Навигация
Реклама
Реклама

Таємницю походження реліктового озера Схід в Антарктиді відкриють через два роки

В Антарктиді забір проб води з підльодовикового озера Схід планується провести в рамках Міжнародного полярного року в сезоні 2008-2009 років.

Про це кореспонденту «Науки і життя» повідомив керівник Російської антарктичної експедиції, заступник директора Арктичного і Антарктичного науково-дослідного інституту (ААНДІ) Росгідромету Валерій Лукін.
Він зазначив, що в 2007 році намічалося витягти 75 м нового керна з пробуреної над реліктовим водоймою свердловини. Однак термобуровой снаряд через технічну несправність лебідки та кабелю в даний час довелося зупинити на позначці 3 тис 665 метрів - до поверхні озера залишилося пробурити в льодовому панцирі ще 85 метрів. (Похибка в розрахунках становить плюс-мінус 20 м).
Нагадаємо, що на початку нинішнього року в свердловині діаметром 115 міліметрів на глибині 3 тис. 658 метрів через «зустрічі» з монокристалічним льодом з розмірами кристала до півтора метрів термобуровой снаряд вийшов з ладу. Потрібен був час, щоб несправне обладнання підняти на поверхню льодового панцира, відремонтувати, потім знову запустити в роботу. Тому в льодовій товщі за період южнополярних осені і зими в 2007 році вдалося пройти 15 метрів.

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Валерій Лукін оцінює вік прісноводного озера Схід в 450 тис. Років. Розмірами антарктична озеро Схід - більше Онезького, обрисами нагадує Байкал. Водойма простягається на 300 км, його ширина від 30 до 80 км, глибина досягає одного кілометра. Торкаючись можливого сценарію походження озера, вчені-полярники вказують на наявність під ложем водойми глибинних геологічних розломів, які пронизують всю земну кору аж до мантії. Біологи виявили там ДНК Термофіли - бактерій, які утворюються виключно при температурі понад 55 градусів Цельсія. Світова наукова спільнота розцінює відкриття озера Схід як останнім найбільше географічне відкриття минулого століття.

Валерій Лукін зазначив, що в дослідженнях беруть участь шість наукових груп, до складу яких входять співробітники НДІ та університетів двох країн - Росії та Франції. Він нагадав, що в 2004 році Росія підписала з Францією Угоду про створення Європейського науково-дослідницького об'єднання (Еніо), мета якого - "створення архіву кліматичних і біологічних даних, виконання екзобіологіческіх досліджень антарктичних підльодовикових озер на основі вивчення крижаних кернів Східної Антарктиди».
Детальніше про дослідження озера Схід читайте в http://www.nkj.ru/archive/articles/7593/

ru/archive/articles/7593/

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.