Навигация
Реклама
Реклама

Моє друге подорож в Антарктиду. Частина друга. Знайомство з судном

В першій частині моєї розповіді мій відданий читач уже мав можливість ознайомитися з розповіддю про те, як я потрапив в Антарктиду і яка була моя мотивація. У цій частині я розповім про те куди я власне потрапив і які мене там чекали закони і порядки. В   першій частині   моєї розповіді мій відданий читач уже мав можливість ознайомитися з розповіддю про те, як я потрапив в Антарктиду і яка була моя мотивація

І почати, звичайно ж, варто з судна. А судно само по собі дуже примітне - Науково-експедиційне судно «Академік Федоров», флагман російського полярного флоту.

Побудовано його було в 1987 році, цієї осені виповнитися рівно тридцять років, як «Академік Федоров» пішов в свою першу експедицію в Антарктиду. Комусь може здатися, що тридцять років термін чималий і судно морально і фізично застаріло. Але я поспішу їх заспокоїти - так, звичайно, «Академік Федоров» вже давно не «хлопчик» і свій юнацький вік він теж уже пережив, але зараз він вдає із себе цілком зрілого, дорослого мужика, який хоч на рожен і не лізе, але і здатний на багато що. Можливо, причиною цього є те, що побудовано судно було на фінській верфі «Раума-Репола». Цей факт сам по собі досить примітний - Радянський Союз, який мав найпотужнішим науково-технічним потенціалом, який має величезні виробничі потужності, вважав за потрібне віддати замовлення на будівництво цього судна представникам «загниваючого Заходу». Непогано б про це пам'ятати нинішнім «імпортозаместітелям», спраглим будувати все самим - навіть Радянському Союзу, в який ви так мрієте нас повернути, не вдавалося цього, чого вже говорити про нинішній, прогнилий, режим.

Ну щось мене кудись не туди понесло :-) Повернемося до судна. І правильним буде згадати людину, на честь якого він був названий - Євген Костянтинович Федоров - легендарний радянський геофізик, Герой Радянського Союзу, Академік АН, один з чотирьох учасників експедиції «Північний полюс-1», в 1937-38 рр.

Євген Костянтинович (на фото другий праворуч), поряд з такими особистостями як О.Ю. Шмідт, М.М. Сомов, А.Ф. Трешников, є одним з визнаних корифеїв радянської полярної школи.

Я прибув на судно 13 березня, незабаром після того як воно закінчило перший етап експедиції і повернувся в Кейптаун. Ось тут ви можете більш детально про це почитати. На перших порах мене розмістили в каюті, розташованій на третьому палубної надбудови.

У подібних каютах, зазвичай, розташовуються керівники будь-яких підрозділів Російської Антарктичної Експедиції, помічники капітана, ну і якісь особливо шановані люди. «Простим смертним» туди вхід заборонений.

Зате це дозволило краще ознайомитися з побутовими умовами тих, хто проживає в подібних каютах.

І практично відразу мене чекав приємний сюрприз у вигляді почату пляшки молдавського коньяку, яку хтось із колишніх мешканців залишив у відділенні, призначеному для зберігання рятувального жилета.

Перша думка, яка прийшла в голову: «Ці 100-150 грам можуть виявитися дуже до речі, під час реальної необхідності негайно покинути корабель - бахнув соточку і вже не так страшно» :-)

Оскільки в експедицію я відправився не для того, щоб просиджувати весь час в каюті, а щоб краще зрозуміти її «виворіт», засиджуватися в подібних «віп» умовах, в мої плани не входило і незабаром з цієї шикарною каютою я розпрощався і перебрався на другу палубу , туди, де розташовується більшість учасників експедиції.

Тут каюта була значно скромнішою за метражем і в принципі вона призначена для проживання чотирьох осіб. Оскільки на цьому етапі експедиції судно було на половину порожній, жив я в цій каюті один.

Застеливши постільна білизна, я був дещо здивований тому, що простирадло, м'яко кажучи, виявилася дещо менше матраца. І це виявилося не моя особиста "везіння" - у всіх сусідів простирадла були точно такі ж. Офіційне пояснення цього нісенітниці я отримав дещо пізніше.

