Навигация
Реклама
Реклама

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож | оглядач

  1. Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож Яна Шербан родом з Горлівки,...
  2. Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож
  3. Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож
  4. Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож
  5. Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож
  6. Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож
  7. Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Яна Шербан родом з Горлівки, працювала на Донбаської ЕС. Чотири роки тому їй випав шанс змінити долю, виїхати в Австралію, і дівчина шансом скористалася.

Їй довелося багато чому навчитися: звикнути до місцевого акценту англійської, здати на права (оскільки без машини там нікуди), звикнути до їжі, що здавалася спочатку зовсім неїстівної, і до холодних ночей в неопалюваному будинку (так, в Австралії не завжди жарко). Але зараз вона відчуває себе на Зеленому континенті як вдома.

Яна розповіла "Оглядачу" про те, як склалася її доля в п'ятнадцяти тисячах кілометрів від батьківщини.

Далі від першої особи.

переїзд

Точно пам'ятаю момент, коли відчула себе в Австралії, як вдома. Це було через 6 місяців після початку війни на Донбасі. Прекрасним сонячним ранком я йшла додому зі спортзалу, згадувала вчорашня розмова з подругою з Горлівки і раптом подумала: "Слава Богу, це все відбувається не з нами, наш будинок безпечний". І заплакала від щастя.

Ми потрапили в Австралію абсолютно випадково. Чоловік (тоді ми ще зустрічалися і жили на дві країни) працював в Швеції і поїхав на місяць в австралійський офіс компанії допомогти з проектом. Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися? "Варто. Завжди мріяла жити в Австралії. Ну і не пропадати ж диплому ін яза," - відповіла я.

У листопаді 2012 ми з сином Микитою приземлилися в аеропорту Брісбена, столиці штату Квінсленд. Чоловік приїхав на кілька місяців раніше, так що всі побутові питання були вирішені.

Через день після нашого приїзду чоловіка викликали в Сідней, і ми поїхали з ним. 1000 кілометрів на машині. Так почалося наше знайомство з Австралією. Здивували прекрасні дороги і наявність місць для відпочинку на трасі. Через певні проміжки вздовж траси обладнані спеціальні місця для відпочинку з вбиральнями, столиками і навіть дитячими майданчиками.

Сідней вразив мене розмірами, наявністю океану в центрі міста і кількістю азіатів на вулицях. Ніби потрапила в Пекін. Не можу сказати, що ця Австралія мені припала до вподоби. Все було іншим і незрозумілим. Навіть жахливий австралійський англійська, такий далекий від English, який я вчила в інституті.

їжа

Вона здавалася жахливою. Зараз це звучить смішно, але тоді все було настільки незвичним, що мій п'ятирічна дитина відмовлявся їсти.

На все потрібен час. Як і на пошук "своєї" їжі в Австралії. Зараз ми знаємо, які бренди краще, які гірше, які фрукти брати в січні, а які в березні, де купувати м'ясо, а які магазини обходити стороною. І де купити гречку, кефір, оселедець і пельмені.

Зараз можу сказати, що їжа в Австралії смачна. Фрукти і овочі круглий рік і величезний вибір продуктів на будь-який смак. Ми з чоловіком змінили раціон, дотримуємося правильного харчування. Ціни на продукти такі ж, як і в Україні, що бентежить, так як зарплати незрівнянно вище. Кафе і ресторани на кожному розі, але треба знати, куди саме варто ходити, так як в основному ціна і якість не відповідають один одному. І кав'ярні! Вони повсюду. Це національна австралійська риса - пити каву всюди і завжди.

Освіта

Навчальний рік тут починається в кінці січня після літніх канікул (нагадую, що грудень, січень і лютий - це літні місяці).

Ми абсолютно випадково оселилися біля кращої державної школи в Брісбені, куди син і пішов в 1-й клас у віці шести років. По-англійськи він знав п'ять слів.

У його школі не було окремого класу для неангломовних діток, тому він відразу пішов в звичайний клас, але кожен день з ним займалися мовою додатково. Я з жахом думала про те, як почуває себе дитина, не розуміючи, що відбувається навколо. А він щоранку бадьоро йшов до школи. Через місяць замовк - вже дуже складно йому було розділяти дві мови. А через пару місяців заговорив англійською.

Зараз він в 4-му класі, нічим не відрізняється від місцевих однолітків: грає в футбол, займається плаванням, грає на трубі і мріє розробляти дизайн автомобілів.

Тема австралійського середньої освіти є досить неоднозначною в російськомовному середовищі. Багато хто незадоволений його якістю, посилено займаються вдома і наймають репетиторів. На мій погляд, багато що залежить від школи, самої дитини і бажання батьків.

Підхід до навчання тут зовсім інший. На першому місці тут дитина як особистість, а вже потім все інше. Тільки за шанобливе ставлення до дитини і його батькам я готова пробачити австралійському утворення його недоліки.

Про роботу

Мій чоловік - щаслива людина. Він нічого не знає про пошук роботи в Австралії, так як приїхав сюди вже на готове робоче місце за робочою візою. Це один із способів імміграції. З плюсів - швидкість оформлення візи, низька вартість і наявність роботи вже по приїзду. З мінусів - ти прив'язаний до одного роботодавця і в разі втрати робочого місця повинен покинути країну протягом 28 днів; відсутність Медікеа - державної медичної страховки (в деяких штатах ще й доведеться платити за школу для дітей); складності в пошуку роботи для другої половини (не всі роботодавці хочуть наймати людину на тимчасовій візі).

У моєму випадку так і сталося - мене не брали. Від нудьги я влаштувалася волонтерів до сина в школу, а також в офіс однієї з благодійних організацій Брісбена, де я виконувала звичайні офісні обов'язки у вигляді сортування пошти, спілкування з клієнтами, заповнення форм і т.д. У школі допомагала дітям з читанням, а також в шкільному такшопе. Це щось на зразок їдальні, де діти не їдять, а тільки замовляють їжу онлайн (вона готується безпосередньо до часу шкільних змін і кожен клас забирає свій бокс з їжею) або купують морозиво, соки, снеки і фрукти на шкільних перервах. У середовищі австралійських батьків дуже популярно допомагати школі таким чином.

Через час в такшопе з'явилася вакансія, так як попередній менеджер йшла на пенсію, і я отримала свою першу роботу. Там моєю колегою виявилася внучата племінниця Джейн Остін - мила жінка Пенні.

Через рік я отримала свою другу роботу - менеджер їдальнею в величезному коледжі. Коледж - це державна школа, де навчаються діти з підготовчого по 12 клас. Зазвичай території молодшої та старшої шкіл відокремлені один від одного. Я працюю в старшій школі, де вчиться 2600 студентів. Це не їдальня, а скоріше тейкевей (їжа на винос), де їжа готується на сніданок, перший і другий перерву. Студенти купують їжу і напої, а їдять вже у дворі школи, де для них обладнані столи з навісами.

У державних школах список дозволених продуктів для продажу дітям строго регулюється державою. Частина моєї роботи - це розробка меню для дітей і його вартості, закупівлі (все робиться онлайн), управління персоналом їдальнею (в даний момент це шість чоловік), складання їх графіка роботи, фінансова звітність та багато-багато іншого. Ми також забезпечуємо їжу для шкільних вечорів і численних зборів. Весь прибуток (а вона немаленька) йде на потреби школи.

Найулюбленіша страва наших студентів - пельмені, які роблять в Брісбені на фабриці моєї російської подруги.

Австралійці і їхнє ставлення до приїжджих

Австралія - ​​країна емігрантів. Корінні австралійці - це аборигени, так що всіх інших можна вважати емігрантами.

За майже чотири роки в Австралії я стикалася з дискримінацією кілька разів. Не можу сказати, що це правило. Ні, швидше виняток. В основному оточуючі цікавляться вашим життям до Австралії, враженнями від переїзду, роблять компліменти вашому володінню англійською мовою (не спокушайтеся, це звичайна ввічливість, а не ваш прекрасний англійський), готові допомогти і відповісти на ваші запитання.

Акцентом тут нікого не здивувати, так що він не дуже впливає на ймовірність отримання роботи, якщо, звичайно, ви не збираєтеся працювати ведучим новин. У магазинах посміхаються і завжди запитують, як ваші справи. Не обов'язково розповідати, що ваша собака вчора народила, а дитина отримала двійку в школі. Це звичайна ввічливість з їх боку, а не бажання дізнатися все про ваше життя. "Small talk", як кажуть австралійці.

Хоча якось на касі в супермаркеті мені довелося вислухати практично всю історію життя касира. А з консультантом магазину спортивного одягу ми завжди вітаємося при зустрічі і балакаємо про новинки в спортивній моді.

що вразило

Що мене вразило по приїзді, так це усміхнені люди на вулицях. Спочатку було дуже незвично. А зараз я і сама посміхаюся, зустрівшись поглядом з незнайомою людиною.

Заводити друзів тут нелегко, як, втім, і скрізь після певного віку. Але це можливо. Серед наших друзів є як співвітчизники, так і індійці, австралійці, англійці, румуни, іранці та багато інших. І все просто обожнюють українську кухню.

Ще не так легко знайти тут "своїх" людей, як-то: перукар, манікюрниця, косметолог і т.д. Спочатку вас здивує ціна на послуги. Вона дуже висока. Потім якість. Воно може бути досить низьким, незалежно від рівня салону. Ну і людський фактор. Цей майстер може вам просто не підійти. Для мене, як для блондинки, був дуже важливий момент вибору перукаря. "Мій" перукар знайшовся випадково на Голд Кості (місто на березі океану в 80 км від Брісбена). Чудова дівчина з Нової Зеландії, до якої їжджу вже три роки. Поки проводжу час в салоні, чоловік з дитиною купаються в океані або здійснюють набіги на довколишні парки атракціонів.

Дозвілля

Звичайно ж на першому місці океан. До найближчого пляжу 40 хвилин їзди на машині. Чи не перестаю дивуватися його мощі, красі і запаху! Він просто неймовірний і відчувається навіть в аеропорту після прильоту. 9 місяців в році хоча б один вихідний день ми проводимо на океані.

Якщо подивитися на карту, то в однаковій досяжності від Брісбена знаходиться Голд Кост ( "Золотий берег") і Саншайн Кост ( "Берег сонячного світла"). Вони обидва абсолютно виправдовують свої назви і кожен там знайде пляжі на свій смак - від облагороджених з дитячими майданчиками до абсолютно диких або "собачих". Так Так. Тут є спеціальні пляжі, куди можна приїхати з собаками. Вони абсолютно нічим не відрізняються від звичайних, тільки наявністю пакетів для збирання за собаками, поїлок і великою кількістю місць для паркування. Так як у нас є 9-місячний стафф, ми часті гості на таких пляжах. Повинна сказати, що з раннього дитинства цуценята привчаються до спілкування з іншими собаками і людьми, так що на собачих пляжах вони бігають без повідків, що абсолютно безпечно для оточуючих.

В Австралії на кожному кроці парки, де можна погуляти з дитиною, зустрітися з друзями, приготувати барбекю. Після обіду і особливо на вихідних там дуже багатолюдно, так що, якщо ви хочете зайняти столики для святкування дня народження або просто зустрічі з друзями, вам доведеться приїхати рано вранці.

Тут також великий вибір тематичних парків на будь-який смак, зоопарків та аквапарків. У годині їзди від Брісбена знаходиться знаменитий Австралійський зоопарк, заснований Стівом Ірвіном (телеведучий, натураліст, який загинув під час зйомок передачі про дику природу - Ред.). Сім'я продовжує його бізнес. Там обов'язково варто побувати!

Зазвичай місцеві жителі купують річні абонементи в парки. Вартість може коливатися від 50 до 110 доларів за абонемент.

Австралійський клімат сприяє активних занять спортом. З раннього ранку вулиці наповнюються велосипедистами, бігунами і любителями йоги в парках. Спортзали розташовані практично на кожному розі.

У більш прохолодну пору року любимо їздити в національні парки, де можна побродити по тропічному лісі, подивитися на місцеву фауну і помилуватися водоспадами. Ще можна поїхати подивитися на китів у відкритому океані. Це просто незабутнє видовище. Якщо пощастить, зможете побачити і дитинчат-кітят.

Також в Австралії дуже популярний кемпінг - відпочинок з наметами. Ми теж з недавнього часу полюбили цей вид відпочинку. Можна зупинитися на березі океану, в лісі або в горах. Місць для кемпінгу по всій Австралії величезна кількість на будь-який смак.

Про дорогах і автомобілях

В Австралії краще їхати з водійськими правами. Отримання їх тут займе від 6 місяців до року залежно від штату.

Я дуже боялася сідати за кермо, тому прав до приїзду в Австралію у мене не було. Спочатку ми жили в центрі міста, моя робота і школа дитини перебували на відстані кілометра від будинку, і громадський транспорт в центрі досить розвинений.

Але з часом постало питання переїзду за місто і зміни роботи, так що через 2,5 роки проживання тут я все-таки зважилася навчитися водити.

Спочатку ви вчите правила дорожнього руху, здаєте теоретичний тест і отримуєте водійське посвідчення з позначкою L - learner. До речі, це повноцінне посвідчення особи, яке може використовуватися всюди замість паспорта. Потім клеїте букву L на машину і вперед, підкорювати дороги Австралії. Так Так. Саме так. Ви маєте право сісти за кермо в супроводі інструктора або людини з повними правами.

У штаті Квінсланд ви повинні від'їздити таким чином 12 місяців. Якщо вам менше 25 років, то ви ще й зобов'язані вести журнал обліку годин водіння, їх має набратися не менш 100. Після цього здаєте водіння, і якщо вдало, то отримуєте свої жадані права. Я вчилася водити спочатку з інструктором, а потім з чоловіком. Як виняток мені дозволили здати водіння через 6 місяців (мені дуже потрібна була машина для роботи), що я і зробила. З третього разу.

Без машини тут дійсно дуже складно. Моя робота і школа дитини знаходиться в 30 кілометрах від будинку, недалеко за австралійськими мірками. На машині - 30 хвилин, громадським транспортом дорога б зайняла 1,5 години. Та й навряд чи б мені хотілося нести в руках шкільний рюкзак, сумку з формою для плавання і ще й трубу. Це не кажучи про моїх особистих речах. А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей? Просто неможливо! А ще є шопінг, секції після школи і багато іншого. Часто мами тут кажуть, що працюють водіями для своїх дітей.

Дороги в Австралії хороші, особливо якщо порівнювати з Україною. Відсутність снігу і морозів все-таки позначається на стані доріг, як і гроші, які держава в них вкладає. Постійно відкриваються нові платні тунелі і дороги, що дає вибір: платити і добиратися швидше до місця призначення або їхати безкоштовно, але довше.

Рух лівосторонній. Спочатку це дивно, а потім звикаєш. І оскільки я вчилася водити в Австралії, то вже просто не уявляю, що може бути по-іншому.

Про медицину

У кожного громадянина Австралії і постійного резидента є державна медична страховка - Medicare. Вона покриває перебування в лікарні після нещасних випадків, при хворобах. Там же проводяться основні необхідні аналізи і операції. У більшості австралійців є також приватна страховка, яка дає вам можливість перебування в приватному госпіталі і шанс уникнути черги на операцію (у державній, якщо це не питання життя і смерті, очікування в якій може зайняти роки).

Якщо відчуваєш себе погано, то є два шляхи. Або їхати до відділення швидкої допомоги, де можна просидіти всю ніч, чекаючи прийому у лікаря, або зателефонувати в найближчу клініку і записатися на прийом до GP (аналог нашого терапевта), де прийом коштує від 60 доларів, з яких держава потім поверне близько 30.

У кожному районі обов'язково є кілька клінік, так що є шанс потрапити до лікаря в той же день. З будь-якою проблемою потрібно йти до GP, а він вже буде вирішувати, що робити далі. Направлення до фахівця GP дає тільки тоді, коли втратить надію вилікувати пацієнта самостійно. Візиту до фахівця можна очікувати місяцями, плюс це обійдеться в кілька сотень доларів. На щастя, ми поки стикалися з медициною пару раз, тільки в випадках звичайних простуд і нездужань, так що моя думка скоріше засноване на скаргах співвітчизників.

Всі мої подруги, які народили дітей тут, посилено хвалять державні пологові будинки, умови і персонал. До речі, з майбутніми мамами тут особливо не церемоняться. Ніхто їх не кладе на збереження при найменших скаргах на нездужання, не забороняють займатися спортом, якщо стан жінки це дозволяє, працюють майбутні мами практично до останнього тижня перед пологами. І якщо все пройшло благополучно, то виписують додому в той же день.

Окремо хотілося б написати про стоматологію. Державна страховка її зовсім не покриває, так що при зверненні до дантиста ви платите зі своєї кишені або частина покривається приватної страховкою. Вирвати зуб або поставити пломбу коштує кілька сотень доларів, видалення нерва близько півтори тисячі, а вже ціни на установку коронок навіть страшно вимовляти вголос, так що у австралійців дуже поширений стоматологічний туризм в Таїланд.

Там вже як пощастить. Можна повернутися з голлівудською посмішкою, яка обійдеться в кілька тисяч доларів, а можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям і підчепити інфекцію.

Зіткнуліся ми тут и з дитячою стоматологією. Це в Першу Черга бізнес. Якщо ви приведете дитини в приватну дитячу стоматологію, наївно сподіваючись, що вам потрібно поставити йому пару пломб, то вас прекрасно приймуть, обдарують дитини повітряними кульками та іграшками, при першому квиління вашого чада в кріслі у лікаря відразу порекомендують робити лікування під загальним наркозом.

Тут же виявиться, що вашому 5-6 річній дитині обов'язково треба накрити молочні зуби коронками, інакше вони просто розваляться і він не зможе їсти. І в кінці ви отримаєте рахунок за візит в 150 ваших кровно зароблених і рахунок на майбутнє лікування під наркозом в кілька тисяч доларів.

Погуглити, я з'ясувала, що дитину можна привести в звичайну стоматологічну клініку, де обов'язково є фахівець, до якого постійні клієнти водять своїх дітей. Ми так і зробили, і вся процедура (укол плюс видалення зуба) обійшлася в 150 доларів, з яких 70% покрилося страховкою.

До питання про страховки. Якщо у вас є домашня тварина, то йому теж варто купити страховку. У нас є собака, і страховка обходиться в 50 доларів в місяць. Вона не дуже стане в нагоді в разі планових візитів до ветеринара, але якщо з твариною щось трапиться і буде потрібна операція, то рахунок буде в районі декількох тисяч доларів, і страховка покриє більшу його частину. Послуги ветеринара задоволення не з дешевих. Щеплення для собаки обійдуться в пару сотень, звичайний візит в районі 50-100 доларів, а кастрація цуценя в 500.

Нерухомість в Австралії

Можна охарактеризувати одним словом - дорого.

Спочатку напишу про оренду житла. Це перше, з чим зіткнешся в Австралії.

Перше житло зняти не легко. Для початку шукаєш відповідну квартиру / будинок на сайтах агентств нерухомості, там же вказані дати і час для перегляду житла. Перегляд займає близько 15-30 хвилин і бути присутнім там можуть 5-10, а то і більше бажаючих. Якщо житло підійшло, ви заповнюєте анкету, де вказуєте всі свої дані, контакти роботодавців, поручителів, надаєте доказ наявності доходів і відгуки попередніх орендодавців (якщо такі є).

Навіть при наявності всіх перерахованих вище документів у вас не так і багато шансів отримати бажане житло. Агентство передає всі анкети господареві, і він робить свій вибір. Якщо у вас є хороші рекомендації від попереднього лендлорди (орендодавця), то це підвищує шанси. У разі позитивної відповіді потрібно внести заставу в розмірі місячної оренди (на випадок псування майна). Кожні 3 місяці агентство перевірятиме стан житла, про що вас попередять поштою, вказавши точну дату і час.

