Навигация
Реклама
Реклама

20 місць навколо Тель Авіва, частина I | Facebook

 1. 20 місць навколо Тель Авіва, частина I Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек * 20 місць навколо...
 2. 20 місць навколо Тель Авіва, частина I
 3. 20 місць навколо Тель Авіва, частина I
 4. 20 місць навколо Тель Авіва, частина I

20 місць навколо Тель Авіва, частина I

Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек

* 20 місць навколо Тель-Авіва, частина II - Іудея і Самарія

Щоб вибратися з Тель-Авіва на вихідні необов'язково планувати ціле подорож - зовсім поруч, менш ніж за годину їзди, є безліч історичних або просто мальовничих місць, в яких цікаво побувати. У цьому пості я відібрав 20 місць, які будуть цікаві як жителям Ізраїлю, так і гостям країни. Для того що відвідати більшість з нижче описаних пам'яток бажано наявність машини. Сайти можна комбінувати в маршрути - за день цілком реально відвідати 2 або 3 з нижчеописаних місць.

__________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps __________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps

1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії ( мапа ) 1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії (  мапа  )

Давня мечеть Сідні Алі знаходиться на північному узбережжі Герцлії. По-арабськи «Сідней» перекладається як «наш пан». На території мечеті похований мусульманський святий Алі бен УЛІМО, нащадок праведного халіфа Умара. Алі загинув в боях з хрестоносцями поблизу Арсуф.

До війни за незалежність Ізраїлю, в Сіднеї Алі проводили щорічні фестивалі кавунів. Місцева традиція приписувала місця окультні властивості - чорний камінь в стіні мечеті служив детектором брехні. Мусульмани вірив, що ті хто пройде з закритими очима і доторкнеться до каменю говорить правду, то той не влучив той бреше.

Мечеть знаходиться в 300 метрах від національного парку Арсуф - Аполлонія. Цей археологічний сайт має багатовікову історію. Портове місто було засноване фінікійцями. Місце багато разів переходив з рук в руки і змінювало назву. Останніми тут влаштувалися хрестоносці і заснували фортецю Арсуф. Руїни фортеці є головною визначною пам'яткою парку.

У наш час поряд з фортецею оселився скульптор Нісим Кахлон. Його сумбурний будинок вже давно став важливою пам'яткою Герціліі. Скульптор облюбував печери в скелі над морем, він багато років будував і перебудовував місце своїми руками. В результаті вийшло сюрреалістично будова з глини, цементу, каменів, черепашок, прикрашене фігурами і скульптурами, фарбами та мозаїкою. Раніше у Нісіма було невелике кафе, але потім воно було закрите і зараз в будинок просто так не потрапити. Але якщо зустріти господаря на вулиці біля будинку (що дуже ймовірно), то можна попросити показати його володіння зсередини - з туристами він зазвичай доброзичливий.

* Телефон Нісіма Кахлона: 09-9550756

** Перед відвідуванням археологічного парку Аполонія рекомендується пошукати інформацію в мережі або взяти гіда. Без історичних пояснень, парк може здатися вкрай нудним. Обов'язково зверніть увагу на древню плиту зі скла на вході. Ця експозиція абсолютно безкоштовна і не вимагає наявності вхідного квитка.

2) Парк Афек ( мапа ) 2) Парк Афек (  мапа  )

Національний парк біля витоків Яркона поділений на дві частини - парк Офек і Витоки Яркона. Між цими природними оазисами прокладені зручні стежки для туристів. Біблійний Офек примітний своєю багатовіковою історією. У самому центрі парку Офек розташована оттоманська фортеця Антіпатрус або як її вимовляють по-російськи «Антипатриду». Свою історичну назву місто - фортеця отримав на честь батька Ірода Великого, Антіпатра. Століттями через околиці ОФЄК проходила найважливіша на Близькому Сході дорога - Віа Маріс. Цей караванний шлях пов'язував Єгипет з Месопотамією. Ізраїль завжди був мостом, який з'єднував між собою найважливіші культури стародавнього світу. Кожен, хто йшов цим шляхом, був зобов'язаний пройти через Офек - між заболоченій дельтою Яркона і самарійським нагір'ям. Будівлі в археологічному парку Офек датуються починаючи з часів стародавнього Ханана (2000 років до н.е.). Також в парку збереглася римська бруківка і руїни театру елліністичного періоду.

У тридцяті роки минулого століття поруч з фортецею була побудована водозабірна станція. Британці почали використовувати води Яркона для постачання Єрусалима. З роками більшість джерел біля витоків Яркона пересохло. Тільки в кінці дев'яностих років було прийнято рішення врятувати унікальну природу в верхів'ях річки. Національну водяну компанію зобов'язали повертати парку 220 мільйонів кубометрів води. Частина з цих вод пускають в озеро біля фортеці Антіпатрус. У цьому місці офіційно дозволено купатися в струмку, що особливо приємно посеред спекотного літа. Потім вода по руслу надходить в Витоки Яркона. У парку збереглися десятки джерел. Вони не так повноводні як раніше, проте, дуже мальовничі. Прогулянка від фортеці до джерел займає близько години.

3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю ( мапа ) 3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю (  мапа  )

Небі Рувен знаходиться на шляху до пляжу Пальмахим, куди ізраїльтяни дуже люблять приїжджати на вихідні з наметами. Могила століттями шанували місцевими арабами. До 40-х років в цих краях влаштовували великі ярмарки та фестивалі, тепер же тут дуже тихо, тільки релігійні євреї іноді приходять сюди помолитися і поставити свічки. Поруч з Небі Рувен протікає струмок Нахаль Сорек. Стежка до могили проходить крізь мальовничі зарості, які розкинулися уздовж струмка. Ті, хто вирішить залишитися в цих краях довше, біля стоянки передбачені столики для пікніка.

Для тих, хто цікавиться єврейськими традиціями: біля Тель-Авіва знаходяться ще три могили предків колін Ізраїлевих: Беньяміна , Іуди і Симона .

4) Біла Вежа в Рамлі ( мапа ) 4) Біла Вежа в Рамлі (  мапа  )

Біла вежа є частиною зруйнованої землетрусом мечеті. Вважається, що в 9 столітті ця мечеть була другою за розміром у світі після Дамаської. Прибудована в 14 столітті мамлюками вежа використовувалася як мінарет і сторожова вежа.

Місто Рамлі знаходиться в сейсмоактивної зоні і не раз зазнавало руйнівних катаклізмів. Археологи вважають, що центр заснованого в 8 столітті міста знаходився в околицях мечеті. Після чергового землетрусу жителі заснували нове місто східніше мечеті. Старі будівлі були розібрані на будматеріали.

За невелику плату на Білу вежу можна піднятися і оцінити відмінний вид на Рамла і стародавні руїни. Поруч з вежею знаходиться шанована у мусульман могила Салеха -предтечі пророка Мухаммеда. Могила була місцем щорічно паломництва мусульман, але на сьогодні ця традиція втрачена.

Цистерни під Білою мечеттю (на нижньому знімку) були з'єднані підземним акведуком з арочного басейнів. Пізніше вони використовувалися як темниці. Зараз ці катакомби закриті на замок і потрапити в них непросто. Іноді можна вблагати сторожа пустити вниз за «символічну плату». Місцеві дітлахи люблять ламати решітки на вході в підземеллі. Так, що якщо вам пощастить, то в підвали можна буде проникнути. У сімдесяті роки жителі Рамле використовували ці приміщення як виставкові зали. Вони були закриті у зв'язку з аварійним станом.

5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) ( мапа ) 5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) (  мапа  )

Арочний басейн знаходиться в кілометрі від Білої Вежі - раніше ці споруди з'єднував підземний тунель. Можна купити квиток, який включає в себе обидві пам'ятки.

Резервуари є єдиним що дійшли до наших днів будовою періоду династії Аббасидів - кінець 8 століття н.е. Багато істориків вважають, що технологій використовуються в будівництві цистерн були пізніше запозичені хрестоносцями. Використання гострих, арочних склепінь поклало початок готичної архітектури в середньовічній Європі.

Вода надходила в підземні цистерни по акведук, що веде з джерел в Тель Гезер. У 2009 році резервуари відреставрували і по ним тепер можна плавати на човнах.

Відвідування Бріхат Хакшатот може бути відмінним приводом заглянути в старе місто Рамле, познайомиться з її автентичним ринком і численними церквами. Особливою популярністю у туристів користується францисканская церква св. Йосипа і Никодима - місце в якому була ставка Наполеона. Якщо вам пощастить, місцеві християни іноді погоджуються показати кімнату, в якій жив великий імператор. Не менш популярний у туристів автентичний ринок в Рамлі. Сюди приїжджають за дешевими покупками з усього Гуш Дана.

6) Мигдаль Цедек ( мапа ) 6) Мигдаль Цедек (  мапа  )

Мигдаль Цедек це перероблене на івритський лад арабська назва «Мадждель Ал-Садок». Цитадель знаходиться неподалік від Антіпатруса. Фортеця була заснована за часів хрестоносців. Пізніше тут влаштувався бедуїнський клан Ал-Садик, який збирав податки з тих, хто йшов з Єгипту в Лівант або Сирію. Що дійшло до наших днів будівля була побудована арабами на руїнах більш сіл фортеці. Зараз будівля реставрують і частина приміщень закрита. Незабаром навколо Мигдаль Цедек розкинеться новий парк.

Хрестоносці назвали фортеця Мірабель, що перекладається як красивий вид. Вечорами звідси можна спостерігати чудові заходи сонця над Тель Авівом.

7) Кейсарія ( мапа ) 7) Кейсарія (  мапа  )

Кейсарія була задумана Іродом як один з найбільших портів Середземного Моря. Порт повинен був скласти конкуренцію єгипетській Олександрії. Через Кейсарію йшов нескінченний потік запашного і зерна, в якому потребувала Римська Імперія. За часів Ірода мореплавці побоювались виходити в море під час зимових штормів. Сюди припливали замовити кораблі з усієї імперії. Місто славилося своєю розкішшю і жвавою торгівлею, привертаючи до себе тисячі купців. Кейсарія досягла свого максимального світанку за часів Візантійської імперії. Після приходу мусульман місто досить швидко прийшов в запустіння. На початку минулого століття на місці Кейсарії була дрібна село заснована біженцями з турецької Боснії.

Те, що ми бачимо в Кейсарії сьогодні, це результат десятиліть копіткої роботи археологів. Розкопки оголили тільки малу частину римського міста і стіни часів хрестоносців. За цих руїнах можна легко уявити те життя і розкіш, яка панувала в місті 2000 років тому.

Вхід Кейсарію платний, але якщо прийти рано вранці або після 16:30, то в північну частину парку можна зайти безкоштовно. На території парку є пляж і модні ресторани. У Кейсарії часто проводять концерти, використовуючи для цей римський амфітеатр. Також можна безкоштовно відвідати акведук, який тягнеться уздовж пляжів на півночі національного парку.

8) Монастир Латрун ( мапа ) ( мапа ) 8) Монастир Латрун (  мапа  ) (  мапа  )

Трохи більше 100 років тому монахи-траппісти, які приїхали з Франції, заснували монастир, який згодом розрісся і процвітає донині. Латрунскіе монахи - мовчальники, більшу частину життя проводять у тиші, так що розмовляти на території монастиря можна лише в спеціальних приміщеннях. Ченці встають дуже рано - задовго до світанку, і відправляються на молитву, потім - на роботу: обробляють сади, оливковий гай і виноградники. У магазині при монастирі продаються відмінні вина, оливкове масло і трав'яні чаї - все це монахи роблять самі.

До церкви і келії туристам заходити не можна, а ось гуляти по іншим будівлям, а також належить монастирю садам і виноградникам, цілком можна. Тут можна навіть розпалити мангал і влаштувати пікнік. Так як місце сильно завантажено у вихідні, ми рекомендуємо погуляти по околицях монастиря.

Навколо Латрун проходить красива оглядова стежка. Також можна перетнути Першу трасу і заглянути в сусідній монастир Еммаус (він розташований в кілометрі від Латрун). На території монастиря знаходяться руїни візантійської церкви - базиліка Еммаус-Нікополя. Протягом багатьох століть Еммаус-Нікополь був важливим адміністративним центром. За переказами, саме в Еммаус відбулося явлення Христа учням, в день його воскресіння.

Поруч з монастирем були розкопані римські лазні (на лівому, нижньому знімку). Розкопки знаходяться в 50 метрах від огорожі монастиря Еммаус (поруч з трасою на Модіін). Також з монастиря можна піднятися до Макама Муаз ібн Джабаль - одного із сподвижників пророка Мухаммеда. Великі полководці Ібн Джабаль і Абу Убайда померли від чуми вразила Левант в кінці 7 століття н.е. Генерали не захотіли кинути своїх солдатів під час епідемії, і незабаром розділили їх доля. Епідемія увійшла в ісламську історію як Мор Еммаус. Мусульмани шанують це місце як одну з найважливіших ісламських святинь на території Ізраїлю. Деякі араби вважають, що тільки рання смерть завадила Абу Убайда зайняти історичне місце великого халіфа Умара. У зв'язку з епідемією Еммаус-Нікополь був покинутий. Його жителі перебралися в район Лода.

9) Мей Кедем парк Алона ( мапа ) 9) Мей Кедем парк Алона (  мапа  )

Мей Кедем один з нечисленних водних маршрутів в межах години їзди від Тель Авіва. Парк знаходиться біля витоків струмка таніну (крокодили струмок). За часів римської імперії Ейн Кедем служив джерел води для Кейсарії. Силами римських легіонерів був побудований 17 кілометровий акведук з'єднували джерела з містом. 6 кілометрів цього водоводу проходили під землею.

На сьогоднішній день розчищені і відкриті для туристів тільки перші 250 метрів підземного водоводу. Решта ділянок забиті глиною і вважаються небезпечними для відвідування. Поїздку до підземного акведук можна поєднати з прогулянкою уздовж русла Нахаль таніну (струмок пересихає на початку літа). Також рекомендується відвідати сусідній парк Шуні . Фортеця Шуні знаходиться на шляху акведука, в місці де розташовувалися римські купальні. Басейни в Шуні були присвячені культу родючості - Maiumas. Оргії в цьому сакральному для римлян місці згадуються в багатьох єврейських джерелах, включаючи Хазаль. Басейни і амфітеатр в Шуні були розкопані і є частиною парку. Вхід в Шуні абсолютно безкоштовний.

Ще два гідних відвідування ділянки акведука знаходяться біля мошаву Беіт Ананія і поряд з арабської селом Джасер аз-Зарка. Заповідник Нахаль таніну навпаки Зарку, знаходиться на місці де в візантійський період була споруджена гребля (на нижньому знімку) напрямна води струмка в Кейсарії. Уздовж греблі збереглося безліч млинів, які діяли на цьому місці аж до початку 20 століття.

