Навигация
Реклама
Реклама

Валаам: острів Преображення

  1. Монастир: центральна садиба, скити і подвір'я
  2. Змінна доля Валаама
  3. серце обителі
  4. острів тиші
  5. феноменальна природа
  6. Як дістатися
  7. закликає острів

«Пригадується слово, сказане нам схимником о. Сисоєм, в скиту Коневского, неусвідомлене тоді, тепер, для мене, розкрилося: "Дай вам Господь отримати те, за чим приїхали". Тоді подумалося - а за що ми приїхали? Так приїхали, ні за чим ... проїхатися. І ось визначилося, що - за чимось, що було треба, що стало метою і змістом усього життя, що поглинуло, закрило життя, - наше життя ». З цими словами письменника Івана Шмельова погодиться більшість тих, хто коли-небудь приїжджав на Валаам. Про острів тиші та молитви розповідає Євгенія Новосельцева.

Історія, природа і мистецтво - три потужні виховні сили в нашому суспільстві. На Валаамі вони з'єднані з надзвичайною міцністю.

Д. С. Лихачов

Є місця, які дивують, вражають або просто не залишають байдужими більшість їх відвідувачів. Є й такі дивовижні місця, які перетворюють душу, залишаючи в ній глибокий слід. У такі куточки нашої планети хочеться повернутися знову і знову, вони немов манять до себе здивованого людини. І це є дивовижною таємницею. Одним з таких місць, на мій погляд, є острів Валаам, який недарма монастирський гімн називає дивним.

Сьогодні Валаамського Спасо-Преображенський ставропігійний монастир відзначає один з храмових свят свого головного храму - день преподобних Сергія і Германа Валаамських. Центральний собор обителі розташований на горі Фавор. На Русі існувала благочестива традиція називати географічні пункти по аналогії зі Святою землею, щоб і на батьківщині були місця, які б нагадували про земне життя Христа. Поряд з Троїце-Сергієвої лаврою, Новим Єрусалимом на Істрі, Соловками, Валаам не став винятком: тут мандрівник, не виїжджаючи з Росії, може зійти на вершину гори Сіон, щоб відвідати храм, побудований за подобою храму Гробу Господнього, пройти через потік Кедрон до Гефсиманському саду, побувати в Іосафатову долині ...

«Пригадується слово, сказане нам схимником о

Спасо-Преображенський собор

Монастир: центральна садиба, скити і подвір'я

Монастир має складну структуру. Головний собор, основний корпус гуртожитків обителі, господарські будівлі розташовані в Центральній садибі острова Валаам, що дав назву всьому архіпелагу. За островам розкидані численні скити. Саме слово скит походить від назви пустелі в Північній Африці Шиїт. Це форма чернечого життя, більш відокремлена, ніж загальножительні, коли ченці живуть по кілька чоловік (існує ще відлюдницьке форма життя, на Валаамі ще в XIX столітті вона була, тепер уже немає). До революції на Валаамі було 13 скитів, зараз після радянського 50-річного запустіння відновлено 9 з них і побудований один новий.

До революції на Валаамі було 13 скитів, зараз після радянського 50-річного запустіння відновлено 9 з них і побудований один новий

Гетсиманський скит

Всехсвятский, Предтеченський, Коневский і Святоостровскій скити були побудовані для ченців подвижницького життя. Раніше і статут їх був більш суворий, ніж в Центральній садибі, а зараз у всьому монастирі він однаковий. Сергієвський і Германовський скити пов'язані з господарською діяльністю монастиря: вони були побудовані в місцях, де знаходилися каменоломні і йшла видобуток червоного і сірого граніту. Є на острові також Воскресенський і Гефсиманський скити, які свідчать про місця, пов'язані з земним життям Спасителя. Свято-Володимирський скит був побудований останнім як патріарша резиденція (Валаамського монастиря відноситься до типу ставропігійних, підпорядковується не єпархії, а безпосередньо Патріархові).

Свято-Володимирський скит

Гості острова, навіть паломники, не можуть відвідати всі скити: далеко не всі відкриті мандрівникам. Предтеченський закритий для всіх, Всехсвятский відкриває свої двері лише раз на рік на престольне свято, Святоостровскій відвідують деякі паломницькі групи, Воскресенський оглядають майже все прибувають групи. На материку в Сортавале, Приозерськ, Петербурзі, Москві і навіть в Сочі відкриті подвір'я монастиря.

