Навигация
Реклама
Реклама

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай - Китай | оглядач

  1. Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай
  2. Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай
  3. Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай
  4. Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай
  5. Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай
  6. Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай
  7. Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай
  8. Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

У зв'язку з кризою багато українців вирішуються емігрувати в пошуках добре оплачуваної роботи. В Європі дорого, в США важко потрапити, а ось Азія відкриває багато можливостей для реалізації. В останні два роки українці масово їдуть в Китай. Жити тут відносно дешево, а зарплата досягає 1000-2000 $. Серед найбільш популярних професій - вчителі, музиканти і танцюристи. При цьому, щоб викладати в китайській школі, мати профільну освіти зовсім не обов'язково - влаштуватися на роботу допоможе відсутність акценту і європейська зовнішність. Втім, потік українських мігрантів став настільки великим, що це призвело до зниження зарплат і великої конкуренції на ринку праці.

"Обозреватель" зібрав три історії емігрантів з України, які відверто розповіли, чого варто чекати від роботи в Піднебесній.

Історія перша

Анна Думанська (27 років) і Богдан Місюренко (27 років) подружня пара з Хмельницького, об'їздили 57 країн Європи і Азії. Зараз Богдан і Аня осіли в Китаї, там мандрівники працюють вчителями англійської мови в місті Чанчунь. Про свої пригоди вони розповідають в блозі "Два автостопщика" (Two Hitchhikers), там же можна знайти їх статті про життя в Піднебесній.

легальний заробіток

Ми вирішили пожити в Китаї рік-два, щоб накопичити грошей і подорожувати далі. Спочатку ми поїхали автостопом до Москви, потім до Гонконгу, де нам, на жаль, не вдалося з першого разу отримати китайську візу. Як виявилося, для громадян України туристичну візу дають лише на 14 днів, при цьому з Росії або з інших країн Азії візу відкрити набагато простіше. Після цієї невдачі ми полетіли на Тайвань. Там теж нічого не вийшло через складнощі в законодавстві. Ми через В'єтнам знову повернулися до Китаю. У В'єтнамі вже зробили собі тримісячну китайську візу і за цей час знайшли собі роботу. Вакансії шукали в Інтернеті. На вихідні в честь китайського Нового року в місті Гуанчжоу ми заповнили резюме, становили супровідний лист і почали робити розсилку в різні китайські компанії.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Варто відзначити, що в Китаї можна працювати вчителем англійської мови без філологічної освіти. Головне - щоб не було акценту. Правда, щоб зробити робочу візу і офіційно влаштуватися на роботу, потрібно буде надати документи. Якщо працювати по бізнес-візі, тобто, не цілком легально, то документів майже ніяких не потрібно, достатньо лише усною домовленістю з агентством, компанією, або безпосередньо з майбутнім роботодавцем, школою або садком.

Мовний бар'єр

У Китаї зараз простежується "бум" на англійську мову. Його вчать з самого дитинства. Хоча старше покоління взагалі не знає англійської. Між нами спочатку виникав не те що бар'єр, а справжня китайська стіна, нам дуже мало траплялося людей, які знають англійську мову хоч якось. Знаючи це, ми часто заготовляли заздалегідь якісь таблички і мовчки показували папірці, де наші друзі писали, що ми мандрівники з України і нам потрібно те-то. Іноді користувалися перекладачем на смартфоні.

Українці тут в пошані. Наш з Анею роботодавець, наприклад, дуже любить українців за хороший рівень володіння англійською мовою і гарну вимову. Також він стверджує, що люди з нашої країни дуже порядні.

Ціни і зарплата

Зарплата і ціни, звичайно, залежать від провінції, куди приїжджає вчитель. Наприклад, у великих містах як Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Тяньцзінь або Шеньчжень - велика конкуренція і працевлаштуватися буде непросто, а й ціни на житло і проїзд там вище. А в провінційних містах, як Чанчунь все в принципі дешевше. В середньому житло 40м² буде коштувати приблизно 200 $ в місяць. Якщо жити десь на околиці, то за ці гроші можна знімати навіть розкішну трикімнатну квартиру з усіма зручностями. У Шанхаї навряд чи можна знайти щось за ці гроші, хіба що в передмісті. Взагалі тут дешево і жити, і є, і пересуватися. Можна відкладати фактично всю зарплату, відсотків 90%. Тому ми вибрали Китай, а не Європу, скажімо, де велика частина зарплати йде на оплату проїзду і знімання житла.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Зарплата вчителя в Китаї - це в середньому 10 $ за годину, за умови, що він працює з компанією або з агентством, тобто через посередника. У великих містах через посередника оплата буде від 15 до 20 $ - це при тому, що ми працюємо офіційно за робочою візою. А ось якби ми працювали по бізнес-візі, або знаходили собі самі учнів, то могли б ставити собі ціну починаючи від 20 $ і вище. Кожному вчителю перед зарахуванням на роботу пропонують контракт, де вказано, скільки робочих годин у нього буде. Тут можна заробляти і 200 $ в місяць і 2000 $, все залежить від компанії і тебе самого, наскільки багато ти будеш працювати.

Про менталітеті

Китай - це ціла окрема планета. Перше, з чим можеш зіткнутися ще в аеропорту - вони дуже гучні. Китайці дуже голосно говорять, навіть здається, що вони кричать один на одного. А ще вони дуже "красиво" вміють справляти нужду в публічних місцях - можуть посадити, наприклад, дитини в аеропорту на якийсь пакетик, де той буде робити свої справи. Вони також вважають, що не потрібно себе стримувати, і, якщо хочеться плюнути, відригнути або сморкнуться, то нічого в цьому поганого немає. Також з китайцями складно працювати. Вони в основному думають про власну вигоду і не дуже добре йдуть на компроміс. Але в той же час ми відчули на собі, наскільки вони гостинні люди, і готові і за готель туриста заплатити, і в ресторані дорогому погодувати, і так далі.

Історія друга

Олександр Лісогор (29 років) з Києва. У Китаї працює діджеєм.

Про рішення виїхати за кордон

В один січневий вечір я бродив по просторах мережі і випадково натрапив на оголошення на сторінці знайомого: "У Китай для роботи в проекті потрібен хлопець діджей". Оскільки подорожувати я дуже люблю, то без довгих роздумів і зважувань всіх "за" і "проти" відразу йому написав, тим більше умови були запропоновані дуже непогані - робота в турі по Китаю, оплата перельоту і візи.

Насамперед потрібно було зробити новий закордонний паспорт, оскільки старий паспорт, отриманий в 2005 році перед поїздкою до Англії, вже наближався до десятирічного рубежу, і, отже, його життєвий шлях підходив до кінця. Без особливих проблем і бюрократії був отриманий новий біометричний паспорт, і через тиждень в ньому була поставлена ​​заповітна віза категорії М (бізнес віза), яка давала мені можливість перебувати на території Китаю два рази по 60 днів. Робочу візу отримати дуже складно і в 95% випадків наші співвітчизники їдуть по бізнес візі, яка не дає можливості офіційного працевлаштування.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

У більшості випадків в Китай їдуть представники творчих професій, або ті, хто себе позиціонують такими (хоча насправді не є) і просто хочуть заробити грошей за рахунок своєї європейської зовнішності - наслухавшись розповідей знайомих про те, що тут реально отримати гроші тільки тому, що ти не маєш розпірних очей. Але в даний момент все не так вже й просто, тому що ринок перенасичений різними авантюристами-артистами, які в пошуках кращого життя поїхали "скоряти" Піднебесну. І якщо ще років зо два тому був величезний попит на представників європеоїдної раси, і цінники були досить високими тільки тому, що ти європеєць, то зараз китайці вже більше дивляться на професіоналізм артистів, а не просто на європейську фізіономію, адже пропозиція в кілька разів перевищує попит .

Для того щоб отримувати хороший гонорар, потрібно показати рівневий продукт, а не просто світити обличчям, та й рівень гонорарів істотно впав через великий наплив людей з країн СНД - в тому числі і з України. Адже через нинішню ситуацію в країні дуже багато хто сидить без роботи, а жити якось хочеться.

Зарплати вже не ті

За рівнем заробітної плати зараз баланс вирівнявся між китайцями і приїжджими. Китай адже не гумовий, і хорошої роботи на всіх не вистачає, а свій шматочок ласого пирога хочуть все, тому демпінг тут звичайне явище. На жаль, професійні артисти, які все своє життя присвятили розвитку навичок і самовдосконалення, зараз отримують набагато менше, ніж раніше - через величезну припливу вчорашніх офіціанток і продавців-консультантів, які вирішили що вони танцюристи, співаки, діджеї та т. Д.

Зарплати тут від 1000 $ до 2000 $, а може бути і вище, все залежить від професіоналізму та особистісних якостей, якщо ти вмієш домовлятися - то можна і вище підняти цінник. Якщо працюєш від агентства, то, звичайно ж, воно буде брати відсоток за працевлаштування, але це позбавляє від самостійних пошуків роботи і можливих проблем з поліцією.

Жахливі звички і мовний бар'єр

Здебільшого китайці не мають уявлення про культуру поведінки, етикету і нормах моралі в нашій уяві. Для них норма плювати на вулиці, кидати недопалки і папірці куди завгодно, плямкати під час їжі, голосно відригувати, кричати на весь поїзд метро або салон автобуса розмовляючи по мобільному телефону ... Але це їх "культура", яку нам складно зрозуміти, хоча згодом просто перестаєш на це звертати увагу і приймаєш як належне, адже зі своїм статутом у чужий монастир не йдуть.

З приводу комунікації з китайцями ситуація не дуже легка, дуже маленький відсоток населення знає англійську, і їх пізнання починаються і закінчуються на фразах "Найса ту міт ю, вели гуда, хелльоу". І навіть якщо знаєш деякі фрази на китайському, не завжди китайці тебе розуміють, адже у них існує чотири різних інтонації, і одне і те ж слово може означати зовсім різні речі.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Про Україну жителі Піднебесної знають дуже мало, коли говориш, що ти з України, то відразу ж кажуть що у нас дуже красиві дівчата, а деякі імітують звуки пострілів і показують, що знають про війну.

Місцеві традиції важко зрозуміти розумом, у мене була ситуація, коли я їхав в метро і китаянка втратила свідомість і впала на підлогу, весь вагон відразу ж відвернувся і став робити вигляд, що нічого не відбувається, я почав її піднімати і приводити до тями, поки на наступній станції вбігли працівники метрополітену і стали їй допомагати. Розповівши своїм знайомим про даний випадок, дізнався чому китайці так себе повели, якщо ти рятуєш людину від смерті, ти стаєш назавжди відповідальним за його життя, так що якщо людина тоне чи потрапив в аварію, ніхто йому допомагати не стане, а будуть просто дивитися і знімати на мобільні телефони, чекаючи результату.

Змії, черепахи і інші делікатеси

Китайська кухня дуже різноманітна і все залежить від регіону, але основу раціону китайців становить, звичайно ж, рис, на другому місці - макарони, все це заправляється величезною кількістю гострих спецій, від яких відчуваєш себе вогнедихаючим драконом. М'ясо китайці їдять все: курятина, качине м'ясо, свинина, яловичина, адже правду кажуть, що китайці їдять все, що повзає, ходить, літає, плаває. У південних регіонах дуже багато морепродуктів: креветки, риба, краби, восьминоги, кальмари, молюски та інші представники морської фауни, які смажаться, варяться, гасяться або едятся сирими.

Різних там жучків, павучків або котиків мені пробувати не доводилося, а ось змію і жаб їв, і смак був дуже навіть приємним. Змія була на смак як риба, а жаби нагадали ніжне куряче м'ясо. Але ось від смажених голубів і вареної черепахи довелося відмовитися, мій мозок не зміг подолати даний гастрономічний бар'єр і їх смак залишився для мене незвіданим.

Харчування в Китаї недороге, навіть в порівнянні з нашими цінами, якщо їсти в невеликих вуличних ресторанчиках, які наші співвітчизники називають "чіфанкі" ( "чифан" по-китайськи означає "їсти"), середній цінник на рис з куркою і овочами близько 12 юанів , що дорівнює близько 40 гривень за задоволеною ситний обід. А ось з молочними продуктами тут сумно, особливо для любителів сирів твердих сортів, їх тут просто немає, а якщо є, то тільки імпортні і за 200 грам сиру потрібно платити близько 100 гривень (25-30 юанів). У Китаї історично не набула поширення культура вживання молочних продуктів, тому вибір "молочки" тут досить убогий і дорогою, а сир тут практично нереально знайти, бачив тільки один раз в магазині "Юра" в Пекіні.

Скільки коштує дах над головою

Ціни на оренду житла абсолютно різні і все знову-таки залежить від регіону проживання, в Шанхаї та Пекіні вартість кімнати може бути близько 500 $, а ось в Гуанчжоу за такі гроші цілком реально зняти квартиру. Але в більшості своїй житлом забезпечують роботодавці, якщо на короткий термін - то готель, якщо на більш тривалий, то кімнату в квартирі. Але дуже часто квартири трапляються в жахливому стані, особливо якщо в ній жили китайці, то ще днів п'ять піде на те, щоб відчистити її від слідів перебування корінних жителів, бо китайці самі по собі нечистоплотні, і сантиметровий шар жиру на плиті для них норма.

Про дозвілля в Китаї

Нічні клуби працюють кожен день, зазвичай вони являють собою великі зали, в яких стоять дивани та столики, традиційного для нас танцполу немає, китайці просто п'ють і зрідка дивляться на шоу-програму, яка йде на сцені, танцювати вони не вміють зовсім. Стоячи або сидячи за своїми столиками, вони грають в кості, або в "камінь, ножиці, папір", який програв випиває і так все йде по колу цілу ніч - до того моменту, поки вони не напиваються до поросячого вереску. Не раз бачив картину, коли китайців виносили під руки, в повністю несвідомому стані, або вони просто спали на диванах вже в 12 ночі.

П'ють вони зазвичай слабеньке пиво, або змішують контрафактний "Hennesy" з соком, традиційна для нас коктейльна культура там просто відсутня - хіба що у великих містах типу Пекіна або Шанхаю, де багато іноземців.

Катастрофа в місті Тяньцзинь

Одна з найбільш незабутніх і захоплюючих історій сталася зі мною в Тяньцзине 12 серпня, близько 23:30 я сидів в квартирі на дивані і збирався виходити в клуб, але раптом почув сильний завивання вітру, різкий хлопок і біля мене впала стіна, спочатку подумав, що ураган і дістав телефон, щоб зняти наслідки, але як виявилося це був тільки початок. У той час, коли знімав, пішла друга завивання, в десятки разів могутніше, найсильніша вибухова хвиля пронеслася по квартирі, винесла всі стекла з рамами, посипалися осколки, речі розкидало по квартирі, будинок захитало з боку в бік ніби картковий. А я немов сидів у кінотеатрі і дивився апокаліптичний фільм і чекав, що буде далі - завалиться будинок або не впаде, виживу чи ні, завалить - НЕ завалить.

Але що найцікавіше - не було ні краплі страху або паніки, видать мозок ще не встиг проаналізувати те, що трапилося. Але потім інстинкти виживання взяли верх і направили мене в сторону вхідних дверей, і ось тепер я сам став учасником фільму-катастрофи, від вибухової хвилі двері заклинило, але пара ударів і вона відкрилася.

Жили ми на 23 поверсі, але спуск по сходах зайняв всього кілька хвилин, сам не знав, що вмію так швидко бігати. Як виявилося, я був набагато спритніші китайців, вже підбігаючи в 4 поверху побачив, що вони почали виходити зі своїх квартир і пробиратися до виходу з дому. Вулиця була заповнена людьми, весь двір був усипаний осколками і вибитими вікнами, які ще продовжували падати з поверхів, багато було закривавлених людей, торговий центр навпроти будинку позбувся всіх фасадних стекол, панувала паніка і хаос.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Разом з темношкірим колегою ми пішли в клуб, але він теж неслабо постраждав, тоді було вирішено йти в будинок, рятувати свої речі: адже вибігаючи з квартири, у нас нічого з собою не було - ні грошей, ні документів. Хоч і було страшнувато, але іншого виходу ми не бачили, потрібно йти не дивлячись ні на що. Піднімаючись на 23 поверх, ми бачили наслідки вибуху - кров на стінах і підлозі під'їзду, дірки в стінах, вирвані з коренем вікна і двері. Швидко зібравши залишилися речі і документи, ми пішли з того злощасного будинку. Як показували у всіх новинах, це був вибух на складі хімікатів порту Бінхай, і в повітря злетіло близько 700 тонн ціаніду натрію. Щоб убезпечити себе від наслідків, я відразу ж поїхав до Пекіна.

На замітку фрілансерам

Китайський інтернет почав "радуваті" з найперш хвилин Користування. Я знав, что в Китаї є Деяк проблеми, но не думаю что настолько глобально, и Якщо не використовуват VPN сервіси, то про таких звичних ресурсах, як Facebook, Instagram, Google, Youtube, Gmail нужно просто забути на час свого перебування тут. Такоже нужно забути про швидкісний "вікачування" фільмів, перегляді онлайн-відео з скроню роздільною здатністю ... А все тому, что великий китайський фаєрвол блокує зарубіжній трафік, а вісь китайські сайти просто літають, но там Нічого цікавого практично немає. Є місцевий аналог Youtube, який називається Youku, якщо порискал там, то реально знайти трохи англомовних серіалів з субтитрами на китайському і парочку фільмів і серіалів, які завантажували наші хлопці з України, Росії, Білорусі. Також тут страшні проблеми зі Skype, Viber, відео йде ривками з частими розривами, але вночі цілком реально нормально поговорити з рідними. А ось вдень це просто дикий жах. Хоча якщо купити собі хороший VPN клієнт, то ніяких проблем з переглядом заблокованих сайтів не буде, і спокійно можна викладати фотки в Instagram і читати Facebook.

