Навигация
Реклама
Реклама

Аракс і Селенга: схожість проблем транскордонного водокористування та шляхів їх вирішення

У доповіді 2018 р профільної Всесвітньої програми ООН - WWAP (United Nations World Water Assessment Programme / UN-Water: 2018) про стан загальносвітових водоресурсів відзначається можливість потенційного міждержавного конфлікту через водних ресурсів в басейні Араксу. Така оцінка видається розумною. Бо між Вірменією і Туреччиною, схоже, назріває нове загострення відносин, обумовлене як раз не загальновідомими політичними протиріччями між обома країнами (статус Нагірного Карабаху і ряду прилеглих до нього районів, межа між двома країнами та ін.), А планами Анкари обводнить свої східні райони ресурсами прикордонної річки Аракс і ряду приток в його верхній течії, сусідить з Вірменією. Притому що саме ці ресурси забезпечують до 70% сукупного водоспоживання в АПК і комунально-побутовому секторі Вірменії.

Ситуація ускладнюється не тільки політичної конфронтацією Анкари з Єреваном, але ще і тим, що витік і верхів'я Араксу розташовані в восточнотурецком регіоні. Точніше понад 25% площі всього цього басейну належать Туреччини. Між країнами здавна діє ряд угод про спільне використання Араксу, але поки немає підстав вважати, що Анкара буде їх враховувати при реалізації проектів каскаду Аракская водосховищ.

У зв'язку з цими планами заступник міністра екології Вірменії Айсер Казарян днями заявив, що «на Аракс Туреччина будує дуже потужні водосховища, і ми в майбутньому будемо мати проблеми з об'ємом води в річці». До того ж ці роботи «нададуть дуже погано впливає і на озеро Севан». У Закавказзі це, нагадаємо, одне з найбільших прісноводних озер, гідрографія якого пов'язана з басейном Араксу поруч наземних і підземних водопритоков. На думку А. Казаряна, в питаннях водоспоживання, в тому числі в басейні цієї річки, в якості альтернативи слід розглядати інші варіанти.

Відгуку з турецької сторони на цю оцінку поки немає. Що обумовлено в тому числі тим, що понад 60% сукупної потужності водосховищ на сході Туреччини будуть розміщені в басейні Араксу, притому що басейн цей транскордонний, що включає сусідні регіони не тільки Вірменії, але також Азербайджану і Ірану. Так що зміни в водоресурсний базі в будь-якому державному секторі Араксу не можуть не впливати на весь цей басейн і побічно на басейн Кури, куди впадає Аракс.

Нагадаємо: довжина Араксу - 1075 км, площа його басейну - 102 тис. Км (майже рівнозначно сукупної території Бельгії, Данії та Голландії). Середня витрата води - 285 м³ / с. Річка та її притоки несудохідні, ці водоресурсів використовуються в основному для зрошення земель. При цьому три чверті території Вірменії розташовано в басейні Араксу. З огляду на політичні обставини спільне використання прикордонних річок - це, по суті, є чи не єдиним сьогодні «канал» діалогу і співпраці Єревана і Анкари.

Прикордонний вірмено-турецький сектор Араксу

Ще в 1927 р в Карс Туреччина уклала з СРСР безстрокові конвенції «Про регулювання використання транскордонних вод» і «Про використання транскордонних потоків». А в 1973 р на основі цих документів було прийнято рішення побудувати на річці Ахурян (прикордонний приплив Араксу) велике водосховище для спільного користування Туреччиною і Вірменської РСР. Його побудували до початку 1980-х об'ємом в 530 млн. Кубометрів, і воно понині пропорційно використовується обома сторонами. У 2005 р уряду Вірменії і Туреччини офіційно підтвердили свою прихильність цим документам.

Але в 2011-2013 рр. уряд Туреччини санкціонував, без узгодження з Вірменією, будівництво на Верхньому Аракс, в тому числі поблизу прикордонного вододілу, «ланцюжка» водосховищ.

Як заявив по «гарячих слідах» 28 березня 2013 р співголова спільної комісії з Араксу Володимир Мовсісян, «в верхів'ях Араксу турецька сторона будує водосховища, які можуть істотно вплинути на рівень води в річці. Уже побудовано два водосховища: «Шірімкю» в 1,9 млн кубометрів і «Бейбурд» в 52 млн куб. метрів. В цьому році завершаться роботи по будівництву карсського водосховища об'ємом 332 млн. Кубометрів (завершилися в 2014-му. - Ред.). Планується будівництво найбільшого Карагурдского водосховища об'ємом 1 млрд. Кубометрів (введення в дію запланований не пізніше 2020 го. - Ред.). Таким чином, Туреччина отримає можливість «запастися» здебільшого води Араксу - 1,4-1,5 млрд. Кубометрів води, в той час як його пропускна здатність - 2,5 млрд. Кубометрів / рік ». Такі диспропорції, як зазначив В. Мовсісян, негативно вплинуть, крім усього іншого, і на водонаполняемость Севану.

