Навигация
Реклама
Реклама

«Туристів більше, а доходів менше»

Гідів-гастарбайтерів з Китаю знову спробували легалізувати. Ростуризм уклав контракт на навчання персоналу готелів і гідів, в тому числі іноземців. Зустрівши опір, відомство терміново внесло правку, але це лише шапка айсберга. Гідів-гастарбайтерів з Китаю знову спробували легалізувати

Олександр Петросян / Коммерсант

Контракт на 21 мільйон рублів, які планувалося витратити на підготовку і підвищення кваліфікації фахівців туристичної індустрії в 2017 році, розміщений Ростуризмом, складався з 15 пунктів, останнім з яких було підвищення кваліфікації гідів-перекладачів та екскурсоводів, які працюють з китайськими туристами. Нижче йшло пояснення, що гідами по роботі з китайцями «зможуть стати як громадяни Росії, так і іноземні громадяни». Цей пункт викликав обурення в професійному середовищі.

«Фонтанка» вже писала про те, які небилиці про Петербург і Росію в цілому розповідають китайські гіди своїм туристам, а також про наміри влади боротися з нелегалами. Восени в Петропавлівській фортеці пройшли облави, в ході яких були виявлені екскурсоводи з Китаю, які не мали не тільки дозволів на ведення такої діяльності, але і діючих документів на перебування в Росії.

Однак поки одні чиновники з заповненням туристичного ринку китайськими гідами борються, інші - випадково чи спеціально - намагаються організувати лазівки для легалізації порушників. Черговий такий спробою співрозмовники «Фонтанки» визнали контракт, укладений Федеральним агентством з туризму.

«Ростуризм витрачає бюджетне фінансування на те, щоб навчити іноземних громадян і позбавити російських громадян робочих місць, - прокоментував« Фонтанці »новий документ голова комітету з розвитку туризму Андрій Мушкарів. - За китайським законодавством туристичною діяльністю може займатися виключно громадянин Китаю, а ми, виходить, намагаємося іноземних громадян працевлаштувати в Росії. Трошки дивна ідея. У нас немає завдання легалізувати китайців, у нас є завдання, щоб російські громадяни були працевлаштовані. Більш того, жоден китаєць не зможе розповісти про Росію і Петербурзі так, як це може зробити російський громадянин ».

За словами Мушкарева, вже наявних в Петербурзі гідів зі знанням китайської мови «більш ніж достатньо», і щороку випускаються і отримують акредитацію нові. Тому чим викликана поява такого документа - голова комітету не розуміє:

«Ми в вересні з Ростуризмом активно взаємодіяли, і Петербург був першим містом, який став боротися з нелегальними гідами-перекладачами, і за підсумками нашої зустрічі з урядом Москви ми вибрали спільні дії в цій боротьбі. У Москві теж відразу після нас зловили значну кількість нелегальних гідів прямо в Кремлі. Тому зараз ми були здивовані ініціативою Ростуризму ».

Думка про те, що наявних гідів-перекладачів з китайської в Петербурзі досить, «Фонтанці» підтвердила Вікторія Баргачева, президент регіональної громадської організації «Санкт-Петербурзька асоціація гідів-перекладачів з китайської мови». За її словами, тільки за останні роки було підготовлено близько 150 гідів, зараз їх в нашому місті близько 300. При цьому кілька професіоналів сидять без роботи - за словами Вікторії, причина в тому, що роботу забирають нелегали і «встановлена ​​заборона з боку нелегального бізнесу на наймання громадян Росії ».

«Протягом останніх двох років ця боротьба нелегального бізнесу проти легального загострилася, ми відбиваємо атаку за атакою, - розповіла вона. - Спочатку міністр праці рік тому вирішив виключити професію гіда-перекладача з квотіруемих, щоб іноземці могли найматися без квот і додаткових рішень. Потім в травні минулого року Федеральне агентство по туризму вирішило ввести нову професію - супроводжуючий для громадян КНР. Зараз у нас Ростуризм знову нібито помилково в документи у себе включив іноземних громадян. Хоча незрозуміло, яким чином заступник керівника федерального агентства підписує контракт на 21 млн і навіть не знає, що там написано ».

Однак, за її словами, проблема не стільки в нелегальних гідів-перекладачів, скільки в наявності цілого нелегального бізнесу по прийому громадян Китаю - просто на екскурсоводів вона помітніше.

