Навигация
Реклама
Реклама

Нахічеванська автономія як чинник зростаючої напруженості на Кавказі

Чи будуть Росія і Туреччина втягнуті в нове протистояння?

На початку червня міністр транспорту, судноплавства і комунікацій Туреччини Ахмет Арслан повідомив агентству Anadolu про швидкий початок робіт з будівництва залізниці, яка зв'яже місто Карс через Ігдир, аралії і Ділуджу з Нахічеванської автономною республікою, що входить до складу Азербайджану і відокремленої від основної частини країни Вірменією і Нагірним Карабахом. Будівництво двухпутной магістралі протяжністю 224 кілометри почнеться в кінці 2018 - початку 2019 рік з урахуванням можливості запуску поїздів, здатних розвивати швидкість до 160 кілометрів на годину. Таким чином, Нахичеван може стати ланкою, що пов'язує залізничні системи Туреччини (лінія Капикуле - Карс, яка перетинає країну зі сходу на захід, і далі в Європу) і Ірану.

«Нова гілка в напрямку Нахчиван і Ірану матиме важливе значення з точки зору зростання вантажопотоку в регіоні», - зазначив Ахмет Арслан. Раніше була введена в експлуатацію залізниця Баку - Тбілісі - Ахалкалакі - Карс, яка в повному обсязі поки не функціонує. «Склад, який виїхав з крайньої західної точки Туреччини - провінції Едірне, після прибуття в східну провінцію Карс може далі пройти по лінії БТК в напрямку Казахстану з виходом на північ Китаю, або використовувати альтернативну залізничну лінію через Азербайджан, Іран, Пакистан, Індію і південь Китаю , - говорив А. Арслан роком раніше. - Ідею будівництва нової залізниці підтримує як Іран, так і Азербайджан ».

- Ідею будівництва нової залізниці підтримує як Іран, так і Азербайджан »

Набутий в 1929 році у Ірану ділянку кордону з Нахічевані (прикордонний перехід Ділуджу) має для Туреччини стратегічне значення

Перетворення Нахічеванського ексклава в транспортний вузол регіонального значення може мати найрізноманітніші наслідки, в тому числі в контексті азербайджано-вірменського протистояння. На картах, що публікуються в турецьких газетах, Нахичеван, поряд з Аджарією, Кіпром, Західної Фракією і деякими територіями, зафарбований в один колір з Туреччиною. Серед командного складу дислокованої в автономії 20-тисячної окремої загальновійськової армії (статус 5-го корпусу був підвищений в грудні 2013 року) переважають випускники турецьких військово-навчальних закладів, а військові підрозділи з Туреччини - постійні відвідувачі на всіляких навчаннях, інтенсивність яких, як і бойової підготовки в цілому, останнім часом помітно зросла. На озброєння дислокованої в Нахічевань армії надходять закуповуються за кордоном новітні озброєння, в тому числі турецькі 302-мм реактивні системи залпового вогню Kasirga з дальністю стрільби до 120 км, при тому, що вірменська столиця знаходиться в годині їзди від прикордонного Нахічеванського селища Садарак.

На озброєння дислокованої в Нахічевань армії надходять закуповуються за кордоном новітні озброєння, в тому числі турецькі 302-мм реактивні системи залпового вогню Kasirga з дальністю стрільби до 120 км, при тому, що вірменська столиця знаходиться в годині їзди від прикордонного Нахічеванського селища Садарак

Джерело: Milliyet

Стабільність в даному районі має для Вірменії найважливіше значення ще й тому, що міждержавна траса M2, що зв'язує Єреван з Горісом, Степанакертом і Іраном, проходить в безпосередній близькості від азербайджанських позицій в Садаракском, Джульфінском і Шахбузском районах зі складним гірським рельєфом місцевості. Влітку 1992 року по всій лінії вірмено-Нахічеванської кордону мали місце зіткнення, інспіровані бойовиками Народного фронту Азербайджану, в ході яких вірменську сторону звинуватили у використанні елементів хімічної зброї. Таке загострення ситуації не влаштовувало ні Єреван, ні тодішнє керівництво Нахічеванської автономії на чолі з Гейдаром Алієвим, між якими були встановлені робочі контакти. У радника першого президента Вірменії з національної безпеки Ашота Манучарян склалися цілком конструктивні відносини з майбутнім третім президентом Азербайджану, і ситуацію вдалося до пори до часу заспокоїти, в той час як активні військові дії в Нагірному Карабасі тривали ще майже два роки. У 1999 і 2002 рр. на ділянці Ерасх - Садарак проходили зустрічі делегацій двох країн на чолі з президентами Гейдаром Алієвим і Робертом Кочаряном. Однак з тих пір спливло багато води, час посмішок і багатогодинних зустрічей перших осіб Азербайджану і Вірменії без посередників пішло в минуле. У першій половині 2014 року ситуація на кордоні з Нахічевань помітно загострилася , Не обійшлося без жертв з обох сторін; вже тоді в причетності до подій вірменські експерти підозрювали, і швидше за все не без підстав, певні турецькі кола.