10) Парк Утопія ( мапа ) 10) Парк Утопія (  мапа  )

Незвичайний парк орхідей розташовується в кібуці Баха неподалік від Нетанії. Всередині - рідкісні і неймовірно красиві види орхідей,

хижі рослини, тропічний дощовий ліс, живий куточок з павичами, папугами, козенятами, оленями та іншими тваринами, ціле зібрання рослин-хижаків, сад метеликів і інші природні краси. Окремий бонус - музичні фонтани.

11) Сталактитова печера Сорек ( мапа ) 11) Сталактитова печера Сорек (  мапа  )

Величезна печера площею 5,000 м2, поросла сталактитів і сталагмітів, була виявлена ​​випадково - після вибуху на будівництві кар'єрів. Усередині підтримується постійна температура - в 22 градуси Цельсія, а вологість коливається від 92 до 100 відсотків. Сталактити підсвічуються спеціальним чином, чому виглядають ще більш вражаюче. Раз на годину по печері водять екскурсії, перед кожною показують невелике відео про те, як сталактити і сталагміти формуються з повільно капає води, що стікає по камінню.

12) Бейт Гуврін ( мапа ) 12) Бейт Гуврін (  мапа  )

Парк Бейт Говрін або Край Тисячі Печер був визнаний в 2014 світовою спадщиною ЮНЕСКО. Парк можна поділити на три головні частини. Найдавніша частина печерного комплексу знаходиться під руїнами біблійного міста Мореша. Вважається, що місто було заселене в 6 столітті до н. е. які прийшли зі сходу едумеямі. Жителі Мореша будували свої будинки з м'якою, крейдяний породи, який лежав у них під ногами. Відпрацьовані каменоломні перетворювалися в голубники, цистерни для води або просто складські приміщення. Завдяки своєму зручному розташуванню, місто перетворилося на важливого постачальника оливкового масла в Єгипет. У Мореша були знайдені 26 маслодавілен. З приходом греків в місті перебралися великі фінікійські та грецькі громади. Мульти-культурне місто не влаштовував Маккавеїв, які прагнули створити однонаціональних держава. Мореша була зруйнована з приходом Маккавеїв до влади. Біблія оповідає про примусове звернення едумеев в іудаїзм, Йохананом Гіркан. Одним з новонавернених євреїв був дід Ірода Великого. Багато істориків вважають, що саме серед величезних печерних комплексів Мораша, Ірод черпав натхнення для своїх майбутніх архітектурних проектів. На початку нової ери адміністративний центр перемістився в побудований римлянами місто єлевферополь - Бейт Гуврін. Останні дні Мореша сповнені загадок. Історикам до сих пір не відомо, ким були опечатано або засипано величезна кількість печер. Чи зробили це самі жителі або печери запечатали після падіння міста, поки залишається таємницею.

Друга частина парку, це каменоломні візантійського та раннього, мусульманського періодів - дзвіниці печери. В околицях Бейт Говрін було виявлено понад 800 подібних печер. Багато підземелля зберегли написи і автографи, залишені стародавніми камнетёсамі. На стінах можна розрізнити безліч хрестів і написи на древнеарабський. Історики вважають, що християнська громада Бейт Говрін продовжила своє існування після приходу арабів. Місцеві християни поступово почали використовувати арабську писемність. Видобувається в Бейт Говрін крейда використовувався для будівництва та штукатурки будівель.

Третя частина парку розташована за межами Печерний краю - навпаки офіційного в'їзду. Ця частина Включає в себе руїни римського поліса єлевферополь. Спочатку місто Було єврейськім и назівався Бейт Говрін. ВІН БУВ Заснований поруч з руїнамі Мореша. Во время Великого єврейського повстання, місто Було зруйновану. Римляни високо оцінілі зручне Розташування Бейт Говрін и его блізькість до ключовими дорогах. Місто Було Швидко відбудовано и ставши найбільшім адміністратівнім центром в РЕГІОНІ. Поза руїнах єлевферополь Заснований Археологічний парк. Більшість доступних для відвідування будівель відносяться до римського і візантійського періодів.

Бейт Гуврін варто відвідати хоча б раз у житті. Парк може бути сильно перевантажений по вихідним. Тому приїжджати сюди краще серед тижня. У Бейт Гуврін вже багато років проходять розкопки, які вийдуть виключно за рахунок туристів. Кожен може спробувати себе в ролі археолога. особливо ця атракція користується популярністю у дітей . Для ізраїльтян участь в археологічному семінарі коштує 60 шекелів. Туристам ціна трохи дорожче - 25 $. Всі гроші йдуть на утримання розкопок.

Ті хто вміє користуватися картами, можуть відвідати дикі печери. Їх відвідування абсолютно безкоштовно. В околицях Бейт Говрін таких печер сотні. Частина з них офіційно відкрита для відвідування, інші на ваш страх і ризик.

Деякі печери позначені на цій карті :

* Варто бути гранично уважним і обережним. У цих краях безліч дірок, в які можна з легкістю провалитися.

13) Міні-Ізраїль ( мапа ) 13) Міні-Ізраїль (  мапа  )  Парк біля монастиря Латрун, в якому знаходиться 350 мініатюрних макетів, що зображують важливі ізраїльські пам'ятники і будівлі Парк біля монастиря Латрун, в якому знаходиться 350 мініатюрних макетів, що зображують важливі ізраїльські пам'ятники і будівлі. Всі будівлі населені крихітними чоловічками, на алеях і в парках ростуть карликові копії місцевих рослин, а іграшковий транспорт по-справжньому рухається. Пересуватися по Міні-Ізраїлю можна пішки, а можна на електромобілях, які видають напрокат.

14) Хоф Дор ( мапа ) 14) Хоф Дор (  мапа  )

Хоф Дор і Хабон є одним з найкрасивіших узбереж Ізраїлю. На території цього національного парку обладнана спеціальна зона для відпочинку з прилеглим до неї пляжем. Уздовж заповідного узбережжя прокладені численні стежки. Руїни фінікійського міста Дор знаходяться в північній частині парку. Портове місто існував на цьому місці з часів стародавнього Ханаана (2000 років до н.е.). Місто досягло свого максимального розміру в 1-2 століттях до н.е. Після будівництва Кейсарії, Дор занепав, і з роками був покинутий.

Узбережжя Хоф Дор пов'язано пішої стежкою з сусіднім Хоф Хабон. Стежка проходить серед скам'янілих дюн - куркар. Жителі міста Дор століттями використовували куркар для будівництва. Численні каменоломні видно протягом всього маршруту. Також рекомендую звернути увагу на розсипи черепашок - Наама. Ці двостулкові створення вимерли кілька сот тисяч років тому, але море досі виносить на берег їх раковини.

15) Парк барона Ротшильда ( мапа ) 15) Парк барона Ротшильда (  мапа  )

Барон Едмон Ротшильд є найбільшим єврейським філантропом. Держава Ізраїль багато в чому зобов'язане підтримки, яку барон надавав єврейським емігрантам і поселенням. У період з 1882 по 1900 роки Ротшильд вклав понад 6 мільйонів доларів в різні єврейські організації. Якщо перевести це на сьогоднішні гроші, то вийде сума рівна приблизно 170 мільярдам доларів.

Сади і клумби величезного парку розбиті на схилі гори Кармель і оточують печеру, в якій похований барон Ротшильд і його дружина Аделаїда. Парк складається з безлічі галявин і алей з фонтанами. Доріжки починаються біля воріт з родинним гербом Ротшильдів, ведуть в невеликі тематичні сади: сад скульптур, сад троянд, сад пальм і сад пахощів, де зібрані рослини з яскравими запахами. Територія парку відкрита для відвідування цілодобово. На ніч закривається тільки офіційна парковка і територія прилегла до могили. Тому якщо ви хочете погуляти до заходу, то варто залишити машину зовні парку. Наймальовничіші стежки ведуть з парку до Утьосов Хітім і візантійським руїн Хурват АКЕВ . З скелі відкривається чудовий вид на середземноморське узбережжя від Хайфи до Хадери.

16) Міхморет і Струмок Олександр ( мапа ) 16) Міхморет і Струмок Олександр (  мапа  )

Міхморет - це невелике курортне селище на узбережжі: сонце, море, білі дюни, хрусткий очерет і нескінченна смуга піщаних пляжів, кайтери і хіпі. Тут можна зняти гостьовий будиночок на березі і обстежувати околиці, наприклад, дійти до річки Нахаль Олександр, в якому водяться гігантські м'якотілі черепахи, видри і великі соми . Ізраїль є самим північним місцем проживання африканських м'якотілих черепах - трионикс. Величезні черепахи трионикс відкладають яйця серед піщаних берегів струмка. Днем черепахи люблять грітися на сонечку і за ними легко можна поспостерігати. Місця проживання і розмноження трионикс є заповідником. За останні роки було докладено величезне зусилля з порятунку Нахаль Олександр. Річка була очищена від нечистот. Уздовж усього узбережжя були розбиті парки, прокладені велосипедні та пішохідні стежки. На сьогоднішній день - це одне з улюблених місць відпочинку жителів Гуш Дана.

17) Мавзолей Мазора ( мапа ) 17) Мавзолей Мазора (  мапа  )

Мавзолей Мазора - це єдине римське будова на Святій Землі, що збереглося в своєму первозданному вигляді. Археологи вважають, що мавзолей був побудований в другому або третьому століттях нашої ери. Історія замовчує, хто був похований в цьому багатому склепі. Пізніша, арабська традиція приписує могилу Небі Іхія - ісламський еквівалент Іоанна Хрестителя.

Від могили можна продовжити прогулянку на південь, і дійти уздовж 444 траси до лісу на руїнах арабського села Кула. Не менш цікавий північний маршрут - до занедбаної печі для виробництва вапна (на нижніх знімках).

18) Монастир Бейт-Джамаль ( мапа ) 18) Монастир Бейт-Джамаль (  мапа  )

Монастир Бейт Джамаль побудований на місці, де в епоху Візантійської імперії були знайдені кістки Стефана Первомученика. Монастир був заснований в 1873 році, священиком Антоніо Беллоні. Вісьмома роками пізніше, Беллоні приєднався до ордена Салезіанцев. Це відносно молода, італійська конгрегація. Орден був підставою в 1845 році Джованні Боско (чий портрет зображено в мозаїчної розпису церкви "Бейт Джамал"). Орден займається в основному педагогікою та професійним навчанням молоді.

У Бейт Джамаль була відкрита сільськогосподарська школа. Навчальний заклад обслуговувало арабських дітей з навколишніх сіл. Орден також надавав безкоштовну медичну допомогу хворим на малярію. Після Війни за Незалежність сусідні села були покинуті жителями. Школа занепала. У 1981 році частина будівель і землі в Бейт Джамалі були передані ордену "Сестер Вифлеєму". На сьогоднішній день салезіанцская частина монастиря використовується для проведення концертів та семінарів. Салезіанці містять магазин, в якому продаються вина Кремізан, вироблені в околицях Вифлеєма. Також в крамниці можна купити оливкову олію і місцевий бренді. (* Вина і бренді можна купити на 20-30% дешевше безпосередньо у виробника - в монастирі Кремізан )

Жіночий монастир молчальніц один з найчисленніших на Святій Землі. Черниці займаються керамікою і роблять смачний шоколад. Все це можна придбати в крамниці при монастирі. Сестер Вифлеєму по праву можна вважати найкрасивішим і натхненним орденом на Святій Землі. Якщо вам пощастить, і ви потрапите в монастир під час святкових богослужінь, то вас чекають незабутні враження (на правому знімку пасхальне служіння).

Навколо монастиря прокладено безліч туристичних стежок. Особливо рекомендуємо відвідати одну з найдавніших маслин на території Ізраїлю (на лівому, нижньому знімку). Можливий вік цього дерева більше 3000 років. Олива знаходиться трохи західніше монастиря .

19) Могила Георгія Побідоносця в Лод ( мапа ) 19) Могила Георгія Побідоносця в Лод (  мапа  )

Перші згадки про Лод (В минулому Луд або Лідда) датуються 15 століттям до н. е. Лод фігурує в списку міст, завойованих єгипетським фараоном Тутмосом III. У візантійську епоху місто перейменували в Георгіополіс - на честь св. Георгія. Згідно з переказами, Георгій Побідоносець похований в Лод. У 6 столітті над передбачуваною могилою була побудована базиліка. Церква була зруйнована мусульманами перед облогою Єрусалиму хрестоносцями. Вони побоювалися, що дерев'яні балки будуть використані для штурму міста. Хрестоносці відновили і перебудували церкву. Вона проіснувала до середини 15 століття, коли була знову зруйнована султаном Захір Сейф-ад-Діном. Протягом наступних 4 століть церква перебувала в напівзруйнованому стані. Проте грецькі християни продовжували служіння. Тільки в кінці 19 століття греки знову відбудували церкву. У цьому виді вона дійшла до наших днів. Крипта з могилою Георгія знаходиться під підлогою церкви. Також в храмі зберігається одна з ланцюгів, якими за переказами був прикутий цей великомученик.

Лод сильно постраждав під час Війни за Незалежність. Історична частина міста досі лежить в руїнах. Місто настільки непрезентабельний, що багато гіди соромляться показувати його туристам. Нечисленні вцілілі будівлі знаходяться східніше церкви св. Георгія. Найцікавіші з них, це древній хан і покинута маслодавільні (на нижніх знімках). Муніципалітет Лода прикладає чимало зусиль, щоб зробити старе місто більш привабливим для туристів. На території турецького хана Хіллу проводяться археологічні семінари для дітей . Мерія поступово упорядковує вулиці і занедбані будівлі.

20) Монастир Дір Рафат ( мапа ) 20) Монастир Дір Рафат (  мапа  )

Монастир був побудований в 1927 році. Ініціатором був батько Фарина, єпископ італійського міста Тревізо, допомагав дівчатам з бідних сімей. При монастирі була відкрита початкова школа для дівчаток. Монастирська церква примітна своєю оригінальною розписом - написом «Ave Maria» на 323 мовах. Легенда свідчить, що оригінальна задумка художника була намалювати 400 варіантів «Ave Maria» на різних мовах. Мубарак Юусеф Саїд помер в 1961 році, встигнувши вивести тільки 323 написи.

Зараз в монастирі проживають «Сестри Віфлеєму». Дівчата приїжджають сюди з сусіднього монастиря Бейт Джамаль. Черниці дуже доброзичливі. Іноді вони погоджуються показати монастир зсередини.

Поруч з монастирем є затишна виноробня "Мони". У 2001 році біля монастиря виявили печеру, яка зараз знаходиться на території винного магазину. Вина "Мони" не дуже котируються у місцевих гурманів, але антураж виноробні в поєднанні з смачними маслинами цілком гідні короткого візиту.

Нижня Шфела славиться своїми винами. Неподалік від Дір Рафат знаходяться ще як мінімум три виноробні: www.navot-winery.co.il , www.kadma-wine.co.il , www.soreq.co.il .