Воскресенський скит

Змінна доля Валаама

Існують різні точки зору про походження топоніма Валаам. Але все ж більшість вчених сходяться на думці, що назва архіпелагу пов'язано з фіно-угорським топонімом Valamo, де valo - це «світло», «клятва», або з фінським valаа - «відливати з металу», згодом під впливом біблійної традиції ця назва трансформувалося за співзвучністю з ім'ям старозавітного віщуна Валаама.

Час заснування обителі залишається історичної загадкою. Серед істориків популярні дві точки зору. Відповідно до першої з них, монастир був створений за часів Хрещення Русі - X-XI ст., Друга група вчених вважає, що це сталося пізніше - в XIV в. Може бути, ми вже й не дізнаємося, в якому столітті це сталося, але зате у істориків є впевненість, хто саме заснував монастир - преподобні Сергій і Герман, вихідці «від східних країн», як сказано в літописах. Найімовірніше, малася на увазі Греція, тобто святі були греками або переселенцями з цієї країни.

Найімовірніше, малася на увазі Греція, тобто святі були греками або переселенцями з цієї країни

У літописних джерелах збереглася влучна фраза про історію острова і обителі: «Змінні доля Валаама». І це є абсолютною правдою. Сьогодні ми мало знаємо про середньовічної історії обителі в першу чергу через те, що монастир не раз був зруйнований і спалений дощенту сусідами-шведами. Ченці не хотіли брати в руки зброю і брали мученицьку смерть. Але, як птах Фенікс, обитель багаторазово повставала з попелу.

Тебе не раз спустошувала
Натовп шалених ворогів;
Але ти лише мужність являла
Серед всіх поневірянь і тривог,

І після довгих випробувань,
Спустошень і боротьби,
Як володар своїх бажань,
У всій красі з'явилася ти! -

Смиренних ченців обитель!
Притулок трудящих рабів,
У духовний світ путівник,
Від сили вражі покрив!

(З монастирського гімну)

Через шведських спустошливих набігів на Валаамі не збереглося середньовічних споруд, а найбільш ранні архітектурні споруди відносяться до XVIII століття, дві з яких зустрічають мандрівників вже на причалі - Благовіщенська каплиця і каретний-стаєнний будинок.

Раніше паломники добиралися на острів з б про льшим труднощами, ніж зараз, не всі допливали (Ладога відома норовливим характером і по-справжньому морськими штормами). Ступивши на землю, щасливі Валаамские гості служили в Благовіщенській каплиці подячний молебень, а з каретний-конюшенного будинку їх речі послушники піднімали вгору, до готелю і собору. Зараз в будівлі Каретний-конюшенного будинку розташовується валаамський музей.

серце обителі

Безліч валаамских храмів і каплиць стоїть на піднесених місцях, і щоб до них дістатися, потрібно зробити деяке зусилля. Пройшовши від причалу шлях в 66 ступенів на тридцятиметрову гору Фавор, гості монастиря можуть оцінити прекрасний вид на Спасо-Преображенський собор, головний монастирський храм.

Собор вражає своєю величчю. Висота дзвіниці - 73 м, в куполі - 42 м (аналогічна висота шпиля петербурзького Адміралтейства).

Свій сучасний вигляд він придбав до 1896 року. Дивно, що собор зводили монахи своїми силами, будівництвом керували три професійних архітектора - А. Я. Сілін, Г. І. Карпов, Н. Д. Прокоф'єв.

Стиль, в якому побудований храм, поєднує в собі два основних напрямки російської храмової архітектури другої половини XIX століття - візантійське і російське. І інтер'єр храму також поєднує аналогічну еклектику: нижній храм, освячений на честь преподобних Сергія і Германа (престольні свята 11 липня й 24 вересня), є по стилю грецьким, верхній (Преображенський) - російським.