«За результатами декількох років активного розвитку китайського туризму виходить, що туристів більше, а доходів менше, - розповідає Вікторія про проблему, виявлену в Москві і тепер виявляються в Петербурзі. - Китайські туристи займуть всі готелі, але доходу в них залишиться рівно-рівно на поточні справи. Грошей в місті не залишається зовсім: нові готелі не будуються, нові машини не купуються, нові ресторани не відкриваються. Все зайнято, але розвитку не відбувається. Корінь проблеми - в тому, що нелегальний китайський бізнес витісняє легальний російський ».

Глава петербурзької асоціації гідів-перекладачів з китайської мови пояснює, що якщо звичайні туристи беруть участь в економічному житті міста і країни (змінюють свої гроші на місцеві, ходять в кафе, користуються транспортом, здійснюють покупки), і ці гроші залишаються в країні, то китайський нелегальний бізнес побудований на тому, щоб вся додаткова вартість відвезлася назад в Китай.

«Китайцям кажуть, що« тут немає російських ресторанів, йдіть в наші китайські », які належать тій же компанії, - конкретизує Баргачева. - Тобто туристи ніби як споживають послуги харчування, але гроші за ці послуги знову ж отримує китайська сторона. Що стосується готелів, там корупція досить сильна. Нормальна біла фірма укладає договори з готелями, оплачує всі по безналу, з цього - і доходів фірми, і доходів готелю, - виплачуються податки, які залишаються в скарбниці Санкт-Петербурга і Росії. Але в останні роки всі турфірми скаржаться, що приходить китаєць з валізою грошей і корумпує конкретного адміністратора по розміщенню, який віддає номера за чорний нал, і при цьому він ніде не відображається ".

Та ж ситуація і з валютою: китайці в принципі не бачать рублів - приїжджаючи з юанями і з ними ж їдучи, лише залишаючи частину при цьому в нелегальній фірмі, яка їх приймала.

«Останнім часом вони часто їздять в Новгород. Приїжджають на один день, ні за що не платять, навіть не їдять, витоптують всі газони, витісняють з Софії нормальних туристів, лякають їх, ні копійки там не залишають. Серед туроператорів тепер є така приказка - краще прийняти десять європейців, ніж тисячу китайців. Тому що в результаті дохід від цих європейських туристів буде вище ».

Баргачева розповіла «Фонтанці», що днями, через місяць після укладення контракту, коли всі дізналися про плани Ростуризму легалізувати іноземців і став розпалюватися черговий скандал, відомство окремим документом внесло правку в документ. Слова про іноземних громадян з нього зникли, проте уточнення про те, що це повинні бути громадяни Росії, - не з'явилося. Тому професіонали галузі не вірять, що загроза легалізації діяльності китайських гідів на території нашої країни минула.

«Є побоювання, що знайдеться маленький вуз, через який сотні китайців отримають корочку Ростуризму, - поділилася вона. - Державний університет управління, з яким укладено контракт, вибирає 50 майданчиків по країні. Які навчальні заклади при цьому вибирають - інформація закрита і недоступна ».

Подібної думки дотримується Юрій Цуркан, голова ради Асоціації сприяння російсько-китайському туризму:

«Я людина не пов'язаний з навчанням, але, на мій погляд, 21 мільйона рублів недостатньо, щоб дати повноцінну освіту 10 тисячам осіб (саме стільки зазначено в контракті. - Прим. Ред.). Але досить для того, щоб зобразити цю діяльність, просто так роздати за потрібне китайцям - або кого вони там залучать - посвідчення від Ростуризму державного зразка і покласти що-небудь собі в кишеню ».

Можливо, частково відповідь на це питання міститься в тому, що тільки тисяча чоловік повинні отримати освіту за очною формою навчання. При цьому з документа незрозуміло, скільки з тих 10 тисяч чоловік, які повинні підвищити свою кваліфікацію, - це гіди-перекладачі по роботі з громадянами КНР. І скільки з них повинні знаходитися в Петербурзі (10 тисяч - цифра по всій Росії).

Додаткова угода, яке містило нову редакцію, без згадки можливостей для іноземних громадян, за словами Юрія Цуркана, «не в повному обсязі відображає суть»: «Як сказав наш юрист, це фількіна грамота, і може бути оскаржена на раз-два. Це поспішна спроба осіб, спійманих за руку, знову змазати очі громадськості ».

А осінні облави на нелегалів, на думку Цуркана, тільки підстьобнули зацікавлених осіб в бажанні швидше легалізувати гастарбайтерів.

Аліна Ціопа,

"Фонтанка.ру"

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.