Навигация
Реклама
Реклама

Подорож на Нову Землю - розповідь і відгук на сайті СВ-Астур про поїздку на архіпелаг Нова Земля

  1. Подорож на Нову Землю Думка про подорож на Нову Землю виникла у нас давно. Напевно, багато любителів...
  2. Похід по Криму - 22 маршрут
  3. Маршрути: гори - море

Подорож на Нову Землю

Думка про подорож на Нову Землю виникла у нас давно. Напевно, багато любителів мандрівок, дивлячись на карту, мріяли побувати там, але в свідомості більшості наших співгромадян цей архіпелаг асоціюється зі надсекретних військовим об'єктом, наглухо закритим для простих людей. Однак полігон полігоном, але, може, всетаки можна? Тим більше, випробування ядерної зброї вже давно там не проводяться. І ось восени ми вирішили діяти. Ми почали безпосередню підготовку до морської подорожі.

Чому морському? По-перше, в кістяк майбутньої команди увійшли туристи-водники; по-друге, мандрівникам, як ми, шлях через аеропорт селища Белуші Губа (військовий селище на Новій Землі) закритий, і залишався єдиний доступний для нас шлях - по морю. Первісна ідея йти на трьох невеликих вітрильних катамаранах відпала, коли ранньою весною до нашої команди з п'яти чоловік приєднався москвич Ілля з великим парусно-моторних катамараном «Котоярві», побудованим за його власним проектом.

Первісна ідея йти на трьох невеликих вітрильних катамаранах відпала, коли ранньою весною до нашої команди з п'яти чоловік приєднався москвич Ілля з великим парусно-моторних катамараном «Котоярві», побудованим за його власним проектом

Коротенько про катамарані. Його рама зроблена з алюмінієвого сплаву, корпусу - з ПВХ-тканини. Обсяг їх 6,1 куб. м. Довжина судна 8,5 м, ширина - 4,75 м, і, природно, його морехідні якості істотно вище, ніж у невеликих катамаранів типу «Альбатрос», на яких спочатку планувалося здійснити плавання. Вага «Котоярві», правда, значний - понад 900 кг. Вітрильне озброєння - три вітрила: грот 20 кв. м, клівер 17 кв. м і стаксель 6 кв. м. Як допоміжний мотора використовується 4-тактний «Mercury» 9,9 л. с. «Котоярві» має все необхідне, щоб на ньому можна було жити: каюту на 6 осіб, кают-компанії, камбуз.

Їжа та спорядження зберігаються в рундуках, розташованих в кают-компанії і використовуваних як сидіння. Справи складалися добре: була зібрана команда, що вельми нелегка справа - знайти досвідчених людей, які мають майже двома місяцями вільного часу; було судно, яке задовольняє суворим умовам північних морів; нарешті, на наші запити в інстанції (див. с. 1) з приводу відвідування Нової Землі були отримані позитивні відповіді. Весна і початок літа пройшли в підготовці спорядження і остаточному доопрацюванні маршруту. Було вирішено обігнути із заходу на схід Південний острів, пройшовши між ним і Північним островом через протоку Маточкин Шар.

Доїхавши з Москви на поїзді до міста Печори, розташованого на березі однойменної річки, ми приступили до збірки катамарана, що зайняло дві доби. Печора для нас - ідеальний варіант недорогого і зручного способу досягти Баренцева моря. Катамаран в розібраному вигляді та інше обладнання їхали в багажному вагоні нашого ж поїзда, і півгодинна стоянка в Печорі дозволила вивантажити все майно, якого у нас було більше тонни. Час - початок липня, ночі в м Печора і на північ від світлі, і тому ми вирішили йти без тривалих зупинок, змінюючи один одного на вахтах по 2 людини: один вахтовий, інший подвахтенний. Вахтовий веде катамаран, керуючись лоцією Печори і судновий обстановкою, подвахтенний допомагає.

Подвахта і вахта по дві години. Подвахтенний змінює вахтового, а той після вахти йде відпочивати. Плавання по Печорі до Баренцева моря зайняло у нас трохи більше двох діб. Пройшовши морський порт Нарьян-Мар, ми вийшли на морські простори ... Але море нас пустило до себе лише після виснажливої ​​3-денний стоянки (через несприятливу погоду) в Печорської губі - місці вельми непривабливому з точки зору краси і кліматичних умов. Береги її ниці, глибини в ній дуже маленькі, часто менше метра, і навіть на катамарані з його невеликою осадкою неможливо було підійти і висадитися на берег. Від відкритої акваторії Печорська губа відділена острівцями і мілинами, які постійно змінюють своє положення.

