Навигация
Реклама
Реклама

Афіни

АФІНИ.
Наступне подорож - Афіни!
Хвилююче перше побачення з Афінами. Ось як описав свою першу зустріч Марк Твен: «Згораючи від нетерпіння, ми передчуваємо зустріч з самим прославленим містом світу! Що нам пейзажі, коли перед нашим внутрішнім поглядом урочисто простують Агамемнон, Ахіллес і ще сотні великих героїв легендарного минулого! Що нам заходи, готовим ступити в древнє місто Афіни, дихати його повітрям, жити його життям, поринути вглиб віків, купувати рабів на ринковій площі - Платона і Діогена - або пліткувати з сусідами про облогу Трої, або блискучу перемогу при Марафоні! Ми не зглянулися до заходів ».
Нетерпляче бажання побачити Елладу, відчути її подих, відчути під ногами легендарну кам'янисту твердь виросло в мені настільки, що мало збутися. І ось я в Афінах!
А чи знаєте ви, хто вимовив фразу: «В Греції все є», з чиєї легкої руки ця фраза пішла гуляти по Русі? Так, правильно, Чехов, і його «Весілля».
Так ось, я вирушила до Афін на комфортабельному автобусі, який провіз нас по узбережжю затоки Корінфа до його злиття з затокою Сароникос, по березі якого їхали до Афін. Нам супроводжував чудовий ландшафт. Шосе прокладено то над берегом смарагдово - синього моря, то в вузьких і глибоких ущелинах, де дорога перетинає кам'янисті русла річок, то серед пагорбів і долин. Зупинилися познайомитися з Коринфским каналом. Канал був побудований в 1893 році і після будівництва каналу Пелопоннесс перетворився в острів. Вузький міст, немов над ущелиною він опинився між північною і південною стінами знаменитого каналу Корінфа. Міст з'єднує «материкову» Грецію з півостровом Пелопоннес. На мосту, з видом на Коринфський канал, сфотографувалася.

По дорозі до Афін недалеко від бухти ЗЕА зберігся давньогрецький театр з тією ж назвою. Порівняно невеликий, і класичним інтер'єром схожий з афінським античним театром Діоніса. ЗЕА - як би філія цього видовищного споруди. На їх сценах гастролюють вітчизняні та зарубіжні трупи. А далі - Афіни!
Кожен відкриває Афіни по-своєму. Сучасну столицю можна окинути поглядом з найвищої точки міста - гори Лікавітос. Столиця розстелила строкатий килим своїх кварталів в південній частині півострова Аттика, на рівнині між невисокими гірськими масивами Егалеос на заході, і Імітос на сході, де протікають річки Кіфісос і Ілісос. Літопис Афін йде в глибину тисячоліть. А її початковий рубіж оповитий романтичним покривалом міфології.

