Навигация
Реклама
Реклама

Життя полярних мешканців під загрозою

Популяція пінгвінів настільки стрімко скорочується, що незабаром вони можуть повністю зникнути. На фото: королівські пінгвіни в зоопарку Единбурга. Фото Sean Mack.

Рада з морським ссавцем Росії завершив весняне обстеження Арктики на мисі Дежньова. Фото Андрія Болтунова.

Пошук слідів білих ведмедів вели інспектори охорони природи, фахівці Ради з морських ссавців і Всесвітнього фонду дикої природи Росії, місцеві жителі і туристи (проект «Ведмежий патруль»). Фото Варвари Семенової.

Самка білого ведмедя у барлогу. Фото Варвари Семенової.

<

>

Антарктичний альянс оголосив про початок всесвітньої кампанії по збереженню біорізноманіття Антарктики.

Моря, що омивають Антарктиду і звані Південним океаном, - єдині на нашій планеті акваторії, яких діяльність людини торкнулася поки не дуже значно. Антарктична акваторія - середовище проживання майже десяти тисяч унікальних видів тварин і птахів, багато з яких не зустрічаються більше ніде на планеті. Але сьогодні води Антарктики знаходяться під загрозою. Інтенсивний лов риби, забруднення навколишнього середовища, промислове освоєння і глобальне потепління клімату вже привели до зниження кількості їжі для китів, тюленів і птахів, що населяють Антарктику. На думку вчених, зростання кислотності вод Антарктики через збільшення концентрації вуглекислого газу - одна з головних причин зниження біомаси та швидкості відтворення криля - основної їжі пінгвінів і інших тварин.

Тим часом пінгвіни - індикатор загального стану екологічних систем Антарктиди, і цих нелітаючих птахів стає все менше. Їх чисельність з 1975 року скоротилася приблизно на 80%. Деякі популяції пінгвінів Аделі зменшилися в шість разів.

Проблемами пінгвінів стурбована Комісія зі збереження морських живих ресурсів Антарктики (АНТКОМ), в яку входять 25 країн, включаючи Росію. Як розповів на семінарі в Державному Дарвінівському музеї керівник Комісії Стів Кемпбелл, питання, що стосуються екології Антарк-тики, будуть розглянуті на позачергових зборах АНТКОМа в липні цього року в німецькому Бремерхафені. Мова йде про охорону моря Росса (пропозиція США і Нової Зеландії) і захисту Східної Антарктики (ініціатива Європейського Союзу та Австралії), які залишаються одними з останніх незайманих, «здорових» областей Світового океану. Ці два райони - будинок для 43% світової популяції імператорських пінгвінів і 65% пінгвінів Аделі. Не виключено, що море Росса і Східна Антарктика отримають статус заповідних зон, які стануть запорукою збереження і відтворення тваринного світу Антарктики в природних умовах. Наприклад, у Східній Антарктиці на території 1,6 млн км2 заборонять будь промисел. Планується виділити так звану зону наукового лову, тобто лову виключно для проведення наукових досліджень (подібно до того, як Японії забій китів був дозволений лише в наукових цілях).

Процеси, які відбуваються в Антарктиці, зрозумілі не до кінця. Це пов'язано з віддаленістю регіону і відповідно до складності проведення наукових досліджень. Але в числі інших негативних явищ - скорочення крижаного покриву, що позбавляє представників місцевої фауни звичних місць проживання, як це відбувається і в Арктиці.

На початку травня Рада з морським ссавцем Росії повідомив про завершення щорічного весняного обстеження ділянок арктичного узбережжя країни - від мису Дежньова на сході до гирла річки Индигирка на заході, - основним завданням якого стали спостереження за життям білих ведмедів. Ці тварини, чиє життя тісно пов'язане з морським льодом, серед арктичних ссавців більше всіх страждають через потепління клімату. Влітку 2012 року відмічено рекордне скорочення крижаного покриву Північного Льодовитого океану. Під час весняних досліджень особливу увагу приділили пошуку слідів самок з ведмежатами. Виявлення слідів сімейних груп дає можливість визначити райони, де потроюються родові барлогу. Самі барлогу з ведмежатами виявити досить складно, проте одна з них була помічена, що вчені вважають важливим результатом. В даний час інформація, отримана від різних пошукових груп, до яких увійшли не тільки вчені, а й інспектори охорони природи і добровольці, обробляється, її результати очікують до вересня.

Відзначимо, що на сайті Антарктичного альянсу збирають підписи громадян на захист Антарктики. Всі бажаючі можуть внести в цю добру справу свою лепту. Підписи надійдуть в АНТКОМ, і це, безсумнівно, вплине на позитивне рішення по створенню заповідних зон в море Росса і в Східній Антарктиці.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.