Навигация
Реклама
Реклама

Архиз-Домбай-Ельбрус. суб'єктивне порівняння

Одне з головних переваг життя в Ставрополі для лижебордера: до гір рукою подати. І хоча я вже давно не живу в Ставрополі постійно, але все ще буваю там часто й подовгу, тому вже котрий рік поспіль жоден мій сезон не обходиться без візиту на Північний Кавказ.
Одне з головних переваг життя в Ставрополі для лижебордера: до гір рукою подати
Що йде зима була особливо вдалою, і мені по черзі вдалося побувати в Приельбруссі, в Домбай і в Архиз. Ці три курорту я спробую порівняти між собою, поділитися своїми враженнями від цього порівняння і деякими роздумами на тему, чого нам чекати від них у майбутньому. Для повноти картини не вистачає тільки Червоної Поляни, але туди я в цьому сезоні не потрапив.

Архиз
Архиз - молодий гірськолижний курорт, і тим не менше вже досить популярний, навіть придбав відданих фанатів (останні два роки все частіше в кафешках на горі можна почути розмови, типу «тільки сюди їжджу» і «в Домбай я б так не відпочив, а вийшло б дорожче »). Це не дивно, я вважаю, що у Архиз багато плюсів.
Архиз   Архиз - молодий гірськолижний курорт, і тим не менше вже досить популярний, навіть придбав відданих фанатів (останні два роки все частіше в кафешках на горі можна почути розмови, типу «тільки сюди їжджу» і «в Домбай я б так не відпочив, а вийшло б дорожче »)
По-перше, затишне місце розташування. Гори не такі високі і суворі, як на Домбай або в Приельбруссі. Долина закрита з усіх боків хребтами, тому клімат в ній м'який, зими теплі і снігу зазвичай повно. Для гірськолижного курорту - ідеально.

По-друге, інфраструктура і траси. Тут у Архиз теж без нарікань. Все необхідне легко знайти, все поруч (хоча невеликий розмір курорту, мабуть, тут грає свою роль). За трасами намагаються доглядати, особисто мені здається, що по доглянутості трас Архиз на голову вище решти Північного Кавказу, навіть Сочі. Добре працює система штучного засніження.

По-третє, Архиз - це не тільки лижі / борди. В околицях курорту багато пам'яток: стародавні візантійські храми в долині Зеленчука, Лик Христа, обсерваторія у гори Пастухова, руїни стародавнього городища, тюркські ідоли. Є куди з'їздити і на що подивитися.

Взагалі адміністрація намагається зробити перебування на курорті цікавим і зручним для гостей. Організовує анімаційні програми для дітей і дорослих (в цьому році, правда, не бачив, можливо просто не потрапив), стежить за якістю сервісу, відкриває нові траси.

Але, при всьому вище перерахованому, я Архиз не дуже люблю. З моєї точки зору, у курорту є деякі мінуси, які як раз для мене є досить суттєвими.
Але, при всьому вище перерахованому, я Архиз не дуже люблю
Головний - недостатнє різноманітність і складність трас. Сертифіковані траси в Архиз короткі, не надто складні, а ситуація з внетрассовим катанням не найкраща - схили лісисті, проїхати можна далеко не скрізь. А там, де можна - зазвичай не дуже цікаво. Мені в Архиз швидко набридає: один, максимум два дні катання, і стає нудно. Втім, тут ситуація можливо зміниться. Курорт продовжує розширюватися, обіцяють побудувати підйомник і нові траси на плато Габулов, навпаки Романтика. У Архиз активно розвивають скі-тур. Так що в майбутньому, швидше за все, з різноманітністю і складністю каталки проблем не буде, але поки все є, як є.

Ще з мінусів - селище Архиз. На нього сумно дивитися. Це, звичайно, не має прямого відношення до самого гірськолижного курорту, але хочеться вірити, що в розвиток Архиз будуть вкладені додаткові кошти і селище приведуть в порядок.

Мені Архиз здається хорошим варіантом для тих, хто любить катання по доглянутих трасах, не сильно охочий до екстриму, або у кого проблеми з самопочуттям на великій висоті. Приємно усвідомлювати, що у курорту є план розвитку, якого намагаються дотримуватися. Архиз є куди рости і рости він буде.