Ціни на житло залежать від потреб, міста і району проживання. Наприклад, в Брісбені, де живемо ми, двокімнатну (з двома спальнями) квартиру в хорошому районі в 5-10 км від центру, що дуже близько, можна зняти від 400 доларів в тиждень і вище. Будинок від 600-700 і до кількох тисяч. В тиждень!

Через 3 роки після приїзду до Австралії ми вирішили перебратися за місто. За великий будинок з 4 спальнями, 2 ванними, гаражем на 2 машини і двором ми платимо $ 380 (в 30 км від центру). За такий же будинок в 5 км від центру ми б платили від $ 800 в тиждень. Плюс комунальні послуги.

Якщо хочете зняти житло в Мельбурні, то сміливо додавайте від 50%, а в Сіднеї всі 150%.

Купити житло коштує від $ 400 000 (за маленьку не нову квартиру в 10 км від центру або невеликий будиночок в 30 хвилинах від нього) і вище. Для Сіднея і Мельбурна помножте на 2.

Якщо немає необхідної суми, то доведеться брати кредит в банку, але треба мати мінімум 10% (а краще більше) вартості будинку на своєму рахунку для першого внеску.

Якість житла в Австралії не вражає. Особливо побудованого багато років назад. Продуваються стінами і вікнами тут нікого не здивуєш, а взимку в будинку буде льодовик (центрального опалення тут немає), що досить неприємно при +4 вночі (і це в досить теплому Брісбені). Грітися доведеться кондиціонерами і обігрівачами, що мало допомагає.

Нові будинки будуються набагато краще, але і коштують дорожче.

Погода

Як я вже сказала вище, ви дуже помиляєтеся, якщо думаєте, що в Австралії завжди жарко.

Так, на півночі справжні тропіки, +35 цілий рік і тропічні зливи. У Мельбурні та Сіднеї влітку спекотно, а взимку може бути мінусова температура. Нагадує листопад Україні ...

У Брісбені погода просто відмінна, на мій погляд. Влітку +35, навесні і восени близько + 28-30, а взимку вдень може бути + 15-25, а ось вночі навіть +4. Тому вранці ми натягуємо на себе кілька шарів одягу, а вдень їх поступово знімаємо. Тільки тут я зрозуміла принадність носіння шортів з черевиками. Це саме для австралійської зими.

Австралійські діти морозостійкі. Ніяких шапочок і шкарпеток немовлятам не надягають. У супермаркеті спокійно може розгулювати тато в светрі з дитиною в одному памперсі, а закутана в куртку і шарф мама вести дитину в шортах і футболці.

А ще тут не буває погодної депресії. При 300 і більше сонячні дні в році рідкісні дощі і хмари на небі тільки радують. І сонцезахисні окуляри ми носимо цілий рік навіть в похмурі дні, а влітку навіть якщо йде дощ. Сонце в Австралії дуже яскраве, тому у мене зазвичай одна пара в машині, друга в сумці, а третя на всякий випадок будинку.

До речі, австралійські діти не тільки морозо-, але і жаростійкі. При +40 під час ланчу в школі вони грають в футбол. Але вся шкільна форма і капелюхи обов'язково мають сонцезахисні фільтри, що запобігає опіки і перегрів. Без капелюхи вашої дитини не випустять на вулицю під час перерв, такі правила.

Єдине, до чого ми ніколи не звикнемо, це святкувати Новий Рік і Різдво влітку. Кидаємо все найнеобхідніше в машину і їдемо з друзями на пляж. Ось таке воно, австралійське Різдво - сонце, пляж і барбекю, барбі, - як ласкаво його називають австралійці.

резюме

Про Австралії неможливо розповісти в кількох абзацах, як і зрозуміти її, приїхавши сюди у відпустку. Вона настільки інша, незвична, що іноді, задивившись на щось, забуваєш дихати.

Тут по вулицях не ходять крокодили, як нам обіцяли в дитинстві, але до вас в будинок може спокійно заповзти триметровий пітон, вночі по балкону лазять опосуми, а на кенгуру за містом вже просто не звертаєш уваги.

Австралія не ідеальна, це не Рай на землі, як може здатися з боку. У неї багато недоліків, але для нас гідності переважують, тому ми і тут.

Приїхавши сюди, ми багато втратили, але придбали набагато більше. Хтось повернувся додому, не витримавши розлуки з рідними, так і не звикнувши жити "догори ногами", а хтось залишився назавжди, знайшовши своє місце під палючим сонцем Австралії.

Ми всі, приїхали сюди з різних куточків Землі, ніколи не станемо на 100% своїми, але ми і не намагаємося. Зберігаємо традиції, а й охоче переймаємо нові. У нас тепер завжди буде два Великодні, два Різдва, і Новий Рік ми обов'язково зустрічаємо два рази - спочатку австралійський, а потім український.

Ми сумуємо за рідними, за друзями. Але нудьгуємо ми за Батьківщиною? ... Не знаю. Вона змінилася з моменту нашого від'їзду і більше ніколи не буде колишньою. Іноді запах, звук або просто порив холодного вітру взимку нагадає про щось, і в грудях защемить від спогадів, але лише на мить.

Нагадаємо, Ранее "Обозреватель" писав, як живеться українці в Італії .

Нагадаємо, Ранее Обозреватель писав,   як живеться українці в Італії

Не пропусти блискавку! Підпісуйся на нас в Telegram

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Яна Шербан родом з Горлівки, працювала на Донбаської ЕС. Чотири роки тому їй випав шанс змінити долю, виїхати в Австралію, і дівчина шансом скористалася.

Їй довелося багато чому навчитися: звикнути до місцевого акценту англійської, здати на права (оскільки без машини там нікуди), звикнути до їжі, що здавалася спочатку зовсім неїстівної, і до холодних ночей в неопалюваному будинку (так, в Австралії не завжди жарко). Але зараз вона відчуває себе на Зеленому континенті як вдома.

Яна розповіла "Оглядачу" про те, як склалася її доля в п'ятнадцяти тисячах кілометрів від батьківщини.

Далі від першої особи.

переїзд

Точно пам'ятаю момент, коли відчула себе в Австралії, як вдома. Це було через 6 місяців після початку війни на Донбасі. Прекрасним сонячним ранком я йшла додому зі спортзалу, згадувала вчорашня розмова з подругою з Горлівки і раптом подумала: "Слава Богу, це все відбувається не з нами, наш будинок безпечний". І заплакала від щастя.

Ми потрапили в Австралію абсолютно випадково. Чоловік (тоді ми ще зустрічалися і жили на дві країни) працював в Швеції і поїхав на місяць в австралійський офіс компанії допомогти з проектом. Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися? "Варто. Завжди мріяла жити в Австралії. Ну і не пропадати ж диплому ін яза," - відповіла я.

У листопаді 2012 ми з сином Микитою приземлилися в аеропорту Брісбена, столиці штату Квінсленд. Чоловік приїхав на кілька місяців раніше, так що всі побутові питання були вирішені.

Через день після нашого приїзду чоловіка викликали в Сідней, і ми поїхали з ним. 1000 кілометрів на машині. Так почалося наше знайомство з Австралією. Здивували прекрасні дороги і наявність місць для відпочинку на трасі. Через певні проміжки вздовж траси обладнані спеціальні місця для відпочинку з вбиральнями, столиками і навіть дитячими майданчиками.

Сідней вразив мене розмірами, наявністю океану в центрі міста і кількістю азіатів на вулицях. Ніби потрапила в Пекін. Не можу сказати, що ця Австралія мені припала до вподоби. Все було іншим і незрозумілим. Навіть жахливий австралійський англійська, такий далекий від English, який я вчила в інституті.

їжа

Вона здавалася жахливою. Зараз це звучить смішно, але тоді все було настільки незвичним, що мій п'ятирічна дитина відмовлявся їсти.

На все потрібен час. Як і на пошук "своєї" їжі в Австралії. Зараз ми знаємо, які бренди краще, які гірше, які фрукти брати в січні, а які в березні, де купувати м'ясо, а які магазини обходити стороною. І де купити гречку, кефір, оселедець і пельмені.

Зараз можу сказати, що їжа в Австралії смачна. Фрукти і овочі круглий рік і величезний вибір продуктів на будь-який смак. Ми з чоловіком змінили раціон, дотримуємося правильного харчування. Ціни на продукти такі ж, як і в Україні, що бентежить, так як зарплати незрівнянно вище. Кафе і ресторани на кожному розі, але треба знати, куди саме варто ходити, так як в основному ціна і якість не відповідають один одному. І кав'ярні! Вони повсюду. Це національна австралійська риса - пити каву всюди і завжди.

Утворення

Навчальний рік тут починається в кінці січня після літніх канікул (нагадую, що грудень, січень і лютий - це літні місяці).

Ми абсолютно випадково оселилися біля кращої державної школи в Брісбені, куди син і пішов в 1-й клас у віці шести років. По-англійськи він знав п'ять слів.

У його школі не було окремого класу для неангломовних діток, тому він відразу пішов в звичайний клас, але кожен день з ним займалися мовою додатково. Я з жахом думала про те, як почуває себе дитина, не розуміючи, що відбувається навколо. А він щоранку бадьоро йшов до школи. Через місяць замовк - вже дуже складно йому було розділяти дві мови. А через пару місяців заговорив англійською.

Зараз він в 4-му класі, нічим не відрізняється від місцевих однолітків: грає в футбол, займається плаванням, грає на трубі і мріє розробляти дизайн автомобілів.

Тема австралійського середньої освіти є досить неоднозначною в російськомовному середовищі. Багато хто незадоволений його якістю, посилено займаються вдома і наймають репетиторів. На мій погляд, багато що залежить від школи, самої дитини і бажання батьків.

Підхід до навчання тут зовсім інший. На першому місці тут дитина як особистість, а вже потім все інше. Тільки за шанобливе ставлення до дитини і його батькам я готова пробачити австралійському утворення його недоліки.

Про роботу

Мій чоловік - щаслива людина. Він нічого не знає про пошук роботи в Австралії, так як приїхав сюди вже на готове робоче місце за робочою візою. Це один із способів імміграції. З плюсів - швидкість оформлення візи, низька вартість і наявність роботи вже по приїзду. З мінусів - ти прив'язаний до одного роботодавця і в разі втрати робочого місця повинен покинути країну протягом 28 днів; відсутність Медікеа - державної медичної страховки (в деяких штатах ще й доведеться платити за школу для дітей); складності в пошуку роботи для другої половини (не всі роботодавці хочуть наймати людину на тимчасовій візі).

У моєму випадку так і сталося - мене не брали. Від нудьги я влаштувалася волонтерів до сина в школу, а також в офіс однієї з благодійних організацій Брісбена, де я виконувала звичайні офісні обов'язки у вигляді сортування пошти, спілкування з клієнтами, заповнення форм і т.д. У школі допомагала дітям з читанням, а також в шкільному такшопе. Це щось на зразок їдальні, де діти не їдять, а тільки замовляють їжу онлайн (вона готується безпосередньо до часу шкільних змін і кожен клас забирає свій бокс з їжею) або купують морозиво, соки, снеки і фрукти на шкільних перервах. У середовищі австралійських батьків дуже популярно допомагати школі таким чином.

Через час в такшопе з'явилася вакансія, так як попередній менеджер йшла на пенсію, і я отримала свою першу роботу. Там моєю колегою виявилася внучата племінниця Джейн Остін - мила жінка Пенні.

Через рік я отримала свою другу роботу - менеджер їдальнею в величезному коледжі. Коледж - це державна школа, де навчаються діти з підготовчого по 12 клас. Зазвичай території молодшої та старшої шкіл відокремлені один від одного. Я працюю в старшій школі, де вчиться 2600 студентів. Це не їдальня, а скоріше тейкевей (їжа на винос), де їжа готується на сніданок, перший і другий перерву. Студенти купують їжу і напої, а їдять вже у дворі школи, де для них обладнані столи з навісами.

У державних школах список дозволених продуктів для продажу дітям строго регулюється державою. Частина моєї роботи - це розробка меню для дітей і його вартості, закупівлі (все робиться онлайн), управління персоналом їдальнею (в даний момент це шість чоловік), складання їх графіка роботи, фінансова звітність та багато-багато іншого. Ми також забезпечуємо їжу для шкільних вечорів і численних зборів. Весь прибуток (а вона немаленька) йде на потреби школи.

Найулюбленіша страва наших студентів - пельмені, які роблять в Брісбені на фабриці моєї російської подруги.

Австралійці і їхнє ставлення до приїжджих

Австралія - ​​країна емігрантів. Корінні австралійці - це аборигени, так що всіх інших можна вважати емігрантами.

За майже чотири роки в Австралії я стикалася з дискримінацією кілька разів. Не можу сказати, що це правило. Ні, швидше виняток. В основному оточуючі цікавляться вашим життям до Австралії, враженнями від переїзду, роблять компліменти вашому володінню англійською мовою (не спокушайтеся, це звичайна ввічливість, а не ваш прекрасний англійський), готові допомогти і відповісти на ваші запитання.

Акцентом тут нікого не здивувати, так що він не дуже впливає на ймовірність отримання роботи, якщо, звичайно, ви не збираєтеся працювати ведучим новин. У магазинах посміхаються і завжди запитують, як ваші справи. Не обов'язково розповідати, що ваша собака вчора народила, а дитина отримала двійку в школі. Це звичайна ввічливість з їх боку, а не бажання дізнатися все про ваше життя. "Small talk", як кажуть австралійці.

Хоча якось на касі в супермаркеті мені довелося вислухати практично всю історію життя касира. А з консультантом магазину спортивного одягу ми завжди вітаємося при зустрічі і балакаємо про новинки в спортивній моді.

що вразило

Що мене вразило по приїзді, так це усміхнені люди на вулицях. Спочатку було дуже незвично. А зараз я і сама посміхаюся, зустрівшись поглядом з незнайомою людиною.

Заводити друзів тут нелегко, як, втім, і скрізь після певного віку. Але це можливо. Серед наших друзів є як співвітчизники, так і індійці, австралійці, англійці, румуни, іранці та багато інших. І все просто обожнюють українську кухню.

Ще не так легко знайти тут "своїх" людей, як-то: перукар, манікюрниця, косметолог і т.д. Спочатку вас здивує ціна на послуги. Вона дуже висока. Потім якість. Воно може бути досить низьким, незалежно від рівня салону. Ну і людський фактор. Цей майстер може вам просто не підійти. Для мене, як для блондинки, був дуже важливий момент вибору перукаря. "Мій" перукар знайшовся випадково на Голд Кості (місто на березі океану в 80 км від Брісбена). Чудова дівчина з Нової Зеландії, до якої їжджу вже три роки. Поки проводжу час в салоні, чоловік з дитиною купаються в океані або здійснюють набіги на довколишні парки атракціонів.

Дозвілля

Звичайно ж на першому місці океан. До найближчого пляжу 40 хвилин їзди на машині. Чи не перестаю дивуватися його мощі, красі і запаху! Він просто неймовірний і відчувається навіть в аеропорту після прильоту. 9 місяців в році хоча б один вихідний день ми проводимо на океані.

Якщо подивитися на карту, то в однаковій досяжності від Брісбена знаходиться Голд Кост ( "Золотий берег") і Саншайн Кост ( "Берег сонячного світла"). Вони обидва абсолютно виправдовують свої назви і кожен там знайде пляжі на свій смак - від облагороджених з дитячими майданчиками до абсолютно диких або "собачих". Так Так. Тут є спеціальні пляжі, куди можна приїхати з собаками. Вони абсолютно нічим не відрізняються від звичайних, тільки наявністю пакетів для збирання за собаками, поїлок і великою кількістю місць для паркування. Так як у нас є 9-місячний стафф, ми часті гості на таких пляжах. Повинна сказати, що з раннього дитинства цуценята привчаються до спілкування з іншими собаками і людьми, так що на собачих пляжах вони бігають без повідків, що абсолютно безпечно для оточуючих.

В Австралії на кожному кроці парки, де можна погуляти з дитиною, зустрітися з друзями, приготувати барбекю. Після обіду і особливо на вихідних там дуже багатолюдно, так що, якщо ви хочете зайняти столики для святкування дня народження або просто зустрічі з друзями, вам доведеться приїхати рано вранці.

Тут також великий вибір тематичних парків на будь-який смак, зоопарків та аквапарків. У годині їзди від Брісбена знаходиться знаменитий Австралійський зоопарк, заснований Стівом Ірвіном (телеведучий, натураліст, який загинув під час зйомок передачі про дику природу - Ред.). Сім'я продовжує його бізнес. Там обов'язково варто побувати!

Зазвичай місцеві жителі купують річні абонементи в парки. Вартість може коливатися від 50 до 110 доларів за абонемент.

Австралійський клімат сприяє активних занять спортом. З раннього ранку вулиці наповнюються велосипедистами, бігунами і любителями йоги в парках. Спортзали розташовані практично на кожному розі.

У більш прохолодну пору року любимо їздити в національні парки, де можна побродити по тропічному лісі, подивитися на місцеву фауну і помилуватися водоспадами. Ще можна поїхати подивитися на китів у відкритому океані. Це просто незабутнє видовище. Якщо пощастить, зможете побачити і дитинчат-кітят.

Також в Австралії дуже популярний кемпінг - відпочинок з наметами. Ми теж з недавнього часу полюбили цей вид відпочинку. Можна зупинитися на березі океану, в лісі або в горах. Місць для кемпінгу по всій Австралії величезна кількість на будь-який смак.

Про дорогах і автомобілях

В Австралії краще їхати з водійськими правами. Отримання їх тут займе від 6 місяців до року залежно від штату.

Я дуже боялася сідати за кермо, тому прав до приїзду в Австралію у мене не було. Спочатку ми жили в центрі міста, моя робота і школа дитини перебували на відстані кілометра від будинку, і громадський транспорт в центрі досить розвинений.

Але з часом постало питання переїзду за місто і зміни роботи, так що через 2,5 роки проживання тут я все-таки зважилася навчитися водити.

Спочатку ви вчите правила дорожнього руху, здаєте теоретичний тест і отримуєте водійське посвідчення з позначкою L - learner. До речі, це повноцінне посвідчення особи, яке може використовуватися всюди замість паспорта. Потім клеїте букву L на машину і вперед, підкорювати дороги Австралії. Так Так. Саме так. Ви маєте право сісти за кермо в супроводі інструктора або людини з повними правами.

У штаті Квінсланд ви повинні від'їздити таким чином 12 місяців. Якщо вам менше 25 років, то ви ще й зобов'язані вести журнал обліку годин водіння, їх має набратися не менш 100. Після цього здаєте водіння, і якщо вдало, то отримуєте свої жадані права. Я вчилася водити спочатку з інструктором, а потім з чоловіком. Як виняток мені дозволили здати водіння через 6 місяців (мені дуже потрібна була машина для роботи), що я і зробила. З третього разу.

Без машини тут дійсно дуже складно. Моя робота і школа дитини знаходиться в 30 кілометрах від будинку, недалеко за австралійськими мірками. На машині - 30 хвилин, громадським транспортом дорога б зайняла 1,5 години. Та й навряд чи б мені хотілося нести в руках шкільний рюкзак, сумку з формою для плавання і ще й трубу. Це не кажучи про моїх особистих речах. А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей? Просто неможливо! А ще є шопінг, секції після школи і багато іншого. Часто мами тут кажуть, що працюють водіями для своїх дітей.

Дороги в Австралії хороші, особливо якщо порівнювати з Україною. Відсутність снігу і морозів все-таки позначається на стані доріг, як і гроші, які держава в них вкладає. Постійно відкриваються нові платні тунелі і дороги, що дає вибір: платити і добиратися швидше до місця призначення або їхати безкоштовно, але довше.

Рух лівосторонній. Спочатку це дивно, а потім звикаєш. І оскільки я вчилася водити в Австралії, то вже просто не уявляю, що може бути по-іншому.

Про медицину

У кожного громадянина Австралії і постійного резидента є державна медична страховка - Medicare. Вона покриває перебування в лікарні після нещасних випадків, при хворобах. Там же проводяться основні необхідні аналізи і операції. У більшості австралійців є також приватна страховка, яка дає вам можливість перебування в приватному госпіталі і шанс уникнути черги на операцію (у державній, якщо це не питання життя і смерті, очікування в якій може зайняти роки).

