Навигация
Реклама
Реклама

Китай захоплює землі сусідів. Черга за Далеким Сходом?

  1. картографічний скандал
  2. китайські погроми
  3. У стилі піратів
  4. повна плутанина
  5. тінь дракона

12:54

Китай розширюється не тільки економічно, але і територіально. Пекін займає спірні території і відкрито заявляє, що ніякого предмета для переговорів немає, адже відповідні землі належать Китаю споконвіку. Чи багато таких земель?

Китай розширюється не тільки економічно, але і територіально. Пекін займає спірні території і відкрито заявляє, що ніякого предмета для переговорів немає, адже відповідні землі належать Китаю споконвіку. Чи багато таких земель?

картографічний скандал

Нещодавно в Китаї вийшла нова редакція офіційної карти країни, повідомляє ABS-CBN News . Незважаючи на загострилися територіальні суперечки з сусідами, ряд островів Південно-Китайського моря на ній показаний, як невід'ємна частина Китаю. Тоді як раніше ці території позначалися інакше. Раніше острова розміщували окремо - в нижньому кутку карти - а основне місце займала континентальна частина країни. Острови, про які йде мова - предмет спору Китаю з Філіппінами.

На новій державній мапі, випущеної на днях урядом, континентальна частина Китаю і спірні території представлені в однаковому масштабі. Морський кордон КНР на мапі простягається до берегів Малайзії, В'єтнаму і Філіппін. Також до Китаю є претензії у Японії, В'єтнаму, Малайзії, Брунею та Тайваню.

китайські погроми

Ще одна проблема - острова Сиша (вони ж - Парасельські острова), розташовані між В'єтнамом і Китаєм. Загострення ситуації викликали роботи, що проводяться компанією China Oilfield Services Limited в прибережній акваторії архіпелагу Сиша. Примітно, що про бурових роботах в цьому районі китайці повідомляють не на рівні компаній, а через офіційного представника МЗС Китаю, кожен раз відзначаючи, що всі роботи виконуються в безперечно китайської акваторії. Але в двох сусідніх країнах в заклинання китайського МЗС не дуже вірять - Парасельські острова вважають своїми ще В'єтнам і Тайвань. Мало того, у всіх трьох країн вони включені до складу сухопутних провінцій, - нагадує Слон.

Китайське буріння вже викликало неабиякі пристрасті у В'єтнамі. З боку все виглядало якимось божевіллям: ні з того ні з сього тисячі в'єтнамських робітників стали громити власні ж підприємства, що належали китайським і тайванським компаніям.

Постраждали понад сто китайців, 16 були евакуйовані в украй важкому стані, двоє загинули. Рятувати людей довелося авіацією і на спеціальному судні. Гнів в'єтнамців був пов'язаний саме з тим, що китайська платформа «981» почала свою роботу, порушивши межі економічної зони їхньої країни. Нанесений підприємствам збитки обчислюються сотнями мільйонів доларів.

Китай відповів дуже жорстко. Разом з повідомленням про успішне буріння вийшло ще одну заяву китайського МЗС про те, що «жодній країні не слід сумніватися в рішучості і волі Китаю захищати мир і стабільність в Південно-Китайському морі». Також було сказано, що Південно-Китайське море є для Китаю «морський лінією життя» і ні для якої іншої країни світу воно не володіє таким значенням, як для нього.

Зрозуміло, таку заяву можна вважати просто образою для інших країн, що розкинулися на берегах Південно-Китайського моря. Погляньмо на карту: Південно-Китайське море оточене, крім Китаю, берегами В'єтнаму, Малайзії, Філіппін, Тайваню, Камбоджі, Таїланду і Брунею. При цьому у Китаю є територіальні суперечки не тільки з В'єтнамом і Тайванем, а й з Філіппінами, Малайзією і Брунеєм. Зона цього конфлікту - що знаходиться в південно-східній частині моря архіпелаг Спратлі.

Нікому і не потрібно було б конфліктувати через цих островів, якби не потенційно грандіозні запаси нафти і газу, які там знаходяться. І навіть один маленький острів змінює зміни економічних зон. Тому будь-яка господарська діяльність в цих акваторіях, будь-яка демонстрація прапора - це все одно, що введення військ на суші і анексія.

У стилі піратів

У Росії популярні дискусії на тему «чи хоче Китай прибрати до своїх рук землі Сибіру і Далекого Сходу». Це відображає мислення російських як жителів материкової країни, для яких важлива саме суша. Але Китай - це справа зовсім інша. Його найродючіші і густонаселені землі звернені до моря, у китайців величезні традиції в мореплаванні і чудова морська історія. Плавання адмірала Чжен Хе в XV столітті вражають уяву: він досяг Перської затоки і готувався «відкрити Європу». А знаменита пані Цин, суперпіратка, мала на піку своєї слави на початку XIX століття флот з двох тисяч суден. Тому для більшості китайців вектор їх устремлінь спрямований якраз на південь, на морські простори теплого і рясного Південно-Китайського моря.

Довгий час архіпелаг Спратлі і Парасельські острова не представляли собою особливої ​​цінності - маленькі, порослі кокосовими пальмами або чагарниками коралові острова абсолютно не цікавили завойовників. Але прапор тримати вважалося необхідним. Все почало змінюватися після Другої світової війни. Спочатку про островах стали думати як про можливих військово-повітряних і морських базах.

Зокрема, інтерес представляли розташовані між Північним В'єтнамом і Китаєм Парасельські острова. Після закінчення першої війни у ​​В'єтнамі в 1954 році утворилося дві країни: комуністичний В'єтнам в північній половині і капіталістичний - в південній. Тоді США підтримували територіальні претензії Південного В'єтнаму і на острови Спратлі, і на Парасельські. Китай обурювався, так як вважав своїми все острова в Південно-Китайському морі.

