Навигация
Реклама
Реклама

Острів президентів і оленів: Зворотний бік Кирилівки

  1. Останній селище
  2. Таки оленів навалом!
  3. Пообідати в їдальні Хрущова
  4. Як потрапити

Стада оленів, дача Хрущова і безлюдні пляжі: і все це - під боком біля Кирилівки, куди багато хто приїжджає за ледачим відпочинком «пузом догори»

Стада оленів, дача Хрущова і безлюдні пляжі: і все це - під боком біля Кирилівки, куди багато хто приїжджає за ледачим відпочинком «пузом догори».

Кременчужани пачками їдуть в Кирилівку, але рідко хто загляне на «хвіст» Федотової коси. А даремно. В якихось 20 км - заповідна зона з кілометрами безлюдних піщаних пляжів, які провідують лише олені і їх парнокопитні родичі. І пляжі, де крім птахів - нікого.


Є таке місце, яке називають острів Бірючий - насправді це коса, яка в найвужчому місці досягає декількох десятків метрів, але поступово розширюється до 5 км. Ці 24 км піщаних дюн, затиснутих між Азовським морем і лиманом Утлюкський, з «великою землею» з'єднує тільки перешийок, який в сезон штормів повністю ховається під водою. До Бірючий острів були небайдужі багато високопоставлених осіб. Почалося з Микити Хрущова, який перетворив цей заповідник в «заповідно-мисливське» господарство. Спеціально для генсека на Бірючому побудували дачу, але приїхав на острів він всього лише один раз. Але більш розкішна будівля, що сусідить з хрущовської - президентська резиденція, побудована за часів Павла Лазаренка. Саме тут проходила історична зустріч двох президентів, Леоніда Кучми і того самого.

Саме тут проходила історична зустріч двох президентів, Леоніда Кучми і того самого

Останній селище

Поруч з Бірючий межує селище. Це територія бази «Золотий берег», що прописалася тут ще з часів СРСР. Частина бази тепер окупували шикарні дорогі котеджі - вони зайняли першу берегову лінію. В одному навіть варто телескоп - милуватися зірками. У високий сезон пожити тут - близько 1 тис гривень з людини в добу. Але варто зайти в глибинку і тут нас чекає совкова ностальгія. Плакати в стилі «з кожним днем ​​все радісніше жити», убиті дерев'яні будиночки і зручності м / ж, які краще обходити берегом моря.


Вартість - від 110 грн / чол на добу, але є і скромні будиночки з кондиціонером від 200 грн / чол. Вся інфраструктура - їдальня, де годують за 150 грн в день, магазин з досить високими цінами і місцевий бар, де можна пропустити келишок пива. Але найважливіше - гарний, просторий пляж. Він набагато комфортніше, ніж в Кирилівці або Степке. Хоча водоростей було стільки ж, скільки і всюди. Мінус - ніяких тобі креветок, чебуреків і мінералки, що розноситься по пляжу: потрібно йти в магазин хвилин п'ять.

Це за 110 грн / чол на добу.

Це за 110 грн / чол на добу

А це - за 1 тис грн.

Таки оленів навалом!

Територія заповідника - величезна. На ній живуть стада оленів, муфлонів, куланів, ланей, - тільки ланей більше двох тисяч.

На ній живуть стада оленів, муфлонів, куланів, ланей, - тільки ланей більше двох тисяч

А ще тут безліч зайців, лисиць, фазанів, єнотовидних собак. Їх можна запросто зустріти під час прогулянки. З останнього селища сюди влаштовують екскурсії для автомобілістів. Кожен день о 18.00 ціла колона збирається в селищі і відправляється на «сафарі» - дивитися звіряток в заповіднику. Вечір - оптимальний варіант, адже звірі виходять на водопій. Така прогулянка триває близько 1,5 години, заїжджають всередину острова на 18 км. Вартість - 70 грн для дорослих і 40 грн для дітей.

