Навигация
Реклама
Реклама

Бесіда з академіком Володимиром Котлякова

"Чаювання в Академії" - постійна рубрика "Правди.Ру". Письменник Володимир Губарєв розмовляє з видатними вченими. Його сьогоднішній гість - академік, директор Інституту географії РАН Володимир Михайлович Котляков. Розмова піде про дослідження і загадках Антарктиди, а також про те, як може змінитися клімат Землі в майбутньому - далекому і близькому.

Читайте також: Чаювання в Академії: Істина прекрасна і в лахмітті!

Академік Котляков належить до тієї унікальної категорії людей, з якими можна розмовляти на будь-які теми - від пристрастей в літературі (не випадково адже, що він живе в Передєлкіно!) До особливостей фундаментальних досліджень в науці взагалі, і в географії, зокрема. Володимир Михайлович енергійний, товариський, наділений почуттям гумору, а тому розмовляти з ним одне задоволення.

Наше знайомство налічує багато десятків років, воно почалося в Інституті географії РАН, яким Котляков беззмінно керує настільки давно, що створюється враження, ніби інших директорів в цьому науковому закладі і не було. В останні роки В. М. Котляков випустив у світ шість томів, які розповідають не тільки про дослідження, проведених автором в різних областях його науки, а й про його емоціях, переживаннях, радості й прикрості, яких він зазнав під час зимівель в Арктиці і Антарктиді, на льодовиках Паміру, а також у багатьох експедиціях, в яких йому довелося побувати. Писалися книги в Передєлкіно, а тому вони володіють необхідними літературними достоїнствами, щоб захопити будь-якого читача, в тому числі і того, хто має далеке відношення до науки.

Втім, академік Котляков працює в тій області, яка не може не хвилювати кожного з нас. Я маю на увазі клімат планети і його зміни. Катастрофічні вони чи ні? Це я і спробував з'ясувати у Володимира Михайловича при нашій черговій зустрічі. А трапилася вона в Єкатеринбурзі, де вченому вручалася престижна Демидівська премія. Там Володимир Михайлович виступив перед студентами Університету. А почав свою лекцію він так:

- Ми стаємо свідками визначної події в історії світової науки. Я маю на увазі буріння свердловини на станції "Восток" в Антарктиді. Ми нарешті дісталися до озера, яке знаходиться під крижаним панциром. На цю подію вчені чекали багато років. Деякі з побоюванням, але більшість з надією. Сорок років на станції "Восток" велися роботи. Я причетний до них з самого початку. Ще з тих часів, коли тільки починав свій шлях у науці, зі своєю зимівлі в Антарктиді. Про що ми мріяли і на що сподівалися, прориваючись до цього озера? Вивчення його дає можливість досить точно прогнозувати клімат на Землі. Не тільки дізнаватися, яким він був в минулому, а й прогнозувати його розвиток в майбутнє.

Кілька слів про Антарктиду: "До теперішнього часу точаться суперечки: Антарктида - материк або архіпелаг островів? Однак, на мою думку, такий спір дуже формальний. З географічної точки зору Антарктида - безумовно, материк; це випливає з визначення поняття" материк ": велика частина суші, оточена з усіх боків або майже з усіх боків водами Світового океану. Отже, суперечка стосується не до сучасного материка Антарктиді, який представляє сушу, хоча і складену льодом, а до подледному рельєфу.

І в географічному, і в тектонічному відношенні Антарктида являє собою стародавню материкову платформу. І, нарешті, якщо все-таки уявити такий фантастичний випадок, що Антарктида раптово звільнилася з-під льоду, то і тоді величезні простори суші будуть лежати набагато вище рівня моря ".

- У мене таке відчуття, що інтерес до Антарктиди зростає рік від року?

- Звичайно! І це зрозуміло, тому що там постійно відкривається щось нове, дуже важливе для пізнання сутності життя і розвитку планети. Це тільки на перший погляд здається, що Антарктида - "нудне" місце, мовляв, лід, сніг, сильні вітри і дуже низькі температури. Так, все це присутнє, але Антарктида - своєрідний світ, поки ще не пізнаний, і це привертає до нього увагу вчених. Тим більше що на цьому материку зараз розгортаються грандіозні події, що мають найважливіше значення для науки. В Антарктиді зосереджено понад 90 відсотків льодів Землі. Материк утворився 20 мільйонів років. Здавалося б, мало що змінилося за цей час, але таке уявлення помилкове. Більш глибоке вивчення Антарктиди показує, що відбувалися регулярні похолодання і потепління, баланс льоду змінювався, що призводило до підвищення або зниження рівня Світового океану. А це в свою чергу змінювало обриси суші всіх континентів планети. Тому дуже важливо розраховувати баланс маси Антарктичного льодовикового покриву. Саме цим я і почав займатися ще в 1960 році, коли захопився дослідженням Антарктиди.