На жаль, ілюмінатор в каюті був наглухо задраєний. І то що це правильно стало зрозуміло в перший же шестибальний шторм. Справа в тому, що ілюмінатор розташований буквально в кількох метрах від поверхні води і якщо зазіватися і вчасно його НЕ задерти вся каюта ризикує бути заповнена водою.

Ну а ми підемо далі вивчати життєво важливі частини судна.

Ось так на судні виглядає "чорний ящик". Розташований він на найвищій палубі

На кораблі діє досить ефективно працююча система опріснення води. У коридорі розташований завжди гарячий "титан" з якого можна брати воду для приготування чаю або кави. Для роботи каналізації використовується більш «ніжна» система.

Кілька разів за час експедиції по гучному зв'язку оголошувався тимчасову заборону на користування туалетами. Зазвичай це заборона діяла годину-дві. Але ось одного разу, в першій частині експедиції, заборона діяла набагато довше і був оголошений по всьому судну. Після ліквідації поломки системи очищення з'ясувалося, що трапилася вона через те, що хтось викинув в унітаз .... футболку !!! Хто це і яким місцем думав цей чоловік залишилося загадкою.

А тим часом настав 16 березня і в районі 23-00 ми отшвартовалісь від причальної стінки порту Кейптаун і рушили на південь. З акваторії порту у відкрите море нам допомагав виходити місцевий лоцман, хоча, я впевнений, що наш капітан не гірше з цим впорався б, тому що вже не перший раз бував тут.

Зате вдалося поспостерігати як хвацько лоцман спускається на свій катер по шторм-трапу. Причому обидва судна в цей момент рухаються.

За одне, до речі, можете підписатися на мій акаунт в Інстаграмме :-) Я там

Окремо потрібно торкнутися теми спорту. І варто визнати, що з цією справою на судні все йде не дуже добре, якщо не сказати, що з рук геть погано. Ось так виглядає спортзал. Тенісний стіл, шведська стінка, турнік. І все!

А адже з моменту завантаження на судно і сходу на берег вся команда, а також деякі полярники та сезонні наукові співробітники проводять на судні по півроку. І якщо для команди це робота і їм завжди є чим зайнятися, то полярники переважну частину цих пір не зайняті ніякою роботою. Під час розвантаження / завантаження на станціях ще є якась фізичне навантаження (про це пізніше), але весь інший час людина змушена її придумувати собі сам. У трюмі ще є невелика саморобна гойдалка, але абсолютно не зручна. Чому не закупити 10-15 тренажерів для мене залишилося загадкою. Не такі це шалені гроші.

Але, звичайно, треба визнати і той факт, що причини, за якими людина не займається спортом, завжди можна знайти :-) як власне і можливість їм зайнятися. Тому ті, хто дійсно були заклопотані цим питанням займалися дуже простою справою - побагато ходили по палубі судна. А оскільки цих самих палуб на судні аж сім штук і по всьому судну присутня велика кількість трапів між ними, дати собі пристойну навантаження не становило великих труднощів. Про себе можу сказати, що я був з першої частини - серед тих, хто не займався спортом тому, що їм не були створені відповідні умови :-) Результат - плюс три кілограми за півтора місяці ... Хоча, можливо, це так само пов'язано з тим , що за пару місяців до експедиції я кинув палити.

Давайте перейдемо від сумної до більш приємною, принаймні для мене, темі, а саме тому, як організовано на судні харчування. Місць колективного прийому їжі на судні три - дві окремі їдальні для команди і полярників і окреме, невелике, приміщення, де приймають їжу капітан зі своїми помічниками, начальник експедиції та інші високопоставлені особи, які можуть бути присутніми на судні. Нас же, насамперед, цікавить їдальня, де приймають їжу полярники і пасажири типу мене.

За один присід в ній може розміститися щось близько ста чоловік. А тих хто до цієї їдальні «приписаний» зазвичай більше, а іноді і рази в два більше. У цьому випадку вводиться дві зміни і кожен приходить в їдальню до свого часу. Хто за яким столом сидить з самого початку розподіляє начальник експедиції.