І інтер'єр храму також поєднує аналогічну еклектику: нижній храм, освячений на честь преподобних Сергія і Германа (престольні свята 11 липня й 24 вересня), є по стилю грецьким, верхній (Преображенський) - російським

острів тиші

Один з оплотів російського православ'я розташований в дивовижній природному середовищу ... Є щось в самому її характері заспокійливо душу, вона нібито ілюструє слова Лермонтова про те, як «пустеля спостерігає Богу». «В обителі глуха тиша: дрімає Валаам під заколисливий шепіт сосен, під сплески Ладоги; а тут чи не тиша, а глухо і глибше тиші: спокій », - писав про свої відчуття після поїздки на острів І. С. Шмельов.

Валаам - таємничий острів Божественної тиші. Подорожуючи по багатих природних красот, відвідуючи храми, скити, валаамський мандрівник, будь то паломник або навіть простий турист, відчуває: це незвичайне місце, тут є щось особливе, часом важко виразність в словах. Один екскурсовод розповідав про свої переживання, що на острові дійсно входиш в таємницю Великої Суботи, коли «мовчить всяка плоть людська».

Один екскурсовод розповідав про свої переживання, що на острові дійсно входиш в таємницю Великої Суботи, коли «мовчить всяка плоть людська»

феноменальна природа

Д. І. Менделєєв, здійснюючи подорож по «Північному Афону», справедливо зазначив, що характер Валаамской природи є феноменальним. На сьогоднішній день природні особливості островів добре вивчені. Їх площа становить 36 кв. км, а на частку головного острова, що дає назву всьому архіпелагу, припадає приблизно 2/3 - 28 кв. км. Щорічно Валаам відвідують 100 тисяч мандрівників, з яких приблизно 10% є паломниками, інші - туристи. Для природи острова така велика кількість приїжджаючих часом є непосильним навантаженням. Охороною «феноменальною природи» «чудових островів» займається Валаамського лісництво і створений в 1999 р урядом Карелії Природний парк.

Острови архіпелагу мають тектонічне походження, вони сформувалися на місці зустрічі двох гігантських геологічних структур - з півночі Балтійського кристалічного щита і з півдня Російської платформи. Підйом магми в районі розлому на поверхню і впровадження її в земну кору привели до утворення интрузии (від латинського intrusus - «виштовхнути») - дугоподібної височини, що тягнеться по дну північній Ладоги із заходу на схід. Її вершиною і є Валаамського архіпелагу.

На островах архіпелагу зустрічається 500 видів вищих судинних рослин і понад 200 видів лишайників, що становить 45% від загальної кількості видів флори Карелії. За своїм географічним положенням Валаам лежить на самому кордоні підзони південної тайги, і на його території відбувається стик ареалів проживання рослин різних кліматичних зон. Рельєф островів нерівномірний, і на островах зустрічається не тільки лісова і скельна флора, але також водна, лугова і прибережна. 80% території острова займає ліс, який, між іншим, дуже багатий на гриби - їх тут не менше 700 видів.

Тваринний світ архіпелагу не так різноманітний, як рослинний. Цікавий факт: на Валаамі майже не водяться хижаки. Взимку по льоду на острови зрідка заходять вовки і рисі, а постійно живуть тільки лисиці, куниці і горностаї. Найбільшим мешканцем островів є лось. Але, на жаль, архіпелаг може прогодувати лише 3-4 дорослі особини, а їх кількість деколи досягає 50, тому співробітникам лісгоспу доводиться щорічно їх відстрілювати. Дуже багатий світ валаамских птахів: вченими відзначено 222 види, з яких гніздяться тільки 120.

Самим екзотичним мешканцем «чудових островів», занесеним до Червоної книги Росії, є ладожская кільчаста нерпа - різновид прісноводного тюленя. Подібні їй види збереглися на Землі тільки в двох озерах - на Байкалі і в фінському озері Сайма. На Валаамі нерпи облюбували плоскі, що лежать на північно-східній частині архіпелагу Хрестові острова, тут у неї релаксаційні залежкі (вона відпочиває після полювання) і великий вибір харчування: в водах Ладоги поблизу Валаама зустрічається 58 видів риб.