Яка з сучасних європейських столиць може похвалитися більш ніж п'яти тисячолітнім довголіттям? Або прямим спорідненістю свого імені і походження з олімпійськими богами? Афіни - можуть! Місто нагадує про це багатьма назвами вулиць: Ахіллеса, Олександра Великого, Лікурга, Софокла, Евріпіда, Перикла, Платона, Гермеса, а також збереженими пам'ятниками античної та візантійської епох. Протягом тисячоліть Акрополь - символ Афін, пов'язує пишність давньогрецької цивілізації з сучасністю. Акрополь і його пам'ятники, його історія та міфи - гордість Афін. Акрополь - «вершина міста», де головні святині міста - Парфенон і Ерехтейон.
Багато століть люди намагаються словами описати враження від Афінського Акрополя. Так нікому і не вдалося чітко сформулювати - в чому ж полягає сила впливу на людину цих руїн. Секрет, швидше за все, в підсвідомому впізнавання античних ліній і пропорцій, тисячократно повторених в архітектурі та мистецтві наступних епох. Акрополь і його головний храм Парфенон - це те, на чому виросла західна цивілізація. Перебуваючи поруч з Парфеноном, ми як би заглядаємо в своє минуле - саме своє, а не канули в історію царів і фараонів. Стародавні греки створили мистецтво не переважної людини, а сумірною вільному, сильному, безстрашному створення майже рівну богам. Над усіма будівлями і скульптурами афінського Акрополя домінував величний Парфенон - храм Афіни, з його десятиметровими колонами. Коли ходиш по Акрополя, відчуваєш гордість, що підкорив цю вершину міста, пройшов там, де до тебе ходили багато століть назад. І відчуваєш себе причетним до величі і красі цього святого пагорба!
Акрополь з Парфеноном були і є головною рисою зовнішнього вигляду Афін, яка відрізняє столицю Греції від Відня або Парижа, Берліна або Рима, Варшави чи Софії. Збережені до наших днів пам'ятники античної архітектури: гігантські колони «храму Зевса», руїни стародавнього ринку Агори, римська Арка Бібліотеки Адріана - в оточенні сучасних кварталів постають немов міражі. Акрополь, неприступним бастіоном класичного досконалості підноситься в самому серці Афін.
Піднімаючись по древнім східцях Акрополя до підніжжя прославленого храму Парфенон, залишаючи внизу галасливе місто, починаєш реально усвідомлювати, в чому ж полягає таємнича сила тисячолітнього магнетизму цих розігрітих на сонці античних руїн. І хоча багато читали і про Акрополі, і про руїни його храмів, і про міф спору між Посейдоном і Афіною, і все одно цікаво поглянути на підтвердження давніх переказів. Ось чому і я опинилася тут, і, піднімаючись сходами сходи вздовж урочистого ладу Пропилей, звертаю увагу на широкий прохід - приблизно в п'ять з половиною метрів, де раніше пролягала священна дорога. За нею рухалася до храмів Акрополя процесія в дні свят. Коли оминаєш античні будівлі Акрополя, сприймаючи їх архітектуру як класичний еталон краси, мимоволі дивуєшся тому, наскільки короткий був термін створення цих шедеврів людського генія - всього п'ятнадцять років! Воістину мить в зіставленні з величезною протяжністю тисячоліть, які їм належало вистояти, зберігаючи вигляд мистецтва Стародавньої Еллади для майбутніх поколінь. Праворуч від Пропилей, стоїть храм безкрилою Ніки. Звідти видно море. При вході в Парфенон помітні фігури на фронтоні, всі ставляться до народження Афін. На Оперезаний Парфенон фризі відображене хід всіх громадян Афін до святилища богині. У центрі храму стояла статуя Афіни.
Засновником великих Афін і їх Акрополя був народжений Землею Кекроп, оповідає міф. Земля породила його напівлюдиною - напівзмія. Кекроп заснував місто в Аттиці в той час, коли сперечалися за владу бог моря Посейдон і войовниця Афіна, улюблена дочка Зевса. Щоб вирішити цю суперечку, все боги зібралися на чолі з самим великим громовержцем Зевсом у Акрополя. На суд володар богів і людей закликав і Кекропа, щоб той вирішив, кому ж повинна належати влада в Аттиці. Боги вирішили дати влада над Аттикою того, хто принесе країні найцінніший дар. Ударив Посейдон тризубом в скелю - і з неї забило джерело солоної морської води. Афіна встромила в землю свій виблискує спис - і виросла з землі плодоносна олива. І тоді Кекроп сказав: - Світлі боги Олімпу, всюди шумлять солоні води безмежного моря, але ніде немає оливи, що дає багаті плоди. Афіні належить олива, вона дасть багатство всій країні і спонукатиме жителів до праці хліборобів і обробленню грунту. Велике благо дала Афіна Аттиці, нехай же їй належить влада над усією країною. Боги Олімпу присудили Афіні Палладі влада над містом, заснованим Кекроп, і над всією Аттикою. З тих пір місто стало називатися Афінами на честь улюбленої дочки Зевса. Так свідчить переказ. Безперечно, олімпійський вік Афін здатний вселити шанобливе повагу.