Мені випав стіл на чотирьох чоловік, прямо під іконою :-)

Поруч з іконою розташовується картина, зроблена під час першого рейсу «Академіка Федорова» в Антарктиду, в 1987/88 роках.

А їли ми за розкладом, часто і багато :-) Ось вам приклади меню на кілька тижнів.

Як бачите, харчування на судні чотириразове. В 7-30 сніданок, в 11-30 обід, в 15-30 полуденок і вечерю в 19-30. Кожні чотири години. Їжі багато, бажаючим отримати добавку ніколи відмови не було. Більш того, якщо якісь котлети, сосиски, смажене м'ясо та інше залишалося після того, як все поїли, то їх залишали на видному місці в їдальні і бажаючий завжди мали можливість поїсти між прийомами їжі, ну або взяти чогось на закуску: -)

Ось на цій серії фотографій ви можете подивитися як нас на судні годували. Нормальна столовскіх їжа. І краще коку НЕ знижувати якість готування, тому що натовп голодних мужиків швидко пояснить йому "як треба Батьківщину любити" :-)

Ну і до речі про закуску :-) Як ви розумієте, корабель знаходиться у відкритому морі. І знаходиться там досить тривалий час. Як ви вже зрозуміли з написаного вище, голодувати на судні не доводиться, скоріше навіть навпаки - краще навчитися себе обмежувати. Але зовсім обмежити себе в споживанні їжі не вийде, а російської людини абсолютно нереально повністю обмежити у вживанні алкоголю :-) І цю тему варто розкрити окремо.

Все йде досить просто, якщо ви сезонний працівник - в самому тривалому варіанті вашої роботи ви зайдете на судно на початку листопада, а зійдете в травні. Але більшу частину часу вам доведеться провести або в океані, або біля берегів Антарктиди. Тому, якщо ви звикли ввечері змочити горло бургундським і закусити його фуагра з пармезаном, потурбується про їх наявність вам доведеться самому.

Старший помічник капітана проводить інструктаж з правил поведінки на судні, а так само з техніки безпеки

Під час навантаження на судно ви абсолютно спокійно можете захопити з собою кілька коробочок алкоголю, ніхто вас за це не засудить і не буде цьому перешкоджати. Більшість бувалих полярників віддають перевагу спирту - по-перше, він чистіше, по-друге, займає в два рази менше місця. Крім того, під час експедиції судно рази три-чотири буде заходити в різні порти для поповнення запасів палива і провізії, і ви так само можете скористатися цією нагодою і поповнити свої запаси. Причому тут є кілька варіантів. Найпростіший, ви можете все купити в звичайних магазинах. Але є й інший, більш вигідний і зручний варіант. За якийсь час до заходу в новий порт, ви можете залишити у начальника експедиції заявку на придбання будь-яких товарів. Це може бути не тільки алкоголь, а також, наприклад, якась їжа або сигарети. Замовлення всіх учасників експедиції буде підсумовані і переданий судновому агенту - організації, яка відповідає за обслуговування судна в порту. І саме цей агент доставить вам весь замовлення на борт судна. І простіше, і дешевше, і зручніше.

Трохи складніше з цим йде справа у полярників, які залишаються на рік зимувати в Антарктиді. Вони, будь-яким з описаних вище способів, цей самий алкоголь, звичайно, можуть придбати і тим самим сформувати свої запаси на рік вперед. Але ви розумієте, що це буде дуже велика кількість міцних напоїв і присутність їх на відстані витягнутої руки може вкрай сумно позначитися на життєдіяльності і працездатності полярника. Нехай цей процес на самоплив значить для начальника станції гарантовано отримати велику кількість проблем в процесі зимівлі. Так ось щоб цього не допустити, весь куплений алкоголь на станції централізовано здається на склад, доступ до якого є тільки у начальника і його помічника. І в процесі зимівлі начальник на прохання полярника видає йому його ж алкоголь, дотримуючись при цьому принцип розумності.