21) Стародавній Ашкелон ( мапа ) 21) Стародавній Ашкелон (  мапа  )

Ашкелон здавна був ключовим містом на кордоні з Єгиптом. Місто заснували мешканці древнього Ханаану на початку другого тисячоліття до н.е. У всі часи Ашкелон був чудово укріплений. Земляний вал зі стіною, довжиною більше двох кілометрів і висотою 15 метрів оточував місто з усіх боків. Будівництво цих укріплень датується 1950 роком до н.е. Валхорошо помітний п про цей день. В Ашкелоні були розкопані унікальні ворота хананейське міста. Це найдавніші в світі арочні коміри з нині знайдених.

В кінці другого тисячоліття місто завойовують народи моря. Ашкелон стає одним з п'яти найважливіших міст филистимлян. Їхнє правління тривало аж до завоювання і руйнування міста Вавилоном.

В грецький - період еллінізму Ашкелон отримав статус міста держави. Ашкелон досяг свого максимального розміру в Римський і Візантійський періоди. У ці часи місто простягався далеко за кріпосні стіни. Ті, що прийшли з Аравії мусульмани обіцяють жителям податкові послаблення. Умовляння подіяли і місто здається практично без бою.

Захід колись великого міста почався з приходом хрестоносців. 54 роки Ашкелон стримував натиск християн. Тільки 1153 році, після семимісячної облоги, хрестоносцям вдалося захопити місто. Ашкелон був швидко перебудований і перетворений фортеця, сліди якої видно по сей день (верхній знімок). У 1270 мамлюки на чолі з Бейбарсом захоплюють місто і остаточно його руйнують. Побоюючись вторгнення з моря, Байбарас виганяє жителів середземноморського узбережжя. Уздовж моря залишаються тільки нечисленні сторожові фортеці.

На початку 19 століття, на місці сьогоднішнього Ашкелона була тільки невелика арабська село аль-Маждал Аскалан. Місце було важливою мусульманської святинею. У Аскалан лежала голова страченого Омейядами онука пророка Муххамеда - Хусейн ібн Алі. Ібн Алі є третім праведним імамом в шиїзмі і одним з найбільш шанованих мучеників ісламу. На честь нього щороку проводяться траур Ашура. У 1948 році мечеть була підірвана за наказом Моше Даяна. На сьогоднішній день тільки невелика, мармурова майданчик біля ашкелонской лікарні нагадує про старою традицією.

Древній Ашкелон був частково розкопаний і на сьогоднішній день є національним парком Ізраїлю. Вхід в парк платний для приїжджих (жителям міста вхід безкоштовний). Якщо прийти в парк з боку моря або стежкою, яка веде від лікарні Барзілай , То можна проникнути всередину не заплативши. Особливо рекомендується прогуляється уздовж земляного валу, колись оточував древній Ашкелон і спуститися до моря. Пляж навпроти парку один з найкрасивіших в Ізраїлі. Століттями хвилі розмивали стіни старого міста. Біля берега, вода оголила гранітні колони (на нижньому знімку), колись зміцнювали кріпосні стіни. Також варто відвідати руїни римського міста в центральній частині парку.

Поруч із древнім Ашкелон були знайдені розкішні, римські саркофаги (на нижньому знімку). Поглянути на них можна абсолютно безкоштовно на території археологічного парку в районі Афрідар . Парк відкритий до 15:00.

фото: Костянтин хоша , Лія Чесноков (фото Міхморет)

20 місць навколо Тель Авіва, частина I

Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек

* 20 місць навколо Тель-Авіва, частина II - Іудея і Самарія

Щоб вибратися з Тель-Авіва на вихідні необов'язково планувати ціле подорож - зовсім поруч, менш ніж за годину їзди, є безліч історичних або просто мальовничих місць, в яких цікаво побувати. У цьому пості я відібрав 20 місць, які будуть цікаві як жителям Ізраїлю, так і гостям країни. Для того що відвідати більшість з нижче описаних пам'яток бажано наявність машини. Сайти можна комбінувати в маршрути - за день цілком реально відвідати 2 або 3 з нижчеописаних місць.

__________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps __________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps

1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії ( карта ) 1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії (  карта  )

Давня мечеть Сідні Алі знаходиться на північному узбережжі Герцлії. По-арабськи «Сідней» перекладається як «наш пан». На території мечеті похований мусульманський святий Алі бен УЛІМО, нащадок праведного халіфа Умара. Алі загинув в боях з хрестоносцями поблизу Арсуф.

До війни за незалежність Ізраїлю, в Сіднеї Алі проводили щорічні фестивалі кавунів. Місцева традиція приписувала місця окультні властивості - чорний камінь в стіні мечеті служив детектором брехні. Мусульмани вірив, що ті хто пройде з закритими очима і доторкнеться до каменю говорить правду, то той не влучив той бреше.

Мечеть знаходиться в 300 метрах від національного парку Арсуф - Аполлонія. Цей археологічний сайт має багатовікову історію. Портове місто було засноване фінікійцями. Місце багато разів переходив з рук в руки і змінювало назву. Останніми тут влаштувалися хрестоносці і заснували фортецю Арсуф. Руїни фортеці є головною визначною пам'яткою парку.

У наш час поряд з фортецею оселився скульптор Нісим Кахлон. Його сумбурний будинок вже давно став важливою пам'яткою Герціліі. Скульптор облюбував печери в скелі над морем, він багато років будував і перебудовував місце своїми руками. В результаті вийшло сюрреалістично будова з глини, цементу, каменів, черепашок, прикрашене фігурами і скульптурами, фарбами та мозаїкою. Раніше у Нісіма було невелике кафе, але потім воно було закрите і зараз в будинок просто так не потрапити. Але якщо зустріти господаря на вулиці біля будинку (що дуже ймовірно), то можна попросити показати його володіння зсередини - з туристами він зазвичай доброзичливий.

* Телефон Нісіма Кахлона: 09-9550756

** Перед відвідуванням археологічного парку Аполонія рекомендується пошукати інформацію в мережі або взяти гіда. Без історичних пояснень, парк може здатися вкрай нудним. Обов'язково зверніть увагу на древню плиту зі скла на вході. Ця експозиція абсолютно безкоштовна і не вимагає наявності вхідного квитка.

2) Парк Афек ( карта ) 2) Парк Афек (  карта  )

Національний парк біля витоків Яркона поділений на дві частини - парк Офек і Витоки Яркона. Між цими природними оазисами прокладені зручні стежки для туристів. Біблійний Офек примітний своєю багатовіковою історією. У самому центрі парку Офек розташована оттоманська фортеця Антіпатрус або як її вимовляють по-російськи «Антипатриду». Свою історичну назву місто - фортеця отримав на честь батька Ірода Великого, Антіпатра. Століттями через околиці ОФЄК проходила найважливіша на Близькому Сході дорога - Віа Маріс. Цей караванний шлях пов'язував Єгипет з Месопотамією. Ізраїль завжди був мостом, який з'єднував між собою найважливіші культури стародавнього світу. Кожен, хто йшов цим шляхом, був зобов'язаний пройти через Офек - між заболоченій дельтою Яркона і самарійським нагір'ям. Будівлі в археологічному парку Офек датуються починаючи з часів стародавнього Ханана (2000 років до н.е.). Також в парку збереглася римська бруківка і руїни театру елліністичного періоду.

У тридцяті роки минулого століття поруч з фортецею була побудована водозабірна станція. Британці почали використовувати води Яркона для постачання Єрусалима. З роками більшість джерел біля витоків Яркона пересохло. Тільки в кінці дев'яностих років було прийнято рішення врятувати унікальну природу в верхів'ях річки. Національну водяну компанію зобов'язали повертати парку 220 мільйонів кубометрів води. Частина з цих вод пускають в озеро біля фортеці Антіпатрус. У цьому місці офіційно дозволено купатися в струмку, що особливо приємно посеред спекотного літа. Потім вода по руслу надходить в Витоки Яркона. У парку збереглися десятки джерел. Вони не так повноводні як раніше, проте, дуже мальовничі. Прогулянка від фортеці до джерел займає близько години.

3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю ( карта ) 3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю (  карта  )

Небі Рувен знаходиться на шляху до пляжу Пальмахим, куди ізраїльтяни дуже люблять приїжджати на вихідні з наметами. Могила століттями шанували місцевими арабами. До 40-х років в цих краях влаштовували великі ярмарки та фестивалі, тепер же тут дуже тихо, тільки релігійні євреї іноді приходять сюди помолитися і поставити свічки. Поруч з Небі Рувен протікає струмок Нахаль Сорек. Стежка до могили проходить крізь мальовничі зарості, які розкинулися уздовж струмка. Ті, хто вирішить залишитися в цих краях довше, біля стоянки передбачені столики для пікніка.

Для тих, хто цікавиться єврейськими традиціями: біля Тель-Авіва знаходяться ще три могили предків колін Ізраїлевих: Беньяміна , Іуди і Симона .

4) Біла Вежа в Рамлі ( карта ) 4) Біла Вежа в Рамлі (  карта  )

Біла вежа є частиною зруйнованої землетрусом мечеті. Вважається, що в 9 столітті ця мечеть була другою за розміром у світі після Дамаської. Прибудована в 14 столітті мамлюками вежа використовувалася як мінарет і сторожова вежа.

Місто Рамлі знаходиться в сейсмоактивної зоні і не раз зазнавало руйнівних катаклізмів. Археологи вважають, що центр заснованого в 8 столітті міста знаходився в околицях мечеті. Після чергового землетрусу жителі заснували нове місто східніше мечеті. Старі будівлі були розібрані на будматеріали.

За невелику плату на Білу вежу можна піднятися і оцінити відмінний вид на Рамла і стародавні руїни. Поруч з вежею знаходиться шанована у мусульман могила Салеха -предтечі пророка Мухаммеда. Могила була місцем щорічно паломництва мусульман, але на сьогодні ця традиція втрачена.

Цистерни під Білою мечеттю (на нижньому знімку) були з'єднані підземним акведуком з арочного басейнів. Пізніше вони використовувалися як темниці. Зараз ці катакомби закриті на замок і потрапити в них непросто. Іноді можна вблагати сторожа пустити вниз за «символічну плату». Місцеві дітлахи люблять ламати решітки на вході в підземеллі. Так, що якщо вам пощастить, то в підвали можна буде проникнути. У сімдесяті роки жителі Рамле використовували ці приміщення як виставкові зали. Вони були закриті у зв'язку з аварійним станом.

5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) ( карта ) 5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) (  карта  )

Арочний басейн знаходиться в кілометрі від Білої Вежі - раніше ці споруди з'єднував підземний тунель. Можна купити квиток, який включає в себе обидві пам'ятки.

Резервуари є єдиним що дійшли до наших днів будовою періоду династії Аббасидів - кінець 8 століття н.е. Багато істориків вважають, що технологій використовуються в будівництві цистерн були пізніше запозичені хрестоносцями. Використання гострих, арочних склепінь поклало початок готичної архітектури в середньовічній Європі.

Вода надходила в підземні цистерни по акведук, що веде з джерел в Тель Гезер. У 2009 році резервуари відреставрували і по ним тепер можна плавати на човнах.

Відвідування Бріхат Хакшатот може бути відмінним приводом заглянути в старе місто Рамле, познайомиться з її автентичним ринком і численними церквами. Особливою популярністю у туристів користується францисканская церква св. Йосипа і Никодима - місце в якому була ставка Наполеона. Якщо вам пощастить, місцеві християни іноді погоджуються показати кімнату, в якій жив великий імператор. Не менш популярний у туристів автентичний ринок в Рамлі. Сюди приїжджають за дешевими покупками з усього Гуш Дана.

6) Мигдаль Цедек ( карта ) 6) Мигдаль Цедек (  карта  )

Мигдаль Цедек це перероблене на івритський лад арабська назва «Мадждель Ал-Садок». Цитадель знаходиться неподалік від Антіпатруса. Фортеця була заснована за часів хрестоносців. Пізніше тут влаштувався бедуїнський клан Ал-Садик, який збирав податки з тих, хто йшов з Єгипту в Лівант або Сирію. Що дійшло до наших днів будівля була побудована арабами на руїнах більш сіл фортеці. Зараз будівля реставрують і частина приміщень закрита. Незабаром навколо Мигдаль Цедек розкинеться новий парк.

Хрестоносці назвали фортеця Мірабель, що перекладається як красивий вид. Вечорами звідси можна спостерігати чудові заходи сонця над Тель Авівом.

7) Кейсарія ( карта ) 7) Кейсарія (  карта  )

Кейсарія була задумана Іродом як один з найбільших портів Середземного Моря. Порт повинен був скласти конкуренцію єгипетській Олександрії. Через Кейсарію йшов нескінченний потік запашного і зерна, в якому потребувала Римська Імперія. За часів Ірода мореплавці побоювались виходити в море під час зимових штормів. Сюди припливали замовити кораблі з усієї імперії. Місто славилося своєю розкішшю і жвавою торгівлею, привертаючи до себе тисячі купців. Кейсарія досягла свого максимального світанку за часів Візантійської імперії. Після приходу мусульман місто досить швидко прийшов в запустіння. На початку минулого століття на місці Кейсарії була дрібна село заснована біженцями з турецької Боснії.

Те, що ми бачимо в Кейсарії сьогодні, це результат десятиліть копіткої роботи археологів. Розкопки оголили тільки малу частину римського міста і стіни часів хрестоносців. За цих руїнах можна легко уявити те життя і розкіш, яка панувала в місті 2000 років тому.

Вхід Кейсарію платний, але якщо прийти рано вранці або після 16:30, то в північну частину парку можна зайти безкоштовно. На території парку є пляж і модні ресторани. У Кейсарії часто проводять концерти, використовуючи для цей римський амфітеатр. Також можна безкоштовно відвідати акведук, який тягнеться уздовж пляжів на півночі національного парку.

8) Монастир Латрун ( карта ) ( карта ) 8) Монастир Латрун (  карта  ) (  карта  )

Трохи більше 100 років тому монахи-траппісти, які приїхали з Франції, заснували монастир, який згодом розрісся і процвітає донині. Латрунскіе монахи - мовчальники, більшу частину життя проводять у тиші, так що розмовляти на території монастиря можна лише в спеціальних приміщеннях. Ченці встають дуже рано - задовго до світанку, і відправляються на молитву, потім - на роботу: обробляють сади, оливковий гай і виноградники. У магазині при монастирі продаються відмінні вина, оливкове масло і трав'яні чаї - все це монахи роблять самі.

До церкви і келії туристам заходити не можна, а ось гуляти по іншим будівлям, а також належить монастирю садам і виноградникам, цілком можна. Тут можна навіть розпалити мангал і влаштувати пікнік. Так як місце сильно завантажено у вихідні, ми рекомендуємо погуляти по околицях монастиря.