Якщо відчуваєш себе погано, то є два шляхи. Або їхати до відділення швидкої допомоги, де можна просидіти всю ніч, чекаючи прийому у лікаря, або зателефонувати в найближчу клініку і записатися на прийом до GP (аналог нашого терапевта), де прийом коштує від 60 доларів, з яких держава потім поверне близько 30.

У кожному районі обов'язково є кілька клінік, так що є шанс потрапити до лікаря в той же день. З будь-якою проблемою потрібно йти до GP, а він вже буде вирішувати, що робити далі. Направлення до фахівця GP дає тільки тоді, коли втратить надію вилікувати пацієнта самостійно. Візиту до фахівця можна очікувати місяцями, плюс це обійдеться в кілька сотень доларів. На щастя, ми поки стикалися з медициною пару раз, тільки в випадках звичайних простуд і нездужань, так що моя думка скоріше засноване на скаргах співвітчизників.

Всі мої подруги, які народили дітей тут, посилено хвалять державні пологові будинки, умови і персонал. До речі, з майбутніми мамами тут особливо не церемоняться. Ніхто їх не кладе на збереження при найменших скаргах на нездужання, не забороняють займатися спортом, якщо стан жінки це дозволяє, працюють майбутні мами практично до останнього тижня перед пологами. І якщо все пройшло благополучно, то виписують додому в той же день.

Окремо хотілося б написати про стоматологію. Державна страховка її зовсім не покриває, так що при зверненні до дантиста ви платите зі своєї кишені або частина покривається приватної страховкою. Вирвати зуб або поставити пломбу коштує кілька сотень доларів, видалення нерва близько півтори тисячі, а вже ціни на установку коронок навіть страшно вимовляти вголос, так що у австралійців дуже поширений стоматологічний туризм в Таїланд.

Там вже як пощастить. Можна повернутися з голлівудською посмішкою, яка обійдеться в кілька тисяч доларів, а можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям і підчепити інфекцію.

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Яна Шербан родом з Горлівки, працювала на Донбаської ЕС. Чотири роки тому їй випав шанс змінити долю, виїхати в Австралію, і дівчина шансом скористалася.

Їй довелося багато чому навчитися: звикнути до місцевого акценту англійської, здати на права (оскільки без машини там нікуди), звикнути до їжі, що здавалася спочатку зовсім неїстівної, і до холодних ночей в неопалюваному будинку (так, в Австралії не завжди жарко). Але зараз вона відчуває себе на Зеленому континенті як вдома.

Яна розповіла "Оглядачу" про те, як склалася її доля в п'ятнадцяти тисячах кілометрів від батьківщини.

Далі від першої особи.

переїзд

Точно пам'ятаю момент, коли відчула себе в Австралії, як вдома. Це було через 6 місяців після початку війни на Донбасі. Прекрасним сонячним ранком я йшла додому зі спортзалу, згадувала вчорашня розмова з подругою з Горлівки і раптом подумала: "Слава Богу, це все відбувається не з нами, наш будинок безпечний". І заплакала від щастя.

Ми потрапили в Австралію абсолютно випадково. Чоловік (тоді ми ще зустрічалися і жили на дві країни) працював в Швеції і поїхав на місяць в австралійський офіс компанії допомогти з проектом. Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися? "Варто. Завжди мріяла жити в Австралії. Ну і не пропадати ж диплому ін яза," - відповіла я.

У листопаді 2012 ми з сином Микитою приземлилися в аеропорту Брісбена, столиці штату Квінсленд. Чоловік приїхав на кілька місяців раніше, так що всі побутові питання були вирішені.

Через день після нашого приїзду чоловіка викликали в Сідней, і ми поїхали з ним. 1000 кілометрів на машині. Так почалося наше знайомство з Австралією. Здивували прекрасні дороги і наявність місць для відпочинку на трасі. Через певні проміжки вздовж траси обладнані спеціальні місця для відпочинку з вбиральнями, столиками і навіть дитячими майданчиками.

Сідней вразив мене розмірами, наявністю океану в центрі міста і кількістю азіатів на вулицях. Ніби потрапила в Пекін. Не можу сказати, що ця Австралія мені припала до вподоби. Все було іншим і незрозумілим. Навіть жахливий австралійський англійська, такий далекий від English, який я вчила в інституті.

їжа

Вона здавалася жахливою. Зараз це звучить смішно, але тоді все було настільки незвичним, що мій п'ятирічна дитина відмовлявся їсти.

На все потрібен час. Як і на пошук "своєї" їжі в Австралії. Зараз ми знаємо, які бренди краще, які гірше, які фрукти брати в січні, а які в березні, де купувати м'ясо, а які магазини обходити стороною. І де купити гречку, кефір, оселедець і пельмені.

Зараз можу сказати, що їжа в Австралії смачна. Фрукти і овочі круглий рік і величезний вибір продуктів на будь-який смак. Ми з чоловіком змінили раціон, дотримуємося правильного харчування. Ціни на продукти такі ж, як і в Україні, що бентежить, так як зарплати незрівнянно вище. Кафе і ресторани на кожному розі, але треба знати, куди саме варто ходити, так як в основному ціна і якість не відповідають один одному. І кав'ярні! Вони повсюду. Це національна австралійська риса - пити каву всюди і завжди.

Утворення

Навчальний рік тут починається в кінці січня після літніх канікул (нагадую, що грудень, січень і лютий - це літні місяці).

Ми абсолютно випадково оселилися біля кращої державної школи в Брісбені, куди син і пішов в 1-й клас у віці шести років. По-англійськи він знав п'ять слів.

У його школі не було окремого класу для неангломовних діток, тому він відразу пішов в звичайний клас, але кожен день з ним займалися мовою додатково. Я з жахом думала про те, як почуває себе дитина, не розуміючи, що відбувається навколо. А він щоранку бадьоро йшов до школи. Через місяць замовк - вже дуже складно йому було розділяти дві мови. А через пару місяців заговорив англійською.

Зараз він в 4-му класі, нічим не відрізняється від місцевих однолітків: грає в футбол, займається плаванням, грає на трубі і мріє розробляти дизайн автомобілів.

Тема австралійського середньої освіти є досить неоднозначною в російськомовному середовищі. Багато хто незадоволений його якістю, посилено займаються вдома і наймають репетиторів. На мій погляд, багато що залежить від школи, самої дитини і бажання батьків.

Підхід до навчання тут зовсім інший. На першому місці тут дитина як особистість, а вже потім все інше. Тільки за шанобливе ставлення до дитини і його батькам я готова пробачити австралійському утворення його недоліки.

Про роботу

Мій чоловік - щаслива людина. Він нічого не знає про пошук роботи в Австралії, так як приїхав сюди вже на готове робоче місце за робочою візою. Це один із способів імміграції. З плюсів - швидкість оформлення візи, низька вартість і наявність роботи вже по приїзду. З мінусів - ти прив'язаний до одного роботодавця і в разі втрати робочого місця повинен покинути країну протягом 28 днів; відсутність Медікеа - державної медичної страховки (в деяких штатах ще й доведеться платити за школу для дітей); складності в пошуку роботи для другої половини (не всі роботодавці хочуть наймати людину на тимчасовій візі).

У моєму випадку так і сталося - мене не брали. Від нудьги я влаштувалася волонтерів до сина в школу, а також в офіс однієї з благодійних організацій Брісбена, де я виконувала звичайні офісні обов'язки у вигляді сортування пошти, спілкування з клієнтами, заповнення форм і т.д. У школі допомагала дітям з читанням, а також в шкільному такшопе. Це щось на зразок їдальні, де діти не їдять, а тільки замовляють їжу онлайн (вона готується безпосередньо до часу шкільних змін і кожен клас забирає свій бокс з їжею) або купують морозиво, соки, снеки і фрукти на шкільних перервах. У середовищі австралійських батьків дуже популярно допомагати школі таким чином.

Через час в такшопе з'явилася вакансія, так як попередній менеджер йшла на пенсію, і я отримала свою першу роботу. Там моєю колегою виявилася внучата племінниця Джейн Остін - мила жінка Пенні.

Через рік я отримала свою другу роботу - менеджер їдальнею в величезному коледжі. Коледж - це державна школа, де навчаються діти з підготовчого по 12 клас. Зазвичай території молодшої та старшої шкіл відокремлені один від одного. Я працюю в старшій школі, де вчиться 2600 студентів. Це не їдальня, а скоріше тейкевей (їжа на винос), де їжа готується на сніданок, перший і другий перерву. Студенти купують їжу і напої, а їдять вже у дворі школи, де для них обладнані столи з навісами.

У державних школах список дозволених продуктів для продажу дітям строго регулюється державою. Частина моєї роботи - це розробка меню для дітей і його вартості, закупівлі (все робиться онлайн), управління персоналом їдальнею (в даний момент це шість чоловік), складання їх графіка роботи, фінансова звітність та багато-багато іншого. Ми також забезпечуємо їжу для шкільних вечорів і численних зборів. Весь прибуток (а вона немаленька) йде на потреби школи.

Найулюбленіша страва наших студентів - пельмені, які роблять в Брісбені на фабриці моєї російської подруги.

Австралійці і їхнє ставлення до приїжджих

Австралія - ​​країна емігрантів. Корінні австралійці - це аборигени, так що всіх інших можна вважати емігрантами.

За майже чотири роки в Австралії я стикалася з дискримінацією кілька разів. Не можу сказати, що це правило. Ні, швидше виняток. В основному оточуючі цікавляться вашим життям до Австралії, враженнями від переїзду, роблять компліменти вашому володінню англійською мовою (не спокушайтеся, це звичайна ввічливість, а не ваш прекрасний англійський), готові допомогти і відповісти на ваші запитання.

Акцентом тут нікого не здивувати, так що він не дуже впливає на ймовірність отримання роботи, якщо, звичайно, ви не збираєтеся працювати ведучим новин. У магазинах посміхаються і завжди запитують, як ваші справи. Не обов'язково розповідати, що ваша собака вчора народила, а дитина отримала двійку в школі. Це звичайна ввічливість з їх боку, а не бажання дізнатися все про ваше життя. "Small talk", як кажуть австралійці.

Хоча якось на касі в супермаркеті мені довелося вислухати практично всю історію життя касира. А з консультантом магазину спортивного одягу ми завжди вітаємося при зустрічі і балакаємо про новинки в спортивній моді.

що вразило

Що мене вразило по приїзді, так це усміхнені люди на вулицях. Спочатку було дуже незвично. А зараз я і сама посміхаюся, зустрівшись поглядом з незнайомою людиною.

Заводити друзів тут нелегко, як, втім, і скрізь після певного віку. Але це можливо. Серед наших друзів є як співвітчизники, так і індійці, австралійці, англійці, румуни, іранці та багато інших. І все просто обожнюють українську кухню.

Ще не так легко знайти тут "своїх" людей, як-то: перукар, манікюрниця, косметолог і т.д. Спочатку вас здивує ціна на послуги. Вона дуже висока. Потім якість. Воно може бути досить низьким, незалежно від рівня салону. Ну і людський фактор. Цей майстер може вам просто не підійти. Для мене, як для блондинки, був дуже важливий момент вибору перукаря. "Мій" перукар знайшовся випадково на Голд Кості (місто на березі океану в 80 км від Брісбена). Чудова дівчина з Нової Зеландії, до якої їжджу вже три роки. Поки проводжу час в салоні, чоловік з дитиною купаються в океані або здійснюють набіги на довколишні парки атракціонів.

Дозвілля

Звичайно ж на першому місці океан. До найближчого пляжу 40 хвилин їзди на машині. Чи не перестаю дивуватися його мощі, красі і запаху! Він просто неймовірний і відчувається навіть в аеропорту після прильоту. 9 місяців в році хоча б один вихідний день ми проводимо на океані.

Якщо подивитися на карту, то в однаковій досяжності від Брісбена знаходиться Голд Кост ( "Золотий берег") і Саншайн Кост ( "Берег сонячного світла"). Вони обидва абсолютно виправдовують свої назви і кожен там знайде пляжі на свій смак - від облагороджених з дитячими майданчиками до абсолютно диких або "собачих". Так Так. Тут є спеціальні пляжі, куди можна приїхати з собаками. Вони абсолютно нічим не відрізняються від звичайних, тільки наявністю пакетів для збирання за собаками, поїлок і великою кількістю місць для паркування. Так як у нас є 9-місячний стафф, ми часті гості на таких пляжах. Повинна сказати, що з раннього дитинства цуценята привчаються до спілкування з іншими собаками і людьми, так що на собачих пляжах вони бігають без повідків, що абсолютно безпечно для оточуючих.

В Австралії на кожному кроці парки, де можна погуляти з дитиною, зустрітися з друзями, приготувати барбекю. Після обіду і особливо на вихідних там дуже багатолюдно, так що, якщо ви хочете зайняти столики для святкування дня народження або просто зустрічі з друзями, вам доведеться приїхати рано вранці.

Тут також великий вибір тематичних парків на будь-який смак, зоопарків та аквапарків. У годині їзди від Брісбена знаходиться знаменитий Австралійський зоопарк, заснований Стівом Ірвіном (телеведучий, натураліст, який загинув під час зйомок передачі про дику природу - Ред.). Сім'я продовжує його бізнес. Там обов'язково варто побувати!

Зазвичай місцеві жителі купують річні абонементи в парки. Вартість може коливатися від 50 до 110 доларів за абонемент.

Австралійський клімат сприяє активних занять спортом. З раннього ранку вулиці наповнюються велосипедистами, бігунами і любителями йоги в парках. Спортзали розташовані практично на кожному розі.

У більш прохолодну пору року любимо їздити в національні парки, де можна побродити по тропічному лісі, подивитися на місцеву фауну і помилуватися водоспадами. Ще можна поїхати подивитися на китів у відкритому океані. Це просто незабутнє видовище. Якщо пощастить, зможете побачити і дитинчат-кітят.

Також в Австралії дуже популярний кемпінг - відпочинок з наметами. Ми теж з недавнього часу полюбили цей вид відпочинку. Можна зупинитися на березі океану, в лісі або в горах. Місць для кемпінгу по всій Австралії величезна кількість на будь-який смак.

Про дорогах і автомобілях

В Австралії краще їхати з водійськими правами. Отримання їх тут займе від 6 місяців до року залежно від штату.

Я дуже боялася сідати за кермо, тому прав до приїзду в Австралію у мене не було. Спочатку ми жили в центрі міста, моя робота і школа дитини перебували на відстані кілометра від будинку, і громадський транспорт в центрі досить розвинений.

Але з часом постало питання переїзду за місто і зміни роботи, так що через 2,5 роки проживання тут я все-таки зважилася навчитися водити.

Спочатку ви вчите правила дорожнього руху, здаєте теоретичний тест і отримуєте водійське посвідчення з позначкою L - learner. До речі, це повноцінне посвідчення особи, яке може використовуватися всюди замість паспорта. Потім клеїте букву L на машину і вперед, підкорювати дороги Австралії. Так Так. Саме так. Ви маєте право сісти за кермо в супроводі інструктора або людини з повними правами.

У штаті Квінсланд ви повинні від'їздити таким чином 12 місяців. Якщо вам менше 25 років, то ви ще й зобов'язані вести журнал обліку годин водіння, їх має набратися не менш 100. Після цього здаєте водіння, і якщо вдало, то отримуєте свої жадані права. Я вчилася водити спочатку з інструктором, а потім з чоловіком. Як виняток мені дозволили здати водіння через 6 місяців (мені дуже потрібна була машина для роботи), що я і зробила. З третього разу.

Без машини тут дійсно дуже складно. Моя робота і школа дитини знаходиться в 30 кілометрах від будинку, недалеко за австралійськими мірками. На машині - 30 хвилин, громадським транспортом дорога б зайняла 1,5 години. Та й навряд чи б мені хотілося нести в руках шкільний рюкзак, сумку з формою для плавання і ще й трубу. Це не кажучи про моїх особистих речах. А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей? Просто неможливо! А ще є шопінг, секції після школи і багато іншого. Часто мами тут кажуть, що працюють водіями для своїх дітей.

Дороги в Австралії хороші, особливо якщо порівнювати з Україною. Відсутність снігу і морозів все-таки позначається на стані доріг, як і гроші, які держава в них вкладає. Постійно відкриваються нові платні тунелі і дороги, що дає вибір: платити і добиратися швидше до місця призначення або їхати безкоштовно, але довше.

Рух лівосторонній. Спочатку це дивно, а потім звикаєш. І оскільки я вчилася водити в Австралії, то вже просто не уявляю, що може бути по-іншому.

Про медицину

У кожного громадянина Австралії і постійного резидента є державна медична страховка - Medicare. Вона покриває перебування в лікарні після нещасних випадків, при хворобах. Там же проводяться основні необхідні аналізи і операції. У більшості австралійців є також приватна страховка, яка дає вам можливість перебування в приватному госпіталі і шанс уникнути черги на операцію (у державній, якщо це не питання життя і смерті, очікування в якій може зайняти роки).

Якщо відчуваєш себе погано, то є два шляхи. Або їхати до відділення швидкої допомоги, де можна просидіти всю ніч, чекаючи прийому у лікаря, або зателефонувати в найближчу клініку і записатися на прийом до GP (аналог нашого терапевта), де прийом коштує від 60 доларів, з яких держава потім поверне близько 30.

У кожному районі обов'язково є кілька клінік, так що є шанс потрапити до лікаря в той же день. З будь-якою проблемою потрібно йти до GP, а він вже буде вирішувати, що робити далі. Направлення до фахівця GP дає тільки тоді, коли втратить надію вилікувати пацієнта самостійно. Візиту до фахівця можна очікувати місяцями, плюс це обійдеться в кілька сотень доларів. На щастя, ми поки стикалися з медициною пару раз, тільки в випадках звичайних простуд і нездужань, так що моя думка скоріше засноване на скаргах співвітчизників.

Всі мої подруги, які народили дітей тут, посилено хвалять державні пологові будинки, умови і персонал. До речі, з майбутніми мамами тут особливо не церемоняться. Ніхто їх не кладе на збереження при найменших скаргах на нездужання, не забороняють займатися спортом, якщо стан жінки це дозволяє, працюють майбутні мами практично до останнього тижня перед пологами. І якщо все пройшло благополучно, то виписують додому в той же день.

Окремо хотілося б написати про стоматологію. Державна страховка її зовсім не покриває, так що при зверненні до дантиста ви платите зі своєї кишені або частина покривається приватної страховкою. Вирвати зуб або поставити пломбу коштує кілька сотень доларів, видалення нерва близько півтори тисячі, а вже ціни на установку коронок навіть страшно вимовляти вголос, так що у австралійців дуже поширений стоматологічний туризм в Таїланд.

Там вже як пощастить. Можна повернутися з голлівудською посмішкою, яка обійдеться в кілька тисяч доларів, а можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям і підчепити інфекцію.

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Яна Шербан родом з Горлівки, працювала на Донбаської ЕС. Чотири роки тому їй випав шанс змінити долю, виїхати в Австралію, і дівчина шансом скористалася.

Їй довелося багато чому навчитися: звикнути до місцевого акценту англійської, здати на права (оскільки без машини там нікуди), звикнути до їжі, що здавалася спочатку зовсім неїстівної, і до холодних ночей в неопалюваному будинку (так, в Австралії не завжди жарко). Але зараз вона відчуває себе на Зеленому континенті як вдома.

Яна розповіла "Оглядачу" про те, як склалася її доля в п'ятнадцяти тисячах кілометрів від батьківщини.

Далі від першої особи.

переїзд

Точно пам'ятаю момент, коли відчула себе в Австралії, як вдома. Це було через 6 місяців після початку війни на Донбасі. Прекрасним сонячним ранком я йшла додому зі спортзалу, згадувала вчорашня розмова з подругою з Горлівки і раптом подумала: "Слава Богу, це все відбувається не з нами, наш будинок безпечний". І заплакала від щастя.

