Навигация
Реклама
Реклама

Гори Антарктиди. Найвища гора Антарктиди, опис, характеристика гір в Антарктиді

 1. гори Антарктиди Замерзлий, безлюдний і найменш вивчений континент, що оточує Південний полюс, лежить...
 2. Похід по Криму - 22 маршрут
 3. Маршрути: гори - море

гори Антарктиди

Замерзлий, безлюдний і найменш вивчений континент, що оточує Південний полюс, лежить під крижаним, часом 3-4-кілометровим панциром. Лід розглядають як мінерал, а шарувату товщу льоду як потужну товщу гірської породи, і тому материк, покритий льодом, є повноправним материком в сім'ї своїх побратимів. З цих міркувань і про крижаних плато можна говорити як про повноправних плоскогір'ях. Площа наземного Антарктичного льодовикового покриву становить 12 млн. Кв. км, а обсяг 29,3 млн. куб. км при середній товщині 2450 м. Тільки краю обрамлені голими скелями, та по найбільш високих вершин (нунатаков) є ділянки, вільні від льоду. Але вони становлять лише 0,2% поверхні материка. Більше 1/4 площі Антарктиди складають висоти 3000-4000 м, приблизно 1/3 від 2000 до 4000 м. У порівнянні з іншими материками Антарктида виділяється своєю виключно великою висотою. Середня висота її льодовикової поверхні (близько 2040 м) в 2,8 рази перевищує середню висоту всіх інших материків (730 м). Тому обсяг Антарктиди її кам'яною крижаної маси, що підноситься над рівнем океану, більше обсягу будь-якого з материків, крім Євразії, якою вона сильно поступається за площею. Та обставина, що Антарктида є найвищим материком, мабуть, не менше, ніж околополюсное положення, сприяє збереженню потужного зледеніння і суворих кліматичних умов. Однак середня висота корінний підлідної поверхні Антарктиди не перевищує 410 м, і при цьому значні її площі західній частині опускаються нижче рівня океану. Основними підлідними поднятиями корінний скельної поверхні є виявлені сейсморазведкой горстообразние підняття гір Голіцина, Гамбурцева, Вернадського, Ямато, Щукіна. Їх висоти досягають 3390 м, а товщина льоду над ними складає всього 1 км. У геолого-геоморфологічному відношенні Антарктида смугою грабенів морів Уедделла і Росса ділиться на Східну і Західну. Середня частина льодовикового щита Східної Антарктиди зайнята великим Радянським плато площею близько 0,6 млн. Кв. км. Його опуклі схили круто спадають до океану, так що в профіль плато нагадує напівеліпс. Таку форму приймає лід, вільно розтікається на плоскому підставі. Найвища точка цього одного з найбільших на Землі плоскогір'їв (4000 м) знаходиться у 82o ю. ш. і 75o в. д., на захід від полюса недоступності (3720 м). Із заходу льодовиковий купол Східної Антарктиди обрамляють вершини Трансантарктических гір. Вони перетинають материк майже на 4 тис. Км поясом шириною 200-600 км. У цю систему входять хребти Пенса кола (до 2000с), Тіл, Хорлік (3941 м) Терон, Куїн-Мод (м Яльмар-Юхансен, 4668 м), Куїн-Елізабет, Куїн-Олександра (м Керкпатрік, 4528 м) , гори Землі Вікторії (м Лістер, 4025 м).

