Навигация
Реклама
Реклама

БАЙКАЛ

 1. Географія
 2. глибини
 3. обсяг води
 4. Притоки і стік
 5. властивості води
 6. лід
 7. Острови і півострови
 8. сейсмоактивність
 9. клімат
 10. походження озера
 11. Рослинний і тваринний світ
 12. Історія заселення та вивчення Байкалу
 13. Походження топоніма «Байкал»
 14. Видатні дослідники, мандрівники і письменники Байкалу
 15. Лімнологіческого дослідження
 16. глибоководне буріння
 17. нейтринний телескоп
 18. «Пайсіс» на Байкалі
 19. «Світи» на Байкалі
 20. Екологія
 21. східний нафтопровід
 22. Байкал - територія Всесвітньої природної спадщини
 23. Поновлення діяльності ЦБК
 24. Організації, які вивчають і охороняють Байкал
 25. пам'ятки
 26. Відомі висловлювання про Байкалі
 27. Цікаві факти
 28. Міфи і легенди про Байкалі

Байкал Байкал  координати:  53 ° 13'00 пн

координати:

53 ° 13'00 "пн. ш. 107 ° 45'00 "в. д.
(G) (O) (Я) (T)

Розташування

південь Східного Сибіру

Висота нум

455,5 м

довжина

636 км

Ширина

80 км

Площа

31 722 км²

Обсяг

23 615,390 км ³

Довжина берегової лінії

2100 км

найбільша глибина

1642 м

Середня глибина

744,4 м

прозорість

40 м, на глибині -до 60 м

Площа водозбору

560 тис. Км²

впадають річки

Селенга, Верхня Ангара, Баргузин і ін.
всього 336

випливає ріка

ангара

Байкал - озеро тектонічного походження в південній частині Східного Сибіру, найглибше озеро планети Земля, найбільший природний резервуар прісної води. Більше половини року озеро сковано льодом, період льодоставу 15 січня - 1 травня, судноплавство здійснюється з червня по вересень. З 1956 року озеро стало складовою частиною Іркутського водосховища, в результаті чого рівень води піднявся на 1.5 м.

Озеро і прибережні території відрізняються унікальним різноманітністю флори і фауни, бо велика частина видів ендемічні. Місцеві жителі і багато в Росії традиційно називають Байкал морем.

Географія

Географічне положення і розміри улоговини

Байкал знаходиться в центрі Азії, в Росії, на кордоні Іркутської області та Республіки Бурятія. Озеро простягнулося з півночі на південний захід на 636 км у вигляді гігантського півмісяця. Ширина Байкалу коливається від 25 до 80 км.

Площа водної поверхні становить 31 722 км² (без урахування островів), що приблизно дорівнює площі таких країн, як Бельгія, Нідерланди або Данія. За площею водного дзеркала Байкал займає шосте місце серед найбільших озер світу.

Довжина берегової лінії - 2 100 км.

Озеро знаходиться у своєрідній улоговині, з усіх боків оточеній гірськими хребтами і сопками. При цьому західне узбережжя - скелясте і стрімчасте, рельєф східного узбережжя - більш пологий (місцями гори відступають від берега на десятки кілометрів).

глибини

Максимальна глибина озера - 1 642 м метра була відкрита в 1983 році Л. Г. Колотило, і А. І. Сулімова під час виконання гідрографічних робіт експедицією ГУНіО МО СРСР в точці з координатами 53 ° 14? 59 'с. ш. 108 ° 05'11 'східної довготи. д. / 53.249722 ° с. ш. 108.086389 ° сх. д. що робить його найглибшим озером планети Земля.

Максимальна глибина була нанесена на карти в 1992 році. і підтверджена в 2002 році в результаті виконання спільного бельгійсько-іспансько-російського проекту зі створення нової батиметричної карти Байкалу, коли були оцифровані глибини в 1 312 788 точках акваторії озера (значення глибин були отримані в результаті Перевичісленіе даних акустичного зондування, суміщених з додатковою батиметричної інформацією , в т.ч. ехолокації і сейсмічного профілювання, один з авторів відкриття максимальної глибини - Л.Г.Колотіло, був учасником цього проекту).

Якщо врахувати, що водна гладь озера знаходиться на висоті 455,5 м над рівнем моря, то нижня точка улоговини лежить на 1 186,5 м нижче рівня світового океану, що робить чашу Байкалу також найглибшій материкової западиною.

