Навигация
Реклама
Реклама

Ненецький округ: тваринний світ арктичного краю

природа НАО

Крижані вітру, багаторічна мерзлота, мінлива погода і вічно хвилюється північне море - невід'ємні супутники Ненецького округу і прилеглої до нього тундри (ріс Крижані вітру, багаторічна мерзлота, мінлива погода і вічно хвилюється північне море - невід'ємні супутники Ненецького округу і прилеглої до нього тундри (ріс.0) - наклали свій відбиток на тваринний і рослинний світ цього регіону, залишивши виживати його найвитриваліших представників. Для цієї місцевості найбільше характерні мешканці тундри і лісотундри, зустрічаються тайгові тварини і жителі арктичних пустель. Ненецькому клімату властиві довгі (до 220-240 днів) зими і низькі середньорічні температури, почасти завдяки яким на цій території збереглися рідкісні та зникаючі види північних тварин.

Наземні ссавці - мирні і хижі Наземні ссавці - мирні і хижі

За відомостями вчених в НАО живе 31 різновид ссавців, що живуть на землі. Переважна більшість з них - гризуни, серед яких частіше за інших зустрічаються полівки і лемінги (рис.1) - представники підродини Хомякова із загону ЩУРОВІ, на вигляд схожі на помісь хом'яків і мишей. У них короткі лапи і маленькі вуха, заховані в густому строкатому або сірувато-коричневому хутрі. Гризуни, що живуть в НАО, вважають за краще створювати гнізда під шаром снігу, харчуються корінням рослин і живуть по 1-2 роки. Їм нерідко приписують міф про «самогубство лемінгів» і кажуть, що їх популяція прямо пропорційна кількості хижаків, що мешкають в тундрі - горностаїв, песців і сов.

З загону ссавців хижаків в НАО найбільш численні песці, горностаї (рис З загону ссавців хижаків в НАО найбільш численні песці, горностаї (рис.2), вовки та лисиці, що представляють основний промисловий інтерес. У таежном регіоні водяться бурі ведмеді, в лісотундрі - білі. Білі ведмеді - підвид, що знаходиться в загрозливому становищі, популяцію якого дослідники можливими силами підтримують на території, що охороняється Ненецького заповідника.

Найбільш численні представники копитних - лосі і північні олені (рис Найбільш численні представники копитних - лосі і північні олені (рис.3), що харчуються ягелем і іншими лишайниковими. Одомашнені північні олені для жителів НАО - джерело м'ясомолочних продуктів, вовни і рогів, а так само поширені їздові тварини.

Мешканці річок і морів

У Білому, Печорському і Баренцевому морях, що омивають округ, живуть ссавці білухи, морські зайці, тюлені і атлантичні моржі У Білому, Печорському і Баренцевому морях, що омивають округ, живуть ссавці білухи, морські зайці, тюлені і атлантичні моржі. У річках і озерах водиться близько 30 типів риб. До промисловим прохідним відносять сьомгу і омуль, до місцевих промисловим - окуня, щуку, язя, пелядь, нельму і сига.

У прибережних морях мешкає до півсотні промислових риб: оселедець, камбала, корюшка і навага, а так само велика кількість водних безхребетних, ракоподібних і багато молюсків. Серед зникаючих видів осетрових, характерних саме для Ненецького округу, числиться стерлядь (рис.4), чия популяція вкрай нечисленна через надмірно активної промислової видобутку.

Птахи - промислові та непромислових

У Ненецькому окрузі водиться понад 160 видів пташиних, з яких близько 100 видів гніздяться в даному регіоні, а 25 видів - і зимує У Ненецькому окрузі водиться понад 160 видів пташиних, з яких близько 100 видів гніздяться в даному регіоні, а 25 видів - і зимує. Найбільш часто зустрічаються горобці і кулики, з промислових водоплавних птахів поширені гуси та качки. Ще одна характерна для НАО птах - біла куріпка (рис.5), яка змінює забарвлення залежно від сезону з білого (зима і міжсезоння) до червоно-коричневого (період весняного спарювання) і строкато-бурого (літо і рання осінь). Самки куріпок змінюють оперення раніше самців і зазвичай менше останніх за розмірами.

Земноводні і рептилії

У лісотундрі НАО повсюдно зустрічаються жаби і трав'яні жаби, а з рептилій поширена тільки ящірка живородна (рис У лісотундрі НАО повсюдно зустрічаються жаби і трав'яні жаби, а з рептилій поширена тільки ящірка живородна (рис.6) червоно-коричневого забарвлення зі світло-жовтим черевцем. Земноводні і рептилії зимують в укриттях, які вони викопують в грунті в міжсезоння, харчуються переважно комахами і черв'яками і здатні довго плавати в крижаній воді.

Рідкісні і маловивчені види

Ненецький заповідник - під охороною зона даного регіону площею 313 400 гектарів, що охоплює і острівну частину суші, і морську акваторію Ненецький заповідник - під охороною зона даного регіону площею 313 400 гектарів, що охоплює і острівну частину суші, і морську акваторію. Тут спостерігаються деякі представники порушених тундрових і морських екосистем світу.

На території Ненецького природного заповідника мешкає кілька десятків видів рідко зустрічаються і зникаючих птахів, серед яких білощокий казарка, гагара білодзьоба, пискулька і малий лебідь. Малий (тундровий) лебідь (рис.7) - представник сімейства качиних, з вигляду нагадує невеликого кликуна з жовто-чорним дзьобом і мешкає виключно на території Росії.

З зникаючих китоподібних в двокілометровій акваторії Білого моря, що омиває Ненецький заповідник, зустрічається нарвав ( «морський єдиноріг») (рис З зникаючих китоподібних в двокілометровій акваторії Білого моря, що омиває Ненецький заповідник, зустрічається нарвав ( «морський єдиноріг») (рис.8) - ссавець з масивним бивнем, призначення якого поки не визначено дослідниками. Щорічно в заповіднику можна спостерігати білих ведмедів і північних пляшконоси - вкрай рідкісних представників загону клювокрилих, що харчуються переважно кальмарами.


Додати відгук

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.