Китай - дуже цікава країна, тут відбувається багато чого цікавого - знайомство з місцевою культурою, різні пригоди, подорожі, багато цікавих людей з усього світу ... Характер і сила волі тут проходять серйозну загартування: ккогда ти сам в незнайомій країні, немає часу розслаблятися . Ну і найголовніше - досвід виживання в чужій країні, про яку мало знаєш.

Історія третя

Анна Дробицька (26 років) з Харкова - працює танцюристом в дитячому розважальному парку в місті Нінгбо.

Як влаштована розважальна індустрія Китаю

Місто Нингбо знаходиться в трьох годинах їзди від Шанхая. Це портове місто з населенням в 5, 5 мільйонів чоловік. За 2 місяці, що я тут живу, встигла побачити чимало цікавого. Компанія, яка відправила мене на роботу в Китай, всі турботи з оформлення робочої візи взяла на себе, так що особисто у мене з цим проблем не виникло. Працюю я в великому дитячому розважальному парку. Арт-група парку складається з слов'ян, китайців і філіппінців. Слов'ян, звичайно, більшість, в основному хлопці з України.

Професія артиста серед українців в Китаї затребувана найбільше. Наша заробітна плата відрізняється в рази в порівнянні з самими китайцями: місцевим артистам платять значно меншу суму, філіппінцям трохи побільше. В області моєї діяльності китайці вважають за краще брати на роботу українських артистів, перш за все через європейської зовнішності, слідом йдуть професійні якості, і, врешті-решт, на думку багатьох, китайці вважають нас дешевою робочою силою.

розвінчання міфів

Коли я перший раз потрапила в Китай, то міфи про паряться в тумані Піднебесної, про багатовікове культурну спадщину і давньої мудрості розсіялися в перші кілька днів. Все це перетворилося на величезну шокуючу Азію. Китайський дідусь може спокійно закурити в черзі в супермаркеті, або вибираючи продукти там же, в ліфті повному народу, в автобусі, в метро і навіть в лікарні. Також китайські хлопці, трапезуючи в кафе (ресторані, бістро) зазвичай, по-перше, шалено голосно чвакають, по-друге вони випльовують все що не сподобалося прямо на стіл. На стіл! Демонстративно, перед усіма. А китайська бабуся, не соромлячись, буде тикати в вас пальцем і сміятися прямо посеред вулиці. Дуже голосно розмовляти - це теж в межах норми в Китаї і, зізнаюся, іноді це дуже дратує.

Фото з особистого архіву Анни Дробицької

У великих містах, типу Шанхая і Пекіна, ситуація йде трохи інакше, краще в якомусь розумінні. Китайська молодь в більшості своїй прогресує і це не може не радувати. Багато китайські студенти їздять по обміну до Німеччини, Англії, США. Безумовно, є в Китаї і позитивні сторони, наприклад те, що люди тут хоч і безкультурні і гучні, на наш погляд, але досить добрі, душевні і товариські. Хоча особливо з ними не поспілкуєшся, якщо китайського не знаєш.

Англійська знають одиниці. Мовою жестів китайці не розуміють, або розуміють, але не те. Загалом, логіка наших країн відрізняється прямо протилежно один одному. Але китаєць завжди готовий допомогти!

Якщо від'їхати кілометрів на тридцять від мого міста в гори, то можна відкрити для себе, що китайська природа воістину дивовижна і прекрасна. Вражають чайні поля в долинах, бамбукові зарості, і красиві квіти лотоса на гладі гірських озер. Оповиті серпанком старовини стародавні китайські храми, на затягнутих джунглями пагорбах, ліси наповнені переливами пташиних голосів. Особисто мене все це заворожує і утихомирює, саме тут, далеко від міського шуму і божевільного кількості машин і людей, я відчуваю старовину і мудрість великого Китаю.

Їдять все, що повзає

У гастрономічному плані Китай б'є всі рекорди! Китайці вживають в їжу все що повзає, літає, стрибає, бігає і росте на їхній землі і під нею. Все це або вариться, париться, гаситься або смажиться у величезній кількості жиру і з вражаючою кількістю традиційних спецій, в пріоритеті - пекучий червоний перець. У зв'язку з цим ти можеш навіть не розібрати, що ти їси насправді, просто щось пекуче гостре.

Я планую повернутися в Україну і шалено сумую, а чого мені дійсно не вистачає тут, так це тиші. Китай - шалено галаслива країна, цілодобова будівництво і надто говіркий народ, це стомлює.

Як повідомляв "Обозреватель", раніше українка розповіла про плюси і мінуси життя в Канаді.

Чи не набрідаємо! Тільки найважлівіше - підпісуйся на наш Telegram-канал

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

У зв'язку з кризою багато українців вирішуються емігрувати в пошуках добре оплачуваної роботи. В Європі дорого, в США важко потрапити, а ось Азія відкриває багато можливостей для реалізації. В останні два роки українці масово їдуть в Китай. Жити тут відносно дешево, а зарплата досягає 1000-2000 $. Серед найбільш популярних професій - вчителі, музиканти і танцюристи. При цьому, щоб викладати в китайській школі, мати профільну освіти зовсім не обов'язково - влаштуватися на роботу допоможе відсутність акценту і європейська зовнішність. Втім, потік українських мігрантів став настільки великим, що це призвело до зниження зарплат і великої конкуренції на ринку праці.

"Обозреватель" зібрав три історії емігрантів з України, які відверто розповіли, чого варто чекати від роботи в Піднебесній.

Історія перша

Анна Думанська (27 років) і Богдан Місюренко (27 років) подружня пара з Хмельницького, об'їздили 57 країн Європи і Азії. Зараз Богдан і Аня осіли в Китаї, там мандрівники працюють вчителями англійської мови в місті Чанчунь. Про свої пригоди вони розповідають в блозі "Два автостопщика" (Two Hitchhikers), там же можна знайти їх статті про життя в Піднебесній.

легальний заробіток

Ми вирішили пожити в Китаї рік-два, щоб накопичити грошей і подорожувати далі. Спочатку ми поїхали автостопом до Москви, потім до Гонконгу, де нам, на жаль, не вдалося з першого разу отримати китайську візу. Як виявилося, для громадян України туристичну візу дають лише на 14 днів, при цьому з Росії або з інших країн Азії візу відкрити набагато простіше. Після цієї невдачі ми полетіли на Тайвань. Там теж нічого не вийшло через складнощі в законодавстві. Ми через В'єтнам знову повернулися до Китаю. У В'єтнамі вже зробили собі тримісячну китайську візу і за цей час знайшли собі роботу. Вакансії шукали в Інтернеті. На вихідні в честь китайського Нового року в місті Гуанчжоу ми заповнили резюме, становили супровідний лист і почали робити розсилку в різні китайські компанії.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Варто відзначити, що в Китаї можна працювати вчителем англійської мови без філологічної освіти. Головне - щоб не було акценту. Правда, щоб зробити робочу візу і офіційно влаштуватися на роботу, потрібно буде надати документи. Якщо працювати по бізнес-візі, тобто, не цілком легально, то документів майже ніяких не потрібно, достатньо лише усною домовленістю з агентством, компанією, або безпосередньо з майбутнім роботодавцем, школою або садком.

Мовний бар'єр

У Китаї зараз простежується "бум" на англійську мову. Його вчать з самого дитинства. Хоча старше покоління взагалі не знає англійської. Між нами спочатку виникав не те що бар'єр, а справжня китайська стіна, нам дуже мало траплялося людей, які знають англійську мову хоч якось. Знаючи це, ми часто заготовляли заздалегідь якісь таблички і мовчки показували папірці, де наші друзі писали, що ми мандрівники з України і нам потрібно те-то. Іноді користувалися перекладачем на смартфоні.

Українці тут в пошані. Наш з Анею роботодавець, наприклад, дуже любить українців за хороший рівень володіння англійською мовою і гарну вимову. Також він стверджує, що люди з нашої країни дуже порядні.

Ціни і зарплата

Зарплата і ціни, звичайно, залежать від провінції, куди приїжджає вчитель. Наприклад, у великих містах як Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Тяньцзінь або Шеньчжень - велика конкуренція і працевлаштуватися буде непросто, а й ціни на житло і проїзд там вище. А в провінційних містах, як Чанчунь все в принципі дешевше. В середньому житло 40м² буде коштувати приблизно 200 $ в місяць. Якщо жити десь на околиці, то за ці гроші можна знімати навіть розкішну трикімнатну квартиру з усіма зручностями. У Шанхаї навряд чи можна знайти щось за ці гроші, хіба що в передмісті. Взагалі тут дешево і жити, і є, і пересуватися. Можна відкладати фактично всю зарплату, відсотків 90%. Тому ми вибрали Китай, а не Європу, скажімо, де велика частина зарплати йде на оплату проїзду і знімання житла.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Зарплата вчителя в Китаї - це в середньому 10 $ за годину, за умови, що він працює з компанією або з агентством, тобто через посередника. У великих містах через посередника оплата буде від 15 до 20 $ - це при тому, що ми працюємо офіційно за робочою візою. А ось якби ми працювали по бізнес-візі, або знаходили собі самі учнів, то могли б ставити собі ціну починаючи від 20 $ і вище. Кожному вчителю перед зарахуванням на роботу пропонують контракт, де вказано, скільки робочих годин у нього буде. Тут можна заробляти і 200 $ в місяць і 2000 $, все залежить від компанії і тебе самого, наскільки багато ти будеш працювати.

Про менталітеті

Китай - це ціла окрема планета. Перше, з чим можеш зіткнутися ще в аеропорту - вони дуже гучні. Китайці дуже голосно говорять, навіть здається, що вони кричать один на одного. А ще вони дуже "красиво" вміють справляти нужду в публічних місцях - можуть посадити, наприклад, дитини в аеропорту на якийсь пакетик, де той буде робити свої справи. Вони також вважають, що не потрібно себе стримувати, і, якщо хочеться плюнути, відригнути або сморкнуться, то нічого в цьому поганого немає. Також з китайцями складно працювати. Вони в основному думають про власну вигоду і не дуже добре йдуть на компроміс. Але в той же час ми відчули на собі, наскільки вони гостинні люди, і готові і за готель туриста заплатити, і в ресторані дорогому погодувати, і так далі.

Історія друга

Олександр Лісогор (29 років) з Києва. У Китаї працює діджеєм.

Про рішення виїхати за кордон

В один січневий вечір я бродив по просторах мережі і випадково натрапив на оголошення на сторінці знайомого: "У Китай для роботи в проекті потрібен хлопець діджей". Оскільки подорожувати я дуже люблю, то без довгих роздумів і зважувань всіх "за" і "проти" відразу йому написав, тим більше умови були запропоновані дуже непогані - робота в турі по Китаю, оплата перельоту і візи.

Насамперед потрібно було зробити новий закордонний паспорт, оскільки старий паспорт, отриманий в 2005 році перед поїздкою до Англії, вже наближався до десятирічного рубежу, і, отже, його життєвий шлях підходив до кінця. Без особливих проблем і бюрократії був отриманий новий біометричний паспорт, і через тиждень в ньому була поставлена ​​заповітна віза категорії М (бізнес віза), яка давала мені можливість перебувати на території Китаю два рази по 60 днів. Робочу візу отримати дуже складно і в 95% випадків наші співвітчизники їдуть по бізнес візі, яка не дає можливості офіційного працевлаштування.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

У більшості випадків в Китай їдуть представники творчих професій, або ті, хто себе позиціонують такими (хоча насправді не є) і просто хочуть заробити грошей за рахунок своєї європейської зовнішності - наслухавшись розповідей знайомих про те, що тут реально отримати гроші тільки тому, що ти не маєш розпірних очей. Але в даний момент все не так вже й просто, тому що ринок перенасичений різними авантюристами-артистами, які в пошуках кращого життя поїхали "скоряти" Піднебесну. І якщо ще років зо два тому був величезний попит на представників європеоїдної раси, і цінники були досить високими тільки тому, що ти європеєць, то зараз китайці вже більше дивляться на професіоналізм артистів, а не просто на європейську фізіономію, адже пропозиція в кілька разів перевищує попит .

Для того щоб отримувати хороший гонорар, потрібно показати рівневий продукт, а не просто світити обличчям, та й рівень гонорарів істотно впав через великий наплив людей з країн СНД - в тому числі і з України. Адже через нинішню ситуацію в країні дуже багато хто сидить без роботи, а жити якось хочеться.

Зарплати вже не ті

За рівнем заробітної плати зараз баланс вирівнявся між китайцями і приїжджими. Китай адже не гумовий, і хорошої роботи на всіх не вистачає, а свій шматочок ласого пирога хочуть все, тому демпінг тут звичайне явище. На жаль, професійні артисти, які все своє життя присвятили розвитку навичок і самовдосконалення, зараз отримують набагато менше, ніж раніше - через величезну припливу вчорашніх офіціанток і продавців-консультантів, які вирішили що вони танцюристи, співаки, діджеї та т. Д.

Зарплати тут від 1000 $ до 2000 $, а може бути і вище, все залежить від професіоналізму та особистісних якостей, якщо ти вмієш домовлятися - то можна і вище підняти цінник. Якщо працюєш від агентства, то, звичайно ж, воно буде брати відсоток за працевлаштування, але це позбавляє від самостійних пошуків роботи і можливих проблем з поліцією.

Жахливі звички і мовний бар'єр

Здебільшого китайці не мають уявлення про культуру поведінки, етикету і нормах моралі в нашій уяві. Для них норма плювати на вулиці, кидати недопалки і папірці куди завгодно, плямкати під час їжі, голосно відригувати, кричати на весь поїзд метро або салон автобуса розмовляючи по мобільному телефону ... Але це їх "культура", яку нам складно зрозуміти, хоча згодом просто перестаєш на це звертати увагу і приймаєш як належне, адже зі своїм статутом у чужий монастир не йдуть.

З приводу комунікації з китайцями ситуація не дуже легка, дуже маленький відсоток населення знає англійську, і їх пізнання починаються і закінчуються на фразах "Найса ту міт ю, вели гуда, хелльоу". І навіть якщо знаєш деякі фрази на китайському, не завжди китайці тебе розуміють, адже у них існує чотири різних інтонації, і одне і те ж слово може означати зовсім різні речі.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Про Україну жителі Піднебесної знають дуже мало, коли говориш, що ти з України, то відразу ж кажуть що у нас дуже красиві дівчата, а деякі імітують звуки пострілів і показують, що знають про війну.

Місцеві традиції важко зрозуміти розумом, у мене була ситуація, коли я їхав в метро і китаянка втратила свідомість і впала на підлогу, весь вагон відразу ж відвернувся і став робити вигляд, що нічого не відбувається, я почав її піднімати і приводити до тями, поки на наступній станції вбігли працівники метрополітену і стали їй допомагати. Розповівши своїм знайомим про даний випадок, дізнався чому китайці так себе повели, якщо ти рятуєш людину від смерті, ти стаєш назавжди відповідальним за його життя, так що якщо людина тоне чи потрапив в аварію, ніхто йому допомагати не стане, а будуть просто дивитися і знімати на мобільні телефони, чекаючи результату.

Змії, черепахи і інші делікатеси

Китайська кухня дуже різноманітна і все залежить від регіону, але основу раціону китайців становить, звичайно ж, рис, на другому місці - макарони, все це заправляється величезною кількістю гострих спецій, від яких відчуваєш себе вогнедихаючим драконом. М'ясо китайці їдять все: курятина, качине м'ясо, свинина, яловичина, адже правду кажуть, що китайці їдять все, що повзає, ходить, літає, плаває. У південних регіонах дуже багато морепродуктів: креветки, риба, краби, восьминоги, кальмари, молюски та інші представники морської фауни, які смажаться, варяться, гасяться або едятся сирими.

Різних там жучків, павучків або котиків мені пробувати не доводилося, а ось змію і жаб їв, і смак був дуже навіть приємним. Змія була на смак як риба, а жаби нагадали ніжне куряче м'ясо. Але ось від смажених голубів і вареної черепахи довелося відмовитися, мій мозок не зміг подолати даний гастрономічний бар'єр і їх смак залишився для мене незвіданим.

Харчування в Китаї недороге, навіть в порівнянні з нашими цінами, якщо їсти в невеликих вуличних ресторанчиках, які наші співвітчизники називають "чіфанкі" ( "чифан" по-китайськи означає "їсти"), середній цінник на рис з куркою і овочами близько 12 юанів , що дорівнює близько 40 гривень за задоволеною ситний обід. А ось з молочними продуктами тут сумно, особливо для любителів сирів твердих сортів, їх тут просто немає, а якщо є, то тільки імпортні і за 200 грам сиру потрібно платити близько 100 гривень (25-30 юанів). У Китаї історично не набула поширення культура вживання молочних продуктів, тому вибір "молочки" тут досить убогий і дорогою, а сир тут практично нереально знайти, бачив тільки один раз в магазині "Юра" в Пекіні.

Скільки коштує дах над головою

Ціни на оренду житла абсолютно різні і все знову-таки залежить від регіону проживання, в Шанхаї та Пекіні вартість кімнати може бути близько 500 $, а ось в Гуанчжоу за такі гроші цілком реально зняти квартиру. Але в більшості своїй житлом забезпечують роботодавці, якщо на короткий термін - то готель, якщо на більш тривалий, то кімнату в квартирі. Але дуже часто квартири трапляються в жахливому стані, особливо якщо в ній жили китайці, то ще днів п'ять піде на те, щоб відчистити її від слідів перебування корінних жителів, бо китайці самі по собі нечистоплотні, і сантиметровий шар жиру на плиті для них норма.

Про дозвілля в Китаї

Нічні клуби працюють кожен день, зазвичай вони являють собою великі зали, в яких стоять дивани та столики, традиційного для нас танцполу немає, китайці просто п'ють і зрідка дивляться на шоу-програму, яка йде на сцені, танцювати вони не вміють зовсім. Стоячи або сидячи за своїми столиками, вони грають в кості, або в "камінь, ножиці, папір", який програв випиває і так все йде по колу цілу ніч - до того моменту, поки вони не напиваються до поросячого вереску. Не раз бачив картину, коли китайців виносили під руки, в повністю несвідомому стані, або вони просто спали на диванах вже в 12 ночі.