Середня висота Трансантарктических гір близько 2000-3000 м. Частина їх між хребтами Хорлік і Терон також прихована під льодовиковим покривом. Приблизно в 480 км від Великої Трансантарктичних гірського ланцюга знаходиться Південний полюс. Висота Південного географічного полюса близько 2800 м, а товщина льоду в його районі сягає 2810 м. Уздовж узбережжя Східної Антарктиди тягнуться гірські підняття Землі Ендербі, Землі Вільгельма II, Землі Королеви Мері. Особливо виділяються хребти Землі Королеви Мод (3630 м) з різкими піками, глибокими долинами і стікають по них вивідними льодовиками, які зливаються біля підніжжя гір. Гори утворюють куліси, охоплюють 10-15-кілометрові крижані долини, на дні яких розтікаються потоки кам'яних морів потужних льодовикових морен. У оправу з блакитного льоду укладені вершини найрізноманітніших форм, кольорів, будови та висоти, створюючи незабутні малюнки антарктичного гірського ландшафту. Одна ланцюг змінює іншу. Нагромадження скель нагадують гігантський кам'яний частокіл, яким гори відгородилися від крижаного купола материка. Кам'яні трьохсотметровий стіни розколоті скидами. Круті піки, як зуби фантастичних чудовиськ, визвірився на тлі округлих плоских вершин. У цьому кам'яному хаосі є своя велична гармонія ... Важко уявити собі в будь-якій точці земної кулі такі ж фантастичні споруди, створені з каменю і льоду! [Равич, 1961, с. 119-120]. На Землі Королеви Мод радянськими дослідниками були відкриті десятки гір, пізніше названих Російськими. Поверхня Західної Антарктиди більш гориста, але нижче за середній абсолютній висоті, ніж Східна Антарктида. Її складають два порівняно невисоких (близько 200 м) льодовикових купола, місцями зливаються в один. Окремі вершини проривають лід. Звідси до мису Горн витягується гірський мова Антарктичного півострова. На його південному кінці, в горах Елсуерт, до 4892 м піднімається гора Вінсон найвищий пік материка. Поблизу Трансантарктических гір здіймається над льодами єдиний діючий вулкан Антарктиди Еребус (3794 м). Гірський характер мають також деякі острови Антарктики. Так треба. Петра I на 1700 м вознісся увінчаний снігом величний конус згаслого вулкана. Гори островів Південна Георгія (2934 м), Південних Шетландських (2300 м), Південних Сандвічевих (1372 м), Південних Оркнейських (одна тисяча двісті шістьдесят шість м), Фолклендських (705 м) також здебільшого покриті снігом і льодом. Східна Антарктида являє собою платформу, що утворилася в найдавнішу пору історії Землі. На Землі Ендербі були виявлені найдавніші кристалічні породи земної кори, абсолютний вік яких близько 4 млрд. Років.

Надалі значна частина кристалічного фундаменту платформи була перероблена. У період каледонского орогенеза сформувалися складчасті споруди гір Гамбурцева і Вернадського. Згодом, як і багато ділянок платформи, вони були омолоджені мезо-кайнозойскими розломами. По лініях розколів відбувалися вулканічні виверження і виливу базальтів. У неогені був піднятий горст Трансантарктических гір. Чохол Антарктичної платформи складають пісковики і глинисті сланці з пластами кам'яного вугілля, дивно збігаються з відкладеннями інших платформ південної півкулі Землі. Схожі і їх кристалічні фундаменти. Ймовірно, Антарктида входила до складу гігантського стародавнього континенту Гондвани і повинна мати загальні корисні копалини з іншими континентами південної півкулі. Західна Антарктида належить до антарктичному мезозойського складчатому поясу, що є продовженням Анд (Антарканди). Всі породи тут сильно дислоковані і прорвані інтрузіями. Уздовж позднекайнозойских розломів численні виливу лав. Через висоти материка, сухості та прозорості холодного повітря, знаходження Землі в перигелії (на найближчій відстані від Сонця) в розпал антарктичного літа сонячна радіація тут вище, ніж в будь-якому іншому місці земної кулі. Однак 90% сумарної сонячної радіації відбивається сніжно-льодової поверхнею. До того ж Центральна Антарктида єдина область на Землі, куди в багатомісячну полярну ніч майже не надходить тепло. В цей час перенесення тепла до поверхні Центральної Антарктиди здійснюється тільки від верхніх шарів атмосфери, які на деякій висоті зігріваються теплим повітрям, що приносяться з океану. Внаслідок довгохвильового випромінювання Антарктичний льодовиковий щит взимку постійно втрачає набагато більше енергії, ніж отримує. Над центральними частинами Антарктиди стійко панує антициклон із слабкими східними вітрами. Ясною погодою і постійними морозами. Опади випадають у вигляді крижаних голок, стовпчиків та паморозі при безхмарному небі. Їх кількість за рік не перевищує 30-50 мм, і дають вони всього 10-20 см пухкого, сипучого снігу, що нагадує перевеіваемий вітром сухий пісок пустелі. Ця область материка одна з найбільш сухих на Землі. При піднятті на кожні 100 м і видаленні від океану на 28 км температура знижується в середньому на 1,1o. Середньорічна температура на плато Радянському (-57o) на 29o нижче температури внутрішнього району Гренландії (розташованого майже на тій же висоті 3000 м) і на 42o нижче, ніж в області Сибірського полюса холоду. Навіть влітку на льодовиковому плато спостерігаються стійкі морози в 30-40o, а 6 місяців в році на станції Схід температура повітря тримається нижче -70o.

