Навигация
Реклама
Реклама

Туніс. Хаммамет: арабські казки на французький манер (21-31 жовтня 2017). частина 3

Відгуки про відпочинок «Hotel Club President» 3 * Відгуки про відпочинок «Hotel Club President» 3 *   Частина 1   ЕКСКУРСІЯ В цукру   Початок (частина 2)   День другий

Частина 1

ЕКСКУРСІЯ В цукру

Початок (частина 2)

День другий.

Підйом у нас був ще більш ранній, ніж вчора, послуга «Будильник» розігнала залишки сну, коли годинник показував лише 04.20. Спросоння не відразу зрозуміла, що дзвонить телефон, причому, не тільки в кімнаті, але і у ванній. Душ підбадьорив, навіть сніданок видався цілком їстівним. Хоча, якщо чесно, саме з сніданками у мене стосунки набагато краще, ніж з іншими прийомами їжі. Міцну гарячу каву з кавомашини, мягчайшій багет з маслом, яйце, свіжий зелений салат і стружка сиру - то, що треба для початку нового дня. Відзначивши, що у нас з'явився апетит, а сили відновлені (навіть у мене), ми вирушили назустріч новим пригодам, в саме серце Сахари. Поки, славний «El Mouradi Douz» - наш милий і красивий притулок на одну ніч.

6.30. Автобус зупиняється на березі солончакового озера Шотт-ель-Джерід для зустрічі світанку. Це найбільше озеро в Тунісі, його площа - 7000 кв.м. Озеро - безстічне, наповнюється виключно за рахунок опадів взимку, а влітку повністю пересихає. Назва Шотт-ель-Джерід з арабської перекладається як «Лагуна країни пальм», дуже красиво, правда? А ще нам пощастило - в жовтні ми застали озеро цілком повноводним і неймовірно красивим!

Легкий вітерець м'яко терплять волосся, залазячи ще не зігрітими пальцями під кофту. Пустеля ще прохолодна з ночі. І стрічка шосе, що розділяє піски, безлюдна.

Лише ніколи не сплять торговці-бербери пропонують раннім туристам нехитрі свої сувеніри: фініки, фенечки і троянди пустелі. У такі досвітні моменти так гостро відчувається єднання з природою, так яскраво сприймаються найменші ознаки її пробудження. Початок дня - саме чудове час.

А перед нами постають фантасмагоричні пейзажі нереальної краси, зовсім інопланетні. Здається, що такого просто не може бути! Це якась паралельна реальність, інша Всесвіт, чарівна казка або зачарований сон стародавнього мага, в який ми випадково потрапили. Сонце ще не встало. Лише золотисті досвітні відблиски забарвлюють дзеркальну гладь озера в медово-персикові тони і кидають бузкові тіні на високе небо з тихо пропливають у горизонту хмарками. Хмари відображаються в воді, і лише химерна лінія примарного обрію допомагає зрозуміти, де закінчується небо і починається озеро.

Пружний сіруватий пісок ще вологий, трохи пружинить під ногами. Картинка здається ще більш таємничою від дивних пірамідок з каменів, що піднімаються над водою, і застиглого остова човни з спрямованої вгору щоглою - немов якісь мандрівники в часі з далекого минулого або неозорого майбутнього висадилися тут, щоб розчиниться в застиглих пісках. У такі миті розумієш, наскільки умовно саме поняття часу.

Тут немає минулого, немає майбутнього. Є лише цей чарівний момент, застиглий янтарем, який хочеться запам'ятати назавжди.

Світанок на солончаковому озері прекрасний. Здається, що там, за гладдю води височіють гірські хребти або ж видніється примарний місто. Насправді - це всього лише хмари. І ось воно - диво, заради якого ми приїхали сюди в таку рань! Над горизонтом починає підніматися розплавлене пляма палючого африканського сонця. Це чарівне дійство!

Тиша, що відбивається в озері небо, пустеля, розділена стрічкою ще не прокинувся шосе, магія світанку, фантастичні пейзажі, рожево-золотисті фарби і ми! Чари і казка! Тим часом сонце стрімко піднімається вище, готуючись в черговий нескінченний раз підкорити небосхил - вічна колісниця життя, що котиться по небу. Розплавлене золото сонця в наших руках, гостинна Сахара дарує нам частинку свого полум'яного серця. Ранкове визнання - найщиріше: Сахара, я теж люблю тебе!

