Навигация
Реклама
Реклама

Новини

  1. Круглий стіл "Конфлікт в регіоні островів Натуна"

25 травня 2016 року

Круглий стіл "Конфлікт в регіоні островів Натуна"

25 травня 2016 року   Круглий стіл Конфлікт в регіоні островів Натуна   Круглий стіл Конфлікт в регіоні островів Натуна   25 травня 2016 відбувся круглий стіл Конфлікт в регіоні островів Натуна, доповідачем виступила Петрова О

Круглий стіл "Конфлікт в регіоні островів Натуна"


25 травня 2016 відбувся круглий стіл "Конфлікт в регіоні островів Натуна", доповідачем виступила Петрова О.Л.

Опинившись в центрі зіткнення інтересів, індонезійський уряд дотримується політики невтручання, уникаючи ситуації, коли воно може стати заручником китайсько-американського суперництва, позиціонуючи себе як прихильника миру в регіоні Південно-Східної Азії.

Інцидент в регіоні Натуна міг сильно похитнути позицію Індонезії і навіть втягнути її у відкрите зіткнення з Китаєм. Цей архіпелаг розташований між островом Калімантан і Малаккским півостровом і відомий найбільшим в регіоні газовим родовищем.

У листопаді 2015 року офіційний представник Міністерства закордонних справ Китаю Хун Лей заявив, що КНР не претендує на архіпелаг Натуна. Зокрема він підкреслив, що як у Індонезії немає домагань на території в Південно-Китайському морі, так і у Китаю немає домагань на острови Натуна.

Раніше міністр-координатор з питань політики, юстиції та безпеки Індонезії Лухут Бінсар Панджаітан висловив занепокоєння з приводу того, що так звана «дев'яти-пунктирна лінія», якої Пекін вирішив позначити свої територіальні претензії в Південно-Китайському морі, накладається на води, що прилягають до островам в індонезійському окрузі Натуна. Він вказав, що завжди виступає за діалог Індонезія домовилася з КНР про свободу судноплавства в цьому регіоні. Індонезія також планувала співробітництво в галузі освоєння природних ресурсів Натуна, але план був відкладений через повалені цін на нафту.

У Китаю ніколи не було претензій на архіпелаг, більш того, приналежність регіону Натуна до індонезійським територіям офіційно визнана ООН. Спірні території можуть виникнути, якщо є перетину виключної економічної зони (ВЕЗ) і / або континентального кордону держав. У випадку з архіпелагом Натуна, Індонезія має пересічні континентальні кордону з Малайзією, але проблема була вирішена за участю ООН. Є також перетину у виключній економічній зоні з Малайзією на заході і В'єтнамом на півночі. Індонезія і Малайзія призначили своїх спеціальних посланників, щоб прискорити процес переговорів, в той час як з В'єтнамом переговори, які вже давно припинилися, поновилися до кінця 2015 року.

Сам архіпелаг можна назвати форпостом, що дозволяє впливати на динаміку в Південно-Китайському морі. Там також проходить стратегічно важлива судноплавна траса. Тому індонезійські власті мають намір зміцнювати свої позиції в цьому регіоні.

Зокрема, начальник штабу ВПС Індонезії головний маршал авіації Агус Супріатна зазначив, що Індонезія має намір побудувати бази військово-повітряних сил в Натуна, щоб архіпелаг став індонезійської Перл-Харбор.

На даний момент відомо, що міністерство оборони виділило 200 мільярдів рупій для зміцнення авіабази Натуна. Роботи планується завершити в 2016 році.

Інцидент з архіпелагом Натуна розпочався 19 березня в другій годині дня, коли індонезійська влада помітили китайське судно Kway Fey 10078 в межах індонезійської виключної економічної зони в Південно-Китайському морі. Через годину патрульне судно індонезійського Міністерства з морських справ і рибальства КП ПМІЗ 011 затримало китайське судно разом з вісьмома членами екіпажу, на підставі незаконного лову риби за допомогою тралів, і супроводило корабель до водам Натуна для подальшого розслідування.

На шляху до Натуна озброєний китайський корабель берегової охорони зіткнувся з буксированим судном з метою заглушити його двигун, щоб запобігти його доставку в індонезійські територіальні води.

Незабаром після цього, вже краще обладнаний китайський корабель берегової охорони прибув на місце події і наказав індонезійському патрульному судну звільнити захоплений Kway Fey 10078 протягом 30 хвилин для того, щоб його можна було забрати назад в китайські води. Індонезійської стороні довелося відпустити Kway Fey 10078, але вдалося затримати вісім членів екіпажу для судового розгляду. На вимоги звільнити своїх громадян Китай отримав відмову.