Вартість - 70 грн для дорослих і 40 грн для дітей

Паркан, що загороджує вхід в заповідник. Ну, таке - збоку його немає взагалі.


Але ми ж пішоходи з Кирилівки. Нахабно берегом моря переступаємо через паркан - він тут умовний і давно повалений, і йдемо в степ. Охорони немає. Вигулюють собак, варто пара наметів - із заповідної зони ніхто не виселяє. Ну, і, нарешті, пройти ще далі і - просторі безлюдні пляжі! По один бік - шумить море, по іншу - тихий-тихий лиман з якимись кусюча гадами. Тіні - нуль. Днем - пекельне пекло. З рослинності - одні очерети з комарами, які тебе готові зжерти навіть вдень. Але ми не здавалися. Про те, що парнокопитних тут дійсно більше ніж людей, говорило все. Потрібно дивитися під ноги, щоб не вступити в сліди тварин. Відбитків копит теж навалом. На вилазку в степ вирушили близько 17.00, перечекавши пригрів біля моря. Зустріли табличку «Гнилі озера». Хвилин 10 ходу - і ціле стадо перебігає тобі дорогу. Ми нарахували близько 15 самців і ще кілька самочок, замикала колону. Вони навіть зупинилися, розглянути, хто там повзе до них в степу. Ще хвилин 20 - інше стадо біжить на водопій. Від місця, де мешкають тварини, до селища - близько 1,5 год ходу. Якщо зупинятися на кордоні з заповідником, то можна влаштовувати «в світі тварин» щовечора.

Якщо зупинятися на кордоні з заповідником, то можна влаштовувати «в світі тварин» щовечора

Щовечора колона авто вирушає дивитися звіряток в заповіднику.

Пообідати в їдальні Хрущова

Наш піший варіант, звичайно, цікавий, тільки так не побачиш дуже багатьох цікавих речей. Наприклад, Бирючий маяк або дачу Хрущова: вони знаходяться далеко від бази «Золотий берег». Є варіант вибратися на Бирючий катером з Генічеська, тоді потрапляєш на іншу частину коси. Колись тут була дуже розвинена риболовецька промисловість: працювали відразу два рибзаводу. Ще 70-ті роки минулого століття на Бірючому був рибальське селище зі своєю школою і магазином. Але під час повені його затопило, а відновлювати не стали. Зараз на Бірючому є окремі споруди, живуть на заповідному острові єгеря. На острів завезли корів, є пасіки. Туристів теж пускають - можна домовлятися з керівництвом парку, яке базується в Генічеську, і йти туди пожити. Є навіть організовані екскурсії на 3-4 дні, наприклад, з Києва. Тоді буде можливість прогулятися по місцевому лісі, зустріти більше тварин і пообідати в їдальні Хрущова - туристи пишуть, що вона до цих пір прикрашена великою кількістю оленячих рогів, з них зроблені навіть люстри.

Як потрапити

Чесно, з Кирилівки сюди їхати на день - безглузде підприємство. Це потрібно доїхати до Степка (хвилин 15), далі ловити попутку до бази «Золотий берег» - до неї ще 10 км, або тягнутися по спеці 2 години берегом моря. А коли опинишся в заповіднику, то днем ​​- ти єдиний олень, який скаче по Бірючий. Решта звірі виходять годині о 17-ти на водопій, але ти вже швидко скачеш назад, щоб встигнути на останню маршрутку близько 21.30. Але якщо заночувати з наметом на березі моря - буде просто вогонь. Багато хто так і робить: вся коса, яка веде до Бірючий - суцільні наметові містечка. Або зупинитися на території «Золотого берега» - в зневірі совка, або в модних апартаментах. За 150 грн прямо на цю базу можна виїхати із Запоріжжя.

#
Пользовательское соглашение | Для правообладателей www.ruqmida.ge24d33aa Copyright © 2016 Все права защищены.