З тих пір ці проекти реалізуються. Так, Єреван повідомлений про них, але контраргументи Вірменії в цій сфері Анкара поки не враховує. У такій ситуації - як, нагадаємо, і у випадку з прібайкальскіе ГЕС в Монголії - потрібно комплексна спільна експертиза восточнотурецкіх водопроектов. Тим більше що поряд зі згаданими плануються і інші водосховища в верхів'ях Араксу і поблизу його перетікання в Вірменію.

Втім, не можна сказати, що між Єреваном і Анкарою стагнує спільне водовикористання. Як заявив 12 лютого ц.р. Арсен Арутюнян, голова Держкомітету водного господарства Вірменії, служби обох країн «разом очищають пролягає по лінії кордону ділянку річкового дна протяжністю в 200 км. Ці профілактичні роботи дозволять більш ефективно використовувати ресурси річки під час паводків ». Ці роботи тривають, хоча і з перервами; до того ж обидві сторони спільно очищають русло впадає в Аракс річки Ахурян - основний «підживлення» згаданої двосторонньої водосховища. І до речі, «саме в районі цього об'єкта найчастіше проходять вірмено-турецькі робочі зустрічі з цих питань, - уточнив А. Арутюнян, - і якщо рік видається« сухий », такі зустрічі відбуваються частіше. Зустрічаємося, регулюємо забори води, координуємо всю роботу. У 2017-му пройшло більше 10 таких зустрічей ».

За словами А. Арутюняна, питання по Ахурянскому водосховища «частіше піднімаємо ми, бо в цьому прикордонному районі Вірменії питання зрошення стоїть гостріше». Турецькі ж партнери в даному районі «налаштовані в основному на компроміси».

Роль цього об'єкта в сельхозорошеніі і в цілому водопостачанні суміжних районів Вірменії та Туреччини важко переоцінити. Хоча б тому, що воно фактично охоплює мінімум половину території північно-західної Вірменії та понад третину загальної території великих восточнотурецкіх провінцій Карс і Ардаган. Тому Анкара зацікавлена ​​у співпраці з Єреваном в згаданих питаннях. Інша справа - масштабні проекти водосховищ в суміжному з Вірменією турецькому секторі Араксу, що мають, природно, і геополітичну значимість для Анкари.

Ахурянское водосховище

За експертними оцінками, реалізація всіх згаданих планів Туреччини напевно призведе до 25-, а то і до 40% -ному зменшенню стоку Араксу в інших країнах цього басейну, але, перш за все, в Вірменії. Тому, повторимо, транскордонна географія всього басейну Аракс-Кура, особливо в контексті тих турецьких проектів, вимагає всеосяжної угоди всіх прилеглих до нього країн щодо білоруського режиму спільного використання даного басейну. А режим цей вже з географічних причин повинен включати і колективне узгодження тими ж країнами гідротехнічних і т.п. проектів по річковому водокористування.

У зв'язку з цим, зауважимо, що документи такого профілю між Вірменією і Азербайджаном (1960-1970-х) не діють з відомих політичних причин з кінця 1980-х. Але в той же час діють вищезгадані конвенції 1927 р як і угоду між Грузією і Азербайджаном (1997 г.) «Про співпрацю в справі розвитку і здійснення пілотних програм моніторингу та оцінки стану басейну Кура-Аракс». Плюс до того Вірменія, Азербайджан і Іран - правонаступники радянсько-іранського безстрокового договору (1959 рік) «Про спільне використання транскордонних вод річок Аракс і Атрек з метою зрошення і вироблення електроенергії».

Так що є солідна правова база для відповідного загальнорегіонального документа. А «обтяжливі» внутрішньорегіональні політичні обставини, як показує світова практика, залишаються все ж вторинними при вирішенні питань раціонального використання транскордонних водних ресурсів. Тому приклади - чинні угоди 1990-х між РФ і Латвією (по басейну Даугави - Західної Двіни), РФ і Естонією (по Чудському озеру - річці Нарва), зона транскордонного екологічного співробітництва «Німан» (РФ, Білорусь, Литва, Польща). Або ще приклад: навіть в роки військово-політичної конфронтації КНР і В'єтнаму (1977-1980 рр.) Китай, де знаходяться витік і верхню течію транскордонного Меконгу, взаємодіяв з «Комітетом по басейну річки Меконг», в якому понині бере участь В'єтнам поряд з Лаосом , Таїландом і Камбоджею.

Словом, світовий досвід вирішення подібних проблем готовий прийти на допомогу Вірменії та Туреччини.

_________________________

фото http://litcey.ru/pravo/819/index.html

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.