- Наскільки я пам'ятаю, на початку 80-х Антарктида знову опинилася в центрі уваги світової громадськості. Тоді пішли розмови про те, що вона "розпадається". Чим це було викликано?

- Появою величезним айсбергів, які відколювались від її крижаного панцира. Бувають періоди, коли кількість айсбергів зростає - Антарктида як би переходить в наступ, і ситуація в атмосфері Південної півкулі різко змінюється. Зокрема, зростає небезпека природних катастроф. Розміри айсбергів величезні. Наприклад, в жовтні 85-го від шельфового льодовика Фільхнера відокремився айсберг 200 кілометрів завдовжки і 100 - завширшки. Потім він розколовся на три великих і десятки дрібних айсбергів. Пізніше в океані було виявлено айсберг (майже 80 на 40 км), який плив в сторону Вогненної Землі. Очевидно, він відколовся від льодовика Росса. Зазвичай число айсбергів різко збільшується з інтервалом 20-25 років. Вони утворюються по всій периферії материка. До речі, деякі айсберги "живуть" досить довго. З Літака я спостерігав один з них - це крижаний острів "Перемога". Він проіснував більше 20 років.

- Чи можна прогнозувати народження і загибель айсбергів?

- Ми це робимо постійно. Причому прогнози досить точні. Наприклад, в 1980 році були проведені розрахунки, які показали, що через 10 років від льодовика Фільхнера відколеться айсберг. Через шість років, дійсно, це сталося. Наступний раз подібне трапиться в районі 2035 року. Тепер здійснюється космічний контроль за ситуацією в різних районах Антарктиди. Іноді інформація, отримана з орбіти, буває не тільки цікавою, але і несподіваною. У березні 1988 року був виявлений при зйомці з космосу айсберг трикутної форми. Чотири роки вчені спостерігали за ним. З'ясувалося, що траєкторія його руху була досить дивною: він відколовся набагато раніше, але "стояв" на місці, потім швидко перетнув затоку Прюдом, але як і раніше залишався біля берегів Антарктиди. Тільки через п'ять років айсберг вирушив у дорогу по океану, де і був виявлений. Ці дослідження велися з нашого супутника "Метеор-13". З його допомогою були уточнені дані про місце і дату народження цього незвичайного айсберга. Спостереження за ним допомогли нашим вченим розрахувати циркуляційні процеси в районах, де він перебував. Загальна площа тільки 11 найбільших айсбергів, що відкололися всього за десять років від шельфових льодовиків Фільхнера, Росса, Ларсена і деяких інших перевищує площу заледеніння Шпіцбергена і Землі Франца-Йосипа разом узятих. Ну, а характер руху айсбергів ми ведемо за допомогою космічних знімків і результатів гляціологіческіх досліджень на наукових базах Росії, які працювали і працюють в Антарктиді.

- І які висновки зроблені?

- Я навмисно порівняв айсберги Антарктики з заледенінням арктичних архіпелагів. Просто так легше уявити масштаби процесів, що йдуть на південній верхівці планети. Тобто те, які обсяги льоду, а, отже, і прісної води, можуть бути віддані Світовому океану. Це з одного боку. Але слід пам'ятати, що є й інша сторона: випадають опади на материк. В результаті - в межах тривалого періоду протилежно спрямовані процеси врівноважуються. Антарктида чуйно реагує на зміни клімату - це очевидно, але в той же час, судячи з усього, льодовиковий щит планети залишається стабільним.

І знову кілька слів про Антарктиду: "Завдяки існуванню сильної приземної інверсії відбувається сублімація водяної пари, яка призводить до утворення в безхмарному небі дрібних крижаних кристалів, які повільно падають на поверхню і утворюють основну масу снігового покриву.

Випадають кристали зароджуються в високих шарах атмосфери шляхом кристалізації вологи на ядрах, якими в умовах Антарктиди, де відсутні пил і солі, можуть бути тільки найдрібніші мінеральні і мікроскопічні частинки замерзлих водяних крапель. Нескінченна різноманітність форм випадають кристалів пов'язане з коливаннями в широких межах температури, вологості і тиску повітря ...