П'ють вони зазвичай слабеньке пиво, або змішують контрафактний "Hennesy" з соком, традиційна для нас коктейльна культура там просто відсутня - хіба що у великих містах типу Пекіна або Шанхаю, де багато іноземців.

Катастрофа в місті Тяньцзинь

Одна з найбільш незабутніх і захоплюючих історій сталася зі мною в Тяньцзине 12 серпня, близько 23:30 я сидів в квартирі на дивані і збирався виходити в клуб, але раптом почув сильний завивання вітру, різкий хлопок і біля мене впала стіна, спочатку подумав, що ураган і дістав телефон, щоб зняти наслідки, але як виявилося це був тільки початок. У той час, коли знімав, пішла друга завивання, в десятки разів могутніше, найсильніша вибухова хвиля пронеслася по квартирі, винесла всі стекла з рамами, посипалися осколки, речі розкидало по квартирі, будинок захитало з боку в бік ніби картковий. А я немов сидів у кінотеатрі і дивився апокаліптичний фільм і чекав, що буде далі - завалиться будинок або не впаде, виживу чи ні, завалить - НЕ завалить.

Але що найцікавіше - не було ні краплі страху або паніки, видать мозок ще не встиг проаналізувати те, що трапилося. Але потім інстинкти виживання взяли верх і направили мене в сторону вхідних дверей, і ось тепер я сам став учасником фільму-катастрофи, від вибухової хвилі двері заклинило, але пара ударів і вона відкрилася.

Жили ми на 23 поверсі, але спуск по сходах зайняв всього кілька хвилин, сам не знав, що вмію так швидко бігати. Як виявилося, я був набагато спритніші китайців, вже підбігаючи в 4 поверху побачив, що вони почали виходити зі своїх квартир і пробиратися до виходу з дому. Вулиця була заповнена людьми, весь двір був усипаний осколками і вибитими вікнами, які ще продовжували падати з поверхів, багато було закривавлених людей, торговий центр навпроти будинку позбувся всіх фасадних стекол, панувала паніка і хаос.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Разом з темношкірим колегою ми пішли в клуб, але він теж неслабо постраждав, тоді було вирішено йти в будинок, рятувати свої речі: адже вибігаючи з квартири, у нас нічого з собою не було - ні грошей, ні документів. Хоч і було страшнувато, але іншого виходу ми не бачили, потрібно йти не дивлячись ні на що. Піднімаючись на 23 поверх, ми бачили наслідки вибуху - кров на стінах і підлозі під'їзду, дірки в стінах, вирвані з коренем вікна і двері. Швидко зібравши залишилися речі і документи, ми пішли з того злощасного будинку. Як показували у всіх новинах, це був вибух на складі хімікатів порту Бінхай, і в повітря злетіло близько 700 тонн ціаніду натрію. Щоб убезпечити себе від наслідків, я відразу ж поїхав до Пекіна.

На замітку фрілансерам

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

У зв'язку з кризою багато українців вирішуються емігрувати в пошуках добре оплачуваної роботи. В Європі дорого, в США важко потрапити, а ось Азія відкриває багато можливостей для реалізації. В останні два роки українці масово їдуть в Китай. Жити тут відносно дешево, а зарплата досягає 1000-2000 $. Серед найбільш популярних професій - вчителі, музиканти і танцюристи. При цьому, щоб викладати в китайській школі, мати профільну освіти зовсім не обов'язково - влаштуватися на роботу допоможе відсутність акценту і європейська зовнішність. Втім, потік українських мігрантів став настільки великим, що це призвело до зниження зарплат і великої конкуренції на ринку праці.

"Обозреватель" зібрав три історії емігрантів з України, які відверто розповіли, чого варто чекати від роботи в Піднебесній.

Історія перша

Анна Думанська (27 років) і Богдан Місюренко (27 років) подружня пара з Хмельницького, об'їздили 57 країн Європи і Азії. Зараз Богдан і Аня осіли в Китаї, там мандрівники працюють вчителями англійської мови в місті Чанчунь. Про свої пригоди вони розповідають в блозі "Два автостопщика" (Two Hitchhikers), там же можна знайти їх статті про життя в Піднебесній.

легальний заробіток

Ми вирішили пожити в Китаї рік-два, щоб накопичити грошей і подорожувати далі. Спочатку ми поїхали автостопом до Москви, потім до Гонконгу, де нам, на жаль, не вдалося з першого разу отримати китайську візу. Як виявилося, для громадян України туристичну візу дають лише на 14 днів, при цьому з Росії або з інших країн Азії візу відкрити набагато простіше. Після цієї невдачі ми полетіли на Тайвань. Там теж нічого не вийшло через складнощі в законодавстві. Ми через В'єтнам знову повернулися до Китаю. У В'єтнамі вже зробили собі тримісячну китайську візу і за цей час знайшли собі роботу. Вакансії шукали в Інтернеті. На вихідні в честь китайського Нового року в місті Гуанчжоу ми заповнили резюме, становили супровідний лист і почали робити розсилку в різні китайські компанії.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Варто відзначити, що в Китаї можна працювати вчителем англійської мови без філологічної освіти. Головне - щоб не було акценту. Правда, щоб зробити робочу візу і офіційно влаштуватися на роботу, потрібно буде надати документи. Якщо працювати по бізнес-візі, тобто, не цілком легально, то документів майже ніяких не потрібно, достатньо лише усною домовленістю з агентством, компанією, або безпосередньо з майбутнім роботодавцем, школою або садком.

Мовний бар'єр

У Китаї зараз простежується "бум" на англійську мову. Його вчать з самого дитинства. Хоча старше покоління взагалі не знає англійської. Між нами спочатку виникав не те що бар'єр, а справжня китайська стіна, нам дуже мало траплялося людей, які знають англійську мову хоч якось. Знаючи це, ми часто заготовляли заздалегідь якісь таблички і мовчки показували папірці, де наші друзі писали, що ми мандрівники з України і нам потрібно те-то. Іноді користувалися перекладачем на смартфоні.

Українці тут в пошані. Наш з Анею роботодавець, наприклад, дуже любить українців за хороший рівень володіння англійською мовою і гарну вимову. Також він стверджує, що люди з нашої країни дуже порядні.

Ціни і зарплата

Зарплата і ціни, звичайно, залежать від провінції, куди приїжджає вчитель. Наприклад, у великих містах як Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Тяньцзінь або Шеньчжень - велика конкуренція і працевлаштуватися буде непросто, а й ціни на житло і проїзд там вище. А в провінційних містах, як Чанчунь все в принципі дешевше. В середньому житло 40м² буде коштувати приблизно 200 $ в місяць. Якщо жити десь на околиці, то за ці гроші можна знімати навіть розкішну трикімнатну квартиру з усіма зручностями. У Шанхаї навряд чи можна знайти щось за ці гроші, хіба що в передмісті. Взагалі тут дешево і жити, і є, і пересуватися. Можна відкладати фактично всю зарплату, відсотків 90%. Тому ми вибрали Китай, а не Європу, скажімо, де велика частина зарплати йде на оплату проїзду і знімання житла.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Зарплата вчителя в Китаї - це в середньому 10 $ за годину, за умови, що він працює з компанією або з агентством, тобто через посередника. У великих містах через посередника оплата буде від 15 до 20 $ - це при тому, що ми працюємо офіційно за робочою візою. А ось якби ми працювали по бізнес-візі, або знаходили собі самі учнів, то могли б ставити собі ціну починаючи від 20 $ і вище. Кожному вчителю перед зарахуванням на роботу пропонують контракт, де вказано, скільки робочих годин у нього буде. Тут можна заробляти і 200 $ в місяць і 2000 $, все залежить від компанії і тебе самого, наскільки багато ти будеш працювати.

Про менталітеті

Китай - це ціла окрема планета. Перше, з чим можеш зіткнутися ще в аеропорту - вони дуже гучні. Китайці дуже голосно говорять, навіть здається, що вони кричать один на одного. А ще вони дуже "красиво" вміють справляти нужду в публічних місцях - можуть посадити, наприклад, дитини в аеропорту на якийсь пакетик, де той буде робити свої справи. Вони також вважають, що не потрібно себе стримувати, і, якщо хочеться плюнути, відригнути або сморкнуться, то нічого в цьому поганого немає. Також з китайцями складно працювати. Вони в основному думають про власну вигоду і не дуже добре йдуть на компроміс. Але в той же час ми відчули на собі, наскільки вони гостинні люди, і готові і за готель туриста заплатити, і в ресторані дорогому погодувати, і так далі.

Історія друга

Олександр Лісогор (29 років) з Києва. У Китаї працює діджеєм.

Про рішення виїхати за кордон

В один січневий вечір я бродив по просторах мережі і випадково натрапив на оголошення на сторінці знайомого: "У Китай для роботи в проекті потрібен хлопець діджей". Оскільки подорожувати я дуже люблю, то без довгих роздумів і зважувань всіх "за" і "проти" відразу йому написав, тим більше умови були запропоновані дуже непогані - робота в турі по Китаю, оплата перельоту і візи.

Насамперед потрібно було зробити новий закордонний паспорт, оскільки старий паспорт, отриманий в 2005 році перед поїздкою до Англії, вже наближався до десятирічного рубежу, і, отже, його життєвий шлях підходив до кінця. Без особливих проблем і бюрократії був отриманий новий біометричний паспорт, і через тиждень в ньому була поставлена ​​заповітна віза категорії М (бізнес віза), яка давала мені можливість перебувати на території Китаю два рази по 60 днів. Робочу візу отримати дуже складно і в 95% випадків наші співвітчизники їдуть по бізнес візі, яка не дає можливості офіційного працевлаштування.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

У більшості випадків в Китай їдуть представники творчих професій, або ті, хто себе позиціонують такими (хоча насправді не є) і просто хочуть заробити грошей за рахунок своєї європейської зовнішності - наслухавшись розповідей знайомих про те, що тут реально отримати гроші тільки тому, що ти не маєш розпірних очей. Але в даний момент все не так вже й просто, тому що ринок перенасичений різними авантюристами-артистами, які в пошуках кращого життя поїхали "скоряти" Піднебесну. І якщо ще років зо два тому був величезний попит на представників європеоїдної раси, і цінники були досить високими тільки тому, що ти європеєць, то зараз китайці вже більше дивляться на професіоналізм артистів, а не просто на європейську фізіономію, адже пропозиція в кілька разів перевищує попит .

Для того щоб отримувати хороший гонорар, потрібно показати рівневий продукт, а не просто світити обличчям, та й рівень гонорарів істотно впав через великий наплив людей з країн СНД - в тому числі і з України. Адже через нинішню ситуацію в країні дуже багато хто сидить без роботи, а жити якось хочеться.

Зарплати вже не ті

За рівнем заробітної плати зараз баланс вирівнявся між китайцями і приїжджими. Китай адже не гумовий, і хорошої роботи на всіх не вистачає, а свій шматочок ласого пирога хочуть все, тому демпінг тут звичайне явище. На жаль, професійні артисти, які все своє життя присвятили розвитку навичок і самовдосконалення, зараз отримують набагато менше, ніж раніше - через величезну припливу вчорашніх офіціанток і продавців-консультантів, які вирішили що вони танцюристи, співаки, діджеї та т. Д.

Зарплати тут від 1000 $ до 2000 $, а може бути і вище, все залежить від професіоналізму та особистісних якостей, якщо ти вмієш домовлятися - то можна і вище підняти цінник. Якщо працюєш від агентства, то, звичайно ж, воно буде брати відсоток за працевлаштування, але це позбавляє від самостійних пошуків роботи і можливих проблем з поліцією.

Жахливі звички і мовний бар'єр

Здебільшого китайці не мають уявлення про культуру поведінки, етикету і нормах моралі в нашій уяві. Для них норма плювати на вулиці, кидати недопалки і папірці куди завгодно, плямкати під час їжі, голосно відригувати, кричати на весь поїзд метро або салон автобуса розмовляючи по мобільному телефону ... Але це їх "культура", яку нам складно зрозуміти, хоча згодом просто перестаєш на це звертати увагу і приймаєш як належне, адже зі своїм статутом у чужий монастир не йдуть.

З приводу комунікації з китайцями ситуація не дуже легка, дуже маленький відсоток населення знає англійську, і їх пізнання починаються і закінчуються на фразах "Найса ту міт ю, вели гуда, хелльоу". І навіть якщо знаєш деякі фрази на китайському, не завжди китайці тебе розуміють, адже у них існує чотири різних інтонації, і одне і те ж слово може означати зовсім різні речі.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Про Україну жителі Піднебесної знають дуже мало, коли говориш, що ти з України, то відразу ж кажуть що у нас дуже красиві дівчата, а деякі імітують звуки пострілів і показують, що знають про війну.

Місцеві традиції важко зрозуміти розумом, у мене була ситуація, коли я їхав в метро і китаянка втратила свідомість і впала на підлогу, весь вагон відразу ж відвернувся і став робити вигляд, що нічого не відбувається, я почав її піднімати і приводити до тями, поки на наступній станції вбігли працівники метрополітену і стали їй допомагати. Розповівши своїм знайомим про даний випадок, дізнався чому китайці так себе повели, якщо ти рятуєш людину від смерті, ти стаєш назавжди відповідальним за його життя, так що якщо людина тоне чи потрапив в аварію, ніхто йому допомагати не стане, а будуть просто дивитися і знімати на мобільні телефони, чекаючи результату.

Змії, черепахи і інші делікатеси

Китайська кухня дуже різноманітна і все залежить від регіону, але основу раціону китайців становить, звичайно ж, рис, на другому місці - макарони, все це заправляється величезною кількістю гострих спецій, від яких відчуваєш себе вогнедихаючим драконом. М'ясо китайці їдять все: курятина, качине м'ясо, свинина, яловичина, адже правду кажуть, що китайці їдять все, що повзає, ходить, літає, плаває. У південних регіонах дуже багато морепродуктів: креветки, риба, краби, восьминоги, кальмари, молюски та інші представники морської фауни, які смажаться, варяться, гасяться або едятся сирими.

Різних там жучків, павучків або котиків мені пробувати не доводилося, а ось змію і жаб їв, і смак був дуже навіть приємним. Змія була на смак як риба, а жаби нагадали ніжне куряче м'ясо. Але ось від смажених голубів і вареної черепахи довелося відмовитися, мій мозок не зміг подолати даний гастрономічний бар'єр і їх смак залишився для мене незвіданим.

Харчування в Китаї недороге, навіть в порівнянні з нашими цінами, якщо їсти в невеликих вуличних ресторанчиках, які наші співвітчизники називають "чіфанкі" ( "чифан" по-китайськи означає "їсти"), середній цінник на рис з куркою і овочами близько 12 юанів , що дорівнює близько 40 гривень за задоволеною ситний обід. А ось з молочними продуктами тут сумно, особливо для любителів сирів твердих сортів, їх тут просто немає, а якщо є, то тільки імпортні і за 200 грам сиру потрібно платити близько 100 гривень (25-30 юанів). У Китаї історично не набула поширення культура вживання молочних продуктів, тому вибір "молочки" тут досить убогий і дорогою, а сир тут практично нереально знайти, бачив тільки один раз в магазині "Юра" в Пекіні.

Скільки коштує дах над головою

Ціни на оренду житла абсолютно різні і все знову-таки залежить від регіону проживання, в Шанхаї та Пекіні вартість кімнати може бути близько 500 $, а ось в Гуанчжоу за такі гроші цілком реально зняти квартиру. Але в більшості своїй житлом забезпечують роботодавці, якщо на короткий термін - то готель, якщо на більш тривалий, то кімнату в квартирі. Але дуже часто квартири трапляються в жахливому стані, особливо якщо в ній жили китайці, то ще днів п'ять піде на те, щоб відчистити її від слідів перебування корінних жителів, бо китайці самі по собі нечистоплотні, і сантиметровий шар жиру на плиті для них норма.

Про дозвілля в Китаї

Нічні клуби працюють кожен день, зазвичай вони являють собою великі зали, в яких стоять дивани та столики, традиційного для нас танцполу немає, китайці просто п'ють і зрідка дивляться на шоу-програму, яка йде на сцені, танцювати вони не вміють зовсім. Стоячи або сидячи за своїми столиками, вони грають в кості, або в "камінь, ножиці, папір", який програв випиває і так все йде по колу цілу ніч - до того моменту, поки вони не напиваються до поросячого вереску. Не раз бачив картину, коли китайців виносили під руки, в повністю несвідомому стані, або вони просто спали на диванах вже в 12 ночі.

П'ють вони зазвичай слабеньке пиво, або змішують контрафактний "Hennesy" з соком, традиційна для нас коктейльна культура там просто відсутня - хіба що у великих містах типу Пекіна або Шанхаю, де багато іноземців.

Катастрофа в місті Тяньцзинь

Одна з найбільш незабутніх і захоплюючих історій сталася зі мною в Тяньцзине 12 серпня, близько 23:30 я сидів в квартирі на дивані і збирався виходити в клуб, але раптом почув сильний завивання вітру, різкий хлопок і біля мене впала стіна, спочатку подумав, що ураган і дістав телефон, щоб зняти наслідки, але як виявилося це був тільки початок. У той час, коли знімав, пішла друга завивання, в десятки разів могутніше, найсильніша вибухова хвиля пронеслася по квартирі, винесла всі стекла з рамами, посипалися осколки, речі розкидало по квартирі, будинок захитало з боку в бік ніби картковий. А я немов сидів у кінотеатрі і дивився апокаліптичний фільм і чекав, що буде далі - завалиться будинок або не впаде, виживу чи ні, завалить - НЕ завалить.

Але що найцікавіше - не було ні краплі страху або паніки, видать мозок ще не встиг проаналізувати те, що трапилося. Але потім інстинкти виживання взяли верх і направили мене в сторону вхідних дверей, і ось тепер я сам став учасником фільму-катастрофи, від вибухової хвилі двері заклинило, але пара ударів і вона відкрилася.