Після зустрічі світанку ми їдемо до містечка Таузар, біля якого в оазисі розташовуються ботанічний сад і зоопарк з пустельними тваринами. Останній називається «Zoo du Desert» (зоопарк пустелі) або ще більш банально - «Paradise» (рай). Тут нам належить знайомство з флорою і фауною Тунісу Вхід в ботанічний сад і зоопарк - за додаткову плату, віддаємо 20 динар за двох берберів-касиру. На мій погляд, це єдиний пункт програми, який можна пропустити. Особливо якщо природа вас не цікавить від слова «зовсім», а зоопарки викликають огиду. Насправді нічого дивного, нового і приголомшливо красивого. Але нам, звичайно ж, цікаво все, і ми слідом за іншими туристами встаємо в чергу за квиточками. До того ж, в ботанічному саду обіцяють пізнавальну екскурсію, а в зоопарку - «шоу рептилій».

Спочатку вирушаємо в ботанічний сад. Він не дуже великий, але зелений, тінистий і дуже приємний. По доріжках здорово бродити, милуючись буйною зеленню і квітучими рослинами. Напевно, це справжній рай для ботаніків і тих, хто цікавиться флорою. Для нас же це, в першу чергу, просто приємне місце. При вході бачимо величезне дерево, класне, але навіть в Тунісі обвандаленное написами в стилі «тут був я». Шкода!

Гід представляє нам маленького чорнявого дядечка в національному одязі - бербери-екскурсовода, відзначаючи, що він «непогано шпарить по-російськи» :). Бербер дійсно багато, цікаво і зрозуміло розповідає про різні рослини. Ми дізнаємося, як визначити вік пальми, яким чином здійснюється запліднення дерева, розвиток плодів, збір врожаю.

Тунісці, а особливо бербери - безпосередні, як діти. І з таким же почуттям гумору. Наш провідник жартує, показуючи на один з рослин: «А це - конопля!». На подив майже вся група (більшу частину з якої, до речі, становлять жінки) тут же потягнулася до листочками, бажаючи відщипнути, пожувати або хоча б понюхати :). Бербер, оцінивши вироблений ефект, зі сміхом зізнається, що це всього лише шавлія (або шафран, в будь-якому випадку - не те, що багато хто подумав). Так, зіпсовані у нас люди! Наша коротенька і пізнавальна прогулянка-екскурсія, проведена маленьким берберів, мені особисто сподобалася.

Було приємно прогулятися по тінистих алеях, сховавшись від палючого сонця. Бачили багато красивих квітів, пишних рослин і навіть плоди лимона. Начебто нічого особливого, але я, як будь-яка жінка, що має схильність до квіточок, обожнюю ботанічні сади!

Після ботанічного саду провідник-бербер повів нас в зоопарк. Один з його куточків прикрашений такою своєрідною інсталяцією з кістками і черепами. Не хочеться думати, що це - кістки жили тут колись тварин. Якщо абстрагуватися від цієї сумної думки, то антураж дуже «rock style».

Ну, я, якщо чесно, подібні заклади не особливо люблю - мешкають в неволі звіряток шкода. Зоопарк маленький, тварини сидять за гратами, хоча і в щодо просторих вольєрах.

Є верблюди, мавпочка, змії, птахи, маленьке левеня, лисичка, вовк, кабани, поросятки, косуля, страуси, поні, шикарні дикобрази і, звичайно, ж, феньки - один із символів Тунісу. Все досить чисто, доглянуто, але багато мух.

Провівши по периметру зоопарку, наш провідник знову проявив почуття гумору, почавши поїти верблюда з пляшечки з місцевим напоєм типу «Coca-Cola». Звір пив з задоволенням і дуже смішно, хтось із групи чи припустив, чи то запропонував: «Віскі!». «Ага, алкоголік!» - зрадів здогаду бербер.

Потім було «шоу з рептиліями». Ми підійшли до будиночка-тераріуму, і провідник, окресливши коло і попередивши, що за нього переступати категорично заборонено, почав по черзі витягувати на загальний огляд пустельних гадів.

Скорпіон і гадюка справили незабутнє враження, особливо після коментаря бербера, що після тісного спілкування з першим нас чекатиме смерть, а після контакту з другої - дуже швидка смерть :).