Звичайно, по прибуттю на станцію ти можеш якусь кількість алкоголю заховати, але на рік тобі його точно не вистачить. Є умільці, які під час зимівлі женуть самогон, тому цукор так само знаходиться під особливим контролем начальника станції :-) Гірше справи йшли в 90-і роки минулого століття, коли і колишній контроль був дещо втрачений, і відбір був не таким жорстким, як за радянських часів - народ пив на станціях всяку хімію, в наслідок чого багато народу потруїли. Чи не рідкісними були і смертні випадки, чого раніше навіть уявити було неможливо.

Залишити своє замовлення агенту я не встиг, тому мені довелося сформувати свій запас за допомогою декількох походів в магазин.

Зараз можу зі знанням справи сказати, що алкоголю треба було взяти побільше :-)

На судні я перебував в якості «пасажира». У судновому «табелі про ранги» це сама привільне категорія. Команда на судні працює відповідно до графіка, полярники залучаються до робіт по мірі необхідності та начальник рейсу має право залучити до цих робіт кого завгодно. Пасажир же наданий сам собі і вільний займатися чим йому заманеться, не порушуючи суднового розпорядку і техніки безпеки. З одного боку, це, звичайно, приємно, але мене не влаштовувало категорично, тому що филонить, коли інші працюють я не звик. Тому сходив до начальника рейсу і попросив залучати мене до всіх робіт, до яких залучаються полярники. Начальник здивувався, відповів згодою і насамперед вписав мене на чергування на камбуз. Ця робота є обов'язковою для всіх учасників експедиції. Причому таке ж правило діє і на станціях.

Чергування складалося з двох частин. Спочатку, за день до чергування, треба було прийти на камбуз і почистити овочі з яких на наступний день буде готуватися їжа.

У моєму випадку це було не мала кількість картоплі, цибулі та вареного буряка і ще купи якихось овочів. Справою це виявилося не настільки важким і години за три ми з усім обсягом роботи впоралися. Значно спростило роботу те, що картоплю попередньо почистили в спеціальному апараті - він зняв з неї шкірку і нам залишилося лише видалити «глазки» і розрізати її, щоб переконатися, що вона не гнила всередині.

На наступний день довелося перекваліфікуватися в офіціанта-вантажника-уборщіка.Что б у вікна роздачі їжі не накопичувалось багато народу і для демонстрації «високої культури обслуговування» всі відвідувачі їдальні розсідаються по своїх місцях.

Каструлі з супом ми попередньо розставили на кожен стіл і його кожен сам собі наливає, а другі страва якраз розносять чергові, і вони ж прибирають брудний посуд.

Так само в обов'язки чергового входить миття підлог, правда, чомусь тільки після сніданку, хоча логічніше припустити, що найбільше бруду в їдальню приноситься днем.

Ну і якщо вже зайшла мова про побут, то не можна не торкнутися питання, пов'язаного зі всякими постірушку. Мало кому під силу набрати з собою чистого одягу на весь рейс, та й не везти ж потім назад купу брудної білизни, що скупчився за півроку. В цьому ніякої необхідності.

На палубі встановлена ​​пральна машина, в якій ви завжди можете випрати все своє білизна. Трохи гірша справа з його сушінням. Якщо білизни накопичилося багато і одночасно попрати відразу кілька мешканців однієї каюти, то його і фізично особливо ніде вішати, та й клімат в каюті, поки білизна сохне, буде не дуже. Тому частенько білизна вивішується в коридорі. Нижня білизна, звичайно, ніхто не розвішує, але сорочки, футболки і штани практично завжди висять на поручнях.

Постільна білизна на судні казенне і видається централізовано. Правда, для мене залишилося загадкою чому простирадло на третину коротше, ніж повинна бути ... Змінюється постільна білизна раз на два тижні. Ти повинен сам його зняти і віднести в пральню.

Я задав пралі питання щодо розміру простирадла, на що отримав відповідь, що раніше вони були нормальні, але від частого прання сіли. Ця відповідь мене так само не влаштував. Хоча, можливо, я просто не настільки великий фахівець в цьому питанні.

Зв'язок з будинком. Дуже важливий момент. За радянських часів було зовсім складно - якщо телеграми відправляти можна було постійно і в необмеженій кількості, то поговорити по телефону було і дорого, і можливостей для цього мало. Зараз, звичайно, значно все простіше. На кораблі встановлено супутниковий телефон.

