Навигация
Реклама
Реклама

Худаферінская ГЕС: Секретна гребля на Аракс - РусГідро

Є в Закавказзі така річка Аракс - найбільша притока Кури. Річка прикордонна - починається в Туреччині, потім тече по кордону між Туреччиною і Вірменією, далі між Іраном і Азербайджаном, потім між Іраном і Вірменією і нарешті між Іраном і Азербайджаном; впадає в Куру в Азербайджані.

На більшій частині своєї довжини річка має гірський характер і непогані падіння, відповідно досить приваблива для гідроенергетики. Однак, через цю прикордонної специфіки річка освоєна слабо - в 1970-х роках СРСР і Іран спільно побудували гідровузол "Аракс" потужністю 44 МВт в Нахічевані. Ну а далі спалахнув вірмено-азербайджанський конфлікт, і здавалося б про новий гидростроительстве на річці можна забути. Однак, це далеко не так - без зайвого шуму, Іран побудував на Аракс Худаферінскую ГЕС потужність 200 МВт - одну з найбільших в регіоні.

Історія цієї ГЕС починається в кінці 1988 року, коли між СРСР та Іраном було підписано угоду про будівництво гідровузлів "Ходаферін" і "Гиз-Галаси" на Аракс. Обидві сторони домовилися працювати на паритетних засадах, були розпочаті підготовчі роботи по будівництву. Однак, в 1991 році СРСР розпався, а в наступному гору район будівництва ГЕС перетворився на арену бойових дій між Азербайджаном і невизнаної Нагірно-Карабахської республікою (НКР). Створ ГЕС розташований на території Азербайджану, але в ході війни цей район був зайнятий військами НКР і контролюється ними і по сей день.
Історія цієї ГЕС починається в кінці 1988 року, коли між СРСР та Іраном було підписано угоду про будівництво гідровузлів Ходаферін і Гиз-Галаси на Аракс
Вид на нижній б'єф

Не дивлячись на невизначений правовий статус території, Іран від ідеї будівництва Худаферінской ГЕС не відмовився. Оскільки у НКР грошей не було, а Азербайджан відмовлявся обговорювати питання будівництва ГЕС до вирішення питання з територією, іранці взяли будівництво станції в свої руки. А оскільки політично питання слизьке, все було вирішено робити максимально тихо. У підсумку, повідомлень в ЗМІ від будівництві цієї ГЕС практично немає, неможливо з'ясувати, коли почалися активні роботи з будівництва, коли була перекрита річка і власне здійснений пуск ГЕС. Був тільки один прокол, на початку 2009 року іранські ЗМІ повідомили про прийняте урядом країни рішенні про виділення коштів на закупівлю обладнання для ГЕС, що викликало передбачуваний вибух невдоволення в Азербайджані. Проте, судячи з усього ГЕС вже працює - у всякому разі, навесні 2010 року водосховищі ГЕС вже було заповнене.

При такій секретності, про конструкції ГЕС можна судити переважно з фотографій і супутникових знімків - maps.google.ru/maps

На них ми бачимо досить високу кам'яно-накидну греблю з донним будівельним водоскидів і двома симетричними будівлями ГЕС на різних берегах. У кожному будинку, судячи з усього, по два гідроагрегати. Крім того, з іранської сторони є тунельний водоскид, судячи з усього експлуатаційний. Цікава деталь - прямо на території ГЕС, безпосередньо в зворотному каналі, розташований пам'ятник архітектури, один із стародавніх Худаферінскіх мостів, добре видимий на фотографіях.

Про другий ГЕС "Гиз-Галаси" інформації зовсім мало. Вона начебто нижче Худаферінской (але знайти в google maps мені її не вдалося), її потужність 80 МВт і гроші на її устаткування були виділені одночасно з Худаферінской. Можливо, вона також вже побудована, а може і ні.

Будуть на Аракс і інші ГЕС - вже в цьому році на вірмено-іранському ділянці річки почнеться будівництво Мегринський і Карачіларской ГЕС по 130 МВт кожна, також обговорюється проект будівництва в Нахічевані Ордубадського і Маразадской ГЕС приблизно по 36 МВт кожна.

Фото - forum.vardanank.org/index.php

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.