Навигация
Реклама
Реклама

Америка пішла на чотири принципи - Газета Коммерсант № 95 (6333) від 04.06.2018

Міністр оборони США Джеймс Меттіс представив в суботу в Сінгапурі «нову стратегію США в Індо-Тихоокеанському регіоні». Єдиним противником США в цьому регіоні названий Китай, який проводить, на думку міністра, «політику залякування і мілітаризації». Він повідомив, що в покарання США «відлучають» Пекін від міжнародних військових навчань RIMPAC, в яких флот КНР брав участь в 2012 і 2014 роках. Відтепер Вашингтон переходить до політики стримування КНР в регіоні і допоможе союзникам наростити флот, щоб ті також могли краще протистояти Китаю.
Міністр оборони США Джеймс Меттіс представив в суботу в Сінгапурі «нову стратегію США в Індо-Тихоокеанському регіоні»

«В минулому році я приїжджав сюди слухати, - заявив Джеймс Меттіс, виступаючи перед аудиторією" Діалогу Шангрі-Ла ", найбільш авторитетного форуму з безпеки в Азіатсько-Тихоокеанському регіоне.- Сьогодні я прийшов сюди, щоб озвучити цілісну стратегію адміністрації Дональда Трампа в Індо -Тіхоокеанском регіоні ». За словами пана Меттіса, ця стратегія спрямована на створення «вільного і відкритого Індо-Тихоокеанського регіону», побудованого на «спільності цінностей» і скріпленого «спільною долею».

Остання заява кидає відкритий виклик нинішньому лідеру Китаю Сі Цзіньпіну, ініціатива «Пояси і шляхи» якого також має на увазі «будівництво спільноти спільної долі», перш за все між Китаєм і країнами Південно-Східної Азії. Про те, що американська і китайська «долі» регіону несумісні, міністр оборони США дав зрозуміти відразу ж, звинувативши КНР в мілітаризації Південно-Китайського моря (ЮКМ). «Стратегія Китаю в ЮКМ входить в гостру суперечність із відкритістю, яку ми просуваємо в цьому регіоні, - заявив Джеймс Меттіс.- Всупереч заявам керівництва КНР, розміщення численних озброєнь на штучних островах ЮКМ призначене для військового залякування і примусу країн регіону». Міністр також звинуватив лідера КНР в порушенні нібито даного ним в 2015 році у Вашингтоні обіцянки не розміщувати озброєння на островах Спратлі.

Як покарання США відкликають «запрошення китайському флоту взяти участь в навчаннях RIMPAC», так як поведінка КНР «несумісне з принципами і завданнями» цих навчань. Нагадаємо, RIMPAC - найбільші в світі військово-морські навчання США і їх союзників, що проходять раз на два роки з 2010 року. У 2012-му в якості спостерігача участь в них вперше прийняла Росія, в 2014 і 2016 роках - Китай.

Американський міністр зробив застереження, що «не примушує ні одну країну вибирати між США і Китаєм», так як «друзі так не поступають». «Китай відіграє важливу роль у розвитку міжнародної системи, - повідомив він.- США продовжать дотримуватися конструктивного і націленого на результат підходу у відносинах з КНР, співпрацюючи, де це можливо, і рішуче протистоячи там, де це потрібно».

Серед принципів стратегії США в Індо-Тихоокеанському регіоні (Вашингтон перейшов на цей термін замість звичного АТР, щоб заручитися підтримкою Індії в протистоянні з Китаєм) Джеймс Меттіс перерахував чотири. По-перше, Вашингтон має намір допомагати своїм союзникам нарощувати військово-морські сили, щоб ті могли «захищати свої морські кордони». По-друге, американський флот буде нарощувати оперативну сумісність з флотами союзників, також будуть збільшені продажу їм зброї.

По-третє, Вашингтон буде сприяти зміцненню серед його союзників «влади закону, громадянського суспільства та прозорості в управлінні», щоб «виводити на чисту воду шкідливий вплив» іноземних держав. По-четверте, США збираються просувати в регіоні «економічний розвиток, двигуном якого буде приватний сектор».

Всі чотири цих принципу явно побудовані як антитеза китайській політиці в регіоні. «Захищати морські кордони» країни Південно-Східної Азії можуть тільки від Китаю, він же, згідно з недавніми заявами представників США, Австралії та Нової Зеландії, здійснює «шкідливий вплив» на політику і громадянське суспільство США і їх союзників. «Економічний розвиток», яке, за словами пана Меттіса, передбачає опору на приватний бізнес, «посилення американських інститутів розвитку» і «визнання потреби Азії в інфраструктурі», і зовсім безпосередньо кидає виклик китайської інфраструктурної ініціативи «Пояси і шляхи», основними провідниками якої виступають держбанки і держкомпанії з КНР.

За словами глави азіатської програми Московського центру Карнегі Олександра Габуева, який був присутній при виступі Джеймса Меттіса, дипломати і військові з країн регіону оцінили виступ американського міністра позитивно. «Вперше за довгі роки, включаючи президентство Барака Обами, за промовою глави Міноборони США видна ціла стратегія, - повідомив" Комерсант "пан Габуев.- Особливо в той момент, коли віра в США і стратегічне мислення команди Трампа в регіоні наближається до нуля і коли Китай все посилює свої позиції ».

Пекін очікувано розкритикував виступ пана Меттіса. «Будь-які безвідповідальні коментарі від інших країн неприйнятні, - заявив виступав на тому ж форумі адмірал Хе Лей.- Дії Пекіна в Південно-Китайському морі спрямовані на відображення можливих вторгнень. Ти можеш розміщувати армію і озброєння до тих пір, поки робиш це на своїй території ». Нагадаємо, що Китай претендує на всю акваторію Південно-Китайського моря, конфліктуючи з цього приводу з чотирма іншими країнами регіону. В останні роки Пекін всупереч протестам США і своїх опонентів з Південно-Східної Азії активно насипає в ЮКМ штучні острови, на яких зводить військові споруди і розміщує зброю.

Михайло Коростіков


#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.