Середня глибина озера також дуже велика - 744,4 метрів. Вона перевищує максимальні глибини багатьох дуже глибоких озер.

обсяг води

Запаси води в Байкалі гігантські - 23615,390 км (близько 19% світових запасів прісної води - у всіх прісних озерах світу міститься 123 тис. Км² води). За обсягом запасів води Байкал займає друге місце в світі серед озер, поступаючись лише Каспійського моря, проте в Каспійському морі вода солона. У Байкалі води більше, ніж у всіх разом узятих п'яти Великих озерах і в 25 разів більше, ніж в Ладозькому озері.

Притоки і стік

У Байкал впадає 336 річок і струмків, проте це число враховує лише постійні притоки. Найбільші з них - Селенга, Верхня Ангара, Баргузин, Турка, Снігова, Сарма. З озера витікає одна річка - Ангара.

властивості води

властивості води

Основні властивості байкальської води можна коротко охарактеризувати так: в ній дуже мало розчинених і зважених мінеральних речовин, мізерно мало органічних домішок, багато кисню.

Температура поверхневих шарів води в Байкалі влітку - + 8 ... + 9 ° С, а в окремих затоках - +15 ° C. Температура глибинних шарів - близько +4 ° C. Вода в озері настільки прозора, що окремі камені і різні предмети бувають видно на глибині 40 м. У цей час байкальська вода буває синього кольору. Влітку ж і восени, коли в прогрітій сонцем воді розвивається маса рослинних і тваринних організмів, прозорість її знижується до 8? 10 м і колір стає синьо-зеленим і зеленим. Найчистіша і прозора вода Байкалу містить так мало мінеральних солей (100 мг / л), що може використовуватися замість дистильованої.

лід

До кінця зими товщина льоду на Байкалі досягає 1 м, а в затоках - 1,5-2 м. При сильному морозі тріщини, що мають місцеву назву «станові щілини», розривають лід на окремі поля. Довжина таких тріщин - 10? 30 км, а ширина - 2-3 м. Розриви відбуваються щорічно приблизно в одних і тих же районах озера. Супроводжуються вони гучним тріском, схожим на гуркіт грому або постріли з гармат. Людині, що стоїть на льоду, здається, що крижаний покрив лопається як раз під ногами і він зараз провалиться в безодню. Завдяки тріщинах в льоду риба на озері не гине від нестачі кисню. Байкальський лід, крім того, дуже прозорий, і крізь нього проникають сонячні промені, тому в воді бурхливо розвиваються планктонні водорості, що виділяють кисень. По берегах Байкалу можна спостерігати взимку крижані гроти і набризк.

Байкальський лід підносить вченим чимало загадок. Так, в 1930-х роках фахівці Байкальської Лімнологіческого станції виявили незвичайні форми льодового покриву, характерні тільки для Байкалу. Наприклад, «сопки» - конусоподібні крижані пагорби заввишки до 6 метрів, порожнисті усередині. Зовнішнім виглядом вони нагадують крижані намети, «відкриті» в протилежну від берега бік. Сопки можуть розташовуватися окремо, а іноді утворюють мініатюрні «гірські хребти». Так само на Байкалі існує ще один вид льоду званий «сокуй».

Крім того, навесні 2009 року в Інтернеті були поширені супутникові знімки різних ділянок Байкалу, на яких були виявлені темні кільця. На думку вчених, ці кільця виникають завдяки підйому глибинних вод і підвищенню температури поверхневого шару води в центральній частині кільцевої структури. В результаті цього процесу утворюється антіціклоніческіх (за годинниковою стрілкою) перебіг. У зоні, де протягом досягає максимальних швидкостей, посилюється вертикальний водообмін, що призводить до прискореного руйнування льодового покриву.

Острови і півострови

На Байкалі 27 островів (Ушканов острова, Острів Ярки та інші), найбільший з них - Ольхон (730 км²); найбільший півострів - Святий Ніс.

Озеро знаходиться у своєрідній улоговині, з усіх боків оточеній гірськими хребтами і сопками. При цьому західне узбережжя - скелясте і стрімчасте, рельєф східного узбережжя - більш пологий (місцями гори відступають від берега на десятки кілометрів).