Їх більше десятка, і на карті вони позначені як «Гуляєвський Кішка № 1», «Гуляєвський Кішка № 2» і так далі. Але «терпіння - головна чеснота полярника», як говорив Фрітьоф Нансен, і, терпляче зачекавши попутного вітру, ми все ж взяли курс на Нову Землю. Правда, перед цим треба було намацати фарватер між Гуляєвський кішками. Тут нам допомогли хвилі, що розбиваються на мілководді. Так, орієнтуючись по прибою, ми вийшли на простори Баренцева моря. Уже в низов'ях Печори ми відчули холодний подих Льодовитого океану, у відкритому ж морі арктичний клімат дав про себе знати в повній мірі.

У той час, коли Центральна Росія знемагала від аномальної спеки, ми часом продрогалі до кісток під сирими і пронизливими вітрами, які панують над Баренцовим морем. Температура повітря рідко піднімалася вище + 5 ° С, майже завжди були туман і 100% -ва вологість, а часто ще й дощ. В таких умовах все по достоїнству оцінили рівень комфортабельності «Котоярві», без якого наше подорож стало б постійною боротьбою з вогкістю і холодом. До того ж не було потрібно зупинок для сну і приготування їжі.

Хоча, звичайно ж, втома поступово накопичувалася, адже жити семеро (разом з псом Грантом) на площі в кілька квадратних метрів було досить тісно. До слова, найбільше страждав від цього саме Грант і при черговому причалювання, не чекаючи надійного контакту з берегом, стрімголов стрибав з катамарана і тікав у тундру. Плавання від Гуляєвський Котів до Нової Землі зайняло трохи більше доби, було пройдено близько ста миль (1 морська миля = 1 852 м) по відкритому морю. Для капітана «Котоярві» І.Лукомского це теж був перший перехід, пов'язаний з настільки великим видаленням від берегів. Велику частину часу йшли в тумані, який стояв над морем і в ясну погоду.

Майже весь шлях (втім, як і наступні морські переходи) ми йшли під вітрилами, використовуючи мотор в основному при маневруванні в затоках і на Печорі. Вахтовий розклад на море змінилося в порівнянні з тим, що було на річці. Тепер вахту несли 3 людини по 4 години. Утрьох було значно легше управляти катамараном, особливо при змінному вітрі, коли часто доводилося піднімати або прибирати вітрила. Великий плюс при ходінні влітку в високих широтах - відсутність фактично темного часу доби. У липні сонце тут світить і вночі, а це велика підмога при довгих переходах. Полярним днем ​​збивається добовий ритм сну і прийому їжі, але це анітрохи не обтяжує.

За поступового збільшення кількості чайок і люріки - типових мешканців річної Арктики - ми зрозуміли, що довгоочікувана Нова Земля близько. Звичайно, датчик GPS нам і так про це говорив, але куди приємніше бачити не показання приладу, а реальних провісників мети плавання. Нова Земля з'явилася для нас не вузькою смужкою суші на горизонті, а поступово виникли в тумані скелястими берегами. Зайшовши в зручну для стоянки губу Саханіху на самому півдні Нової Землі, ми почали перше знайомство з довгоочікуваними островами. Мрія стала реальністю. Клімат і рослинність на півдні Нової Землі разюче відрізнялися від Большеземельської тундри поблизу гирла Печори.

Тут вже - справжня Арктика з Нета круглий рік снігами, штормовими вітрами і деревами по коліно - і то такі були тільки в одному місці. Вже на наступний день після нашого прибуття почався шторм, температура впала майже до 0 ° С, і три дні довелося чекати, поки заспокоїться море. У підсумку вийшло, що тільки кожен третій день у нас був ходовим через погодні та вітровим умовам. Тут був один з прорахунків: маючи в півтора разу більше бензину, ми за той же самий час змогли б пройти набагато північніше. А чим далі на північ Нової Землі, тим цікавіше.

Вимушені стоянки ми використовували для знайомства з архіпелагом: здійснювали радіальні виходи вздовж узбережжя і в глиб островів, доповнювали свій скромний раціон червоною рибою. Там навіть не рибалка, а, скоріше, просто витягування риби. Особливо радували нас тріска і арктичний голець - благородна червона риба. Як тільки дозволяла погода, ми рухалися далі на північ. В черговий шторм вдало сховалися в затоці Моллера, в «оазисі людського життя» - полярної станції «Малі Кармакули». На станції три житлових будинки, склади, електростанція та інші господарські будівлі та, звичайно ж, майданчик для метеоспостережень.

Вони проводяться щодня кожні три години, круглий рік і в будь-яку погоду. А вона тут і влітку особливо не балує, взимку ж, за розповідями полярників - працівників станції, під час заметілі швидкість вітру досягає 50 м / с. Полярники дуже радо зустріли нас, провели екскурсію по метеостанції, звозили на всюдиході до гірських озер, запросили в баньку ... Але головне, що запам'яталося на станції - приємне і цікаве спілкування, привітність і щирість - то, чого так бракує в великих містах. Нас зустріли, як давніх друзів, хоча бачили вперше. Чим далі на північ, тим вищими стають гори, і тим ближче вони підходять до узбережжя.