Навчання азербайджанської армії в Нахічевань, 2018 р.Фото azvision.az

Якщо чотири роки тому вірменським військовослужбовцям вдалося зайняти на Нахічеванське напрямку кілька нейтральних висот, то сьогодні, схоже, маятник хитнувся в протилежний бік. В кінці минулого квітня - початку травня 2018 року, на тлі внутрішньополітичної нестабільності в Вірменії, тут відбулися серйозні зрушення.

Через тиждень після чергових навчань із залученням систем Kasirga в Нахичеван прибув Ільхам Алієв, виступив на відкритті чергового військово-навчального центру з войовничої промовою. Через кілька днів при не цілком зрозумілих обставин гине азербайджанський військовослужбовець, і в Баку пов'язують його загибель з відвідуванням Нахічеванського ділянки кордону двома днями раніше міністрами оборони і закордонних справ Вірменії. А трохи раніше в азербайджанських соціальних мережах піднімається широка кампанія за "звільнення окупованих територій» з поширенням відповідних хештегів.

А трохи раніше в азербайджанських соціальних мережах піднімається широка кампанія за звільнення окупованих територій» з поширенням відповідних хештегів

Фото: minval.az

22 травня прес-секретар МЗС Вірменії Тигран Балаян заявив про те, що на нахіджеванском ділянці вірмено-азербайджанського кордону противником ведуться роботи, здатні нести безпосередню загрозу для вірменських позицій: «Ми неодноразово попереджали і посередників, і азербайджанську сторону, що подібні роботи загострюють ситуацію і можуть призвести до жертв ... Ми не дозволимо зміни позицій ні на одній ділянці ». В цей же день стало відомо про загибель вірменського військовослужбовця. 24 травня прем'єр-міністр Н. Пашинян змінив на посту начальника Генерального штабу Мовсеса Акопяна на генерала Артака Давтяна, який з 2017 року командував 5-м армійським корпусом, відповідальним за кордон з Нахічевань на її північній ділянці. Призначення Давтяна викликало суперечливі оцінки в вірменських ЗМІ.

за відомостями деяких вірменських джерел, інженерні роботи з облаштування позицій, ближчих до вірменським, тривали на суміжній території практично весь травень (особливо в другій половині місяця). На їх масштабний і інтенсивний характер вказує те, що в важкодоступній гірській місцевості була проведена нова дорога протяжністю 50 км і реконструйовані дороги загальною протяжністю понад 50 км. Основні просування зафіксовані в напрямку села Арені на стратегічній дорозі Єреван - Єхегнадзор - Горіс - Степанакерт / Мегри і руїн колишнього села Гюннют Шарурского району. Відстань між передовими постами скоротилося до 0,7 - 1,6 км, тобто в кілька разів. згідно з трактуванням азербайджанських джерел , Село Гюннют разом з навколишніми важливими стратегічними висотами було звільнено від «окупації», в результаті чого «місцеві жителі повернулися в рідні місця і відвідали могили покійних родичів ... В цілому під контроль взята територія близько 11 тисяч га, понад 8 тисяч га з яких придатні для землеробства ». За версією міністерства оборони Вірменії, мирні жителі вперше були допущені в село на прохання сусідньої сторони з гуманітарних міркувань, і ситуація знаходиться під контролем, про що свідчить поїздка журналістів на нібито "звільнені" азербайджанською стороною ділянки.

За версією міністерства оборони Вірменії, мирні жителі вперше були допущені в село на прохання сусідньої сторони з гуманітарних міркувань, і ситуація знаходиться під контролем, про що свідчить   поїздка журналістів   на нібито звільнені азербайджанською стороною ділянки

Пересування азербайджанських позицій в прикордонному районі Нахічеванської автономної республіки. Інфографіка: razm.info

info

Кадри репортажу Нахічеванського телебачення з села Гюннют

Проте, вірменські автори наводили дані про 1000-1500 гектарах (10-15 квадратних кілометрах) території, що перестала бути нейтральною без будь-яких активних бойових дій. На відміну від квітневих подій 2016 року, коли, за різними даними, в Нагірному Карабасі були втрачені від 400 до 900 гектарів, пересування азербайджанської армії в Нахичеване не спричинили в вірменських ЗМІ і в суспільстві скільки-небудь помітного резонансу. У військовому відомстві республіки відзначають, що азербайджанські військові переміщаються по власній території, але слід мати на увазі, що навіть за радянських часів межа між Вірменської РСР і Нахічеванської АРСР не була належним чином демаркований, а сьогодні вона тим більше визначається конфігурацією передових постів. Таким чином, азербайджанські позиції з'явилися на відстані прямої видимості з садів громади Арені.