Але час минав, вибухнула друга В'єтнамська війна, яка закінчилася поразкою южновьетнамского режиму, і країна об'єдналася під одним прапором - комуністичного В'єтнаму. До цього моменту Китай визнав, що час прийшов, і в 1974 році зайняв Парасельські острова, поставивши там свій прапор. США до цього моменту змінили свою позицію і стали позитивно дивитися на дії Китаю, бачачи в ньому противагу В'єтнаму, який був союзником СРСР. У 1979 році вибухнула вже китайсько-в'єтнамська війна, і китайці на додаток до Парасельські острови захопили ще і частина островів Спратлі. У наступні роки частина островів виявилася в руках біля Філіппін, Малайзії і навіть Тайваню. У ті роки в регіоні починалося освоєння шельфу, а в 1982 році була прийнята Конвенція з морського права, яка ввела поняття виняткових економічних зон шириною 200 морських миль у відкритому морі, що ще більше заплутало ситуацію.

повна плутанина

Конфлікт Китаю і В'єтнаму через приналежність островів періодично переходив з дипломатичного в самий що ні на є фізичний. Були дрібниці, типу шкідництва, коли перерізали кабель дослідного судна, а були і бойові зіткнення - у В'єтнамі пам'ятають сутичку 1988 на островах Спратлі і атаку китайського військового корабля на в'єтнамське судно в 2007 році. Виступи проти китайських домагань йдуть і в інших країнах. Тут не обійтися без карти.

Отже, Китай хоче практично всі Південно-Китайське море (великий червоний «мову»). Домагання В'єтнаму трохи менше, але теж пристойні (синя лінія). Філіппіни мають свою точку зору: їх не хвилюють Парасельські острова, але зате все острова Спратлі вони вважають своїми (фіолетова лінія). А на півдні загальну плутанину доповнюють ще й претензії Малайзії і Брунею. Нарешті, Тайвань хоче Парасельські острова і шматочок Спратлі.

Ціна гри дуже висока. За даними китайських джерел, запаси природних ресурсів в Південно-Китайському морі складають 230 млрд барелів нафти і 16 трлн кубічних метрів газу. Для порівняння: по газу - це половина всіх доведених запасів газу в Росії. А по нафті так взагалі може бути більше, ніж у всій Росії, де всього близько 100 млрд барелів (12,5 млрд тонн). Зрозуміло, це просто якісне порівняння, і реальні обсяги запасів можуть дещо відрізнятися, але тут добре видно потенційна величина запасів вуглеводнів в цьому морі.

Отримай Китай те, що він хоче в Південно-Китайському морі, і тоді будь-які контракти на поставки газу або нафти китайцям стануть другорядними. Підкреслюю: будь-які. Не тільки російські. А це вже стосується і країн Перської затоки, і Малайзії, і інших нафтогазовидобувних країн, що мають види на поставки сировини в Китай.

Але не тільки нафтою і газом живе людина. Акваторія Південно-Китайського моря повна рибою. За різними даними, морські ресурси Південно-Китайського моря служать їжею для 500 млн чоловік вже зараз. Якщо ж розвивати аква-культуру в архіпелагах, то продукція моря може ще більше збільшитися. На пустельних островах видобувається екологічно чисте добриво - гуано, перепрілий послід птахів, який високо цінується на світовому ринку. А на морському дні геологів чекають поклади твердих рудних корисних копалин.

Так що Південно-Китайське море - це величезний приз, цінність якого буде більше, ніж у всій Східній Сибіру. І не тільки через мінеральних ресурсів, а й тому, що це потенційно чудове місце проживання для багатьох мільйонів людей, дивовижна рекреаційна зона, чудовий куточок земної кулі, за площею сумірний з площею європейської частини Росії від Псковської області до Уралу і від Льодовитого океану до Чорного моря.

тінь дракона

Китайці вміло поставили і Росію, і США в ситуацію, коли їх можливості впливати на Китай дуже обмежені. Наприклад, США, з одного боку, є старим союзником і Філіппін, і Тайваню, але масштаби економічних зв'язків з Китаєм не дозволять Вашингтону однозначно зайняти антикитайську позицію в можливому збройному конфлікті. Конфлікт між Філіппінами і В'єтнамом теж не в інтересах США, так як зараз, в світлі зростаючого американо-в'єтнамського співробітництва, їм не з руки псувати відносини з країною, яка може бути противагою китайської експансії. В'єтнам, правда, теж не ликом шитий і активно домовляється з Малайзією про розподіл своїх економічних зон, щоб мати підтримку з півдня.

Росія ж до недавнього моменту була нейтральна в цій суперечці, зберігаючи нормальні відносини і з Китаєм, і з його сусідами. Але Китай дочекався свого часу. Конфлікт з США через Україну змусив Росію піти на більш тісне зближення з Китаєм в енергетичній сфері. Китай запросто зараз буде платити Росії за газ, вугілля, електрику, оскільки він отримує більше - військову підтримку Росії. Китаю не за що воювати з США, а ось з Філіппінами і В'єтнамом цілком є ​​за що. Навчання китайських і російських військово-морських сил «Морська взаємодія - 2014» виглядали як демонстрація зростаючої моці китайських військово-морських сил.

Чим далі буде продовжуватися конфлікт навколо України, чим більше будуть Євросоюз і США застосовувати санкцій, тим щільніше Росія буде прив'язуватися до Китаю, допомагаючи останньому ставати ще більш потужної, можливо - найпотужнішою силою в світі.

Чи багато таких земель?
Чи багато таких земель?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.