Навигация
Реклама
Реклама

Віртуальна карта "Гугла" як інструмент археологів

У сформований стереотип археолога в особі Індіани Джонса, який, ризикуючи життям, шукав скарби і артефакти серед диких звірів та інших різних тварин, з'явився конкурент - Google Earth. Віртуальна карта "Гугла" за останні роки стала серйозним інструментом досліджень сучасних археологів і шукачів скарбів. У сформований стереотип археолога в особі Індіани Джонса, який, ризикуючи життям, шукав скарби і артефакти серед диких звірів та інших різних тварин, з'явився конкурент - Google Earth

Фото: AP

Google Earth являє собою тривимірну модель Землі, повністю покриту докладними космічними і аерофотографій. На проект працює супутник SPOT 5. Використовується інтелектуальна потоковая технологія birds-eye, що дозволяє завантажувати більш детальні фототекстури в міру наближення камери до об'єкта. Для більшості людей програма залишається цікавою іграшкою, але деякі підійшли до цього інструменту професійно.

Термін "кабінетний археолог" (armchair archаeologist) з'явився в 2006 році, після того як американець Скотт Медрі зробив кілька археологічних відкриттів у Франції, використовуючи віртуальну карту "Гугла". Однак з відкриттям понад дві тисячі перспективних археологічних місць в Саудівській Аравії "кабінетний" метод вийшов недавно на зовсім інший рівень. Австралієць Девід Кеннеді не бродить по планеті з револьвером і запиленій древньої картою, його робочий інструмент - Google Earth . Він просканував 1240 квадратних кілометрів території Саудівської Аравії і знайшов 1977 перспективних для розкопок місць, включаючи 1082 кам'яних поховань, пише NewScientist.

Читайте також: Дружина вікінга випередила Колумба

"Я ніколи не був в Саудівській Аравії, це не та країна, куди можна легко потрапити", - зізнається вчений, який працює в Університеті Західної Австралії в Перті. На його думку, аерофотознімки території цієї країни недоступні для більшості археологів і важко, якщо не неможливо покрити ними всю територію. "Однак Google Earth може подолати цю перешкоду", - говорить Кеннеді. Він попросив свого друга, який проживає в Саудівській Аравії, сфотографувати деякі знайдені об'єкти на місці і порівняв їх із зображеннями поховань, які бачив у Йорданії. Кеннеді зробив висновок, що ці знахідки є слідами древніх доисламских культур і можуть мати вік до дев'яти тисяч років. "Але Google Earth не може визначити, чи знайшли ми структуру, зроблену бедуїнами 150 або десять тисяч років тому", - говорить учений і додає, що найближчим часом постарається перевірити свої здогади на місці, отримавши дозвіл на розкопки.

Але Google Earth не може визначити, чи знайшли ми структуру, зроблену бедуїнами 150 або десять тисяч років тому, - говорить учений і додає, що найближчим часом постарається перевірити свої здогади на місці, отримавши дозвіл на розкопки

Фото: AP

Першовідкривачем "кабінетної" археології був зовсім не археолог, а звичайний італійський програміст Лука Морі, який в 2005 році вивчав карти місцевості навколо сорболо поруч з Пармою і помітив там овальний об'єкт довжиною близько 500 метрів. Виявилося, що це звивина древньої річки. Поруч з нею Лука зауважив прямокутник, що нагадує залишки будівлі. Тільки потім археологи підтвердили, що об'єкт є пам'яткою архітектури епохи Стародавнього Риму.

Натхненний цією подією, вже згаданий Скотт Медрі (Scott Madry) з Університету Північної Кароліни в 2006 році за кілька годин роботи з супутниковими картами Google Earth виявив в раніше дослідженому ним же районі Бургундії (Франція) близько ста перспективних місць, що відносяться до самих різних епох: від бронзового століття до Середньовіччя. Порівнявши розташування своїх знахідок з каталогом археологічних розкопок, Скотт з'ясував, що 75 з них дійсно є руїнами древніх будівель.

Не менш гучне відкриття в березні 2008 року зробив Лі Бергер, професор Університету Вітватерсранда в Йоганнесбурзі, який за допомогою віртуальної карти виявив невідомі могили і печери - місця проживання викопного людини, причому стійбище знаходилося в 40 кілометрах від Йоганнесбурга - місця, сьогодні надзвичайно жвавого. Після спорядження експедиції вчені виявили там два скелети гомінідів, що збереглися в хорошому стані, що датуються між 1,78 і 1,95 мільйона років тому. Так був відкритий Australopithecus sediba - кандидат на проміжну ланку, що зв'язує австралопітеків і людини виду "хомо".

Відзначимо також успіх у 2009 році бразильських і фінських дослідників, які, досліджуючи знімки, побачили на кордоні Бразилії та Болівії гігантські геогліфи (траншеї) правильної квадратної і круглої форми. Вважають, що це залишки міста Ельдорадо, де зариті незліченні скарби. З супутника це виглядає як ряд геометричних фігур, вирізаних на землі, але археологи та історики, що опублікували доповідь, вважають, що це залишки доріг, мостів, ровів, вулиць і площ якогось міста з населенням, що досягало 60 тисяч чоловік. Руїни датуються 200-1283 роками нашої ери.

Читайте також: Сонячний камінь - компас вікінгів

Але не тільки археологи активно користуються програмою. Професійний мисливець за скарбами американець Натан Сміт в червні 2009 року за допомогою цього сервісу виявив іспанську баркентіну, затонулу в 1812 році в Мексиканській затоці неподалік від техаського міста рефуджії зі скарбами на суму три мільярди доларів. Розглядаючи знімки, Сміт зауважив в Баркентіновой бухті контур, що нагадує за формою відбиток туфлі. Порадившись з експертами і провівши обстеження місцевість з металошукачем, мисливець за скарбами прийшов до висновку, що на дні, під товстим шаром піску, знаходиться затонуле судно. Ось тільки відкопати сокровіщеему не дав господар ділянки, який виграв суд, який визнав докази Сміта про наявність корабля під шаром прибережній бруду непереконливими.

Звичайно, Google Earth не є універсальним методом археології і не замінить польові роботи, але дозволить зробити головне - визначити місце для розкопок. Правда, треба знати, що шукати і як інтерпретувати знахідку. Хочете попрактикуватися? Будь ласка, що за квадратики ви бачите на морському дні, а тут ? І ще один важливий момент - для подорожі по планеті за допомогою Google Earth потрібний високошвидкісний інтернет-канал і багато трафіку.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Хочете попрактикуватися?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.