Жили ми на 23 поверсі, але спуск по сходах зайняв всього кілька хвилин, сам не знав, що вмію так швидко бігати. Як виявилося, я був набагато спритніші китайців, вже підбігаючи в 4 поверху побачив, що вони почали виходити зі своїх квартир і пробиратися до виходу з дому. Вулиця була заповнена людьми, весь двір був усипаний осколками і вибитими вікнами, які ще продовжували падати з поверхів, багато було закривавлених людей, торговий центр навпроти будинку позбувся всіх фасадних стекол, панувала паніка і хаос.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Разом з темношкірим колегою ми пішли в клуб, але він теж неслабо постраждав, тоді було вирішено йти в будинок, рятувати свої речі: адже вибігаючи з квартири, у нас нічого з собою не було - ні грошей, ні документів. Хоч і було страшнувато, але іншого виходу ми не бачили, потрібно йти не дивлячись ні на що. Піднімаючись на 23 поверх, ми бачили наслідки вибуху - кров на стінах і підлозі під'їзду, дірки в стінах, вирвані з коренем вікна і двері. Швидко зібравши залишилися речі і документи, ми пішли з того злощасного будинку. Як показували у всіх новинах, це був вибух на складі хімікатів порту Бінхай, і в повітря злетіло близько 700 тонн ціаніду натрію. Щоб убезпечити себе від наслідків, я відразу ж поїхав до Пекіна.

На замітку фрілансерам

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

У зв'язку з кризою багато українців вирішуються емігрувати в пошуках добре оплачуваної роботи. В Європі дорого, в США важко потрапити, а ось Азія відкриває багато можливостей для реалізації. В останні два роки українці масово їдуть в Китай. Жити тут відносно дешево, а зарплата досягає 1000-2000 $. Серед найбільш популярних професій - вчителі, музиканти і танцюристи. При цьому, щоб викладати в китайській школі, мати профільну освіти зовсім не обов'язково - влаштуватися на роботу допоможе відсутність акценту і європейська зовнішність. Втім, потік українських мігрантів став настільки великим, що це призвело до зниження зарплат і великої конкуренції на ринку праці.

"Обозреватель" зібрав три історії емігрантів з України, які відверто розповіли, чого варто чекати від роботи в Піднебесній.

Історія перша

Анна Думанська (27 років) і Богдан Місюренко (27 років) подружня пара з Хмельницького, об'їздили 57 країн Європи і Азії. Зараз Богдан і Аня осіли в Китаї, там мандрівники працюють вчителями англійської мови в місті Чанчунь. Про свої пригоди вони розповідають в блозі "Два автостопщика" (Two Hitchhikers), там же можна знайти їх статті про життя в Піднебесній.

легальний заробіток

Ми вирішили пожити в Китаї рік-два, щоб накопичити грошей і подорожувати далі. Спочатку ми поїхали автостопом до Москви, потім до Гонконгу, де нам, на жаль, не вдалося з першого разу отримати китайську візу. Як виявилося, для громадян України туристичну візу дають лише на 14 днів, при цьому з Росії або з інших країн Азії візу відкрити набагато простіше. Після цієї невдачі ми полетіли на Тайвань. Там теж нічого не вийшло через складнощі в законодавстві. Ми через В'єтнам знову повернулися до Китаю. У В'єтнамі вже зробили собі тримісячну китайську візу і за цей час знайшли собі роботу. Вакансії шукали в Інтернеті. На вихідні в честь китайського Нового року в місті Гуанчжоу ми заповнили резюме, становили супровідний лист і почали робити розсилку в різні китайські компанії.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Варто відзначити, що в Китаї можна працювати вчителем англійської мови без філологічної освіти. Головне - щоб не було акценту. Правда, щоб зробити робочу візу і офіційно влаштуватися на роботу, потрібно буде надати документи. Якщо працювати по бізнес-візі, тобто, не цілком легально, то документів майже ніяких не потрібно, достатньо лише усною домовленістю з агентством, компанією, або безпосередньо з майбутнім роботодавцем, школою або садком.

Мовний бар'єр

У Китаї зараз простежується "бум" на англійську мову. Його вчать з самого дитинства. Хоча старше покоління взагалі не знає англійської. Між нами спочатку виникав не те що бар'єр, а справжня китайська стіна, нам дуже мало траплялося людей, які знають англійську мову хоч якось. Знаючи це, ми часто заготовляли заздалегідь якісь таблички і мовчки показували папірці, де наші друзі писали, що ми мандрівники з України і нам потрібно те-то. Іноді користувалися перекладачем на смартфоні.

Українці тут в пошані. Наш з Анею роботодавець, наприклад, дуже любить українців за хороший рівень володіння англійською мовою і гарну вимову. Також він стверджує, що люди з нашої країни дуже порядні.

Ціни і зарплата

Зарплата і ціни, звичайно, залежать від провінції, куди приїжджає вчитель. Наприклад, у великих містах як Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Тяньцзінь або Шеньчжень - велика конкуренція і працевлаштуватися буде непросто, а й ціни на житло і проїзд там вище. А в провінційних містах, як Чанчунь все в принципі дешевше. В середньому житло 40м² буде коштувати приблизно 200 $ в місяць. Якщо жити десь на околиці, то за ці гроші можна знімати навіть розкішну трикімнатну квартиру з усіма зручностями. У Шанхаї навряд чи можна знайти щось за ці гроші, хіба що в передмісті. Взагалі тут дешево і жити, і є, і пересуватися. Можна відкладати фактично всю зарплату, відсотків 90%. Тому ми вибрали Китай, а не Європу, скажімо, де велика частина зарплати йде на оплату проїзду і знімання житла.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Зарплата вчителя в Китаї - це в середньому 10 $ за годину, за умови, що він працює з компанією або з агентством, тобто через посередника. У великих містах через посередника оплата буде від 15 до 20 $ - це при тому, що ми працюємо офіційно за робочою візою. А ось якби ми працювали по бізнес-візі, або знаходили собі самі учнів, то могли б ставити собі ціну починаючи від 20 $ і вище. Кожному вчителю перед зарахуванням на роботу пропонують контракт, де вказано, скільки робочих годин у нього буде. Тут можна заробляти і 200 $ в місяць і 2000 $, все залежить від компанії і тебе самого, наскільки багато ти будеш працювати.

Про менталітеті

Китай - це ціла окрема планета. Перше, з чим можеш зіткнутися ще в аеропорту - вони дуже гучні. Китайці дуже голосно говорять, навіть здається, що вони кричать один на одного. А ще вони дуже "красиво" вміють справляти нужду в публічних місцях - можуть посадити, наприклад, дитини в аеропорту на якийсь пакетик, де той буде робити свої справи. Вони також вважають, що не потрібно себе стримувати, і, якщо хочеться плюнути, відригнути або сморкнуться, то нічого в цьому поганого немає. Також з китайцями складно працювати. Вони в основному думають про власну вигоду і не дуже добре йдуть на компроміс. Але в той же час ми відчули на собі, наскільки вони гостинні люди, і готові і за готель туриста заплатити, і в ресторані дорогому погодувати, і так далі.

Історія друга

Олександр Лісогор (29 років) з Києва. У Китаї працює діджеєм.

Про рішення виїхати за кордон

В один січневий вечір я бродив по просторах мережі і випадково натрапив на оголошення на сторінці знайомого: "У Китай для роботи в проекті потрібен хлопець діджей". Оскільки подорожувати я дуже люблю, то без довгих роздумів і зважувань всіх "за" і "проти" відразу йому написав, тим більше умови були запропоновані дуже непогані - робота в турі по Китаю, оплата перельоту і візи.

Насамперед потрібно було зробити новий закордонний паспорт, оскільки старий паспорт, отриманий в 2005 році перед поїздкою до Англії, вже наближався до десятирічного рубежу, і, отже, його життєвий шлях підходив до кінця. Без особливих проблем і бюрократії був отриманий новий біометричний паспорт, і через тиждень в ньому була поставлена ​​заповітна віза категорії М (бізнес віза), яка давала мені можливість перебувати на території Китаю два рази по 60 днів. Робочу візу отримати дуже складно і в 95% випадків наші співвітчизники їдуть по бізнес візі, яка не дає можливості офіційного працевлаштування.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

У більшості випадків в Китай їдуть представники творчих професій, або ті, хто себе позиціонують такими (хоча насправді не є) і просто хочуть заробити грошей за рахунок своєї європейської зовнішності - наслухавшись розповідей знайомих про те, що тут реально отримати гроші тільки тому, що ти не маєш розпірних очей. Але в даний момент все не так вже й просто, тому що ринок перенасичений різними авантюристами-артистами, які в пошуках кращого життя поїхали "скоряти" Піднебесну. І якщо ще років зо два тому був величезний попит на представників європеоїдної раси, і цінники були досить високими тільки тому, що ти європеєць, то зараз китайці вже більше дивляться на професіоналізм артистів, а не просто на європейську фізіономію, адже пропозиція в кілька разів перевищує попит .

Для того щоб отримувати хороший гонорар, потрібно показати рівневий продукт, а не просто світити обличчям, та й рівень гонорарів істотно впав через великий наплив людей з країн СНД - в тому числі і з України. Адже через нинішню ситуацію в країні дуже багато хто сидить без роботи, а жити якось хочеться.

Зарплати вже не ті

За рівнем заробітної плати зараз баланс вирівнявся між китайцями і приїжджими. Китай адже не гумовий, і хорошої роботи на всіх не вистачає, а свій шматочок ласого пирога хочуть все, тому демпінг тут звичайне явище. На жаль, професійні артисти, які все своє життя присвятили розвитку навичок і самовдосконалення, зараз отримують набагато менше, ніж раніше - через величезну припливу вчорашніх офіціанток і продавців-консультантів, які вирішили що вони танцюристи, співаки, діджеї та т. Д.

Зарплати тут від 1000 $ до 2000 $, а може бути і вище, все залежить від професіоналізму та особистісних якостей, якщо ти вмієш домовлятися - то можна і вище підняти цінник. Якщо працюєш від агентства, то, звичайно ж, воно буде брати відсоток за працевлаштування, але це позбавляє від самостійних пошуків роботи і можливих проблем з поліцією.

Жахливі звички і мовний бар'єр

Здебільшого китайці не мають уявлення про культуру поведінки, етикету і нормах моралі в нашій уяві. Для них норма плювати на вулиці, кидати недопалки і папірці куди завгодно, плямкати під час їжі, голосно відригувати, кричати на весь поїзд метро або салон автобуса розмовляючи по мобільному телефону ... Але це їх "культура", яку нам складно зрозуміти, хоча згодом просто перестаєш на це звертати увагу і приймаєш як належне, адже зі своїм статутом у чужий монастир не йдуть.

З приводу комунікації з китайцями ситуація не дуже легка, дуже маленький відсоток населення знає англійську, і їх пізнання починаються і закінчуються на фразах "Найса ту міт ю, вели гуда, хелльоу". І навіть якщо знаєш деякі фрази на китайському, не завжди китайці тебе розуміють, адже у них існує чотири різних інтонації, і одне і те ж слово може означати зовсім різні речі.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Про Україну жителі Піднебесної знають дуже мало, коли говориш, що ти з України, то відразу ж кажуть що у нас дуже красиві дівчата, а деякі імітують звуки пострілів і показують, що знають про війну.

Місцеві традиції важко зрозуміти розумом, у мене була ситуація, коли я їхав в метро і китаянка втратила свідомість і впала на підлогу, весь вагон відразу ж відвернувся і став робити вигляд, що нічого не відбувається, я почав її піднімати і приводити до тями, поки на наступній станції вбігли працівники метрополітену і стали їй допомагати. Розповівши своїм знайомим про даний випадок, дізнався чому китайці так себе повели, якщо ти рятуєш людину від смерті, ти стаєш назавжди відповідальним за його життя, так що якщо людина тоне чи потрапив в аварію, ніхто йому допомагати не стане, а будуть просто дивитися і знімати на мобільні телефони, чекаючи результату.

Змії, черепахи і інші делікатеси

Китайська кухня дуже різноманітна і все залежить від регіону, але основу раціону китайців становить, звичайно ж, рис, на другому місці - макарони, все це заправляється величезною кількістю гострих спецій, від яких відчуваєш себе вогнедихаючим драконом. М'ясо китайці їдять все: курятина, качине м'ясо, свинина, яловичина, адже правду кажуть, що китайці їдять все, що повзає, ходить, літає, плаває. У південних регіонах дуже багато морепродуктів: креветки, риба, краби, восьминоги, кальмари, молюски та інші представники морської фауни, які смажаться, варяться, гасяться або едятся сирими.

Різних там жучків, павучків або котиків мені пробувати не доводилося, а ось змію і жаб їв, і смак був дуже навіть приємним. Змія була на смак як риба, а жаби нагадали ніжне куряче м'ясо. Але ось від смажених голубів і вареної черепахи довелося відмовитися, мій мозок не зміг подолати даний гастрономічний бар'єр і їх смак залишився для мене незвіданим.

Харчування в Китаї недороге, навіть в порівнянні з нашими цінами, якщо їсти в невеликих вуличних ресторанчиках, які наші співвітчизники називають "чіфанкі" ( "чифан" по-китайськи означає "їсти"), середній цінник на рис з куркою і овочами близько 12 юанів , що дорівнює близько 40 гривень за задоволеною ситний обід. А ось з молочними продуктами тут сумно, особливо для любителів сирів твердих сортів, їх тут просто немає, а якщо є, то тільки імпортні і за 200 грам сиру потрібно платити близько 100 гривень (25-30 юанів). У Китаї історично не набула поширення культура вживання молочних продуктів, тому вибір "молочки" тут досить убогий і дорогою, а сир тут практично нереально знайти, бачив тільки один раз в магазині "Юра" в Пекіні.

Скільки коштує дах над головою

Ціни на оренду житла абсолютно різні і все знову-таки залежить від регіону проживання, в Шанхаї та Пекіні вартість кімнати може бути близько 500 $, а ось в Гуанчжоу за такі гроші цілком реально зняти квартиру. Але в більшості своїй житлом забезпечують роботодавці, якщо на короткий термін - то готель, якщо на більш тривалий, то кімнату в квартирі. Але дуже часто квартири трапляються в жахливому стані, особливо якщо в ній жили китайці, то ще днів п'ять піде на те, щоб відчистити її від слідів перебування корінних жителів, бо китайці самі по собі нечистоплотні, і сантиметровий шар жиру на плиті для них норма.

Про дозвілля в Китаї

Нічні клуби працюють кожен день, зазвичай вони являють собою великі зали, в яких стоять дивани та столики, традиційного для нас танцполу немає, китайці просто п'ють і зрідка дивляться на шоу-програму, яка йде на сцені, танцювати вони не вміють зовсім. Стоячи або сидячи за своїми столиками, вони грають в кості, або в "камінь, ножиці, папір", який програв випиває і так все йде по колу цілу ніч - до того моменту, поки вони не напиваються до поросячого вереску. Не раз бачив картину, коли китайців виносили під руки, в повністю несвідомому стані, або вони просто спали на диванах вже в 12 ночі.

П'ють вони зазвичай слабеньке пиво, або змішують контрафактний "Hennesy" з соком, традиційна для нас коктейльна культура там просто відсутня - хіба що у великих містах типу Пекіна або Шанхаю, де багато іноземців.

Катастрофа в місті Тяньцзинь

Одна з найбільш незабутніх і захоплюючих історій сталася зі мною в Тяньцзине 12 серпня, близько 23:30 я сидів в квартирі на дивані і збирався виходити в клуб, але раптом почув сильний завивання вітру, різкий хлопок і біля мене впала стіна, спочатку подумав, що ураган і дістав телефон, щоб зняти наслідки, але як виявилося це був тільки початок. У той час, коли знімав, пішла друга завивання, в десятки разів могутніше, найсильніша вибухова хвиля пронеслася по квартирі, винесла всі стекла з рамами, посипалися осколки, речі розкидало по квартирі, будинок захитало з боку в бік ніби картковий. А я немов сидів у кінотеатрі і дивився апокаліптичний фільм і чекав, що буде далі - завалиться будинок або не впаде, виживу чи ні, завалить - НЕ завалить.

Але що найцікавіше - не було ні краплі страху або паніки, видать мозок ще не встиг проаналізувати те, що трапилося. Але потім інстинкти виживання взяли верх і направили мене в сторону вхідних дверей, і ось тепер я сам став учасником фільму-катастрофи, від вибухової хвилі двері заклинило, але пара ударів і вона відкрилася.

Жили ми на 23 поверсі, але спуск по сходах зайняв всього кілька хвилин, сам не знав, що вмію так швидко бігати. Як виявилося, я був набагато спритніші китайців, вже підбігаючи в 4 поверху побачив, що вони почали виходити зі своїх квартир і пробиратися до виходу з дому. Вулиця була заповнена людьми, весь двір був усипаний осколками і вибитими вікнами, які ще продовжували падати з поверхів, багато було закривавлених людей, торговий центр навпроти будинку позбувся всіх фасадних стекол, панувала паніка і хаос.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Разом з темношкірим колегою ми пішли в клуб, але він теж неслабо постраждав, тоді було вирішено йти в будинок, рятувати свої речі: адже вибігаючи з квартири, у нас нічого з собою не було - ні грошей, ні документів. Хоч і було страшнувато, але іншого виходу ми не бачили, потрібно йти не дивлячись ні на що. Піднімаючись на 23 поверх, ми бачили наслідки вибуху - кров на стінах і підлозі під'їзду, дірки в стінах, вирвані з коренем вікна і двері. Швидко зібравши залишилися речі і документи, ми пішли з того злощасного будинку. Як показували у всіх новинах, це був вибух на складі хімікатів порту Бінхай, і в повітря злетіло близько 700 тонн ціаніду натрію. Щоб убезпечити себе від наслідків, я відразу ж поїхав до Пекіна.