При цьому західне узбережжя - скелясте і стрімчасте, рельєф східного узбережжя - більш пологий (місцями гори відступають від берега на десятки кілометрів)

сейсмоактивність

Район Байкалу (т. Н. Байкальська рифтова зона) відноситься до територій з високою сейсмічністю: тут регулярно відбуваються землетруси, сила більшої частини яких становить один-два бали за шкалою інтенсивності МСК-64. Однак трапляються і сильні, так в 1862 році при десятибальною Кударінскій землетрусі в північній частині дельти Селенги пішов під воду ділянка суші площею 200 км² з 6 улусами, в яких проживало 1 300 осіб, і утворився затока Провал. Сильні землетруси відзначені також в 1903 г. (Байкальської), 1950 г. (Мондінское), 1957 г. (Муйського), 1959 г. (Среднебайкальское). Епіцентр Среднебайкальского землетрусу знаходився на дні Байкалу в районі селища Суха (південно-східне узбережжя). Сила його сягала 9 балів. В Улан-Уде і Іркутську сила головного поштовху досягла 5-6 балів, спостерігалися тріщини і незначні руйнування в будівлях і спорудах.

клімат

Водна маса Байкалу впливає на клімат прибережної території. Зима тут буває м'якше, а літо - прохолодніше. Наступ весни на Байкалі затримується на 10-15 днів у порівнянні з прилеглими районами, а осінь часто буває досить тривала.

Район Байкалу відрізняється великою сумарною тривалістю сонячного сяйва. Наприклад, в селищі Велике Голоустное вона доходить до 2 524 годин і є рекордним для Росії. Днів без сонця в році в цьому ж населеному пункті буває тільки 37, а на острові Ольхон - 48.

Особливі риси клімату обумовлені байкальскими вітрами, які мають власні назви - баргузин, сарма, верховик, Култук.

походження озера

походження озера

Походження Байкалу до сих пір викликає наукові суперечки. Вік озера вчені традиційно визначають в 25? 35 млн років. Цей факт також робить Байкал унікальним природним об'єктом, так як більшість озер, особливо льодовикового походження, живуть в середньому 10-15 тис. Років, а потім заповнюються мулистими опадами і заболачиваются.

Однак існує також версія про молодість Байкалу, висунута доктором геолого-мінералогічних наук Олександром Татаріновим в 2009 році, яка отримала непрямі підтвердження під час другого етапу експедиції «Міров» на Байкалі. Зокрема, діяльність грязьових вулканів на дні Байкалу дозволяє вченим припускати, що сучасній берегової лінії озера всього лише 8 тисяч років, а глибоководної частини - 150 тисяч років.

Безсумнівно лише те, що озеро розташоване в рифтової западини і за будовою схоже, наприклад, з басейном Мертвого моря. Одні дослідники пояснюють освіту Байкалу його розташуванням в зоні Трансформаційний розлому, інші припускають наявність під Байкалом мантійного плюму, треті пояснюють освіту западини пасивним рифтингу в результаті колізії Євразії та Індостану. Як би там не було, перетворення Байкалу триває досі - в околицях озера постійно відбуваються землетруси. Є припущення про те, що просідання западини пов'язано з утворенням вакуумних вогнищ внаслідок виливу базальтів на поверхню (четвертинний період).

Рослинний і тваринний світ

Рослинний і тваринний світ

За даними Лімнологіческого інституту Сибірського відділення РАН, в Байкалі мешкає 2 630 видів і різновидів рослин і тварин, 2/3 яких є ендеміками, тобто мешкають тільки в цій водоймі. Така велика кількість живих організмів пояснюється великим вмістом кисню у всій товщі байкальської води.

Рачок епішура - ендемік Байкалу - складає до 80% біомаси зоопланктону озера і є найважливішою ланкою в харчовому ланцюзі водойми. Він виконує функцію фільтру: пропускає через себе воду, очищаючи її.

Найбільш цікава в Байкалі живородящая риба голомянка, тіло якої містить до 30% жиру. Вона дивує біологів щоденними кормовими міграціями з глибин на мілководді. З риб в Байкалі водяться омуль, харіус, сиг, осетер, минь, таймень, щука та інші. Байкал унікальний серед озер тим, що на великій глибині тут ростуть прісноводні губки.