Пару ігуан все дружно гладили. Провідник знову продемонстрував чарівне почуття гумору: склав обох ігуан так, щоб вони обнялися лапками, і заявив: «Пугачова і Галкін!». Група дружно засміялася і зааплодувала. Причому, ми оцінили не побиту жарт, а знання маленьким пустельним берберів російської поп-естради :).

Після ботанічного саду і зоопарку ми пересіли в джипи і рвонули підкорювати справжню Сахару! Тут нам знову пощастило - їхали в машині з гідом і молодий парочкою, так що, тісно не було, на відміну від інших машин, де туристів набилося побільше. Втім, простір - хороший привід не нехтувати технікою безпеки і обов'язково пристебнути ремені. Повірте, ця обережність не буде зайвою!

Джипінг - це дуже круто і зовсім не страшно! Особливо в пустелі. Наш маленький караван хвацько гнав по золотистим пісках Сахари, видаючи запаморочливі віражі. Ще коли їхали по шосе, здивувалися, як виблискує на сонці пісок - справжній розсип діамантів! А потім гід, показуючи рукою кудись у далечінь, зауважив: «Придивіться - там видніється міраж!». Ми повернули голови і дійсно побачили якусь примарну картинку, хоча, може, це лише була гра уяви? Не знаю, мені особисто хочеться вірити, що ми бачили справжній міраж!

Джипи бадьоро обганяли один одного, піднімалися на бархани. Було весело, хоч і без адреналіну. Гід навіть розчарувався: «Що, взагалі не страшно?». І на схилі однієї з дюн підказав: «А тепер можна боятися!». Ми слухняно взвизгнули. Бархани, звичайно, досить високі, але, мабуть, наш водій був професіоналом, та й джип - в повному порядку, так що враження - тільки позитивні. Це, правда, було просто нереально здорово, драйвово і просто очумітельно!

Вдосталь покатавши по безлюдному бездоріжжю, нас підвезли до самого краю височенного (з 9-поверховий будинок) бархани. З цього місця відкривалася панорама лежачого в піщаній долині міста-космопорту Мос Ейслі на далекій планеті Татуїн - того самого, з «Зоряних воєн». Звичайно, це лише декорації, спеціально створені для епізодів космічної саги, а насправді перед нами лежить село Нефта, що в 30 км від Таузаре. Втім, цей прозаїчний факт не заважає всім турагентствам численних галактик (ой, планети Земля, природно xD) рекламувати містечко в якості головного місця зйомок культового фільму. І, якщо чесно, шанувальники «Зоряних воєн» оцінять постає погляду панораму гідно. Я особисто просто завмерла в захопленні з широко відкритими очима. Вид з оглядового майданчика фантастичний: піски, бархани і нереальні пейзажі далекої планети-пустелі Татуїн. Дуже навіть зрозуміло, чому режисер вибрав в якості інопланетного містечка саме це місце! Мені ось, наприклад, теж щось нагадало одну сцену з епізоду IV. Пам'ятайте, коли Люк Скайуокер дивився на місто-космопорт з високого піщаного пагорба?

Не встигли ми вийти з джипа і насолодитися шикарними видами, як підскочив маленький бербер і усучив мені в руки фенька, озвучивши ціну: «5 динар». Я, втім, не пручалася, оскільки мріяла про фото з цим чудовим звіром. Так, я не люблю подібні атракціони, тим більше що тварини найчастіше змучені і напхані всілякими речовинами. Каюсь, тут не могла втриматися - мені так хотілося погладити фенька і сфотографуватися з ним, що я (що трапляється вкрай рідко) поступилася власними принципами. Фенек - це просто диво якесь! Дуже ніжний, тендітний, з величезними вухами і великими зеленими очима. А під оксамитової шубкою всі кісточки промацуються! Чоловік, коли взяв його в руки, навіть злякався, що зімне звірка, як паперову серветку. Феньки - пустельні лисички. Дикі, але бербери їх відловлюють і приручають, тоді вони стають домашніми. Можна сказати, що рятують: адже фенек - не верблюд, йому в пустелі на одних колючках не прожити. Зазвичай феньки - дуже активні, бігають, норки виривають, безперестанку гавкають. А наша фотомодель виявилася пасивної, чи не переляканою, а якийсь байдужою і дуже-дуже жалюгідною. Мені захотілося забрати його у хлопчиська-експлуататора і відвезти додому. Але на митниці б не пропустили. Втім, фенька (як і будь-якого екзота) можна купити і у нас. Я спочатку просто марила цією думкою. Але, по-перше, догляд за звіром потрібен дуже специфічний, все-таки, інший клімат, спосіб життя, по-друге, цінник на лисенят - пекельний. Ну, вже, краще я знову в Сахару приїду!

