Навигация
Реклама
Реклама

"Рукостискання в космосі": як пройшов перший спільний політ СРСР і США

40 назад 15 липня 1975 року народження, відбувся перший в світі спільний політ радянських і американських космонавтів. Кораблі "Союз-19" і "Аполлон", піднявшись в повітря з різних країн, з'єдналися вже за межами Землі. Їх політ, що тривав 47 годин, залишив слід в історії не тільки Радянського Союзу і Сполучених Штатів, а й усього світу. Про те, як це було - в матеріалі m24.ru

Ідея космічної операції, в якій були б задіяні космонавти з СРСР і США, виникла ще у Сергія Корольова. Видатний радянський вчений і конструктор називав це завдання одним з першочергових після виходу людини у відкритий космос.

І якщо останнє вдалося виконати лише чотири роки після польоту Гагаріна, 18 березня 1965 року народження, то для того, щоб втілити в життя радянсько-американський проект, довелося чекати майже 10 років. Причин цього було багато: і досить напружені відносини між двома країнами, і довгі переговори, що стосуються технічного боку питання.

40 назад 15 липня 1975 року народження, відбувся перший в світі спільний політ радянських і американських космонавтів

Нашивка на костюмі екіпажу

Перша зустріч радянських і американських космічних фахівців відбулася восени 1970 роки після того, як політики прийшли до консенсусу щодо цілей і завдань спільного проекту. Однак остаточно підготовлено все було лише до кінця 1974 року.

Основні завдання програми: створити універсальне рятувальний засіб, відпрацювати методи спільного управління польотом, а також здійснити спільні наукові дослідження, експерименти і рятувальні операції в космосі.

У березні 1973 року НАСА оголосило екіпажі корабля "Аполлон": в основний склад увійшли Томас Стаффорд, Венс Бранд і Дональд Слейтон, в дублюючий - Алан Бін, Рональд Еванс і Джек Лаусма. Через два місяці були визначені екіпажі корабля "Союз": перший складався з Олексія Леонова і Валерія Кубасова, у другому були Анатолій Філіпченко і Микола Рукавишников, в третьому - Володимир Джанібеков і Борис Андрєєв, в четвертому - Юрій Романенко і Олександр Іванченков.

Підготовка до польоту

Спочатку другим пілотом американського корабля разом зі Стаффордом повинен був стати Джон Суайгерт - один з героїв, який зазнав аварії в 1970 році "Аполлона-13". Однак він потрапив в історію, більш відому як "скандал з марками Аполлона-15".

Як виявилося, екіпаж п'ятнадцятого "Аполлона" нелегально провіз на Місяць і назад 398 конвертів з поштовими марками, присвяченими польоту, з метою нажитися на їх перепродажу після повернення. Суайгерт на "Аполлоні-15" не літав, не числився він і серед пайовиків цього нелегального бізнесу, проте був у курсі того, що відбувається в загоні астронавтів.

Суайгерт на Аполлоні-15 не літав, не числився він і серед пайовиків цього нелегального бізнесу, проте був у курсі того, що відбувається в загоні астронавтів

Зліва направо: Слейтон, Стаффорд, Бранд, Леонов, Кубасов

При проведенні службового розслідування він в досить різкій формі відмовився давати свідчення. За результатами слідства, крім основних винуватців, рикошетом дісталося і Суайгерту: замість нього в екіпаж майбутньої радянсько-американської експедиції включили новачка Венса Бренда, до того в космос не літав.

Третім космонавтом "Аполлона", якому довірили роль пілота стикувального модуля, став Дональд Слейтон, заступник директора НАСА по комплектуванню екіпажів - на той момент, єдиний з першої сімки американських астронавтів (так званої "Original Seven"), якому так і не довелося побувати в космосі.

Як готувалися до польоту радянські космонавти

Ми з Кубасовим були прекрасно підготовлені. Я пройшов усі, що тільки можна: і "Сходу", і "Восходи", і "Союзи", і місячний корабель, і американський корабель, і все орбітальні станції.

І, звичайно, коли постало питання, хто полетить, не тільки журналісти, але керівництво наше порекомендувало мене. І я попросив, щоб ми продовжували з Валерієм Кубасовим.

Але однією з складних проблем була мова. Комісії - американська і радянська - визначили, що американці повинні знати російську мову, а росіяни повинні знати англійську мову. Ця мова називався "Русский Х'юстон".

Ми почали готуватися. Мені вже було 39 років, давно вже не студент, мова дуже важко давався. У мене і в спальні, і в туалеті, і у ванній - всюди були магнітофони, я всюди себе тренував.