21 березня 2016 року уряд РІ виступило з протестом проти насильницьких дій китайської судів берегової охорони. Міністр у справах водних ресурсів та рибальства Сусі Пуджіастуті зажадала пояснень від посла Китаю в Індонезії Се Фена і додала, що вона просила міністра закордонних справ Індонезії підготувати офіційну ноту протесту в Пекін. За її словами, при всьому повагу до Китаю, Індонезія повинна захищати свій суверенітет.

На своєму прес-брифінгу Сусі Пуджіастуті сказала: «Китайський уряд не хоче потоплення своїх кораблів. Хоча траулер затримати не вдалося, затримані члени екіпажу для судового розгляду. Китай не повинен був вести себе подібним чином, втручання уряду означає підтримку незаконного рибного промислу ». Вона також додала, що буде вимагати повернути судно Kway Fey 10078 назад індонезійським властям.

Нагадаємо, що посол Китаю був серед іноземних представників, які підписали Меморандум про взаєморозуміння в 2014 році з міністром Сусі Пуджіастуті про забезпечення сталого рибальства в водах регіону і спільну боротьбу з ННН-промислом (незаконне, нерегульоване і несообщающейся рибальство).

Інцидент стався на тлі зростання напруженості в регіоні Південно-Китайського моря. Індонезія не втручається в суперечки в цьому регіоні, але стурбована поведінкою Пекіна в багатому ресурсами регіоні островів Бунгуран (Натуна). Командувач військово-морської бази рана, Натуна, полковник Аріф Бадрудін сказав, що китайське риболовецьке судно проводило свою незаконну діяльність в межах області 83,515 квадратних кілометрів Південно-Китайського моря (в 4,34 кілометрах від Натуна), яка знаходиться на перетині ВЕЗ Індонезії, індонезійської кордони континентального шельфу і «дев'яти-пунктирною» лінією Китаю. Він додав, що багато китайських суду здійснюють незаконний рибний промисел в цій області, під охороною китайських кораблів берегової охорони.

Цей інцидент далеко не перший, 2000 року індонезійська патрульний катер захопив китайське судно, що займається незаконною риболовлею в 200-мильної ІЕЗ Джакарти. Пекін направив корабель Управління морської охорони КНР, який імовірно виявив на борту індонезійського судна кулемет і змусив відпустити захоплене судно. Другий аналогічний випадок стався 26 березня 2013 року, коли китайському патрульному судну Nanfeng 310 вдалося відбити арештоване китайське судно КНР 58081 у індонезійського патрульного корабля Hiu Macan 01 в водах Натуна. Але ніколи ще китайські судна не підходили так близько до індонезійським водам.

Офіційний представник МЗС Індонезії Арманата Насир, на противагу різкого обурення Сусі Пуджіастуті з цього питання, заявив, що міністерству необхідно додатково вивчити точне положення корабля, щоб визначити, які дії законно буде зробити. І якщо незаконність дій китайського судна буде доведена, то індонезійська сторона вживатиме рішучих заходів і направить протест в посольство.

Міністерство закордонних справ Китаю, в свою чергу, заявило, що траулер виконував «нормальну діяльність» в «традиційних китайських риболовецьких угіддях». За словами міністерства, траулер зазнав нападу і переслідувань з боку збройного індонезійського судна, і китайський корабель берегової охорони поспішив на допомогу.

Сусі Пуджіастуті оскаржила цю заяву, назвавши його необгрунтованим і не відповідає дійсності. Більш того, це не визнається Конвенцією Організації Об'єднаних Націй з морського права. В даний час Традиційне Рибальське Право належить тільки Індонезії та Малайзії. У Конвенції ООН з морського права цей термін застосовується тільки після підписання угоди між двома країнами. З Китаєм нічого підписано не було, що робить цей регіон повністю індонезійським.

На даний момент китайських суден берегової охорони, які патрулюють в Південно-Китайському морі в два або три рази більше, ніж судів Індонезії, які охороняють води Натуна. У зв'язку з цим уряд має намір виділити більше кораблів для охорони Натуна, щоб бути в змозі протистояти будь-якій загрозі, яка може виникнути в майбутньому.

Незважаючи на велику спокусу бути втягнутою в конфлікт проти Китаю, Індонезія проявила стриманість і не допустила ніяких емоційних кроків, які могли б поставити під загрозу зв'язок між двома країнами, зокрема загроза Сусі Пуджіастуті довести справу до Міжнародного трибуналу із морського права ми втілилася в життя.

Визначення точного місця, де китайське судно спіймали за незаконний вилов риби, стало першим правильним кроком, щоб уникнути непотрібної додаткової напруженості в Південно-Китайському морі.