До речі, мало не забув. Дуже незручно те, що курорт відмовився від продажу скі-пасів на пів дня. Скрізь вони є, а в Архиз - немає. Це, на мій погляд, теж мінус.

Домбай
У Домбай я побував в перший раз в 2005 році. До цього я катався в основному в Приельбруссі, і на його тодішньому тлі Домбай справив на мене дуже приємне враження. І зараз мені важко визнавати, що сучасний Домбай сильно відстає за рівнем від інших великих північнокавказьких курортів.
Домбай   У Домбай я побував в перший раз в 2005 році

Головною причиною цього є, на мій погляд, те, що Домбай не має якогось виразного плану розвитку. Вже не знаю, чи пов'язано це з тим, що курорт не входить в АТ «КСК» або з тим, що частина об'єктів курорту знаходиться в приватній власності, а загальні проблеми вирішує керівництво КЧР і їм важко узгоджувати свою політику.

Через відсутність розвитку Домбай стагнує, а стагніруя - повільно деградує. Наприклад, посадкова станція підйомника «Домбай-1», запущеного в 2007 році, знаходиться на даний момент в жалюгідному стані. Особливо порівняно з новою «Азау», запущеної в 2006. Крісельні канатки на схилах Муса-Ачітара теж занепадають. «Югославка» вже десятиліття не може вирішити проблеми зі стабільним електроживленням і регулярно простоює (я її працюючої не застав і, кажуть, вона взагалі не працювала в цьому сезоні).

У Домбай погана планування інфраструктури, що створює масу незручностей. На «галявині тусовок», щоб викотитися на посадку на 5-ю чергу або продовжити спуск далі, до початку 4-ой, доводиться маневрувати серед людей, що снують між кафешками, прокатами або навчаються катанню в «жабнику». Коли людей багато, це стає дуже незручно, і, до того ж небезпечно (якщо не вріжеш ти, то завжди можуть врізатися в тебе). Викочування на посадку на «Домбай-2» теж дуже незручний: вузьку ділянку з різким поворотом впирається в п'ятачок, на якому розташовано все і відразу. Якщо на підйомник чергу, то п'ятачок ще й забитий народом. Таких моментів досить багато і в сумі вони аж ніяк не підвищують привабливість курорту.

Питання з доглядом за трасами - окрема тема. Відратрачені схил на Муса-Ачітара - велика рідкість. А єдина сніжна гармата Домбая стала вже притчею во язицех. Народ так і говорить «зустрінемося у гармати». З огляду на, що велика частина трас сама по собі не дуже зручна (наприклад, «серпантин», вузький і звивистий, на якому мало простору для маневру), недолік - або навпаки, велика кількість - снігового покриву ускладнює катання. В першу чергу початківцям лижебордерам.

Ще з цікавого: тільки в Домбай бачив оголошення, типу «Бійтеся лжеінструкторв!». Неужулі проблема дійсно існує?
Ще з цікавого: тільки в Домбай бачив оголошення, типу «Бійтеся лжеінструкторв Але є у Домбая і плюси. Головний з яких - велика свобода напрямків. Так, новачкам і тим, хто цінує комфортне катання, Муса-Ачітара може здасться негостинної. Зате для тих, хто не так вимогливий і добре освоїв лижі / дошку, відкривається безліч можливостей для внетрассового катання. Поля на південній стороні гори, спуски через ліс, 5 черг крісельних підйомників дозволяють вибрати для каталки будь-який відрізок гори. А після снігопаду взагалі весь Домбай - це суцільний фрірайд, тому що сертифіковані траси відрізнити від решти схилу стає проблематично.

Я б порівняв Домбай з поїздкою «дикуном» на море. Чи не найкомфортніший відпочинок, але своя принадність у ньому є. Це не виключає перерахованих вище недоліків. Ідеальний варіант для Домбая - коли на курорті не дуже багато людей. У дні максимального завантаження все мінуси поглиблюються в рази.

Втім, і Домбай, можливо, чекають великі зміни. У лютому 2017 глава Карачаєво-Черкесії заявив, що уряд республіки готує велику інвестиційну програму з розвитку Домбая і Теберди (яка зараз в жахливому занепаді, але ж це був курорт всесоюзного значення!). Обіцяють вирішити проблеми інфраструктури, розширити зони катання, підвищити рівень безпеки. Я Домбай люблю, тому буду тримати за нього кулачки.