Ансамбль афінського Акрополя замислювався Періклом в період найвищої могутності Афін з метою їх перетворення в найпрекрасніший місто Еллади. До західного схилу Акрополя підходила Священна дорога, по якій на нього піднімалися святкові процесії. Входом в Акрополь служили Пропилеи - величні мармурові ворота. Пройшовши через Пропілеї, побачила зліва Ерехтейон, а прямо перед собою - Парфенон. З самого першого погляду на Парфенон зрозуміла, що переді мною унікальний шедевр світового мистецтва. Краса, гармонія і грація цієї будівлі запам'ятовуються на все життя. Центром афінського Акрополя був Парфенон - він був багато прикрашений численними скульптурами. Східний фонтан храму прикрашала сцена народження Афіни з голови Зевса, західний же був ілюстрацією до популярному міфу про суперечку Афіни і Посейдона за володіння Аттикою. Богиня подарувала місту оливу, вийшовши переможницею в суперечці. Саме тут був створений новий стиль, що перевершує по красі все грецькі святилища. Секрет гармонії Парфенона, його архітектури полягає в тому, що жодна з його ліній не є абсолютною прямий. Маючи це на увазі, можна гідно оцінити силу оптичної ілюзії, яку створюють горизонтальні лінії храму.
Храм Зевса Олімпійського відомий як Олімпіон, і являє собою древній храм (тепер це руїни), в центрі Афін. Це був монументальний і дійсно вражаючий храм царя богів Зеаса. Тільки 15 з 104 17-ти метровий колон Корінфа залишилися стояти до наших днів, 16-а колона впала на землю під час шторму 1852 року і лежить там до сих пір.
Давньогрецький театр Діоніса споруджений в IV столітті до н.е. на місці храмів, присвячених богу виноробства Діонісу, звідки походить назва театру - Античний театр Діоніса, який міг вмістити понад 17 тисяч глядачів. До наших днів збереглися 20 рядів з 64 рядів театру. Театр Діоніса знаходиться на схилі пагорба Афінського Акрополя і входить в число найдавніших театрів світу. У 1950 році було відновлено сидіння і сцена, і з тих пір кожен рік з червня по вересень, театр приймає театральні, танцювальні та музичні фестивалі з усього світу.
Ерехтейон - перлина архітектури, створена в іонічному стилі, була завершена після смерті Перикла. Це храм, в якому відправляли культ кілька божеств, головним з яких була Афіна, що розділила своє святилище з Посейдоном і Ерехтея, древнім царем Афін. Усередині Ерехтейона знаходився колодязь Посейдона з солоною водою, який згідно з міфом, виник після того, як владика морів вдарив тризубцем в скелю Акрополя. На західному кінці південної стіни до будівлі примикає невеликий портик Кор, який підтримують шість жіночих фігур трохи більше людського зросту (2,1 метра). У цих фігур міцні (не жіночі ноги), і чоловіча шия - і це все зроблено для того, щоб утримати вагу портика. Всередині відкритого дворика росте олива, яку Афіна, згідно з легендою, подарувала жителям міста. Зараз ця олива молода, недавно посаджена, але тут раніше росла та олива, що подарувала Афіна.
Багатовікова стійкість Афін до пари життєву силу «платонівської оливи». Місто ніколи не зникав з карти Європи. Місто розташоване на стику трьох частин світу. Це - перехрестя Європи, Африки та Близького Сходу.
Планування міста в 30-х роках XIX століття здійснили німецькі архітектори. Їх разом з фінансовими чиновниками, військовими, вченими і навіть садівником прихопив з собою баварський принц Оттон - перший король Греції після її звільнення від турецького панування. Два баварських архітектора - Лео фон Кленце і Фрідріх фон Гертнер - склали проект нового міста. Правильна геометрична форма нових кварталів, прямолінійність головних столичних проспектів і вулиць - таких як Одос Стадіу, Панепістіміу, проспект королеви Софії та інших - з самого початку заклали вдалу основу для творчості наступних поколінь афінських зодчих.
Архітектурний профіль Афін формує площі - Згоди і Конституції, розбиті в тому ж XIX столітті на перетині вулиці Пірея з Стадіу і вулиці Стадіу і Гермеса або Ерму (знаменита торгова вулиця, розташована в самому центрі столиці, названа на честь олімпійського покровителя античних купців). Однак прямолінійність розташування житлових і ділових кварталів навколо пагорба Акрополь порушена. Тут панує дух Середземноморського Півдня, Близького Сходу і навіть візантійського середньовіччя. Центральні квартали столиці хизуються в кілька старомодному, але добротно скроєному архітектурному костюмі кінця XIX - початку XX століття. Де крім житлових будинків розміщуються будівлі урядових і адміністративних установ, міністерств і ділових контор, вищих навчальних закладів, солідних і найбільш багатих фірм, дорогих магазинів, готелів. Висотні будівлі хмарочосів, таких, як готель «Хілтон», «Афінська вежа» і ін. Заповнюють пустирі в центральних кварталах міста. І в цьому скупченні різних цільових споруд кидається в очі архітектурна «родзинка». Це цілий комплекс розкішних біломармурових будівель Національної бібліотеки, Афінського університету і Академії. Вони побудовані в неокласичному стилі, дуже модному в XIX столітті.
Будівля університету побудовано в 1837 році датським архітектором Християном Хансеном. Він же побудував поруч з університетом Національну бібліотеку. Фрагменти цієї будівлі - центральний доричний портик, який виступає вперед і підноситься над мармуровими сходами, широкі сходи якої двома півколами сходять до зеленому газону невеликого скверу, - не так сильно привертають увагу туристів, як статуя Валіаноса - багатого грека з Кефалінії. Скульптура встановлена ​​перед фасадом бібліотеки, яку збудували на гроші цього магната. У 1885 році брат будівельника Афінського університету датський архітектор Теодор Хансен завершив будівництво будівлі Академії. Статуї Аполлона і Афіни вінчають дві колони перед фасадом, скульптури античних філософів Платона і Сократа прикрашають обидві сторони центральних сходів, що ведуть до входу в Академію.

