Навигация
Реклама
Реклама

потопаючий ОСТРОВА

Місцеві жителі будують стінку на узбережжі, сподіваючись, що вона захистить землю від океану.

Найбільший з островів архіпелагу Тувалу - Фунафуті, вид з повітря.

<

>

Тувалу - невеликий архіпелаг в Тихому океані. Загальна площа дев'яти острівців - 26 квадратних кілометрів, населення на середину 2003 року - 11 305 чоловік. До отримання незалежності в 1978 році ця британська колонія називалася островами Елліс. Нинішню назву означає "вісімка" і вказує на число населених островів архіпелагу (найпівденніший острів, атол Ніулакіта, не має постійного населення). Населення живе в основному риболовлею і отхожими промислами (так, близько тисячі громадян Тувалу добувають фосфати на острові Науру). Важлива складова національного бюджету - продаж поштових марок. А з 2000 року у остров'ян додалася нова, несподівана стаття доходів: Інтернет. Міжнародна комісія, яка розподіляє так звані доменні імена в Інтернеті, як правило дволітерні поєднання, якими закінчуються адреси сайтів і електронної пошти, привласнила державі Тувалу домен tv (у Росії, наприклад, це ru, у України - ua). Кожній телекомпанії світу приємно мати адресу, що закінчується на tv, а за реєстрацію і підтримку адреси доводиться платити, тому на Тувалу потекли гроші. Тепер середній щорічний дохід остров'янина - близько 720 американських доларів.

Але головна біда остров'ян не в мізерності, а в плоскому рельєфі їх землі. Найвища точка островів підноситься над рівнем моря на 5 метрів, а більша частина території виступає з моря не більше ніж на 2 метри. Тим часом в особливо сильний приплив (а такі припливи трапляються двічі на місяць) рівень океану може піднятися на 2 метри. Якщо з великим припливом співпаде шторм, висота хвиль перевищує 3 метри. Якщо двадцять років тому повені на острові траплялися, як правило, раз на рік - в лютому, коли Тихий океан штормить, то зараз - майже щомісяця. Справа в тому, що в результаті діяльності людини, спалювання викопного палива температура Землі підвищується, тане лід. Підвищилася і температура океану, а вода, як і майже всі тіла, від нагрівання розширюється. За останні сто років рівень океану, за різними оцінками, піднявся на 10 - 25 сантиметрів. Про своє майбутнє замислюються не тільки жителі далеких островів, а й голландці, адже велика частина їх країни лежить нижче рівня моря. У сильні шторми може заливати і Новий Орлеан (США).

На конференції в Кіото 1997 року, присвяченій заходам проти глобального потепління (див. "Наука і життя" № 5, 2004р. ), Прем'єр-міністр Тувалу висловив серйозне побоювання, що його народ стане першою жертвою глобального потепління. Наступні кандидати на повне зникнення під хвилями океану - атол Кірібаті і Мальдівські острови. Сорок три острови, що знаходяться в різних океанах, утворили Союз малих острівних держав. Союз вимагає від промислово розвинених країн, які викидають в атмосферу масу парникових газів, грошових компенсацій. Деякі острови, якщо такі репарації вдасться отримати, мають намір оточити себе дамбами. Зараз рівень океану піднімається на півсантиметра на рік. Скільки часу залишилося Тувалу до повного занурення - 50 або 100 років?

Але вже зараз життя остров'ян утруднена. Солона океанська вода проникає в підземні водоносні пласти, і прісна вода стала солоноватой. На острові побудований опріснювальний завод, збираються побудувати ще один. У будь-який викопаній ямі, якщо вона глибше 50 сантиметрів, з'являється солона вода.

Як говориться у рекламі одного турагентства, що продає путівки на Тувалу, "поспішіть побачити ці чарівні острова, так як через кілька років їх можна буде відвідати, тільки одягнувши акваланг".

Ілюстрація "Найбільший з островів архіпелагу Тувалу - Фунафуті, вид з повітря".
Єдиний аеродром держави з єдиною злітно-посадковою смугою (на передньому плані), побудований американцями під час Другої світової війни. Грунт для цього брали із завищеною талією, що тепер посилює ерозію берегів під ударами прибою.

Скільки часу залишилося Тувалу до повного занурення - 50 або 100 років?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.