Новоземельского гори є свого роду Заполярний або Арктичним Уралом, продовженням Уральських гір. Цікаво, що мис Фліссінгскій на північному сході Нової Землі є самою східною точкою Європи. Правда, щоб я міг оглядати арктичного продовження Уралу вдається не так часто. Зайшовши в губу Грибова на півночі Південного острова в повному тумані, ми тільки через кілька годин, коли трохи розвиднілося, побачили гори, впритул підходять до узбережжя. На жаль, управління полігону не дозволило нам пройти через красивий протоку Маточкин Шар - перлину архіпелагу. Тоді вирішили йти вздовж західного берега Нової Землі на північ, за Маточкин Шар, до Північного острова.

Кульмінацією подорожі після майже добового переходу з губи Грибовій стала стоянка в губі Південна Сульменевой на Північному острові. Тут до моря виходить мову льодовика Гучний, утворюючи крижаний бар'єр. Північний острів - найбільший в Новоземельском архіпелазі, гори на ньому досягають найбільшої висоти (1547 м поблизу затоки Норденшельда), сильно розвинене заледеніння - площа льодовиків більше 25 тис. Кв. км, причому на площі 20 тис. кв. км - суцільний льодовик, найбільший в Россіі.По мови одного з льодовиків ми піднялися в гори, зробивши невелику радіалку. Але сонце, радісно підморгнувши в перший день стоянки в бухті, сховалося в молоці, яке огорнуло і гори.

Льодовики на Новій Землі помітно відступили в порівнянні з тим, що, судячи по картах, було в середині 20 століття. У нашому випадку - на 500 м. Після себе льодовик залишає моренні пагорби, що представляють нагромадження каменів і глини ... Зими на Новій Землі не дуже морозні, але відрізняються сильними вітрами і хуртовинами. Ураганні вітри, несучи кристалики льоду, знищують на височинах рослинний покрив, утворюючи неживий пейзаж. Вони ж в розпадках струмків і в долинах річок, захищених горами, досвідчене замети товщиною в кілька метрів, які не встигають стаивать протягом короткого літа.

Іноді в горах - в маленьких долинах, захищених від вітру - зустрічаються своєрідні оазиси, рослинність в яких значно багатшими і характерна для більш південних районів. Влітку льодовики і снежники інтенсивно тануть, даючи початок коротким, але повноводним річках. Річки Нової Землі мають гірський і полугорний характер, рясніють порогами і водоспадами і ще чекають своїх первопроходцев- «водників». Йдучи вздовж узбережжя архіпелагу, потрібно заздалегідь планувати ймовірні місця стоянок і укриттів, так як шторм може початися досить швидко, а берега в більшості скласти і неприступні.

На стоянках доводиться постійно бути напоготові і чергувати, оскільки білі ведмеді в Арктиці - звичайне явище, і можуть бути досить небезпечні. У цьому ми самі переконалися, коли мало не нарвалися на серйозний ремонт катамарана через ведмедя, який, користуючись негодою і втратою нами пильності, вже став забиратися на судно. Крім ведмедів, на Новій Землі живуть північні олені, песці, мільйони птахів. Пташині базари тут - одні з найбільших в Арктиці. Був також цікавий випадок, коли на одній із стоянок біля занедбаної бази геологів до нас прийшли напівдикі собаки.

Волохатий чорний пес цілий день охороняв наш табір (за «винагороду», звичайно), і цим доставляв великий душевний дискомфорт нашому Гранту. В одній з бійок пси перекинули обідній стіл, ніж добули з нього собі їжі, залишивши нас без обіду. Зворотний шлях пролягав також уздовж західного узбережжя Нової Землі. Але кожен раз ми зупинялися в новому місці, в новій бухті, і не було відчуття, що йшли по вже знайомих місцях. Кожна стоянка була по-своєму незвичайна і красива.

Коли плавання закінчилося, всі учасники визнали, що цей похід був найбільше запам'ятався в їх житті. Нова Земля величезна, її протяжність з півдня на північ майже тисяча кілометрів. Це свого роду «Русский Шпіцберген», фактично зовсім невідомий мандрівникам. Велика кількість фіордів, небесно-блакитні язики льодовиків, що спускаються до моря і народжують айсберги, тундрові простори і багато іншого - все це дуже привабливо для людей, що цінують північну природу. Нова Земля - ​​така далека і в той же час цілком досяжна, як ми переконалися на своєму досвіді.

Стаття опублікована в газеті «Вільний вітер», на нашому сайті публікується з дозволу редакції. Сайт газети http://veter.turizm.ru/


фото природи

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

Однак полігон полігоном, але, може, всетаки можна?
Чому морському?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.