Ми потрапили в Австралію абсолютно випадково. Чоловік (тоді ми ще зустрічалися і жили на дві країни) працював в Швеції і поїхав на місяць в австралійський офіс компанії допомогти з проектом. Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися? "Варто. Завжди мріяла жити в Австралії. Ну і не пропадати ж диплому ін яза," - відповіла я.

У листопаді 2012 ми з сином Микитою приземлилися в аеропорту Брісбена, столиці штату Квінсленд. Чоловік приїхав на кілька місяців раніше, так що всі побутові питання були вирішені.

Через день після нашого приїзду чоловіка викликали в Сідней, і ми поїхали з ним. 1000 кілометрів на машині. Так почалося наше знайомство з Австралією. Здивували прекрасні дороги і наявність місць для відпочинку на трасі. Через певні проміжки вздовж траси обладнані спеціальні місця для відпочинку з вбиральнями, столиками і навіть дитячими майданчиками.

Сідней вразив мене розмірами, наявністю океану в центрі міста і кількістю азіатів на вулицях. Ніби потрапила в Пекін. Не можу сказати, що ця Австралія мені припала до вподоби. Все було іншим і незрозумілим. Навіть жахливий австралійський англійська, такий далекий від English, який я вчила в інституті.

їжа

Вона здавалася жахливою. Зараз це звучить смішно, але тоді все було настільки незвичним, що мій п'ятирічна дитина відмовлявся їсти.

На все потрібен час. Як і на пошук "своєї" їжі в Австралії. Зараз ми знаємо, які бренди краще, які гірше, які фрукти брати в січні, а які в березні, де купувати м'ясо, а які магазини обходити стороною. І де купити гречку, кефір, оселедець і пельмені.

Зараз можу сказати, що їжа в Австралії смачна. Фрукти і овочі круглий рік і величезний вибір продуктів на будь-який смак. Ми з чоловіком змінили раціон, дотримуємося правильного харчування. Ціни на продукти такі ж, як і в Україні, що бентежить, так як зарплати незрівнянно вище. Кафе і ресторани на кожному розі, але треба знати, куди саме варто ходити, так як в основному ціна і якість не відповідають один одному. І кав'ярні! Вони повсюду. Це національна австралійська риса - пити каву всюди і завжди.

Утворення

Навчальний рік тут починається в кінці січня після літніх канікул (нагадую, що грудень, січень і лютий - це літні місяці).

Ми абсолютно випадково оселилися біля кращої державної школи в Брісбені, куди син і пішов в 1-й клас у віці шести років. По-англійськи він знав п'ять слів.

У його школі не було окремого класу для неангломовних діток, тому він відразу пішов в звичайний клас, але кожен день з ним займалися мовою додатково. Я з жахом думала про те, як почуває себе дитина, не розуміючи, що відбувається навколо. А він щоранку бадьоро йшов до школи. Через місяць замовк - вже дуже складно йому було розділяти дві мови. А через пару місяців заговорив англійською.

Зараз він в 4-му класі, нічим не відрізняється від місцевих однолітків: грає в футбол, займається плаванням, грає на трубі і мріє розробляти дизайн автомобілів.

Тема австралійського середньої освіти є досить неоднозначною в російськомовному середовищі. Багато хто незадоволений його якістю, посилено займаються вдома і наймають репетиторів. На мій погляд, багато що залежить від школи, самої дитини і бажання батьків.

Підхід до навчання тут зовсім інший. На першому місці тут дитина як особистість, а вже потім все інше. Тільки за шанобливе ставлення до дитини і його батькам я готова пробачити австралійському утворення його недоліки.

Про роботу

Мій чоловік - щаслива людина. Він нічого не знає про пошук роботи в Австралії, так як приїхав сюди вже на готове робоче місце за робочою візою. Це один із способів імміграції. З плюсів - швидкість оформлення візи, низька вартість і наявність роботи вже по приїзду. З мінусів - ти прив'язаний до одного роботодавця і в разі втрати робочого місця повинен покинути країну протягом 28 днів; відсутність Медікеа - державної медичної страховки (в деяких штатах ще й доведеться платити за школу для дітей); складності в пошуку роботи для другої половини (не всі роботодавці хочуть наймати людину на тимчасовій візі).

У моєму випадку так і сталося - мене не брали. Від нудьги я влаштувалася волонтерів до сина в школу, а також в офіс однієї з благодійних організацій Брісбена, де я виконувала звичайні офісні обов'язки у вигляді сортування пошти, спілкування з клієнтами, заповнення форм і т.д. У школі допомагала дітям з читанням, а також в шкільному такшопе. Це щось на зразок їдальні, де діти не їдять, а тільки замовляють їжу онлайн (вона готується безпосередньо до часу шкільних змін і кожен клас забирає свій бокс з їжею) або купують морозиво, соки, снеки і фрукти на шкільних перервах. У середовищі австралійських батьків дуже популярно допомагати школі таким чином.

Через час в такшопе з'явилася вакансія, так як попередній менеджер йшла на пенсію, і я отримала свою першу роботу. Там моєю колегою виявилася внучата племінниця Джейн Остін - мила жінка Пенні.

Через рік я отримала свою другу роботу - менеджер їдальнею в величезному коледжі. Коледж - це державна школа, де навчаються діти з підготовчого по 12 клас. Зазвичай території молодшої та старшої шкіл відокремлені один від одного. Я працюю в старшій школі, де вчиться 2600 студентів. Це не їдальня, а скоріше тейкевей (їжа на винос), де їжа готується на сніданок, перший і другий перерву. Студенти купують їжу і напої, а їдять вже у дворі школи, де для них обладнані столи з навісами.

У державних школах список дозволених продуктів для продажу дітям строго регулюється державою. Частина моєї роботи - це розробка меню для дітей і його вартості, закупівлі (все робиться онлайн), управління персоналом їдальнею (в даний момент це шість чоловік), складання їх графіка роботи, фінансова звітність та багато-багато іншого. Ми також забезпечуємо їжу для шкільних вечорів і численних зборів. Весь прибуток (а вона немаленька) йде на потреби школи.

Найулюбленіша страва наших студентів - пельмені, які роблять в Брісбені на фабриці моєї російської подруги.

Австралійці і їхнє ставлення до приїжджих

Австралія - ​​країна емігрантів. Корінні австралійці - це аборигени, так що всіх інших можна вважати емігрантами.

За майже чотири роки в Австралії я стикалася з дискримінацією кілька разів. Не можу сказати, що це правило. Ні, швидше виняток. В основному оточуючі цікавляться вашим життям до Австралії, враженнями від переїзду, роблять компліменти вашому володінню англійською мовою (не спокушайтеся, це звичайна ввічливість, а не ваш прекрасний англійський), готові допомогти і відповісти на ваші запитання.

Акцентом тут нікого не здивувати, так що він не дуже впливає на ймовірність отримання роботи, якщо, звичайно, ви не збираєтеся працювати ведучим новин. У магазинах посміхаються і завжди запитують, як ваші справи. Не обов'язково розповідати, що ваша собака вчора народила, а дитина отримала двійку в школі. Це звичайна ввічливість з їх боку, а не бажання дізнатися все про ваше життя. "Small talk", як кажуть австралійці.

Хоча якось на касі в супермаркеті мені довелося вислухати практично всю історію життя касира. А з консультантом магазину спортивного одягу ми завжди вітаємося при зустрічі і балакаємо про новинки в спортивній моді.

що вразило

Що мене вразило по приїзді, так це усміхнені люди на вулицях. Спочатку було дуже незвично. А зараз я і сама посміхаюся, зустрівшись поглядом з незнайомою людиною.

Заводити друзів тут нелегко, як, втім, і скрізь після певного віку. Але це можливо. Серед наших друзів є як співвітчизники, так і індійці, австралійці, англійці, румуни, іранці та багато інших. І все просто обожнюють українську кухню.

Ще не так легко знайти тут "своїх" людей, як-то: перукар, манікюрниця, косметолог і т.д. Спочатку вас здивує ціна на послуги. Вона дуже висока. Потім якість. Воно може бути досить низьким, незалежно від рівня салону. Ну і людський фактор. Цей майстер може вам просто не підійти. Для мене, як для блондинки, був дуже важливий момент вибору перукаря. "Мій" перукар знайшовся випадково на Голд Кості (місто на березі океану в 80 км від Брісбена). Чудова дівчина з Нової Зеландії, до якої їжджу вже три роки. Поки проводжу час в салоні, чоловік з дитиною купаються в океані або здійснюють набіги на довколишні парки атракціонів.

Дозвілля

Звичайно ж на першому місці океан. До найближчого пляжу 40 хвилин їзди на машині. Чи не перестаю дивуватися його мощі, красі і запаху! Він просто неймовірний і відчувається навіть в аеропорту після прильоту. 9 місяців в році хоча б один вихідний день ми проводимо на океані.

Якщо подивитися на карту, то в однаковій досяжності від Брісбена знаходиться Голд Кост ( "Золотий берег") і Саншайн Кост ( "Берег сонячного світла"). Вони обидва абсолютно виправдовують свої назви і кожен там знайде пляжі на свій смак - від облагороджених з дитячими майданчиками до абсолютно диких або "собачих". Так Так. Тут є спеціальні пляжі, куди можна приїхати з собаками. Вони абсолютно нічим не відрізняються від звичайних, тільки наявністю пакетів для збирання за собаками, поїлок і великою кількістю місць для паркування. Так як у нас є 9-місячний стафф, ми часті гості на таких пляжах. Повинна сказати, що з раннього дитинства цуценята привчаються до спілкування з іншими собаками і людьми, так що на собачих пляжах вони бігають без повідків, що абсолютно безпечно для оточуючих.

В Австралії на кожному кроці парки, де можна погуляти з дитиною, зустрітися з друзями, приготувати барбекю. Після обіду і особливо на вихідних там дуже багатолюдно, так що, якщо ви хочете зайняти столики для святкування дня народження або просто зустрічі з друзями, вам доведеться приїхати рано вранці.

Тут також великий вибір тематичних парків на будь-який смак, зоопарків та аквапарків. У годині їзди від Брісбена знаходиться знаменитий Австралійський зоопарк, заснований Стівом Ірвіном (телеведучий, натураліст, який загинув під час зйомок передачі про дику природу - Ред.). Сім'я продовжує його бізнес. Там обов'язково варто побувати!

Зазвичай місцеві жителі купують річні абонементи в парки. Вартість може коливатися від 50 до 110 доларів за абонемент.

Австралійський клімат сприяє активних занять спортом. З раннього ранку вулиці наповнюються велосипедистами, бігунами і любителями йоги в парках. Спортзали розташовані практично на кожному розі.

У більш прохолодну пору року любимо їздити в національні парки, де можна побродити по тропічному лісі, подивитися на місцеву фауну і помилуватися водоспадами. Ще можна поїхати подивитися на китів у відкритому океані. Це просто незабутнє видовище. Якщо пощастить, зможете побачити і дитинчат-кітят.

Також в Австралії дуже популярний кемпінг - відпочинок з наметами. Ми теж з недавнього часу полюбили цей вид відпочинку. Можна зупинитися на березі океану, в лісі або в горах. Місць для кемпінгу по всій Австралії величезна кількість на будь-який смак.

Про дорогах і автомобілях

В Австралії краще їхати з водійськими правами. Отримання їх тут займе від 6 місяців до року залежно від штату.

Я дуже боялася сідати за кермо, тому прав до приїзду в Австралію у мене не було. Спочатку ми жили в центрі міста, моя робота і школа дитини перебували на відстані кілометра від будинку, і громадський транспорт в центрі досить розвинений.

Але з часом постало питання переїзду за місто і зміни роботи, так що через 2,5 роки проживання тут я все-таки зважилася навчитися водити.

Спочатку ви вчите правила дорожнього руху, здаєте теоретичний тест і отримуєте водійське посвідчення з позначкою L - learner. До речі, це повноцінне посвідчення особи, яке може використовуватися всюди замість паспорта. Потім клеїте букву L на машину і вперед, підкорювати дороги Австралії. Так Так. Саме так. Ви маєте право сісти за кермо в супроводі інструктора або людини з повними правами.

У штаті Квінсланд ви повинні від'їздити таким чином 12 місяців. Якщо вам менше 25 років, то ви ще й зобов'язані вести журнал обліку годин водіння, їх має набратися не менш 100. Після цього здаєте водіння, і якщо вдало, то отримуєте свої жадані права. Я вчилася водити спочатку з інструктором, а потім з чоловіком. Як виняток мені дозволили здати водіння через 6 місяців (мені дуже потрібна була машина для роботи), що я і зробила. З третього разу.

Без машини тут дійсно дуже складно. Моя робота і школа дитини знаходиться в 30 кілометрах від будинку, недалеко за австралійськими мірками. На машині - 30 хвилин, громадським транспортом дорога б зайняла 1,5 години. Та й навряд чи б мені хотілося нести в руках шкільний рюкзак, сумку з формою для плавання і ще й трубу. Це не кажучи про моїх особистих речах. А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей? Просто неможливо! А ще є шопінг, секції після школи і багато іншого. Часто мами тут кажуть, що працюють водіями для своїх дітей.

Дороги в Австралії хороші, особливо якщо порівнювати з Україною. Відсутність снігу і морозів все-таки позначається на стані доріг, як і гроші, які держава в них вкладає. Постійно відкриваються нові платні тунелі і дороги, що дає вибір: платити і добиратися швидше до місця призначення або їхати безкоштовно, але довше.

Рух лівосторонній. Спочатку це дивно, а потім звикаєш. І оскільки я вчилася водити в Австралії, то вже просто не уявляю, що може бути по-іншому.

Про медицину

У кожного громадянина Австралії і постійного резидента є державна медична страховка - Medicare. Вона покриває перебування в лікарні після нещасних випадків, при хворобах. Там же проводяться основні необхідні аналізи і операції. У більшості австралійців є також приватна страховка, яка дає вам можливість перебування в приватному госпіталі і шанс уникнути черги на операцію (у державній, якщо це не питання життя і смерті, очікування в якій може зайняти роки).

Якщо відчуваєш себе погано, то є два шляхи. Або їхати до відділення швидкої допомоги, де можна просидіти всю ніч, чекаючи прийому у лікаря, або зателефонувати в найближчу клініку і записатися на прийом до GP (аналог нашого терапевта), де прийом коштує від 60 доларів, з яких держава потім поверне близько 30.

У кожному районі обов'язково є кілька клінік, так що є шанс потрапити до лікаря в той же день. З будь-якою проблемою потрібно йти до GP, а він вже буде вирішувати, що робити далі. Направлення до фахівця GP дає тільки тоді, коли втратить надію вилікувати пацієнта самостійно. Візиту до фахівця можна очікувати місяцями, плюс це обійдеться в кілька сотень доларів. На щастя, ми поки стикалися з медициною пару раз, тільки в випадках звичайних простуд і нездужань, так що моя думка скоріше засноване на скаргах співвітчизників.

Всі мої подруги, які народили дітей тут, посилено хвалять державні пологові будинки, умови і персонал. До речі, з майбутніми мамами тут особливо не церемоняться. Ніхто їх не кладе на збереження при найменших скаргах на нездужання, не забороняють займатися спортом, якщо стан жінки це дозволяє, працюють майбутні мами практично до останнього тижня перед пологами. І якщо все пройшло благополучно, то виписують додому в той же день.

Окремо хотілося б написати про стоматологію. Державна страховка її зовсім не покриває, так що при зверненні до дантиста ви платите зі своєї кишені або частина покривається приватної страховкою. Вирвати зуб або поставити пломбу коштує кілька сотень доларів, видалення нерва близько півтори тисячі, а вже ціни на установку коронок навіть страшно вимовляти вголос, так що у австралійців дуже поширений стоматологічний туризм в Таїланд.

Там вже як пощастить. Можна повернутися з голлівудською посмішкою, яка обійдеться в кілька тисяч доларів, а можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям і підчепити інфекцію.

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Яна Шербан родом з Горлівки, працювала на Донбаської ЕС. Чотири роки тому їй випав шанс змінити долю, виїхати в Австралію, і дівчина шансом скористалася.

Їй довелося багато чому навчитися: звикнути до місцевого акценту англійської, здати на права (оскільки без машини там нікуди), звикнути до їжі, що здавалася спочатку зовсім неїстівної, і до холодних ночей в неопалюваному будинку (так, в Австралії не завжди жарко). Але зараз вона відчуває себе на Зеленому континенті як вдома.

Яна розповіла "Оглядачу" про те, як склалася її доля в п'ятнадцяти тисячах кілометрів від батьківщини.

Далі від першої особи.

переїзд

Точно пам'ятаю момент, коли відчула себе в Австралії, як вдома. Це було через 6 місяців після початку війни на Донбасі. Прекрасним сонячним ранком я йшла додому зі спортзалу, згадувала вчорашня розмова з подругою з Горлівки і раптом подумала: "Слава Богу, це все відбувається не з нами, наш будинок безпечний". І заплакала від щастя.

Ми потрапили в Австралію абсолютно випадково. Чоловік (тоді ми ще зустрічалися і жили на дві країни) працював в Швеції і поїхав на місяць в австралійський офіс компанії допомогти з проектом. Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися? "Варто. Завжди мріяла жити в Австралії. Ну і не пропадати ж диплому ін яза," - відповіла я.

У листопаді 2012 ми з сином Микитою приземлилися в аеропорту Брісбена, столиці штату Квінсленд. Чоловік приїхав на кілька місяців раніше, так що всі побутові питання були вирішені.

Через день після нашого приїзду чоловіка викликали в Сідней, і ми поїхали з ним. 1000 кілометрів на машині. Так почалося наше знайомство з Австралією. Здивували прекрасні дороги і наявність місць для відпочинку на трасі. Через певні проміжки вздовж траси обладнані спеціальні місця для відпочинку з вбиральнями, столиками і навіть дитячими майданчиками.

Сідней вразив мене розмірами, наявністю океану в центрі міста і кількістю азіатів на вулицях. Ніби потрапила в Пекін. Не можу сказати, що ця Австралія мені припала до вподоби. Все було іншим і незрозумілим. Навіть жахливий австралійський англійська, такий далекий від English, який я вчила в інституті.

їжа

Вона здавалася жахливою. Зараз це звучить смішно, але тоді все було настільки незвичним, що мій п'ятирічна дитина відмовлявся їсти.

На все потрібен час. Як і на пошук "своєї" їжі в Австралії. Зараз ми знаємо, які бренди краще, які гірше, які фрукти брати в січні, а які в березні, де купувати м'ясо, а які магазини обходити стороною. І де купити гречку, кефір, оселедець і пельмені.

Зараз можу сказати, що їжа в Австралії смачна. Фрукти і овочі круглий рік і величезний вибір продуктів на будь-який смак. Ми з чоловіком змінили раціон, дотримуємося правильного харчування. Ціни на продукти такі ж, як і в Україні, що бентежить, так як зарплати незрівнянно вище. Кафе і ресторани на кожному розі, але треба знати, куди саме варто ходити, так як в основному ціна і якість не відповідають один одному. І кав'ярні! Вони повсюду. Це національна австралійська риса - пити каву всюди і завжди.

Утворення

Навчальний рік тут починається в кінці січня після літніх канікул (нагадую, що грудень, січень і лютий - це літні місяці).

Ми абсолютно випадково оселилися біля кращої державної школи в Брісбені, куди син і пішов в 1-й клас у віці шести років. По-англійськи він знав п'ять слів.

У його школі не було окремого класу для неангломовних діток, тому він відразу пішов в звичайний клас, але кожен день з ним займалися мовою додатково. Я з жахом думала про те, як почуває себе дитина, не розуміючи, що відбувається навколо. А він щоранку бадьоро йшов до школи. Через місяць замовк - вже дуже складно йому було розділяти дві мови. А через пару місяців заговорив англійською.

Зараз він в 4-му класі, нічим не відрізняється від місцевих однолітків: грає в футбол, займається плаванням, грає на трубі і мріє розробляти дизайн автомобілів.