На замітку фрілансерам

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

У зв'язку з кризою багато українців вирішуються емігрувати в пошуках добре оплачуваної роботи. В Європі дорого, в США важко потрапити, а ось Азія відкриває багато можливостей для реалізації. В останні два роки українці масово їдуть в Китай. Жити тут відносно дешево, а зарплата досягає 1000-2000 $. Серед найбільш популярних професій - вчителі, музиканти і танцюристи. При цьому, щоб викладати в китайській школі, мати профільну освіти зовсім не обов'язково - влаштуватися на роботу допоможе відсутність акценту і європейська зовнішність. Втім, потік українських мігрантів став настільки великим, що це призвело до зниження зарплат і великої конкуренції на ринку праці.

"Обозреватель" зібрав три історії емігрантів з України, які відверто розповіли, чого варто чекати від роботи в Піднебесній.

Історія перша

Анна Думанська (27 років) і Богдан Місюренко (27 років) подружня пара з Хмельницького, об'їздили 57 країн Європи і Азії. Зараз Богдан і Аня осіли в Китаї, там мандрівники працюють вчителями англійської мови в місті Чанчунь. Про свої пригоди вони розповідають в блозі "Два автостопщика" (Two Hitchhikers), там же можна знайти їх статті про життя в Піднебесній.

легальний заробіток

Ми вирішили пожити в Китаї рік-два, щоб накопичити грошей і подорожувати далі. Спочатку ми поїхали автостопом до Москви, потім до Гонконгу, де нам, на жаль, не вдалося з першого разу отримати китайську візу. Як виявилося, для громадян України туристичну візу дають лише на 14 днів, при цьому з Росії або з інших країн Азії візу відкрити набагато простіше. Після цієї невдачі ми полетіли на Тайвань. Там теж нічого не вийшло через складнощі в законодавстві. Ми через В'єтнам знову повернулися до Китаю. У В'єтнамі вже зробили собі тримісячну китайську візу і за цей час знайшли собі роботу. Вакансії шукали в Інтернеті. На вихідні в честь китайського Нового року в місті Гуанчжоу ми заповнили резюме, становили супровідний лист і почали робити розсилку в різні китайські компанії.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Варто відзначити, що в Китаї можна працювати вчителем англійської мови без філологічної освіти. Головне - щоб не було акценту. Правда, щоб зробити робочу візу і офіційно влаштуватися на роботу, потрібно буде надати документи. Якщо працювати по бізнес-візі, тобто, не цілком легально, то документів майже ніяких не потрібно, достатньо лише усною домовленістю з агентством, компанією, або безпосередньо з майбутнім роботодавцем, школою або садком.

Мовний бар'єр

У Китаї зараз простежується "бум" на англійську мову. Його вчать з самого дитинства. Хоча старше покоління взагалі не знає англійської. Між нами спочатку виникав не те що бар'єр, а справжня китайська стіна, нам дуже мало траплялося людей, які знають англійську мову хоч якось. Знаючи це, ми часто заготовляли заздалегідь якісь таблички і мовчки показували папірці, де наші друзі писали, що ми мандрівники з України і нам потрібно те-то. Іноді користувалися перекладачем на смартфоні.

Українці тут в пошані. Наш з Анею роботодавець, наприклад, дуже любить українців за хороший рівень володіння англійською мовою і гарну вимову. Також він стверджує, що люди з нашої країни дуже порядні.

Ціни і зарплата

Зарплата і ціни, звичайно, залежать від провінції, куди приїжджає вчитель. Наприклад, у великих містах як Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Тяньцзінь або Шеньчжень - велика конкуренція і працевлаштуватися буде непросто, а й ціни на житло і проїзд там вище. А в провінційних містах, як Чанчунь все в принципі дешевше. В середньому житло 40м² буде коштувати приблизно 200 $ в місяць. Якщо жити десь на околиці, то за ці гроші можна знімати навіть розкішну трикімнатну квартиру з усіма зручностями. У Шанхаї навряд чи можна знайти щось за ці гроші, хіба що в передмісті. Взагалі тут дешево і жити, і є, і пересуватися. Можна відкладати фактично всю зарплату, відсотків 90%. Тому ми вибрали Китай, а не Європу, скажімо, де велика частина зарплати йде на оплату проїзду і знімання житла.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Зарплата вчителя в Китаї - це в середньому 10 $ за годину, за умови, що він працює з компанією або з агентством, тобто через посередника. У великих містах через посередника оплата буде від 15 до 20 $ - це при тому, що ми працюємо офіційно за робочою візою. А ось якби ми працювали по бізнес-візі, або знаходили собі самі учнів, то могли б ставити собі ціну починаючи від 20 $ і вище. Кожному вчителю перед зарахуванням на роботу пропонують контракт, де вказано, скільки робочих годин у нього буде. Тут можна заробляти і 200 $ в місяць і 2000 $, все залежить від компанії і тебе самого, наскільки багато ти будеш працювати.

Про менталітеті

Китай - це ціла окрема планета. Перше, з чим можеш зіткнутися ще в аеропорту - вони дуже гучні. Китайці дуже голосно говорять, навіть здається, що вони кричать один на одного. А ще вони дуже "красиво" вміють справляти нужду в публічних місцях - можуть посадити, наприклад, дитини в аеропорту на якийсь пакетик, де той буде робити свої справи. Вони також вважають, що не потрібно себе стримувати, і, якщо хочеться плюнути, відригнути або сморкнуться, то нічого в цьому поганого немає. Також з китайцями складно працювати. Вони в основному думають про власну вигоду і не дуже добре йдуть на компроміс. Але в той же час ми відчули на собі, наскільки вони гостинні люди, і готові і за готель туриста заплатити, і в ресторані дорогому погодувати, і так далі.

Історія друга

Олександр Лісогор (29 років) з Києва. У Китаї працює діджеєм.

Про рішення виїхати за кордон

В один січневий вечір я бродив по просторах мережі і випадково натрапив на оголошення на сторінці знайомого: "У Китай для роботи в проекті потрібен хлопець діджей". Оскільки подорожувати я дуже люблю, то без довгих роздумів і зважувань всіх "за" і "проти" відразу йому написав, тим більше умови були запропоновані дуже непогані - робота в турі по Китаю, оплата перельоту і візи.

Насамперед потрібно було зробити новий закордонний паспорт, оскільки старий паспорт, отриманий в 2005 році перед поїздкою до Англії, вже наближався до десятирічного рубежу, і, отже, його життєвий шлях підходив до кінця. Без особливих проблем і бюрократії був отриманий новий біометричний паспорт, і через тиждень в ньому була поставлена ​​заповітна віза категорії М (бізнес віза), яка давала мені можливість перебувати на території Китаю два рази по 60 днів. Робочу візу отримати дуже складно і в 95% випадків наші співвітчизники їдуть по бізнес візі, яка не дає можливості офіційного працевлаштування.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

У більшості випадків в Китай їдуть представники творчих професій, або ті, хто себе позиціонують такими (хоча насправді не є) і просто хочуть заробити грошей за рахунок своєї європейської зовнішності - наслухавшись розповідей знайомих про те, що тут реально отримати гроші тільки тому, що ти не маєш розпірних очей. Але в даний момент все не так вже й просто, тому що ринок перенасичений різними авантюристами-артистами, які в пошуках кращого життя поїхали "скоряти" Піднебесну. І якщо ще років зо два тому був величезний попит на представників європеоїдної раси, і цінники були досить високими тільки тому, що ти європеєць, то зараз китайці вже більше дивляться на професіоналізм артистів, а не просто на європейську фізіономію, адже пропозиція в кілька разів перевищує попит .

Для того щоб отримувати хороший гонорар, потрібно показати рівневий продукт, а не просто світити обличчям, та й рівень гонорарів істотно впав через великий наплив людей з країн СНД - в тому числі і з України. Адже через нинішню ситуацію в країні дуже багато хто сидить без роботи, а жити якось хочеться.

Зарплати вже не ті

За рівнем заробітної плати зараз баланс вирівнявся між китайцями і приїжджими. Китай адже не гумовий, і хорошої роботи на всіх не вистачає, а свій шматочок ласого пирога хочуть все, тому демпінг тут звичайне явище. На жаль, професійні артисти, які все своє життя присвятили розвитку навичок і самовдосконалення, зараз отримують набагато менше, ніж раніше - через величезну припливу вчорашніх офіціанток і продавців-консультантів, які вирішили що вони танцюристи, співаки, діджеї та т. Д.

Зарплати тут від 1000 $ до 2000 $, а може бути і вище, все залежить від професіоналізму та особистісних якостей, якщо ти вмієш домовлятися - то можна і вище підняти цінник. Якщо працюєш від агентства, то, звичайно ж, воно буде брати відсоток за працевлаштування, але це позбавляє від самостійних пошуків роботи і можливих проблем з поліцією.

Жахливі звички і мовний бар'єр

Здебільшого китайці не мають уявлення про культуру поведінки, етикету і нормах моралі в нашій уяві. Для них норма плювати на вулиці, кидати недопалки і папірці куди завгодно, плямкати під час їжі, голосно відригувати, кричати на весь поїзд метро або салон автобуса розмовляючи по мобільному телефону ... Але це їх "культура", яку нам складно зрозуміти, хоча згодом просто перестаєш на це звертати увагу і приймаєш як належне, адже зі своїм статутом у чужий монастир не йдуть.

З приводу комунікації з китайцями ситуація не дуже легка, дуже маленький відсоток населення знає англійську, і їх пізнання починаються і закінчуються на фразах "Найса ту міт ю, вели гуда, хелльоу". І навіть якщо знаєш деякі фрази на китайському, не завжди китайці тебе розуміють, адже у них існує чотири різних інтонації, і одне і те ж слово може означати зовсім різні речі.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Про Україну жителі Піднебесної знають дуже мало, коли говориш, що ти з України, то відразу ж кажуть що у нас дуже красиві дівчата, а деякі імітують звуки пострілів і показують, що знають про війну.

Місцеві традиції важко зрозуміти розумом, у мене була ситуація, коли я їхав в метро і китаянка втратила свідомість і впала на підлогу, весь вагон відразу ж відвернувся і став робити вигляд, що нічого не відбувається, я почав її піднімати і приводити до тями, поки на наступній станції вбігли працівники метрополітену і стали їй допомагати. Розповівши своїм знайомим про даний випадок, дізнався чому китайці так себе повели, якщо ти рятуєш людину від смерті, ти стаєш назавжди відповідальним за його життя, так що якщо людина тоне чи потрапив в аварію, ніхто йому допомагати не стане, а будуть просто дивитися і знімати на мобільні телефони, чекаючи результату.

Змії, черепахи і інші делікатеси

Китайська кухня дуже різноманітна і все залежить від регіону, але основу раціону китайців становить, звичайно ж, рис, на другому місці - макарони, все це заправляється величезною кількістю гострих спецій, від яких відчуваєш себе вогнедихаючим драконом. М'ясо китайці їдять все: курятина, качине м'ясо, свинина, яловичина, адже правду кажуть, що китайці їдять все, що повзає, ходить, літає, плаває. У південних регіонах дуже багато морепродуктів: креветки, риба, краби, восьминоги, кальмари, молюски та інші представники морської фауни, які смажаться, варяться, гасяться або едятся сирими.

Різних там жучків, павучків або котиків мені пробувати не доводилося, а ось змію і жаб їв, і смак був дуже навіть приємним. Змія була на смак як риба, а жаби нагадали ніжне куряче м'ясо. Але ось від смажених голубів і вареної черепахи довелося відмовитися, мій мозок не зміг подолати даний гастрономічний бар'єр і їх смак залишився для мене незвіданим.

Харчування в Китаї недороге, навіть в порівнянні з нашими цінами, якщо їсти в невеликих вуличних ресторанчиках, які наші співвітчизники називають "чіфанкі" ( "чифан" по-китайськи означає "їсти"), середній цінник на рис з куркою і овочами близько 12 юанів , що дорівнює близько 40 гривень за задоволеною ситний обід. А ось з молочними продуктами тут сумно, особливо для любителів сирів твердих сортів, їх тут просто немає, а якщо є, то тільки імпортні і за 200 грам сиру потрібно платити близько 100 гривень (25-30 юанів). У Китаї історично не набула поширення культура вживання молочних продуктів, тому вибір "молочки" тут досить убогий і дорогою, а сир тут практично нереально знайти, бачив тільки один раз в магазині "Юра" в Пекіні.

Скільки коштує дах над головою

Ціни на оренду житла абсолютно різні і все знову-таки залежить від регіону проживання, в Шанхаї та Пекіні вартість кімнати може бути близько 500 $, а ось в Гуанчжоу за такі гроші цілком реально зняти квартиру. Але в більшості своїй житлом забезпечують роботодавці, якщо на короткий термін - то готель, якщо на більш тривалий, то кімнату в квартирі. Але дуже часто квартири трапляються в жахливому стані, особливо якщо в ній жили китайці, то ще днів п'ять піде на те, щоб відчистити її від слідів перебування корінних жителів, бо китайці самі по собі нечистоплотні, і сантиметровий шар жиру на плиті для них норма.

Про дозвілля в Китаї

Нічні клуби працюють кожен день, зазвичай вони являють собою великі зали, в яких стоять дивани та столики, традиційного для нас танцполу немає, китайці просто п'ють і зрідка дивляться на шоу-програму, яка йде на сцені, танцювати вони не вміють зовсім. Стоячи або сидячи за своїми столиками, вони грають в кості, або в "камінь, ножиці, папір", який програв випиває і так все йде по колу цілу ніч - до того моменту, поки вони не напиваються до поросячого вереску. Не раз бачив картину, коли китайців виносили під руки, в повністю несвідомому стані, або вони просто спали на диванах вже в 12 ночі.

П'ють вони зазвичай слабеньке пиво, або змішують контрафактний "Hennesy" з соком, традиційна для нас коктейльна культура там просто відсутня - хіба що у великих містах типу Пекіна або Шанхаю, де багато іноземців.

Катастрофа в місті Тяньцзинь

Одна з найбільш незабутніх і захоплюючих історій сталася зі мною в Тяньцзине 12 серпня, близько 23:30 я сидів в квартирі на дивані і збирався виходити в клуб, але раптом почув сильний завивання вітру, різкий хлопок і біля мене впала стіна, спочатку подумав, що ураган і дістав телефон, щоб зняти наслідки, але як виявилося це був тільки початок. У той час, коли знімав, пішла друга завивання, в десятки разів могутніше, найсильніша вибухова хвиля пронеслася по квартирі, винесла всі стекла з рамами, посипалися осколки, речі розкидало по квартирі, будинок захитало з боку в бік ніби картковий. А я немов сидів у кінотеатрі і дивився апокаліптичний фільм і чекав, що буде далі - завалиться будинок або не впаде, виживу чи ні, завалить - НЕ завалить.

Але що найцікавіше - не було ні краплі страху або паніки, видать мозок ще не встиг проаналізувати те, що трапилося. Але потім інстинкти виживання взяли верх і направили мене в сторону вхідних дверей, і ось тепер я сам став учасником фільму-катастрофи, від вибухової хвилі двері заклинило, але пара ударів і вона відкрилася.

Жили ми на 23 поверсі, але спуск по сходах зайняв всього кілька хвилин, сам не знав, що вмію так швидко бігати. Як виявилося, я був набагато спритніші китайців, вже підбігаючи в 4 поверху побачив, що вони почали виходити зі своїх квартир і пробиратися до виходу з дому. Вулиця була заповнена людьми, весь двір був усипаний осколками і вибитими вікнами, які ще продовжували падати з поверхів, багато було закривавлених людей, торговий центр навпроти будинку позбувся всіх фасадних стекол, панувала паніка і хаос.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Разом з темношкірим колегою ми пішли в клуб, але він теж неслабо постраждав, тоді було вирішено йти в будинок, рятувати свої речі: адже вибігаючи з квартири, у нас нічого з собою не було - ні грошей, ні документів. Хоч і було страшнувато, але іншого виходу ми не бачили, потрібно йти не дивлячись ні на що. Піднімаючись на 23 поверх, ми бачили наслідки вибуху - кров на стінах і підлозі під'їзду, дірки в стінах, вирвані з коренем вікна і двері. Швидко зібравши залишилися речі і документи, ми пішли з того злощасного будинку. Як показували у всіх новинах, це був вибух на складі хімікатів порту Бінхай, і в повітря злетіло близько 700 тонн ціаніду натрію. Щоб убезпечити себе від наслідків, я відразу ж поїхав до Пекіна.

На замітку фрілансерам

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

У зв'язку з кризою багато українців вирішуються емігрувати в пошуках добре оплачуваної роботи. В Європі дорого, в США важко потрапити, а ось Азія відкриває багато можливостей для реалізації. В останні два роки українці масово їдуть в Китай. Жити тут відносно дешево, а зарплата досягає 1000-2000 $. Серед найбільш популярних професій - вчителі, музиканти і танцюристи. При цьому, щоб викладати в китайській школі, мати профільну освіти зовсім не обов'язково - влаштуватися на роботу допоможе відсутність акценту і європейська зовнішність. Втім, потік українських мігрантів став настільки великим, що це призвело до зниження зарплат і великої конкуренції на ринку праці.

"Обозреватель" зібрав три історії емігрантів з України, які відверто розповіли, чого варто чекати від роботи в Піднебесній.

Історія перша

Анна Думанська (27 років) і Богдан Місюренко (27 років) подружня пара з Хмельницького, об'їздили 57 країн Європи і Азії. Зараз Богдан і Аня осіли в Китаї, там мандрівники працюють вчителями англійської мови в місті Чанчунь. Про свої пригоди вони розповідають в блозі "Два автостопщика" (Two Hitchhikers), там же можна знайти їх статті про життя в Піднебесній.