Навколо Латрун проходить красива оглядова стежка. Також можна перетнути Першу трасу і заглянути в сусідній монастир Еммаус (він розташований в кілометрі від Латрун). На території монастиря знаходяться руїни візантійської церкви - базиліка Еммаус-Нікополя. Протягом багатьох століть Еммаус-Нікополь був важливим адміністративним центром. За переказами, саме в Еммаус відбулося явлення Христа учням, в день його воскресіння.

Поруч з монастирем були розкопані римські лазні (на лівому, нижньому знімку). Розкопки знаходяться в 50 метрах від огорожі монастиря Еммаус (поруч з трасою на Модіін). Також з монастиря можна піднятися до Макама Муаз ібн Джабаль - одного із сподвижників пророка Мухаммеда. Великі полководці Ібн Джабаль і Абу Убайда померли від чуми вразила Левант в кінці 7 століття н.е. Генерали не захотіли кинути своїх солдатів під час епідемії, і незабаром розділили їх доля. Епідемія увійшла в ісламську історію як Мор Еммаус. Мусульмани шанують це місце як одну з найважливіших ісламських святинь на території Ізраїлю. Деякі араби вважають, що тільки рання смерть завадила Абу Убайда зайняти історичне місце великого халіфа Умара. У зв'язку з епідемією Еммаус-Нікополь був покинутий. Його жителі перебралися в район Лода.

9) Мей Кедем парк Алона ( карта ) 9) Мей Кедем парк Алона (  карта  )

Мей Кедем один з нечисленних водних маршрутів в межах години їзди від Тель Авіва. Парк знаходиться біля витоків струмка таніну (крокодили струмок). За часів римської імперії Ейн Кедем служив джерел води для Кейсарії. Силами римських легіонерів був побудований 17 кілометровий акведук з'єднували джерела з містом. 6 кілометрів цього водоводу проходили під землею.

На сьогоднішній день розчищені і відкриті для туристів тільки перші 250 метрів підземного водоводу. Решта ділянок забиті глиною і вважаються небезпечними для відвідування. Поїздку до підземного акведук можна поєднати з прогулянкою уздовж русла Нахаль таніну (струмок пересихає на початку літа). Також рекомендується відвідати сусідній парк Шуні . Фортеця Шуні знаходиться на шляху акведука, в місці де розташовувалися римські купальні. Басейни в Шуні були присвячені культу родючості - Maiumas. Оргії в цьому сакральному для римлян місці згадуються в багатьох єврейських джерелах, включаючи Хазаль. Басейни і амфітеатр в Шуні були розкопані і є частиною парку. Вхід в Шуні абсолютно безкоштовний.

Ще два гідних відвідування ділянки акведука знаходяться біля мошаву Беіт Ананія і поряд з арабської селом Джасер аз-Зарка. Заповідник Нахаль таніну навпаки Зарку, знаходиться на місці де в візантійський період була споруджена гребля (на нижньому знімку) напрямна води струмка в Кейсарії. Уздовж греблі збереглося безліч млинів, які діяли на цьому місці аж до початку 20 століття.

10) Парк Утопія ( карта ) 10) Парк Утопія (  карта  )

Незвичайний парк орхідей розташовується в кібуці Баха неподалік від Нетанії. Всередині - рідкісні і неймовірно красиві види орхідей,

хижі рослини, тропічний дощовий ліс, живий куточок з павичами, папугами, козенятами, оленями та іншими тваринами, ціле зібрання рослин-хижаків, сад метеликів і інші природні краси. Окремий бонус - музичні фонтани.

11) Сталактитова печера Сорек ( карта ) 11) Сталактитова печера Сорек (  карта  )

Величезна печера площею 5,000 м2, поросла сталактитів і сталагмітів, була виявлена ​​випадково - після вибуху на будівництві кар'єрів. Усередині підтримується постійна температура - в 22 градуси Цельсія, а вологість коливається від 92 до 100 відсотків. Сталактити підсвічуються спеціальним чином, чому виглядають ще більш вражаюче. Раз на годину по печері водять екскурсії, перед кожною показують невелике відео про те, як сталактити і сталагміти формуються з повільно капає води, що стікає по камінню.

12) Бейт Гуврін ( карта ) 12) Бейт Гуврін (  карта  )

Парк Бейт Говрін або Край Тисячі Печер був визнаний в 2014 світовою спадщиною ЮНЕСКО. Парк можна поділити на три головні частини. Найдавніша частина печерного комплексу знаходиться під руїнами біблійного міста Мореша. Вважається, що місто було заселене в 6 столітті до н. е. які прийшли зі сходу едумеямі. Жителі Мореша будували свої будинки з м'якою, крейдяний породи, який лежав у них під ногами. Відпрацьовані каменоломні перетворювалися в голубники, цистерни для води або просто складські приміщення. Завдяки своєму зручному розташуванню, місто перетворилося на важливого постачальника оливкового масла в Єгипет. У Мореша були знайдені 26 маслодавілен. З приходом греків в місті перебралися великі фінікійські та грецькі громади. Мульти-культурне місто не влаштовував Маккавеїв, які прагнули створити однонаціональних держава. Мореша була зруйнована з приходом Маккавеїв до влади. Біблія оповідає про примусове звернення едумеев в іудаїзм, Йохананом Гіркан. Одним з новонавернених євреїв був дід Ірода Великого. Багато істориків вважають, що саме серед величезних печерних комплексів Мораша, Ірод черпав натхнення для своїх майбутніх архітектурних проектів. На початку нової ери адміністративний центр перемістився в побудований римлянами місто єлевферополь - Бейт Гуврін. Останні дні Мореша сповнені загадок. Історикам до сих пір не відомо, ким були опечатано або засипано величезна кількість печер. Чи зробили це самі жителі або печери запечатали після падіння міста, поки залишається таємницею.

Друга частина парку, це каменоломні візантійського та раннього, мусульманського періодів - дзвіниці печери. В околицях Бейт Говрін було виявлено понад 800 подібних печер. Багато підземелля зберегли написи і автографи, залишені стародавніми камнетёсамі. На стінах можна розрізнити безліч хрестів і написи на древнеарабський. Історики вважають, що християнська громада Бейт Говрін продовжила своє існування після приходу арабів. Місцеві християни поступово почали використовувати арабську писемність. Видобувається в Бейт Говрін крейда використовувався для будівництва та штукатурки будівель.

20 місць навколо Тель Авіва, частина I

Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек

* 20 місць навколо Тель-Авіва, частина II - Іудея і Самарія

Щоб вибратися з Тель-Авіва на вихідні необов'язково планувати ціле подорож - зовсім поруч, менш ніж за годину їзди, є безліч історичних або просто мальовничих місць, в яких цікаво побувати. У цьому пості я відібрав 20 місць, які будуть цікаві як жителям Ізраїлю, так і гостям країни. Для того що відвідати більшість з нижче описаних пам'яток бажано наявність машини. Сайти можна комбінувати в маршрути - за день цілком реально відвідати 2 або 3 з нижчеописаних місць.

__________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps __________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps

1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії ( карта ) 1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії (  карта  )

Давня мечеть Сідні Алі знаходиться на північному узбережжі Герцлії. По-арабськи «Сідней» перекладається як «наш пан». На території мечеті похований мусульманський святий Алі бен УЛІМО, нащадок праведного халіфа Умара. Алі загинув в боях з хрестоносцями поблизу Арсуф.

До війни за незалежність Ізраїлю, в Сіднеї Алі проводили щорічні фестивалі кавунів. Місцева традиція приписувала місця окультні властивості - чорний камінь в стіні мечеті служив детектором брехні. Мусульмани вірив, що ті хто пройде з закритими очима і доторкнеться до каменю говорить правду, то той не влучив той бреше.

Мечеть знаходиться в 300 метрах від національного парку Арсуф - Аполлонія. Цей археологічний сайт має багатовікову історію. Портове місто було засноване фінікійцями. Місце багато разів переходив з рук в руки і змінювало назву. Останніми тут влаштувалися хрестоносці і заснували фортецю Арсуф. Руїни фортеці є головною визначною пам'яткою парку.

У наш час поряд з фортецею оселився скульптор Нісим Кахлон. Його сумбурний будинок вже давно став важливою пам'яткою Герціліі. Скульптор облюбував печери в скелі над морем, він багато років будував і перебудовував місце своїми руками. В результаті вийшло сюрреалістично будова з глини, цементу, каменів, черепашок, прикрашене фігурами і скульптурами, фарбами та мозаїкою. Раніше у Нісіма було невелике кафе, але потім воно було закрите і зараз в будинок просто так не потрапити. Але якщо зустріти господаря на вулиці біля будинку (що дуже ймовірно), то можна попросити показати його володіння зсередини - з туристами він зазвичай доброзичливий.

* Телефон Нісіма Кахлона: 09-9550756

** Перед відвідуванням археологічного парку Аполонія рекомендується пошукати інформацію в мережі або взяти гіда. Без історичних пояснень, парк може здатися вкрай нудним. Обов'язково зверніть увагу на древню плиту зі скла на вході. Ця експозиція абсолютно безкоштовна і не вимагає наявності вхідного квитка.

2) Парк Афек ( карта ) 2) Парк Афек (  карта  )

Національний парк біля витоків Яркона поділений на дві частини - парк Офек і Витоки Яркона. Між цими природними оазисами прокладені зручні стежки для туристів. Біблійний Офек примітний своєю багатовіковою історією. У самому центрі парку Офек розташована оттоманська фортеця Антіпатрус або як її вимовляють по-російськи «Антипатриду». Свою історичну назву місто - фортеця отримав на честь батька Ірода Великого, Антіпатра. Століттями через околиці ОФЄК проходила найважливіша на Близькому Сході дорога - Віа Маріс. Цей караванний шлях пов'язував Єгипет з Месопотамією. Ізраїль завжди був мостом, який з'єднував між собою найважливіші культури стародавнього світу. Кожен, хто йшов цим шляхом, був зобов'язаний пройти через Офек - між заболоченій дельтою Яркона і самарійським нагір'ям. Будівлі в археологічному парку Офек датуються починаючи з часів стародавнього Ханана (2000 років до н.е.). Також в парку збереглася римська бруківка і руїни театру елліністичного періоду.

У тридцяті роки минулого століття поруч з фортецею була побудована водозабірна станція. Британці почали використовувати води Яркона для постачання Єрусалима. З роками більшість джерел біля витоків Яркона пересохло. Тільки в кінці дев'яностих років було прийнято рішення врятувати унікальну природу в верхів'ях річки. Національну водяну компанію зобов'язали повертати парку 220 мільйонів кубометрів води. Частина з цих вод пускають в озеро біля фортеці Антіпатрус. У цьому місці офіційно дозволено купатися в струмку, що особливо приємно посеред спекотного літа. Потім вода по руслу надходить в Витоки Яркона. У парку збереглися десятки джерел. Вони не так повноводні як раніше, проте, дуже мальовничі. Прогулянка від фортеці до джерел займає близько години.

3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю ( карта ) 3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю (  карта  )

Небі Рувен знаходиться на шляху до пляжу Пальмахим, куди ізраїльтяни дуже люблять приїжджати на вихідні з наметами. Могила століттями шанували місцевими арабами. До 40-х років в цих краях влаштовували великі ярмарки та фестивалі, тепер же тут дуже тихо, тільки релігійні євреї іноді приходять сюди помолитися і поставити свічки. Поруч з Небі Рувен протікає струмок Нахаль Сорек. Стежка до могили проходить крізь мальовничі зарості, які розкинулися уздовж струмка. Ті, хто вирішить залишитися в цих краях довше, біля стоянки передбачені столики для пікніка.

Для тих, хто цікавиться єврейськими традиціями: біля Тель-Авіва знаходяться ще три могили предків колін Ізраїлевих: Беньяміна , Іуди і Симона .

4) Біла Вежа в Рамлі ( карта ) 4) Біла Вежа в Рамлі (  карта  )

Біла вежа є частиною зруйнованої землетрусом мечеті. Вважається, що в 9 столітті ця мечеть була другою за розміром у світі після Дамаської. Прибудована в 14 столітті мамлюками вежа використовувалася як мінарет і сторожова вежа.

Місто Рамлі знаходиться в сейсмоактивної зоні і не раз зазнавало руйнівних катаклізмів. Археологи вважають, що центр заснованого в 8 столітті міста знаходився в околицях мечеті. Після чергового землетрусу жителі заснували нове місто східніше мечеті. Старі будівлі були розібрані на будматеріали.

За невелику плату на Білу вежу можна піднятися і оцінити відмінний вид на Рамла і стародавні руїни. Поруч з вежею знаходиться шанована у мусульман могила Салеха -предтечі пророка Мухаммеда. Могила була місцем щорічно паломництва мусульман, але на сьогодні ця традиція втрачена.

Цистерни під Білою мечеттю (на нижньому знімку) були з'єднані підземним акведуком з арочного басейнів. Пізніше вони використовувалися як темниці. Зараз ці катакомби закриті на замок і потрапити в них непросто. Іноді можна вблагати сторожа пустити вниз за «символічну плату». Місцеві дітлахи люблять ламати решітки на вході в підземеллі. Так, що якщо вам пощастить, то в підвали можна буде проникнути. У сімдесяті роки жителі Рамле використовували ці приміщення як виставкові зали. Вони були закриті у зв'язку з аварійним станом.

5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) ( карта ) 5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) (  карта  )

Арочний басейн знаходиться в кілометрі від Білої Вежі - раніше ці споруди з'єднував підземний тунель. Можна купити квиток, який включає в себе обидві пам'ятки.

Резервуари є єдиним що дійшли до наших днів будовою періоду династії Аббасидів - кінець 8 століття н.е. Багато істориків вважають, що технологій використовуються в будівництві цистерн були пізніше запозичені хрестоносцями. Використання гострих, арочних склепінь поклало початок готичної архітектури в середньовічній Європі.

Вода надходила в підземні цистерни по акведук, що веде з джерел в Тель Гезер. У 2009 році резервуари відреставрували і по ним тепер можна плавати на човнах.

Відвідування Бріхат Хакшатот може бути відмінним приводом заглянути в старе місто Рамле, познайомиться з її автентичним ринком і численними церквами. Особливою популярністю у туристів користується францисканская церква св. Йосипа і Никодима - місце в якому була ставка Наполеона. Якщо вам пощастить, місцеві християни іноді погоджуються показати кімнату, в якій жив великий імператор. Не менш популярний у туристів автентичний ринок в Рамлі. Сюди приїжджають за дешевими покупками з усього Гуш Дана.

6) Мигдаль Цедек ( карта ) 6) Мигдаль Цедек (  карта  )

Мигдаль Цедек це перероблене на івритський лад арабська назва «Мадждель Ал-Садок». Цитадель знаходиться неподалік від Антіпатруса. Фортеця була заснована за часів хрестоносців. Пізніше тут влаштувався бедуїнський клан Ал-Садик, який збирав податки з тих, хто йшов з Єгипту в Лівант або Сирію. Що дійшло до наших днів будівля була побудована арабами на руїнах більш сіл фортеці. Зараз будівля реставрують і частина приміщень закрита. Незабаром навколо Мигдаль Цедек розкинеться новий парк.