Тема австралійського середньої освіти є досить неоднозначною в російськомовному середовищі. Багато хто незадоволений його якістю, посилено займаються вдома і наймають репетиторів. На мій погляд, багато що залежить від школи, самої дитини і бажання батьків.

Підхід до навчання тут зовсім інший. На першому місці тут дитина як особистість, а вже потім все інше. Тільки за шанобливе ставлення до дитини і його батькам я готова пробачити австралійському утворення його недоліки.

Про роботу

Мій чоловік - щаслива людина. Він нічого не знає про пошук роботи в Австралії, так як приїхав сюди вже на готове робоче місце за робочою візою. Це один із способів імміграції. З плюсів - швидкість оформлення візи, низька вартість і наявність роботи вже по приїзду. З мінусів - ти прив'язаний до одного роботодавця і в разі втрати робочого місця повинен покинути країну протягом 28 днів; відсутність Медікеа - державної медичної страховки (в деяких штатах ще й доведеться платити за школу для дітей); складності в пошуку роботи для другої половини (не всі роботодавці хочуть наймати людину на тимчасовій візі).

У моєму випадку так і сталося - мене не брали. Від нудьги я влаштувалася волонтерів до сина в школу, а також в офіс однієї з благодійних організацій Брісбена, де я виконувала звичайні офісні обов'язки у вигляді сортування пошти, спілкування з клієнтами, заповнення форм і т.д. У школі допомагала дітям з читанням, а також в шкільному такшопе. Це щось на зразок їдальні, де діти не їдять, а тільки замовляють їжу онлайн (вона готується безпосередньо до часу шкільних змін і кожен клас забирає свій бокс з їжею) або купують морозиво, соки, снеки і фрукти на шкільних перервах. У середовищі австралійських батьків дуже популярно допомагати школі таким чином.

Через час в такшопе з'явилася вакансія, так як попередній менеджер йшла на пенсію, і я отримала свою першу роботу. Там моєю колегою виявилася внучата племінниця Джейн Остін - мила жінка Пенні.

Через рік я отримала свою другу роботу - менеджер їдальнею в величезному коледжі. Коледж - це державна школа, де навчаються діти з підготовчого по 12 клас. Зазвичай території молодшої та старшої шкіл відокремлені один від одного. Я працюю в старшій школі, де вчиться 2600 студентів. Це не їдальня, а скоріше тейкевей (їжа на винос), де їжа готується на сніданок, перший і другий перерву. Студенти купують їжу і напої, а їдять вже у дворі школи, де для них обладнані столи з навісами.

У державних школах список дозволених продуктів для продажу дітям строго регулюється державою. Частина моєї роботи - це розробка меню для дітей і його вартості, закупівлі (все робиться онлайн), управління персоналом їдальнею (в даний момент це шість чоловік), складання їх графіка роботи, фінансова звітність та багато-багато іншого. Ми також забезпечуємо їжу для шкільних вечорів і численних зборів. Весь прибуток (а вона немаленька) йде на потреби школи.

Найулюбленіша страва наших студентів - пельмені, які роблять в Брісбені на фабриці моєї російської подруги.

Австралійці і їхнє ставлення до приїжджих

Австралія - ​​країна емігрантів. Корінні австралійці - це аборигени, так що всіх інших можна вважати емігрантами.

За майже чотири роки в Австралії я стикалася з дискримінацією кілька разів. Не можу сказати, що це правило. Ні, швидше виняток. В основному оточуючі цікавляться вашим життям до Австралії, враженнями від переїзду, роблять компліменти вашому володінню англійською мовою (не спокушайтеся, це звичайна ввічливість, а не ваш прекрасний англійський), готові допомогти і відповісти на ваші запитання.

Акцентом тут нікого не здивувати, так що він не дуже впливає на ймовірність отримання роботи, якщо, звичайно, ви не збираєтеся працювати ведучим новин. У магазинах посміхаються і завжди запитують, як ваші справи. Не обов'язково розповідати, що ваша собака вчора народила, а дитина отримала двійку в школі. Це звичайна ввічливість з їх боку, а не бажання дізнатися все про ваше життя. "Small talk", як кажуть австралійці.

Хоча якось на касі в супермаркеті мені довелося вислухати практично всю історію життя касира. А з консультантом магазину спортивного одягу ми завжди вітаємося при зустрічі і балакаємо про новинки в спортивній моді.

що вразило

Що мене вразило по приїзді, так це усміхнені люди на вулицях. Спочатку було дуже незвично. А зараз я і сама посміхаюся, зустрівшись поглядом з незнайомою людиною.

Заводити друзів тут нелегко, як, втім, і скрізь після певного віку. Але це можливо. Серед наших друзів є як співвітчизники, так і індійці, австралійці, англійці, румуни, іранці та багато інших. І все просто обожнюють українську кухню.

Ще не так легко знайти тут "своїх" людей, як-то: перукар, манікюрниця, косметолог і т.д. Спочатку вас здивує ціна на послуги. Вона дуже висока. Потім якість. Воно може бути досить низьким, незалежно від рівня салону. Ну і людський фактор. Цей майстер може вам просто не підійти. Для мене, як для блондинки, був дуже важливий момент вибору перукаря. "Мій" перукар знайшовся випадково на Голд Кості (місто на березі океану в 80 км від Брісбена). Чудова дівчина з Нової Зеландії, до якої їжджу вже три роки. Поки проводжу час в салоні, чоловік з дитиною купаються в океані або здійснюють набіги на довколишні парки атракціонів.

Дозвілля

Звичайно ж на першому місці океан. До найближчого пляжу 40 хвилин їзди на машині. Чи не перестаю дивуватися його мощі, красі і запаху! Він просто неймовірний і відчувається навіть в аеропорту після прильоту. 9 місяців в році хоча б один вихідний день ми проводимо на океані.

Якщо подивитися на карту, то в однаковій досяжності від Брісбена знаходиться Голд Кост ( "Золотий берег") і Саншайн Кост ( "Берег сонячного світла"). Вони обидва абсолютно виправдовують свої назви і кожен там знайде пляжі на свій смак - від облагороджених з дитячими майданчиками до абсолютно диких або "собачих". Так Так. Тут є спеціальні пляжі, куди можна приїхати з собаками. Вони абсолютно нічим не відрізняються від звичайних, тільки наявністю пакетів для збирання за собаками, поїлок і великою кількістю місць для паркування. Так як у нас є 9-місячний стафф, ми часті гості на таких пляжах. Повинна сказати, що з раннього дитинства цуценята привчаються до спілкування з іншими собаками і людьми, так що на собачих пляжах вони бігають без повідків, що абсолютно безпечно для оточуючих.

В Австралії на кожному кроці парки, де можна погуляти з дитиною, зустрітися з друзями, приготувати барбекю. Після обіду і особливо на вихідних там дуже багатолюдно, так що, якщо ви хочете зайняти столики для святкування дня народження або просто зустрічі з друзями, вам доведеться приїхати рано вранці.

Тут також великий вибір тематичних парків на будь-який смак, зоопарків та аквапарків. У годині їзди від Брісбена знаходиться знаменитий Австралійський зоопарк, заснований Стівом Ірвіном (телеведучий, натураліст, який загинув під час зйомок передачі про дику природу - Ред.). Сім'я продовжує його бізнес. Там обов'язково варто побувати!

Зазвичай місцеві жителі купують річні абонементи в парки. Вартість може коливатися від 50 до 110 доларів за абонемент.

Австралійський клімат сприяє активних занять спортом. З раннього ранку вулиці наповнюються велосипедистами, бігунами і любителями йоги в парках. Спортзали розташовані практично на кожному розі.

У більш прохолодну пору року любимо їздити в національні парки, де можна побродити по тропічному лісі, подивитися на місцеву фауну і помилуватися водоспадами. Ще можна поїхати подивитися на китів у відкритому океані. Це просто незабутнє видовище. Якщо пощастить, зможете побачити і дитинчат-кітят.

Також в Австралії дуже популярний кемпінг - відпочинок з наметами. Ми теж з недавнього часу полюбили цей вид відпочинку. Можна зупинитися на березі океану, в лісі або в горах. Місць для кемпінгу по всій Австралії величезна кількість на будь-який смак.

Про дорогах і автомобілях

В Австралії краще їхати з водійськими правами. Отримання їх тут займе від 6 місяців до року залежно від штату.

Я дуже боялася сідати за кермо, тому прав до приїзду в Австралію у мене не було. Спочатку ми жили в центрі міста, моя робота і школа дитини перебували на відстані кілометра від будинку, і громадський транспорт в центрі досить розвинений.

Але з часом постало питання переїзду за місто і зміни роботи, так що через 2,5 роки проживання тут я все-таки зважилася навчитися водити.

Спочатку ви вчите правила дорожнього руху, здаєте теоретичний тест і отримуєте водійське посвідчення з позначкою L - learner. До речі, це повноцінне посвідчення особи, яке може використовуватися всюди замість паспорта. Потім клеїте букву L на машину і вперед, підкорювати дороги Австралії. Так Так. Саме так. Ви маєте право сісти за кермо в супроводі інструктора або людини з повними правами.

У штаті Квінсланд ви повинні від'їздити таким чином 12 місяців. Якщо вам менше 25 років, то ви ще й зобов'язані вести журнал обліку годин водіння, їх має набратися не менш 100. Після цього здаєте водіння, і якщо вдало, то отримуєте свої жадані права. Я вчилася водити спочатку з інструктором, а потім з чоловіком. Як виняток мені дозволили здати водіння через 6 місяців (мені дуже потрібна була машина для роботи), що я і зробила. З третього разу.

Без машини тут дійсно дуже складно. Моя робота і школа дитини знаходиться в 30 кілометрах від будинку, недалеко за австралійськими мірками. На машині - 30 хвилин, громадським транспортом дорога б зайняла 1,5 години. Та й навряд чи б мені хотілося нести в руках шкільний рюкзак, сумку з формою для плавання і ще й трубу. Це не кажучи про моїх особистих речах. А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей? Просто неможливо! А ще є шопінг, секції після школи і багато іншого. Часто мами тут кажуть, що працюють водіями для своїх дітей.

Дороги в Австралії хороші, особливо якщо порівнювати з Україною. Відсутність снігу і морозів все-таки позначається на стані доріг, як і гроші, які держава в них вкладає. Постійно відкриваються нові платні тунелі і дороги, що дає вибір: платити і добиратися швидше до місця призначення або їхати безкоштовно, але довше.

Рух лівосторонній. Спочатку це дивно, а потім звикаєш. І оскільки я вчилася водити в Австралії, то вже просто не уявляю, що може бути по-іншому.

Про медицину

У кожного громадянина Австралії і постійного резидента є державна медична страховка - Medicare. Вона покриває перебування в лікарні після нещасних випадків, при хворобах. Там же проводяться основні необхідні аналізи і операції. У більшості австралійців є також приватна страховка, яка дає вам можливість перебування в приватному госпіталі і шанс уникнути черги на операцію (у державній, якщо це не питання життя і смерті, очікування в якій може зайняти роки).

Якщо відчуваєш себе погано, то є два шляхи. Або їхати до відділення швидкої допомоги, де можна просидіти всю ніч, чекаючи прийому у лікаря, або зателефонувати в найближчу клініку і записатися на прийом до GP (аналог нашого терапевта), де прийом коштує від 60 доларів, з яких держава потім поверне близько 30.

У кожному районі обов'язково є кілька клінік, так що є шанс потрапити до лікаря в той же день. З будь-якою проблемою потрібно йти до GP, а він вже буде вирішувати, що робити далі. Направлення до фахівця GP дає тільки тоді, коли втратить надію вилікувати пацієнта самостійно. Візиту до фахівця можна очікувати місяцями, плюс це обійдеться в кілька сотень доларів. На щастя, ми поки стикалися з медициною пару раз, тільки в випадках звичайних простуд і нездужань, так що моя думка скоріше засноване на скаргах співвітчизників.

Всі мої подруги, які народили дітей тут, посилено хвалять державні пологові будинки, умови і персонал. До речі, з майбутніми мамами тут особливо не церемоняться. Ніхто їх не кладе на збереження при найменших скаргах на нездужання, не забороняють займатися спортом, якщо стан жінки це дозволяє, працюють майбутні мами практично до останнього тижня перед пологами. І якщо все пройшло благополучно, то виписують додому в той же день.

Окремо хотілося б написати про стоматологію. Державна страховка її зовсім не покриває, так що при зверненні до дантиста ви платите зі своєї кишені або частина покривається приватної страховкою. Вирвати зуб або поставити пломбу коштує кілька сотень доларів, видалення нерва близько півтори тисячі, а вже ціни на установку коронок навіть страшно вимовляти вголос, так що у австралійців дуже поширений стоматологічний туризм в Таїланд.

Там вже як пощастить. Можна повернутися з голлівудською посмішкою, яка обійдеться в кілька тисяч доларів, а можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям і підчепити інфекцію.

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Яна Шербан родом з Горлівки, працювала на Донбаської ЕС. Чотири роки тому їй випав шанс змінити долю, виїхати в Австралію, і дівчина шансом скористалася.

Їй довелося багато чому навчитися: звикнути до місцевого акценту англійської, здати на права (оскільки без машини там нікуди), звикнути до їжі, що здавалася спочатку зовсім неїстівної, і до холодних ночей в неопалюваному будинку (так, в Австралії не завжди жарко). Але зараз вона відчуває себе на Зеленому континенті як вдома.

Яна розповіла "Оглядачу" про те, як склалася її доля в п'ятнадцяти тисячах кілометрів від батьківщини.

Далі від першої особи.

переїзд

Точно пам'ятаю момент, коли відчула себе в Австралії, як вдома. Це було через 6 місяців після початку війни на Донбасі. Прекрасним сонячним ранком я йшла додому зі спортзалу, згадувала вчорашня розмова з подругою з Горлівки і раптом подумала: "Слава Богу, це все відбувається не з нами, наш будинок безпечний". І заплакала від щастя.

Ми потрапили в Австралію абсолютно випадково. Чоловік (тоді ми ще зустрічалися і жили на дві країни) працював в Швеції і поїхав на місяць в австралійський офіс компанії допомогти з проектом. Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися? "Варто. Завжди мріяла жити в Австралії. Ну і не пропадати ж диплому ін яза," - відповіла я.

У листопаді 2012 ми з сином Микитою приземлилися в аеропорту Брісбена, столиці штату Квінсленд. Чоловік приїхав на кілька місяців раніше, так що всі побутові питання були вирішені.

Через день після нашого приїзду чоловіка викликали в Сідней, і ми поїхали з ним. 1000 кілометрів на машині. Так почалося наше знайомство з Австралією. Здивували прекрасні дороги і наявність місць для відпочинку на трасі. Через певні проміжки вздовж траси обладнані спеціальні місця для відпочинку з вбиральнями, столиками і навіть дитячими майданчиками.

Сідней вразив мене розмірами, наявністю океану в центрі міста і кількістю азіатів на вулицях. Ніби потрапила в Пекін. Не можу сказати, що ця Австралія мені припала до вподоби. Все було іншим і незрозумілим. Навіть жахливий австралійський англійська, такий далекий від English, який я вчила в інституті.

їжа

Вона здавалася жахливою. Зараз це звучить смішно, але тоді все було настільки незвичним, що мій п'ятирічна дитина відмовлявся їсти.

На все потрібен час. Як і на пошук "своєї" їжі в Австралії. Зараз ми знаємо, які бренди краще, які гірше, які фрукти брати в січні, а які в березні, де купувати м'ясо, а які магазини обходити стороною. І де купити гречку, кефір, оселедець і пельмені.

Зараз можу сказати, що їжа в Австралії смачна. Фрукти і овочі круглий рік і величезний вибір продуктів на будь-який смак. Ми з чоловіком змінили раціон, дотримуємося правильного харчування. Ціни на продукти такі ж, як і в Україні, що бентежить, так як зарплати незрівнянно вище. Кафе і ресторани на кожному розі, але треба знати, куди саме варто ходити, так як в основному ціна і якість не відповідають один одному. І кав'ярні! Вони повсюду. Це національна австралійська риса - пити каву всюди і завжди.

Утворення

Навчальний рік тут починається в кінці січня після літніх канікул (нагадую, що грудень, січень і лютий - це літні місяці).

Ми абсолютно випадково оселилися біля кращої державної школи в Брісбені, куди син і пішов в 1-й клас у віці шести років. По-англійськи він знав п'ять слів.

У його школі не було окремого класу для неангломовних діток, тому він відразу пішов в звичайний клас, але кожен день з ним займалися мовою додатково. Я з жахом думала про те, як почуває себе дитина, не розуміючи, що відбувається навколо. А він щоранку бадьоро йшов до школи. Через місяць замовк - вже дуже складно йому було розділяти дві мови. А через пару місяців заговорив англійською.

Зараз він в 4-му класі, нічим не відрізняється від місцевих однолітків: грає в футбол, займається плаванням, грає на трубі і мріє розробляти дизайн автомобілів.

Тема австралійського середньої освіти є досить неоднозначною в російськомовному середовищі. Багато хто незадоволений його якістю, посилено займаються вдома і наймають репетиторів. На мій погляд, багато що залежить від школи, самої дитини і бажання батьків.

Підхід до навчання тут зовсім інший. На першому місці тут дитина як особистість, а вже потім все інше. Тільки за шанобливе ставлення до дитини і його батькам я готова пробачити австралійському утворення його недоліки.

Про роботу

Мій чоловік - щаслива людина. Він нічого не знає про пошук роботи в Австралії, так як приїхав сюди вже на готове робоче місце за робочою візою. Це один із способів імміграції. З плюсів - швидкість оформлення візи, низька вартість і наявність роботи вже по приїзду. З мінусів - ти прив'язаний до одного роботодавця і в разі втрати робочого місця повинен покинути країну протягом 28 днів; відсутність Медікеа - державної медичної страховки (в деяких штатах ще й доведеться платити за школу для дітей); складності в пошуку роботи для другої половини (не всі роботодавці хочуть наймати людину на тимчасовій візі).

У моєму випадку так і сталося - мене не брали. Від нудьги я влаштувалася волонтерів до сина в школу, а також в офіс однієї з благодійних організацій Брісбена, де я виконувала звичайні офісні обов'язки у вигляді сортування пошти, спілкування з клієнтами, заповнення форм і т.д. У школі допомагала дітям з читанням, а також в шкільному такшопе. Це щось на зразок їдальні, де діти не їдять, а тільки замовляють їжу онлайн (вона готується безпосередньо до часу шкільних змін і кожен клас забирає свій бокс з їжею) або купують морозиво, соки, снеки і фрукти на шкільних перервах. У середовищі австралійських батьків дуже популярно допомагати школі таким чином.

Через час в такшопе з'явилася вакансія, так як попередній менеджер йшла на пенсію, і я отримала свою першу роботу. Там моєю колегою виявилася внучата племінниця Джейн Остін - мила жінка Пенні.

Через рік я отримала свою другу роботу - менеджер їдальнею в величезному коледжі. Коледж - це державна школа, де навчаються діти з підготовчого по 12 клас. Зазвичай території молодшої та старшої шкіл відокремлені один від одного. Я працюю в старшій школі, де вчиться 2600 студентів. Це не їдальня, а скоріше тейкевей (їжа на винос), де їжа готується на сніданок, перший і другий перерву. Студенти купують їжу і напої, а їдять вже у дворі школи, де для них обладнані столи з навісами.

У державних школах список дозволених продуктів для продажу дітям строго регулюється державою. Частина моєї роботи - це розробка меню для дітей і його вартості, закупівлі (все робиться онлайн), управління персоналом їдальнею (в даний момент це шість чоловік), складання їх графіка роботи, фінансова звітність та багато-багато іншого. Ми також забезпечуємо їжу для шкільних вечорів і численних зборів. Весь прибуток (а вона немаленька) йде на потреби школи.

Найулюбленіша страва наших студентів - пельмені, які роблять в Брісбені на фабриці моєї російської подруги.

