Навигация
Реклама
Реклама

Когнітивний дисонанс в Карлових Варах

Ангеліна Никонова (Фото: Ася Чеканова, Чеське радіо - Радіо Прага)   - Почну з тривіального питання, як вам подобається в Карлових Варах Ангеліна Никонова (Фото: Ася Чеканова, Чеське радіо - Радіо Прага) - Почну з тривіального питання, як вам подобається в Карлових Варах? Ви в перший раз тут?

- В перший раз.

- Деякі російські режисери скаржаться на те, що карловарський фестиваль маленький, людей мало приходить на покази. А вам як тутешня атмосфера, скажімо, після московського фестивалю?

- Знаєте, мені є з чим порівняти, тому що з фільмом «Портрет у сутінках» ми об'їздили весь світ. Величезне враження від Карлових Вар у нас було під час прем'єри нашого фільму. Ми з Ольгою (Ольга Духовичний - виконавиця однієї з головних ролей - прим.ред.) Зазвичай не дивимося кіно на таких показах, ми представляємо картину і йдемо. Але реакція залу в перші ж секунди картини дала нам зрозуміти, що глядач особливий, що глядач готовий для сприйняття, готовий до емоційного діалогу з фільмом. Ми залишилися і слухали реакції глядачів, які часом були дивовижними. Почуття гумору у росіян і у чехів трохи різне. І той факт, що так багато людей, і на сходинках сидять в цьому величезному залі, - це приголомшливо. Це враження, яке з нами залишиться надовго ».

- Ви знаєте, що Карлові Вари вважають в Чехії російським містом? Його відновили російські підприємці, тут дуже багато росіян живе, і туристів з Росії дуже багато. А ви відчували тут цей російський дух?

Фото: Ася Чеканова, Чеське радіо - Радіо Прага   - Так, і це дуже дивне відчуття Фото: Ася Чеканова, Чеське радіо - Радіо Прага - Так, і це дуже дивне відчуття. Ми не бачимо тут російського сліду - ні в архітектурі, ні в культурі міста, але ми чуємо російську мову і бачимо російські написи. І від цього виникає такий когнітивний дисонанс. Ми не розуміємо, де ми. Тому що абсолютно ляльковий чеське місто, в ньому немає нічого іноземного. Автентичний, дуже красивий, історичний чеське місто. Але з великою кількістю російської мови, що дуже приємно ».

- Поставлю політичне питання. Відносини Росії з Європою останнім часом зіпсувалися. На Карловарському фестивалі днями підписали петицію за звільнення Сенцова. Політика може впливати на те, як лунають нагороди на фестивалях? Чи реально російському фільму отримати нагороду в таких умовах?

- Ні для кого не секрет, що Звягінцев отримав нагороду за кращий сценарій, хоча тут незрозуміло, що спрацювало. Це був пік політичної ситуації, я сподіваюся, що пік. Ми не знаємо, що нас чекає в конфронтації, яка дуже засмучує і лякає. Але фільм «Левіафан», який дуже критичний до того, що відбувається в Росії, в результаті взяв приз за кращий сценарій. Російських зустрічали в Каннах словами Shame for politics - соромно має бути за політику, але російський фільм отримав приз. Мені складно говорити про свою картину, тому що мене в Росії дорікають в тому, що це неросійський фільм. Вони відмовляються визнавати цей фільм як російську картину, я наполягаю на цьому, але мало що з цього виходить.

Фото: Ася Чеканова, Чеське радіо - Радіо Прага   - Ви говорили, що кожного героя цієї картини частина вас Фото: Ася Чеканова, Чеське радіо - Радіо Прага - Ви говорили, що кожного героя цієї картини частина вас. З іншого боку, вам не дуже подобається, коли вас відокремлюють від Росії. Що вас ріднить з цими людьми - з емігрантами?