Хрестоносці назвали фортеця Мірабель, що перекладається як красивий вид. Вечорами звідси можна спостерігати чудові заходи сонця над Тель Авівом.

7) Кейсарія ( карта ) 7) Кейсарія (  карта  )

Кейсарія була задумана Іродом як один з найбільших портів Середземного Моря. Порт повинен був скласти конкуренцію єгипетській Олександрії. Через Кейсарію йшов нескінченний потік запашного і зерна, в якому потребувала Римська Імперія. За часів Ірода мореплавці побоювались виходити в море під час зимових штормів. Сюди припливали замовити кораблі з усієї імперії. Місто славилося своєю розкішшю і жвавою торгівлею, привертаючи до себе тисячі купців. Кейсарія досягла свого максимального світанку за часів Візантійської імперії. Після приходу мусульман місто досить швидко прийшов в запустіння. На початку минулого століття на місці Кейсарії була дрібна село заснована біженцями з турецької Боснії.

Те, що ми бачимо в Кейсарії сьогодні, це результат десятиліть копіткої роботи археологів. Розкопки оголили тільки малу частину римського міста і стіни часів хрестоносців. За цих руїнах можна легко уявити те життя і розкіш, яка панувала в місті 2000 років тому.

Вхід Кейсарію платний, але якщо прийти рано вранці або після 16:30, то в північну частину парку можна зайти безкоштовно. На території парку є пляж і модні ресторани. У Кейсарії часто проводять концерти, використовуючи для цей римський амфітеатр. Також можна безкоштовно відвідати акведук, який тягнеться уздовж пляжів на півночі національного парку.

8) Монастир Латрун ( карта ) ( карта ) 8) Монастир Латрун (  карта  ) (  карта  )

Трохи більше 100 років тому монахи-траппісти, які приїхали з Франції, заснували монастир, який згодом розрісся і процвітає донині. Латрунскіе монахи - мовчальники, більшу частину життя проводять у тиші, так що розмовляти на території монастиря можна лише в спеціальних приміщеннях. Ченці встають дуже рано - задовго до світанку, і відправляються на молитву, потім - на роботу: обробляють сади, оливковий гай і виноградники. У магазині при монастирі продаються відмінні вина, оливкове масло і трав'яні чаї - все це монахи роблять самі.

До церкви і келії туристам заходити не можна, а ось гуляти по іншим будівлям, а також належить монастирю садам і виноградникам, цілком можна. Тут можна навіть розпалити мангал і влаштувати пікнік. Так як місце сильно завантажено у вихідні, ми рекомендуємо погуляти по околицях монастиря.

Навколо Латрун проходить красива оглядова стежка. Також можна перетнути Першу трасу і заглянути в сусідній монастир Еммаус (він розташований в кілометрі від Латрун). На території монастиря знаходяться руїни візантійської церкви - базиліка Еммаус-Нікополя. Протягом багатьох століть Еммаус-Нікополь був важливим адміністративним центром. За переказами, саме в Еммаус відбулося явлення Христа учням, в день його воскресіння.

Поруч з монастирем були розкопані римські лазні (на лівому, нижньому знімку). Розкопки знаходяться в 50 метрах від огорожі монастиря Еммаус (поруч з трасою на Модіін). Також з монастиря можна піднятися до Макама Муаз ібн Джабаль - одного із сподвижників пророка Мухаммеда. Великі полководці Ібн Джабаль і Абу Убайда померли від чуми вразила Левант в кінці 7 століття н.е. Генерали не захотіли кинути своїх солдатів під час епідемії, і незабаром розділили їх доля. Епідемія увійшла в ісламську історію як Мор Еммаус. Мусульмани шанують це місце як одну з найважливіших ісламських святинь на території Ізраїлю. Деякі араби вважають, що тільки рання смерть завадила Абу Убайда зайняти історичне місце великого халіфа Умара. У зв'язку з епідемією Еммаус-Нікополь був покинутий. Його жителі перебралися в район Лода.

9) Мей Кедем парк Алона ( карта ) 9) Мей Кедем парк Алона (  карта  )

Мей Кедем один з нечисленних водних маршрутів в межах години їзди від Тель Авіва. Парк знаходиться біля витоків струмка таніну (крокодили струмок). За часів римської імперії Ейн Кедем служив джерел води для Кейсарії. Силами римських легіонерів був побудований 17 кілометровий акведук з'єднували джерела з містом. 6 кілометрів цього водоводу проходили під землею.

На сьогоднішній день розчищені і відкриті для туристів тільки перші 250 метрів підземного водоводу. Решта ділянок забиті глиною і вважаються небезпечними для відвідування. Поїздку до підземного акведук можна поєднати з прогулянкою уздовж русла Нахаль таніну (струмок пересихає на початку літа). Також рекомендується відвідати сусідній парк Шуні . Фортеця Шуні знаходиться на шляху акведука, в місці де розташовувалися римські купальні. Басейни в Шуні були присвячені культу родючості - Maiumas. Оргії в цьому сакральному для римлян місці згадуються в багатьох єврейських джерелах, включаючи Хазаль. Басейни і амфітеатр в Шуні були розкопані і є частиною парку. Вхід в Шуні абсолютно безкоштовний.

Ще два гідних відвідування ділянки акведука знаходяться біля мошаву Беіт Ананія і поряд з арабської селом Джасер аз-Зарка. Заповідник Нахаль таніну навпаки Зарку, знаходиться на місці де в візантійський період була споруджена гребля (на нижньому знімку) напрямна води струмка в Кейсарії. Уздовж греблі збереглося безліч млинів, які діяли на цьому місці аж до початку 20 століття.

10) Парк Утопія ( карта ) 10) Парк Утопія (  карта  )

Незвичайний парк орхідей розташовується в кібуці Баха неподалік від Нетанії. Всередині - рідкісні і неймовірно красиві види орхідей,

хижі рослини, тропічний дощовий ліс, живий куточок з павичами, папугами, козенятами, оленями та іншими тваринами, ціле зібрання рослин-хижаків, сад метеликів і інші природні краси. Окремий бонус - музичні фонтани.

11) Сталактитова печера Сорек ( карта ) 11) Сталактитова печера Сорек (  карта  )

Величезна печера площею 5,000 м2, поросла сталактитів і сталагмітів, була виявлена ​​випадково - після вибуху на будівництві кар'єрів. Усередині підтримується постійна температура - в 22 градуси Цельсія, а вологість коливається від 92 до 100 відсотків. Сталактити підсвічуються спеціальним чином, чому виглядають ще більш вражаюче. Раз на годину по печері водять екскурсії, перед кожною показують невелике відео про те, як сталактити і сталагміти формуються з повільно капає води, що стікає по камінню.

12) Бейт Гуврін ( карта ) 12) Бейт Гуврін (  карта  )

Парк Бейт Говрін або Край Тисячі Печер був визнаний в 2014 світовою спадщиною ЮНЕСКО. Парк можна поділити на три головні частини. Найдавніша частина печерного комплексу знаходиться під руїнами біблійного міста Мореша. Вважається, що місто було заселене в 6 столітті до н. е. які прийшли зі сходу едумеямі. Жителі Мореша будували свої будинки з м'якою, крейдяний породи, який лежав у них під ногами. Відпрацьовані каменоломні перетворювалися в голубники, цистерни для води або просто складські приміщення. Завдяки своєму зручному розташуванню, місто перетворилося на важливого постачальника оливкового масла в Єгипет. У Мореша були знайдені 26 маслодавілен. З приходом греків в місті перебралися великі фінікійські та грецькі громади. Мульти-культурне місто не влаштовував Маккавеїв, які прагнули створити однонаціональних держава. Мореша була зруйнована з приходом Маккавеїв до влади. Біблія оповідає про примусове звернення едумеев в іудаїзм, Йохананом Гіркан. Одним з новонавернених євреїв був дід Ірода Великого. Багато істориків вважають, що саме серед величезних печерних комплексів Мораша, Ірод черпав натхнення для своїх майбутніх архітектурних проектів. На початку нової ери адміністративний центр перемістився в побудований римлянами місто єлевферополь - Бейт Гуврін. Останні дні Мореша сповнені загадок. Історикам до сих пір не відомо, ким були опечатано або засипано величезна кількість печер. Чи зробили це самі жителі або печери запечатали після падіння міста, поки залишається таємницею.

Друга частина парку, це каменоломні візантійського та раннього, мусульманського періодів - дзвіниці печери. В околицях Бейт Говрін було виявлено понад 800 подібних печер. Багато підземелля зберегли написи і автографи, залишені стародавніми камнетёсамі. На стінах можна розрізнити безліч хрестів і написи на древнеарабський. Історики вважають, що християнська громада Бейт Говрін продовжила своє існування після приходу арабів. Місцеві християни поступово почали використовувати арабську писемність. Видобувається в Бейт Говрін крейда використовувався для будівництва та штукатурки будівель.

20 місць навколо Тель Авіва, частина I

Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек

* 20 місць навколо Тель-Авіва, частина II - Іудея і Самарія

Щоб вибратися з Тель-Авіва на вихідні необов'язково планувати ціле подорож - зовсім поруч, менш ніж за годину їзди, є безліч історичних або просто мальовничих місць, в яких цікаво побувати. У цьому пості я відібрав 20 місць, які будуть цікаві як жителям Ізраїлю, так і гостям країни. Для того що відвідати більшість з нижче описаних пам'яток бажано наявність машини. Сайти можна комбінувати в маршрути - за день цілком реально відвідати 2 або 3 з нижчеописаних місць.

__________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps __________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps

1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії ( карта ) 1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії (  карта  )

Давня мечеть Сідні Алі знаходиться на північному узбережжі Герцлії. По-арабськи «Сідней» перекладається як «наш пан». На території мечеті похований мусульманський святий Алі бен УЛІМО, нащадок праведного халіфа Умара. Алі загинув в боях з хрестоносцями поблизу Арсуф.

До війни за незалежність Ізраїлю, в Сіднеї Алі проводили щорічні фестивалі кавунів. Місцева традиція приписувала місця окультні властивості - чорний камінь в стіні мечеті служив детектором брехні. Мусульмани вірив, що ті хто пройде з закритими очима і доторкнеться до каменю говорить правду, то той не влучив той бреше.

Мечеть знаходиться в 300 метрах від національного парку Арсуф - Аполлонія. Цей археологічний сайт має багатовікову історію. Портове місто було засноване фінікійцями. Місце багато разів переходив з рук в руки і змінювало назву. Останніми тут влаштувалися хрестоносці і заснували фортецю Арсуф. Руїни фортеці є головною визначною пам'яткою парку.

У наш час поряд з фортецею оселився скульптор Нісим Кахлон. Його сумбурний будинок вже давно став важливою пам'яткою Герціліі. Скульптор облюбував печери в скелі над морем, він багато років будував і перебудовував місце своїми руками. В результаті вийшло сюрреалістично будова з глини, цементу, каменів, черепашок, прикрашене фігурами і скульптурами, фарбами та мозаїкою. Раніше у Нісіма було невелике кафе, але потім воно було закрите і зараз в будинок просто так не потрапити. Але якщо зустріти господаря на вулиці біля будинку (що дуже ймовірно), то можна попросити показати його володіння зсередини - з туристами він зазвичай доброзичливий.

* Телефон Нісіма Кахлона: 09-9550756

** Перед відвідуванням археологічного парку Аполонія рекомендується пошукати інформацію в мережі або взяти гіда. Без історичних пояснень, парк може здатися вкрай нудним. Обов'язково зверніть увагу на древню плиту зі скла на вході. Ця експозиція абсолютно безкоштовна і не вимагає наявності вхідного квитка.

2) Парк Афек ( карта ) 2) Парк Афек (  карта  )

Національний парк біля витоків Яркона поділений на дві частини - парк Офек і Витоки Яркона. Між цими природними оазисами прокладені зручні стежки для туристів. Біблійний Офек примітний своєю багатовіковою історією. У самому центрі парку Офек розташована оттоманська фортеця Антіпатрус або як її вимовляють по-російськи «Антипатриду». Свою історичну назву місто - фортеця отримав на честь батька Ірода Великого, Антіпатра. Століттями через околиці ОФЄК проходила найважливіша на Близькому Сході дорога - Віа Маріс. Цей караванний шлях пов'язував Єгипет з Месопотамією. Ізраїль завжди був мостом, який з'єднував між собою найважливіші культури стародавнього світу. Кожен, хто йшов цим шляхом, був зобов'язаний пройти через Офек - між заболоченій дельтою Яркона і самарійським нагір'ям. Будівлі в археологічному парку Офек датуються починаючи з часів стародавнього Ханана (2000 років до н.е.). Також в парку збереглася римська бруківка і руїни театру елліністичного періоду.

У тридцяті роки минулого століття поруч з фортецею була побудована водозабірна станція. Британці почали використовувати води Яркона для постачання Єрусалима. З роками більшість джерел біля витоків Яркона пересохло. Тільки в кінці дев'яностих років було прийнято рішення врятувати унікальну природу в верхів'ях річки. Національну водяну компанію зобов'язали повертати парку 220 мільйонів кубометрів води. Частина з цих вод пускають в озеро біля фортеці Антіпатрус. У цьому місці офіційно дозволено купатися в струмку, що особливо приємно посеред спекотного літа. Потім вода по руслу надходить в Витоки Яркона. У парку збереглися десятки джерел. Вони не так повноводні як раніше, проте, дуже мальовничі. Прогулянка від фортеці до джерел займає близько години.

3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю ( карта ) 3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю (  карта  )

Небі Рувен знаходиться на шляху до пляжу Пальмахим, куди ізраїльтяни дуже люблять приїжджати на вихідні з наметами. Могила століттями шанували місцевими арабами. До 40-х років в цих краях влаштовували великі ярмарки та фестивалі, тепер же тут дуже тихо, тільки релігійні євреї іноді приходять сюди помолитися і поставити свічки. Поруч з Небі Рувен протікає струмок Нахаль Сорек. Стежка до могили проходить крізь мальовничі зарості, які розкинулися уздовж струмка. Ті, хто вирішить залишитися в цих краях довше, біля стоянки передбачені столики для пікніка.

Для тих, хто цікавиться єврейськими традиціями: біля Тель-Авіва знаходяться ще три могили предків колін Ізраїлевих: Беньяміна , Іуди і Симона .

4) Біла Вежа в Рамлі ( карта ) 4) Біла Вежа в Рамлі (  карта  )

Біла вежа є частиною зруйнованої землетрусом мечеті. Вважається, що в 9 столітті ця мечеть була другою за розміром у світі після Дамаської. Прибудована в 14 столітті мамлюками вежа використовувалася як мінарет і сторожова вежа.