легальний заробіток

Ми вирішили пожити в Китаї рік-два, щоб накопичити грошей і подорожувати далі. Спочатку ми поїхали автостопом до Москви, потім до Гонконгу, де нам, на жаль, не вдалося з першого разу отримати китайську візу. Як виявилося, для громадян України туристичну візу дають лише на 14 днів, при цьому з Росії або з інших країн Азії візу відкрити набагато простіше. Після цієї невдачі ми полетіли на Тайвань. Там теж нічого не вийшло через складнощі в законодавстві. Ми через В'єтнам знову повернулися до Китаю. У В'єтнамі вже зробили собі тримісячну китайську візу і за цей час знайшли собі роботу. Вакансії шукали в Інтернеті. На вихідні в честь китайського Нового року в місті Гуанчжоу ми заповнили резюме, становили супровідний лист і почали робити розсилку в різні китайські компанії.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Варто відзначити, що в Китаї можна працювати вчителем англійської мови без філологічної освіти. Головне - щоб не було акценту. Правда, щоб зробити робочу візу і офіційно влаштуватися на роботу, потрібно буде надати документи. Якщо працювати по бізнес-візі, тобто, не цілком легально, то документів майже ніяких не потрібно, достатньо лише усною домовленістю з агентством, компанією, або безпосередньо з майбутнім роботодавцем, школою або садком.

Мовний бар'єр

У Китаї зараз простежується "бум" на англійську мову. Його вчать з самого дитинства. Хоча старше покоління взагалі не знає англійської. Між нами спочатку виникав не те що бар'єр, а справжня китайська стіна, нам дуже мало траплялося людей, які знають англійську мову хоч якось. Знаючи це, ми часто заготовляли заздалегідь якісь таблички і мовчки показували папірці, де наші друзі писали, що ми мандрівники з України і нам потрібно те-то. Іноді користувалися перекладачем на смартфоні.

Українці тут в пошані. Наш з Анею роботодавець, наприклад, дуже любить українців за хороший рівень володіння англійською мовою і гарну вимову. Також він стверджує, що люди з нашої країни дуже порядні.

Ціни і зарплата

Зарплата і ціни, звичайно, залежать від провінції, куди приїжджає вчитель. Наприклад, у великих містах як Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Тяньцзінь або Шеньчжень - велика конкуренція і працевлаштуватися буде непросто, а й ціни на житло і проїзд там вище. А в провінційних містах, як Чанчунь все в принципі дешевше. В середньому житло 40м² буде коштувати приблизно 200 $ в місяць. Якщо жити десь на околиці, то за ці гроші можна знімати навіть розкішну трикімнатну квартиру з усіма зручностями. У Шанхаї навряд чи можна знайти щось за ці гроші, хіба що в передмісті. Взагалі тут дешево і жити, і є, і пересуватися. Можна відкладати фактично всю зарплату, відсотків 90%. Тому ми вибрали Китай, а не Європу, скажімо, де велика частина зарплати йде на оплату проїзду і знімання житла.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Зарплата вчителя в Китаї - це в середньому 10 $ за годину, за умови, що він працює з компанією або з агентством, тобто через посередника. У великих містах через посередника оплата буде від 15 до 20 $ - це при тому, що ми працюємо офіційно за робочою візою. А ось якби ми працювали по бізнес-візі, або знаходили собі самі учнів, то могли б ставити собі ціну починаючи від 20 $ і вище. Кожному вчителю перед зарахуванням на роботу пропонують контракт, де вказано, скільки робочих годин у нього буде. Тут можна заробляти і 200 $ в місяць і 2000 $, все залежить від компанії і тебе самого, наскільки багато ти будеш працювати.

Про менталітеті

Китай - це ціла окрема планета. Перше, з чим можеш зіткнутися ще в аеропорту - вони дуже гучні. Китайці дуже голосно говорять, навіть здається, що вони кричать один на одного. А ще вони дуже "красиво" вміють справляти нужду в публічних місцях - можуть посадити, наприклад, дитини в аеропорту на якийсь пакетик, де той буде робити свої справи. Вони також вважають, що не потрібно себе стримувати, і, якщо хочеться плюнути, відригнути або сморкнуться, то нічого в цьому поганого немає. Також з китайцями складно працювати. Вони в основному думають про власну вигоду і не дуже добре йдуть на компроміс. Але в той же час ми відчули на собі, наскільки вони гостинні люди, і готові і за готель туриста заплатити, і в ресторані дорогому погодувати, і так далі.

Історія друга

Олександр Лісогор (29 років) з Києва. У Китаї працює діджеєм.

Про рішення виїхати за кордон

В один січневий вечір я бродив по просторах мережі і випадково натрапив на оголошення на сторінці знайомого: "У Китай для роботи в проекті потрібен хлопець діджей". Оскільки подорожувати я дуже люблю, то без довгих роздумів і зважувань всіх "за" і "проти" відразу йому написав, тим більше умови були запропоновані дуже непогані - робота в турі по Китаю, оплата перельоту і візи.

Насамперед потрібно було зробити новий закордонний паспорт, оскільки старий паспорт, отриманий в 2005 році перед поїздкою до Англії, вже наближався до десятирічного рубежу, і, отже, його життєвий шлях підходив до кінця. Без особливих проблем і бюрократії був отриманий новий біометричний паспорт, і через тиждень в ньому була поставлена ​​заповітна віза категорії М (бізнес віза), яка давала мені можливість перебувати на території Китаю два рази по 60 днів. Робочу візу отримати дуже складно і в 95% випадків наші співвітчизники їдуть по бізнес візі, яка не дає можливості офіційного працевлаштування.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

У більшості випадків в Китай їдуть представники творчих професій, або ті, хто себе позиціонують такими (хоча насправді не є) і просто хочуть заробити грошей за рахунок своєї європейської зовнішності - наслухавшись розповідей знайомих про те, що тут реально отримати гроші тільки тому, що ти не маєш розпірних очей. Але в даний момент все не так вже й просто, тому що ринок перенасичений різними авантюристами-артистами, які в пошуках кращого життя поїхали "скоряти" Піднебесну. І якщо ще років зо два тому був величезний попит на представників європеоїдної раси, і цінники були досить високими тільки тому, що ти європеєць, то зараз китайці вже більше дивляться на професіоналізм артистів, а не просто на європейську фізіономію, адже пропозиція в кілька разів перевищує попит .

Для того щоб отримувати хороший гонорар, потрібно показати рівневий продукт, а не просто світити обличчям, та й рівень гонорарів істотно впав через великий наплив людей з країн СНД - в тому числі і з України. Адже через нинішню ситуацію в країні дуже багато хто сидить без роботи, а жити якось хочеться.

Зарплати вже не ті

За рівнем заробітної плати зараз баланс вирівнявся між китайцями і приїжджими. Китай адже не гумовий, і хорошої роботи на всіх не вистачає, а свій шматочок ласого пирога хочуть все, тому демпінг тут звичайне явище. На жаль, професійні артисти, які все своє життя присвятили розвитку навичок і самовдосконалення, зараз отримують набагато менше, ніж раніше - через величезну припливу вчорашніх офіціанток і продавців-консультантів, які вирішили що вони танцюристи, співаки, діджеї та т. Д.

Зарплати тут від 1000 $ до 2000 $, а може бути і вище, все залежить від професіоналізму та особистісних якостей, якщо ти вмієш домовлятися - то можна і вище підняти цінник. Якщо працюєш від агентства, то, звичайно ж, воно буде брати відсоток за працевлаштування, але це позбавляє від самостійних пошуків роботи і можливих проблем з поліцією.

Жахливі звички і мовний бар'єр

Здебільшого китайці не мають уявлення про культуру поведінки, етикету і нормах моралі в нашій уяві. Для них норма плювати на вулиці, кидати недопалки і папірці куди завгодно, плямкати під час їжі, голосно відригувати, кричати на весь поїзд метро або салон автобуса розмовляючи по мобільному телефону ... Але це їх "культура", яку нам складно зрозуміти, хоча згодом просто перестаєш на це звертати увагу і приймаєш як належне, адже зі своїм статутом у чужий монастир не йдуть.

З приводу комунікації з китайцями ситуація не дуже легка, дуже маленький відсоток населення знає англійську, і їх пізнання починаються і закінчуються на фразах "Найса ту міт ю, вели гуда, хелльоу". І навіть якщо знаєш деякі фрази на китайському, не завжди китайці тебе розуміють, адже у них існує чотири різних інтонації, і одне і те ж слово може означати зовсім різні речі.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Про Україну жителі Піднебесної знають дуже мало, коли говориш, що ти з України, то відразу ж кажуть що у нас дуже красиві дівчата, а деякі імітують звуки пострілів і показують, що знають про війну.

Місцеві традиції важко зрозуміти розумом, у мене була ситуація, коли я їхав в метро і китаянка втратила свідомість і впала на підлогу, весь вагон відразу ж відвернувся і став робити вигляд, що нічого не відбувається, я почав її піднімати і приводити до тями, поки на наступній станції вбігли працівники метрополітену і стали їй допомагати. Розповівши своїм знайомим про даний випадок, дізнався чому китайці так себе повели, якщо ти рятуєш людину від смерті, ти стаєш назавжди відповідальним за його життя, так що якщо людина тоне чи потрапив в аварію, ніхто йому допомагати не стане, а будуть просто дивитися і знімати на мобільні телефони, чекаючи результату.

Змії, черепахи і інші делікатеси

Китайська кухня дуже різноманітна і все залежить від регіону, але основу раціону китайців становить, звичайно ж, рис, на другому місці - макарони, все це заправляється величезною кількістю гострих спецій, від яких відчуваєш себе вогнедихаючим драконом. М'ясо китайці їдять все: курятина, качине м'ясо, свинина, яловичина, адже правду кажуть, що китайці їдять все, що повзає, ходить, літає, плаває. У південних регіонах дуже багато морепродуктів: креветки, риба, краби, восьминоги, кальмари, молюски та інші представники морської фауни, які смажаться, варяться, гасяться або едятся сирими.

Різних там жучків, павучків або котиків мені пробувати не доводилося, а ось змію і жаб їв, і смак був дуже навіть приємним. Змія була на смак як риба, а жаби нагадали ніжне куряче м'ясо. Але ось від смажених голубів і вареної черепахи довелося відмовитися, мій мозок не зміг подолати даний гастрономічний бар'єр і їх смак залишився для мене незвіданим.

Харчування в Китаї недороге, навіть в порівнянні з нашими цінами, якщо їсти в невеликих вуличних ресторанчиках, які наші співвітчизники називають "чіфанкі" ( "чифан" по-китайськи означає "їсти"), середній цінник на рис з куркою і овочами близько 12 юанів , що дорівнює близько 40 гривень за задоволеною ситний обід. А ось з молочними продуктами тут сумно, особливо для любителів сирів твердих сортів, їх тут просто немає, а якщо є, то тільки імпортні і за 200 грам сиру потрібно платити близько 100 гривень (25-30 юанів). У Китаї історично не набула поширення культура вживання молочних продуктів, тому вибір "молочки" тут досить убогий і дорогою, а сир тут практично нереально знайти, бачив тільки один раз в магазині "Юра" в Пекіні.

Скільки коштує дах над головою

Ціни на оренду житла абсолютно різні і все знову-таки залежить від регіону проживання, в Шанхаї та Пекіні вартість кімнати може бути близько 500 $, а ось в Гуанчжоу за такі гроші цілком реально зняти квартиру. Але в більшості своїй житлом забезпечують роботодавці, якщо на короткий термін - то готель, якщо на більш тривалий, то кімнату в квартирі. Але дуже часто квартири трапляються в жахливому стані, особливо якщо в ній жили китайці, то ще днів п'ять піде на те, щоб відчистити її від слідів перебування корінних жителів, бо китайці самі по собі нечистоплотні, і сантиметровий шар жиру на плиті для них норма.

Про дозвілля в Китаї

Нічні клуби працюють кожен день, зазвичай вони являють собою великі зали, в яких стоять дивани та столики, традиційного для нас танцполу немає, китайці просто п'ють і зрідка дивляться на шоу-програму, яка йде на сцені, танцювати вони не вміють зовсім. Стоячи або сидячи за своїми столиками, вони грають в кості, або в "камінь, ножиці, папір", який програв випиває і так все йде по колу цілу ніч - до того моменту, поки вони не напиваються до поросячого вереску. Не раз бачив картину, коли китайців виносили під руки, в повністю несвідомому стані, або вони просто спали на диванах вже в 12 ночі.

П'ють вони зазвичай слабеньке пиво, або змішують контрафактний "Hennesy" з соком, традиційна для нас коктейльна культура там просто відсутня - хіба що у великих містах типу Пекіна або Шанхаю, де багато іноземців.

Катастрофа в місті Тяньцзинь

Одна з найбільш незабутніх і захоплюючих історій сталася зі мною в Тяньцзине 12 серпня, близько 23:30 я сидів в квартирі на дивані і збирався виходити в клуб, але раптом почув сильний завивання вітру, різкий хлопок і біля мене впала стіна, спочатку подумав, що ураган і дістав телефон, щоб зняти наслідки, але як виявилося це був тільки початок. У той час, коли знімав, пішла друга завивання, в десятки разів могутніше, найсильніша вибухова хвиля пронеслася по квартирі, винесла всі стекла з рамами, посипалися осколки, речі розкидало по квартирі, будинок захитало з боку в бік ніби картковий. А я немов сидів у кінотеатрі і дивився апокаліптичний фільм і чекав, що буде далі - завалиться будинок або не впаде, виживу чи ні, завалить - НЕ завалить.

Але що найцікавіше - не було ні краплі страху або паніки, видать мозок ще не встиг проаналізувати те, що трапилося. Але потім інстинкти виживання взяли верх і направили мене в сторону вхідних дверей, і ось тепер я сам став учасником фільму-катастрофи, від вибухової хвилі двері заклинило, але пара ударів і вона відкрилася.

Жили ми на 23 поверсі, але спуск по сходах зайняв всього кілька хвилин, сам не знав, що вмію так швидко бігати. Як виявилося, я був набагато спритніші китайців, вже підбігаючи в 4 поверху побачив, що вони почали виходити зі своїх квартир і пробиратися до виходу з дому. Вулиця була заповнена людьми, весь двір був усипаний осколками і вибитими вікнами, які ще продовжували падати з поверхів, багато було закривавлених людей, торговий центр навпроти будинку позбувся всіх фасадних стекол, панувала паніка і хаос.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Разом з темношкірим колегою ми пішли в клуб, але він теж неслабо постраждав, тоді було вирішено йти в будинок, рятувати свої речі: адже вибігаючи з квартири, у нас нічого з собою не було - ні грошей, ні документів. Хоч і було страшнувато, але іншого виходу ми не бачили, потрібно йти не дивлячись ні на що. Піднімаючись на 23 поверх, ми бачили наслідки вибуху - кров на стінах і підлозі під'їзду, дірки в стінах, вирвані з коренем вікна і двері. Швидко зібравши залишилися речі і документи, ми пішли з того злощасного будинку. Як показували у всіх новинах, це був вибух на складі хімікатів порту Бінхай, і в повітря злетіло близько 700 тонн ціаніду натрію. Щоб убезпечити себе від наслідків, я відразу ж поїхав до Пекіна.

На замітку фрілансерам

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

У зв'язку з кризою багато українців вирішуються емігрувати в пошуках добре оплачуваної роботи. В Європі дорого, в США важко потрапити, а ось Азія відкриває багато можливостей для реалізації. В останні два роки українці масово їдуть в Китай. Жити тут відносно дешево, а зарплата досягає 1000-2000 $. Серед найбільш популярних професій - вчителі, музиканти і танцюристи. При цьому, щоб викладати в китайській школі, мати профільну освіти зовсім не обов'язково - влаштуватися на роботу допоможе відсутність акценту і європейська зовнішність. Втім, потік українських мігрантів став настільки великим, що це призвело до зниження зарплат і великої конкуренції на ринку праці.

"Обозреватель" зібрав три історії емігрантів з України, які відверто розповіли, чого варто чекати від роботи в Піднебесній.

Історія перша

Анна Думанська (27 років) і Богдан Місюренко (27 років) подружня пара з Хмельницького, об'їздили 57 країн Європи і Азії. Зараз Богдан і Аня осіли в Китаї, там мандрівники працюють вчителями англійської мови в місті Чанчунь. Про свої пригоди вони розповідають в блозі "Два автостопщика" (Two Hitchhikers), там же можна знайти їх статті про життя в Піднебесній.

легальний заробіток

Ми вирішили пожити в Китаї рік-два, щоб накопичити грошей і подорожувати далі. Спочатку ми поїхали автостопом до Москви, потім до Гонконгу, де нам, на жаль, не вдалося з першого разу отримати китайську візу. Як виявилося, для громадян України туристичну візу дають лише на 14 днів, при цьому з Росії або з інших країн Азії візу відкрити набагато простіше. Після цієї невдачі ми полетіли на Тайвань. Там теж нічого не вийшло через складнощі в законодавстві. Ми через В'єтнам знову повернулися до Китаю. У В'єтнамі вже зробили собі тримісячну китайську візу і за цей час знайшли собі роботу. Вакансії шукали в Інтернеті. На вихідні в честь китайського Нового року в місті Гуанчжоу ми заповнили резюме, становили супровідний лист і почали робити розсилку в різні китайські компанії.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Варто відзначити, що в Китаї можна працювати вчителем англійської мови без філологічної освіти. Головне - щоб не було акценту. Правда, щоб зробити робочу візу і офіційно влаштуватися на роботу, потрібно буде надати документи. Якщо працювати по бізнес-візі, тобто, не цілком легально, то документів майже ніяких не потрібно, достатньо лише усною домовленістю з агентством, компанією, або безпосередньо з майбутнім роботодавцем, школою або садком.

Мовний бар'єр

У Китаї зараз простежується "бум" на англійську мову. Його вчать з самого дитинства. Хоча старше покоління взагалі не знає англійської. Між нами спочатку виникав не те що бар'єр, а справжня китайська стіна, нам дуже мало траплялося людей, які знають англійську мову хоч якось. Знаючи це, ми часто заготовляли заздалегідь якісь таблички і мовчки показували папірці, де наші друзі писали, що ми мандрівники з України і нам потрібно те-то. Іноді користувалися перекладачем на смартфоні.