На Валаамі нерпи облюбували плоскі, що лежать на північно-східній частині архіпелагу Хрестові острова, тут у неї релаксаційні залежкі (вона відпочиває після полювання) і великий вибір харчування: в водах Ладоги поблизу Валаама зустрічається 58 видів риб

Ладозьке озеро, що омиває острова архіпелагу, - одне з 253 великих озер світу, найбільший прісноводний водойму Європи. Його площа - 18 тис. Кв. км - порівнянна з площею Ізраїлю. Один вчений, говорячи про Ладозі, приводив цікавий образ: якщо все людство разом опуститься в озеро, рівень води підніметься всього-то лише на 3 см. Саме Ладозьке озеро впливає на клімат, згладжуючи сезонні прояви. Величезні маси води повільно нагріваються і повільно остигають, що призводить до затримки пір року приблизно на 14-15 днів. Взимку на архіпелазі не холодно (середня температура найхолоднішого місяця - лютого - 8 градусів морозу), а влітку - не жарко (середня температура - всього 17-18 градусів).

Взимку на архіпелазі не холодно (середня температура найхолоднішого місяця - лютого - 8 градусів морозу), а влітку - не жарко (середня температура - всього 17-18 градусів)

Як дістатися

Навігація на Валаам триває з травня по вересень. Маршрути і програми подорожей по острову можна вибрати на будь-який смак. Туристи зазвичай припливають на теплоходах на півдня або на один день, відвідують одну-дві тривалі екскурсії. Паломницькі поїздки найчастіше тривають від трьох днів. Є свої програми для тих, хто хоче безкоштовно попрацювати на благо обителі - для ників і волонтерів. Поле діяльності в монастирі широко: сади, городи, допомога в готелях. До революції братія налічувала 1000 осіб, зараз - більше ніж в 4 рази менше, тому своїми силами чернецтву зараз важко впоратися.

Паломники і волонтери добираються в основному на малому флоті ( «метеори» - теплоходах на підводних крилах або теплоходах типу «ОМ»). При бажанні на острів можна припливти ні з паломницької групою, а своїм ходом з Приозерска або Сортавали. Обрана програма перебування та вид транспорту впливає на вартість поїздки.

Обрана програма перебування та вид транспорту впливає на вартість поїздки

закликає острів

У дореволюційний час на острів любили приїжджати представники творчої інтелігенції: художники (І.Шишкін, Джогін, Гіне, Васильєв, О.Куїнджі, П. Балашов, Н.Рерих), письменники (М. Лєсков, А.Дюма, И.Шмелев, Б.Зайцев), поети (Ф. Тютчев, Н.Апухтін), композитори (А.Глазунов, П.Чайковський), Д. Менделєєв, філософ В. Соловйов, В.Немирович-Данченко (популярний публіцист, рідний брат засновника МХАТу) і багато інших. Також відомо, що Валаам відвідували деякі церковні діячі (свт. Ігнатій Брянчанінов, Патріарх Алексій II), царі і представники династії Романових (Олександр I, Олександр II з сім'єю, Великий князь Дмитро Костянтинович - онук імператора Миколи I, Олександр III і інші). І для багатьох мандрівників Валаамського паломництво ставала подією, що перевернув життя, хоча його зміст відкривався часом не відразу.

Так, наприклад, І. С. Шмельов багато в чому завдяки відвідуванню «чудового острова» вибрав для себе письменницький шлях: «Чи думав я тоді, у лісовій каплиці, що все це якось відгукнеться в життя, як-то в неї увіллється і визначиться? І ось, визначилося. Пов'язав мене Валаам з собою. Пригадується слово, сказане нам схимником о. Сисоєм, в скиту Коневского, неусвідомлене тоді, тепер, для мене, розкрилося: «Дай вам Господь отримати те, за чим приїхали». Тоді подумалося - а за що ми приїхали? Так приїхали, ні за чим ... проїхатися. І ось, визначилося, що - за чимось, що було треба, що стало метою і змістом усього життя, що поглинуло, закрило життя, - наше життя ».

Всехсвятский скит

Всехсвятский скит

Коневский скит

Коневский скит

Смоленський скит

Євгенія Новосельцева
Фото екскурсоводів Ольги Паутова,
Данила Колесникова, Кирила Блінова

Тоді подумалося - а за що ми приїхали?
Тоді подумалося - а за що ми приїхали?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.