Відклацавши за власною ініціативою кадрів 5 (мене одну, чоловіка одного, нас разом), маленький бербер простягнув лапку за гонораром і дуже здивувався на обумовлені 5 динар. «10 dinars, monsieur!» - зажадав він. Я, як могла, намагалася пояснити, що домовлялися на 5, але хлопчик апелював тим, що фотографував нас двох. Але на один же фотоапарат - знаючи англійську краще, заперечила б я. Загалом, мені особисто цієї жалюгідної десяточку для малюка було не шкода, але чоловік мій дуже суворо ставиться до домовленостей і зобов'язань. Навіть знаючи схильність арабів до різних розлучень і хитрощів, з ним можна їхати спокійно: на своєму наполягатиме обов'язково. Бербер почав канючити, скидаючи ціну: «8 dinars, 7 dinars! S'il vous plaît, monsieur! », Але мій« месьє »був непохитний і французький щиро не розумів, відповідаючи на рідній мові:« Ти спочатку сказав 5, значить, 5! ». Ображений хлопчик відійшов в сторону, хоча, поки ми гуляли, пару раз намагався знову підійти, але з тим же результатом. Ми ж - російські, куди арабам з нами змагатися xD! І, якщо чесно, докорів сумління я не відчувала - все-таки, визискувачів тварин сильно не люблю, а крихітного переляканого і замученого фенька мені щиро шкода.

Тим часом на радощах (а голову реально кружляло від незвичності і захоплення!) Народець з нашої групи почав залазити на дахи джипів і фотографуватися. Прикольно виходило. Шкода, я щось засоромилася.

Та й не могла відірвати погляду від цієї магічної краси: нескінченні бархани, що здаються оксамитовими, високе небо над ними, лише блакитний і жовтий колір - такий відчувалася велична Сахара. Це приголомшливе відчуття: навколо - піски, і пісок, стискається в долонях, прохолодний, пружний, невеликий, витікає крізь пальці і тут же підтримуваний жарким Сахарський вітром. Пісок - це час. Божечки, в цей момент я тримала в руках час, відчувала його пульсацію, його суть! А він просочувався між пальцями, оточував мене багатьма кілометрами населеної, але внутрішньо дикої пустелі. Я хотіла запам'ятати це відчуття: піщинки, що ковзають по руках, повз, крізь пальці, щоб злитися з усією цією незбагненною масою піску, знову стати одним цілим, а, значить, небуттям. Часу немає. Есть только миг, який ти тримаєш в руках. І вища благодать - його, цю мить, запам'ятати ...

Ми знову сіли в джипи і - ух! - кинулися вниз з нашого високого бархана! З боку це виглядало екстремально, а на ділі - просто дуже кайфово! Мить - і ми вже виходимо у легендарного міста-декорації для фільму «Зоряні війни». Мабуть, для мене найочікуваніша і справив враження місце. Ось заради нього (а ще Фенько і верблюдів) я мріяла потрапити в Сахару. За попередню поїздку відпускну тиждень чесно переглянула всі частини обох класичних трилогії, вивчивши пейзажі, які мені треба було побачити. 6 фільмів за 4 дні! Але, скажу чесно, екскурсійний Татуїн в Сахарі - жалюгідні залишки від декорацій. З оглядового майданчика космічний містечко виглядає набагато ефектніше. Виглядали грунтовно і масивно на екрані будівлі поблизу виявилися напівзруйнованими макетами з гіпсокартону або ДСП, лише зовні схожими на споруди з піщаника. Хоча, вони все одно дуже класні, особливо сподобалися «сонячні батареї», схожі на ракети. Городок - не дуже великий.