Українці тут в пошані. Наш з Анею роботодавець, наприклад, дуже любить українців за хороший рівень володіння англійською мовою і гарну вимову. Також він стверджує, що люди з нашої країни дуже порядні.

Ціни і зарплата

Зарплата і ціни, звичайно, залежать від провінції, куди приїжджає вчитель. Наприклад, у великих містах як Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Тяньцзінь або Шеньчжень - велика конкуренція і працевлаштуватися буде непросто, а й ціни на житло і проїзд там вище. А в провінційних містах, як Чанчунь все в принципі дешевше. В середньому житло 40м² буде коштувати приблизно 200 $ в місяць. Якщо жити десь на околиці, то за ці гроші можна знімати навіть розкішну трикімнатну квартиру з усіма зручностями. У Шанхаї навряд чи можна знайти щось за ці гроші, хіба що в передмісті. Взагалі тут дешево і жити, і є, і пересуватися. Можна відкладати фактично всю зарплату, відсотків 90%. Тому ми вибрали Китай, а не Європу, скажімо, де велика частина зарплати йде на оплату проїзду і знімання житла.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Зарплата вчителя в Китаї - це в середньому 10 $ за годину, за умови, що він працює з компанією або з агентством, тобто через посередника. У великих містах через посередника оплата буде від 15 до 20 $ - це при тому, що ми працюємо офіційно за робочою візою. А ось якби ми працювали по бізнес-візі, або знаходили собі самі учнів, то могли б ставити собі ціну починаючи від 20 $ і вище. Кожному вчителю перед зарахуванням на роботу пропонують контракт, де вказано, скільки робочих годин у нього буде. Тут можна заробляти і 200 $ в місяць і 2000 $, все залежить від компанії і тебе самого, наскільки багато ти будеш працювати.

Про менталітеті

Китай - це ціла окрема планета. Перше, з чим можеш зіткнутися ще в аеропорту - вони дуже гучні. Китайці дуже голосно говорять, навіть здається, що вони кричать один на одного. А ще вони дуже "красиво" вміють справляти нужду в публічних місцях - можуть посадити, наприклад, дитини в аеропорту на якийсь пакетик, де той буде робити свої справи. Вони також вважають, що не потрібно себе стримувати, і, якщо хочеться плюнути, відригнути або сморкнуться, то нічого в цьому поганого немає. Також з китайцями складно працювати. Вони в основному думають про власну вигоду і не дуже добре йдуть на компроміс. Але в той же час ми відчули на собі, наскільки вони гостинні люди, і готові і за готель туриста заплатити, і в ресторані дорогому погодувати, і так далі.

Історія друга

Олександр Лісогор (29 років) з Києва. У Китаї працює діджеєм.

Про рішення виїхати за кордон

В один січневий вечір я бродив по просторах мережі і випадково натрапив на оголошення на сторінці знайомого: "У Китай для роботи в проекті потрібен хлопець діджей". Оскільки подорожувати я дуже люблю, то без довгих роздумів і зважувань всіх "за" і "проти" відразу йому написав, тим більше умови були запропоновані дуже непогані - робота в турі по Китаю, оплата перельоту і візи.

Насамперед потрібно було зробити новий закордонний паспорт, оскільки старий паспорт, отриманий в 2005 році перед поїздкою до Англії, вже наближався до десятирічного рубежу, і, отже, його життєвий шлях підходив до кінця. Без особливих проблем і бюрократії був отриманий новий біометричний паспорт, і через тиждень в ньому була поставлена ​​заповітна віза категорії М (бізнес віза), яка давала мені можливість перебувати на території Китаю два рази по 60 днів. Робочу візу отримати дуже складно і в 95% випадків наші співвітчизники їдуть по бізнес візі, яка не дає можливості офіційного працевлаштування.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

У більшості випадків в Китай їдуть представники творчих професій, або ті, хто себе позиціонують такими (хоча насправді не є) і просто хочуть заробити грошей за рахунок своєї європейської зовнішності - наслухавшись розповідей знайомих про те, що тут реально отримати гроші тільки тому, що ти не маєш розпірних очей. Але в даний момент все не так вже й просто, тому що ринок перенасичений різними авантюристами-артистами, які в пошуках кращого життя поїхали "скоряти" Піднебесну. І якщо ще років зо два тому був величезний попит на представників європеоїдної раси, і цінники були досить високими тільки тому, що ти європеєць, то зараз китайці вже більше дивляться на професіоналізм артистів, а не просто на європейську фізіономію, адже пропозиція в кілька разів перевищує попит .

Для того щоб отримувати хороший гонорар, потрібно показати рівневий продукт, а не просто світити обличчям, та й рівень гонорарів істотно впав через великий наплив людей з країн СНД - в тому числі і з України. Адже через нинішню ситуацію в країні дуже багато хто сидить без роботи, а жити якось хочеться.

Зарплати вже не ті

За рівнем заробітної плати зараз баланс вирівнявся між китайцями і приїжджими. Китай адже не гумовий, і хорошої роботи на всіх не вистачає, а свій шматочок ласого пирога хочуть все, тому демпінг тут звичайне явище. На жаль, професійні артисти, які все своє життя присвятили розвитку навичок і самовдосконалення, зараз отримують набагато менше, ніж раніше - через величезну припливу вчорашніх офіціанток і продавців-консультантів, які вирішили що вони танцюристи, співаки, діджеї та т. Д.

Зарплати тут від 1000 $ до 2000 $, а може бути і вище, все залежить від професіоналізму та особистісних якостей, якщо ти вмієш домовлятися - то можна і вище підняти цінник. Якщо працюєш від агентства, то, звичайно ж, воно буде брати відсоток за працевлаштування, але це позбавляє від самостійних пошуків роботи і можливих проблем з поліцією.

Жахливі звички і мовний бар'єр

Здебільшого китайці не мають уявлення про культуру поведінки, етикету і нормах моралі в нашій уяві. Для них норма плювати на вулиці, кидати недопалки і папірці куди завгодно, плямкати під час їжі, голосно відригувати, кричати на весь поїзд метро або салон автобуса розмовляючи по мобільному телефону ... Але це їх "культура", яку нам складно зрозуміти, хоча згодом просто перестаєш на це звертати увагу і приймаєш як належне, адже зі своїм статутом у чужий монастир не йдуть.

З приводу комунікації з китайцями ситуація не дуже легка, дуже маленький відсоток населення знає англійську, і їх пізнання починаються і закінчуються на фразах "Найса ту міт ю, вели гуда, хелльоу". І навіть якщо знаєш деякі фрази на китайському, не завжди китайці тебе розуміють, адже у них існує чотири різних інтонації, і одне і те ж слово може означати зовсім різні речі.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Про Україну жителі Піднебесної знають дуже мало, коли говориш, що ти з України, то відразу ж кажуть що у нас дуже красиві дівчата, а деякі імітують звуки пострілів і показують, що знають про війну.

Місцеві традиції важко зрозуміти розумом, у мене була ситуація, коли я їхав в метро і китаянка втратила свідомість і впала на підлогу, весь вагон відразу ж відвернувся і став робити вигляд, що нічого не відбувається, я почав її піднімати і приводити до тями, поки на наступній станції вбігли працівники метрополітену і стали їй допомагати. Розповівши своїм знайомим про даний випадок, дізнався чому китайці так себе повели, якщо ти рятуєш людину від смерті, ти стаєш назавжди відповідальним за його життя, так що якщо людина тоне чи потрапив в аварію, ніхто йому допомагати не стане, а будуть просто дивитися і знімати на мобільні телефони, чекаючи результату.

Змії, черепахи і інші делікатеси

Китайська кухня дуже різноманітна і все залежить від регіону, але основу раціону китайців становить, звичайно ж, рис, на другому місці - макарони, все це заправляється величезною кількістю гострих спецій, від яких відчуваєш себе вогнедихаючим драконом. М'ясо китайці їдять все: курятина, качине м'ясо, свинина, яловичина, адже правду кажуть, що китайці їдять все, що повзає, ходить, літає, плаває. У південних регіонах дуже багато морепродуктів: креветки, риба, краби, восьминоги, кальмари, молюски та інші представники морської фауни, які смажаться, варяться, гасяться або едятся сирими.

Різних там жучків, павучків або котиків мені пробувати не доводилося, а ось змію і жаб їв, і смак був дуже навіть приємним. Змія була на смак як риба, а жаби нагадали ніжне куряче м'ясо. Але ось від смажених голубів і вареної черепахи довелося відмовитися, мій мозок не зміг подолати даний гастрономічний бар'єр і їх смак залишився для мене незвіданим.

Харчування в Китаї недороге, навіть в порівнянні з нашими цінами, якщо їсти в невеликих вуличних ресторанчиках, які наші співвітчизники називають "чіфанкі" ( "чифан" по-китайськи означає "їсти"), середній цінник на рис з куркою і овочами близько 12 юанів , що дорівнює близько 40 гривень за задоволеною ситний обід. А ось з молочними продуктами тут сумно, особливо для любителів сирів твердих сортів, їх тут просто немає, а якщо є, то тільки імпортні і за 200 грам сиру потрібно платити близько 100 гривень (25-30 юанів). У Китаї історично не набула поширення культура вживання молочних продуктів, тому вибір "молочки" тут досить убогий і дорогою, а сир тут практично нереально знайти, бачив тільки один раз в магазині "Юра" в Пекіні.

Скільки коштує дах над головою

Ціни на оренду житла абсолютно різні і все знову-таки залежить від регіону проживання, в Шанхаї та Пекіні вартість кімнати може бути близько 500 $, а ось в Гуанчжоу за такі гроші цілком реально зняти квартиру. Але в більшості своїй житлом забезпечують роботодавці, якщо на короткий термін - то готель, якщо на більш тривалий, то кімнату в квартирі. Але дуже часто квартири трапляються в жахливому стані, особливо якщо в ній жили китайці, то ще днів п'ять піде на те, щоб відчистити її від слідів перебування корінних жителів, бо китайці самі по собі нечистоплотні, і сантиметровий шар жиру на плиті для них норма.

Про дозвілля в Китаї

Нічні клуби працюють кожен день, зазвичай вони являють собою великі зали, в яких стоять дивани та столики, традиційного для нас танцполу немає, китайці просто п'ють і зрідка дивляться на шоу-програму, яка йде на сцені, танцювати вони не вміють зовсім. Стоячи або сидячи за своїми столиками, вони грають в кості, або в "камінь, ножиці, папір", який програв випиває і так все йде по колу цілу ніч - до того моменту, поки вони не напиваються до поросячого вереску. Не раз бачив картину, коли китайців виносили під руки, в повністю несвідомому стані, або вони просто спали на диванах вже в 12 ночі.

П'ють вони зазвичай слабеньке пиво, або змішують контрафактний "Hennesy" з соком, традиційна для нас коктейльна культура там просто відсутня - хіба що у великих містах типу Пекіна або Шанхаю, де багато іноземців.

Катастрофа в місті Тяньцзинь

Одна з найбільш незабутніх і захоплюючих історій сталася зі мною в Тяньцзине 12 серпня, близько 23:30 я сидів в квартирі на дивані і збирався виходити в клуб, але раптом почув сильний завивання вітру, різкий хлопок і біля мене впала стіна, спочатку подумав, що ураган і дістав телефон, щоб зняти наслідки, але як виявилося це був тільки початок. У той час, коли знімав, пішла друга завивання, в десятки разів могутніше, найсильніша вибухова хвиля пронеслася по квартирі, винесла всі стекла з рамами, посипалися осколки, речі розкидало по квартирі, будинок захитало з боку в бік ніби картковий. А я немов сидів у кінотеатрі і дивився апокаліптичний фільм і чекав, що буде далі - завалиться будинок або не впаде, виживу чи ні, завалить - НЕ завалить.

Але що найцікавіше - не було ні краплі страху або паніки, видать мозок ще не встиг проаналізувати те, що трапилося. Але потім інстинкти виживання взяли верх і направили мене в сторону вхідних дверей, і ось тепер я сам став учасником фільму-катастрофи, від вибухової хвилі двері заклинило, але пара ударів і вона відкрилася.

Жили ми на 23 поверсі, але спуск по сходах зайняв всього кілька хвилин, сам не знав, що вмію так швидко бігати. Як виявилося, я був набагато спритніші китайців, вже підбігаючи в 4 поверху побачив, що вони почали виходити зі своїх квартир і пробиратися до виходу з дому. Вулиця була заповнена людьми, весь двір був усипаний осколками і вибитими вікнами, які ще продовжували падати з поверхів, багато було закривавлених людей, торговий центр навпроти будинку позбувся всіх фасадних стекол, панувала паніка і хаос.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Разом з темношкірим колегою ми пішли в клуб, але він теж неслабо постраждав, тоді було вирішено йти в будинок, рятувати свої речі: адже вибігаючи з квартири, у нас нічого з собою не було - ні грошей, ні документів. Хоч і було страшнувато, але іншого виходу ми не бачили, потрібно йти не дивлячись ні на що. Піднімаючись на 23 поверх, ми бачили наслідки вибуху - кров на стінах і підлозі під'їзду, дірки в стінах, вирвані з коренем вікна і двері. Швидко зібравши залишилися речі і документи, ми пішли з того злощасного будинку. Як показували у всіх новинах, це був вибух на складі хімікатів порту Бінхай, і в повітря злетіло близько 700 тонн ціаніду натрію. Щоб убезпечити себе від наслідків, я відразу ж поїхав до Пекіна.

На замітку фрілансерам

Країна можливостей: три історії українців, які виїхали жити і працювати в Китай

У зв'язку з кризою багато українців вирішуються емігрувати в пошуках добре оплачуваної роботи. В Європі дорого, в США важко потрапити, а ось Азія відкриває багато можливостей для реалізації. В останні два роки українці масово їдуть в Китай. Жити тут відносно дешево, а зарплата досягає 1000-2000 $. Серед найбільш популярних професій - вчителі, музиканти і танцюристи. При цьому, щоб викладати в китайській школі, мати профільну освіти зовсім не обов'язково - влаштуватися на роботу допоможе відсутність акценту і європейська зовнішність. Втім, потік українських мігрантів став настільки великим, що це призвело до зниження зарплат і великої конкуренції на ринку праці.

"Обозреватель" зібрав три історії емігрантів з України, які відверто розповіли, чого варто чекати від роботи в Піднебесній.

Історія перша

Анна Думанська (27 років) і Богдан Місюренко (27 років) подружня пара з Хмельницького, об'їздили 57 країн Європи і Азії. Зараз Богдан і Аня осіли в Китаї, там мандрівники працюють вчителями англійської мови в місті Чанчунь. Про свої пригоди вони розповідають в блозі "Два автостопщика" (Two Hitchhikers), там же можна знайти їх статті про життя в Піднебесній.

легальний заробіток

Ми вирішили пожити в Китаї рік-два, щоб накопичити грошей і подорожувати далі. Спочатку ми поїхали автостопом до Москви, потім до Гонконгу, де нам, на жаль, не вдалося з першого разу отримати китайську візу. Як виявилося, для громадян України туристичну візу дають лише на 14 днів, при цьому з Росії або з інших країн Азії візу відкрити набагато простіше. Після цієї невдачі ми полетіли на Тайвань. Там теж нічого не вийшло через складнощі в законодавстві. Ми через В'єтнам знову повернулися до Китаю. У В'єтнамі вже зробили собі тримісячну китайську візу і за цей час знайшли собі роботу. Вакансії шукали в Інтернеті. На вихідні в честь китайського Нового року в місті Гуанчжоу ми заповнили резюме, становили супровідний лист і почали робити розсилку в різні китайські компанії.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Варто відзначити, що в Китаї можна працювати вчителем англійської мови без філологічної освіти. Головне - щоб не було акценту. Правда, щоб зробити робочу візу і офіційно влаштуватися на роботу, потрібно буде надати документи. Якщо працювати по бізнес-візі, тобто, не цілком легально, то документів майже ніяких не потрібно, достатньо лише усною домовленістю з агентством, компанією, або безпосередньо з майбутнім роботодавцем, школою або садком.

Мовний бар'єр

У Китаї зараз простежується "бум" на англійську мову. Його вчать з самого дитинства. Хоча старше покоління взагалі не знає англійської. Між нами спочатку виникав не те що бар'єр, а справжня китайська стіна, нам дуже мало траплялося людей, які знають англійську мову хоч якось. Знаючи це, ми часто заготовляли заздалегідь якісь таблички і мовчки показували папірці, де наші друзі писали, що ми мандрівники з України і нам потрібно те-то. Іноді користувалися перекладачем на смартфоні.

Українці тут в пошані. Наш з Анею роботодавець, наприклад, дуже любить українців за хороший рівень володіння англійською мовою і гарну вимову. Також він стверджує, що люди з нашої країни дуже порядні.

Ціни і зарплата

Зарплата і ціни, звичайно, залежать від провінції, куди приїжджає вчитель. Наприклад, у великих містах як Шанхай, Пекін, Гуанчжоу, Тяньцзінь або Шеньчжень - велика конкуренція і працевлаштуватися буде непросто, а й ціни на житло і проїзд там вище. А в провінційних містах, як Чанчунь все в принципі дешевше. В середньому житло 40м² буде коштувати приблизно 200 $ в місяць. Якщо жити десь на околиці, то за ці гроші можна знімати навіть розкішну трикімнатну квартиру з усіма зручностями. У Шанхаї навряд чи можна знайти щось за ці гроші, хіба що в передмісті. Взагалі тут дешево і жити, і є, і пересуватися. Можна відкладати фактично всю зарплату, відсотків 90%. Тому ми вибрали Китай, а не Європу, скажімо, де велика частина зарплати йде на оплату проїзду і знімання житла.

