Навигация
Реклама
Реклама

В ЦЬОМУ БОЛОТІ ЖИВУТЬ араби - «ДУЖЕ НЕБЕЗПЕЧНА МІСЦЕ»

Н аша відрядження в Ірак підходила до кінця, і ми вже не сподівалися побачити їх

Н аша відрядження в Ірак підходила до кінця, і ми вже не сподівалися побачити їх. Загадкових, майже первісних людей, що живуть на острівцях суші серед зарослих гігантським очеретом-Касаба боліт десь у іранського кордону. Ми готові були змиритися: вилазка до диких племен, спосіб життя яких не змінився за останні п'ять тисяч років, не відбудеться. На всі наші питання чиновники іракського МЗС тільки плечима знизували:

- Болотні араби? У перший раз чуємо. Хто ж це такі? Може бути, бедуїни ...

Колеги - місцеві журналісти - теж не блищали знаннями.

- Навіщо вам знадобилися дикі племена? - щиро дивувалися вони.

Словом, ми зовсім втратили надію. В музеї з «кращими пір'ям» Іраку не пішли принципово - воліли бродити по вузьких багдадським вуличках. Прогулянки по іракській столиці абсолютно безпечні в будь-який час доби. Злочинність як явище відсутня. З порушниками закону тут особливо не церемоняться. Викритому, наприклад, в крадіжці, відрізають кисть руки - щоб у всіх інших бажання вчинити замах на чужу власність не виникало зовсім. Охочих втратити кінцівку знаходиться трохи.

- Навіщо ми тільки сюди приїхали! - обурювалася під час прогулянок по багдадським нетрями фотограф Наташа Медведєва.

Може бути, невгамовна Наталя так і вважала б це відрядження провальною, якби ми не заглянули в крамницю художника. І не побачили на одному з полотен то, що шукали. Уявіть: тінь рибалки з острогою, освітлена місячним світлом човен і кілька очеретяних хатин на крихітних острівцях серед води. Невже знайшли ?!

- Це болотні араби?

- Так, озерні племена. Ну що, берете картину?

- Звідки? Як потрапити на озера? Це далеко від Багдада?

- Далеко, близько п'ятисот кілометрів. У прикордонній зоні. Хочете поїхати туди? Не раджу - дуже небезпечний район. Війська його майже не контролюють. Озерні араби зовсім дикі, і хто знає, що у них на думці? Зараз там дуже жарко, багато комарів. Та й без спеціального дозволу вам туди не потрапити. Тільки навіщо їхати - купите картину і милуйтеся.

Полотно ми так і не купили, зате записку з точним назвою озерного краю на арабській мові у крамаря все-таки отримали. У МЗС за офіційним дозволом звертатися не стали, бо знали - марно. А на наступний день в компанії відчайдушних провідників-арабів мчали, а точніше, пливли по пустелі, злегка похитуючись, у величезній джипі «Джі-Ем-Сі-Сабурбан» в напрямку іранського кордону. Провідникам був обіцяний астрономічний по іракським мірками гонорар (середня зарплата в країні - близько чотирьох доларів), і вони старалися, як могли. Вигадали історію про дядька, який запросив нас в гості. Цю байку ми переказували кілька разів суворим хлопцям в камуфляжі, які гальмували машину біля контрольно-пропускних пунктів. Хлопці уважно слухали і бажали щасливої ​​дороги.

Для страховки на лобове скло автомобіля прикріпили табличку: «російські журналісти». Табличка повинна була вселяти повагу всім зустрічним. Нам, і правда, не чинили перешкод, намагаючись пропустити джип без зайвих розмов.

П'ять годин шляху - і, як міраж, серед пустелі раптово з'явилися болота. Вони мало нагадували озера, які ми бачили на картині. Невеликі, довжиною кілька десятків метрів, болітця з зеленуватою водою, майже суціль вкриті очеретом. Серед боліт були розкидані десятки наполовину гнилих хатин з очерету. Як по команді, все населення села - жінки і діти в жалюгідних лахміттях - висипало подивитися на непроханих гостей.

- Ласкаво просимо в озерний край, - вітав нас на ламаній англійській вождь племені, єдиний пристойно одягнений чоловік. - Я до ваших послуг. Іноземців давно не було в наших краях. Ви - найдорожчі гості.

- А де ж чудові озера з гігантським, до восьми метрів заввишки, очеретом?