Кілька будиночків з низькими входами-арками (як в пещерках берберів, до речі), можна заглянути всередину, правда, без надії побачити хоч якусь обстановку, а шкода. Можна було б зробити цей об'єкт більш привабливим, розвинути туристичну інфраструктуру. А то тут, вибачте, навіть туалету немає, довелося по черзі (хлопчики - дівчатка) загортати за якусь будочки. Втім, на центральній площі містечка-декорації розташувалися сучасні «темні особи» «космопорту", не швидкі злочинці, контрабандисти, найманці і «мисливці за головами», звичайно. Звичайні бербери-торговці, що пропонують якісь товари: одяг, фініки, сумки, прикраси. Досить настирливі, до речі. Головне, повністю їх ігнорувати, а то, як тільки виявиш зацікавленість - НЕ отвяжутся. Втім, особисто ми (я, в більшій мірі, звичайно) були так захоплені розгляданням декорацій і загляданням в них, що ледь їх помітили. А, все-таки, класно, що ці декорації зберегли!

Але, добре там, де, мене враз даже НЕ це. По-перше, я зрозуміла, чому це місце так враз Джорджа Лукаса. Тут реально абсолютно неземні пейзажі, по крайней мере, что Виходять за рамки звичних для нас європейськіх відів. Пустеля - це магія, тут протікає своє життя, и ее мешканці - хай НЕ гуманоїді, но дуже відмінні від нас. Так чому б НЕ сделать ее іншою реальністю? До того ж (Згадаю про Міражі), це так і є. Як і друга, ще на бархані, мене захопіло магічне почуття. Я стояла і думала, як, яким невідомими чарами можна об'єднати, з'єднати абсолютні різні епохи, часи і навіть реальності! Я, що стоїть на бархані, ніби дивилася в неозоре майбутнє, в якому, як знати, може бути, і розігралася б трагедія «Зоряних воєн», і в той же час бачила роботу знімальної групи, трудящої над, мабуть, кращим фантастичним фільмом минулого століття , знятим ще до мого народження. Тобто я нібито була і в минулому, і в сьогоденні, і в майбутньому. Одночасно.

Але пора в дорогу. Ми, вириваючись з золотистого полону пісків, все ще під враженням магії Сахари, мчимо по легендарній трасі Париж-Дакар, по якій проходили гонки. Взагалі, це тільки здається, що подорожувати по пустелі можна тільки в повільному темпі. Сучасність показує, що швидкість царству пісків дуже навіть до лиця. Ми мчимо, і гарячий вітер пробивається через напівприкриті вікна джипа. Швидше швидше!

Наступна зупинка - чудовий оазис Шебика (Chebika) в горах Атлас. Мабуть, це самий складний об'єкт, втім, його відвідування в кінцевій точці обіцяло бути одним з найприємніших. Для початку заглянули в антуражное берберські кафе. Як же мені подобається цей східний стиль з веселими килимками. Тут можна купити сувеніри (дорого, як і в інших туристичних точках), попити кави і переодягнутися в купальники (ми ж йдемо до водоспаду). А поки чекаємо співгрупниками, з оглядового майданчика милуємося видами,. Вкотре переконуюся, що пустеля - зовсім не нудні, мляві і нескінченні піски. За нашу поїздку ми бачили стільки дивовижних і красивих місць. Гори Атлас - не виняток. Вони дуже незвичайні, сонячно-золотисті, що здаються м'якими, як з піску, і одночасно такими величними. Нам розповіли, що колись давним-давно тут було дно стародавнього океану, і, якщо уважно придивитися, в гірській породі можна побачити вкраплення молюсків. А головне, що ще тут знаходиться оазис з волохатими пальмами, водоспадом - справжній шматочок раю серед вічних пісків. Пустеля не перестає дивувати!

Але ось, все в зборі. В дорогу! Дорога, якщо чесно, не особливо легка і комфортна. Весь час доводилося скакати по гірських стежках і по нерівній піщаній породі, то вгору, то вниз. І навіть протискуватися в вузьку щілину між двома скелями. На цьому моменті я пошкодувала, що вранці дозволяла собі з'їдати по Круасанчики :). Нас супроводжував маленький кумедний бербер, невпинно повторював: «Моє прізвище - Алі-Баба» і підганяти групу, велика частина з яких були жінками: «Давай-давай, Шакіра, Наташа, вперед!». Виглядало це дуже смішно і зовсім не образливо. Ми пересміювались, вирішивши, що, напевно, до того як стати провідником, Алі-Баба був погоничем кіз. Тим більше, що його улюбленим зверненням до нас і було: «Горний газель». Правда, подаючи мені руку на особливо важкій ділянці шляху, він, з подивом оглянувши мене, вигукнув: «О, газелітка!». Так до кінця і не вирішила, це зменшувальне від газелі (через мою мініатюрності) або суміш гірської кози і равлики - скакала по гірських стежках я непогано, але, мабуть, на думку нашого провідника, недостатньо швидко xD.