Всередині материка атмосферні опади утворюються в нижніх шарах повітря і являють собою або мжичка, або найтонші крижані голки, що випадають з безхмарного неба. На станції Схід атмосферні опади випадають при абсолютно ясному небі з перистих, купчасто-дощових хмар і в рідкісних випадках з високо хмар. При цьому типі хмарності випадання снігу супроводжується Металеві явищами ".

- Полка ми говоримо про те, що відбувається навколо Антарктиди, але ж найцікавіше зараз - на ній самій. Я маю на увазі таємниче озера на станції "Восток"?

- Звичайно, до буріння цієї свердловини прикута увага всіх вчених, які так чи інакше пов'язані з Антарктидою. Та й не тільки з нею ... Коли я зимував там (а це було понад півстоліття тому), в районі Мирного була пробурена 370-метрова свердловина. Вона була найглибшою до 1968 року. Пройшли роки, перш ніж з'явилося обладнання і технології, які дозволили піти далі в глибини льодів Антарктиди. Одна з головних труднощів буріння - пластичність льоду. Якщо залишати свердловину відкритою, то стінки швидко змикаються. Свердловину доводиться заповнювати рідиною. Щільність її повинна бути такою ж, як лід. Перші глибокі свердловини з'явилися в Гренландії. Їх зробили американські гляциологи. Вони пройшли близько півтора кілометрів. Потім з'явилася свердловина в Західній Антарктиді. Там глибина понад два кілометри. Було отримано реальний доказ живої води, яка знаходиться під худої льоду. Вона з'явилася як тільки свердловина досягла ложа. На початку 70-х років почалася велика програма глибокого буріння в Гренландії. Вона тривала п'ять років. У ній брали участь американські та європейські вчені. Гляциологи отримали унікальні наукові результати. Ну, а потім глибинне буріння почалося в Антарктиді. Лідером, безумовно, стала свердловина на станції "Восток". Роботи виконують фахівці Гірської академія з Санкт-Петербурга.

Про наших глибоких свердловинах і самої станції "Восток": "Вона розташована в центральній частині Східної Антарктиди на висоті 3490 метрів над рівнем моря. Сучасна середня річна температура тут дорівнює мінус 55,5 градусів Цельсія. У цьому місці, ідеальному для отримання довгострокових даних, Радянська антарктична експедиція в 60-х роках почала буріння глибоких свердловин з відбором керна. Багаторічна буріння не раз переривався аваріями: обривами кабелю і втратою бурових снарядів. Тоді його відновлювали в новій свердловині, розташованій поблізос і. До 1998 року тут існувало п'ять глибоких свердловин. Дві перші свердловини досягли глибини 950 метрів в 1974 році. Третя свердловина була розпочата в 1980 році і поглиблена до 2083 метрів через два роки. Потім її продовжили до 2200 метра. Буріння нової свердловини було розпочато в 1984 році і тривало п'ять років. На глибині 2546 метрів стався обрив кабелю і втрата бурового снаряда. Ще одна свердловина досягла глибини 2500 метрів, але трапилася аварія, і її довелося разбурівать заново. З невеликими перервами глибинне буріння триває до сьогоднішнього дня. З усіх свердловин отримано відмінний крижаний керн ".

- Є уявлення про те, що гляциологи здатні за складом керна визначати, що було в минулому: Причому навіть повідомляти нам про трагічні події. Чи так це?

- Так. З минулого дуже багато що стає відомим. Особливо ті аномальні явища, які охоплювали всю планету.

- Наприклад?

- Хімічні параметри в крижаному керні дозволяють зробити висновок про різке запиленні атмосфери. Цей процес призводить до різкого збільшення різниці температур між екваторіальній і полярними областями. А, отже, і до кліматичних змін. При виверженні вулканів в атмосферу викидається велика кількість попелу та інших мінеральних часток. За останні 500 років найсильнішим було виверження вулкана Тамбора в Індонезії. Це сталося в 1815 році. Попіл поширився в верхніх шарах атмосфери, створивши екран для сонячного випромінювання. Почалося глибоке охолодження на планеті, зокрема, в середніх широтах. Сніг тут лежав до середини червня. А в серпні в Європі вже почалися заморозки. Лорд Джордж Байрон відгукнувся віршами на цю подію:

"... І світ був порожній;

Той багатолюдний світ, могутній світ

Був мертвої масою, без трави, дерев ... "

- Щось подібне я чув ...