про іспитах

Ми здали всі іспити, раптом голова комісії каже: "Добре, а мова де? -" А ми не здавали іспит ". -" Як же так, ось від нас вимагають звіту ". Ми закінчили складати іспит о 12 годині дня, і я як керівник програми кажу: "Добре, сьогодні о 4 годині будемо здавати мову". Але як? Ми ж за тиждень його не вивчили. Він який є, такий є у нас.

О 4 годині приїхала комісія з Моріса Тореза, з військового інституту іноземних мов, з МДУ і РУДН. Нас-то всього шість чоловік, а їх - сім. І почали вони нас мордувати з мовою.

Ми пішли на них в атаку - ми почали застосовувати свою мову, такий, наприклад, як "субркалі", "барбекю-манюла". Вони запитують: "Що це таке?" Ми говоримо: "А ви що, хіба не знаєте? Це закрутка на Сонці".

Нам всім поставили по четвірці, а Юра Романенко, який вчив у школі мову і в училище, отримав п'ятірку. Його вони назвали "американ дока". Він дуже добре говорив англійською.

Він дуже добре говорив англійською

Олексій Леонов

Льотчик-інженер-космонавт

політ

Нарешті 15 липня 1975 15 годин 20 хвилин за московським часом з космодрому Байконур здійснено запуск корабля "Союз-19" з космонавтами Олексієм Леоновим і Валерієм Кубасовим на борту. А через сім з половиною годин з мису Канаверал (США) був запущений корабель "Аполлон" з астронавтами Томасом Стаффордом, Венсом Брандо і Дональдом Слейтон.

Пам'ятна дошка, зібрана американськими і радянськими космонавтами на орбіті як символ міжнародного співробітництва

17 липня кораблі зістикувалися, ставши прообразом майбутньої міжнародної космічної станції. При польоті кораблів в зістикованому стані було проведено чотири переходу членів екіпажів між кораблями. Екіпажі знайомилися з обладнанням кораблів союзників, спілкувалися, проводили наукові експерименти і, згідно з програмою, багато часу приділяли телевізійних трансляцій на Землю.

19 липня кораблі расстиковалісь. Етап польоту в зчепленому стані тривав 43 години 54 хвилини 11 секунд. Потім було проведено повторне з'єднання кораблів, де відпрацьовувалося використання стикувального вузла корабля "Союз", а через 2 години 52 хвилини 33 секунди була виконана остаточна розстикування.

Потім було проведено повторне з'єднання кораблів, де відпрацьовувалося використання стикувального вузла корабля Союз, а через 2 години 52 хвилини 33 секунди була виконана остаточна розстикування

Історичне рукостискання між Стаффордом і Леоновим

Самий же головний пункт програми - рукостискання в космосі і обмін сліпучими посмішками - пройшов найкращим чином. Екіпаж "Союзу-19" повернувся на Землю 21 липня, екіпаж "Аполлона" - 25 липня. Встановився контакт між космічними галузями СРСР і США. Однак наступний спільний пілотований політ відбувся лише через 20 років в рамках програми "Світ" - "Шаттл".

В ході цього польоту проводилися випробування системи забезпечення життєдіяльності (зокрема, скидання тиску в відсіках корабля до 520 міліметрів ртутного стовпа), випробування автоматичної системи і окремих вузлів стикувального агрегату, відпрацювання методики виконання деяких спільних наукових експериментів і проведення односторонніх експериментів, а також формування монтажної орбіти з висотою 225 кілометрів.

Закінчили ми підготовку - все. Велика, як вони кажуть, вечірка. І ми вже повинні відзвітувати про щось. Ну, я вирішив блиснути знанням мови, іспит же. Я розповідаю, що ми зробили, що ми готові.

Зрештою я вирішив їм побажати життя, повної успіху: "I want to wish you successful life". І при цьому я в одному слові втратив частинку, і дивіться, що вийшло: "I want to wish you sexful life".

Це був вибух. Зараз вже ніхто не пам'ятає, які наукові експерименти ми робили. Але "sexful life" все пам'ятають. Минуло 10 років. Ми святкували ювілей, і академік Флетчер, президент NASA, мені раптом каже: "Генерал, я прошу вас виголосити промову, і помиліться, будь ласка, як в минулий раз".

Олексій Леонов

Льотчик-інженер-космонавт


Тимур Фехретдінов

сюжети: Від морів до зірок: як працює наука , Тренди міста: все, що хвилює столицю

Але як?
Вони запитують: "Що це таке?
Ми говоримо: "А ви що, хіба не знаєте?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.