Австралійці і їхнє ставлення до приїжджих

Австралія - ​​країна емігрантів. Корінні австралійці - це аборигени, так що всіх інших можна вважати емігрантами.

За майже чотири роки в Австралії я стикалася з дискримінацією кілька разів. Не можу сказати, що це правило. Ні, швидше виняток. В основному оточуючі цікавляться вашим життям до Австралії, враженнями від переїзду, роблять компліменти вашому володінню англійською мовою (не спокушайтеся, це звичайна ввічливість, а не ваш прекрасний англійський), готові допомогти і відповісти на ваші запитання.

Акцентом тут нікого не здивувати, так що він не дуже впливає на ймовірність отримання роботи, якщо, звичайно, ви не збираєтеся працювати ведучим новин. У магазинах посміхаються і завжди запитують, як ваші справи. Не обов'язково розповідати, що ваша собака вчора народила, а дитина отримала двійку в школі. Це звичайна ввічливість з їх боку, а не бажання дізнатися все про ваше життя. "Small talk", як кажуть австралійці.

Хоча якось на касі в супермаркеті мені довелося вислухати практично всю історію життя касира. А з консультантом магазину спортивного одягу ми завжди вітаємося при зустрічі і балакаємо про новинки в спортивній моді.

що вразило

Що мене вразило по приїзді, так це усміхнені люди на вулицях. Спочатку було дуже незвично. А зараз я і сама посміхаюся, зустрівшись поглядом з незнайомою людиною.

Заводити друзів тут нелегко, як, втім, і скрізь після певного віку. Але це можливо. Серед наших друзів є як співвітчизники, так і індійці, австралійці, англійці, румуни, іранці та багато інших. І все просто обожнюють українську кухню.

Ще не так легко знайти тут "своїх" людей, як-то: перукар, манікюрниця, косметолог і т.д. Спочатку вас здивує ціна на послуги. Вона дуже висока. Потім якість. Воно може бути досить низьким, незалежно від рівня салону. Ну і людський фактор. Цей майстер може вам просто не підійти. Для мене, як для блондинки, був дуже важливий момент вибору перукаря. "Мій" перукар знайшовся випадково на Голд Кості (місто на березі океану в 80 км від Брісбена). Чудова дівчина з Нової Зеландії, до якої їжджу вже три роки. Поки проводжу час в салоні, чоловік з дитиною купаються в океані або здійснюють набіги на довколишні парки атракціонів.

Дозвілля

Звичайно ж на першому місці океан. До найближчого пляжу 40 хвилин їзди на машині. Чи не перестаю дивуватися його мощі, красі і запаху! Він просто неймовірний і відчувається навіть в аеропорту після прильоту. 9 місяців в році хоча б один вихідний день ми проводимо на океані.

Якщо подивитися на карту, то в однаковій досяжності від Брісбена знаходиться Голд Кост ( "Золотий берег") і Саншайн Кост ( "Берег сонячного світла"). Вони обидва абсолютно виправдовують свої назви і кожен там знайде пляжі на свій смак - від облагороджених з дитячими майданчиками до абсолютно диких або "собачих". Так Так. Тут є спеціальні пляжі, куди можна приїхати з собаками. Вони абсолютно нічим не відрізняються від звичайних, тільки наявністю пакетів для збирання за собаками, поїлок і великою кількістю місць для паркування. Так як у нас є 9-місячний стафф, ми часті гості на таких пляжах. Повинна сказати, що з раннього дитинства цуценята привчаються до спілкування з іншими собаками і людьми, так що на собачих пляжах вони бігають без повідків, що абсолютно безпечно для оточуючих.

В Австралії на кожному кроці парки, де можна погуляти з дитиною, зустрітися з друзями, приготувати барбекю. Після обіду і особливо на вихідних там дуже багатолюдно, так що, якщо ви хочете зайняти столики для святкування дня народження або просто зустрічі з друзями, вам доведеться приїхати рано вранці.

Тут також великий вибір тематичних парків на будь-який смак, зоопарків та аквапарків. У годині їзди від Брісбена знаходиться знаменитий Австралійський зоопарк, заснований Стівом Ірвіном (телеведучий, натураліст, який загинув під час зйомок передачі про дику природу - Ред.). Сім'я продовжує його бізнес. Там обов'язково варто побувати!

Зазвичай місцеві жителі купують річні абонементи в парки. Вартість може коливатися від 50 до 110 доларів за абонемент.

Австралійський клімат сприяє активних занять спортом. З раннього ранку вулиці наповнюються велосипедистами, бігунами і любителями йоги в парках. Спортзали розташовані практично на кожному розі.

У більш прохолодну пору року любимо їздити в національні парки, де можна побродити по тропічному лісі, подивитися на місцеву фауну і помилуватися водоспадами. Ще можна поїхати подивитися на китів у відкритому океані. Це просто незабутнє видовище. Якщо пощастить, зможете побачити і дитинчат-кітят.

Також в Австралії дуже популярний кемпінг - відпочинок з наметами. Ми теж з недавнього часу полюбили цей вид відпочинку. Можна зупинитися на березі океану, в лісі або в горах. Місць для кемпінгу по всій Австралії величезна кількість на будь-який смак.

Про дорогах і автомобілях

В Австралії краще їхати з водійськими правами. Отримання їх тут займе від 6 місяців до року залежно від штату.

Я дуже боялася сідати за кермо, тому прав до приїзду в Австралію у мене не було. Спочатку ми жили в центрі міста, моя робота і школа дитини перебували на відстані кілометра від будинку, і громадський транспорт в центрі досить розвинений.

Але з часом постало питання переїзду за місто і зміни роботи, так що через 2,5 роки проживання тут я все-таки зважилася навчитися водити.

Спочатку ви вчите правила дорожнього руху, здаєте теоретичний тест і отримуєте водійське посвідчення з позначкою L - learner. До речі, це повноцінне посвідчення особи, яке може використовуватися всюди замість паспорта. Потім клеїте букву L на машину і вперед, підкорювати дороги Австралії. Так Так. Саме так. Ви маєте право сісти за кермо в супроводі інструктора або людини з повними правами.

У штаті Квінсланд ви повинні від'їздити таким чином 12 місяців. Якщо вам менше 25 років, то ви ще й зобов'язані вести журнал обліку годин водіння, їх має набратися не менш 100. Після цього здаєте водіння, і якщо вдало, то отримуєте свої жадані права. Я вчилася водити спочатку з інструктором, а потім з чоловіком. Як виняток мені дозволили здати водіння через 6 місяців (мені дуже потрібна була машина для роботи), що я і зробила. З третього разу.

Без машини тут дійсно дуже складно. Моя робота і школа дитини знаходиться в 30 кілометрах від будинку, недалеко за австралійськими мірками. На машині - 30 хвилин, громадським транспортом дорога б зайняла 1,5 години. Та й навряд чи б мені хотілося нести в руках шкільний рюкзак, сумку з формою для плавання і ще й трубу. Це не кажучи про моїх особистих речах. А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей? Просто неможливо! А ще є шопінг, секції після школи і багато іншого. Часто мами тут кажуть, що працюють водіями для своїх дітей.

Дороги в Австралії хороші, особливо якщо порівнювати з Україною. Відсутність снігу і морозів все-таки позначається на стані доріг, як і гроші, які держава в них вкладає. Постійно відкриваються нові платні тунелі і дороги, що дає вибір: платити і добиратися швидше до місця призначення або їхати безкоштовно, але довше.

Рух лівосторонній. Спочатку це дивно, а потім звикаєш. І оскільки я вчилася водити в Австралії, то вже просто не уявляю, що може бути по-іншому.

Про медицину

У кожного громадянина Австралії і постійного резидента є державна медична страховка - Medicare. Вона покриває перебування в лікарні після нещасних випадків, при хворобах. Там же проводяться основні необхідні аналізи і операції. У більшості австралійців є також приватна страховка, яка дає вам можливість перебування в приватному госпіталі і шанс уникнути черги на операцію (у державній, якщо це не питання життя і смерті, очікування в якій може зайняти роки).

Якщо відчуваєш себе погано, то є два шляхи. Або їхати до відділення швидкої допомоги, де можна просидіти всю ніч, чекаючи прийому у лікаря, або зателефонувати в найближчу клініку і записатися на прийом до GP (аналог нашого терапевта), де прийом коштує від 60 доларів, з яких держава потім поверне близько 30.

У кожному районі обов'язково є кілька клінік, так що є шанс потрапити до лікаря в той же день. З будь-якою проблемою потрібно йти до GP, а він вже буде вирішувати, що робити далі. Направлення до фахівця GP дає тільки тоді, коли втратить надію вилікувати пацієнта самостійно. Візиту до фахівця можна очікувати місяцями, плюс це обійдеться в кілька сотень доларів. На щастя, ми поки стикалися з медициною пару раз, тільки в випадках звичайних простуд і нездужань, так що моя думка скоріше засноване на скаргах співвітчизників.

Всі мої подруги, які народили дітей тут, посилено хвалять державні пологові будинки, умови і персонал. До речі, з майбутніми мамами тут особливо не церемоняться. Ніхто їх не кладе на збереження при найменших скаргах на нездужання, не забороняють займатися спортом, якщо стан жінки це дозволяє, працюють майбутні мами практично до останнього тижня перед пологами. І якщо все пройшло благополучно, то виписують додому в той же день.

Окремо хотілося б написати про стоматологію. Державна страховка її зовсім не покриває, так що при зверненні до дантиста ви платите зі своєї кишені або частина покривається приватної страховкою. Вирвати зуб або поставити пломбу коштує кілька сотень доларів, видалення нерва близько півтори тисячі, а вже ціни на установку коронок навіть страшно вимовляти вголос, так що у австралійців дуже поширений стоматологічний туризм в Таїланд.

Там вже як пощастить. Можна повернутися з голлівудською посмішкою, яка обійдеться в кілька тисяч доларів, а можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям і підчепити інфекцію.

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Яна Шербан родом з Горлівки, працювала на Донбаської ЕС. Чотири роки тому їй випав шанс змінити долю, виїхати в Австралію, і дівчина шансом скористалася.

Їй довелося багато чому навчитися: звикнути до місцевого акценту англійської, здати на права (оскільки без машини там нікуди), звикнути до їжі, що здавалася спочатку зовсім неїстівної, і до холодних ночей в неопалюваному будинку (так, в Австралії не завжди жарко). Але зараз вона відчуває себе на Зеленому континенті як вдома.

Яна розповіла "Оглядачу" про те, як склалася її доля в п'ятнадцяти тисячах кілометрів від батьківщини.

Далі від першої особи.

переїзд

Точно пам'ятаю момент, коли відчула себе в Австралії, як вдома. Це було через 6 місяців після початку війни на Донбасі. Прекрасним сонячним ранком я йшла додому зі спортзалу, згадувала вчорашня розмова з подругою з Горлівки і раптом подумала: "Слава Богу, це все відбувається не з нами, наш будинок безпечний". І заплакала від щастя.

Ми потрапили в Австралію абсолютно випадково. Чоловік (тоді ми ще зустрічалися і жили на дві країни) працював в Швеції і поїхав на місяць в австралійський офіс компанії допомогти з проектом. Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися? "Варто. Завжди мріяла жити в Австралії. Ну і не пропадати ж диплому ін яза," - відповіла я.

У листопаді 2012 ми з сином Микитою приземлилися в аеропорту Брісбена, столиці штату Квінсленд. Чоловік приїхав на кілька місяців раніше, так що всі побутові питання були вирішені.

Через день після нашого приїзду чоловіка викликали в Сідней, і ми поїхали з ним. 1000 кілометрів на машині. Так почалося наше знайомство з Австралією. Здивували прекрасні дороги і наявність місць для відпочинку на трасі. Через певні проміжки вздовж траси обладнані спеціальні місця для відпочинку з вбиральнями, столиками і навіть дитячими майданчиками.

Сідней вразив мене розмірами, наявністю океану в центрі міста і кількістю азіатів на вулицях. Ніби потрапила в Пекін. Не можу сказати, що ця Австралія мені припала до вподоби. Все було іншим і незрозумілим. Навіть жахливий австралійський англійська, такий далекий від English, який я вчила в інституті.

їжа

Вона здавалася жахливою. Зараз це звучить смішно, але тоді все було настільки незвичним, що мій п'ятирічна дитина відмовлявся їсти.

На все потрібен час. Як і на пошук "своєї" їжі в Австралії. Зараз ми знаємо, які бренди краще, які гірше, які фрукти брати в січні, а які в березні, де купувати м'ясо, а які магазини обходити стороною. І де купити гречку, кефір, оселедець і пельмені.

Зараз можу сказати, що їжа в Австралії смачна. Фрукти і овочі круглий рік і величезний вибір продуктів на будь-який смак. Ми з чоловіком змінили раціон, дотримуємося правильного харчування. Ціни на продукти такі ж, як і в Україні, що бентежить, так як зарплати незрівнянно вище. Кафе і ресторани на кожному розі, але треба знати, куди саме варто ходити, так як в основному ціна і якість не відповідають один одному. І кав'ярні! Вони повсюду. Це національна австралійська риса - пити каву всюди і завжди.

Утворення

Навчальний рік тут починається в кінці січня після літніх канікул (нагадую, що грудень, січень і лютий - це літні місяці).

Ми абсолютно випадково оселилися біля кращої державної школи в Брісбені, куди син і пішов в 1-й клас у віці шести років. По-англійськи він знав п'ять слів.

У його школі не було окремого класу для неангломовних діток, тому він відразу пішов в звичайний клас, але кожен день з ним займалися мовою додатково. Я з жахом думала про те, як почуває себе дитина, не розуміючи, що відбувається навколо. А він щоранку бадьоро йшов до школи. Через місяць замовк - вже дуже складно йому було розділяти дві мови. А через пару місяців заговорив англійською.

Зараз він в 4-му класі, нічим не відрізняється від місцевих однолітків: грає в футбол, займається плаванням, грає на трубі і мріє розробляти дизайн автомобілів.

Тема австралійського середньої освіти є досить неоднозначною в російськомовному середовищі. Багато хто незадоволений його якістю, посилено займаються вдома і наймають репетиторів. На мій погляд, багато що залежить від школи, самої дитини і бажання батьків.

Підхід до навчання тут зовсім інший. На першому місці тут дитина як особистість, а вже потім все інше. Тільки за шанобливе ставлення до дитини і його батькам я готова пробачити австралійському утворення його недоліки.

Про роботу

Мій чоловік - щаслива людина. Він нічого не знає про пошук роботи в Австралії, так як приїхав сюди вже на готове робоче місце за робочою візою. Це один із способів імміграції. З плюсів - швидкість оформлення візи, низька вартість і наявність роботи вже по приїзду. З мінусів - ти прив'язаний до одного роботодавця і в разі втрати робочого місця повинен покинути країну протягом 28 днів; відсутність Медікеа - державної медичної страховки (в деяких штатах ще й доведеться платити за школу для дітей); складності в пошуку роботи для другої половини (не всі роботодавці хочуть наймати людину на тимчасовій візі).

У моєму випадку так і сталося - мене не брали. Від нудьги я влаштувалася волонтерів до сина в школу, а також в офіс однієї з благодійних організацій Брісбена, де я виконувала звичайні офісні обов'язки у вигляді сортування пошти, спілкування з клієнтами, заповнення форм і т.д. У школі допомагала дітям з читанням, а також в шкільному такшопе. Це щось на зразок їдальні, де діти не їдять, а тільки замовляють їжу онлайн (вона готується безпосередньо до часу шкільних змін і кожен клас забирає свій бокс з їжею) або купують морозиво, соки, снеки і фрукти на шкільних перервах. У середовищі австралійських батьків дуже популярно допомагати школі таким чином.

Через час в такшопе з'явилася вакансія, так як попередній менеджер йшла на пенсію, і я отримала свою першу роботу. Там моєю колегою виявилася внучата племінниця Джейн Остін - мила жінка Пенні.

Через рік я отримала свою другу роботу - менеджер їдальнею в величезному коледжі. Коледж - це державна школа, де навчаються діти з підготовчого по 12 клас. Зазвичай території молодшої та старшої шкіл відокремлені один від одного. Я працюю в старшій школі, де вчиться 2600 студентів. Це не їдальня, а скоріше тейкевей (їжа на винос), де їжа готується на сніданок, перший і другий перерву. Студенти купують їжу і напої, а їдять вже у дворі школи, де для них обладнані столи з навісами.

У державних школах список дозволених продуктів для продажу дітям строго регулюється державою. Частина моєї роботи - це розробка меню для дітей і його вартості, закупівлі (все робиться онлайн), управління персоналом їдальнею (в даний момент це шість чоловік), складання їх графіка роботи, фінансова звітність та багато-багато іншого. Ми також забезпечуємо їжу для шкільних вечорів і численних зборів. Весь прибуток (а вона немаленька) йде на потреби школи.

Найулюбленіша страва наших студентів - пельмені, які роблять в Брісбені на фабриці моєї російської подруги.

Австралійці і їхнє ставлення до приїжджих

Австралія - ​​країна емігрантів. Корінні австралійці - це аборигени, так що всіх інших можна вважати емігрантами.

За майже чотири роки в Австралії я стикалася з дискримінацією кілька разів. Не можу сказати, що це правило. Ні, швидше виняток. В основному оточуючі цікавляться вашим життям до Австралії, враженнями від переїзду, роблять компліменти вашому володінню англійською мовою (не спокушайтеся, це звичайна ввічливість, а не ваш прекрасний англійський), готові допомогти і відповісти на ваші запитання.

Акцентом тут нікого не здивувати, так що він не дуже впливає на ймовірність отримання роботи, якщо, звичайно, ви не збираєтеся працювати ведучим новин. У магазинах посміхаються і завжди запитують, як ваші справи. Не обов'язково розповідати, що ваша собака вчора народила, а дитина отримала двійку в школі. Це звичайна ввічливість з їх боку, а не бажання дізнатися все про ваше життя. "Small talk", як кажуть австралійці.

Хоча якось на касі в супермаркеті мені довелося вислухати практично всю історію життя касира. А з консультантом магазину спортивного одягу ми завжди вітаємося при зустрічі і балакаємо про новинки в спортивній моді.

що вразило

Що мене вразило по приїзді, так це усміхнені люди на вулицях. Спочатку було дуже незвично. А зараз я і сама посміхаюся, зустрівшись поглядом з незнайомою людиною.

Заводити друзів тут нелегко, як, втім, і скрізь після певного віку. Але це можливо. Серед наших друзів є як співвітчизники, так і індійці, австралійці, англійці, румуни, іранці та багато інших. І все просто обожнюють українську кухню.

Ще не так легко знайти тут "своїх" людей, як-то: перукар, манікюрниця, косметолог і т.д. Спочатку вас здивує ціна на послуги. Вона дуже висока. Потім якість. Воно може бути досить низьким, незалежно від рівня салону. Ну і людський фактор. Цей майстер може вам просто не підійти. Для мене, як для блондинки, був дуже важливий момент вибору перукаря. "Мій" перукар знайшовся випадково на Голд Кості (місто на березі океану в 80 км від Брісбена). Чудова дівчина з Нової Зеландії, до якої їжджу вже три роки. Поки проводжу час в салоні, чоловік з дитиною купаються в океані або здійснюють набіги на довколишні парки атракціонів.

Дозвілля

Звичайно ж на першому місці океан. До найближчого пляжу 40 хвилин їзди на машині. Чи не перестаю дивуватися його мощі, красі і запаху! Він просто неймовірний і відчувається навіть в аеропорту після прильоту. 9 місяців в році хоча б один вихідний день ми проводимо на океані.