Тим часом ми підходимо до місцевої рукотворної пам'ятки - скульптурі козлика з великими рогами. З тих пір, як в серії «Орла і решки» про Хаммамет побачила цього милого козла, вирішила неодмінно побувати тут! Козлик так органічно вписався в пейзаж, що здається частиною гірської вершини. А ми якимось невідомим чином, по гірських стежках, симпатичним мосткам виявилися по іншу сторону гори! Які відкриваються панорами заворожують! Наш гід пояснює, що зовсім близько від цього місця, приблизно в 15 км, проходить межа з Лівією.

Нарешті, ми спустилися в саме серце оазису. І очам не повірили: чи не міраж це? Внизу, серед гір ховалося чудове місце: освіжаюча після спеки прохолода, розлогі пальми, яким можуть позаздрити вулички будь-якого курортного містечка, водойми, доріжки, джерело з нібито цілющої водицею і найголовніше - чарівний водоспад. Не великий, але дуже симпатичний, а головне - освіжаючий. Тепер я зрозуміла, що мав на увазі гід, кажучи, що після такої дороги скупатися захочуть навіть ті, хто хронічно боїться води! І якщо на початку шляху я ще сумнівалася, чи буду занурюватися, знаючи, що гірські водоспади холодні, то після важкого шляху по спеці і камінню з радістю кинулася під сріблясті струмені. До речі, водичка виявилася цілком теплою і приємною. У будь-якому випадку повернула витрачені сили і бадьорість.

Водопадик, звичайно, невеликий. Веселий потік, прориваючись звідкись зверху, стікає по стіні і падає в маленьке озерце з бірюзовою водицею. Місце це туристичне, народу багато, сувенірні крамнички всюди, що, втім, зовсім не псує враження. Але головне, мені вдалося побачити чарівних жаб з красивими очима, які мирно сиділи на слизьких камінцях. От цікаво: у всіх туніських звірів красиві очі? Часу на водні процедури відведено, звичайно, катастрофічно мало. А на зміну нам йде вже інша група.

Назад повертаємося іншою дорогою, і вона здається легше. Є ще час, щоб побродити, подивитися, що тут ще є цікавого. Ось, наприклад, внизу лежать дивовижні руїни занедбаного берберського містечка. Близько оазисів здавна селилися бербери. Але зливи, які зустрічаються навіть в пустелі, практично зовсім знищили зроблені з пісковика і глини будиночки печерних жителів. Пізніше вони побудували більш сучасний селище, а горбисті піщані стіни напівзруйнованих помешкань залишилися в якості антуражних декорацій. Хоч зараз знімай сцени фантастичного фільму про останні вижили на землі, нічого й придумувати не треба :). Такий ось місто-привид для туристів. Вдалося трошки побродити по лабіринтах, поки йшли до оазису, класні такі руїни, мені сподобалися! За ними - знову безкрайня пустеля, втрачається за лінією горизонту. Нескінченна Сахара - містичний звір з далеких галактик.

І знову нас чекала дорога через пустелю на швидкохідних джипах по знаменитій ралі-трасі Париж-Дакар і повернення до цивілізації. Поки їхали, бачили верблюдів, які то поодинці, то невеликими караванами неспішно брели по пісках. Задумалися: це дикі верблюди або просто пасуться таким чином, надані самі собі, а потім повертаються до своїх господарів?

Після сафарі гід непрозоро натякнув, що треба б віддячити водія джипа за чудову подорож - ми вже зрозуміли, східні люди (причому, не тільки в арабських країнах, але і в нашій дружній Абхазії) дзвінку монету люблять. Відмовляти було не зручно, дали 5 динар, підкріпивши не надто щедре підношення гарячими словами подяки (а ось на них ласі саме російські люди, готові за звичайне «дякую» гори перевернути).