Місто Рамлі знаходиться в сейсмоактивної зоні і не раз зазнавало руйнівних катаклізмів. Археологи вважають, що центр заснованого в 8 столітті міста знаходився в околицях мечеті. Після чергового землетрусу жителі заснували нове місто східніше мечеті. Старі будівлі були розібрані на будматеріали.

За невелику плату на Білу вежу можна піднятися і оцінити відмінний вид на Рамла і стародавні руїни. Поруч з вежею знаходиться шанована у мусульман могила Салеха -предтечі пророка Мухаммеда. Могила була місцем щорічно паломництва мусульман, але на сьогодні ця традиція втрачена.

Цистерни під Білою мечеттю (на нижньому знімку) були з'єднані підземним акведуком з арочного басейнів. Пізніше вони використовувалися як темниці. Зараз ці катакомби закриті на замок і потрапити в них непросто. Іноді можна вблагати сторожа пустити вниз за «символічну плату». Місцеві дітлахи люблять ламати решітки на вході в підземеллі. Так, що якщо вам пощастить, то в підвали можна буде проникнути. У сімдесяті роки жителі Рамле використовували ці приміщення як виставкові зали. Вони були закриті у зв'язку з аварійним станом.

5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) ( карта ) 5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) (  карта  )

Арочний басейн знаходиться в кілометрі від Білої Вежі - раніше ці споруди з'єднував підземний тунель. Можна купити квиток, який включає в себе обидві пам'ятки.

Резервуари є єдиним що дійшли до наших днів будовою періоду династії Аббасидів - кінець 8 століття н.е. Багато істориків вважають, що технологій використовуються в будівництві цистерн були пізніше запозичені хрестоносцями. Використання гострих, арочних склепінь поклало початок готичної архітектури в середньовічній Європі.

Вода надходила в підземні цистерни по акведук, що веде з джерел в Тель Гезер. У 2009 році резервуари відреставрували і по ним тепер можна плавати на човнах.

Відвідування Бріхат Хакшатот може бути відмінним приводом заглянути в старе місто Рамле, познайомиться з її автентичним ринком і численними церквами. Особливою популярністю у туристів користується францисканская церква св. Йосипа і Никодима - місце в якому була ставка Наполеона. Якщо вам пощастить, місцеві християни іноді погоджуються показати кімнату, в якій жив великий імператор. Не менш популярний у туристів автентичний ринок в Рамлі. Сюди приїжджають за дешевими покупками з усього Гуш Дана.

6) Мигдаль Цедек ( карта ) 6) Мигдаль Цедек (  карта  )

Мигдаль Цедек це перероблене на івритський лад арабська назва «Мадждель Ал-Садок». Цитадель знаходиться неподалік від Антіпатруса. Фортеця була заснована за часів хрестоносців. Пізніше тут влаштувався бедуїнський клан Ал-Садик, який збирав податки з тих, хто йшов з Єгипту в Лівант або Сирію. Що дійшло до наших днів будівля була побудована арабами на руїнах більш сіл фортеці. Зараз будівля реставрують і частина приміщень закрита. Незабаром навколо Мигдаль Цедек розкинеться новий парк.

Хрестоносці назвали фортеця Мірабель, що перекладається як красивий вид. Вечорами звідси можна спостерігати чудові заходи сонця над Тель Авівом.

7) Кейсарія ( карта ) 7) Кейсарія (  карта  )

Кейсарія була задумана Іродом як один з найбільших портів Середземного Моря. Порт повинен був скласти конкуренцію єгипетській Олександрії. Через Кейсарію йшов нескінченний потік запашного і зерна, в якому потребувала Римська Імперія. За часів Ірода мореплавці побоювались виходити в море під час зимових штормів. Сюди припливали замовити кораблі з усієї імперії. Місто славилося своєю розкішшю і жвавою торгівлею, привертаючи до себе тисячі купців. Кейсарія досягла свого максимального світанку за часів Візантійської імперії. Після приходу мусульман місто досить швидко прийшов в запустіння. На початку минулого століття на місці Кейсарії була дрібна село заснована біженцями з турецької Боснії.

Те, що ми бачимо в Кейсарії сьогодні, це результат десятиліть копіткої роботи археологів. Розкопки оголили тільки малу частину римського міста і стіни часів хрестоносців. За цих руїнах можна легко уявити те життя і розкіш, яка панувала в місті 2000 років тому.

Вхід Кейсарію платний, але якщо прийти рано вранці або після 16:30, то в північну частину парку можна зайти безкоштовно. На території парку є пляж і модні ресторани. У Кейсарії часто проводять концерти, використовуючи для цей римський амфітеатр. Також можна безкоштовно відвідати акведук, який тягнеться уздовж пляжів на півночі національного парку.

8) Монастир Латрун ( карта ) ( карта ) 8) Монастир Латрун (  карта  ) (  карта  )

Трохи більше 100 років тому монахи-траппісти, які приїхали з Франції, заснували монастир, який згодом розрісся і процвітає донині. Латрунскіе монахи - мовчальники, більшу частину життя проводять у тиші, так що розмовляти на території монастиря можна лише в спеціальних приміщеннях. Ченці встають дуже рано - задовго до світанку, і відправляються на молитву, потім - на роботу: обробляють сади, оливковий гай і виноградники. У магазині при монастирі продаються відмінні вина, оливкове масло і трав'яні чаї - все це монахи роблять самі.

До церкви і келії туристам заходити не можна, а ось гуляти по іншим будівлям, а також належить монастирю садам і виноградникам, цілком можна. Тут можна навіть розпалити мангал і влаштувати пікнік. Так як місце сильно завантажено у вихідні, ми рекомендуємо погуляти по околицях монастиря.

Навколо Латрун проходить красива оглядова стежка. Також можна перетнути Першу трасу і заглянути в сусідній монастир Еммаус (він розташований в кілометрі від Латрун). На території монастиря знаходяться руїни візантійської церкви - базиліка Еммаус-Нікополя. Протягом багатьох століть Еммаус-Нікополь був важливим адміністративним центром. За переказами, саме в Еммаус відбулося явлення Христа учням, в день його воскресіння.

Поруч з монастирем були розкопані римські лазні (на лівому, нижньому знімку). Розкопки знаходяться в 50 метрах від огорожі монастиря Еммаус (поруч з трасою на Модіін). Також з монастиря можна піднятися до Макама Муаз ібн Джабаль - одного із сподвижників пророка Мухаммеда. Великі полководці Ібн Джабаль і Абу Убайда померли від чуми вразила Левант в кінці 7 століття н.е. Генерали не захотіли кинути своїх солдатів під час епідемії, і незабаром розділили їх доля. Епідемія увійшла в ісламську історію як Мор Еммаус. Мусульмани шанують це місце як одну з найважливіших ісламських святинь на території Ізраїлю. Деякі араби вважають, що тільки рання смерть завадила Абу Убайда зайняти історичне місце великого халіфа Умара. У зв'язку з епідемією Еммаус-Нікополь був покинутий. Його жителі перебралися в район Лода.

9) Мей Кедем парк Алона ( карта ) 9) Мей Кедем парк Алона (  карта  )

Мей Кедем один з нечисленних водних маршрутів в межах години їзди від Тель Авіва. Парк знаходиться біля витоків струмка таніну (крокодили струмок). За часів римської імперії Ейн Кедем служив джерел води для Кейсарії. Силами римських легіонерів був побудований 17 кілометровий акведук з'єднували джерела з містом. 6 кілометрів цього водоводу проходили під землею.

На сьогоднішній день розчищені і відкриті для туристів тільки перші 250 метрів підземного водоводу. Решта ділянок забиті глиною і вважаються небезпечними для відвідування. Поїздку до підземного акведук можна поєднати з прогулянкою уздовж русла Нахаль таніну (струмок пересихає на початку літа). Також рекомендується відвідати сусідній парк Шуні . Фортеця Шуні знаходиться на шляху акведука, в місці де розташовувалися римські купальні. Басейни в Шуні були присвячені культу родючості - Maiumas. Оргії в цьому сакральному для римлян місці згадуються в багатьох єврейських джерелах, включаючи Хазаль. Басейни і амфітеатр в Шуні були розкопані і є частиною парку. Вхід в Шуні абсолютно безкоштовний.

Ще два гідних відвідування ділянки акведука знаходяться біля мошаву Беіт Ананія і поряд з арабської селом Джасер аз-Зарка. Заповідник Нахаль таніну навпаки Зарку, знаходиться на місці де в візантійський період була споруджена гребля (на нижньому знімку) напрямна води струмка в Кейсарії. Уздовж греблі збереглося безліч млинів, які діяли на цьому місці аж до початку 20 століття.

10) Парк Утопія ( карта ) 10) Парк Утопія (  карта  )

Незвичайний парк орхідей розташовується в кібуці Баха неподалік від Нетанії. Всередині - рідкісні і неймовірно красиві види орхідей,

хижі рослини, тропічний дощовий ліс, живий куточок з павичами, папугами, козенятами, оленями та іншими тваринами, ціле зібрання рослин-хижаків, сад метеликів і інші природні краси. Окремий бонус - музичні фонтани.

11) Сталактитова печера Сорек ( карта ) 11) Сталактитова печера Сорек (  карта  )

Величезна печера площею 5,000 м2, поросла сталактитів і сталагмітів, була виявлена ​​випадково - після вибуху на будівництві кар'єрів. Усередині підтримується постійна температура - в 22 градуси Цельсія, а вологість коливається від 92 до 100 відсотків. Сталактити підсвічуються спеціальним чином, чому виглядають ще більш вражаюче. Раз на годину по печері водять екскурсії, перед кожною показують невелике відео про те, як сталактити і сталагміти формуються з повільно капає води, що стікає по камінню.

12) Бейт Гуврін ( карта ) 12) Бейт Гуврін (  карта  )

Парк Бейт Говрін або Край Тисячі Печер був визнаний в 2014 світовою спадщиною ЮНЕСКО. Парк можна поділити на три головні частини. Найдавніша частина печерного комплексу знаходиться під руїнами біблійного міста Мореша. Вважається, що місто було заселене в 6 столітті до н. е. які прийшли зі сходу едумеямі. Жителі Мореша будували свої будинки з м'якою, крейдяний породи, який лежав у них під ногами. Відпрацьовані каменоломні перетворювалися в голубники, цистерни для води або просто складські приміщення. Завдяки своєму зручному розташуванню, місто перетворилося на важливого постачальника оливкового масла в Єгипет. У Мореша були знайдені 26 маслодавілен. З приходом греків в місті перебралися великі фінікійські та грецькі громади. Мульти-культурне місто не влаштовував Маккавеїв, які прагнули створити однонаціональних держава. Мореша була зруйнована з приходом Маккавеїв до влади. Біблія оповідає про примусове звернення едумеев в іудаїзм, Йохананом Гіркан. Одним з новонавернених євреїв був дід Ірода Великого. Багато істориків вважають, що саме серед величезних печерних комплексів Мораша, Ірод черпав натхнення для своїх майбутніх архітектурних проектів. На початку нової ери адміністративний центр перемістився в побудований римлянами місто єлевферополь - Бейт Гуврін. Останні дні Мореша сповнені загадок. Історикам до сих пір не відомо, ким були опечатано або засипано величезна кількість печер. Чи зробили це самі жителі або печери запечатали після падіння міста, поки залишається таємницею.

Друга частина парку, це каменоломні візантійського та раннього, мусульманського періодів - дзвіниці печери. В околицях Бейт Говрін було виявлено понад 800 подібних печер. Багато підземелля зберегли написи і автографи, залишені стародавніми камнетёсамі. На стінах можна розрізнити безліч хрестів і написи на древнеарабський. Історики вважають, що християнська громада Бейт Говрін продовжила своє існування після приходу арабів. Місцеві християни поступово почали використовувати арабську писемність. Видобувається в Бейт Говрін крейда використовувався для будівництва та штукатурки будівель.

20 місць навколо Тель Авіва, частина I

Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек Вид на Тель-Авів з Мигдаль Хацедек

* 20 місць навколо Тель-Авіва, частина II - Іудея і Самарія

Щоб вибратися з Тель-Авіва на вихідні необов'язково планувати ціле подорож - зовсім поруч, менш ніж за годину їзди, є безліч історичних або просто мальовничих місць, в яких цікаво побувати. У цьому пості я відібрав 20 місць, які будуть цікаві як жителям Ізраїлю, так і гостям країни. Для того що відвідати більшість з нижче описаних пам'яток бажано наявність машини. Сайти можна комбінувати в маршрути - за день цілком реально відвідати 2 або 3 з нижчеописаних місць.

__________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps __________________ В опис кожного з сайтів є один або кілька лінків на Google Maps

1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії ( карта ) 1) Сідней Алі і будинок скульптора Нісіма Кахлона в Герцлії (  карта  )

Давня мечеть Сідні Алі знаходиться на північному узбережжі Герцлії. По-арабськи «Сідней» перекладається як «наш пан». На території мечеті похований мусульманський святий Алі бен УЛІМО, нащадок праведного халіфа Умара. Алі загинув в боях з хрестоносцями поблизу Арсуф.

До війни за незалежність Ізраїлю, в Сіднеї Алі проводили щорічні фестивалі кавунів. Місцева традиція приписувала місця окультні властивості - чорний камінь в стіні мечеті служив детектором брехні. Мусульмани вірив, що ті хто пройде з закритими очима і доторкнеться до каменю говорить правду, то той не влучив той бреше.

Мечеть знаходиться в 300 метрах від національного парку Арсуф - Аполлонія. Цей археологічний сайт має багатовікову історію. Портове місто було засноване фінікійцями. Місце багато разів переходив з рук в руки і змінювало назву. Останніми тут влаштувалися хрестоносці і заснували фортецю Арсуф. Руїни фортеці є головною визначною пам'яткою парку.

У наш час поряд з фортецею оселився скульптор Нісим Кахлон. Його сумбурний будинок вже давно став важливою пам'яткою Герціліі. Скульптор облюбував печери в скелі над морем, він багато років будував і перебудовував місце своїми руками. В результаті вийшло сюрреалістично будова з глини, цементу, каменів, черепашок, прикрашене фігурами і скульптурами, фарбами та мозаїкою. Раніше у Нісіма було невелике кафе, але потім воно було закрите і зараз в будинок просто так не потрапити. Але якщо зустріти господаря на вулиці біля будинку (що дуже ймовірно), то можна попросити показати його володіння зсередини - з туристами він зазвичай доброзичливий.

* Телефон Нісіма Кахлона: 09-9550756

** Перед відвідуванням археологічного парку Аполонія рекомендується пошукати інформацію в мережі або взяти гіда. Без історичних пояснень, парк може здатися вкрай нудним. Обов'язково зверніть увагу на древню плиту зі скла на вході. Ця експозиція абсолютно безкоштовна і не вимагає наявності вхідного квитка.