Зимівникам в Центральній Антарктиді доводиться працювати при таких морозах, коли гас ріжеться, як холодець, солярка втрачає текучість, сірники не запалюються, в відрі з бензином можна гасити палаючий факел. Якщо в такому холоді впаде сталева болванка, вона розіб'ється подібно склу, олово розпадається на дрібні гранули, ртуть замерзає в твердий метал. Від сильних морозів у людей лопалася емаль на зубах, були випадки обмороження легень та рогівки очей. Для роботи на відкритому повітрі зимівникам доводиться користуватися спеціальною кліматичної одягом з електрообігрівом вдихуваного повітря. На станції Схід зареєстровані абсолютні мінімуми температури у поверхні земної кулі: -87,4o (25 серпня 1958 г.) і -88,3o (24 серпня 1960 року). Взимку 1983 року тут була зареєстрована найнижча температура за весь період метеорологічних спостережень на Землі -89,2 °. На північ Центральну Антарктиду опоясує зона льодовикового схилу шириною 700-800 км. Низькі температури (від -30 до -50o) тут поєднуються з постійними сильними вітрами. Це по покатом схилу льодовикового щита стікають до околиць материка охолоджені в області антарктичного максимуму шари повітря товщиною 100-200 м. До узбережжя швидкість вітрів сягає 50-60, а при поривах 90 м / с. Вона тим вище, чим крутіше схил антарктичного купола. При таких урагани в Мирному на висоті не менше 2 км з величезною швидкістю летять дошки, порожні ящики, бочки. Траплялося, вітер зривав і ніс в океан міцно закріплені літаки, тягачі, вертольоти. На поверхнях, вільних від снігу і льоду (скелях, нунатаках, оазисах Антарктиди), температура влітку буває досить високою. На скелях селища Мирного в січні на висоті декількох десятків сантиметрів над землею спостерігалося + 30 °, але вже на висоті 1,5-2 м температура не була істотно вище, ніж над прилеглими кригою. Ландшафт таких антарктичних оазисів нагадує холодну пустелю Східного Паміру. Тут панує виняткова сухість повітря з відносною вологістю не вище 50%, хоча на самому узбережжі є небагато зволожені місця, де циклонами приноситься до 700-1000 мм опадів, що дають 1,5-2,0 м снігу. У зв'язку з сухістю клімату характерна слабка в порівнянні з Арктикою розвиток грунтових льодів і мерзлотних процесів, більш різке переважання фізичного вивітрювання над хімічним, посилення еолових процесів з утворенням в скелях дефляційних ячей і ніш. Найбільший в світі джерело холоду материкове заледеніння Антарктиди можна вважати аналогом плейстоценового льодовика північної півкулі. Дослідження показали, що в центральній частині материка, в районах максимальних висот льодовикового покриву, товщина льоду виявилася невисокою всього 300-1000 м.

Цим Антарктида відрізняється від Гренландії, де найбільша товщина льоду збігається з центрами його розтікання. У центральній частині материка лід лежить нерухомо або майже нерухомо і в своїй основі є дуже давнім. Поповнення запасів льоду за рахунок атмосферних опадів відбувається ближче до периферії льодовика. Там же починається його розтікання в бік узбережжя, що відбувається в так званих вивідних льодовиках зі значною швидкістю. Ці вивідні льодовики течуть подібно річках у бік океану і здебільшого в крижаних ж берегах. Оскільки вони рухаються значно швидше, ніж берега, їх обрамлює система тріщин. У цій частині Антарктиди знаходиться найбільший льодовик в світі льодовик Ламберта. При ширині в 4 км його довжина разом з прилеглим до нього льодовиком Фішера досягає 514 км. Літнє танення снігів спостерігається лише в 10-12-кілометровій зоні. У захолонуло горах Антарктиди було виділено новий тип озер озера, постійно покриті льодом. Організми в антарктичних полярних пустелях живуть на межі своїх можливостей. Розріджений і фрагментарний рослинний покрив характеризується винятковою бідністю і пригніченістю. Крім суворих кліматичних умов це пов'язано і з молодістю поверхонь, в недавньому минулому звільнилися від льоду. Рослинний світ представлений бактеріями, мікроскопічними пліснявими грибами і водоростями, лишайниками і мохами. Два види вищих квіткових рослин виявлено лише на північному краю Антарктичного півострова. На островах Антарктики з'являються густі трави і квіткові рослини. Лишайники зустрічаються навіть в глибині материка на окремих нунатаках. Чорні, помаранчеві і сірі плями лишайників покривають скелі з сонячної сторони. Там вони краще захищені від ураганів. Для лишайників небезпечний на стільки вітер, скільки переносяться їм сніг та пісок. Вони полірують скелі з боку полюса і не дають оселитися там лишайникам. Добре поглинаючи тепло сонячних променів, темні мохи та лишайники з настанням літа рано починають розвиватися, а вологу отримують від талого снігу. Через бідної рослинності відсутні трофічні пов'язані із сушею ссавці. В глибині материка можна зустріти тільки одиночних залітних птахів із загону буревісників. В антарктичних оазисах з'являються кубляться птиці, безкрилі комахи, влітку у водоймах зустрічаються дрібні ракоподібні. Найбільше з живих істот, яке можна вважати повністю континентальним, безкрилий комар розміром всього 5 мм. Відомі ще знахідки крихітних кліщів. Широке наукове дослідження внутрішніх льодовикових плато Антарктиди почалося з 50-х років.

