чартерні школи і представляють альтернативу іншим державним школам, вони є частиною громадської освітньої системи, тому диплом чартерної школи буде повним еквівалентом диплому, що видається в типовій державній школі.

Розмовляла Люда Кларк

Джерело: журнал «Контакт»

Яке, здавалося б, ставлення все це має до завдань Русского мира?
Які переваги чартерних шкіл в порівнянні з громадськими та приватними?
Якою мовою ведеться викладання в російських чартерних школах?
Чому відкриття цих чартерних шкіл так важливо для російськомовної громади, адже зараз вже існує безліч російських шкіл і студій, де діти мають можливість вивчати мову і займатися творчістю?
Чому?
Хто має право відкривати чартерні школи?
Які чартерні школи планується відкривати?
Який диплом (атестат) буде видаватися випускникам чартерної школи?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.