Купуєш у радистів за 10 доларів карту і можеш 10 хвилин поговорити з будь-якою точкою світу.

А ось з інтернетом зовсім погано - його немає. Точніше буде сказати, що в принципі він є, але, по-перше, дуже повільний і ресурс його прям сов їм мізерний, тому що призначений він, перш за все, для передачі службової інформації. Але, як невеликого бонусу, існує можливість через радистів відправляти і отримувати електронні листи невеликого обсягу - півсторінки / сторінка.

Вільний час на судні треба якось вбивати. Неможливо весь час спати и Їсти, сам корабель ви облазив Досить Швидко і морський пейзаж не всегда буде радуваті чімось цікавім, читання теж пріїдається. На жаль, в південній півкулі, а тим більше над антарктичними широтами, дуже мало наших супутників зв'язку, тому практично ніде немає мовлення наших телевізійних каналів і радіостанцій.

Періодично радисти викладали ось такі роздруківки з новинних років, які іноді мали можливість завантажити з Інтернету.

Але в цілому, весь час перебування в океані ти приходиш в інформаційному вакуумі і що відбувається в твоїй рідній країні, так і в світі в цілому можеш дізнатися лише під час дзвінків додому. Ну і не треба нагадувати, що і ці розповіді будуть мізерні. Звичайно, якщо в країні трапиться переворот, то це буде повідомлено на судно в офіційному порядку, але не настільки грандіозні події залишаться для вас невідомими до моменту приходу в перший порт.

Щоб хоч якось скрасити перебування на судні, для моряків і полярників організований справжнісінький піратський відеопрокат. Вдома я давненько з подібним не стикався і тому був страшно вражений, коли побачив всі стіни в районі радіорубці завішеними списком фільмів, які можна взяти в прокат.

І треба зізнатися, що зібраний каталог, що включає в себе під тисячу фільмів, дуже різноманітний і щось цікаве для себе там знайде шанувальник будь-яких жанрів.

Крім цього, в деяких каютах встановлені телевізори і для них на судні організована внутрішня відеотрансляція. Постійно в запису демонструються передач National Geographic і подібних йому каналів, а також гумористичні передачі типу Comedy Club. Увечері ж йдуть трансляції різних російських і іноземних фільмів, розклад цих трансляцій щовечора оголошується по внутрішньосуднового гучного зв'язку.

Чи варто говорити, що подібне піратство, в таких масштабах, та ще й таке відкрите, м'яко кажучи, серйозно порушує законодавство про авторське право діє у всіх країнах, куди заходить судно. І я дуже не позаздрю ​​господарям судна, якщо про це коли-небудь дізналися іноземні правовласники.

Як зі зв'язком і з розвагами йде на станціях я напишу в іншій частині. Зараз же давайте пройдемо на корму і ознайомимося з нашою авіацією.

Складалася наша «ескадрилья» з двох вертольотів КА-32. Навіщо вони потрібні і як вони використовуються буде розказано в наступних частинах. Тут же додам тільки те, що вертольоти належать компанії Avialift, з Владивостока. Раніше авіація, яка використовується в Антарктиді, також належала Інституту Арктики і Антарктики, але зараз, у ринкові часи, вигідніше віддавати цю роботу на аутсорсинг. Всього у компанії Avialift одинадцять вертольотів і все Ка-32 і працюють вони по всьому світу, починаючи з Арктики і Антарктики і закінчуючи гірськими районами Ірану, нафтовими родовищами Індонезії і гасінням лісових пожеж в Туреччині та Китаї.

Ну а тим часом, поки я обживався, вивчав судно і панують на ньому порядки в небі з'явилися птахи, які живуть в полярних широтах, а навколо судна все частіше стали потрапляти айсберги.

Серце забилось сильніше - Антарктида поруч!

Ну що ж, мій відданий читач, з першої частини моєї розповіді ти дізнався про те куди і навіщо я відправився, в цьому оповіданні я постарався докладніше розповісти про те як і на чому. Далі нас чекає найцікавіше - Антарктида.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.