Якщо подивитися на карту, то в однаковій досяжності від Брісбена знаходиться Голд Кост ( "Золотий берег") і Саншайн Кост ( "Берег сонячного світла"). Вони обидва абсолютно виправдовують свої назви і кожен там знайде пляжі на свій смак - від облагороджених з дитячими майданчиками до абсолютно диких або "собачих". Так Так. Тут є спеціальні пляжі, куди можна приїхати з собаками. Вони абсолютно нічим не відрізняються від звичайних, тільки наявністю пакетів для збирання за собаками, поїлок і великою кількістю місць для паркування. Так як у нас є 9-місячний стафф, ми часті гості на таких пляжах. Повинна сказати, що з раннього дитинства цуценята привчаються до спілкування з іншими собаками і людьми, так що на собачих пляжах вони бігають без повідків, що абсолютно безпечно для оточуючих.

В Австралії на кожному кроці парки, де можна погуляти з дитиною, зустрітися з друзями, приготувати барбекю. Після обіду і особливо на вихідних там дуже багатолюдно, так що, якщо ви хочете зайняти столики для святкування дня народження або просто зустрічі з друзями, вам доведеться приїхати рано вранці.

Тут також великий вибір тематичних парків на будь-який смак, зоопарків та аквапарків. У годині їзди від Брісбена знаходиться знаменитий Австралійський зоопарк, заснований Стівом Ірвіном (телеведучий, натураліст, який загинув під час зйомок передачі про дику природу - Ред.). Сім'я продовжує його бізнес. Там обов'язково варто побувати!

Зазвичай місцеві жителі купують річні абонементи в парки. Вартість може коливатися від 50 до 110 доларів за абонемент.

Австралійський клімат сприяє активних занять спортом. З раннього ранку вулиці наповнюються велосипедистами, бігунами і любителями йоги в парках. Спортзали розташовані практично на кожному розі.

У більш прохолодну пору року любимо їздити в національні парки, де можна побродити по тропічному лісі, подивитися на місцеву фауну і помилуватися водоспадами. Ще можна поїхати подивитися на китів у відкритому океані. Це просто незабутнє видовище. Якщо пощастить, зможете побачити і дитинчат-кітят.

Також в Австралії дуже популярний кемпінг - відпочинок з наметами. Ми теж з недавнього часу полюбили цей вид відпочинку. Можна зупинитися на березі океану, в лісі або в горах. Місць для кемпінгу по всій Австралії величезна кількість на будь-який смак.

Про дорогах і автомобілях

В Австралії краще їхати з водійськими правами. Отримання їх тут займе від 6 місяців до року залежно від штату.

Я дуже боялася сідати за кермо, тому прав до приїзду в Австралію у мене не було. Спочатку ми жили в центрі міста, моя робота і школа дитини перебували на відстані кілометра від будинку, і громадський транспорт в центрі досить розвинений.

Але з часом постало питання переїзду за місто і зміни роботи, так що через 2,5 роки проживання тут я все-таки зважилася навчитися водити.

Спочатку ви вчите правила дорожнього руху, здаєте теоретичний тест і отримуєте водійське посвідчення з позначкою L - learner. До речі, це повноцінне посвідчення особи, яке може використовуватися всюди замість паспорта. Потім клеїте букву L на машину і вперед, підкорювати дороги Австралії. Так Так. Саме так. Ви маєте право сісти за кермо в супроводі інструктора або людини з повними правами.

У штаті Квінсланд ви повинні від'їздити таким чином 12 місяців. Якщо вам менше 25 років, то ви ще й зобов'язані вести журнал обліку годин водіння, їх має набратися не менш 100. Після цього здаєте водіння, і якщо вдало, то отримуєте свої жадані права. Я вчилася водити спочатку з інструктором, а потім з чоловіком. Як виняток мені дозволили здати водіння через 6 місяців (мені дуже потрібна була машина для роботи), що я і зробила. З третього разу.

Без машини тут дійсно дуже складно. Моя робота і школа дитини знаходиться в 30 кілометрах від будинку, недалеко за австралійськими мірками. На машині - 30 хвилин, громадським транспортом дорога б зайняла 1,5 години. Та й навряд чи б мені хотілося нести в руках шкільний рюкзак, сумку з формою для плавання і ще й трубу. Це не кажучи про моїх особистих речах. А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей? Просто неможливо! А ще є шопінг, секції після школи і багато іншого. Часто мами тут кажуть, що працюють водіями для своїх дітей.

Дороги в Австралії хороші, особливо якщо порівнювати з Україною. Відсутність снігу і морозів все-таки позначається на стані доріг, як і гроші, які держава в них вкладає. Постійно відкриваються нові платні тунелі і дороги, що дає вибір: платити і добиратися швидше до місця призначення або їхати безкоштовно, але довше.

Рух лівосторонній. Спочатку це дивно, а потім звикаєш. І оскільки я вчилася водити в Австралії, то вже просто не уявляю, що може бути по-іншому.

Про медицину

У кожного громадянина Австралії і постійного резидента є державна медична страховка - Medicare. Вона покриває перебування в лікарні після нещасних випадків, при хворобах. Там же проводяться основні необхідні аналізи і операції. У більшості австралійців є також приватна страховка, яка дає вам можливість перебування в приватному госпіталі і шанс уникнути черги на операцію (у державній, якщо це не питання життя і смерті, очікування в якій може зайняти роки).

Якщо відчуваєш себе погано, то є два шляхи. Або їхати до відділення швидкої допомоги, де можна просидіти всю ніч, чекаючи прийому у лікаря, або зателефонувати в найближчу клініку і записатися на прийом до GP (аналог нашого терапевта), де прийом коштує від 60 доларів, з яких держава потім поверне близько 30.

У кожному районі обов'язково є кілька клінік, так що є шанс потрапити до лікаря в той же день. З будь-якою проблемою потрібно йти до GP, а він вже буде вирішувати, що робити далі. Направлення до фахівця GP дає тільки тоді, коли втратить надію вилікувати пацієнта самостійно. Візиту до фахівця можна очікувати місяцями, плюс це обійдеться в кілька сотень доларів. На щастя, ми поки стикалися з медициною пару раз, тільки в випадках звичайних простуд і нездужань, так що моя думка скоріше засноване на скаргах співвітчизників.

Всі мої подруги, які народили дітей тут, посилено хвалять державні пологові будинки, умови і персонал. До речі, з майбутніми мамами тут особливо не церемоняться. Ніхто їх не кладе на збереження при найменших скаргах на нездужання, не забороняють займатися спортом, якщо стан жінки це дозволяє, працюють майбутні мами практично до останнього тижня перед пологами. І якщо все пройшло благополучно, то виписують додому в той же день.

Окремо хотілося б написати про стоматологію. Державна страховка її зовсім не покриває, так що при зверненні до дантиста ви платите зі своєї кишені або частина покривається приватної страховкою. Вирвати зуб або поставити пломбу коштує кілька сотень доларів, видалення нерва близько півтори тисячі, а вже ціни на установку коронок навіть страшно вимовляти вголос, так що у австралійців дуже поширений стоматологічний туризм в Таїланд.

Там вже як пощастить. Можна повернутися з голлівудською посмішкою, яка обійдеться в кілька тисяч доларів, а можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям і підчепити інфекцію.

Зіткнуліся ми тут и з дитячою стоматологією. Це в Першу Черга бізнес. Якщо ви приведете дитини в приватну дитячу стоматологію, наївно сподіваючись, що вам потрібно поставити йому пару пломб, то вас прекрасно приймуть, обдарують дитини повітряними кульками та іграшками, при першому квиління вашого чада в кріслі у лікаря відразу порекомендують робити лікування під загальним наркозом.

Тут же виявиться, що вашому 5-6 річній дитині обов'язково треба накрити молочні зуби коронками, інакше вони просто розваляться і він не зможе їсти. І в кінці ви отримаєте рахунок за візит в 150 ваших кровно зароблених і рахунок на майбутнє лікування під наркозом в кілька тисяч доларів.

Погуглити, я з'ясувала, що дитину можна привести в звичайну стоматологічну клініку, де обов'язково є фахівець, до якого постійні клієнти водять своїх дітей. Ми так і зробили, і вся процедура (укол плюс видалення зуба) обійшлася в 150 доларів, з яких 70% покрилося страховкою.

До питання про страховки. Якщо у вас є домашня тварина, то йому теж варто купити страховку. У нас є собака, і страховка обходиться в 50 доларів в місяць. Вона не дуже стане в нагоді в разі планових візитів до ветеринара, але якщо з твариною щось трапиться і буде потрібна операція, то рахунок буде в районі декількох тисяч доларів, і страховка покриє більшу його частину. Послуги ветеринара задоволення не з дешевих. Щеплення для собаки обійдуться в пару сотень, звичайний візит в районі 50-100 доларів, а кастрація цуценя в 500.

Нерухомість в Австралії

Можна охарактеризувати одним словом - дорого.

Спочатку напишу про оренду житла. Це перше, з чим зіткнешся в Австралії.

Перше житло зняти не легко. Для початку шукаєш відповідну квартиру / будинок на сайтах агентств нерухомості, там же вказані дати і час для перегляду житла. Перегляд займає близько 15-30 хвилин і бути присутнім там можуть 5-10, а то і більше бажаючих. Якщо житло підійшло, ви заповнюєте анкету, де вказуєте всі свої дані, контакти роботодавців, поручителів, надаєте доказ наявності доходів і відгуки попередніх орендодавців (якщо такі є).

Навіть при наявності всіх перерахованих вище документів у вас не так і багато шансів отримати бажане житло. Агентство передає всі анкети господареві, і він робить свій вибір. Якщо у вас є хороші рекомендації від попереднього лендлорди (орендодавця), то це підвищує шанси. У разі позитивної відповіді потрібно внести заставу в розмірі місячної оренди (на випадок псування майна). Кожні 3 місяці агентство перевірятиме стан житла, про що вас попередять поштою, вказавши точну дату і час.

Ціни на житло залежать від потреб, міста і району проживання. Наприклад, в Брісбені, де живемо ми, двокімнатну (з двома спальнями) квартиру в хорошому районі в 5-10 км від центру, що дуже близько, можна зняти від 400 доларів в тиждень і вище. Будинок від 600-700 і до кількох тисяч. В тиждень!

Через 3 роки після приїзду до Австралії ми вирішили перебратися за місто. За великий будинок з 4 спальнями, 2 ванними, гаражем на 2 машини і двором ми платимо $ 380 (в 30 км від центру). За такий же будинок в 5 км від центру ми б платили від $ 800 в тиждень. Плюс комунальні послуги.

Якщо хочете зняти житло в Мельбурні, то сміливо додавайте від 50%, а в Сіднеї всі 150%.

Купити житло коштує від $ 400 000 (за маленьку не нову квартиру в 10 км від центру або невеликий будиночок в 30 хвилинах від нього) і вище. Для Сіднея і Мельбурна помножте на 2.

Якщо немає необхідної суми, то доведеться брати кредит в банку, але треба мати мінімум 10% (а краще більше) вартості будинку на своєму рахунку для першого внеску.

Якість житла в Австралії не вражає. Особливо побудованого багато років назад. Продуваються стінами і вікнами тут нікого не здивуєш, а взимку в будинку буде льодовик (центрального опалення тут немає), що досить неприємно при +4 вночі (і це в досить теплому Брісбені). Грітися доведеться кондиціонерами і обігрівачами, що мало допомагає.

Нові будинки будуються набагато краще, але і коштують дорожче.

Погода

Як я вже сказала вище, ви дуже помиляєтеся, якщо думаєте, що в Австралії завжди жарко.

Так, на півночі справжні тропіки, +35 цілий рік і тропічні зливи. У Мельбурні та Сіднеї влітку спекотно, а взимку може бути мінусова температура. Нагадує листопад Україні ...

У Брісбені погода просто відмінна, на мій погляд. Влітку +35, навесні і восени близько + 28-30, а взимку вдень може бути + 15-25, а ось вночі навіть +4. Тому вранці ми натягуємо на себе кілька шарів одягу, а вдень їх поступово знімаємо. Тільки тут я зрозуміла принадність носіння шортів з черевиками. Це саме для австралійської зими.

Австралійські діти морозостійкі. Ніяких шапочок і шкарпеток немовлятам не надягають. У супермаркеті спокійно може розгулювати тато в светрі з дитиною в одному памперсі, а закутана в куртку і шарф мама вести дитину в шортах і футболці.

А ще тут не буває погодної депресії. При 300 і більше сонячні дні в році рідкісні дощі і хмари на небі тільки радують. І сонцезахисні окуляри ми носимо цілий рік навіть в похмурі дні, а влітку навіть якщо йде дощ. Сонце в Австралії дуже яскраве, тому у мене зазвичай одна пара в машині, друга в сумці, а третя на всякий випадок будинку.

До речі, австралійські діти не тільки морозо-, але і жаростійкі. При +40 під час ланчу в школі вони грають в футбол. Але вся шкільна форма і капелюхи обов'язково мають сонцезахисні фільтри, що запобігає опіки і перегрів. Без капелюхи вашої дитини не випустять на вулицю під час перерв, такі правила.

Єдине, до чого ми ніколи не звикнемо, це святкувати Новий Рік і Різдво влітку. Кидаємо все найнеобхідніше в машину і їдемо з друзями на пляж. Ось таке воно, австралійське Різдво - сонце, пляж і барбекю, барбі, - як ласкаво його називають австралійці.

резюме

Про Австралії неможливо розповісти в кількох абзацах, як і зрозуміти її, приїхавши сюди у відпустку. Вона настільки інша, незвична, що іноді, задивившись на щось, забуваєш дихати.

Тут по вулицях не ходять крокодили, як нам обіцяли в дитинстві, але до вас в будинок може спокійно заповзти триметровий пітон, вночі по балкону лазять опосуми, а на кенгуру за містом вже просто не звертаєш уваги.

Австралія не ідеальна, це не Рай на землі, як може здатися з боку. У неї багато недоліків, але для нас гідності переважують, тому ми і тут.

Приїхавши сюди, ми багато втратили, але придбали набагато більше. Хтось повернувся додому, не витримавши розлуки з рідними, так і не звикнувши жити "догори ногами", а хтось залишився назавжди, знайшовши своє місце під палючим сонцем Австралії.

Ми всі, приїхали сюди з різних куточків Землі, ніколи не станемо на 100% своїми, але ми і не намагаємося. Зберігаємо традиції, а й охоче переймаємо нові. У нас тепер завжди буде два Великодні, два Різдва, і Новий Рік ми обов'язково зустрічаємо два рази - спочатку австралійський, а потім український.

Ми сумуємо за рідними, за друзями. Але нудьгуємо ми за Батьківщиною? ... Не знаю. Вона змінилася з моменту нашого від'їзду і більше ніколи не буде колишньою. Іноді запах, звук або просто порив холодного вітру взимку нагадає про щось, і в грудях защемить від спогадів, але лише на мить.

Нагадаємо, раніше "Обозреватель" писав, як живеться українці в Італії .

Нагадаємо, раніше Обозреватель писав,   як живеться українці в Італії

Не пропусти блискавку! Підпісуйся на нас в Telegram

Исповедь емігрантки: як живеться українці в Австралії - еміграція, подорож

Яна Шербан родом з Горлівки, працювала на Донбаської ЕС. Чотири роки тому їй випав шанс змінити долю, виїхати в Австралію, і дівчина шансом скористалася.

Їй довелося багато чому навчитися: звикнути до місцевого акценту англійської, здати на права (оскільки без машини там нікуди), звикнути до їжі, що здавалася спочатку зовсім неїстівної, і до холодних ночей в неопалюваному будинку (так, в Австралії не завжди жарко). Але зараз вона відчуває себе на Зеленому континенті як вдома.

Яна розповіла "Оглядачу" про те, як склалася її доля в п'ятнадцяти тисячах кілометрів від батьківщини.

Далі від першої особи.

переїзд

Точно пам'ятаю момент, коли відчула себе в Австралії, як вдома. Це було через 6 місяців після початку війни на Донбасі. Прекрасним сонячним ранком я йшла додому зі спортзалу, згадувала вчорашня розмова з подругою з Горлівки і раптом подумала: "Слава Богу, це все відбувається не з нами, наш будинок безпечний". І заплакала від щастя.

Ми потрапили в Австралію абсолютно випадково. Чоловік (тоді ми ще зустрічалися і жили на дві країни) працював в Швеції і поїхав на місяць в австралійський офіс компанії допомогти з проектом. Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися? "Варто. Завжди мріяла жити в Австралії. Ну і не пропадати ж диплому ін яза," - відповіла я.

У листопаді 2012 ми з сином Микитою приземлилися в аеропорту Брісбена, столиці штату Квінсленд. Чоловік приїхав на кілька місяців раніше, так що всі побутові питання були вирішені.

Через день після нашого приїзду чоловіка викликали в Сідней, і ми поїхали з ним. 1000 кілометрів на машині. Так почалося наше знайомство з Австралією. Здивували прекрасні дороги і наявність місць для відпочинку на трасі. Через певні проміжки вздовж траси обладнані спеціальні місця для відпочинку з вбиральнями, столиками і навіть дитячими майданчиками.

Сідней вразив мене розмірами, наявністю океану в центрі міста і кількістю азіатів на вулицях. Ніби потрапила в Пекін. Не можу сказати, що ця Австралія мені припала до вподоби. Все було іншим і незрозумілим. Навіть жахливий австралійський англійська, такий далекий від English, який я вчила в інституті.

їжа

Вона здавалася жахливою. Зараз це звучить смішно, але тоді все було настільки незвичним, що мій п'ятирічна дитина відмовлявся їсти.

На все потрібен час. Як і на пошук "своєї" їжі в Австралії. Зараз ми знаємо, які бренди краще, які гірше, які фрукти брати в січні, а які в березні, де купувати м'ясо, а які магазини обходити стороною. І де купити гречку, кефір, оселедець і пельмені.

Зараз можу сказати, що їжа в Австралії смачна. Фрукти і овочі круглий рік і величезний вибір продуктів на будь-який смак. Ми з чоловіком змінили раціон, дотримуємося правильного харчування. Ціни на продукти такі ж, як і в Україні, що бентежить, так як зарплати незрівнянно вище. Кафе і ресторани на кожному розі, але треба знати, куди саме варто ходити, так як в основному ціна і якість не відповідають один одному. І кав'ярні! Вони повсюду. Це національна австралійська риса - пити каву всюди і завжди.

Утворення

Навчальний рік тут починається в кінці січня після літніх канікул (нагадую, що грудень, січень і лютий - це літні місяці).

Ми абсолютно випадково оселилися біля кращої державної школи в Брісбені, куди син і пішов в 1-й клас у віці шести років. По-англійськи він знав п'ять слів.

У його школі не було окремого класу для неангломовних діток, тому він відразу пішов в звичайний клас, але кожен день з ним займалися мовою додатково. Я з жахом думала про те, як почуває себе дитина, не розуміючи, що відбувається навколо. А він щоранку бадьоро йшов до школи. Через місяць замовк - вже дуже складно йому було розділяти дві мови. А через пару місяців заговорив англійською.

Зараз він в 4-му класі, нічим не відрізняється від місцевих однолітків: грає в футбол, займається плаванням, грає на трубі і мріє розробляти дизайн автомобілів.

Тема австралійського середньої освіти є досить неоднозначною в російськомовному середовищі. Багато хто незадоволений його якістю, посилено займаються вдома і наймають репетиторів. На мій погляд, багато що залежить від школи, самої дитини і бажання батьків.

Підхід до навчання тут зовсім інший. На першому місці тут дитина як особистість, а вже потім все інше. Тільки за шанобливе ставлення до дитини і його батькам я готова пробачити австралійському утворення його недоліки.

Про роботу

Мій чоловік - щаслива людина. Він нічого не знає про пошук роботи в Австралії, так як приїхав сюди вже на готове робоче місце за робочою візою. Це один із способів імміграції. З плюсів - швидкість оформлення візи, низька вартість і наявність роботи вже по приїзду. З мінусів - ти прив'язаний до одного роботодавця і в разі втрати робочого місця повинен покинути країну протягом 28 днів; відсутність Медікеа - державної медичної страховки (в деяких штатах ще й доведеться платити за школу для дітей); складності в пошуку роботи для другої половини (не всі роботодавці хочуть наймати людину на тимчасовій візі).