2) Парк Афек ( карта ) 2) Парк Афек (  карта  )

Національний парк біля витоків Яркона поділений на дві частини - парк Офек і Витоки Яркона. Між цими природними оазисами прокладені зручні стежки для туристів. Біблійний Офек примітний своєю багатовіковою історією. У самому центрі парку Офек розташована оттоманська фортеця Антіпатрус або як її вимовляють по-російськи «Антипатриду». Свою історичну назву місто - фортеця отримав на честь батька Ірода Великого, Антіпатра. Століттями через околиці ОФЄК проходила найважливіша на Близькому Сході дорога - Віа Маріс. Цей караванний шлях пов'язував Єгипет з Месопотамією. Ізраїль завжди був мостом, який з'єднував між собою найважливіші культури стародавнього світу. Кожен, хто йшов цим шляхом, був зобов'язаний пройти через Офек - між заболоченій дельтою Яркона і самарійським нагір'ям. Будівлі в археологічному парку Офек датуються починаючи з часів стародавнього Ханана (2000 років до н.е.). Також в парку збереглася римська бруківка і руїни театру елліністичного періоду.

У тридцяті роки минулого століття поруч з фортецею була побудована водозабірна станція. Британці почали використовувати води Яркона для постачання Єрусалима. З роками більшість джерел біля витоків Яркона пересохло. Тільки в кінці дев'яностих років було прийнято рішення врятувати унікальну природу в верхів'ях річки. Національну водяну компанію зобов'язали повертати парку 220 мільйонів кубометрів води. Частина з цих вод пускають в озеро біля фортеці Антіпатрус. У цьому місці офіційно дозволено купатися в струмку, що особливо приємно посеред спекотного літа. Потім вода по руслу надходить в Витоки Яркона. У парку збереглися десятки джерел. Вони не так повноводні як раніше, проте, дуже мальовничі. Прогулянка від фортеці до джерел займає близько години.

3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю ( карта ) 3) Могила праотця Рувена з 12 колін Ізраїлю (  карта  )

Небі Рувен знаходиться на шляху до пляжу Пальмахим, куди ізраїльтяни дуже люблять приїжджати на вихідні з наметами. Могила століттями шанували місцевими арабами. До 40-х років в цих краях влаштовували великі ярмарки та фестивалі, тепер же тут дуже тихо, тільки релігійні євреї іноді приходять сюди помолитися і поставити свічки. Поруч з Небі Рувен протікає струмок Нахаль Сорек. Стежка до могили проходить крізь мальовничі зарості, які розкинулися уздовж струмка. Ті, хто вирішить залишитися в цих краях довше, біля стоянки передбачені столики для пікніка.

Для тих, хто цікавиться єврейськими традиціями: біля Тель-Авіва знаходяться ще три могили предків колін Ізраїлевих: Беньяміна , Іуди і Симона .

4) Біла Вежа в Рамлі ( карта ) 4) Біла Вежа в Рамлі (  карта  )

Біла вежа є частиною зруйнованої землетрусом мечеті. Вважається, що в 9 столітті ця мечеть була другою за розміром у світі після Дамаської. Прибудована в 14 столітті мамлюками вежа використовувалася як мінарет і сторожова вежа.

Місто Рамлі знаходиться в сейсмоактивної зоні і не раз зазнавало руйнівних катаклізмів. Археологи вважають, що центр заснованого в 8 столітті міста знаходився в околицях мечеті. Після чергового землетрусу жителі заснували нове місто східніше мечеті. Старі будівлі були розібрані на будматеріали.

За невелику плату на Білу вежу можна піднятися і оцінити відмінний вид на Рамла і стародавні руїни. Поруч з вежею знаходиться шанована у мусульман могила Салеха -предтечі пророка Мухаммеда. Могила була місцем щорічно паломництва мусульман, але на сьогодні ця традиція втрачена.

Цистерни під Білою мечеттю (на нижньому знімку) були з'єднані підземним акведуком з арочного басейнів. Пізніше вони використовувалися як темниці. Зараз ці катакомби закриті на замок і потрапити в них непросто. Іноді можна вблагати сторожа пустити вниз за «символічну плату». Місцеві дітлахи люблять ламати решітки на вході в підземеллі. Так, що якщо вам пощастить, то в підвали можна буде проникнути. У сімдесяті роки жителі Рамле використовували ці приміщення як виставкові зали. Вони були закриті у зв'язку з аварійним станом.

5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) ( карта ) 5) Арочний басейн (Бріхат Хакшатот) (  карта  )

Арочний басейн знаходиться в кілометрі від Білої Вежі - раніше ці споруди з'єднував підземний тунель. Можна купити квиток, який включає в себе обидві пам'ятки.

Резервуари є єдиним що дійшли до наших днів будовою періоду династії Аббасидів - кінець 8 століття н.е. Багато істориків вважають, що технологій використовуються в будівництві цистерн були пізніше запозичені хрестоносцями. Використання гострих, арочних склепінь поклало початок готичної архітектури в середньовічній Європі.

Вода надходила в підземні цистерни по акведук, що веде з джерел в Тель Гезер. У 2009 році резервуари відреставрували і по ним тепер можна плавати на човнах.

Відвідування Бріхат Хакшатот може бути відмінним приводом заглянути в старе місто Рамле, познайомиться з її автентичним ринком і численними церквами. Особливою популярністю у туристів користується францисканская церква св. Йосипа і Никодима - місце в якому була ставка Наполеона. Якщо вам пощастить, місцеві християни іноді погоджуються показати кімнату, в якій жив великий імператор. Не менш популярний у туристів автентичний ринок в Рамлі. Сюди приїжджають за дешевими покупками з усього Гуш Дана.

6) Мигдаль Цедек ( карта ) 6) Мигдаль Цедек (  карта  )

Мигдаль Цедек це перероблене на івритський лад арабська назва «Мадждель Ал-Садок». Цитадель знаходиться неподалік від Антіпатруса. Фортеця була заснована за часів хрестоносців. Пізніше тут влаштувався бедуїнський клан Ал-Садик, який збирав податки з тих, хто йшов з Єгипту в Лівант або Сирію. Що дійшло до наших днів будівля була побудована арабами на руїнах більш сіл фортеці. Зараз будівля реставрують і частина приміщень закрита. Незабаром навколо Мигдаль Цедек розкинеться новий парк.

Хрестоносці назвали фортеця Мірабель, що перекладається як красивий вид. Вечорами звідси можна спостерігати чудові заходи сонця над Тель Авівом.

7) Кейсарія ( карта ) 7) Кейсарія (  карта  )

Кейсарія була задумана Іродом як один з найбільших портів Середземного Моря. Порт повинен був скласти конкуренцію єгипетській Олександрії. Через Кейсарію йшов нескінченний потік запашного і зерна, в якому потребувала Римська Імперія. За часів Ірода мореплавці побоювались виходити в море під час зимових штормів. Сюди припливали замовити кораблі з усієї імперії. Місто славилося своєю розкішшю і жвавою торгівлею, привертаючи до себе тисячі купців. Кейсарія досягла свого максимального світанку за часів Візантійської імперії. Після приходу мусульман місто досить швидко прийшов в запустіння. На початку минулого століття на місці Кейсарії була дрібна село заснована біженцями з турецької Боснії.

Те, що ми бачимо в Кейсарії сьогодні, це результат десятиліть копіткої роботи археологів. Розкопки оголили тільки малу частину римського міста і стіни часів хрестоносців. За цих руїнах можна легко уявити те життя і розкіш, яка панувала в місті 2000 років тому.

Вхід Кейсарію платний, але якщо прийти рано вранці або після 16:30, то в північну частину парку можна зайти безкоштовно. На території парку є пляж і модні ресторани. У Кейсарії часто проводять концерти, використовуючи для цей римський амфітеатр. Також можна безкоштовно відвідати акведук, який тягнеться уздовж пляжів на півночі національного парку.

8) Монастир Латрун ( карта ) ( карта ) 8) Монастир Латрун (  карта  ) (  карта  )

Трохи більше 100 років тому монахи-траппісти, які приїхали з Франції, заснували монастир, який згодом розрісся і процвітає донині. Латрунскіе монахи - мовчальники, більшу частину життя проводять у тиші, так що розмовляти на території монастиря можна лише в спеціальних приміщеннях. Ченці встають дуже рано - задовго до світанку, і відправляються на молитву, потім - на роботу: обробляють сади, оливковий гай і виноградники. У магазині при монастирі продаються відмінні вина, оливкове масло і трав'яні чаї - все це монахи роблять самі.

До церкви і келії туристам заходити не можна, а ось гуляти по іншим будівлям, а також належить монастирю садам і виноградникам, цілком можна. Тут можна навіть розпалити мангал і влаштувати пікнік. Так як місце сильно завантажено у вихідні, ми рекомендуємо погуляти по околицях монастиря.

Навколо Латрун проходить красива оглядова стежка. Також можна перетнути Першу трасу і заглянути в сусідній монастир Еммаус (він розташований в кілометрі від Латрун). На території монастиря знаходяться руїни візантійської церкви - базиліка Еммаус-Нікополя. Протягом багатьох століть Еммаус-Нікополь був важливим адміністративним центром. За переказами, саме в Еммаус відбулося явлення Христа учням, в день його воскресіння.

Поруч з монастирем були розкопані римські лазні (на лівому, нижньому знімку). Розкопки знаходяться в 50 метрах від огорожі монастиря Еммаус (поруч з трасою на Модіін). Також з монастиря можна піднятися до Макама Муаз ібн Джабаль - одного із сподвижників пророка Мухаммеда. Великі полководці Ібн Джабаль і Абу Убайда померли від чуми вразила Левант в кінці 7 століття н.е. Генерали не захотіли кинути своїх солдатів під час епідемії, і незабаром розділили їх доля. Епідемія увійшла в ісламську історію як Мор Еммаус. Мусульмани шанують це місце як одну з найважливіших ісламських святинь на території Ізраїлю. Деякі араби вважають, що тільки рання смерть завадила Абу Убайда зайняти історичне місце великого халіфа Умара. У зв'язку з епідемією Еммаус-Нікополь був покинутий. Його жителі перебралися в район Лода.

9) Мей Кедем парк Алона ( карта ) 9) Мей Кедем парк Алона (  карта  )

Мей Кедем один з нечисленних водних маршрутів в межах години їзди від Тель Авіва. Парк знаходиться біля витоків струмка таніну (крокодили струмок). За часів римської імперії Ейн Кедем служив джерел води для Кейсарії. Силами римських легіонерів був побудований 17 кілометровий акведук з'єднували джерела з містом. 6 кілометрів цього водоводу проходили під землею.

На сьогоднішній день розчищені і відкриті для туристів тільки перші 250 метрів підземного водоводу. Решта ділянок забиті глиною і вважаються небезпечними для відвідування. Поїздку до підземного акведук можна поєднати з прогулянкою уздовж русла Нахаль таніну (струмок пересихає на початку літа). Також рекомендується відвідати сусідній парк Шуні . Фортеця Шуні знаходиться на шляху акведука, в місці де розташовувалися римські купальні. Басейни в Шуні були присвячені культу родючості - Maiumas. Оргії в цьому сакральному для римлян місці згадуються в багатьох єврейських джерелах, включаючи Хазаль. Басейни і амфітеатр в Шуні були розкопані і є частиною парку. Вхід в Шуні абсолютно безкоштовний.

Ще два гідних відвідування ділянки акведука знаходяться біля мошаву Беіт Ананія і поряд з арабської селом Джасер аз-Зарка. Заповідник Нахаль таніну навпаки Зарку, знаходиться на місці де в візантійський період була споруджена гребля (на нижньому знімку) напрямна води струмка в Кейсарії. Уздовж греблі збереглося безліч млинів, які діяли на цьому місці аж до початку 20 століття.

10) Парк Утопія ( карта ) 10) Парк Утопія (  карта  )

Незвичайний парк орхідей розташовується в кібуці Баха неподалік від Нетанії. Всередині - рідкісні і неймовірно красиві види орхідей,

хижі рослини, тропічний дощовий ліс, живий куточок з павичами, папугами, козенятами, оленями та іншими тваринами, ціле зібрання рослин-хижаків, сад метеликів і інші природні краси. Окремий бонус - музичні фонтани.

11) Сталактитова печера Сорек ( карта ) 11) Сталактитова печера Сорек (  карта  )

Величезна печера площею 5,000 м2, поросла сталактитів і сталагмітів, була виявлена ​​випадково - після вибуху на будівництві кар'єрів. Усередині підтримується постійна температура - в 22 градуси Цельсія, а вологість коливається від 92 до 100 відсотків. Сталактити підсвічуються спеціальним чином, чому виглядають ще більш вражаюче. Раз на годину по печері водять екскурсії, перед кожною показують невелике відео про те, як сталактити і сталагміти формуються з повільно капає води, що стікає по камінню.

12) Бейт Гуврін ( карта ) 12) Бейт Гуврін (  карта  )

Парк Бейт Говрін або Край Тисячі Печер був визнаний в 2014 світовою спадщиною ЮНЕСКО. Парк можна поділити на три головні частини. Найдавніша частина печерного комплексу знаходиться під руїнами біблійного міста Мореша. Вважається, що місто було заселене в 6 столітті до н. е. які прийшли зі сходу едумеямі. Жителі Мореша будували свої будинки з м'якою, крейдяний породи, який лежав у них під ногами. Відпрацьовані каменоломні перетворювалися в голубники, цистерни для води або просто складські приміщення. Завдяки своєму зручному розташуванню, місто перетворилося на важливого постачальника оливкового масла в Єгипет. У Мореша були знайдені 26 маслодавілен. З приходом греків в місті перебралися великі фінікійські та грецькі громади. Мульти-культурне місто не влаштовував Маккавеїв, які прагнули створити однонаціональних держава. Мореша була зруйнована з приходом Маккавеїв до влади. Біблія оповідає про примусове звернення едумеев в іудаїзм, Йохананом Гіркан. Одним з новонавернених євреїв був дід Ірода Великого. Багато істориків вважають, що саме серед величезних печерних комплексів Мораша, Ірод черпав натхнення для своїх майбутніх архітектурних проектів. На початку нової ери адміністративний центр перемістився в побудований римлянами місто єлевферополь - Бейт Гуврін. Останні дні Мореша сповнені загадок. Історикам до сих пір не відомо, ким були опечатано або засипано величезна кількість печер. Чи зробили це самі жителі або печери запечатали після падіння міста, поки залишається таємницею.

Друга частина парку, це каменоломні візантійського та раннього, мусульманського періодів - дзвіниці печери. В околицях Бейт Говрін було виявлено понад 800 подібних печер. Багато підземелля зберегли написи і автографи, залишені стародавніми камнетёсамі. На стінах можна розрізнити безліч хрестів і написи на древнеарабський. Історики вважають, що християнська громада Бейт Говрін продовжила своє існування після приходу арабів. Місцеві християни поступово почали використовувати арабську писемність. Видобувається в Бейт Говрін крейда використовувався для будівництва та штукатурки будівель.