У 1957-1958 рр. британсько-новозеландської санно-гусеничної експедицією був здійснений перший трансантарктічеський перехід через найпівденнішу точку Землі. Очолювали експедицію В. Фукс і первовосходітель на Еверест Едмунд Хілларі [Фукс, Хілларі, 1973]. У 1957-1958 рр. на великих висотах були створені радянські станції Комсомольська (3500 м), Схід (3488 м), Радянська (3562 м) і, нарешті, на висоті 3790 м Полюс недоступності [Гвоздецький, 1967]. У 1959 р на карти було нанесено високогірне льодовикове плато Радянське. Надра Антарктиди таять не досліджені ще багатства. Існують припущення, що вугілля тут більше, ніж на всіх інших континентах, разом узятих, родовища заліза не поступаються запасам Курської магнітної аномалії. Є родовища нафти. Виявлено руди свинцю, міді, марганцю, молібдену. А головне, тут законсервовано 80% запасів прісної води планети і більше 90% світового льоду і снігу. Але поки багатства Антарктиди ще не використовуються. У практичних цілях з континенту вивезена лише брила білого мармуру для пам'ятника Р. Скотту в Новій Зеландії.

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря

[ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ] [ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ]                    id   інші  російська  український  білоруський  польський  англійська  іспанська  німецький  турецька  болгарська  чеська  угорський  естонський  вірменський  казахський  іврит  грузинський  сербський  хорватський  литовський  словацький  словенський  албанський  македонський  латиська  киргизький  монгольський  португальська  узбецький  корейський  румунський  датський  грецький  нідерландський  норвезький  шведський  італійська  французький  індонезійська id арабська  хінді  бенгальський  китайський  [азербайджанський  ] [Боснійський bs ] [таджицький  ] [Латинський  ] [В'єтнамський  ] [Каннада kn ] [фінський  ] [Філіппінський  ] [Ірландський  ] [Ісландський  ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський  ] [Африкаанс  ] [Амхарська am ] [каталанська  ] [Себуанська ceb ] [корсиканська  ] [Валлійський  ] [Есперанто  ] [Баскська eu ] [перський  ] [Фризька  ] [Галісійська  ] [Гуджараті gu ] [хауса  ] [Гавайський  ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський  ] [Кхмерский  ] [Курманджі  ] [Люксембурзький lb ] [лаоський  ] [Малагасійська  ] [Маорі  ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський  ] [Мальтійський  ] [Бірманський my ] [непальська  ] [Чева ny ] [панджабі  ] [Пушту  ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа  ] [Шона sn ] [сомалійський  ] [Сесото st ] [суданський  ] [Суахілі  ] [Тамільська  ] [Телугу te ] [тайський  ] [Урду  ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу  ]  [ TF ] Немає тексту  Контейнер пошкоджений id інші російська український білоруський польський англійська іспанська німецький турецька болгарська чеська угорський естонський вірменський казахський іврит грузинський сербський хорватський литовський словацький словенський албанський македонський латиська киргизький монгольський португальська узбецький корейський румунський датський грецький нідерландський норвезький шведський італійська французький індонезійська id арабська хінді бенгальський китайський [азербайджанський ] [Боснійський bs ] [таджицький ] [Латинський ] [В'єтнамський ] [Каннада kn ] [фінський ] [Філіппінський ] [Ірландський ] [Ісландський ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський ] [Африкаанс ] [Амхарська am ] [каталанська ] [Себуанська ceb ] [корсиканська ] [Валлійський ] [Есперанто ] [Баскська eu ] [перський ] [Фризька ] [Галісійська ] [Гуджараті gu ] [хауса ] [Гавайський ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський ] [Кхмерский ] [Курманджі ] [Люксембурзький lb ] [лаоський ] [Малагасійська ] [Маорі ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський ] [Мальтійський ] [Бірманський my ] [непальська ] [Чева ny ] [панджабі ] [Пушту ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа ] [Шона sn ] [сомалійський ] [Сесото st ] [суданський ] [Суахілі ] [Тамільська ] [Телугу te ] [тайський ] [Урду ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу ] [ TF ] Немає тексту
Контейнер пошкоджений! Спробуйте отримати статтю заново GetTextFromUrl.php , але це призведе до видалення всіх існуючих перекладів !!!

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.