Історія заселення та вивчення Байкалу

Заселення узбережжя озера

За словами місцевих жителів, записаних в 1930-х роках, до XII-XIII століть Прибайкалля населяли народ Баргуті. Їм на зміну із заходу прийшли буряти, які стали активно заселяти спочатку західне узбережжя озера, а потім Забайкаллі. Перші російські поселення на березі Байкалу з'явилися в кінці XVII-початку XVIII століття. Першим російським відкривачем Байкалу став козак Курбат Іванов.

Походження топоніма «Байкал»

Походження назви озера точно не встановлено. Нижче наведені найбільш поширені версії походження топоніма «Байкал»:

 • Бай-Куль (тюрк.) - багате озеро
 • Байгаал-Далай (монг.) - багатий вогонь
 • Бей-Хай (кит.) - північне море

Перші російські землепрохідці Сибіру вживали евенкійське назву «Ламу» (море). З другої половини XVII століття російські переходять на назву, прийняте у бурят, - «Байгаал» (вимовляється як «Бейгхел»). При цьому вони лінгвістично пристосували його до своєї мови, замінивши характерне для бурятів «г» на більш звичне для російської мови "к", в результаті чого остаточно склалося сучасну назву.

Видатні дослідники, мандрівники і письменники Байкалу

Дивись відповідні статті:

 • протопоп Аввакум
 • Верещагін, Гліб Юрійович
 • Гагемейстер, Леонтій Андріанович
 • Галазов, Григорій Іванович
 • Георгі, Йоганн Готліб
 • Головін, Федір Олексійович
 • Дорогостайського, Віталій Чеславович
 • Дибовський, Бенедикт Іванович
 • Дриженко, Федір Кирилович
 • Кожов, Михайло Михайлович
 • Колчак, Олександр Васильович
 • Колотило, Леонід Григорович
 • Коряків, Євген Олексійович
 • Кюхельбекер, Михайло Карлович
 • Лут Борис Пилипович
 • Мессершмідт, Даніель Готліб
 • Распутін, Валентин Григорович
 • Рагузінскій-Владиславич, Сава Лукич
 • Ремезов, Семен Ульянович
 • Соймонов, Федір Іванович
 • Спафарий, Микола Гаврилович
 • Туровцев, Віктор Володимирович
 • Фіалков, Володимир Абрамович
 • Черський, Іван Дементійович
 • Чехов, Антон Павлович
 • Шерстянкін, Павло Павлович
 • Штейнгель, Володимир Іванович

Лімнологіческого дослідження

Науковий напрямок, що займається вивченням озер, називається лімнології. У Іркутськом Академмістечку є Лімнологіческій інститут, що вивчає Байкал. Вивченням Байкалу займаються і незалежні наукові організації, такі як Байкальський дослідний центр (АНО).

глибоководне буріння

У 1990-х роках на Байкалі спільно російськими, американськими і японськими вченими був здійснений міжнародний проект глибоководного буріння Байкалу. Буріння проводилося взимку, з вмёрзшего в лід дослідного судна. Буріння дозволило вивчити розріз осадової товщі на дні озера, деталізувати його історію. Особливо цінними є результати буріння для реконструкції кліматичних змін на території Євразії.

нейтринний телескоп

нейтринний телескоп

На озері був створений і функціонує унікальний глибоководний нейтринний телескоп NT-200, побудований в 1993-1998 роках, за допомогою якого ведеться детектування нейтрино високих енергій. На його базі створюється нейтринний телескоп NT-200 + зі збільшеним ефективним обсягом, будівництво якого передбачається завершити не раніше 2017 року.

«Пайсіс» на Байкалі

Перші занурення населених апаратів на Байкалі були здійснені в 1977 році, коли дно озера досліджувалося на глибоководному апараті «Пайсіс» канадського виробництва. У Ліственічное затоці була досягнута глибина 1 410 метрів. У 1991 році «Пайсіс» зі східного боку Ольхона опустився на глибину 1 637 метрів.

«Світи» на Байкалі

Влітку 2008 року Фондом сприяння збереженню озера Байкал була проведена науково-дослідна експедиція «" Світи "на Байкалі». Було проведено 52 занурення глибоководних населених апаратів "Мир" на дно Байкалу.

Вчені доставили в НДІ океанології РАН імені П. П. Ширшова проби води, ґрунту і мікроорганізмів, підняті з дна Байкалу. Експедиція була продовжена в 2009 році.