А далі ми знову рушили в путь, пересівши в наш комфортабельний автобус. Але тепер уже дорога вела нас додому. Рівна стрічка шосе перетинала жовті піщані бархани з невеликими вкрапленнями зелених острівців - чагарників, привільно розкинулися під високим блакитним небом Північної Африки, злегка прикритим білосніжними хмаринками. Проїжджали ми і покинутого виду споруди незрозумілого призначення: чи то спорожнілі житлові селища, то чи недобудовані заводи. Мабуть, тут, на околицях, далеко від великих міст можна було побачити сміття і звалища - одну з поширених туніських страшилок. Втім, з огляду на, що росіян з глибинки помойками уздовж доріг давно не здивувати, час від часу мелькають за вікном апокаліптичні картини не викликали жаху. Та й самі тунісці знають про цю проблему, тільки розв'язати цю проблему поки що не виходить. За словами гіда, то чи фінансування немає, то чи з заводами з переробки сміття якісь складнощі. Зустрічаються недобудовані будівлі - теж типова туніська реалія. Справа в тому (знову ж таки, по поясненнями гіда), що тунісці воліють жити у власних будинках. Звичайно, сучасні молоді люди берберські підземні печери вже не риють, а щоб побудувати нормальне житло потрібен час і чималі кошти. Тому тунісці часто живуть в знімних квартирах, збирають гроші і потихеньку будують собі будинки. Є ще такий момент: земля під тільки що будуються будинком за місцевим законодавством не обкладається податком. Ось араби і не поспішають звести дах. Так що будівництво затягується на багато років. На мене особисто ці кілька сумні пейзажі не справили тяжкого враження. Звичайна сувора правда життя - що у них, що у нас.

Обідали в ресторанчику «Orbata» в місті Гафсі, як сказав гід: «Не бійтеся, він нормальний, не як в однозіркових готелі берберів». Ну да, столи сервіровані, їжа гарна, офіціанти страви подають. Цивілізація! Запропонували смачний салат із зелені, червонокачанної капусти, цибулі, помідорів, огірків і яйця, багет, щедру порцію рису, варену картоплю, м'ясо в підливі, солодощі. Напої - за додаткову плату.

Потім знову проїжджали симпатичні плантації, розбиті прямо в пустелі: ряди оливкових дерев. Вразили зарості колючих опунций. Все-таки, Сахара - дуже жива, чи не обділена флорою, її безкраї золотисті піски органічно доповнюють смарагдові вкраплення зелені.

Ми приїжджаємо в Кайруан. Древній туніський місто, засноване в 670 році арабським полководцем Укбой ібн-Нафи. За легендою він чи то встромив в землю палицю, з якою полилася вода (ми пам'ятаємо, з якою повагою до цілющої вологи відносяться в спекотної Африці), то чи знайшов золоту чашу, яка підтверджувала, що між святий Меккою і майбутнім Кайруане є підземна річка, а, значить, вода тут теж свята. Не дарма ж вважається, що Кайруан - самий священне місто мусульман Тунісу і четвертий по святості місто Ісламу (після Мекки і Медіни в Саудівській Аравії і Єрусалиму в Ізраїлі). А знаменитий він, перш за все, Великої мечеттю - найбільшої мечеттю в Магрибі. Втім, спочатку Кайруан служив військовою заставою, його назва перекладається, як «караван» або «військовий табір». Також Кайруан - перший арабський місто Тунісу.

На жаль, часу у нас залишилося зовсім небагато, лише на огляд однієї з головних святинею Тунісу. Помилувавшись на масивні стіни на головній площі і пройшовши по вузькій мощеної вуличці, ми піднімаємося на оглядовий майданчик магазину килимів, звідки добре видно весь масштабний комплекс святині.

Оглядовий майданчик-дах теж дивно хороша, прикрашена чарівними кахлями в блакитних, білих і золотистих тонах. Саме тут я зрозуміла, чому мені так сильно подобаються арабські інтер'єри, саме через велику кількість цих чудових кахлів. Вони нагадують мені ... кахлі наших російських грубок! У нас в селі на грубці були подібні. Ностальгія, солодкі дитячі спогади, що сколихнули через стільки років і величезну відстань, тут, на жарких берегах Північної Африки.

Мечеть Укба або Велика мечеть Кайруана вважається однією з найстаріших і значущих мечетей Тунісу. Як і місто, мечеть була побудована арабським воєначальником Укбой ібн-Нафи приблизно в 670 році. Вона, безумовно, вражає своєю грандіозністю і величезними розмірами. Подумати тільки: площею 9000 кв.м, периметр - 405 м. Справжня фортеця!