Фото з особистого архіву Анни Думанської і Богдана Місюренко

Зарплата вчителя в Китаї - це в середньому 10 $ за годину, за умови, що він працює з компанією або з агентством, тобто через посередника. У великих містах через посередника оплата буде від 15 до 20 $ - це при тому, що ми працюємо офіційно за робочою візою. А ось якби ми працювали по бізнес-візі, або знаходили собі самі учнів, то могли б ставити собі ціну починаючи від 20 $ і вище. Кожному вчителю перед зарахуванням на роботу пропонують контракт, де вказано, скільки робочих годин у нього буде. Тут можна заробляти і 200 $ в місяць і 2000 $, все залежить від компанії і тебе самого, наскільки багато ти будеш працювати.

Про менталітеті

Китай - це ціла окрема планета. Перше, з чим можеш зіткнутися ще в аеропорту - вони дуже гучні. Китайці дуже голосно говорять, навіть здається, що вони кричать один на одного. А ще вони дуже "красиво" вміють справляти нужду в публічних місцях - можуть посадити, наприклад, дитини в аеропорту на якийсь пакетик, де той буде робити свої справи. Вони також вважають, що не потрібно себе стримувати, і, якщо хочеться плюнути, відригнути або сморкнуться, то нічого в цьому поганого немає. Також з китайцями складно працювати. Вони в основному думають про власну вигоду і не дуже добре йдуть на компроміс. Але в той же час ми відчули на собі, наскільки вони гостинні люди, і готові і за готель туриста заплатити, і в ресторані дорогому погодувати, і так далі.

Історія друга

Олександр Лісогор (29 років) з Києва. У Китаї працює діджеєм.

Про рішення виїхати за кордон

В один січневий вечір я бродив по просторах мережі і випадково натрапив на оголошення на сторінці знайомого: "У Китай для роботи в проекті потрібен хлопець діджей". Оскільки подорожувати я дуже люблю, то без довгих роздумів і зважувань всіх "за" і "проти" відразу йому написав, тим більше умови були запропоновані дуже непогані - робота в турі по Китаю, оплата перельоту і візи.

Насамперед потрібно було зробити новий закордонний паспорт, оскільки старий паспорт, отриманий в 2005 році перед поїздкою до Англії, вже наближався до десятирічного рубежу, і, отже, його життєвий шлях підходив до кінця. Без особливих проблем і бюрократії був отриманий новий біометричний паспорт, і через тиждень в ньому була поставлена ​​заповітна віза категорії М (бізнес віза), яка давала мені можливість перебувати на території Китаю два рази по 60 днів. Робочу візу отримати дуже складно і в 95% випадків наші співвітчизники їдуть по бізнес візі, яка не дає можливості офіційного працевлаштування.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

У більшості випадків в Китай їдуть представники творчих професій, або ті, хто себе позиціонують такими (хоча насправді не є) і просто хочуть заробити грошей за рахунок своєї європейської зовнішності - наслухавшись розповідей знайомих про те, що тут реально отримати гроші тільки тому, що ти не маєш розпірних очей. Але в даний момент все не так вже й просто, тому що ринок перенасичений різними авантюристами-артистами, які в пошуках кращого життя поїхали "скоряти" Піднебесну. І якщо ще років зо два тому був величезний попит на представників європеоїдної раси, і цінники були досить високими тільки тому, що ти європеєць, то зараз китайці вже більше дивляться на професіоналізм артистів, а не просто на європейську фізіономію, адже пропозиція в кілька разів перевищує попит .

Для того щоб отримувати хороший гонорар, потрібно показати рівневий продукт, а не просто світити обличчям, та й рівень гонорарів істотно впав через великий наплив людей з країн СНД - в тому числі і з України. Адже через нинішню ситуацію в країні дуже багато хто сидить без роботи, а жити якось хочеться.

Зарплати вже не ті

За рівнем заробітної плати зараз баланс вирівнявся між китайцями і приїжджими. Китай адже не гумовий, і хорошої роботи на всіх не вистачає, а свій шматочок ласого пирога хочуть все, тому демпінг тут звичайне явище. На жаль, професійні артисти, які все своє життя присвятили розвитку навичок і самовдосконалення, зараз отримують набагато менше, ніж раніше - через величезну припливу вчорашніх офіціанток і продавців-консультантів, які вирішили що вони танцюристи, співаки, діджеї та т. Д.

Зарплати тут від 1000 $ до 2000 $, а може бути і вище, все залежить від професіоналізму та особистісних якостей, якщо ти вмієш домовлятися - то можна і вище підняти цінник. Якщо працюєш від агентства, то, звичайно ж, воно буде брати відсоток за працевлаштування, але це позбавляє від самостійних пошуків роботи і можливих проблем з поліцією.

Жахливі звички і мовний бар'єр

Здебільшого китайці не мають уявлення про культуру поведінки, етикету і нормах моралі в нашій уяві. Для них норма плювати на вулиці, кидати недопалки і папірці куди завгодно, плямкати під час їжі, голосно відригувати, кричати на весь поїзд метро або салон автобуса розмовляючи по мобільному телефону ... Але це їх "культура", яку нам складно зрозуміти, хоча згодом просто перестаєш на це звертати увагу і приймаєш як належне, адже зі своїм статутом у чужий монастир не йдуть.

З приводу комунікації з китайцями ситуація не дуже легка, дуже маленький відсоток населення знає англійську, і їх пізнання починаються і закінчуються на фразах "Найса ту міт ю, вели гуда, хелльоу". І навіть якщо знаєш деякі фрази на китайському, не завжди китайці тебе розуміють, адже у них існує чотири різних інтонації, і одне і те ж слово може означати зовсім різні речі.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Про Україну жителі Піднебесної знають дуже мало, коли говориш, що ти з України, то відразу ж кажуть що у нас дуже красиві дівчата, а деякі імітують звуки пострілів і показують, що знають про війну.

Місцеві традиції важко зрозуміти розумом, у мене була ситуація, коли я їхав в метро і китаянка втратила свідомість і впала на підлогу, весь вагон відразу ж відвернувся і став робити вигляд, що нічого не відбувається, я почав її піднімати і приводити до тями, поки на наступній станції вбігли працівники метрополітену і стали їй допомагати. Розповівши своїм знайомим про даний випадок, дізнався чому китайці так себе повели, якщо ти рятуєш людину від смерті, ти стаєш назавжди відповідальним за його життя, так що якщо людина тоне чи потрапив в аварію, ніхто йому допомагати не стане, а будуть просто дивитися і знімати на мобільні телефони, чекаючи результату.

Змії, черепахи і інші делікатеси

Китайська кухня дуже різноманітна і все залежить від регіону, але основу раціону китайців становить, звичайно ж, рис, на другому місці - макарони, все це заправляється величезною кількістю гострих спецій, від яких відчуваєш себе вогнедихаючим драконом. М'ясо китайці їдять все: курятина, качине м'ясо, свинина, яловичина, адже правду кажуть, що китайці їдять все, що повзає, ходить, літає, плаває. У південних регіонах дуже багато морепродуктів: креветки, риба, краби, восьминоги, кальмари, молюски та інші представники морської фауни, які смажаться, варяться, гасяться або едятся сирими.

Різних там жучків, павучків або котиків мені пробувати не доводилося, а ось змію і жаб їв, і смак був дуже навіть приємним. Змія була на смак як риба, а жаби нагадали ніжне куряче м'ясо. Але ось від смажених голубів і вареної черепахи довелося відмовитися, мій мозок не зміг подолати даний гастрономічний бар'єр і їх смак залишився для мене незвіданим.

Харчування в Китаї недороге, навіть в порівнянні з нашими цінами, якщо їсти в невеликих вуличних ресторанчиках, які наші співвітчизники називають "чіфанкі" ( "чифан" по-китайськи означає "їсти"), середній цінник на рис з куркою і овочами близько 12 юанів , що дорівнює близько 40 гривень за задоволеною ситний обід. А ось з молочними продуктами тут сумно, особливо для любителів сирів твердих сортів, їх тут просто немає, а якщо є, то тільки імпортні і за 200 грам сиру потрібно платити близько 100 гривень (25-30 юанів). У Китаї історично не набула поширення культура вживання молочних продуктів, тому вибір "молочки" тут досить убогий і дорогою, а сир тут практично нереально знайти, бачив тільки один раз в магазині "Юра" в Пекіні.

Скільки коштує дах над головою

Ціни на оренду житла абсолютно різні і все знову-таки залежить від регіону проживання, в Шанхаї та Пекіні вартість кімнати може бути близько 500 $, а ось в Гуанчжоу за такі гроші цілком реально зняти квартиру. Але в більшості своїй житлом забезпечують роботодавці, якщо на короткий термін - то готель, якщо на більш тривалий, то кімнату в квартирі. Але дуже часто квартири трапляються в жахливому стані, особливо якщо в ній жили китайці, то ще днів п'ять піде на те, щоб відчистити її від слідів перебування корінних жителів, бо китайці самі по собі нечистоплотні, і сантиметровий шар жиру на плиті для них норма.

Про дозвілля в Китаї

Нічні клуби працюють кожен день, зазвичай вони являють собою великі зали, в яких стоять дивани та столики, традиційного для нас танцполу немає, китайці просто п'ють і зрідка дивляться на шоу-програму, яка йде на сцені, танцювати вони не вміють зовсім. Стоячи або сидячи за своїми столиками, вони грають в кості, або в "камінь, ножиці, папір", який програв випиває і так все йде по колу цілу ніч - до того моменту, поки вони не напиваються до поросячого вереску. Не раз бачив картину, коли китайців виносили під руки, в повністю несвідомому стані, або вони просто спали на диванах вже в 12 ночі.

П'ють вони зазвичай слабеньке пиво, або змішують контрафактний "Hennesy" з соком, традиційна для нас коктейльна культура там просто відсутня - хіба що у великих містах типу Пекіна або Шанхаю, де багато іноземців.

Катастрофа в місті Тяньцзинь

Одна з найбільш незабутніх і захоплюючих історій сталася зі мною в Тяньцзине 12 серпня, близько 23:30 я сидів в квартирі на дивані і збирався виходити в клуб, але раптом почув сильний завивання вітру, різкий хлопок і біля мене впала стіна, спочатку подумав, що ураган і дістав телефон, щоб зняти наслідки, але як виявилося це був тільки початок. У той час, коли знімав, пішла друга завивання, в десятки разів могутніше, найсильніша вибухова хвиля пронеслася по квартирі, винесла всі стекла з рамами, посипалися осколки, речі розкидало по квартирі, будинок захитало з боку в бік ніби картковий. А я немов сидів у кінотеатрі і дивився апокаліптичний фільм і чекав, що буде далі - завалиться будинок або не впаде, виживу чи ні, завалить - НЕ завалить.

Але що найцікавіше - не було ні краплі страху або паніки, видать мозок ще не встиг проаналізувати те, що трапилося. Але потім інстинкти виживання взяли верх і направили мене в сторону вхідних дверей, і ось тепер я сам став учасником фільму-катастрофи, від вибухової хвилі двері заклинило, але пара ударів і вона відкрилася.

Жили ми на 23 поверсі, але спуск по сходах зайняв всього кілька хвилин, сам не знав, що вмію так швидко бігати. Як виявилося, я був набагато спритніші китайців, вже підбігаючи в 4 поверху побачив, що вони почали виходити зі своїх квартир і пробиратися до виходу з дому. Вулиця була заповнена людьми, весь двір був усипаний осколками і вибитими вікнами, які ще продовжували падати з поверхів, багато було закривавлених людей, торговий центр навпроти будинку позбувся всіх фасадних стекол, панувала паніка і хаос.

Фото з особистого архіву Олександра Лісогора

Разом з темношкірим колегою ми пішли в клуб, але він теж неслабо постраждав, тоді було вирішено йти в будинок, рятувати свої речі: адже вибігаючи з квартири, у нас нічого з собою не було - ні грошей, ні документів. Хоч і було страшнувато, але іншого виходу ми не бачили, потрібно йти не дивлячись ні на що. Піднімаючись на 23 поверх, ми бачили наслідки вибуху - кров на стінах і підлозі під'їзду, дірки в стінах, вирвані з коренем вікна і двері. Швидко зібравши залишилися речі і документи, ми пішли з того злощасного будинку. Як показували у всіх новинах, це був вибух на складі хімікатів порту Бінхай, і в повітря злетіло близько 700 тонн ціаніду натрію. Щоб убезпечити себе від наслідків, я відразу ж поїхав до Пекіна.

На замітку фрілансерам

Китайський інтернет почав "радуваті" з найперш хвилин Користування. Я знав, что в Китаї є Деяк проблеми, но не думаю что настолько глобально, и Якщо не використовуват VPN сервіси, то про таких звичних ресурсах, як Facebook, Instagram, Google, Youtube, Gmail нужно просто забути на час свого перебування тут. Такоже нужно забути про швидкісний "вікачування" фільмів, перегляді онлайн-відео з скроню роздільною здатністю ... А все тому, что великий китайський фаєрвол блокує зарубіжній трафік, а вісь китайські сайти просто літають, но там Нічого цікавого практично немає. Є місцевий аналог Youtube, який називається Youku, якщо порискал там, то реально знайти трохи англомовних серіалів з субтитрами на китайському і парочку фільмів і серіалів, які завантажували наші хлопці з України, Росії, Білорусі. Також тут страшні проблеми зі Skype, Viber, відео йде ривками з частими розривами, але вночі цілком реально нормально поговорити з рідними. А ось вдень це просто дикий жах. Хоча якщо купити собі хороший VPN клієнт, то ніяких проблем з переглядом заблокованих сайтів не буде, і спокійно можна викладати фотки в Instagram і читати Facebook.

Китай - дуже цікава країна, тут відбувається багато чого цікавого - знайомство з місцевою культурою, різні пригоди, подорожі, багато цікавих людей з усього світу ... Характер і сила волі тут проходять серйозну загартування: ккогда ти сам в незнайомій країні, немає часу розслаблятися . Ну і найголовніше - досвід виживання в чужій країні, про яку мало знаєш.

Історія третя

Анна Дробицька (26 років) з Харкова - працює танцюристом в дитячому розважальному парку в місті Нінгбо.

Як влаштована розважальна індустрія Китаю

Місто Нингбо знаходиться в трьох годинах їзди від Шанхая. Це портове місто з населенням в 5, 5 мільйонів чоловік. За 2 місяці, що я тут живу, встигла побачити чимало цікавого. Компанія, яка відправила мене на роботу в Китай, всі турботи з оформлення робочої візи взяла на себе, так що особисто у мене з цим проблем не виникло. Працюю я в великому дитячому розважальному парку. Арт-група парку складається з слов'ян, китайців і філіппінців. Слов'ян, звичайно, більшість, в основному хлопці з України.

Професія артиста серед українців в Китаї затребувана найбільше. Наша заробітна плата відрізняється в рази в порівнянні з самими китайцями: місцевим артистам платять значно меншу суму, філіппінцям трохи побільше. В області моєї діяльності китайці вважають за краще брати на роботу українських артистів, перш за все через європейської зовнішності, слідом йдуть професійні якості, і, врешті-решт, на думку багатьох, китайці вважають нас дешевою робочою силою.

розвінчання міфів

Коли я перший раз потрапила в Китай, то міфи про паряться в тумані Піднебесної, про багатовікове культурну спадщину і давньої мудрості розсіялися в перші кілька днів. Все це перетворилося на величезну шокуючу Азію. Китайський дідусь може спокійно закурити в черзі в супермаркеті, або вибираючи продукти там же, в ліфті повному народу, в автобусі, в метро і навіть в лікарні. Також китайські хлопці, трапезуючи в кафе (ресторані, бістро) зазвичай, по-перше, шалено голосно чвакають, по-друге вони випльовують все що не сподобалося прямо на стіл. На стіл! Демонстративно, перед усіма. А китайська бабуся, не соромлячись, буде тикати в вас пальцем і сміятися прямо посеред вулиці. Дуже голосно розмовляти - це теж в межах норми в Китаї і, зізнаюся, іноді це дуже дратує.

Фото з особистого архіву Анни Дробицької

У великих містах, типу Шанхая і Пекіна, ситуація йде трохи інакше, краще в якомусь розумінні. Китайська молодь в більшості своїй прогресує і це не може не радувати. Багато китайські студенти їздять по обміну до Німеччини, Англії, США. Безумовно, є в Китаї і позитивні сторони, наприклад те, що люди тут хоч і безкультурні і гучні, на наш погляд, але досить добрі, душевні і товариські. Хоча особливо з ними не поспілкуєшся, якщо китайського не знаєш.

Англійська знають одиниці. Мовою жестів китайці не розуміють, або розуміють, але не те. Загалом, логіка наших країн відрізняється прямо протилежно один одному. Але китаєць завжди готовий допомогти!

Якщо від'їхати кілометрів на тридцять від мого міста в гори, то можна відкрити для себе, що китайська природа воістину дивовижна і прекрасна. Вражають чайні поля в долинах, бамбукові зарості, і красиві квіти лотоса на гладі гірських озер. Оповиті серпанком старовини стародавні китайські храми, на затягнутих джунглями пагорбах, ліси наповнені переливами пташиних голосів. Особисто мене все це заворожує і утихомирює, саме тут, далеко від міського шуму і божевільного кількості машин і людей, я відчуваю старовину і мудрість великого Китаю.

Їдять все, що повзає

У гастрономічному плані Китай б'є всі рекорди! Китайці вживають в їжу все що повзає, літає, стрибає, бігає і росте на їхній землі і під нею. Все це або вариться, париться, гаситься або смажиться у величезній кількості жиру і з вражаючою кількістю традиційних спецій, в пріоритеті - пекучий червоний перець. У зв'язку з цим ти можеш навіть не розібрати, що ти їси насправді, просто щось пекуче гостре.

Я планую повернутися в Україну і шалено сумую, а чого мені дійсно не вистачає тут, так це тиші. Китай - шалено галаслива країна, цілодобова будівництво і надто говіркий народ, це стомлює.

Як повідомляв "Обозреватель", Ранее українка розповіла про плюси і мінуси життя в Канаді.

Чи не набрідаємо! Тільки найважлівіше - підпісуйся на наш Telegram-канал

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.