- Все це в минулому. Озера осушили кілька років тому. Вони заважали військам контролювати кордон з Іраном. Раніше ми добре жили, ловили багато риби. Тепер все по-іншому. В болотах не залишилося нічого живого. Вони вже мертві.

... Мешканці болотного поселення, здавалося, взагалі ніколи не бачили іноземців. Нас готові були розтерзати на частини. Кожен підліток вважав своїм обов'язком доторкнутися чужинців хоча б раз і заодно перевірити вміст наших кишень. Словом, нормального знайомства з племенем не вийшло.

Ми встигли тільки на хвилинку заглянути в одну з хатин. Будь-яка московська «хрущоба» в порівнянні з будинком з тростини - розкішний особняк! Площа хатини не перевищувала п'яти-шести квадратних метрів. Замість підлоги - очеретяні циновки. Меблі була відсутня. Все майно родини з трьох осіб складалося з декількох гнилих матраців та набору посуду.

Вождь племені насилу стримував натиск цікавих підлітків, брудних і виснажених, які нагадували в'язнів концтабору, які ніяк не хотіли відпускати нас. Довелося терміново покинути село. Ми вирушили в гостьовий будинок місцевого шейха, в декількох кілометрах від поселення. Єдине, за словами вождя, місце, де можна зупинитися, пообідати і відпочити. І правда, більше перебувати в болотному селищі було неможливо.

У неймовірних розмірів хатинці з очерету-палаці нас вже чекали - поспілкуватися з іноземними візитерами зібралися шейхи з усіх околиць. Одягнені в чисті сірі і білі сорочки до п'ят, впевнені в собі чоловіки, спокійні і ввічливі.

- Вибачте диких людей, що доставили в селі вам стільки незручностей, - відразу ж вибачилися шейхи. - Тут ви зможете нарешті розслабитися.

Гостьовий будинок головного шейха і справді здавався справжнім раєм після сільської злиднів. Хороші килими на підлозі замість циновок, червоні оксамитові подушки, старовинний кавовий сервіз, чомусь стоїть біля входу. Меблів у шейха, правда, теж не виявилося. Напевно, вона тут і ні до чого. Це зайве. На відміну, наприклад, від вентиляторів. У тростинному палаці їх було три! І хоча вони навряд чи коштували одного японського кондиціонера, ми були несказанно раді й цьому. Нарешті випала нагода трохи посидіти в прохолоді (стовпчик термометра в нашому автомобілі зашкалив за п'ятдесятиградусні позначку).

- Болота осушили, а що ж буде з людьми, які звикли жити на воді? - запитали ми у шейха.

- Коли приймалося рішення осушувати озера, уряд обіцяв нам побудувати сучасні будинки, але поки будівельників не видно. Первісна уклад життя племен порушений, і болотні араби можуть через кілька років назавжди зникнути з лиця землі. Може бути, ви стали останніми журналістами, яким вдалося побачити вмираючий народ ... Адаптуватися в містах та селищах ці люди навряд чи зможуть. Вони звикли до іншого способу життя.

... Частування в честь гостей з Москви було готове, і нас запросили до столу. Вірніше, столу ніякого і не було - обідали прямо на підлозі. Скатертина замінили рисові коржі. Принесли величезні блюда з рисом, бараниною та овочами. Куштувати частування належало із загальної тарілки, та ще й руками. Уявивши, хто і як готував обід, я так і не зміг подолати відрази і доторкнутися до їжі. Виручила безстрашна Наталія Медведєва, в перервах між зйомками розділяла з шейхами трапезу. Вона добре розуміла: гостинних господарів не можна ображати. Тим більше - вождів норовливого, майже дикого народу. У неконтрольованому владою районі на кордоні з Іраном. Це може дуже погано закінчитися.

Після трапези Наталії запропонували залишитися погостювати кілька днів, на мене ж тільки кидали косі погляди. Відпочивши, ми через кілька годин покинули озерний край - потрібно було терміново повертатися в Багдад. Через день ми летіли в Москву.

Дмитро БАРИНОВ
Наталя МЕДВЕДЄВА

(фото «Комерсант»)

Хто ж це такі?
Навіщо вам знадобилися дикі племена?
Невже знайшли ?
Це болотні араби?
Ну що, берете картину?
Звідки?
Як потрапити на озера?
Це далеко від Багдада?
Хочете поїхати туди?
Озерні араби зовсім дикі, і хто знає, що у них на думці?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.