Проте, на цьому етапі Індонезія фактично втратила статус незацікавленої сторони, оскільки були порушені її власні інтереси. У той же час індонезійський уряд після інциденту не раз підкреслювало, що до суперечок у Південно-Китайському морі це не має ніякого відношення.

До цього моменту президент Джоко Відодо продовжував курс «Китай - один Індонезії», але в той же час підкреслював важливість територіальної цілісності Індонезії. Інцидент, що стався міг поставити два цих пункту на різні шальки терезів і спонукав питання: чи варто Індонезії переглянути схему відносин з китайським урядом?

По-перше, незаконна рибальська діяльність, що здійснюється китайськими рибальськими човнами, виявилася покривається урядом КНР. По-друге, китайському уряду явно не комфортно від тієї жорсткості, з якої Індонезія бореться з правопорушеннями на своїх територіях.

Директор МЗС Індонезії по Східній Азії і Тихоокеанському регіону Еді Юсуф припустив, що за китайським заявою про «традиційних китайських риболовецьких угіддях» прихований знайомий термін «дев'яти-пунктирною» лінії, який КНР не застосовує в діалозі з Індонезією, що призвело б до конфлікту набагато більшого масштабу.

В інциденті присутній ще один неприємний для Індонезії фактор. Індонезія знаходиться в слабкій позиції щодо своїх морських суперечок з Китаєм в регіоні Натуна, тому що індонезійські патрульні катера не визнані Міжнародною морською організацією (ІМО).

Відповідно до Конвенції ООН 1982 року, міжнародне співтовариство визнає тільки два типи суден, що діють у виняткових економічних зонах, а саме державні судна і кораблі ВМФ. Суду також повинні бути зареєстровані в Міжнародній морській організації.

За словами президента Інституту морських досліджень Індонезії Коні Рахакундіні Бакрі, індонезійський судно не визнано ІМО. Незважаючи на те, що воно належить уряду, судно не було зареєстровано. Це необхідно виправити в найкоротші терміни. Вона зазначила, що Індонезія неефективно розмежовує установи, які повинні нести відповідальність за захист вод, що межують з іншими державами. Необхідно найближчим часом зробити вибір межу Агентством морської безпеки, військово-морським флотом Індонезії та Міністерством у справах водних ресурсів та рибальства, які на даний момент поперемінно займаються цією діяльністю.

Зараз уряд має зосередити увагу на зміцненні правового статусу Міністерства у справах водних ресурсів та рибальства, щоб в разі опору з боку іноземних судів його дії проти незаконної рибальської діяльності в ВЕЗ підтримувалися Міжнародної морської організації.

Щоб остаточно усунути неприємний осад, в кінці квітня один з керівників Комуністичної партії Китаю наніс візит в Джакарту, де він зустрівся з президентом Джоко Відодо в Державному палаці. Китай та Індонезія знову підтвердили свої наміри продовжувати розвивати потенційні галузі взаємного економічного співробітництва, що стосується не тільки інфраструктурних проектів, а й області енергетики і природних ресурсів. У свою чергу, через тиждень високопоставлений індонезійська чиновник зробив візит у відповідь до Пекіна.

Сторони визнали конфлікт завершеним, назвавши це непорозумінням. По всій видимості, Китай усвідомив, що конфронтація ще й з Індонезією йому ні до чого. Сторони висловили взаємну повагу, ще раз підтвердивши, що архіпелаг Натуна повністю належить Індонезії. Обговорювалася і можливість співпраці берегових охоронних служб, щоб уникнути повторення подібної ситуації.

Уряд Індонезії планує почати проекти з газовидобутку на архіпелазі Натуна, включаючи багатий цим копалин Східний блок Натуна, щоб продемонструвати авторитет і уникнути майбутніх домагань Китаю з його «дев'яти-пунктирною» лінією.

Геополітична ситуація в Південно-Китайському морі все більше загострюється. Спекуляції Китаю в цьому регіоні всього лише трамплін для глобального домінування. Незважаючи на заяви КНР про те, що архіпелаг Натуна належить Індонезії, Китай прощупав грунт для можливих майбутніх домагань. Цей інцидент міг привести до ланцюгової реакції, неприємною для багатьох держав, але завдяки дипломатичним діям Індонезії, що не піддався на провокації, що сталося вдалося звести до конфліктного взаємодії берегових охоронних служб. Проте, інцидент викликав хвилю обурення і обурення в країні, і уряду є над чим замислитися.

Інцидент, що стався міг поставити два цих пункту на різні шальки терезів і спонукав питання: чи варто Індонезії переглянути схему відносин з китайським урядом?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.