- Так, це говорили вчені, коли описували "ядерну зиму". За їх моделі після ядерної війни попіл і пил обволокут всю Землю. Прозорість атмосферу зменшиться в сотні разів, сонячна радіація перестане зігрівати планету, відбудеться різке похолодання. Настане «ядерна зима», яка триватиме кілька років. Картина, звичайно, страшна, але реальна.

- Хочеться чогось світлого, не настільки похмурого ...

- Тоді поговоримо про керна, який ми отримуємо з свердловини на станції "Восток". По ньому можна дізнатися про минуле складі атмосфери, зокрема, про зміст в ній парникових газів. Зараз багато говориться про те, що саме вони "винні" в глобальному потеплінні. Однак наші дослідження свідчать, що склад цих газів коливався в історії Землі досить регулярно, а тому немає підстав вважати, що сьогодні з кліматом відбуваються якісь катастрофічні зміни.

І знову про свердловині на станції "Восток": "На початку 60-х років І. А. Зотиков теоретично довів, що існує критична товщина льодовика, при перевищенні якої на льодовиковому ложі починається танення льоду ...

У 1959 і 1964 роках при сейсмозондірованія в Центральній Антарктиді А. П. Капіца отримав сейсмограмою в районі станції "Восток" з двома відбитками на глибинах 3730 і 4130 метрів. Подальший аналіз показав, що цілком ймовірно, а тепер уже виразно, ми маємо справу не з льодовиковими відкладеннями, а з водної товщею, що перевищує 400 метрів.

Потім проводилися спостереження з літаків і зі супутників Землі. Була виявлена незвичайна форма рельєфу в районі станції "Восток".

На новітніх картах Антарктиди добре видно частину льодовикового покриву, під якою і знаходиться підлідної озеро. Його довжина 230 кілометрів, ширина - 50 кілометрів. Потужність льоду над озером 3700 - 4200 метрів. Товщина води в озері до 500 метрів ".

- І про що все це свідчить?

- Про зовсім новому природне явище, що представляє собою географічне відкриття світового рівня.

- Що ж воно може нам дати?

- Уже дало: нові знання! Однак попереду можуть бути дивовижні відкриття. Озеро ізольовано від зовнішнього світу протягом мільйонів років. Воно живе своїм життям - там відбувається енергообмін між окремими частинами озера, а це одна з ознак того, що там є своя мікрофлора і мікрофауна. Ще при бурінні свердловини отримані унікальні дані по органічного життя. На глибині понад два кілометри в пробах виявлені мікроорганізми. Це не припущення, а реальні факти, отримані вченими Інституту мікробіології РАН.

- А тут ще Юпітер зі своїм супутником?

- Так, умови озера в Антарктиді нагадують подібне утворення на "Європі" - супутнику Юпітера. Там теж під товстим шаром льоду знаходиться величезна озера або навіть море. Загалом, ситуації схожі. Причому настільки, що вчені різних країн в 1995 році на конференції в Кембриджі рекомендували припинити буріння дол тих пір, поки не будуть винайдені спеціальні інструменти і методи, які не дозволять "заразити" древнє озеро. Тобто мова йшла про стерильності експерименту в Антарктиді. Буріння було призупинено. За минулі роки наші фахівці створили належні бурильні інструменти, які гарантують чистоту експерименту. І ось фініш близький: озеро найближчим часом буде "розкрито", і в розпорядженні вчених виявляться унікальні зразки для досліджень.

- А де ж сенсації?

- Переконаний, вони обов'язково будуть!

- В. В. Путіну вже піднесли контейнер з водою з озера в Антарктиді ...

- Це зробили чиновники. Вони поквапилися. Вода, дійсно, зі свердловини станції "Восток", але не з озера. Туди ще належить увійти ...

Читайте всі статті серії "Чаювання в Академії "

Читайте також в рубриці " Наука і техніка "

Катастрофічні вони чи ні?
Про що ми мріяли і на що сподівалися, прориваючись до цього озера?
У мене таке відчуття, що інтерес до Антарктиди зростає рік від року?
Чим це було викликано?
Чи можна прогнозувати народження і загибель айсбергів?
І які висновки зроблені?
Я маю на увазі таємниче озера на станції "Восток"?
Чи так це?
Наприклад?
І про що все це свідчить?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.