- Ви знаєте, в картині той факт, що герої емігранти і живуть в Нью-Йорку - це абсолютний символізм. Це кіно про сучасних людей, які можуть жити де завгодно, слідуючи своєму пориву. Люди, які переїжджають в Москву з інших міст Росії і починають своє життя з нуля - їх проблеми не надто сильно відрізняються від проблем вірменина або російської пенсіонерки, які переїхали в Нью-Йорк. Це в кожній країні так. Це проблеми маленької людини у великому місті - проблеми самотності, пристрої та сліпого наслідування мрії. Я вважаю, що формула успіху нав'язана нам сучасним суспільством і ЗМІ, і ми перестаємо чути свої справжні бажання. Це те, що я дізнаюся в багатьох, це не настільки історія про емігрантів. Мій досвід, який я привнесла в фільм - це спостереження за людьми, який вибирають соціальний комфорт, але по суті своїй місто їм не підходить. Ось про ці конфлікти мені хотілося розповісти.

- Ваш перший фільм «Портрет» ви пробивали в прокат самостійно. На цей раз ви йдете по тому ж шляху?

Фото: Ася Чеканова, Чеське радіо - Радіо Прага   - Цього разу з нами співпрацює російський дистриб'ютор, який вірить в картину Фото: Ася Чеканова, Чеське радіо - Радіо Прага - Цього разу з нами співпрацює російський дистриб'ютор, який вірить в картину. Він планує випустити картину в прокат у вересні. Але виникли нові обставини, з якими потрібно боротися нам усім - і дистриб'юторам, і продюсерам. Це нові закони, цензура, яка забороняє на екрані нецензурну лексику, куріння, сексуальні сцени. Тут вже якесь нове якість боротьби нам належить, і я ще не цілком розумію, з чого вона складається. У вересні, коли фільм вийде на екрани, я буду розуміти, що це, з чим ми зіткнулися. Я не знаю, як поставляться до мого персонажу-транссексуалу, поняття пропаганди настільки широке, що ніхто не знає, що може вважатися пропагандою. Я нічого не пропагую своїм фільмом, я показую особисті історії, які досить драматичні. Я показую героя з нетрадиційною сексуальною орієнтацією і тут же показую суспільство, яке його засуджує з усіх боків, включаючи його сім'ю.

- Для вас на фестивалях головне перемога або участь? Якщо фільм нічого не виграє, ви турбуватиметеся?

- Ви знаєте, я навмисно зняла картину в легкому настрої. Коли «Портрет у сутінках» перемагав практично на кожному фестивалі, де ми були, я злякалася, що стану заручницею ситуації, і пріоритетом для мене, як для режисера, стане участь в престижних фестивалях і перемога на них. Я бачила, що діється з моїми колегами, які потрапили в цю обойму, потрапили в цей капкан фестивального успіху. Це мене злякало. Я хочу залишитися вільним режисером, щоб знімати і мати можливість знімати різне кіно, і глядацьке кіно, в тому числі. Я не хочу, щоб мене заганяли в нішу артхаусного режисера, я знаю, що мені буде тісно в одному жанрі. Мене надихають різноманітні проекти. Зараз я відпочила душею, зробила більш глядацьки орієнтоване кіно і можу поговорити на серйозну тему. Але спеціально робити драму, кон'юнктурно вираховувати, який фільм я повинна зробити, щоб перемогти на фестивалі, мені нецікаво. Наступний мій фільм дійсно драматичний, але лише тому, що у мене наболіло, накопичилося і я хочу прокричати знову. «Портрет у сутінках» був криком душі - накопичилося, і я знову буду кричати. Але лише тому, що у мене є до цього позив.

Ви в перший раз тут?
А вам як тутешня атмосфера, скажімо, після московського фестивалю?
Ви знаєте, що Карлові Вари вважають в Чехії російським містом?
А ви відчували тут цей російський дух?
Політика може впливати на те, як лунають нагороди на фестивалях?
Чи реально російському фільму отримати нагороду в таких умовах?
Що вас ріднить з цими людьми - з емігрантами?
На цей раз ви йдете по тому ж шляху?
Для вас на фестивалях головне перемога або участь?
Якщо фільм нічого не виграє, ви турбуватиметеся?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.