З оглядового майданчика-даху магазину килимів і сувенірної крамнички можна гідно оцінити масштаби мечеті: величезний двір, приміщення для молитви, ажурні галереї, масивні купола.

Але, звичайно ж, особливу увагу привертає монументальний триярусний мінарет заввишки 31,5 м. Дуже красиво виглядає прекрасна мечеть в променях призахідного сонця, що забарвлюють її в ніжні рожеві тони. Вечірня прохолода спускається на стомлений сонцем стародавнє місто. Умиротворення, тиша і щось незбагненно прекрасне відчувається в цьому чудовому місці. Може бути, це святість? Адже, за великим рахунком (і, за словами гіда, тунісці з цим згодні), не має значення, якому богу ти молишся, головне, щоб помисли твої були чистими і світлими ...

Гід нам, звичайно, сказав, що екскурсія в Сахару - зовсім шоп-тур, та й килими ніхто впарювати не збирається. Але привести групу на «оглядини» він ніби як повинен, не дарма ж ми топталися по даху магазинчика. І, скажу, я нітрохи не пошкодувала, для недосвідченого туриста, котрий не бачив нічого подібного, демонстрація килимів сприймається як яскраве і захоплююче видовище. І інтер'єри лавочки з кахельними стелями і стінами, суцільно обвішаними різноманітними килимами, додали колориту. Килими розстеляли перед нами прямо на підлозі. Великі, трохи менше і зовсім крихітні, прямокутні, округлі, доріжки. Дорогі, ручної роботи і простіше. Різної товщини і матеріалу. Звичайні, якими застеляються приміщення, в тому числі стіни, дуже товсті, які можуть служити замість матраца ( «Для російських морозів!» - сміється гід) і майже невагомі, шовкові, для прикраси інтер'єрів. З різними візерунками і забарвленням: квітами, геометрією, орнаментами, світлі, темні. Килими мені подобаються рішуче все, хоча озвучені побіжно цінники в динари вражають ще більше (потім наш гід похвалить: «Молодці, що не повелися, в ваших курортних містах можна купити нітрохи не гірше і дешевше!»). Але, напевно, найбільше вразили мене маленькі килимки-хамелеони, коли продавець їх розкручував на гладенькій підлозі, вони починали при кожному повороті грати різними відтінками - дуже красиво!

До речі, килимок ми все-таки купили, у себе в Хаммамете, в крамниці у Саші, за якісь смішні 15 динар - половину від початкової ціни. А на згадку про екскурсію і древньому Кайруане придбали в килимовому магазині магнітик за 2 динара. Ще раз помилувалися на залитий вечірнім сонцем Кайруан, покриті золотисто-рожевою вуаллю величні стіни мечеті. Місто-караван став останнім в нашій екскурсійній програмі. А далі почалася довга дорога додому. Як завжди, наш готель виявився останнім у списку, ми знову довго кружляли по Хаммамету, розвозячи стали рідними за ці 2 дні учасників екскурсії. Гід знову запропонував залишити в якості подяки чайові, на цей раз - водієві автобуса. З дрібниці залишився лише 1 динар - його і віддали.

Екскурсія в Сахару - то, заради чого обов'язково треба з'їздити в Туніс. Так, було важко, виснажливо, ранні підйоми, основна частина часу - в дорозі, ми намотали за пару днів приблизно 1300 км. Альо це того Варта. Нові, приголомшливі види, маса цікавих і гарних місць, найяскравіші враження, зашкалювали емоції. А головне - казкова, загадкова, принадна, чарівна і який завше дивувати Сахара! Я, звичайно, знала, що пустеля мені неодмінно сподобається (природні пам'ятки люблю більше творінь рук людських, головне, щоб вони були гарні або незвичайні). Але одним захопленням не обійшлося. Сахара назавжди підкорила моє серце і закохала в себе.

Далі буде ...

частина 4

Ми повернули голови і дійсно побачили якусь примарну картинку, хоча, може, це лише була гра уяви?
Пам'ятайте, коли Люк Скайуокер дивився на місто-космопорт з високого піщаного пагорба?
Так чому б НЕ сделать ее іншою реальністю?
І очам не повірили: чи не міраж це?
От цікаво: у всіх туніських звірів красиві очі?
Задумалися: це дикі верблюди або просто пасуться таким чином, надані самі собі, а потім повертаються до своїх господарів?
Може бути, це святість?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.