У моєму випадку так і сталося - мене не брали. Від нудьги я влаштувалася волонтерів до сина в школу, а також в офіс однієї з благодійних організацій Брісбена, де я виконувала звичайні офісні обов'язки у вигляді сортування пошти, спілкування з клієнтами, заповнення форм і т.д. У школі допомагала дітям з читанням, а також в шкільному такшопе. Це щось на зразок їдальні, де діти не їдять, а тільки замовляють їжу онлайн (вона готується безпосередньо до часу шкільних змін і кожен клас забирає свій бокс з їжею) або купують морозиво, соки, снеки і фрукти на шкільних перервах. У середовищі австралійських батьків дуже популярно допомагати школі таким чином.

Через час в такшопе з'явилася вакансія, так як попередній менеджер йшла на пенсію, і я отримала свою першу роботу. Там моєю колегою виявилася внучата племінниця Джейн Остін - мила жінка Пенні.

Через рік я отримала свою другу роботу - менеджер їдальнею в величезному коледжі. Коледж - це державна школа, де навчаються діти з підготовчого по 12 клас. Зазвичай території молодшої та старшої шкіл відокремлені один від одного. Я працюю в старшій школі, де вчиться 2600 студентів. Це не їдальня, а скоріше тейкевей (їжа на винос), де їжа готується на сніданок, перший і другий перерву. Студенти купують їжу і напої, а їдять вже у дворі школи, де для них обладнані столи з навісами.

У державних школах список дозволених продуктів для продажу дітям строго регулюється державою. Частина моєї роботи - це розробка меню для дітей і його вартості, закупівлі (все робиться онлайн), управління персоналом їдальнею (в даний момент це шість чоловік), складання їх графіка роботи, фінансова звітність та багато-багато іншого. Ми також забезпечуємо їжу для шкільних вечорів і численних зборів. Весь прибуток (а вона немаленька) йде на потреби школи.

Найулюбленіша страва наших студентів - пельмені, які роблять в Брісбені на фабриці моєї російської подруги.

Австралійці і їхнє ставлення до приїжджих

Австралія - ​​країна емігрантів. Корінні австралійці - це аборигени, так що всіх інших можна вважати емігрантами.

За майже чотири роки в Австралії я стикалася з дискримінацією кілька разів. Не можу сказати, що це правило. Ні, швидше виняток. В основному оточуючі цікавляться вашим життям до Австралії, враженнями від переїзду, роблять компліменти вашому володінню англійською мовою (не спокушайтеся, це звичайна ввічливість, а не ваш прекрасний англійський), готові допомогти і відповісти на ваші запитання.

Акцентом тут нікого не здивувати, так що він не дуже впливає на ймовірність отримання роботи, якщо, звичайно, ви не збираєтеся працювати ведучим новин. У магазинах посміхаються і завжди запитують, як ваші справи. Не обов'язково розповідати, що ваша собака вчора народила, а дитина отримала двійку в школі. Це звичайна ввічливість з їх боку, а не бажання дізнатися все про ваше життя. "Small talk", як кажуть австралійці.

Хоча якось на касі в супермаркеті мені довелося вислухати практично всю історію життя касира. А з консультантом магазину спортивного одягу ми завжди вітаємося при зустрічі і балакаємо про новинки в спортивній моді.

що вразило

Що мене вразило по приїзді, так це усміхнені люди на вулицях. Спочатку було дуже незвично. А зараз я і сама посміхаюся, зустрівшись поглядом з незнайомою людиною.

Заводити друзів тут нелегко, як, втім, і скрізь після певного віку. Але це можливо. Серед наших друзів є як співвітчизники, так і індійці, австралійці, англійці, румуни, іранці та багато інших. І все просто обожнюють українську кухню.

Ще не так легко знайти тут "своїх" людей, як-то: перукар, манікюрниця, косметолог і т.д. Спочатку вас здивує ціна на послуги. Вона дуже висока. Потім якість. Воно може бути досить низьким, незалежно від рівня салону. Ну і людський фактор. Цей майстер може вам просто не підійти. Для мене, як для блондинки, був дуже важливий момент вибору перукаря. "Мій" перукар знайшовся випадково на Голд Кості (місто на березі океану в 80 км від Брісбена). Чудова дівчина з Нової Зеландії, до якої їжджу вже три роки. Поки проводжу час в салоні, чоловік з дитиною купаються в океані або здійснюють набіги на довколишні парки атракціонів.

Дозвілля

Звичайно ж на першому місці океан. До найближчого пляжу 40 хвилин їзди на машині. Чи не перестаю дивуватися його мощі, красі і запаху! Він просто неймовірний і відчувається навіть в аеропорту після прильоту. 9 місяців в році хоча б один вихідний день ми проводимо на океані.

Якщо подивитися на карту, то в однаковій досяжності від Брісбена знаходиться Голд Кост ( "Золотий берег") і Саншайн Кост ( "Берег сонячного світла"). Вони обидва абсолютно виправдовують свої назви і кожен там знайде пляжі на свій смак - від облагороджених з дитячими майданчиками до абсолютно диких або "собачих". Так Так. Тут є спеціальні пляжі, куди можна приїхати з собаками. Вони абсолютно нічим не відрізняються від звичайних, тільки наявністю пакетів для збирання за собаками, поїлок і великою кількістю місць для паркування. Так як у нас є 9-місячний стафф, ми часті гості на таких пляжах. Повинна сказати, що з раннього дитинства цуценята привчаються до спілкування з іншими собаками і людьми, так що на собачих пляжах вони бігають без повідків, що абсолютно безпечно для оточуючих.

В Австралії на кожному кроці парки, де можна погуляти з дитиною, зустрітися з друзями, приготувати барбекю. Після обіду і особливо на вихідних там дуже багатолюдно, так що, якщо ви хочете зайняти столики для святкування дня народження або просто зустрічі з друзями, вам доведеться приїхати рано вранці.

Тут також великий вибір тематичних парків на будь-який смак, зоопарків та аквапарків. У годині їзди від Брісбена знаходиться знаменитий Австралійський зоопарк, заснований Стівом Ірвіном (телеведучий, натураліст, який загинув під час зйомок передачі про дику природу - Ред.). Сім'я продовжує його бізнес. Там обов'язково варто побувати!

Зазвичай місцеві жителі купують річні абонементи в парки. Вартість може коливатися від 50 до 110 доларів за абонемент.

Австралійський клімат сприяє активних занять спортом. З раннього ранку вулиці наповнюються велосипедистами, бігунами і любителями йоги в парках. Спортзали розташовані практично на кожному розі.

У більш прохолодну пору року любимо їздити в національні парки, де можна побродити по тропічному лісі, подивитися на місцеву фауну і помилуватися водоспадами. Ще можна поїхати подивитися на китів у відкритому океані. Це просто незабутнє видовище. Якщо пощастить, зможете побачити і дитинчат-кітят.

Також в Австралії дуже популярний кемпінг - відпочинок з наметами. Ми теж з недавнього часу полюбили цей вид відпочинку. Можна зупинитися на березі океану, в лісі або в горах. Місць для кемпінгу по всій Австралії величезна кількість на будь-який смак.

Про дорогах і автомобілях

В Австралії краще їхати з водійськими правами. Отримання їх тут займе від 6 місяців до року залежно від штату.

Я дуже боялася сідати за кермо, тому прав до приїзду в Австралію у мене не було. Спочатку ми жили в центрі міста, моя робота і школа дитини перебували на відстані кілометра від будинку, і громадський транспорт в центрі досить розвинений.

Але з часом постало питання переїзду за місто і зміни роботи, так що через 2,5 роки проживання тут я все-таки зважилася навчитися водити.

Спочатку ви вчите правила дорожнього руху, здаєте теоретичний тест і отримуєте водійське посвідчення з позначкою L - learner. До речі, це повноцінне посвідчення особи, яке може використовуватися всюди замість паспорта. Потім клеїте букву L на машину і вперед, підкорювати дороги Австралії. Так Так. Саме так. Ви маєте право сісти за кермо в супроводі інструктора або людини з повними правами.

У штаті Квінсланд ви повинні від'їздити таким чином 12 місяців. Якщо вам менше 25 років, то ви ще й зобов'язані вести журнал обліку годин водіння, їх має набратися не менш 100. Після цього здаєте водіння, і якщо вдало, то отримуєте свої жадані права. Я вчилася водити спочатку з інструктором, а потім з чоловіком. Як виняток мені дозволили здати водіння через 6 місяців (мені дуже потрібна була машина для роботи), що я і зробила. З третього разу.

Без машини тут дійсно дуже складно. Моя робота і школа дитини знаходиться в 30 кілометрах від будинку, недалеко за австралійськими мірками. На машині - 30 хвилин, громадським транспортом дорога б зайняла 1,5 години. Та й навряд чи б мені хотілося нести в руках шкільний рюкзак, сумку з формою для плавання і ще й трубу. Це не кажучи про моїх особистих речах. А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей? Просто неможливо! А ще є шопінг, секції після школи і багато іншого. Часто мами тут кажуть, що працюють водіями для своїх дітей.

Дороги в Австралії хороші, особливо якщо порівнювати з Україною. Відсутність снігу і морозів все-таки позначається на стані доріг, як і гроші, які держава в них вкладає. Постійно відкриваються нові платні тунелі і дороги, що дає вибір: платити і добиратися швидше до місця призначення або їхати безкоштовно, але довше.

Рух лівосторонній. Спочатку це дивно, а потім звикаєш. І оскільки я вчилася водити в Австралії, то вже просто не уявляю, що може бути по-іншому.

Про медицину

У кожного громадянина Австралії і постійного резидента є державна медична страховка - Medicare. Вона покриває перебування в лікарні після нещасних випадків, при хворобах. Там же проводяться основні необхідні аналізи і операції. У більшості австралійців є також приватна страховка, яка дає вам можливість перебування в приватному госпіталі і шанс уникнути черги на операцію (у державній, якщо це не питання життя і смерті, очікування в якій може зайняти роки).

Якщо відчуваєш себе погано, то є два шляхи. Або їхати до відділення швидкої допомоги, де можна просидіти всю ніч, чекаючи прийому у лікаря, або зателефонувати в найближчу клініку і записатися на прийом до GP (аналог нашого терапевта), де прийом коштує від 60 доларів, з яких держава потім поверне близько 30.

У кожному районі обов'язково є кілька клінік, так що є шанс потрапити до лікаря в той же день. З будь-якою проблемою потрібно йти до GP, а він вже буде вирішувати, що робити далі. Направлення до фахівця GP дає тільки тоді, коли втратить надію вилікувати пацієнта самостійно. Візиту до фахівця можна очікувати місяцями, плюс це обійдеться в кілька сотень доларів. На щастя, ми поки стикалися з медициною пару раз, тільки в випадках звичайних простуд і нездужань, так що моя думка скоріше засноване на скаргах співвітчизників.

Всі мої подруги, які народили дітей тут, посилено хвалять державні пологові будинки, умови і персонал. До речі, з майбутніми мамами тут особливо не церемоняться. Ніхто їх не кладе на збереження при найменших скаргах на нездужання, не забороняють займатися спортом, якщо стан жінки це дозволяє, працюють майбутні мами практично до останнього тижня перед пологами. І якщо все пройшло благополучно, то виписують додому в той же день.

Окремо хотілося б написати про стоматологію. Державна страховка її зовсім не покриває, так що при зверненні до дантиста ви платите зі своєї кишені або частина покривається приватної страховкою. Вирвати зуб або поставити пломбу коштує кілька сотень доларів, видалення нерва близько півтори тисячі, а вже ціни на установку коронок навіть страшно вимовляти вголос, так що у австралійців дуже поширений стоматологічний туризм в Таїланд.

Там вже як пощастить. Можна повернутися з голлівудською посмішкою, яка обійдеться в кілька тисяч доларів, а можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям і підчепити інфекцію.

Зіткнулися ми тут і з дитячою стоматологією. Це в першу чергу бізнес. Якщо ви приведете дитини в приватну дитячу стоматологію, наївно сподіваючись, що вам потрібно поставити йому пару пломб, то вас прекрасно приймуть, обдарують дитини повітряними кульками та іграшками, при першому квиління вашого чада в кріслі у лікаря відразу порекомендують робити лікування під загальним наркозом.

Тут же виявиться, що вашому 5-6 річній дитині обов'язково треба накрити молочні зуби коронками, інакше вони просто розваляться і він не зможе їсти. І в кінці ви отримаєте рахунок за візит в 150 ваших кровно зароблених і рахунок на майбутнє лікування під наркозом в кілька тисяч доларів.

Погуглити, я з'ясувала, що дитину можна привести в звичайну стоматологічну клініку, де обов'язково є фахівець, до якого постійні клієнти водять своїх дітей. Ми так і зробили, і вся процедура (укол плюс видалення зуба) обійшлася в 150 доларів, з яких 70% покрилося страховкою.

До питання про страховки. Якщо у вас є домашня тварина, то йому теж варто купити страховку. У нас є собака, і страховка обходиться в 50 доларів в місяць. Вона не дуже стане в нагоді в разі планових візитів до ветеринара, але якщо з твариною щось трапиться і буде потрібна операція, то рахунок буде в районі декількох тисяч доларів, і страховка покриє більшу його частину. Послуги ветеринара задоволення не з дешевих. Щеплення для собаки обійдуться в пару сотень, звичайний візит в районі 50-100 доларів, а кастрація цуценя в 500.

Нерухомість в Австралії

Можна охарактеризувати одним словом - дорого.

Спочатку напишу про оренду житла. Це перше, з чим зіткнешся в Австралії.

Перше житло зняти не легко. Для початку шукаєш відповідну квартиру / будинок на сайтах агентств нерухомості, там же вказані дати і час для перегляду житла. Перегляд займає близько 15-30 хвилин і бути присутнім там можуть 5-10, а то і більше бажаючих. Якщо житло підійшло, ви заповнюєте анкету, де вказуєте всі свої дані, контакти роботодавців, поручителів, надаєте доказ наявності доходів і відгуки попередніх орендодавців (якщо такі є).

Навіть при наявності всіх перерахованих вище документів у вас не так і багато шансів отримати бажане житло. Агентство передає всі анкети господареві, і він робить свій вибір. Якщо у вас є хороші рекомендації від попереднього лендлорди (орендодавця), то це підвищує шанси. У разі позитивної відповіді потрібно внести заставу в розмірі місячної оренди (на випадок псування майна). Кожні 3 місяці агентство перевірятиме стан житла, про що вас попередять поштою, вказавши точну дату і час.

Ціни на житло залежать від потреб, міста і району проживання. Наприклад, в Брісбені, де живемо ми, двокімнатну (з двома спальнями) квартиру в хорошому районі в 5-10 км від центру, що дуже близько, можна зняти від 400 доларів в тиждень і вище. Будинок від 600-700 і до кількох тисяч. В тиждень!

Через 3 роки після приїзду до Австралії ми вирішили перебратися за місто. За великий будинок з 4 спальнями, 2 ванними, гаражем на 2 машини і двором ми платимо $ 380 (в 30 км від центру). За такий же будинок в 5 км від центру ми б платили від $ 800 в тиждень. Плюс комунальні послуги.

Якщо хочете зняти житло в Мельбурні, то сміливо додавайте від 50%, а в Сіднеї всі 150%.

Купити житло коштує від $ 400 000 (за маленьку не нову квартиру в 10 км від центру або невеликий будиночок в 30 хвилинах від нього) і вище. Для Сіднея і Мельбурна помножте на 2.

Якщо немає необхідної суми, то доведеться брати кредит в банку, але треба мати мінімум 10% (а краще більше) вартості будинку на своєму рахунку для першого внеску.

Якість житла в Австралії не вражає. Особливо побудованого багато років назад. Продуваються стінами і вікнами тут нікого не здивуєш, а взимку в будинку буде льодовик (центрального опалення тут немає), що досить неприємно при +4 вночі (і це в досить теплому Брісбені). Грітися доведеться кондиціонерами і обігрівачами, що мало допомагає.

Нові будинки будуються набагато краще, але і коштують дорожче.

Погода

Як я вже сказала вище, ви дуже помиляєтеся, якщо думаєте, що в Австралії завжди жарко.

Так, на півночі справжні тропіки, +35 цілий рік і тропічні зливи. У Мельбурні та Сіднеї влітку спекотно, а взимку може бути мінусова температура. Нагадує листопад Україні ...

У Брісбені погода просто відмінна, на мій погляд. Влітку +35, навесні і восени близько + 28-30, а взимку вдень може бути + 15-25, а ось вночі навіть +4. Тому вранці ми натягуємо на себе кілька шарів одягу, а вдень їх поступово знімаємо. Тільки тут я зрозуміла принадність носіння шортів з черевиками. Це саме для австралійської зими.

Австралійські діти морозостійкі. Ніяких шапочок і шкарпеток немовлятам не надягають. У супермаркеті спокійно може розгулювати тато в светрі з дитиною в одному памперсі, а закутана в куртку і шарф мама вести дитину в шортах і футболці.

А ще тут не буває погодної депресії. При 300 і більше сонячні дні в році рідкісні дощі і хмари на небі тільки радують. І сонцезахисні окуляри ми носимо цілий рік навіть в похмурі дні, а влітку навіть якщо йде дощ. Сонце в Австралії дуже яскраве, тому у мене зазвичай одна пара в машині, друга в сумці, а третя на всякий випадок будинку.

До речі, австралійські діти не тільки морозо-, але і жаростійкі. При +40 під час ланчу в школі вони грають в футбол. Але вся шкільна форма і капелюхи обов'язково мають сонцезахисні фільтри, що запобігає опіки і перегрів. Без капелюхи вашої дитини не випустять на вулицю під час перерв, такі правила.

Єдине, до чого ми ніколи не звикнемо, це святкувати Новий Рік і Різдво влітку. Кидаємо все найнеобхідніше в машину і їдемо з друзями на пляж. Ось таке воно, австралійське Різдво - сонце, пляж і барбекю, барбі, - як ласкаво його називають австралійці.

резюме

Про Австралії неможливо розповісти в кількох абзацах, як і зрозуміти її, приїхавши сюди у відпустку. Вона настільки інша, незвична, що іноді, задивившись на щось, забуваєш дихати.

Тут по вулицях не ходять крокодили, як нам обіцяли в дитинстві, але до вас в будинок може спокійно заповзти триметровий пітон, вночі по балкону лазять опосуми, а на кенгуру за містом вже просто не звертаєш уваги.

Австралія не ідеальна, це не Рай на землі, як може здатися з боку. У неї багато недоліків, але для нас гідності переважують, тому ми і тут.

Приїхавши сюди, ми багато втратили, але придбали набагато більше. Хтось повернувся додому, не витримавши розлуки з рідними, так і не звикнувши жити "догори ногами", а хтось залишився назавжди, знайшовши своє місце під палючим сонцем Австралії.

Ми всі, приїхали сюди з різних куточків Землі, ніколи не станемо на 100% своїми, але ми і не намагаємося. Зберігаємо традиції, а й охоче переймаємо нові. У нас тепер завжди буде два Великодні, два Різдва, і Новий Рік ми обов'язково зустрічаємо два рази - спочатку австралійський, а потім український.

Ми сумуємо за рідними, за друзями. Але нудьгуємо ми за Батьківщиною? ... Не знаю. Вона змінилася з моменту нашого від'їзду і більше ніколи не буде колишньою. Іноді запах, звук або просто порив холодного вітру взимку нагадає про щось, і в грудях защемить від спогадів, але лише на мить.

Нагадаємо, раніше "Обозреватель" писав, як живеться українці в Італії .

Нагадаємо, раніше Обозреватель писав,   як живеться українці в Італії

Не пропусти блискавку! Підписуйся на нас в Telegram

Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися?
А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей?
Але нудьгуємо ми за Батьківщиною?
Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися?
А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей?
Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися?
А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей?
Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися?
А якщо у вас 2,3,4 і більше дітей?
Звідти зателефонував і запитав, чи варто погоджуватися на їх пропозицію залишитися?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.