Навигация
Реклама
Реклама

«Арктика» пішла на утилізацію

Легендарний радянський атомний криголам «Арктика», першим в світі з надводних кораблів досяг Північного полюса, замість почесного місця в музеї в Кронштадті чекає перший етап утилізації - демонтаж ядерного реактора. Далі - розпил на металобрухт, ідея з криголамом-музеєм забута. Легендарний радянський атомний криголам «Арктика», першим в світі з надводних кораблів досяг Північного полюса, замість почесного місця в музеї в Кронштадті чекає перший етап утилізації - демонтаж ядерного реактора

Abarinov / Wikipedia / Public domain

5 лютого «Росатом» вибере підрядника, який демонтує серце «Арктики» - атомну парогенеруючі установку і відправить її на кладовищі реакторних відсіків в мурманському селищі Сайда-Губа. Початкова ціна маніпуляції - 923 млн рублів.

Спущений на воду в 1972 році в Ленінграді «Арктика» - другий в світі атомний криголам після знаменитого «Леніна». Судно велетенських розмірів (водотоннажність «Арктики» близько 23 тисяч тонн, довжина - 148 метрів, а ширина - 30 метрів) володіє як мінімум трьома рекордами. У серпні 1977 року воно першим в історії у вільному плаванні досягло Північного полюса, першим провело більше року в автономному плаванні, а за 30 років роботи пройшло в льодах більше 1,2 мільйона миль.

Ось уже 10 років «Арктика» стоїть біля причалу в Мурманську. Свій можливо останній похід вона зробить до кінця 2018 року - оголошений конкурс на першу частину утилізації криголама.

К1 жовтня 2018 року, згідно з техзаданию, повинна бути актуалізована конструкторська документація. До 1 листопада підготують місце на судноремонтному заводі «Нерпа» в місті Снєжногорськ Мурманської області, а до 30 листопада туди приженуть і сам криголам. У 2019 почнеться демонтаж обладнання реакторів, баків железоводной захисту та іншого радіаційно небезпечного технічного оснащення. Відтак до 30 листопада 2019 року судно має бути передано ФГУП «Атомфлот», але вже без категорії радіаційного джерела - а як цілком безпечний об'єкт, працювати з яким можна без спеціальної ліцензії.

Про подальшу долю судна можна судити по молодшому братові «Арктики» - криголаму «Сибір», також побудованому за проектом 10520. Він першим в історії атомного цивільного флоту почав проходити процедуру утилізації з видаленням реакторної установки з корпусу в 2016 році. Як раніше заявляли в «Атомфлот», наступний етап утилізації - реалізація криголама на металобрухт. Вага криголамів цього проекту перевищує 20 тисяч тонн, і виручка підприємства від продажу може скласти близько 100-150 млн рублів.

Альтернативою утилізації могло б стати перетворення судна в плавучий музей, «живий експонат», що розповідає про досягнення країни в освоєнні північних широт. Причальну стінку для криголама, який повинен був стати плавучим філією Музею Арктики і Антарктики, ще в 2014 році обіцяв губернатор Георгій Полтавченко .

У 2015 році віце-прем'єр Дмитро Рогозін навіть дав доручення опрацювати фінансово-економічне обґрунтування перетворення «Арктики» в музейний центр арктичних технологій. Криголам планувалося перегнати в Кронштадт і поставити до острова Котлін. На криголамі пропонувалося створити тренувальний центр підготовки фахівців для роботи в арктичній зоні. Усередині атомохода планувалося виставити експонати, об'єднані темою арктичних мореплавань. А з борта криголама повинен був відкриватися чудовий вид на Кронштадтський собор. Переобладнання судна і його доставку з Мурманська тоді планували профінансувати з коштів, виділених на його утилізацію за програмою «Ядерна та радіаційна безпека», - 2,2 млрд рублів.

Очікувалося, що судно може прибути в Кронштадт вже влітку 2016 року. Щорічно витрати на його обслуговування оцінювалися в 60-80 млн рублів, які планувалося покривати за рахунок продажу квитків. Однак в тому ж році голова Полярної комісії Російського географічного товариства Віктор Боярський з сумом розповів «Фонтанці» про те, що ідея музею на «Арктиці» заморожена - фінансування знайти не вдалося . А на острові Котлін планується тепер створити парк «Патріот» .

Як повідомили «Фонтанці» в прес-службі Об'єднаної суднобудівної корпорації (ОСК), до якої відноситься судноремонтний завод «Нерпа», де будуть розбирати криголам, ніяких переговорів з приводу створення музею на «Арктиці» (і відповідно, підготовчих робіт) з «Росатомом »не ведеться.

Павло Пугач, відповідальний секретар міжвідомчої комісії з морського спадщини Морської колегії при уряді Російської Федерації, розповів «Фонтанці», що про проект перегону «Арктики» давно нічого не чути. Нічого нового про нього не можуть сказати і в адміністрації Кронштадтського району.

Як повідомив «Фонтанці» Боярський, Мінекономрозвитку зняло з порядку питання про передачу криголама в музей. Але шанс врятувати «Арктику» ще є.

- Після демонтажу реактора «Арктика» перетвориться в невинне плавзасіб, яке може прийняти на баланс будь-яка організація. З реактором його ніхто б не взяв, - зазначив Боярський.

Процедура по демонтажу досить довга, і в цей час можна шукати фінансування.

- Демонтаж реактора - це довга процедура, рік-півтора, після яких вирішиться доля криголама - або на утилізацію, або в музей. На жаль, змінився глава «Росатома», інші чиновники, і тепер новому складу треба заново «садити» цю ідею в голову. Час поки є.

Боярський запевнив, що готовий особисто підключитися до цієї роботи. У «Атомфлот» пообіцяли відповісти на запит про подальшу долю «Арктики» до кінця тижня.

Ілля Казаков, «Фонтанка.ру»

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.