Плака - стара частина столиці біля підніжжя Акрополя. Плака для Афін - як Старий Арбат для Москви. Оазис старовини, столичної самобутньої життя, свого роду музей під відкритим небом. Плака - це фольклорна зона. Своєрідну вуличну атмосферу тут створює строкатий ансамбль двоповерхових, рідко триповерхових або чотириповерхових старих будинків. Квартали Плаки терасами піднімаються до скелі Акрополя. На зверненому до півночі виступі Акрополя височіє флагшток. Для кожного грека - патріота і демократа, національний стяг на вершині Акрополя - це хвилюючий пам'ять і почуття символ звільненої Батьківщини.
Що дивно, що на вулицях і площах міст Греції немає виставлених для загального користування годин. Ніхто не дивиться на годинник, ніхто нікого не квапить.
Коли я збиралася в Афіни, думала, що це невелике місто, як і всі міста Греції, зі своєю історією. Але я помилилася. Афіни - величезне місто, з населенням 6,5 млн. Чоловік! Греки виділяються безтурботно - філософським ставленням до життя. Чоловіки велелюбні, і є чемпіонами по довгожительства. У країні досить низький рівень злочинності, що сприяє здоровому відношенню до життя. Греки пишаються всім, що пов'язано з їх багатовіковою історією. Вони відчувають себе нащадками еллінів. Вони люблять і вміють розважатися. Гречанки виходять заміж в 25 - 30 років, чоловіки одружуються після 30. Це щоб насолодитися свободою, а потім створюють сім'ю. Чоловік, для створення сім'ї повинен придбати професію, щоб утримувати сім'ю. На весілля дарують конверти з грошима, щоб підтримати молоду сім'ю, або на весільну подорож, яке молоді здійснюють по Греції.
Найголовніше свято - Великдень. Різдво святкується 25 грудня. 25 березня - день визволення Еллади. На 1 травня, в день праці, влаштовуються маївки з виїздом на природу. 15 серпня - день Богородиці. Греки святкують не день народження, а день іменин. І на день іменин можуть приходити без запрошення. Ось така вона, Греція!
Залишаючи Афіни, залишивши позаду широку стрічку квітучих апельсинових садів, їхали по дорозі у морського берега. Проїхали Патри, і, нарешті, дісталися до свого готелю. Без сумніву, Греція-земля древніх міст і архітектурних скарбів. Країна моря і гір. Красива країна.


рецензії

Доброго дня! Так як я в Греції не була, то прочитала з особливим інтересом. У Вас не просто опису, а багато цікавих думок і роздумів. І завжди написано з любов'ю.
Тетяна Мануковская 17.12.2016 7:58 Заявити про порушення А чи знаєте ви, хто вимовив фразу: «В Греції все є», з чиєї легкої руки ця фраза пішла гуляти по Русі?
Яка з сучасних європейських столиць може похвалитися більш ніж п'яти тисячолітнім довголіттям?
Або прямим спорідненістю свого імені і походження з олімпійськими богами?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.