Навигация
Реклама
Реклама

Шукач | Природний парк «Валаамського архіпелагу»

Оцінка: 0/0 учасників / 0 рекомендації / (+0) (-0) якість

У північній частині Ладозького озера розташована група островів, яка утворює Валаамського архіпелагу, що є природним парком.

Природний парк «Валаамського архіпелагу» створений 24 травня 1999 року. До складу Природного парку входять о.Валаам, прилеглі до нього невеликі острови, а також острови Баєва, Хрестові, о.Палінсарі (Голий), о.Маячний (Малий).

Зовнішня межа парку проходить на відстані 2-х кілометрів від зазначених островів. Загальна площа Природного парку становить 261 кв.км, в тому числі 36 кв.км - площа островів, 225 кв.км - прилегла акваторія.

Природа Валаама і зараз прекрасна і незвичайна. Тут могутні сосни і ялини ростуть прямо на скелях, які на десятки метрів підняті над водою, через що берег часом виглядає неприступною фортецею. В інших місцях, навпаки, скелі йдуть під воду дуже полого і бувають випрасувані льодом до стану «баранячих лобів». Нерідко зустрічаються і просто завалуненние ділянки або прекрасні піщані пляжі.

На багатьох островах звичні оку сосни, ялини, берези несподівано доповнюються гаями і алеями з дуба, ялиці, модрини, кедра і багатьох інших порід, привезених колись ченцями з різних районів країни. Всі ці посадки мають досить пристойний вік - до 100 - 150 років, а то і більше, що створює враження якогось ботанічного оазису на суворих північних скелях. Картину доповнюють створені ченцями сади, особливо прекрасні в пору цвітіння і плодоношення.

Назва "Валаам" неоднозначно. Найчастіше цим словом позначається острів, але так само називають і цілий архіпелаг з півсотні островів і розташований тут селище. Острів Валаам знаходиться в північній частині Ладозького озера, найбільшого в Європі, в 40 км від його берегів. Площа острова 2845 гa, а всього архіпелагу - 3600 гa. Впритул до нього розташований острів Скитський. Він невеликий - 277 га. Це другий за величиною острів в архіпелазі. Багато тут і зовсім маленьких островів по кілька десятків гектарів, і зовсім крихітних - площею менше гектара.

Навколо острова в безпосередній близькості від нього розташовані невеликі групи острівців. На заході це Никонівський острова, на південному сході - Ємельянова, або Оборонні, на сході - Кам'яні, на півночі - Федоровські і Монастирські. Від північно-східного кута Валаама, що носить назву Чорний ніс, в східному напрямку йдуть групи найбільш віддалених Баєвська і Хрестових островів

Багато островів архіпелагу мають по два і більше назв. Так, острів Святої в різний час називався Високим, Старим Валаама, Угрюмим, яблуневий; Предтеченський - Монашенскім, Сернічаном; Дивний - Дівочим. Деякі острови носять дуже незвичайні назви: Пень, Козел, Крюк, Кабак, Мудрований, Цибулевий, Житній, Спогадів. У частині островів назви устоялися, друга ж на різних картах позначаються по-різному. Зокрема, нерідко можна зустріти фінські найменування, які є перекладом більш ранніх російських назв.

Найбільш ймовірне значення слова «Валаам» - висока земля. Дійсно, архіпелаг являє собою як би модель гірської країни, в якій є і свої вершини, і стрімкі обриви, і своєрідні ущелини, і окремі плато. Все це говорить про сильну розчленованість рельєфу, проте абсолютні позначки тут порівняно невеликі. Найвищим в архіпелазі є невеликий, площею один квадратний кілометр, острів Лембос з групи Баєвська островів. Висота його 58,2 м. Острів Скитський піднімається до 51,8 м, а висота Валаама не перевищує 42 м. Зате під воду окремі берегові обриви йдуть на глибину до 200 м.

На Валаамі десять внутрішніх озер. Найбільше з них, Сісяярві, виключно мальовниче. Його береги порізані довгими вузькими затоками типу фіордів і в багатьох місцях є прямовисні скелі висотою 20-30 м, розчленовані тріщинами на окремі великі блоки. Це озеро трьома короткими протоками з'єднується з Ладога. Площа його 80,5 га, максимальна глибина - 10,5 м. Інші озера значно менше за розмірами і глибині. Частина з них являє собою типові карельські ламбушки. Видовий склад риби в озерах не відрізняється особливою різноманітністю, але тут є чотири види - лин, карась, краснопірка, густера - характерні для більш південних районів.

Кліматичні умови Валаама багато в чому визначаються впливом Ладозького озера. Зима м'яка - середня температура лютого складала мінус 8,6 градусів, літо відносно тепле, однак, як свідчать старі монастирські джерела, «сильних жаров буває дуже небагато». Навесні і восени на островах часті тумани. Втім, і влітку, по заході сонця, повітря від оточуючих вод незабаром охолоджується і вогкість ночей буває чутлива - ці давні спостереження достовірні і в наші дні. Вітри дмуть часто і бувають настільки сильні. Однак для рослин клімат Валаама, в порівнянні c материковим, виявляється більш сприятливим, завдяки чому тут ростуть багато рідкісних видів трав і дерев, включаючи плодові культури.

Валаам славиться і численними історико-архітектурними пам'ятками, зобов'язаними своєю появою багатовіковому існування на островах чоловічого Спасо-Преображенського монастиря. У різних місцях були побудовані скити, які з'єднувалися хорошими «їздовими» і пішохідними дорогами. Багато з скитів самі по собі уявляли прекрасні архітектурні ансамблі, тонко вписуються в навколишні ландшафти.

Вдале поєднання унікальної природи і різноманітних пам'яток історії привертає на Валаам велика кількість паломників і просто допитливих людей. Чи не втратив Валаам привабливості і в наші дні. Більш того, інтерес до нього постійно зростає.

джерело:

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.