Таким чином, азербайджанські позиції з'явилися на відстані прямої видимості з садів громади Арені

Позиція азербайджанської армії видно з села Арені. Фото: pandukht.livejournal.com

«Просування азербайджанської армії ... і встановлення контролю над новими територіями може бути початком великої військової операції», - вважає турецька газета Yeni Akit. «... З нових військових позицій буде ефективніше розвивати бойові дії в майбутньому, коли настане необхідність, викликана продовженням вірменської окупації Карабаху», - упевнений журналіст Кямал Алі, відомий під ніком Вітер з Апшерону.

Крім локальних переміщень з метою підняти чергову хвилю націоналістичних настроїв, операції азербайджанської армії в Нахічевань можуть мати і дещо іншу, причому вельми небезпечну підгрунтя. Ніяка «велика військова операція», якщо така буде розпочато, не залишиться без наслідків. Як відомо, російсько-вірменські військово-технічні зв'язки носять просунутий характер: утворена в 2016 році об'єднана угруповання військ формується на основі 5-го армійського корпусу та підрозділів 102-ї російської військової бази. Основними її завданнями є: своєчасне виявлення безпосередньої підготовки збройної агресії проти Вірменії і РФ і її відображення; прикриття сухопутної частини державного кордону обох держав в установлених межах відповідальності; участь в протиповітряної оборони військ і критично важливих об'єктів обох країн. У разі виникнення загрози з боку Туреччини вірмено-російське угруповання буде задіяна в повній мірі, заявив в 2017 році її тодішній командувач генерал-майор А. Макарян (1): «Якщо кордонів Республіки Вірменії, в тому числі і з цього напрямку, буде загрожувати небезпека, то, однозначно, наш святий обов'язок - стати об'єднаними силами на шляху ворога. Це чітко закріплено у відповідних документах ».

Фото: haberturk

Якщо азербайджанські військовослужбовці відтепер спостерігають за селом Арені, то вірменські - за контрольно-пропускним пунктом Садарак на азербайджано-турецькому кордоні, через який пролягають стратегічні комунікації, в тому числі буде проходити залізниця з Карса (якщо її, звісно, ​​побудують). У разі гіпотетичної ескалації військових дій кожна сторона буде прагнути використовувати свої переваги, що може привести до інтернаціоналізації конфлікту з залученням Туреччини і Росії, навіть безвідносно до домовленостей про статус Нахічеванського краю, висхідним до 1921 року.

В даний час Росія і Туреччина залучені в непростий процес врегулювання сирійського конфлікту. При цьому плани розширення енергетичного і військово-технічного співробітництва Москви і Анкари зустрічають різкі заперечення західних партнерів турків. Зокрема, мова йде про відому угоді щодо постачання до Туреччини російських ЗРК С-400, а в Конгрес США був внесений законопроект про обмеження продажу Туреччини новітніх американських винищувачів F-35. В останньому випадку, писала в травні газета Yeni Safak, може бути розглянуто питання про придбання Туреччиною російських винищувачів Су-57. Активно, хоча здебільшого за лаштунками, діють на Південному Кавказі і англійці , Які не приховують намірів грати в антиросійський «геополітичний футбол» всюди, де це можливо.

Російсько-турецька діалог в останні роки знав і злети, і падіння. Сумнозвісна «квітнева війна» 2016 року навколо Нагірного Карабаху спалахнула на тлі безпрецедентного охолодження між Москвою і Анкарою після знищення російського бомбардувальника в небі над Сирією 24 листопада 2015 року. Зацікавленості певних внерегіональних сил в тому, щоб втягнути Туреччину і Росію в конфлікт на Південному Кавказі по різні боки барикад, не можна виключати і зараз.

Примітка

(1) Раніше очолював 4-й корпус вірменської армії, що прикриває кордон з Нахічевань в Сюніке, нині заступник начальника Генерального штабу ЗС РА.

Якщо Ви помітите помилку в тексті, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб відіслати інформацію редактору.

Чи будуть Росія і Туреччина втягнуті в нове протистояння?
#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.