Навигация
Реклама
Реклама

Оперний театр в Сіднеї - архітектурний шедевр! ФОТО

Одним з найвідоміших і популярних архітектурних шедеврів сучасності, без сумніву, є Оперний театр в австралійському Сіднеї. Майже сорок років тому над бухтою найбільшого міста Зеленого континенту піднеслися 67-метрові легкі білі дахи, які комусь нагадують морські раковини, а кому-то - вітрила яхт. Проект цього унікального театру придумав молодий датський архітектор Йорн Утцон, однак на урочисте відкриття Опери його навіть не запросили.

Взагалі, в історії сіднейського театру було стільки інтриг і пристрастей, що їх вистачило б на кілька пам'яток! Але про все по порядку.

Необхідність оперного театру в Сіднеї вперше стала очевидна в 1945 році, коли в Австралії прибув британський скрипаль і композитор сер Юджин Гуссенс. Віртуоза належало на час стати диригентом місцевого оркестру (його запросили для запису концертного циклу). В ході роботи музикант був вражений: виявляється, жителі колишньої англійської колонії теж люблять і цінують музику, ось тільки відповідного концертного залу для регулярних виступів на всьому Зеленому континенті було не знайти. Була, правда, Сіднейська ратуша, але там містилася лише пара тисяч чоловік і була вкрай погана акустика.

Британський музикант задумався про нову сцені і поділився своєю ідеєю з австрійським містобудівником Куртом Лангер, разом з яким вони обійшли весь Сідней, підшукуючи місце для майбутнього оперного театру. Свій вибір вони зупинили на скелястому мисі Беннeлонг Пойнт, біля вельми людного поромного порту. Тут з давніх часів розташовувався Форт Макуорі - один із потужних форпостів колоністів. Військове значення фортеці, однак, було давно в минулому, а в XX столітті в форте розмістилося Головне трамвайне депо Сіднея.

Гуссенс вважав знайдене місце ідеальним. Проект Опери було вирішено вибрати за підсумками міжнародного конкурсу, проте влада Австралії відразу поставили парадоксальне умова: держава не фінансуватиме будівництво театру. Прийом заявок почався в 1954 році. Всього на конкурс було надіслано 223 роботи, кожна з яких містила рішення незвичайної інженерної та дизайнерської проблеми: як умістити оперний театр на невеликій ділянці землі розміром 250 на 350 футів, з трьох боків оточеному водою?

Третє місце авторитетне журі віддало маститим англійським архітекторам, друге -американські інженерам з Нью-Йорка, а переможцем вийшов ... маловідомий датчанин Йорн Утцон. Його проект був абсолютно несхожим на всі інші: масивну основу театру зверху накривали білосніжні даху, що здіймаються вгору! Архітектор жодного разу не був в Сіднеї і бачив бухту лише на картах і фотознімках. (Саме вітрила яхт, за визнанням Утцона, і надихнули його на таке незвичайне рішення.)

Перший камінь у фундамент нового театру був закладений 2 березня 1959 року. Планувалося, що будівництво Опери займе чотири роки і коштуватиме 7 мільйонів австралійських доларів, але замість цього Сіднейський театр будувався цілих чотирнадцять років і обійшовся в цілих 102 мільйони. Значну частину цих коштів вдалося отримати через ... лотереї. Жителі Сіднея, знаючи про те, яке дивовижне будівництво для них будують, розкуповували квитки на п'ятдесят тисяч доларів на тиждень. Однак популярності проекту Утцона погрожували почалися технічні і політичні проблеми.

З'ясувалося, що великі бетонні "вітрила" дахів, складові родзинку проекту, не можна сконструювати згідно з первинним задумом датчанина. Однак, якщо треба змінювати конструкцію даху, отже, слід переробляти цілком весь проект. Але Утцон не відступила: він вирішив зробити даху сферичними, в формі часточок апельсинової шкірки - саме на такому прикладі він пояснив чиновникам суть внесених в проект поправок. Для зведення нових "крил" театру довелося підірвати вже залитий фундамент і закласти новий, більш міцний.

У травні 1965 року в Австралії змінилася влада, і новий уряд, який прийшов на зміну лейбористам, змусило Утцона залишити пост глави будівництва Опери і покинути Сідней (як виявилося, назавжди). Наступні сім років і величезні фінансові вливання пішли на те, щоб скалічити задум датчанина.

Новим керівником проекту був призначений Пітер Холл, архітектор, близький до влади, але мало розбирався в музиці і акустиці. В останні дні перебування Утцона на посаді керівника будівництва з Європи в Сідней прибуло сценічне обладнання для театру, але нове начальство продало його за копійки як металобрухт ... Датчанин, все ще сподіваючись на повторне запрошення до Сіднея, двічі пропонував владі Австралії продовжити роботу, але обидва рази отримав відмову. В одну з ночей 1968 року зневірений архітектор спалив останні макети і креслення свого унікального театру ...

Пітер Холл між тим так-сяк добудував Оперу. Площа будівлі склала 2,2 гектара, загальна вага дев'яти "вітрил" даху склав 161 тисячу тон. Під наземною частиною будівлі знаходяться п'ять окремих залів для симфонічних концертів, оперної музики, камерних і театральних постановок. Внутрішні приміщення виконані в стилі, який в архітектурі назвали "готикою космічної ери". Зали для глядачів - оперний і концертний - вміщають відповідно 1550 і 2700 осіб.

Офіційне відкриття Сіднейської опери відбулося 20 жовтня 1973 року в присутності англійської королеви Єлизавети II. Утцона на нього не запросили, більше того: бронзова табличка, розташована біля входу в будівлю, не містить його імені. Однак датський архітектор, який нині живий і здоровий, не в образі - пам'ятником йому служить сама будівля Оперного театру, яке з усіх пам'яток Австралії привертає найбільшу кількість туристів і занесено в Книгу Гіннесса.

Саме в Сіднейської опери висить найбільший в світі театральна завіса, виготовлений у Франції за ескізом австралійського художника Коберна. Площа кожної з двох половин "Завіси Сонця і Місяця" дорівнює 93 квадратним метрам. Орган, встановлений в концертному залі Опери, вважається найбільшим механічним органом у світі - він має 10,5 тис. Труб. Багато людей по обидві сторони океану стверджують, що Сіднейська опера - найкрасивіша будівля з усіх, що були побудовані в XX столітті, а деякі заявляють, що і взагалі за всі часи, пише Правда.ру.

ру

Не пропусти блискавку! Підписуйся на нас в Telegram

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.