Третя частина парку розташована за межами Печерний краю - навпаки офіційного в'їзду. Ця частина Включає в себе руїни римського поліса єлевферополь. Спочатку місто Було єврейськім и назівався Бейт Говрін. ВІН БУВ Заснований поруч з руїнамі Мореша. Во время Великого єврейського повстання, місто Було зруйновану. Римляни високо оцінили зручне розташування Бейт Говрін і його близькість до ключових дорогах. Місто було швидко відбудовано і став найбільшим адміністративним центром в регіоні. Зараз на руїнах єлевферополь заснований археологічний парк. Більшість доступних для відвідування будівель відносяться до римського і візантійського періодів.

Бейт Гуврін варто відвідати хоча б раз у житті. Парк може бути сильно перевантажений по вихідним. Тому приїжджати сюди краще серед тижня. У Бейт Гуврін вже багато років проходять розкопки, які вийдуть виключно за рахунок туристів. Кожен може спробувати себе в ролі археолога. особливо ця атракція користується популярністю у дітей . Для ізраїльтян участь в археологічному семінарі коштує 60 шекелів. Туристам ціна трохи дорожче - 25 $. Всі гроші йдуть на утримання розкопок.

Ті хто вміє користуватися картами, можуть відвідати дикі печери. Їх відвідування абсолютно безкоштовно. В околицях Бейт Говрін таких печер сотні. Частина з них офіційно відкрита для відвідування, інші на ваш страх і ризик.

Деякі печери позначені на цій карті :

* Варто бути гранично уважним і обережним. У цих краях безліч дірок, в які можна з легкістю провалитися.

13) Міні-Ізраїль ( карта ) 13) Міні-Ізраїль (  карта  )  Парк біля монастиря Латрун, в якому знаходиться 350 мініатюрних макетів, що зображують важливі ізраїльські пам'ятники і будівлі Парк біля монастиря Латрун, в якому знаходиться 350 мініатюрних макетів, що зображують важливі ізраїльські пам'ятники і будівлі. Всі будівлі населені крихітними чоловічками, на алеях і в парках ростуть карликові копії місцевих рослин, а іграшковий транспорт по-справжньому рухається. Пересуватися по Міні-Ізраїлю можна пішки, а можна на електромобілях, які видають напрокат.

14) Хоф Дор ( карта ) 14) Хоф Дор (  карта  )

Хоф Дор і Хабон є одним з найкрасивіших узбереж Ізраїлю. На території цього національного парку обладнана спеціальна зона для відпочинку з прилеглим до неї пляжем. Уздовж заповідного узбережжя прокладені численні стежки. Руїни фінікійського міста Дор знаходяться в північній частині парку. Портове місто існував на цьому місці з часів стародавнього Ханаана (2000 років до н.е.). Місто досягло свого максимального розміру в 1-2 століттях до н.е. Після будівництва Кейсарії, Дор занепав, і з роками був покинутий.

Узбережжя Хоф Дор пов'язано пішої стежкою з сусіднім Хоф Хабон. Стежка проходить серед скам'янілих дюн - куркар. Жителі міста Дор століттями використовували куркар для будівництва. Численні каменоломні видно протягом всього маршруту. Також рекомендую звернути увагу на розсипи черепашок - Наама. Ці двостулкові створення вимерли кілька сот тисяч років тому, але море досі виносить на берег їх раковини.

15) Парк барона Ротшильда ( карта ) 15) Парк барона Ротшильда (  карта  )

Барон Едмон Ротшильд є найбільшим єврейським філантропом. Держава Ізраїль багато в чому зобов'язане підтримки, яку барон надавав єврейським емігрантам і поселенням. У період з 1882 по 1900 роки Ротшильд вклав понад 6 мільйонів доларів в різні єврейські організації. Якщо перевести це на сьогоднішні гроші, то вийде сума рівна приблизно 170 мільярдам доларів.

Сади і клумби величезного парку розбиті на схилі гори Кармель і оточують печеру, в якій похований барон Ротшильд і його дружина Аделаїда. Парк складається з безлічі галявин і алей з фонтанами. Доріжки починаються біля воріт з родинним гербом Ротшильдів, ведуть в невеликі тематичні сади: сад скульптур, сад троянд, сад пальм і сад пахощів, де зібрані рослини з яскравими запахами. Територія парку відкрита для відвідування цілодобово. На ніч закривається тільки офіційна парковка і територія прилегла до могили. Тому якщо ви хочете погуляти до заходу, то варто залишити машину зовні парку. Наймальовничіші стежки ведуть з парку до Утьосов Хітім і візантійським руїн Хурват АКЕВ . З скелі відкривається чудовий вид на середземноморське узбережжя від Хайфи до Хадери.

16) Міхморет і Струмок Олександр ( карта ) 16) Міхморет і Струмок Олександр (  карта  )

Міхморет - це невелике курортне селище на узбережжі: сонце, море, білі дюни, хрусткий очерет і нескінченна смуга піщаних пляжів, кайтери і хіпі. Тут можна зняти гостьовий будиночок на березі і обстежувати околиці, наприклад, дійти до річки Нахаль Олександр, в якому водяться гігантські м'якотілі черепахи, видри і великі соми . Ізраїль є самим північним місцем проживання африканських м'якотілих черепах - трионикс. Величезні черепахи трионикс відкладають яйця серед піщаних берегів струмка. Днем черепахи люблять грітися на сонечку і за ними легко можна поспостерігати. Місця проживання і розмноження трионикс є заповідником. За останні роки було докладено величезне зусилля з порятунку Нахаль Олександр. Річка була очищена від нечистот. Уздовж усього узбережжя були розбиті парки, прокладені велосипедні та пішохідні стежки. На сьогоднішній день - це одне з улюблених місць відпочинку жителів Гуш Дана.

17) Мавзолей Мазора ( карта ) 17) Мавзолей Мазора (  карта  )

Мавзолей Мазора - це єдине римське будова на Святій Землі, що збереглося в своєму первозданному вигляді. Археологи вважають, що мавзолей був побудований в другому або третьому століттях нашої ери. Історія замовчує, хто був похований в цьому багатому склепі. Пізніша, арабська традиція приписує могилу Небі Іхія - ісламський еквівалент Іоанна Хрестителя.

Від могили можна продовжити прогулянку на південь, і дійти уздовж 444 траси до лісу на руїнах арабського села Кула. Не менш цікавий північний маршрут - до занедбаної печі для виробництва вапна (на нижніх знімках).

18) Монастир Бейт-Джамаль ( карта ) 18) Монастир Бейт-Джамаль (  карта  )

Монастир Бейт Джамаль побудований на місці, де в епоху Візантійської імперії були знайдені кістки Стефана Первомученика. Монастир був заснований в 1873 році, священиком Антоніо Беллоні. Вісьмома роками пізніше, Беллоні приєднався до ордена Салезіанцев. Це відносно молода, італійська конгрегація. Орден був підставою в 1845 році Джованні Боско (чий портрет зображено в мозаїчної розпису церкви "Бейт Джамал"). Орден займається в основному педагогікою та професійним навчанням молоді.

У Бейт Джамаль була відкрита сільськогосподарська школа. Навчальний заклад обслуговувало арабських дітей з навколишніх сіл. Орден також надавав безкоштовну медичну допомогу хворим на малярію. Після Війни за Незалежність сусідні села були покинуті жителями. Школа занепала. У 1981 році частина будівель і землі в Бейт Джамалі були передані ордену "Сестер Вифлеєму". На сьогоднішній день салезіанцская частина монастиря використовується для проведення концертів та семінарів. Салезіанці містять магазин, в якому продаються вина Кремізан, вироблені в околицях Вифлеєма. Також в крамниці можна купити оливкову олію і місцевий бренді. (* Вина і бренді можна купити на 20-30% дешевше безпосередньо у виробника - в монастирі Кремізан )

Жіночий монастир молчальніц один з найчисленніших на Святій Землі. Черниці займаються керамікою і роблять смачний шоколад. Все це можна придбати в крамниці при монастирі. Сестер Вифлеєму по праву можна вважати найкрасивішим і натхненним орденом на Святій Землі. Якщо вам пощастить, і ви потрапите в монастир під час святкових богослужінь, то вас чекають незабутні враження (на правому знімку пасхальне служіння).

Навколо монастиря прокладено безліч туристичних стежок. Особливо рекомендуємо відвідати одну з найдавніших маслин на території Ізраїлю (на лівому, нижньому знімку). Можливий вік цього дерева більше 3000 років. Олива знаходиться трохи західніше монастиря .

19) Могила Георгія Побідоносця в Лод ( карта ) 19) Могила Георгія Побідоносця в Лод (  карта  )

Перші згадки про Лод (В минулому Луд або Лідда) датуються 15 століттям до н. е. Лод фігурує в списку міст, завойованих єгипетським фараоном Тутмосом III. У візантійську епоху місто перейменували в Георгіополіс - на честь св. Георгія. Згідно з переказами, Георгій Побідоносець похований в Лод. У 6 столітті над передбачуваною могилою була побудована базиліка. Церква була зруйнована мусульманами перед облогою Єрусалиму хрестоносцями. Вони побоювалися, що дерев'яні балки будуть використані для штурму міста. Хрестоносці відновили і перебудували церкву. Вона проіснувала до середини 15 століття, коли була знову зруйнована султаном Захір Сейф-ад-Діном. Протягом наступних 4 століть церква перебувала в напівзруйнованому стані. Проте грецькі християни продовжували служіння. Тільки в кінці 19 століття греки знову відбудували церкву. У цьому виді вона дійшла до наших днів. Крипта з могилою Георгія знаходиться під підлогою церкви. Також в храмі зберігається одна з ланцюгів, якими за переказами був прикутий цей великомученик.

Лод сильно постраждав під час Війни за Незалежність. Історична частина міста досі лежить в руїнах. Місто настільки непрезентабельний, що багато гіди соромляться показувати його туристам. Нечисленні вцілілі будівлі знаходяться східніше церкви св. Георгія. Найцікавіші з них, це древній хан і покинута маслодавільні (на нижніх знімках). Муніципалітет Лода прикладає чимало зусиль, щоб зробити старе місто більш привабливим для туристів. На території турецького хана Хіллу проводяться археологічні семінари для дітей . Мерія поступово упорядковує вулиці і занедбані будівлі.

20) Монастир Дір Рафат ( карта ) 20) Монастир Дір Рафат (  карта  )

Монастир був побудований в 1927 році. Ініціатором був батько Фарина, єпископ італійського міста Тревізо, допомагав дівчатам з бідних сімей. При монастирі була відкрита початкова школа для дівчаток. Монастирська церква примітна своєю оригінальною розписом - написом «Ave Maria» на 323 мовах. Легенда свідчить, що оригінальна задумка художника була намалювати 400 варіантів «Ave Maria» на різних мовах. Мубарак Юусеф Саїд помер в 1961 році, встигнувши вивести тільки 323 написи.

Зараз в монастирі проживають «Сестри Віфлеєму». Дівчата приїжджають сюди з сусіднього монастиря Бейт Джамаль. Черниці дуже доброзичливі. Іноді вони погоджуються показати монастир зсередини.

Поруч з монастирем є затишна виноробня "Мони". У 2001 році біля монастиря виявили печеру, яка зараз знаходиться на території винного магазину. Вина "Мони" не дуже котируються у місцевих гурманів, але антураж виноробні в поєднанні з смачними маслинами цілком гідні короткого візиту.

Нижня Шфела славиться своїми винами. Неподалік від Дір Рафат знаходяться ще як мінімум три виноробні: www.navot-winery.co.il , www.kadma-wine.co.il , www.soreq.co.il .

21) Стародавній Ашкелон ( карта ) 21) Стародавній Ашкелон (  карта  )

Ашкелон здавна був ключовим містом на кордоні з Єгиптом. Місто заснували мешканці древнього Ханаану на початку другого тисячоліття до н.е. У всі часи Ашкелон був чудово укріплений. Земляний вал зі стіною, довжиною більше двох кілометрів і висотою 15 метрів оточував місто з усіх боків. Будівництво цих укріплень датується 1950 роком до н.е. Валхорошо помітний п про цей день. В Ашкелоні були розкопані унікальні ворота хананейське міста. Це найдавніші в світі арочні коміри з нині знайдених.

В кінці другого тисячоліття місто завойовують народи моря. Ашкелон стає одним з п'яти найважливіших міст филистимлян. Їхнє правління тривало аж до завоювання і руйнування міста Вавилоном.

В грецький - період еллінізму Ашкелон отримав статус міста держави. Ашкелон досяг свого максимального розміру в Римський і Візантійський періоди. У ці часи місто простягався далеко за кріпосні стіни. Ті, що прийшли з Аравії мусульмани обіцяють жителям податкові послаблення. Умовляння подіяли і місто здається практично без бою.

Захід колись великого міста почався з приходом хрестоносців. 54 роки Ашкелон стримував натиск християн. Тільки 1153 році, після семимісячної облоги, хрестоносцям вдалося захопити місто. Ашкелон був швидко перебудований і перетворений фортеця, сліди якої видно по сей день (верхній знімок). У 1270 мамлюки на чолі з Бейбарсом захоплюють місто і остаточно його руйнують. Побоюючись вторгнення з моря, Байбарас виганяє жителів середземноморського узбережжя. Уздовж моря залишаються тільки нечисленні сторожові фортеці.

На початку 19 століття, на місці сьогоднішнього Ашкелона була тільки невелика арабська село аль-Маждал Аскалан. Місце було важливою мусульманської святинею. У Аскалан лежала голова страченого Омейядами онука пророка Муххамеда - Хусейн ібн Алі. Ібн Алі є третім праведним імамом в шиїзмі і одним з найбільш шанованих мучеників ісламу. На честь нього щороку проводяться траур Ашура. У 1948 році мечеть була підірвана за наказом Моше Даяна. На сьогоднішній день тільки невелика, мармурова майданчик біля ашкелонской лікарні нагадує про старою традицією.

Древній Ашкелон був частково розкопаний і на сьогоднішній день є національним парком Ізраїлю. Вхід в парк платний для приїжджих (жителям міста вхід безкоштовний). Якщо прийти в парк з боку моря або стежкою, яка веде від лікарні Барзілай , То можна проникнути всередину не заплативши. Особливо рекомендується прогуляється уздовж земляного валу, колись оточував древній Ашкелон і спуститися до моря. Пляж навпроти парку один з найкрасивіших в Ізраїлі. Століттями хвилі розмивали стіни старого міста. Біля берега, вода оголила гранітні колони (на нижньому знімку), колись зміцнювали кріпосні стіни. Також варто відвідати руїни римського міста в центральній частині парку.

Поруч із древнім Ашкелон були знайдені розкішні, римські саркофаги (на нижньому знімку). Поглянути на них можна абсолютно безкоштовно на території археологічного парку в районі Афрідар . Парк відкритий до 15:00.

фото: Костянтин хоша , Лія Чесноков (фото Міхморет)

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.