Екологія

Целюлозно-паперовий комбінат

У 1966 році почалося виробництво на Байкальському целюлозно-паперовому комбінаті (БЦБК), в результаті чого почали деградувати прилеглі донні території озера. Пилогазові викиди негативно впливають на тайгу навколо БЦБК, відзначається суховершинность і всихання лісу. У вересні 2008 року на комбінаті введена замкнута система водообігу, призначена для зменшення скидання промивних вод. Відповідно до джерела, система виявилася непрацездатною і менш ніж через місяць після її запуску комбінат довелося зупинити.

східний нафтопровід

Компанія «Транснефть» веде будівництво нафтопроводу «Східний Сибір - Тихий океан», що проходить в районі Байкалу. Спочатку планувалося, що траса трубопроводу пройде в безпосередній близькості від берега озера, і тоді в разі розливу нафти Байкал виявився б під загрозою екологічної катастрофи. Численні акції протесту екологів і просто небайдужих людей, в тому числі багатотисячний мітинг протесту, який відбувся в Іркутську 18 березня 2006 року, а головним чином - пряме розпорядження президента Росії В. В. Путіна змусили керівництво країни і «Транснефть» відмовитися від початкового плану і перенести маршрут нафтопроводу за межі зони водозбору Байкалу так, щоб його нитка пролягала не ближче ніж в 350? 400 км від озера.

Байкал - територія Всесвітньої природної спадщини

У 1996 році Байкал був внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Поновлення діяльності ЦБК

За постановою Уряду Російської Федерації від 13 січня 2010 р ліквідовано заборону на «виробництво целюлози, паперу, картону та виробів з них без використання безстічних систем водокористування на виробничі потреби» без будь-яких обмежень за термінами, обсягами або концентрацій речовин. Воно також кардинально змінює ще два пункти, що стосуються складування, поховання і спалювання небезпечних відходів на березі озера Байкал, внесеного до Списку всесвітньої природної спадщини.

Організації, які вивчають і охороняють Байкал

 • Прібайкальскій національний парк
 • Байкальська екологічна хвиля
 • Байкальський дослідний центр (АНО)
 • Грінпіс Росії

туризм

туризм

Потрапити на Байкал можна різними шляхами. Як правило, охочі відвідати його спочатку відправляються в один з найближчих великих міст: Іркутськ, Улан-Уде або Северобайкальськ, щоб звідти вже більш детально планувати свій маршрут. Проїжджаючи по Транссибірській магістралі між Іркутськом і Улан-Уде, можна годинами милуватися видами озера, що тягнеться прямо за вікном поїзда.

У 70 км від Іркутська, на березі Байкалу біля витоку Ангари розташоване селище Листвянка, одне з найпопулярніших місць туризму на Байкалі. Дістатися сюди з обласного центру можна на автобусі або теплоході всього за годину з невеликим.

На різних ділянках навколо озера проходить Велика Байкальська Стежка - система екологічних стежок і один з найпрекрасніших способів для туристів побачити унікальну природу і насолодитися захоплюючими краєвидами та панорамами Байкалу. Найпопулярніші маршрути проходять з селища Листвянка до Великих Котов, на острові Святої Ніс і в більшості інших місць, куди можуть дістатися туристи. На східному ж березі особливою популярністю користуються Баргузинский затоку, де триває будівництво туристично-рекреаційної зони. У селі Максіміха можна взяти тур з відвідуванням півострова Святий Ніс (півострів). В наявності кінні та піші походи. Південніше знаходяться селища Енхалук, Суха. У цих селах приватні особи організували прийом гостей, в тому числі в юртах. За тридцять кілометрів на південь від гирла річки Селенги знаходиться затока, де влаштувалися два туристичних табору - Култушного і Байкальський прибій. Кілька турбаз надають там туристичні послуги. Майже на самій півночі озера є курорт Хакуси.

пам'ятки

пам'ятки

На Байкалі і навколо нього знаходиться безліч пам'яток природи, культури, а також історичних та археологічних пам'яток. Нижче перераховані лише деякі з них.

 • Скала Шаман-камінь
 • Чівиркуйскій затоку і Ушканов острова
 • Пік Черського - 2 090 м над рівнем моря
 • Мис Бурхан на острові Ольхон
 • північний Байкал
 • бухта Піщана
 • мис ритий
 • мис Лударь
 • Навколобайкальська залізниця

Відомі висловлювання про Байкалі

Тут вміщено цитати про Байкалі з різних джерел.