Ельбрус

За ті 15 років, які я знайомий з Ельбрусом, курорт виконав величезний шлях. Зараз це зручний і сучасний гірськолижний комплекс, а адже колись він славився головним чином двох вартовими чергами на Азау, в яких постійно хтось норовив пролізти без черги за додаткову плату білетерам (і пролазив, адже).
За ті 15 років, які я знайомий з Ельбрусом, курорт виконав величезний шлях

Але навіть в ті часи у Ельбрусу було його головна перевага: різноманітність можливостей. На Ельбрусі можна знайти траси будь-якої складності для будь-якого рівня катання, курорт однаково підходить і новачкам, і досвідченим лижебордерам. А для тих, кому хочеться зовсім хардкору, поруч завжди є Чегет.

Цим різноманіттям Ельбрус хороший і зараз. Крім сертифікованих трас є ще безліч варіантів для райдерів. Взагалі, Ельбрус став привітніше до любителів внетрассового катання: попереджувальні знаки і покажчики можна знайти на всіх популярних у фрирайдеров напрямках, що допомагає орієнтуватися. Для тих, хто не впевнений у своїх силах, є можливість Райд в групах в супроводі гіда-інструктора.

Ще мені подобається, як Ельбрус розвивається з точки зору інфраструктури. Біля станцій канатної дороги немає нічого зайвого, що могло б створювати додаткову штовханину в і без того найбільш завантажених місцях. Кафе і місця відпочинку на горе не ліпляться одне на інше, а залишають достатньо простору, щоб люди могли не заважати один одному. Цього року адміністрація відкрила додаткові каси, що позитивно позначилося на чергах до цих кас і на чергах на посадку. На курорті є все необхідне. У плані інфраструктури Ельбрус на мій погляд зараз цілком на європейському рівні. Так що не Поляною єдиною.
Якщо ж стосуватися того, що мені на Ельбрусі не подобається, то в першу чергу це організація всього, що власне гірськолижний курорт оточує. Наприклад, з огляду на, що місткість схилів на Ельбрусі велика, людей на курорт приїжджає багато, дивно, що до сих пір така проблема з парковками і майданчиками, на яких пасажирські автобуси можуть висадити туристів. Під'їзд до Азау вузький, з підйомом. Коли паркувальні місця поблизу станції закінчуються (а в свята / вихідні це відбувається дуже швидко), лижникам доводиться йти пішки по проїжджій частині, стан якої залишає бажати кращого, пішохідної доріжки немає, а якщо ще й лід намерзнет ... Ну і не можу не згадати даішників, які допомагають заповнювати платні парковки. Просто слів немає.
Ту частину Азау, в якій розташовуються кафе і ринки, теж було б непогано облагородити і привести в порядок. Зараз вона дуже контрастує з тим, як організований простір навколо станцій підйомника.
Ще мені подобається, як Ельбрус розвивається з точки зору інфраструктури
Ще один мінус Ельбрусу, з яким, на жаль, нічого не можна вдіяти, це висота. Не всі добре себе почувають на висоті 3000 м. Я знаю людей, які не приїжджають на Ельбрус бо там у них розвивається гірська хвороба. Так що в цьому плані Ельбрус не так доступний, як, наприклад, Архиз.
Підводячи підсумки свого суб'єктивного порівняння, скажу, мабуть, що на даний момент Ельбрус мені подобається найбільше. За цінами все три курорту знаходяться приблизно в одному діапазоні, так що різницю буде робити в основному вартість проживання, яка залежить від обраної готелі. Архиз в цьому плані більш обмежений, тому що поруч з горою тільки "Романтики". Але і там завжди можна знайти бюджетний варіант в селищі, а з селища до гори ходить регулярний автобус.
Враження цього року вселяють мені оптимізм. Приємно бачити, що можливостей добре покатати на Кавказі стає все більше, що горнотурістіческій кластер не стоїть на місці і розвивається. Вже є три курорту хорошого рівня: Ельбрус, Архиз і Червона поляна. Хочеться вірити, що Домбай і Чегет теж не буде забуто. Ну і цікаво подивитися, що яким вийде Ведучи в Чечні, перші траси якого обіцяють відкрити вже в кінці цього року.
Потрібно більше схилів, хороших і різних.

Неужулі проблема дійсно існує?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.