Тут вміщено цитати відомих людей про Байкалі.

Байкал дивний, і недарма сибіряки величають його НЕ озером, а морем. Вода прозора незвичайно, так що видно крізь неї, як крізь повітря; колір у неї ніжно-бірюзовий, приємний для ока. Береги гористі, покриті лісами; кругом дичину непроглядна, безпросвітна. Достаток ведмедів, соболів, диких кіз і всякої дикої всячини ...

- А. П. Чехов

Хто бачив Байкал, той назавжди збереже в пам'яті величні картини цього озера, обрамленого високими хребтами. Багатоликий Байкал по-різному представляється проїжджаючим. Одні запам'ятовують його тихим і спокійним, з блакитною дзеркальною гладдю вод; інші - люто кидається на гранітні скелі білими від піни валами хвиль; треті бачать Байкал принишкла від бур і хвилювань, скутим важким, гулко тріскаються від морозу льодом ... У тиху погоду Байкал зовсім інший. Влітку трапляються дні, коли на водній поверхні немає жодної зморшки ряби. Тоді в ній, як в гігантському дзеркалі, відбивається далеке ніжно-блакитне небо, чому кристально чиста байкальська вода стає ще більш прозорою і світліше.

- С. Г. Саркісян

Байкал дарує нам велику радість і велике задоволення. Він вражає монументальністю стилю, тим прекрасним, могутнім і вічним, що закладено в його природі. Він має чудову властивість - чим більше зближуєшся з ним, чим глибше пізнаєш його природу, тим привабливіше він стає і тим ясніше розумієш, що він абсолютно унікальний і чарівно неповторний.

- О. К. Гусєв

Байкал, здавалося б, повинен пригнічувати людини своєю величчю і розмірами - в ньому все крупно, все широко, привільно і загадково - він же, навпаки, підносить його. Рідкісне почуття піднесеності і одухотвореності відчуваєш на Байкалі, немов на увазі вічності і досконалості і тебе торкнулася таємна друк цих чарівних понять, і тебе обдало близьким диханням всесильного присутності, і в тебе увійшла частка магічного секрету всього сущого. Ти вже тим, здається, відзначений і виділений, що стоїш на цьому березі, дихаєш цим повітрям і п'єш цю воду. Ніде більше не буде у тебе відчуття настільки повної і такою бажаною неподільності з природою і проникнення в неї: тебе одурманений цим повітрям, закрутить і понесе над цією водою так скоро, що ти не встигнеш і схаменутися; ти побуваєш в таких заповідних угіддях, які і не снилися нам; і повернешся ти з подесятереною надією: там, попереду, обітована життя ...

- В. Г. Распутін

Ще ви можете прочитати легенду про дочку Байкалу - красуні Ангарі.

Цікаві факти

Якщо всю воду, що міститься в Байкалі, розділити на всіх громадян Росії, то на кожного припаде ~ 2700 залізничних цистерн по 60 т кожна.

Міфи і легенди про Байкалі

 • Існує легенда, що у батюшки Байкалу було 335 річок-синів і одна донька-Ангара, всі вони втікали в батька, щоб поповнювати його води, але ось його дочка полюбила річку Єнісей і стала виносити води батька свого улюбленого, у відповідь на це Батько Байкал кинув в свою дочку величезний шматок скелі і прокляв її.

фільми

 • У 1969 році кіностудією ім. М. Горького був випущений фільм "Біля озера".
 • У 1992 році на кіностудії «Леннаучфильм» вийшов науково-популярний фільм «Байкальские перекази» (режисер-оператор В. Петров). Фільм розповідає про географічні та природні особливості озера, а також про історію існування народів на його берегах.

Байкал в філателії

Сулімова під час виконання гідрографічних робіт експедицією ГУНіО МО СРСР в точці з координатами 53 ° 14?
Влітку ж і восени, коли в прогрітій сонцем воді розвивається маса рослинних і тваринних організмів, прозорість її знижується до 8?
Довжина таких тріщин - 10?
Вік озера вчені традиційно визначають в 25?
Путіна змусили керівництво країни і «Транснефть» відмовитися від початкового плану і перенести маршрут нафтопроводу за межі зони водозбору Байкалу так, щоб його нитка пролягала не ближче ніж в 350?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.